Foundation for Local Government Reform
Екипност, партньорство, интеграция
Екипност, партньорство, интеграция
(Из опита на Община Козлодуй в борбата срещу детската престъпност)

Мая Занева
Направление "Информация и връзки
с обществеността" при ЦПВРД гр. Козлодуй

Козлодуй е център на община, в състава на която са включени селата Хърлец, Гложене, Бутан и Крива бара. Населението е около 25 000 души, 15 000 от които живеят в града.
Детската престъпност ескалира през последните години в национален мащаб, а в Община Козлодуй за това допринесоха и проблемите на местно ниво, породени от високия интелектуален и материален статус от част на населението в общината, от една страна, а, от друга - от бедността, неграмотността и ниската битова култура на друга част от населението, особено от ромски произход. Тези условия провокираха ангажираните пряко в борбата срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни да търсят нови форми средства и методи на работа. Така се роди идеята за изграждането на нова структура за борбата срещу детската престъпност. Инициатори са Мария Гунева - дългогодишен нещатен секретар на Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Цвятко Филипов - инспектор към Детска педагогическа стая, Стоян Митрев - секретар на Общинската комисия за БППМН през 1994 г.
Предложението е внесено на заседание на Общинския съвет на 13 април 1994 г. и е взето решение за създаване на Център за превантивна и възпитателна работа с децата като изпълнителен орган на Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Така навреме и адекватно местната власт посреща предизвикателствата на 90-те години и отговаря на изискванията на генералната асамблея на ООН за превенция на престъпността сред непълнолетните.
Единственият щатен служител Мария Гунева създава екип от съмишленици, който, на базата на научния, комплексния и мултидисциплинарен подход, чрез изградената мрежа от хора, в сътрудничество и партньорство с децата, за кратко време постига трайни резултати в превенцията на детската престъпност и корекция на рисково и криминогенно поведение сред децата от 8 от 18 години.
Работата на Центъра за превантивна и възпитателна работа с децата е структурирана в четири направления. Превес има
Превантивната дейност
Осъществява се от Съвет за духовно здраве, който организира изпълнението на редица проекти към Програма ФАР на Европейския съюз, както и местни програми за здравословен начин на живот, предпазване от наркотици, алкохолизъм, тютюнопушене, СПИН, хазарт, секти, възпитание в ценностите на демокрацията и гражданското общество.
Активната позиция на децата във възпитателния процес се постига чрез тренинги, дискусии, беседи, където се прилагат нови нетрадиционни методи - ситуационни игри, мозъчна атака, психотренинг и др. Спортните празници, екскурзиите, туристическите прояви се съчетават с провеждането на тренинг по различни проблеми: "SOS, приятели" Общуване, Мирно разрешаване на конфликти и др. Традиционно през месец октомври се провежда инициативата "Младост без риск: "не" на наркотиците, алкохола и тютюнопушенето".
Като партньор на Центъра за превантивна и възпитателна работа с децата в дейността му за предпазване на децата от зависимостите и оказване на помощ на деца с проблеми през 1994 г. е създаден Клуб "SOS, приятели". Дейността му се реализира в четири направления: милосърдие и благотворителност; консултиране на връстници; екипи по здравно образование; развлекателна дейност. Изявите на училищните секции прерастват в общински: "Младост без риск" (м. октомври), Международен ден за борба срещу СПИН (1 декември), Международен ден без тютюнев дим, Европейска седмица за борба срещу наркоманиите. Децата от всички клубове се събират на благотворителни дискотеки, базари, концерти, спортни празници.
Новост в работата на Центъра са екипите от деца, които обучават своите връстници как да се предпазят и противодействат на наркотиците, алкохолизма, тютюнопушене и СПИН. Не се подценява и корекционната работа, която се осъществява от Консултативен кабинет по проблемите на детската личност и Съвет на обществените възпитатели.
Консултативният кабинет
извършва психологически изследвания на всички нуждаещи се. Наборът от тестове и методики е изключително богат, психологът Мая Тодорова е с висока професионална квалификация и опит, което позволява изследванията да се превърнат в основа за изработване на индивидуални програми за развитието на всяко дете, които се осъществяват с помощта на семейството, училището, приятелите и се наблюдават от психолога. В системата на корекция по училища функционират групи за подкрепа свободно избираема подготовка "Аз и другите". В групите са включени деца с девиантно поведение, деца от рискови групи и положителни лидери. Под ръководството на обучени педагози в нова приятелска среда проблемните деца усвояват ново поведение, умения за общуване, пренасочват енергията си и в повечето случаи се постига позитивна личностна промяна. Обществени възпитатели и сътрудници работят с криминално проявените и рискови деца. Те са обединени в
Съвет на обществените възпитатели
Съветът има свой статут, указания за работа с детето, карта за оценка на индивидуалното му развитие, за отчет на обществения възпитател и др. Ежегодно се приема план за работа, а всяко тримесечие обществените възпитатели провеждат работна среща за споделяне на проблемите, обмяна на опит и обучение, често с участието на водещи специалисти в областта на етопедията, психологията, медицината и др.
Особени грижи се проявяват към настанените във Възпитателни училища интернати и Социално педагогически интернати деца, като се следи тяхното развитие и се набляга на ресоциализацията им след излизането от специалните училища.
Направление "Информация и връзки с обществеността"
осигурява нужната информация на местната общественост за динамиката на детската престъпност, развитието на социални явления като наркомании, алкохолизъм, секти и т. н. Чрез регионалните средства за информация - радио, телевизия и преса - се дава възможност за открити дискусии по актуални проблеми на възпитателната работа с деца, често със специалисти от национални институции (Централна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Дирекция на национална служба "Полиция", СУ "Св. Св. Климент Охридски"; Национална фондация "Борба с рака", Национален център по наркомании, УНИЦЕФ, Център за разпространение на здравни знания, БМЧК, Столично ХЕИ и др.).
Центърът за превантивна и възпитателна работа с децата разполага с богата материална база: клуб с аудиовизуална техника, компютър, аудио- и видеокасети, библиотека. Всичко това е направено с финансовата помощ на общината. Опасенията на екипа на Центъра са, че намаляването на средствата през тази година може да доведе до стесняване на дейността, а оттук и до понижаване ефективността на системата за противодействие на детската престъпност.
Общинската комисия за БППМН и ЦПВРД са натрупали значителен опит в работата по предпазване на децата от рискове, в корекцията на криминално проявените и рискови деца, който би могъл се използва в цялата страна. Готови сме да окажем помощ на всички, които се интересуват от нашата работа и да приемем всяка помощ, съвет и нова идея.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]