Foundation for Local Government Reform
Защо партньори за местно развитие?
Защо партньори за местно развитие?

Людмила Атанасова,
С.Е.Г.А.

Изграждането на демократичен опит чрез гражданско участие е едно от основните предизвикателства за устойчивостта на демократична промяна в България. Десет години след началото на процеса на демократизация в България все още съществува инерцията на пасивните очаквания, че местните проблеми ще бъдат решени от централната власт и че нищо не зависи от местната инициатива.
Хората в България вече свикнаха да се възприемат като граждани в дните около избори. Но те все още остават консуматори на решения, с недостатъчни познания по отношение функционирането на местното самоуправление и начините за въздействие върху процеса на вземане на решения на местно ниво. Местните власти и общинските съвети не работят в рамките на оптималните си възможности. Една от причините за това е, че законовата рамка все още ограничава властите и много често ги поставя в зависимост от държавния бюджет. Друга причина е липсата на ефективен диалог между общинската власт и нейните избиратели. Информирането на обществеността и отчетността все още са неща, които не са използвани широко от местното самоуправление.
Неефективната местна демокрация понякога е пречка в развитието на общностите в период на преход и по-специално на тези, които срещат сериозни икономически, социални и демографски трудности, каквато е ситуацията в Централните Родопи.
Партньори за местно развитие е съвместен проект на С.Е.Г.А., Фондация за реформа в местното самоуправление и фондация "Новиб", Холандия. Партньорите по проекта свързаха своя опит в търсене на ефективна връзка между гражданите и местната власт. Програмата стимулира диалога между всички заинтересовани страни за решаването на местни проблеми в две родопски общини - Девин и Мадан (с общо население 35 000 души). Тя се гради върху методите на участие при оценка на нуждите, планиране на действията и осъществяването им.
Проектът стартира през 1997 г. Подходите, използвани при неговото осъществяване, са следните: мобилизиране на активни местни лидери, обучение и информиране на граждани и местна власт за предимствата на методите за участие, стимулиране на диалог за общо определяне на приоритетите, планиране и осъществяване на съвместни дейности, отчетност и прозрачност на всички нива.
Днес проектът е в края на втората година на реализацията си. Местните екипи и членове на различните фокус-групи научаваха стъпка по стъпка начините за активно гражданско участие във вземането на решения. В работни групи по отделни идеи за малки проекти участниците извървяха пътя от проблема до възможностите за неговото решение; от хрумването, изказано на глас до оформянето на предложение за действие; от неверието ("Това не може да стане") до вярата, че нещо може да се промени. Постепенно се оформяха различни умения.

Издаваните бюлетини - "Лъч" в Девин и "Алтернатива" в Мадан - са посветени на идеята на проект "Партньори за местно развитие" и отразяват местните проблеми, възможностите за решения, предоставят информация за дейността на общинските власти и на други институции. Започна работа по включването на млади хора и ученици в работата по определяне на приоритетите.
Така в Девин се роди клуб "Чудото", в който членуват около 40 деца от гимназиалния курс. Учениците провеждат благотворителни акции, озеленяване на града, провеждат краеведски изследвания с цел да запазят и развият традиционната култура.
В Мадан ученици от местния екологичен клуб проведоха семинар, на който излязоха с предложение за създаването на екологично настоятелство в града. Децата почистиха речното корито, нарисуваха със свои картини една градска стена.
До края на 1998 г. в двете общини са проведени 18 срещи с около 2 300 граждани. Осъществени са множество малки инициативи: залесяване, поставяне на детски катерушки, подновяване на паркови съоръжения, образователни инициативи, насочени към развитие на културните традиции и увеличаване на гражданската грамотност, младежки спортни прояви, изработване на пълна статистическа карта на общината, общински празници, младежки благотворителни акции, работа с кабелната телевизия и с местните радиовъзли, с регионалните медии, сътрудничество с други организации в региона. Над 6 500 души бяха включени по различни начини в тези инициативи. Това са първи стъпки в двете общини в търсенето на партньорство при решаването на местни проблеми, които са от значение за всички - община, институции, нестопански организации, местен бизнес и граждани. Важното е, че при взимането на решение и в изпълнението на дейностите участват всички те - с доброволен труд, идеи, материали и дори просто с подкрепа и одобрение.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]