Опита на Община Варна чрез проекта INCO Copernicus CP 960252
Любомир Димов,
Началник отдел "Информационни системи",
Община Варна
Програмата INCO-Copernicus на Европейската комисия е ориентирана към научно-техническа и развойна дейност. Тази програма се менажира от DGIII на ЕС. Напълно в духа на програмата е и целта на стартирания в началото на 1997 година съвместен проект, в който участва EPSILON, ESRI Germany, Общините Варна и Бургас, МТ-МТ, Галац и GEO Systems. Продължителността на проекта е две години. Общият бюджет на проекта е 520 000 ECU.
Една от целите е чрез трансфер на върхови технологии и know-how да се оптимизират усилията и възможностите на общините за анализ и управление, както и да се позволи услугите за граждани да бъдат точни, пълни, качествени и възможно най-бързи. Друга от целите е овладяване на методите на създаване на ГИС, на базата на избрано на приложение, проектиране и създаване на приложение върху един район от града с помощта на избраните средства, описание на системата, създаване на софтуер на базата на това приложение. Така създаденото приложение следва да се използва като ядро за изграждането на елементи на цялостна ГИС в Общината.
През време на действие на проекта се обучават специалисти, изграждат се приложения, тестват се за пълнота, въвеждат се данни. Община Варна избра като свое приложение създаването на кадастър за нуждите на градската част, като елемент от особена важност за развитието на града, навлязъл в период на интензивно развитие, особено в частта на градското строителство. Това се потвърждава от факта, че скоро бяха коригирани оценъчните коефициенти за градските имоти, като единствено за Варна те претърпяха изменение нагоре.
Елементите от кадастъра изискват особено точно описание на информацията, взета от полето и съпоставена със съществуващите натрупани данни. Процедурата за одобрение е добре описана и не позволява за такива нужди да се използват несертифицирани карти. Стремежът на проекта е създаване на такава технология, която да гарантира качеството на данните, тяхното безпроблемно обновяване , както и създаване на система за импортиране на одобрени от Управление "Кадастър" на МРРБ цифрови модели съобразно наредбата за създаването им. На базата на такова решение се създават процедури за обработка, настройка на входа, тестове на изходите, имплантиране на готовите изходи от фирмите изпълнителки, които са преминали процедурата на одобрение от МРРБ. По този начин технологията не позволява да се работи с данни, които не са преминали стандартната процедура.
Системата, базирана на софтуера ArcView, Arc/INFO, UCAD, е проектирана така, че на едно работно място се изграждат данните, имплантират се новите данни, на други се правят анализите, справките, по райони се създават отдалечени работни места за обслужване на граждани. Това разделение позволява да се използват специфичните знания на различните специалисти, включени в работата на системата, и обучението да бъде специфицирано предвид сложността на системите и начина на работа с тях.
Средата за работа е в процес на довършване. На базата на безжични комуникации се изгражда връзката между районите. Това ще позволи да се работи с централизираната база данни и да не се допуска работа с неактуални копия на информацията. В момента отдалечени комуникации има с два от районите. Продължава изграждането на връзките за другите.
Повече информация можете да получите на тел. (052) 603-276