Foundation for Local Government Reform
Илиян Попов

Илиян Попов,

Председател на Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство в народното събрание

Как оценявате дейността на фондацията за реформа в местното самоуправление през изминалите пет години? Успя ли тя да подпомогне изграждането на ефективно местно самоуправление в България?

Всеки, който има отношение към проблемите на местното самоуправление у нас, би ви дал утвърдителен отговор. Безспорна е ролята на фондацията в тази област. Но за мен най-важното е, че хората, които създадоха фондацията преди пет години, бяха опитни и доказали се професионалисти, лично ангажирани с проблемите на местната власт. Това, което задължително трябва да се подчертае в дейността на ФРМС, е активната й роля в процеса на децентрализиране на властта - от държавата към общините. Не бива да пропускаме и експертната помощ на екипа й при обсъждането на такива жизненоважни за местното самоуправление въпроси, каквито са въпросите, свързани с финансирането на общините в България. Безспорна е и ролята на фондацията като партньор на законодателната власт при обсъждането на необходимите промени в законите, регламентиращи местното самоуправление и регионалното развитие - все актуални въпроси, които стоят в дневния ред на обществото. Тук е мястото да се отчете и още едно важна област от дейността на фрмс - организирането на множество обучителни семинари и дискусии, в които се включват специалисти от различни области на общинското управление. Семинари и дискусии, които се превърнаха, по мое мнение, в ефективно сътрудничество.

Да ви върна към темата за законодателството и необходимите промени в него. Споменахте сътрудничество. Доколко вашето сътрудничество с фрмс бе ползотворно, а и резултатно за местното самоуправление у нас?

Практика е, когато в комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство обсъждаме промени в законите, да каним представители на неправителствените организации, сред които е и фрмс. Тя е и един от най-активните участници в дискусиите. Пример в това отношение е обсъждания в момента проект на закон за устройство на територията. Фондацията ни подпомогна много при подготовката на проектозакона за второ гледане в пленарна зала, както и при изготвянето на доклада за четене в зала. За нас е удоволствие, че имаме възможност да работим с фрмс и по един проект, който осъществяваме съвместно с холандската неправителствена организация Парламентарен проект Изток - Запад , насочен отново към обновяване и синхронизиране на законодателството в областта на местното самоуправление с това на европейския съюз. В този проект са включени и проблемите на регионалното развитие в България, както и възможностите, които предоставят в тази област предприсъединителните фондове на ес.

Какви са личните ви наблюдения като председател на парламентарната комисия от многото ви срещи с представители на местното самоуправление в страната: как те оценяват сътрудничеството - от една страна, между вас и фондацията, и, от друга, между тях и фондацията?

Полезността на такова сътрудничество може лесно да се установи. Имам предвид големия интерес от страна на всички заинтересовани към редовните дискусии, които се организират от фрмс и които поставят в центъра на вниманието на участващите в тях представители на местното самоуправление проблемите, за които споменах.

Какво очаквате от бъдещото ви партньорство с фрмс?

По-скоро бих им пожелал нещо. Нека в бъдеще имат повече финансови възможности, а и човешки ресурс, за да могат да обхванат много по-широк спектър от проблемите на местното самоуправление, регионалното развитие и, не на последно място, проблемите на актуалното законодателство, които в една или друга степен кореспондират с тези на местното самоуправление. Това без съмнение ще бъде полезно за всички. И за нас като законодатели, и за общините.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]