Foundation for Local Government Reform
Интервю с Иван Иванов
Интервю с Иван Иванов,

ръководител направление "Връзки с обществеността", Община Перник, председател на Обединението на специалисти по връзки с обществеността

Какво точно се случи на 19 май в Стара Загора?
Най-после успяхме да учредим Обединението на общински специалисти по връзки с обществеността. Надяваме скоро да то да стане секция към Националната асоциация на секретарите на общини в Република България, както и да приемем правилник за неговата дейност. Всъщност идеята за подобно обединение възникна още преди две години на семинар, организиран от Фондацията за реформа в местното самоуправление. Тогава съвсем спонтанно колегията стигна до идеята, че такова обединение би ни било полезно. Така или иначе измина доста време, което е понятно, тъй като всеки един от нас е индивидуалист в работата си. Трудно бе да осъществим чисто техническата подготовка за това обединение. От началото на тази година подновихме и доразвихме идеята в поредица от няколко работни срещи. Много се радвам, че в крайна сметка на 19 май в Стара Загора успяхме официално да учредим ОСВО.
Какво цели ОСВО с какво ще бъде полезно на своите членове?
Обединението ще работи за издигане престижа на местното самоуправление, ще подпомага работата на общинските специалисти по връзки с обществеността чрез различни форми на обмяна на опит, иновационни идеи и успешни практики. Ще търсим контакти със сродни организации и най-вече ще дадем официална легитимност на колегията като специалисти в една сравнително нова професия. Тя е изключително важна за работата на общините и за развитието на гражданското общество. Даваме си сметка, че като такива специалисти имаме ключова роля не само за добрия имидж на общинските ръководства, но най-вече в осъществяването на непосредствен контакт между гражданството и местните власти.
Избирането Ви за председател на обединението очаквано ли бе за Вас?
Да си призная, беше неочаквано. Да, аз и редица колеги взехме участие в подготовката на тази работна среща и изработката на правилник, но приемам това като признание от колегите за професионалните ми възможности и опит, тъй като съм един от първите, да не кажа доайен сред колегията.
Какви ще бъдат следващите стъпки на обединението?
Най-важната ни стъпка от тук насетне е участието ни в Общото събрание на Националната асоциация на секретарите на общини в края на м. юни в Смолян. Там официално ще заявим желанието си за свое представителство в НАСО РБ. На първо време смятаме, че най-удачната форма е нашето обединение да бъде секция към Асоциацията на секретарите. В доста общини дейността по връзки с обществеността се изпълнява от секретари на общини. Там, където съществува отделна длъжност на специалист по връзки с обществеността, неговата работа е непосредствено свързана с тази на секретаря. Нашата дейност има много допирни точки със секретарите на общини. Те се явяват най-близкото до нас непосредствено управленско ниво. Това беше и причината да пожелаем да се включим именно в тяхната организационна структура. На срещата в Стара Загора присъстваха 21 участници и с основание трябва да наречем всички тях учредители. Разбира се, това не е пълният брой общинските специалисти по връзки с обществеността. По различни причини, най-вече служебни, не можаха да присъстват повече "връзкари" (както весело обичаме да се назоваваме). Окуражаващо е, че в много общини, дори и в по-малките, кметовете усещат необходимостта от специалист по връзки с обществеността. Още повече, че такъв специалист не се вписва в представите за обикновен чиновник, не изпълнява чисто чиновнически функции. Той е достатъчно свободен и творчески ангажиран човек, за да проявява своите качества и умения в една толкова деликатна област като взаимоотношенията институция - граждани. Динамичното ни време подсказва, че тази нова професия не само се утвърждава, но е силно необходима.
Смятате ли че ОСВО, обединявайки общинските ПиАр -мени, представлява заплаха за журналистическата гилдия?
В никакъв случай, категоричен съм. В наше лице журналистите имат съмишленици, защото ние и журналистите имаме една и съща задача - по-широка информираност на обществото. От тук насетне това не поставя фронт между нас, а в чисто професионален аспект е доказателство за това, което твърдя: 90% от колегите, които заемат тази длъжност, са бивши журналисти. Ние добре познаваме журналистиката и професионалните затруднения на журналистите, които могат да се радват на нашата подкрепа и съдействие.
ОСВО не дублира ли вече съществуващи подобни организации?
В днешно време в България се появяват много и най-различни организации по професионален или друг признак. Не сме си поставили за цел да бъдем техен контрапункт или конкуренция. Нашето обединение не е професионална организация в смисъла на синдикат. То по-скоро е организационна форма, която ще ни даде възможност да координираме действията си по значими обществени и национални въпроси, а най-вече да обменяме практически опит помежду си, защото непосредственият обмен на информация кой как се справя в собствената си "къща" е изключително полезен.
Какво гарантира устойчивостта на обединението в бъдеще?
Това обединение ще изпълни своето предназначение тогава, когато цялата колегия е отворена към него. Не смятам, че само ръководството в лицето на трима души, избрани по време на учредителната среща (тук искам да спомена и двамата зам.-председатели, колегите Татяна Ганчева от Община Стара Загора и Иван Килитанов от Община Пазарджик) могат да се справят със задачите, които си поставяме. При подготовката на правилника и другите документи на обединението колегите взеха активно участие и всички бяха съпричастни към този процес. От тук нататък обединението е отворено за идеи и реализация на различни начинания, целящи подобряване на работата ни. Искам да отбележа един много значим за мен, а и за колегите факт: обединението стана възможно благодарение на категоричната подкрепа на Фондацията за реформа в местното самоуправление. Това бяха хората, които първи се сетиха за нас и организираха серия от семинари за нашето професионално усъвършенстване, те ни подадоха ръка, те ни подпомагаха много деликатно и интелигентно и вярвам, че и в бъдеще ще можем да разчитаме на тяхната помощ.
Интервюто взе Татяна Димитрова


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]