Foundation for Local Government Reform
Канадският опит в областта на техническото побратимяване

Канадският опит в областта на техническото побратимяване

ФРМС поддържа връзки с организации на местните власти от цял свят и проучва техния опит, като се стреми да предоставя на българските общини актуална информация за водещи и новаторски практики в различни области на местното самоуправление. Фондацията непрекъснато полага усилия за разширяване и обогатяване на тези контакти. Добър пример в това отношение са срещите и разговорите с представители на Федерацията на канадските общини (ФКО), които през м. февруари т. г. проведе екип на Фондацията в състав Веселина Колчева, програмен координатор, Ина Райчева, координатор програма Техническо побратимяване , и Антоанета Матеева, специалист програма Техническо побратимяване . Екипът на Фондацията се запозна подробно с международните програми на ФКО и обсъди някои възможности за съвместна работа. С настоящия материал ви представяме накратко Канадската федерация и международните програми, които тя осъществява. Те са насочени изцяло към изграждане на ефективни модели за международно сътрудничество на общинско ниво.

Федерацията на канадските общини (ФКО) е основана през 1937 г. В нея членуват 800 общини и техните сдружения от провинциите и териториите на Канада. Едва през последното десетилетие, обаче, в отговор на ясно изразения стремеж на канадските общини да участват в програми за международно сътрудничество Федерацията постепенно започва да разширява кръга на дейностите си. През 1987 г. с финансовата подкрепа на Канадската агенция за международно развитие се създава Международният отдел на ФКО. Той подпомага канадските общини в желанието им да създават международни контакти и да споделят опит със своите колеги отвъд океана. Целенасочено работи за включване на канадските общини в програми, които водят до задълбочаване и обогатяване на сътрудничеството им с местните власти от различни страни по света. Федерацията на канадските общини осъществява международна си дейност чрез три типа програми:
І. Специални инициативи в общините;

ІІ. Двустранно сътрудничество;

ІІІ. Програми за партньорство на общинско ниво.

І. Програмата Специални инициативи в общините е насочена към укрепване капацитета на регионалните и национални асоциации на общините от чужбина по отношение на участието им в усъвършенстването на законодателната рамка и нормативната уредба на местното самоуправление в съответната страна. Съществен компонент от тази програма е дейността на Фонда за подпомагане на инициативи в общините. Чрез него се насърчават новаторски проекти, които целят постигането на значими резултати в повишаване на капацитета на местните власти, за предоставяне на по-качествени услуги и за усъвършенстване на общинското управление като цяло.


ІІ. В рамките на Програмата Двустранно сътрудничество Федерацията е работила по специфични проекти с националните асоциации на общините от Китай, Чехия, Палестина и Буркина Фасо. По някои международни проекти за усъвършенстване на местното самоуправление в Гватемала, Перу, Кот ди Воар и Виетнам ФКО е работила и в тясно сътрудничество и взаимодействие с канадски частни фирми, университети и НПО.

ІІІ. Програма Международни партньорства на общинско ниво . Тези партньорства позволяват на канадските общини да създават и поддържат дългосрочни взаимоотношения с общини от чужбина. В съответствие с приоритетите на донора, проектите, които се разработват в резултат на това сътрудничество, са насочени главно към укрепване на местното самоуправление в развиващите се страни от Африка, Латинска Америка и Югоизточна Азия.

Желаещите да се включат в програмата Международни партньорства на общинско ниво получават предварителна информация на националните срещи на канадските общини, които се провеждат ежегодно. На тези срещи, организирани от Канадската агенция за международно развитие и наречени Седмици, посветени на международното развитие , представителите на местните власти от Канада се запознават с възможностите за участие в програмата. Общините, които проявяват интерес, могат да обсъдят с екипа на Международния отдел на Федерацията своето участие в програмата. За да улесни обмяната на опит между участниците в програмата от канадска страна Федерацията препоръчва общини от една и съща канадска провинция да създават партньорства в чужбина в една и съща държава или съседни държави от един географски регион.

За последните десетина години международният отдел на Федерацията е подкрепил проектите на повече от 200 канадски общини, като финансирането се осигурява от Канадската агенция за международно развитие. Интересен е подходът при определяне рамката за осъществяване на програмата. През първата година се предвижда размяна на посещения между представители на ръководствата на двете общини, взаимно опознаване и проучване на местното самоуправление в страната партньор. След първата година, ако партньорите желаят да продължат да работят заедно, те изготвят анализ и оценка на партньорството и внасят съвместно предложение за отпускане на финансова помощ за обезпечаване на съвместната работа през следващите две години. Така участниците имат свободата и отговорността да решават бъдещето на създаденото партньорство. В предложението, с което се кандидатства за финансиране, се посочват областите на сътрудничество и съответните проекти, с които се цели постигането на конкретни резултати. Канадската агенция за международно развитие, която спонсорира програмата, е определила критерии за отпускане на финансова помощ, които са свързани с постигането на видими и трайни резултати. Това дава възможност на партньорствата да работят съвместно на експертно равнище понякога по 7-8 години, разбира се, ако докажат успех при изпълнението на всеки един от етапите и ако задълбочават и разширяват постигнатите резултати с всеки нов двугодишен проект. Програмата покрива разходите за размяната на специалисти между общините партньори и частично разходите за отделни мероприятия, свързани с реализацията на проектите или закупуване на оборудване.

Освен с представителите на Международния отдел на ФКО, екипът на ФРМС проведе срещи и с представители на няколко канадски общини, участници в програмата Международни партньорства на общинско ниво , които споделиха опита си от работата по програмата.

Община Кортни , Британска Колумбия, която работи с град побратим от Тайланд, изключително много цени създаденото международно партньорство. В процеса на съвместната работа партньорите са търсили решения на въпроси от взаимен интерес. По време на посещенията си в канадския град Кортни представителите на тайландската община на място са проучили канадския опит в областта на управлението на твърдите отпадъци и пожарната охрана, което им е помогнало в планирането на новото сметище и новата канализационна система. Около 15 души от канадската община са участвали активно в осъществяването на техническото партньорство.

Основният проект, който е бил разработен, е свързан с компютризацията на тайландската община. Със средства по бюджета на програмата и с участието на тайландския партньор са били закупени необходимите компютри за тайландската община. Канадските специалисти са провели обучение, като първоначално са обучили една основна група от 12 служители на общината, които впоследствие са продължили да обучават своите колеги.

Всички представители на Община Кортни, които са били включени в програмата, подчертаха, че участието им в проектите за международно сътрудничество имат огромно значение за тях, за тяхното личностно и професионално израстване. Ръководството на Община Кортни е твърдо решено да продължи сътрудничеството си с тайландската община.


Втората ни среща беше с представители на Община Кемлупс, Британска Колумбия. Общината от 6 години работи с гр. Лусака, Замбия. Партньорите са разработили съвместно цялостна концепция за общинското управлението и част от нормативната уредба на Лусака. Те са определили като приоритет в съвместната си работа сътрудничеството във финансовата област. Община Кемлупс е оказала помощ за компютризация на финансовия отдел на Община Лусака, активно участвайки в подготовката за въвеждане в електронен вид на информацията от финансовата система на общината. След внимателно проучване и съвместно обсъждане са били набелязани конкретни мерки за по-висока събираемост на данъците. Представителите на Община Кемлупс са провели в гр. Лусака поредица от семинари за обучение на новоизбрани кметове и общински съветници.
Представителите на Община Кемлупс отчитат, че в резултат на дългосрочното сътрудничество има промяната в подходите на общинското ръководство на Лусака за утвърждаване на по-силно и по-ефективно местно самоуправление. Това мотивира Община Кемлупс да продължи да работи по Програмата Международни партньорства на общинско ниво и с други партньори.

В много отношения партньорството между Община Росланд, Британска Колумбия, и областта Нианга в Зимбабве, Африка, се различава от останалите. Общината сътрудничи от 8 години с област Нианга. Първоначалните опити работата да се сведе до ниво експерти от общините не са дали положителен резултат, тъй като в общините в област Нианга са били наети много малко професионалисти. Тогава канадската община решава да започне системна работа с Общинските съвети, като провежда серии от семинари в следните направления:

- Взимането на решения и процеса на изграждане на консенсус;

- Разработване на стратегии за развитие общината;

- Въвеждане принципите на демократично управление.

В част от семинарите е използвана схема за обучение на обучители, като се издават и два наръчника, които се дават на ръководителите на общините и на тези, които са преминали обучението. Така ефектът от проведеното обучение максимално се разширява.

В разговорите с екипа на ФРМС Главният администратор на Община Росланд подчерта, че рамката за осъществяване на програмата по естествен начин подпомага участниците за постигане на конкретни резултати. Първата година, определена за предварително взаимно опознаване на партньорите, е от огромно значение, за могат те да отчетат етническите и културни различия и различията в условията на работа. Възможностите за работа в по-дълъг период от време позволяват да се върви стъпка по стъпка, като се подчертава значението на всеки малък успех, който води към постигане на крайните цели. И тук, както и в случая с Община Кемлупс критерий за успеха на съвместната работа е не решаването на конкретни проблеми, а новото разбиране за подходите за решаване на проблемите и повишаването на капацитета на местното самоуправление в общините от област Нианга.



Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]