инж. Василка Сирачевска,
Н-к отдел "Информационно осигуряване",
Община Благоевград
Администрацията на всяка община решава ежедневно многобройни и сложни задачи, свързани с планиране, финансиране и контрол на различни дейности, задачи по устройството и развитието на територията на общината и населените места в нея и задачи по управление на общинската собственост, общинската приватизация и др.
Общинската информационна система трябва да решава две важни задачи. От една страна тя е основен инструмент в работата на общинската администрация. От възможностите на тази система в голяма степен зависи ефективната работа на отделните служби в общината и качеството на услугите, които те предоставят на гражданите. От друга страна, информационната система на общината е основен информационен възел в административно-управленската структура на държавата. Тя трябва да може да предоставя и получава информация от широк кръг потребители - областна управа, министерства, Министерски съвет, Президентството, държавни ведомства, фирми и отделни граждани.
Поради широкия кръг задачи, които се решават, общинската информационна система обслужва голямо количество от разнообразни по характер, структура и предназначение данни.
На този етап дейността на някои от отделите в общината, се автоматизира с програмни продукти, които работят в средата на ДОС. Макар че повечето от тях имат мрежови функции, автоматизираният обмен на информация между тях е затруднен. Тъй като програмните продукти са създавани от различни институции, част от информацията се дублира и нейното синхронно актуализиране е свързано с определени трудности.
Правилната стратегия, по която трябва да се изгражда общинската информационна система и която се използва в Община Благоевград, е да се създават "многослойни клиент-сървър" приложения. Без да се впускаме в детайли, ще подчертаем, че технологията "клиент-сървър" дава възможност един "сървър" да обслужва множество "клиенти", което кореспондира с характера на обичайните дейности на общинската администрация.
Използването на технологията "клиент-сървър" се изразява в обособяване на програмните средства, които обслужват отделните дейности, в самостоятелни подсистеми. Всяка подсистема работи като клиент-сървър приложение, чрез което могат да бъдат предоставяни данни и услуги на другите подсистеми в общината.
Избраната технология позволява съхранените данни да бъдат използвани от много потребители едновременно, в зависимост от предоставените им права на достъп.
На схемата по-долу са показани три от реализираните в община Благоевград системи.
База данни - деловодство и управление на задачите (САТО) осигурява едновременния достъп и обмен на информация на служителите от всички отдели. Тя е реализирана с програмният продукт АКСТЪР-ОФИС. Основните възможности, предоставяни от тази система са:
- Регистриране на входни и изходни документи.
- Насочване на документа към определени длъжностни лица и формулиране на задачите им.
- Изпълнение на задачи по предварително разработени технологични карти.
- Следене на състоянието на изпълнението на задачите.
- Регистриране на извършените услуги.
- Регистриране на породените при изпълнението на задачата нови задачи и документи.
- Поддържане на връзки между свързаните документи.
- Възлагане на нови задачи и следене на изпълнението им.
Системата обезпечава необходимите възможности за справки върху документите и изпълнението на възложените задачи, отличава се с особена строгост на следене на достъпа и поредността на извършваните операции, като всички действия в системата се контролират и всяко изменение или въвеждане на данни се свързва със специалиста, който го е извършил. Осигурени са различни нива на достъп до данните, в зависимост от длъжността и правомощията на съответния общински специалист.
База данни "Лицензи" автоматизира дейността по обслужването на граждани и фирми при издаването и контролирането на документи, свързани с лицензи, разрешенията за извършване на отделни дейности, наложени актове за извършени нарушения. База данни "Лицензи" е реализирана чрез програмния продукт АКСТЪР-"Общински лицензи". Основните задачи, които се решават с тази система са:
- Издаване на лицензи по специална технология.
- Въвеждане на данни за констативния протокол и издаване на акт и наказателно постановление.
- Справки за лицензите, актовете (платени или неплатени), обекти и др.
В базата данни се подържа информация за фирмите, обектите и издадените вече лицензи, както и данни за съставените вече актове.
Осигурена е защита на информацията от неправомерен достъп.
Третата база данни позволява да се разширят възможностите на сега действащата информационната система в посока към осъществяването на отдалечен и незабавен достъп на гражданите до информация за общината и услугите, които тя предоставя. Тя е реализирана на основата на WWW клиент-сървър технологии.
По-важните задачи, които решава тази система, са:
-публикуване в ИНТЕРНЕТ пространството решенията и документите на Общински съвет;
-предоставяне на пълна информация за общинските услуги и срокове за изпълнението им;
- друга, полезна за гражданите, информация.
Много скоро Община Благоевград планира адаптирането на останалите, сега използувани ДОС приложения, за работа по технологията "Клиент-сървър" в средата на WINDOWS.
Община Благоевград е поела по пътя към информационното общество, чрез създаване на единна информационна среда на общинската администрация и нейното "отваряне" за по-широк кръг потребители чрез ИНТЕРНЕТ-ИНТРАНЕТ технологии.
При необходимост и интерес сме готови да споделим постигнатото в по-големи детайли с колеги от страната. За повече информация: Василка Сирачевска, тел.: (073) 2-60-03, e-mail: [email protected]