Foundation for Local Government Reform
Кърджали и Ийст Стафордшир - обменът на демократични практики продължава

Кърджали и Ийст Стафордшир - обменът на демократични практики продължава

Таня Димитрова, ФРМС

От 5 до 12 септември в рамките на втория етап от проект Демокрация , делегация от Община Кърджали, съставена от седем общински съветници от различни политически групи и един общински служител посетиха своите колеги в Ийст Стафордшир с цел запознаване с британската практика и заимстване на полезен и приложим в български условия опит. Разнообразната и динамична програма на посещението включваше както множество делови срещи, така и пряко наблюдение на работата на британските съветници в собствените им избирателни райони/квартали. Непосредствен продукт от посещението бе съставянето на Наръчник на общинския съветник, отразяващ ключови съвети и методи за по-ефективна работа и връзка с гражданите. Предлагаме ви преките впечатления и оценка на визитата от участниците.

Какви са впечатленията ви от британската система и начин на осъществяване на местното самоуправление?

инж. Бахар Палова, общински съветник от ДПС, Община Къджали:

Британското местно самоуправление дава възможност за по-добра работа на общинските съветници. Те носят отговорност за определени изборни райони и работят за всичките си избиратели. Общинските съветници са пряко ангажирани с проблемите на избирателите си.

инж. Ангел Коджаманов, общински съветник от БСП, Община Кърджали:

Чрез законодателството и финансовата ангажираност държавата полага постоянни грижи за развитието на местното самоуправление и упражняването на реална местна власт в общините. Отношението и подходът на централната изпълнителна власт към отделни общини не е функция на политическата целесъобразност и партийната принадлежност. Гражданското общество и инициативността на отделния човек са във фокуса на местното самоуправление. Очевидно за това допринася мажоритарното начало при изборите за общински съветници.

Павел Петков, общински съветник от БББ, Община Кърджали:

От информацията, която имах, смятах, че и местното самоуправление е консервативно, но впечатлението ми е, че то също се променя в посока самоуправлението да се доближи до гражданите на общината, като се акцентира върху мажоритарния избор на общински съветници. Това дава възможност на общинските съветници да решават проблеми както на отделни граждани, така и на избирателния район. Също така ме впечатли диалогичната атмосфера сред английските съветници от различните политически групи.

Кое бе най-ценното и полезно за вас в това посещение?

Б. П.: На място се запознахме с работата на общинските съветници, правилата за работа, начина на избирането им, влиянието им върху обществото, комуникациите им с общинските служители, работата с малцинствата, осъществяването на THE COMMUNITY PLAN (План за местно развитие).

А. К.: Особено впечатление прави постоянното търсене на разнообразие в подходите и начините за установяване на ефективен диалог между Общинския съвет и жителите на общината. Добри идеи и резултатни действия бяха представени относно подпомагането на местния дребен и среден бизнес с цел разкриване на нови работни места. Впечатляващ е стремежът за обучението и самообучението на общинските съветници като сериозни обществено-политически фигури. Това, от друга страна, издига авторитета на институцията Общински съвет.

П. П.: Бих подредил полезните неща в следния ред: работата в комисиите; технологията на решаване на проблемите на отделните граждани; взаимодействието между общински съветници и общински служители; условията, при които работят общинските съветници от община Ийст Стафордшир.

Какво ще се опитате да приложите в своята работа?

Б. П.: Работата на общинските съветници по проблемите на избирателите, влияние върху другите общински съветници за вземане на решения, неформалните контакти с избирателите!

А. К.: Въпреки различията в законодателствата на двете държави, отнасящи се до местното самоуправление, в Община Кърджали може да се приложи опитът по отношение на: услугите за общинските съветници от страна на общинска администрация; обучение на новоизбраните общински съветници; внасяне на елементи от Кодекса за поведение на представителите на местното самоуправление във Великобритания в Правилника за работа на общински съвет-Кърджали и др.

П. П.: На първо място, воденето на диалог с общинските съветници от другите политически сили, а от друга страна - диалогът с общинските служители за решаването на проблемите на гражданите от Община Кърджали. На второ място, воденето на картотека за решаваните проблеми и тяхното отразяване в медиите. На трето място ще настоявам пред председателския съвет за създаването и оборудването на офис[1] на общинския съветник в Кърджали.

Нели Бъклева, началник отдел Административно и организационно обслужване , Община Кърджали:

Във Великобритания нашите домакини от Ийст Стафордшир ни дадоха възможност да се срещнем с различни общински съветници и служители от администрацията. Посетихме няколко селски избирателни райони, както и вторият град в общината - Ютокситър, в който живеят 12 хиляди души. Предоставиха ни възможност да посетим селскостопанска ферма, малко предприятие от хранително-вкусовата промишленост, болница и начално училище.

Домакините ни бяха така любезни да организират престоя ни в Ийст Стафордшир така, че да добием максимално пълна представа за проявленията и формите на местно самоуправление, механизмите за решаването на различни проблеми, което ни помогна да определим успешните практики. Остава да се опитаме да ги приложим.



[1] Отскоро в Община Ийст Стафордшир общинските съветници имат постоянен достъп до специално оборудван за тях кабинет, където могат да ползват факс, копирна машина, компютър, електронна поща и Интернет за целите на своята работа за съвета и гражданите.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]