Foundation for Local Government Reform
Националното сдружение на общините в Република България проведе своето първо за новия мандат Общо събрание

На 20 и 21 януари в Парк-хотел Москва Националното сдружение на общините в Република България проведе своето първо за новия мандат Общо събрание. Първият ден на заседанието бе посветен на вътрешно организационни въпроси, сред които: приемане на процедурни правила за избиране на Управителен съвет, Контролен съвет и председатели на специализирани комисии, избор на Комисия по предложенията и провеждане на избора и процедура по избора на Управителен съвет. От предложените 34 кандидатури за членове на УС на НСОРБ, Общото събрание одобри 12, след което изборът на останалите 7 члена не се състоя поради напускането на заседанието от кметовете делегати от ОДС в знак на несъгласие с политическото, според тях, гласуване на кандидатурите. Поради това останалата част от дневния ред на заседанието не бе реализирана. Предлагаме ви синтезиран запис на заключителните дебати през втория ден.

Найден Зеленогорски, кмет на Община Плевен, представител на групата кметове от ОДС:

В момента представлявам Инициативен комитет за реформа на Националното сдружение на общините в Република България. Инициативният комитет включва над 100 общини и се представлява от 11-членна работна група, представлявана от мен. Това са над 40% от общините в България, в които живее над 50% от населението в страната. Ние декларираме следното:

1. Общото събрание на Националното сдружение на общините в Република България преминава под знака на изострена конфронтация и политизация. Това противоречи на мисията и целта на съществуването на организацията.

2. При създалата се ситуация не можем да продължим да участваме в работата на Общото събрание.

3. Ще информираме общинските съвети, които са ни избрали за делегати, че НСОРБ вече не е надпартийна и деполитизирана организация, чиято главна цел е да защитава интересите на местните власти и на гражданите.

4. Предлагаме да бъдат извършени такива промени в Устава, които да гарантират надпартиен и неполитически статут на сдружението, както и адекватно представителство в управителните органи на НСОРБ.

В заключение, ние не поставяме под съмнение целта и смисъла на съществуването на Националното сдружение на общините в Република България. Не се съмняваме, че сдружението върши изключително важна работа, но искаме да знаете, че хората, които представляваме, също имат достойнство. Целта на това сдружение е да помагаме на всички, това е доброволно сдружение и ние сме тук по доброволно решение. Ние сме хора, които не можем да останем там, където не ни искат, защото на практика ние искаме да работим, а вие не ни искате. Ние не искаме да разцепваме сдружението. Не искаме да създаваме ново сдружение. Ние искаме време, в което да осмислим позицията си. Има работна група, която ще работи по този въпрос. Предлагаме нашата ръка, да седнем да обсъдим как можем да гарантираме неполитизираността и непартийността на сдружението, как можем да гарантираме бъдещето на сдружението. Знаете, че по закон е необходимо две трети от общините да членуват в едно сдружение, за да има то национална представителност. Аз информирах за нашата позиция и Президента. Той се надява, че в най-скоро време пак ще се съберем тук. За съжаление, не можем да останем. Надяваме се, че до месец ще се видим отново. Благодаря ви.

Димитър Калчев, кмет на Община Русе:

Като досегашен председател на сдружението мисля, че наистина обстановката доста се усложни и трябва да направим всичко, така че да запазим единството и целостта на сдружението като истинска неправителствена организация без политически крайни оцветявания, без политически пристрастия. Мисля, че трябва да се съобразим с декларацията, която беше направена от една от най-големите политически групи, представени в нашето Общо събрание. Предлагам да подложим на гласуване дали наистина сега да продължим с това събрание или да го отложим и да направим необходимите консултации между големите политически сили, които имат доминиращо влияние тук в Общото събрание, за да не допуснем създаване на УС и избор на председател без участието на едната от големите политически сили. Казвам това само от желание да запазим единството и непартийното оцветяване на асоциацията, създадена такава, каквато е - като неправителствена, надпартийна - с цел да служи и да защитава общите интереси на всички свои членове, без значение от коя политическа сила са кметът и ръководството на общинския съвет. Затова, моето първо предложение е: заседанието да се отложи в рамките максимум до месец; да се направят необходимите консултации с основните политически сили, защото такива явно не са направени, и да проведем Общото събрание, за да може то наистина да излезе с единодушен избор. Предлагам продължението да бъде следното: да се довърши избора на Управителен съвет. След това да се изберат Контролен съвет и председатели на комисии и да продължим по общия дневен ред. Самия факт, че днес на нашето Общо събрание не дойде Президентът, който държи да има точна информация за това, което става тук, говори че нашата позиция на разединяване не се одобрява, няма значение от коя политическа сила произлиза инициативата. В момента ние сме длъжни да направим политическите консултации и да излезем с единно решение, без да се нагрява докрай обстановката и без да се разрушава това, което е създадено с усилията на всички вас в продължение на над три години. Благодаря ви.

Мехмед Дикме, кмет на Община Ардино:

За голямо съжаление, това, което стана вчера следобед и тази сутрин, не е в никакъв случай в полза на Националното сдружение на общините в Република България. В никакъв случай това не е и механизмът на работа, защото по същия начин можеше да стане точно обратното - да напуснат представителите на БСП. Така не може да се работи, колеги. Консенсус и съгласие трябва да се намерят и Националното сдружение трябва да бъде наистина една много сериозна опора на всички общини в България. Крайно време е престанем да политизираме нещата. В тази връзка ние ще подкрепим предложението на господин Калчев за продължаване на Общото събрание на НСОРБ с прекратяване на дебатите по първа точка от дневния ред за избор на Управителен съвет и избор на Контролен съвет, като бъде насрочено продължение на това заседание на друга дата за допълване състава на УС и избор на контролни органи и председатели на комисии. Благодаря за вниманието.

Лъчезар Росенов, кмет на Община Добрич-град:

Уважаеми колеги, виждам, че някои са особено разгорещени и искат с цената на всичко събранието да продължи. Може би те имат своите основания, но искам да ви кажа, че това ще доведе до разрушаване на нещо, което е правено с много грижа и с много любов три години. Правено е с много компромиси. Това Национално сдружение издържа на правителството на Жан Виденов, издържа и на правителството на Иван Костов и най-важното, което е нужно на това сдружение, е диалог с правителството. Ако ние продължим в момента работата си напук на излизането на представителите на СДС, за никакъв диалог с правителството няма да можем да говорим. Смятам, че тези, които са ни избрали, очакват от нас мъдрост, спокойствие и диалог. Това е основната функция на Националното сдружение на общините, записана в чл. 9 на Закона за местното самоуправление и местната администрация - партньор и защитник на интересите на общините в диалога с правителството. От името на кметовете от Евролевицата, аз също предлагам да прекратим днес нашата работа и когато успеем да организираме ново събиране, когато успеем да се успокоим, да продължим нашата работа. Още повече, че след излизането на кметовете и на ВМРО, мисля, че кворум в залата просто няма. Благодаря ви.

Венелин Узунов, кмет на Община Разград:

Предлагам съвсем конкретно решение, което да гласуваме. Да прекратим гласуването по избора за допълване състава на УС, за избиране на КС, председатели на специализирани комисии и промените на Устава. Заседанието на Общото събрание по тези точки да продължи на 9 февруари от 10.00 часа в Парк-хотел Москва . Работата на събранието да продължи по останалите точки от дневния ред днес, ако преценят колегите да го приемат. Да насрочим и датата и часа на следващото заседание, защото после ще започнем да спорим кой може и кой не може да го насрочи.

Преди да бъдат подложени на гласуване направените предложения се наложи провеждането на проверка на кворума в залата. Бе установено присъствието на 124 от необходимите минимум 128 делегати и поради липса на кворум заседанието на Общото събрание бе закрито, с ангажимент в рамките на две седмици, след консултации с основните политически сили, да бъде определена датата на следващото събрание.

Одобрените на 20.01.2000 г. кандидатури за членове на УС на НСОРБ:

име

политическа сила

получени гласове

1.

Асен Гагаузов, кмет на Сливен

БСП

136

2.

Ахмед Юмер, кмет на Крумовград

ДПС

133

3.

Венелин Узунов, кмет на Разград

БСП

143

4.

Джеват Яшар, кмет на Главиница

ДПС

146

5.

Дилян Енкин, кмет на Троян

независим

138

6.

Димитър Калчев, кмет на Русе

независим

143

7.

Костадин Паскалев, кмет Благоевград

БСП

140

8.

Лъчезар Росенов, кмет на Добрич-град

БЕЛ

171

9.

Людмил Веселинов, кмет на Попово

БСП

139

10.

Николина Хаджигеоргиева, кмет на Ямбол

БСП

141

11.

Нуредин Кафелов, кмет на Якоруда

ДПС

141

12.

Румен Стоманярски, кмет на Враца

БСП

136


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]