Foundation for Local Government Reform
На 28 септември 1999 година в град Перник се проведе поредният младежки семинар Как да станем граждани , организиран от ФРМС

На 28 септември 1999 година в град Перник се проведе поредният младежки семинар Как да станем граждани , организиран от ФРМС. Подобни семинари са провеждани в градовете Девин, Мадан, Рудозем, Златоград, Луковит, Враца, Белене, Белоградчик и Сандански. Първите два семинара бяха предвидени като част от проект Партньори за местно развитие , разработен съвместно от Фондация С.Е.Г.А. и Фондация за реформа в местното самоуправление и финансиран от програма PHARE/Democracy и холандската организация NOVIB. Предизвиканият интерес у младежите и представителите на местните власти в различни общини ни убеди, че идеите ни трябва да достигнат до повече хора. Ето защо с финансовата подкрепа на Американската агенция за международно развитие ФРМС организира семинарите и в останалите осем общини.

Целта на семинара бе, от една страна, да даде информация на младите хора за местното самоуправление в България, да ги запознае с функциите и правомощията на органите на местна власт, да разшири разбирането им за значението на неправителствените организации като фактор в развитието на гражданско общество, да посочи основните им права и задължения според Конституцията, Наказателния кодекс и Закона за местното самоуправление и местната администрация и, от друга, не по-малко важна, страна - да провокира тяхната гражданска активност.

Както и в останалите градове, в които са организирани такива семинари, така и в Перник на младите хора бе предоставена възможност да се срещнат с ръководителите на органите на местна власт, да се докоснат до техните грижи и проблеми и да разберат защо някои приоритетни за общината проблеми не са разрешени. След изнасянето на теоретичния материал от лекторите на семинара, представители на общинския съвет запознаха младите участници в семинара с ежедневните предизвикателства пред органите на местно самоуправление в Община Перник. Гост на семинара бе и заместник областният управител на Пернишка област, който в съобразена с аудиторията форма разясни практическата роля на институцията, която представлява.

Младежите показаха загриженост към съдбата на своя град и оживено обсъждаха различни проблеми, които сами определиха като важни и наболели. Ентусиазирано дискутираха екологичните грижи на Перник и търсиха възможности за тяхното разрешаване или поне ограничаване.

Видим интерес предизвикаха правните теми, засегнати в семинара, чието представяне бе съпроводено с казуси и тестове. В тази част от семинара представител на Детска педагогическа стая даде информация за младежката престъпност в общината и полезни съвети за превенция на нарушенията на обществения ред.

Дискутирането на въпроси, които до момента са били само индивидуално констатирани като проблеми и са оставали сякаш табу, провокира раждането и обмяната на интересни идеи с практическа насоченост и предизвика усещането за значимост у младите хора. Изясняването на възможностите за участие в местото самоуправление и дадените примери за младежка гражданска активност в други български и чуждестранни общини провокира младите хора и управляващите в Перник да си подадат ръка и да пожелаят трайни и ефективни партньорски взаимоотношения.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]