Foundation for Local Government Reform
Не мога да си представя по-добър екип за съвместна работа
Програма " Техническо побратимяване"

Не мога да си представя по-добър екип за съвместна работа

Ина Райчева,
Координатор програма, ФРМС

Партньорството между Община Благоевград и Община Обърн, Алабама, продължава своето успешно развитие. В изпълнение на проектите, заложени в работния план за техническо сътрудничество между двете побратимени общини, експертна група от Община Обърн бе на работно посещение в Благоевград от 13 до 26 март 1999 г. Американският екип, в чийто състав влизаха директорите на направления "Икономическо развитие", "Инжинерингови услуги" и "Екологични услуги", както и двама експерти в областта на икономическото развитие и планиране на инфраструктурата, работи с българските си колеги от трите работни групи, сформирани в Благоевград за изпълнение на проекта.
Работните групи "Икономическо развитие", "Урбанизация, инфраструктура и транспорт" и " Екология и управление на твърдите битови отпадъци"са изградени за реализиране на основния проект, предвиждащ разработването на дългосрочен план-програма за развитие на Община Благоевград с акцент върху посочените три области. Планът ще включва дългосрочни и краткосрочни цели, с определяне на визията за стратегическо развитие на общината и отделните области. Новото е включване в плановия процес на гражданите от общината чрез обществено обсъждане и постигане на консенсус. Инициативна комисия към общината координира дейността на работните групи и ще обобщи резултатите от техните доклади за изготвяне на проекто-план за стратегическо развитие. Предвижда се същият да бъде одобрен от ОбС- Благоевград.
В настоящия брой предлагаме на вниманието на нашите читатели становищата на българските и американски партнъори - участници в разработката на проекта за резултатите от тяхната съвместна дейност на този етап и програмата за побратимяване като цяло.
Венцислав Кожухаров, зам.кмет, Антонио Даскалов, главен еколог, Любомир Диреков, председател на комисията по екология, и Ваня Чобанова, началник отдел "Стопански дейности от Община Благоевград и американските партньори - Филип Дънлъп, директор "Икономическо развитие, Ал Дейвис, директор "Екологични услуги" и Джеф Ремси, директор " Инженерингови услуги" от Община Обърн бяха така любезни да отговорят на нашите въпроси и споделят своите мнения и препоръки:
Представители на Община Благоевград:
1. Вие участвате в програмата " Техническо побратимяване". Считате ли, че проектите по програмата са претърпели развитие след размяната на официалните делегации?
Любомир Диреков: Да, значително!
Ваня Чобанова:. Да, в положителна посока. Дефинирани са допълнителни проблеми, които стоят за решаване пред нашата община.
2. Какви основни прилики и какви основни различия установихте в работата с американските колеги? Какво ново научихте?
Любомир Диреков: Прилики откривам в изключителната загриженост за опазване на околната среда както в регионален, така и в глобален мащаб. Разлики виждам главно в икономическото екологично планиране. Новото е в необходимостта да разчитаме основно на собствени ресурси и засилено гражданско участие.
Ваня Чобанова: Разликите са много повече от приликите. Новото е разработване на стратегическия план с участието на гражданите чрез постигане на консенсус.
Венцислав Кожухаров: Общи са проблемите, с които двете общини се сблъскват, в областта на урбанизацията, третирането на отпадъците, вътрешноградски транспорт и др. Различните са проблемите, свързани с икономиката, както и подходите и инструментите при решаването на въпроси в тази област. Това се дължи на голямата разлика в законодателството и правомощията на общините в САЩ и България.
3. Как оценявате съвместната работа по реализирането на работния план с побратимената община? Какви са практическите резултати от посещението на американските експерти?
Любомир Диреков: Съвместната работа с колегите от САЩ беше изключително полезна за нас. Американските експерти ни подкрепиха в усилията за усъвършенстване и продължаване на програмата за управление на дейността по отпадъците. За тази цел от фонд "Екология" на Община Благоевград са осигурени необходимите средства.
Ваня Чобанова: Като отлична. Практическите резултати ще се видят при окончателното разработване на плана.
Антонио Даскалов: Заложеният план е много добър, с ценни и важни стъпки за постигане на амбициозната крайна цел.
Венцислав Кожухаров: Съвместната работа беше интересна и полезна. Практическият резултат е, че се усвоиха подходите за работата с обществеността и нейното включване в разглеждане на въпроси от обществено значение за общината.
4. Какви препоръки бихте дали на координаторите на програмата - ФРМС и МАГУ?
Любомир Диреков: Да се разшири кръгът на разпространяване на информация.
Венцислав Кожухаров: Мисля, че подходът и начинът на координиране на работата по реализиране на проекта за техническо побратимяване между Благоевград и Обърн от страна на ФРМС са добри.
Антонио Даскалов: Успех в бъдещите контакти от американска и българска страна, което ще бъде много полезно за подпомагане на пътя на България към световните и европейски структури и изграждането на новия имидж на страната. Всичко това ще спомогне за желаното благосъстояние и уюта на живота на самите нас.
5. Какво друго бихте желали да споделите с читателите ни ?
Любомир Диреков: Обичайте и пазете околната среда. Гражданите на Благоевград са за активно участие на всички, за създаване на условия за устойчиво развитие на всички отрасли на икономиката и социалната сфера.
Ваня Чобанова: Усилията да бъдат насочени към включване на повече общини за побратимяване с общини от САЩ. Ще бъде полезна среща с всички общини, които работят по подобни програми за обмяна на опит, тъй като в България проблемите са с почти една и съща насоченост.
Венцислав Кожухаров: Винаги има какво да се научи от опита на другите, но наученото трябва да се прилага през призмата на местните особености.
Антонио Даскалов: Бих препоръчал включване на още ентусиазирани общини в това навременно сътрудничество. Нека всички се постараем да мотивираме гражданското общество, част от което сме и ние, за постигане на добри резултати в устойчивото развитие на страната ни като цяло;

Представители на Община Обърн:
1. Вие участвате в програмата " Техническо побратимяване". Считате ли, че проектите по програмата са претърпели развитие след размяната на официалните делегации?
Филип Дънлъп:Да, мисля, че успяхме да генерираме друг начин на мислене сред българските колеги в процеса на работата.
Джеф Ремси: Считам, че постигнахме значителен прогрес в работата на нашата комисия ("Урбанизация, инфраструктура и транспорт"). Началото беше трудно, но към края колегите ни разбраха процеса, който ние използваме. Обсъждането на темите в нашата работна група беше много добро.
Ал Дейвис: Община Благоевград изпълни всички предварителни договорености, като създаде Инициативна комисия и три работни групи във връзка с изпълнението на проекта. Работната група по опазване на околната среда и управление на твърдите отпадъци е заседавала преди нашето пристигане и бе разработила концептуално становище, което бе изключително полезно за мен в процеса на подготовката за работната визита.
2. Какво научихте по време на посещението в България? Какви основни прилики установихте в работата си с българските колеги?
Филип Дънлъп: Най-големият ресурс на България са нейните хора. Те са много интелигенти и трудолюбиви. Това е предпоставка за техния успех. Ние имаме много общи цели и проблеми. Наша обща грижа е да направим градовете ни привлекателни и осигурим добър живот на хората.
Джеф Ремси: Много от основните проблеми, с които се сблъскваме в Алабама, са същите и в България. Необходимо е да балансираме ресурсите, за да посрещнем нуждите на гражданите. Българите имат много знания и са изключителни професионалисти в работата си.
Ал Дейвис: Община Благоевград добре се справя с работата, като имаме пред вид ограничените ресурси, с които разполага. Програмата "Техническо побратимяване" ни предоставя възможност да обменим идеи и търсим решения. Колегите ми, както и аз, имаме голям интерес общините ни да опазваме околната среда и да предоставяме качествени услуги на гражданите по отношение на твърдите отпадъци. Фактически ние отговаряме и изпълняваме много еднакви функции: събиране на твърди отпадъци от жилищни, търговски, индустриални зони, поддръжка на централна градска част, чистотата на улиците, полагаме усилия за компостиране и рециклиране, третиране на твърдите отпадъци.
3. Как оценявате съвместната работа по реализирането на работния план с побратимената община? Как бихте обобщили практическите резултати от работното посещението в Благоевград?
Филип Дънлъп: Българските експерти са всеотдайни и положиха много успешни усилия. В съвместната работа разработвахме концепции, които в определени случаи бяха нови за българските ни колеги. Те бяха търпеливи и с желание ни изслушваха. Смятам, че имаше ефект. Убеден съм, че българските колеги възприеха разбирането за стратегическо планиране, базиращо се на гражданско участие.
Джеф Ремси: Необходимо бе известно време за да спечелим доверието на българските колеги. Когато те разбраха, че имаме голям практически опит, който можем да споделим, се появи голямо желание да научат за него. Огромен бе интересът към транспортната проблематика и използването на земята.
Ал Дейвис: Нашата съвместна работа бе полезна. В рамките на комисията (работната група) разработихме визията за опазване на околната среда и управление на твърдите отпадъци. В допълнение работната група идентифицира проблематиката и особено важни въпроси, които следва да се решат, наличните ресурси и начините за въвличане на гражданите в процеса на разработка на целите и задачите в областта на екологията и управлението на твърдите отпадъци. Посещенията на обекти и работните сесии бяха полезни, в резултат на което се разработиха конкретни предложения в дългосрочен и краткосрочен аспект.
4. Какви препоръки бихте дали на:
- координаторите на програмата - ФРМС и МАГУ?
Филип Дънлъп: Програмата би следвало да продължи повече от една година. Също така експертните екипи следва да са подготвени и да не се разочароват от първоначалния етап на работните дискусии. Това се постига след като се изгради взаимно доверие. На американските екипи е необходимо повече търпение.
Джеф Ремси: Бихме могли да получим повече информация за местната култура и обичаи. Като цяло програмата се менажира много добре.
Ал Дейвис: Да продължат подкрепата за програмата за техническо побратимяване, и по-специално между общините Благоевград и Обърн. Координаторите следва да насърчават партньорите да разменят повече информация преди работното посещение. В допълнение МАГУ и ФРМС следва да преценят възможността за осигуряване на повече информация относно културата на двете страни преди официалните визити.
- на вашите колеги от побратимената община?
Филип Дънлъп: Да приемат, че американците са индивидуалисти и се разочароват, ако не са разбрани. Откритият диалог е много важен. Благоевград добре се справи с това, осигурявайки в екипите хора, които активно участваха във всяка среща. Мисля ,че всеки следва да разбере, че съществува разлика в културите.
Джеф Ремси: Колегите от работната група се отнасяха към нас много добре. Не мога да си представя по-добър екип за съвместна работа.
5. Какво друго бихте желали да споделите с читателите ни ?
Филип Дънлъп: Това е едно от най- запомнящите се преживявания в моята кариера. Намерих нови приятели, които винаги ще ценя.
Джеф Ремси: Изключително ценен опит за мен. За мен е чест да работя с български колеги по програмата за побратимяване.
Ал Дейвис: Програмата за техническо побратимяване е отлична възможност за общини със сходна големина и характеристики да споделят управленски техники и иновационни подходи за подобряване предоставянето на услуги на гражданите.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]