Foundation for Local Government Reform
Новата здравноосигурителна система

Новата здравноосигурителна система*

Въвеждането на новата система за здравно осигуряване е важна стъпка в цялостната реформа на здравеопазването в България.

При новата здравноосигурителна система:

* Всеки български гражданин има гарантиран достъп до всички нива на здравната система.

* Създават се условия за конкуренция между лекарите и за извършване на качествени медицински услуги от висококвалифицирани специалисти.

* Работещите в здравеопазването получават достойно и адекватно на труда си заплащане.

Здравеопазването у нас никога не е било безплатно. И днес плащаме чрез данъци за своето лечение в поликлиниките и болниците. Държавата решава каква част от бюджета да похарчи за здравеопазването.

При новата здравноосигурителна система чрез месечни парични вноски всеки си осигурява нужните здравни услуги. Парите за здравеопазване се управляват от независима от държавния бюджет институция - Национална здравноосигурителна каса (НЗОК). Касата има 28 местни структури - районни здравноосигурителни каси.

Касата сключва договори с лекарите и стоматолозите и заплаща извършваниите от тях медицински услуги, като контролира техния брой и качество.

Новата здравна система е на три нива:

* Семейни лекари

Семейният лекар (общопрактикуващият лекар) замества досегашния участъков лекар. Той е запознат с всички здравословни проблеми на семейството и ги отчита при диагностиката на заболяването и избора на лечение. Той дава предбрачна консултация, съветва за семейно планиране, следи за здравето на вашите деца. Семейният лекар е мотивиран да координира и екип от различни специалисти: социален работник, психолог, рехабилитатор, за да решава повече проблеми на своите пациенти.

Когато прецени, че е необходимо, той осигурява преглед при тесен специалист. А когато е нужно лечение в болница, заедно с вас преценява кое здравно заведение е най-подходящо и урежда постъпването в него.

Изборът на семеен лекар започва след 1 юли 1999 година.

При избора на семеен лекар отпада досегашният принцип на райониране - по квартали.

Здравноосигурителната каса плаща на лекаря за лечението на пациентите му. Пациентът плаща на лекаря за преглед само такса в размер на 1 % от минималната работна заплата. От тази такса са освободени децата до 18 години, социално слабите, безработните, децата от специалните домове и хората в домовете за социални грижи.

* Специалисти от извънболничната помощ

Специалистите, които не работят в болници - педиатри, акушер-гинеколози, УНГ, невролози и др. също сключват договори със здравната каса. Те могат да работят самостоятелно или да регистрират т. нар. групови практики. Всеки осигурен има право сам да избере лекар специалист сред практикуващите в цялата област медици.

Договори с Националната здравноосигурителна каса могат да сключват както лекари, които досега са били на държавна работа, така и специалисти на частна практика.

* Болници

През 2000 г. все още болниците ще се финансират от държавата. За тях системата на плащане от здравноосигурителна каса ще стартира в началото на 2002 година.

В какви срокове ще заработи новата здравноосигурителна система?

* От 1 юли 1999 г. всеки български гражданин започва да внася здравноосигурителната си вноска.

* От 1 януари 2000 г. Националната здравноосигурителна каса започва да плаща на лекарите извършваните от тях услуги.

* От 1 януари 2001 г. и болниците ще заработят по новата система на здравно осигуряване.

Защо здравното осигуряване е задължително?

Защото при пазарни условия то е единственият път за изграждане на модерна система за социална здравна защита. Всеки осигурен може да разчита, че ще получи необходимото лечение, независимо от различния размер на вноските. Задължителното здравно осигуряване гарантира повече пари на здравеопазването и целево изразходване на средствата.

Освен задължителното здравно осигуряване ви е дадена възможност и за доброволно осигуряване, което се осъществява от специални фондове за доброволно здравно осигуряване. Тази възможност ще използват хора, които искат да си осигурят повече медицински услуги и екстри, например луксозни болнични условия и др.

Какво става, ако не плащам задължителните здравни осигуровки?

Тогава губите осигурителните си права и трябва да заплащате всички медицински услуги. За лечението си ще плащат и хората, които не посещават задължителните профилактични прегледи.

Какво се случва, ако не съм доволен от моя семеен лекар?

Можете да изберете друг лекар след 6 месеца. Предвидена е възможност и да подадете оплакване от лекаря в здравната каса. В нея работят и специални лекари контрольори, които редовно ще проверяват спазват ли се правилата на добрата медицинска практика. Финансови инспектори пък ще следят за изразходването на средствата. Контрол върху работата на касата имат и самите пациенти чрез свои представители в ръководните й органи. Когато касата установи, че лекарят не работи според утвърдените правила и критерии, тя може да не поднови договора си с него.

Всеки медик ще е заинтересуван да ви задържи при себе си и да привлече повече пациенти. От броя им зависи колко пари получава лекарят от касата. Тя определя минималния и максималния брой пациенти на един лекар.

Какъв е размерът на здравните вноски?

Здравноосигурителната вноска се плаща всеки месец. През тази година вноската е 6 % от заплатата по трудов договор, като по 3 % си поделят работещият и неговият работодател. От здравни вноски са освободени пенсионерите, регистрираните безработни, социално слабите, студентите до 25 години без доходи, както и някои други категории хора. Здравноосигурителните вноски на тези групи се плащат от държавния и общинските бюджети.

Хората, чиито доходи не са по трудови договори, плащат пълната 6-процентна здравна вноска. Родителите задължително осигуряват здравно децата си. Таванът на месечните доходи, върху които се плаща здравноосигурителна вноска, е 10 минимални работни заплати.

Какви са предимствата на новата система?

* Всеки здравноосигурен ползва т. нар. пакет от медицински услуги - профилактични и други прегледи и лечение от лекари и стоматолози.

* Конкуренцията между лекарите е гаранция, че пациентът ще получи нужното внимание и професионално отношение към всеки здравен проблем.

* Заедно със своя лекар пациентът избира да се лекува при най-добрия специалист или здравно заведение.

* Националната здравноосигурителна каса контролира всеки лекар, с когото е сключила договор.

* Ясно е колко пари се харчат и дали те се използват по най-добрия начин за здравето на гражданите.

* Националната здравноосигурителна каса плаща някои лекарства, които лекарят е изписал на пациента си.

*Текстът е изготвен от Правителствената информационна служба с експертното съдействие на Министерство на здравеопазването и на Национална здравноосигурителна каса.

Повече информация можете да получите от:

МЗ, "Пресцентър и връзки с обществеността", тел: (02) 981 18 30

НЗОК, "Пресцентър и връзки с обществеността", тел: (02) 958 12 67


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]