Foundation for Local Government Reform
ОБРАЗОВАНИЕТО ЗА ОКОЛНА СРЕДА - СТЪПКА КЪМ УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ

От законите на природата не можеш да се скриеш никъде.
Менандър (старогръцки поет)

ОБРАЗОВАНИЕТО ЗА ОКОЛНА СРЕДА - СТЪПКА КЪМ УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ

(проект в Община Силистра)

По време на конференцията на Обединените нации за земята в Рио де Жанейро през 1992 година терминът устойчиво развитие бе точно дефиниран. Една от формулировките, получила широка подкрепа, гласи:

Устойчивото развитие е онова развитие, което осигурява по-добро качество на живота за днешните и бъдещи поколения.

Ключовото предизвикателство днес в България е в необходимостта да се преведат демократичните ценности на езика на работещи граждански практики, променяйки поведенчески нагласи и организацията на живот.

Как да възпитаваме децата (и себе си) в активна позиция спрямо промените в живота, в желание и готовност да се участва в процеса на вземане на решения и в отговорно поведение спрямо околната среда?

Точно това накара нас, представители на Български женски съюз Силистра, Фондация Детето и природата и Скаутска организация Силистра в сътрудничество с общинския отдел Образование и наука да разработим и осъществим проект Общинска програма Образование за околна среда , подкрепен финансово и методически от Британския ноу-хау Фонд.

Идеята на проекта бе да се запознаем с положителния опит на британската образователна система и да намерим неговото приложение в съвременното българско училище. Илюстрация на изминатия от нас път са отпечатаните по-долу части от две анкети, проведени в началото и края на проекта. В първата, непосредствено след началния семинар с консултантката Сюзън Леки, преподавател в университета в Шефилд, Великобритания, силистренските учители изразяват своето задоволство от възможността да научат нещо ново в областта на екологичното образование, мисленето и педагогическите им умения. Заедно с това те посочват своята неувереност и плахост да приложат новата методика, предизвикваща активна позиция от страна на учениците, подпомагаща ги в процеса на вземане на информирани решения.

Участниците в първия семинар бяха грабнати от емоционалното възприятие на природата - основен подход в програмата Обучение за земята , провеждана на открито.

Особено предизвикателство за тях се оказа работата в групи.

Много от анкетираните са доволни от възможността да се запознаят с британския опит и методика в областта на екологичното образование, които са ги провокирали като начин на мислене и разбирания. На това мнение са около 90 на сто от участниците.

Получих не толкова нови знания, колкото нови разбирания, ново, различно от преди усещане по време на тренингите - освободеност, невероятно приятно чувство, че и аз съм полезна. Хрумнаха ми нови идеи, научих различни техники.

Ново беше за мен всичко, споделено от Сюзън Леки. Впечатлена съм от използваните във Великобритания средства и методи.

Абсолютно да !

Определено да! Открих забавлението да работиш и учиш, създавайки.

В следствие на продължилата работа по проекта и последвалите тренинги тази несигурност постепенно отпадна. В края на проекта силистренските учители сами разработиха програми върху местни екологични проблеми, използвайки британската методика. През месец септември, по време на промоцията на материалите, беше проведена още една анкета за отчитане нивото на подготовка и увереност на учителите за преподаване на образование за околна среда.

Разбрах, че това, което правя по дискутирания проблем, е правилно и това ми дава спокойствие при работата ми за напред.

Това, което научиха колегите, скаутите го правят отдавна.

Неоценима бе помощта на консултантката по проекта Сюзън Леки и Британския ноу-хау Фонд, в лицето на координаторката Силвия Стойнова. На финала бе открит Информационен център по околна среда, оборудван по проекта, и бяха представени пакетите с програми за околна среда за различните образователни степени. Британският посланик г-н Ричард Стаг след приключване на официалната програма участва в проектирането на плакат по програмата Приказка за водата във втори клас на у-ще Кирил и Методий .

Така, работейки за прилагане образование за околна среда в нашето училище, ние, представителите на неправителствените организации, намерихме начин да обединим хора от различни сфери и области за една успешна стратегия не само за обучение, но и за прилагане принципите на устойчиво развитие тук и сега, в Община Силистра.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]