Васил Панчаров,
Изпълнителен директор на НАСО
На 21 и 22 януари 1999 г. в Русе се проведе заседание на Общото събрание на Националната Асоциация на Секретарите на Общини (НАСО). Интересна е статистиката за броя на членовете на Асоциацията. През 1997 г. учредители са 62 секретари на общини, а на Общото събрание през месец май 1998 г. те са 79. В навечерието на Общото събрание в Русе те вече наброяват 97, а на самото заседание бяха депозирани молбите за членство на още 11 секретари на общини - от Благоевград, Бобов дол, Две могили, Златица, Исперих, Ихтиман, Каварна, Кубрат, Мизия, Самуил и Хайредин. Така броят на членовете на НАСО е вече 107. На заседанието на Общото събрание присъстваха 73 секретари на общини. Тези факти не може да не ни радват.Те недвусмислено показват непрестанно нарастващия интерес на секретарите на общини към работата на Асоциацията, както и желанието и професионалната им мотивация да работят заедно за преодоляване на предизвикателствата в областта на местното самоуправление.
Гости на форума бяха представители на НСОРБ, ФРМС, Програмата ИМС на ААМР, РСО, общински специалисти по връзки с обществеността, журналисти. Приветствия към участниците поднесоха г-н Д. Калчев, кмет на Русе и председател на УС на НСОРБ, г-жа Гинка Капитанова, изпълнителен директор на ФРМС, и г-жа Беки Гадел, зам.-ръководител на екипа на ИМС на ААМР. В обръщението си всички споделиха своето задоволство от високата представителност на форума. Те подчертаха, че силният ентусиазъм и високият професионализъм на секретарите на общини, демонстрирани при учредяването и работата на НАСО, превръщат Асоциацията в естествен желан и надежден партньор в процеса за реформа в местното самоуправление. Поздравителни писма до форума бяха получени и от г-н Ил. Попов, Председател на Парламентарната комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство, и от Асоциацията на родопските общини.
В деловата програма бяха включени, обсъдени и приети отчетите на УС и КС на НАСО за изтеклия период, предложението за приемане на нови членове и вътрешните правила на Асоциацията във връзка със ЗМИП. Особен интерес предизвика представянето на Стратегията на НАСО до 2001 г. и на Работния план и бюджет за 1999 г. Наред с институционалното и финансово укрепване бяха обхванати и другите приоритети на Асоциацията - усъвършенстване на нормативната уредба в местното самоуправление, информационното осигуряване на дейността на секретарите на общини и повишаване на техните професионални знания и умения, използване на международното сътрудничество като източник на нови контакти, положителни практики и опит и средство за издигане на имиджа на НАСО в международен план. Постигането на тези цели ще стане чрез съответните дейности и прояви, подробно разработени в Работния план и бюджета към него. Общо бе мнението, че Работният план е подобаващо амбициозен. За реализирането му ще е необходима стройна организация и работа на всички работни органи и членове на НАСО. От решаващо значение ще бъде и методическата и финансова подкрепа от страна на непосредствените партньори и потенциални организации донори, чиито приоритети са насочени към проблемите на местното самоуправление.
По време на работата участниците изказаха свои мнения и препоръки за по-ефективна работа на управителните органи на Асоциацията с цел по-добрата и навременна информираност на членовете във връзка с предстоящи и осъществени вече дейности и прояви на НАСО, за лобиране и привличане за участие в дискусии , кръгли маси и други прояви на представители на висшата законодателна и изпълнителна власт, които работят в сферата на местното самоуправление. Бяха дискутирани и други въпроси от вътрешно-организационен характер.
През втория ден на Общото събрание бе представена едногодишната работа на екипа за подобряване на обслужването на гражданите, като всеки представител на петте града участници в екипа (Благоевград, Добрич, Габрово, Хасково и Стара Загора) сподели постигнатото до момента. Освен това участниците в събранието бяха запознати и с целите на стартиралия проект на ФРМС "Иновационни практики".
Приятна изненада за участници и гости беше първият експериментален брой на Информационния бюлетин на НАСО, тиражиран и разпространен безвъзмездно от екипа на ФРМС. За организацията и провеждането на заседанието на Общото събрание получихме сериозна методическа и материална помощ от страна на екипа на ИМС на ААМР. Беше ни оказано съдействие и от Асоциациите на родопските и дунавските общини . Тези актове на подкрепа са ярка демонстрация на партньорство в действие, за което поднасяме нашето искрено "Благодарим ви, приятели!".
Настоящата 1999 г. е изпъстрена с важни прояви и събития, пряко насочени към реформата в местното самоуправление. Ние сме убедени, че ключът за намиране на правилния път в тази област е партньорството. Уверяваме ви, че НАСО е отворена и готова да работи съвместно с всяка организация и институция за изграждане на силно и демократично местно самоуправление в България. Това е и една от предпоставките нашата страна да заеме полагащото й се място, наред с държавите с утвърдена демокрация в Европа и света.