Foundation for Local Government Reform
Обучението - инструмент на управлението в общините
Обучението - инструмент на управлението в общините

Дени Каменов,
Инициатива Местно самоуправление

Специалистите на експертно ниво и тези на изборна длъжност в местните управи са изправени непрекъснато пред нови предизвикателства, породени от желанието да се демократизира управлението. Ежедневието показва, че не е достатъчно да си много добър архитект, строителен инженер или финансист, за да си полезен за администрацията, общинския съвет и неговите структури. За да бъдат удовлетворени гражданите от управлението, са необходими нови умения. Примерно по отношение на архитектурното устройство на градските зони следва да се балансират различните интереси, благоустройството да се извършва в съответствие с желанията на отделни групи граждани и средствата за услуги да се насочват при зачитане на приоритетите на определени от тях. Това не следва да води до компромиси с професионалните принципи, а напротив - до оптималното им прилагане съобразно изискванията на заобикалящата среда. Всъщност това е новата компетентност, изисквана от местното самоуправление. Именно съчетаването на експертни познания и умения за прилагането им определя авторитета на местното самоуправление пред гражданството.
Следователно всички, които се стремят да бъдат полезни за този процес, се нуждаят от непрекъснато усъвършенстване. То може да се постигне по пътя на самообразованието или чрез системно участие в различни форми на обучение.
Самообразованието е необходимо и то е резултат на личната мотивация на всеки служител. Свързва се със стремежа на всеки от нас да отстоява достойнството си в организацията, за която работи. Но то не е достатъчно. И то не защото енергията, произтичаща от личната мотивация, понякога не достига, а защото достъпът до нови знания и умения изисква ресурси, често пъти недостъпни за отделната личност.
Затова местната управа, ако иска да подобри обслужването на гражданите и да спечели уважението им, трябва да насочи вниманието си към този проблем - да отдели средства и време за системно обучение на служителите си.
Направи ли го, тя превръща обучението в инструмент на управлението. По този начин вероятността местната власт да бъде по-компетентна нараства, а стремежът да предоставя на гражданите максимално добри услуги при минимално заплащане - реалистичен



Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]