Foundation for Local Government Reform
Общинските съветници навсякъде си приличат
Общинските съветници навсякъде си приличат

Татяна Димитрова,
координатор проект

От 22 до 26 юни на работно посещение в Община Кърджали бе осемчленна многопартийна делегация от общински съветници и служители от Ийст Стафордшир, Великобритания. Посещението е първа част от втория етап на проект Демокрация , осъществяван от двете общини от април 1998 г. със съдействието на Фондация за реформа в местното самоуправление, целящ да подпомогне развитието на демократичните практики в местното самоуправление чрез активен, директен обмен на опит между български и британски общински съветници и служители. В състава на делегацията от Съвета на Ийст Стафордшир участваха четирима общински съветници от Лейбъристката партия, един общински съветник от Консервативната партия, един общински съветник от Либерал-демократическата партия, финансовият директор на общината и координаторът по международни отношения. По време на това посещение в поредица от срещи и дискусии по групи британските представители се запознаха отблизо с практиката и проблемите на своите колеги в Кърджали по отношение на междупартийното сътрудничество, взаимоотношенията между съветници и администрация, връзка с избирателите, механизмите на взимане на решения и предоставяне услуги на гражданите.
Предлагаме ви непосредствените впечатления от визитата на трима от участниците:п Том Дон, трети мандат общински съветник от Лейбъристката партия, Сюзън Джент, втори мандат общински съветник от Консервативната партия, и Уоли Хъдсън-Уокър, трети мандат общински съветник от Либерал-демократическата партия.

1. Повече различия или прилики откривате между местното самоуправление в Кърджали и Ийст Стафордшир?
Т. Д.: Структурите при вас са сходни с нашите. Факт е, че тук съветниците също са избираеми, имате комисии, демократична система за гласуване и т. н. Разликата, според мен, е в това как се осъществява връзката с избирателите, начина на подбор на кандидатите за съветници и най-вече във факта, че всеки един от тях не се излъчва от определен квартал като избирателен район, което е силната страна на нашата система.
С. Д.: Научих че имаме много сходни проблеми, но ги решаваме по различни начини. Тук нещата са в преход и затова сигурно е по-трудно.
У. Х.: Мисля че има много сходства и малко различия. Главната разлика тук е липсата на мажоритарния елемент при избора на съветници. При нас всяка партия има своите силни райони (квартали). Мисля че ако този елемент бъде въведен в Кърджали, по-малките партийни групи ще имат повече места в съвета, тоест по-голямо представителство в местното управление.
2. Как общувахте с вашите колеги общински съветници в Кърджали?
Т. Д.: Лесно. Разбира се, с помощта на превод, но смятам че имаше и добро желание за разбиране. Всъщност, в началото при най-първата срещата атмосферата бе по-официална и скована, но в момента ,в които се разделихме за дискусии в по-малки групи, станахме приятели. По такъв начин обменът на информация и идеи е по-лесен.
С. Д.: Комуникацията с колегите бе по-лесна, отколкото предполагах. Всъщност не знам какво точно очаквах. Бях притеснена за участието си в това посещение, защото не познавах добре останалите колеги в нашата делегацията. Сега вече знам повече и за тях.
У. Х.: В началото усетих леко раздразнение, според мен най-вече заради интерпретацията на думата обучение . Общинските съветници от Кърджали очакваха ние да ги обучаваме, а това не е така. Мисля, че първоначално ни възприемаха като хора, които ги разпитват, за да открият какво не е наред в тяхната работа. Всъщност, ние се опитваме да им дадем информация за това как работим ние и смятаме, че и от двете страни има добри идеи, от които можем взаимно да почерпим.
3. Споделете своите впечатления за взаимоотношенията между различните политически групи в Общински съвет - Кърджали.
Т. Д.: Смятам, че съветниците навсякъде си приличат. Ние, например, се разбираме много добре с колегите си от опозиционните групи извън заседателната зала на общинския съвет. Естествено имаме своите разногласия по време на заседанията, но след това спокойно изпиваме по бира заедно някъде навън. Когато разговарях тук с някои съветници, чух, че това е така и в Кърджали, тоест представителите на различни групи разговарят и обсъждат въпроси в неформална среда.
С. Д.: Струва ми се, че на по-малките партийни групи с по един или двама представители в съвета им е доста трудно, съдейки по моят опит. Когато станах съветник, в общинския съвет на Ийст Стафордшир имаше само четирима представители на Консервативната партия и над тридесет лейбъристи . В такава ситуация е много трудно да бъдат чути твоите възгледи и аргументи.
У. Х.: Първоначалното ми впечатление е, че съветниците от ДПС и БПС не се разбират. Струва ми се, че имат съвсем отделна и различна идентичност, а както може би сте забелязали, при нас, въпреки политическите различия, добрите отношенията се запазват. Това е, защото разграничаваме официалните си задължения и дейност от социалното, неформално общуване, докато тук, струва ми се, първият тип отношения рефлектира върху втория.
4. Кои сфери от вашият опит смятате да споделите с делегацията от Кърджали при тяхната визита през септември в Ийст Стафордшир и кои елементи от вашата практика ще им бъдат от полза?
Т. Д.: Вярвам, че не можем да принудим никого да възприеме нашия опит. Важно е колегите да видят как работим ние и сами да преценят кое им е полезно и кое няма да им помогне изобщо. Участниците от Кърджали трябва сами да преценят това. Аз смятам да ги запозная с моята дейност като общински съветник, да им покажа моя избирателен район и начина, по който осъществявам връзка с избирателите си, за да научавам и решавам техните желания и проблеми.
С. Д.: Просто се надявам на място да задават правилните въпроси, а ние, от своя страна, да можем да им предоставим точните отговори.
У. Х.: В политически аспект откривам, че съветниците тук се избират и според образователен ценз, тоест всяка партия има определени нива от хора, които счита за подходящи да бъдат съветници. Във Великобритания нямаме подобни ограничения. Няма значение кой си, можеш да бъдеш съветник и без каквато и да образователна квалификация, при условие, че населението те подкрепя, а очевидно е, че хората ще гласуват за теб, ако са убедени, че си способен да се грижиш да техните интереси.
5. Какви са впечатления ви от България и Кърджали?
Т. Д.: Приятно бях изненадан от зеленината и множеството дървета в Кърджали. Преди да пристигнем не знаех много за региона, не знаех дали е планински или равнинен, така че гледката от върха на сградата на общината ми се стори грандиозна. Когато в края на посещението разгледахме и околностите на града, видях много природна красота.
С. Д.: Тук е красиво, а хората са добронамерени и приятелски настроени. Определено бих дошла отново. Сигурна съм, че когато се прибера у дома и впечатленията ми улегнат, ще усетя колко много съм научила през тази седмица в Кърджали. За мен бе удоволствие да участвам в посещението като представител на консервативната опозиционна група в нашия съвет.
У. Х.: Бях приятно изненадан да видя една много по-пъстра и гостоприемна страна, отколкото съм очаквал. Погрешно съм смятал, че в България, като бивша социалистическа страна, ще срещна сивота и мрачни хора. Тъкмо обратното, тук много ми хареса и сигурно ще се дойда пак.

На базата на получената информация и впечатления от поредицата работни срещи в Кърджали, британските съветници ще съставят и предложат едноседмична програма за обучително посещение на многопартийна делегация от Кърджали в Ийст Стафордшир в началото на септември 1999 г. Гостуващите делегации от двете общини тази година, за разлика от първия етап на проекта, са съставени от редови общински съветници (back-benchers), които не заемат председателски места в общински комисии и не участват в ръководството на своята политическа група.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]