Foundation for Local Government Reform
ПРОГРАМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПОБРАТИМЯВАНЕ
Фондацията за реформа в местното самоуправление предоставя информация, стимулира новаторството и международното сътрудничество в местното самоуправление, активно съдейства за изграждане на широка мрежа от партньори и работи в сътрудничество с органите на Европейския съюз в тази област.
Една от програмите, за които ФРМС разполага с информация и оказва техническа помощ за участие, е Програмата "КЕТ" на Европейската комисия. До днес ФРМС е оказала помощ на две български общини - Димитровград и Перник - да подготвят бюджет и програма, да кандидатстват и да получат финансиране от програмата.

ПРОГРАМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПОБРАТИМЯВАНЕ

През 1989 г. Европейската комисия (ЕК) стартира и продължава да осъществява Програмата "Community Aid for Twinning schemes", която стимулира схеми за побратимяване между градовете. Тя е ценен начин за въвличане на обикновените хора и техните избраници в европейската интеграция и за засилване чувството за принадлежност към Европейския съюз (ЕС). В рамките на тази програма се финансират проекти за мероприятия на побратимени градове, чиято цел е установяване на нови връзки или укрепване на вече съществуващи връзки между градовете.
Европейската комисия подкрепя четири вида схеми на побратимяване:
I. Обмен на граждани между градове, които са побратимени или са в процес на побратимяване;
II. Конференции;
III. Образователни и информационни семинари за организаторите на схемите на побратимяване;
IV. Мероприятия с новаторска насоченост.

I. Обмен на граждани между градове, които са побратимени или са в процес на побратимяване
Финансират се проекти, които са насочени към развитие на по-близки взаимоотношения между градове на ЕС и такива от Централна и Източна Европа, Кипър и Малта. В мероприятията по проекта трябва да са включени не по-малко от 10 души от всеки град-участник, а побратимените градове да се намират минимум на 250 км разстояние един от друг. Срещите и обменът могат да бъдат одобрени, ако отговарят най-малко на едно от следните условия:
- да имат за цел подготовката или установяването на нови връзки на побратимяване;
- да обединяват побратимени градове от няколко държави (многостранен обмен);
- да ангажират малки градове и градове от приоритетни райони;
- да ангажират в по-голямата си част млади хора или социално слаби хора;
- да са свързани с честване на годишнина (десет, петнадесет, двадесет годишнина) от побратимяването, когато тържествата са с масово местно участие;
- да засягат определена тема, която изисква значителна подготовка по приоритети.
Проектите могат да включват участници от всякакъв вид социални и възрастови групи. Важно е обменът да бъде адаптиран към участниците в него (т.е. деца, млади хора, възрастни), да укрепва връзките и да подобрява разбирането между хората в заобикалящата ги социална, икономическа, професионална, политическа и културна среда. Това трябва да бъде ясно отразено в програмата за мероприятието. За да бъде получена финансова помощ, проектите трябва убедително да показват, че реализацията им ще доведе до сближаване на хората и ще допринесе за създаването на обща Европейска съпричастност.
Не се субсидират проекти, които са свързани с:
- обмен от туристически, фолклорен или стопански характер, както и пътувания за почивка;
- обмен предимно на общински съветници и други общински служители;
- проекти, по които би могло да се участва по други програми на ЕО
("Сократ", "Леонардо", "Младежта за Европа", "Пакт" и т.н.);
- проекти, чиито участници са градове, които през същата година вече са получили финансова подкрепа за среща на същото място, със същия партньор.

II. Конференции
С цел развитие съдържанието и качеството на връзките на побратимяване между градовете и изпълването на диалога и обмена между побратимените градове със съдържание ЕК желае да насърчи организирането на срещи и конференции на различни теми от взаимен интерес. Това придава практическа значимост на мероприятията, които имат за цел установяването на нови връзки на побратимяване.
Проектите, с които може да се кандидатства, трябва да третират една специфична тема в детайли и да ангажират граждани с особени познания по темата или проявяващи особен интерес към нея. Следователно, участниците в проекта могат да принадлежат към различни социални и възрастови групи. Участниците в конференциите могат да бъдат от градове, които вече са побратимени или са в процес на установяване на нови схеми на побратимяване. Конференциите също така могат да бъдат отворени не само за градове, които принадлежат към една и съща мрежа от побратимявания, но и да представляват градове, които също са побратимени или се интересуват от възможни побратимявания, намират се в същия регион или проявяват интерес към темата.
В допълнение на темите, предложени от самите градове, ЕК предлага и следните теми:
- борбата срещу расизма;
- гражданинът на Европа;
- единната валута;
- разширяването на ЕС;
- социалната изолираност като следствие от употребата на наркотици, бедността, безработицата и др.;
- интересът и значимостта на международните връзки за гражданите на
побратимените градове;
- езиково обучение.

По тази схема не получават финансиране проекти за конференции в следните области:
- конференции, които могат да бъдат финансирани в рамките на други програми на ЕК;
- конференции, организирани със стопански мотиви.

III.Образователни и информационни семинари за организаторите на
схемите на побратимяване
Организаторите на схеми за побратимяване между градовете играят ключова роля при развитието на активни връзки на побратимяване. ЕК има желание да насърчи организирането на образователни и информационни семинари за организирането на схеми на побратимяване между градовете. Целта на тези семинари е да се получи теоретично и практическо обучение, а така също и повече информация относно ЕС, неговите цели, институции, начинът, по който функционира, и Европейските програми и проекти от най-голям интерес за побратимените градове и техните граждани. Освен информация, тези семинари също така трябва да насърчават дискусиите между органите, отговорни за побратимяването на регионално и европейско ниво.
Не може да се кандидатства за финансова помощ, когато:
- семинарите се организират със стопански мотив;
- се организират семинари във връзка с единична схема на побратимяване

IV. Прояви с новаторска насоченост
ЕК установи, че някои от проявите с новаторска насоченост, имащи за цел насърчаване на побратимяванията между градовете в Европа не могат да се вместят в рамките на трите вида схеми, описани по-горе. Поради тази причина тя изявява желание да подкрепя проекти именно с такава насоченост. Тези инициативи могат да бъдат най-разнообразни, но всички те трябва да носят новаторски подход и да бъдат единични прояви.
Не отговарят на условията за кандидатстване прояви в следните области:
- прояви, които излизат извън обхвата на побратимяването;
- проучвания;
- образователни курсове;
- прояви, организирани със стопански мотив.
По тази схема не се отпуска финансова помощ за покриване на административни и текущи разходи, за покупка на земя или друга собственост и инфраструктура.

КАК СЕ КАНДИДАТСТВА ЗА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ПРОГРАМАТА ?

1. Формуляр за кандидатстване
Попълва се специален формуляр, който е преведен на всички 11 езика на ЕО. Формулярът за кандидатстване се попълва само от града, организиращ мероприятието. Град/ът/овете - гост/и не трябва да попълват отделен формуляр. Градът домакин е отговорен за събирането на необходимата информация от градовете-гости (брой участници, пътни разходи, необходима сума и т.н.), която се предоставя на ЕК. Право да кандидатства има или общинският съвет на града домакин, или неговият комитет за побратимяване, дори и в случаите, когато мероприятието се организира от друга институция (училище и т.н.).
Разглеждат се и се оценяват само проекти, придружени от всички необходими документи (в които са посочени точните адреси на градовете гости) и съдържат програмата на мероприятието, както и подробен бюджет, отразяващ планираните приходи и разходи.
Формулярите, с които се кандидатства за финансова помощ, се изпращат на ЕК или директно, или чрез националната асоциация на градовете.
2. Ограничения във времето
Разглеждат се само формуляри за кандидатстване, които носят пощенско клеймо най-малко три месеца преди датата на самото мероприятие.
3. Разглеждане на формулярите за кандидатстване
Служителите на ЕК разглеждат много внимателно всеки формуляр за кандидатстване. Те проверяват дали проектът отговаря на условията и оценяват качеството на програмата. На тази база се взима решение дали да се финансира проектът или не.
Ако формулярът за кандидатстване не е приет, ЕК писмено уведомява за това града домакин.
Когато ЕК реши да финансира проекта, тя уведомява лично и писмено всички градове участници в него по отношение размера на финансовата помощ. Т.е. градът домакин получава известие за финансирането на организационните разходи, а градовете гости - за пътните разходи.
ЕК изпраща съобщението за одобряване на проекта непосредствено преди провеждане на мероприятието.

4. Условия на плащане
Финансовата помощ за осъществяване на проекта може да покрие не повече от две трети от организационните разходи, каквито са например наем помещения, подготовката на материали, писмен и устен превод, пътни и квартирни разходи на участниците. Пътните разходи не могат да превишават 0,03 екю/км за един участник.
Минималната сума, която отпуска ЕК за проекти по програма "САТ" е 750 екю, а максималната - 15 000 екю. Размерът на финансовата помощ се определя в зависимост от съдържанието на програмата, броя на участниците, страните, които те представляват, планираните цели и очакваните резултати. Критериите, които определят приоритети по отношение размера на финансовата помощ са:
- брой на участниците от поканените градове;
- когато участниците са от приоритетни региони (България е част от такъв приоритетен за програмата регион - региона на Централна и Източна Европа);
- когато участниците са представители на малки градове, млади хора, социално слаби или от няколко държави, те могат да получат допълнителна субсидия за покриване на организационните разходи.
Градовете, които са уведомени, че получават финансова помощ, трябва да попълнят отделен формуляр и да го изпратят на ЕК. Средствата до участниците в одобрените проекти се изпращат посредством банкови трансфери (и по никакъв друг начин), но след като мероприятието се е състояло и ЕК е получила документите, удостоверяващи направените разходи.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]