Диана Иванова,
Българо-Американски бизнес център - Габрово
Делегация от община Габрово в състав: инж. Н. Дачев, кмет на Габрово, д-р М. Катранджиев, зам.-кмет и Д. Иванова от Българо-Американския бизнес център в Габрово, придружавани от А. Матеева, специалист по Програмата за техническо побратимяване, ФРМС, от 7 до 14 ноември 1998 г. посети община Портидж, САЩ. Делегацията се запозна с устройството на американската община и специфичните форми на публично-частно партньорство между общината, частни фирми и неправителствени организации, както и с широкото участие на гражданите в местното самоуправление.
Работната програма започна с подробна информация за това как общинското ръководство на Портидж си сътрудничи с частния сектор за създаване на по-добри условия за живот в града. Не случайно на емблемата на града е изписано: "Град Портидж - възможности за развитие". В съответствие със стратегическия план за развитие на града и след широко обществено обсъждане е разработена програмата "Инициатива за инвестиции в общината". Общината създава нова или реконструира съществуващата инфраструктура в района, където възнамерява да привлече представители на частния бизнес и едва след това пристъпва към избор на партньор в зависимост от броя на новите работни места, които ще се разкрият, от спазването на екологичните изисквания и т.н. Общината изгражда партньорството си с отделните частни фирми на договорна основа, като на някои от тях по своя преценка предоставя и данъчни облекчения за определен период от време.
При посещенията си в някои частни фирми - световния фармацевтичен концерн "Фармация и Ъпджон", "Страйкърс" (производител на медицинско оборудване), "Гизмундо и съдружници", търговски комплекс "Кросроудс Мол" и др. - ние имахме възможност в непосредствен разговор с домакините да се убедим в това, как на практика действат механизмите на обществено частното партньорство за постигане на икономически напредък на града.
Изключително полезно беше посещението ни в службите "Транспорт и комунални услуги" и "Улици и техническо осигуряване". Бяхме впечатлени от организацията на работа и структурата на тези служби, познати у нас като БКС. Основната разлика се състои в това, че общината, запазвайки си собствеността над сградния фонд и техниката, е "приватизирала" услуги като ВИК, почистване и поддръжка на улици и паркове и др. В Портидж тези услуги се извършват от фирма "Ърт Тек" на база на сключен договор, в който са залегнали 33 различни показателя по отношение качеството и ефективността. Общински служители ежедневно следят изпълнението на качествените показатели по договора, а управителят на фирма "Ърт Тек" ежемесечно представя обобщаващ доклад пред общината. Фирма "Ърт Тек" се е специализирала за тези услуги и ги извършва в много градове на щата Мичиган. Обемите са големи, снабдяването е по-изгодно и фирмата извършва услугите при по-ниски разходи и с високо качество.
Много полезно беше запознанството на място с някои от формите и начините за включване на гражданите в местното самоуправление. Домакините от Община Портидж споделиха богатия си опит в това отношение, като акцентираха върху работата за информиране на гражданите за всичко, което общината върши или, с други думи, прозрачността на нейните решения и действия. Преди всичко е осигурена прозрачността в работата на Общинския съвет. Всички граждани имат свободен достъп до заседанията на ОбС, самите заседания се предават директно по един от каналите на местната кабелна телевизия, а взетите решения се публикуват на страниците на бюлетина на общината. Общинският бюлетин излиза на всеки два месеца и предоставя информация за мероприятията, които се подготвят и се провеждат от общината - така например в него се отразяват както стратегически мероприятия като програмата "Инициатива за инвестиции в общината" във всичките й етапи, така и текущи кампании, като тази за събиране на есенните листа, с акцент върху съдействието, което трябва да окажат гражданите за провеждането им.
По време на посещението на делегацията на Габрово в Портидж се състави и подписа Работен план за съвместната работа на двете общини във втората фаза на Програмата за техническо побратимяване. Работният план е насочен към 1) подобряване на гражданската информираност и постигане на по-добро разбиране от страна на гражданите на общинските функции, а от страна на общинските служители - на нуждите на гражданите, за по-ефективни комуникации между общината и гражданите; и 2) подобряване на икономиката на общината на базата на обществено-частни партньорства .