Foundation for Local Government Reform
Петя Сотирова, Главен специалист "Връзки с обществеността, Община Борово
Реката не ни разделя, а ни събира

Петя Сотирова,
Главен специалист "Връзки с обществеността,
Община Борово

Във връзка с идеята на Асоциацията на дунавските общини за създаването на Еврорегион по покана на кмета на Община Борово, Русенска област, Радослав Рачев на 2 март гости на общината бяха представители на румънската Община Петрошан: Марин Бътрану, кмет, Туора Бътинешу, главен счетоводител, и общинските съветници Василе Робеску и Стелиян Туфа. Те бяха посрещнати от домакините в Русе. С любезното съдействие на арх. Силвия Алексиева, председател на ОбС-Русе и зам.-кметовете Н. Малчева и Николов румънските гости бяха запознати с постиженията и проблемите на Община Русе.
По предварително съгласувана програма двете контактни групи се отправиха към с. Батин, където, от високия български бряг, румънската делегация има възможност да се възхити на панорамната гледка към Петрошан. Всички бяха единодушни, че реката не ни дели, а ни събира.
В брестовица - едно от съставните села на Община Борово - румънските гости с вълнение научиха, че, освен обща география, имаме и общи моменти в историята. По време на Руско-турската освободителна война щабът на руската армия и Русчушкият отряд били в Петрошан, откъдето по понтонен мост при остров Батин преминават на българския бряг и се настаняват в Брестовица.
Във Военно-историческия музей в гр. Бяла гостите ивдяха запазени военни униформи на румънски войници, участвали в Руско-турската освободителна война.
Вечерта на 2 март гостите от Община Петрошан присъстваха на тържествения общоградски концерт в гр. Борово по случаю националния ни празник.
Еднодневното гостуване на румънската делегация приключи с работна вечеря, на която бяха споделени интересни идеи за бъдеща обща работа. И домакини, и гости бяха единодушни, че българската и румънската община имат много допирни точки в исторически, географски и социално-икономически план. И двете страни демонстрираха добра воля за взаимно опознаване и разширяване на контактите на различни нива. Бе взето решение да се изработи общ празничен календар за 1999 година, като бележитите дати и годишнини на двете общини се честват взаимно. Българската страна предложи идеята дунавският остров Батин, който е между двете общини - Борово и Петрошан, да се превърне в "остров на приятелството", където румънци и българи да се срещат като добри отколешни съседи.
За пълното разбирателство между двете контактни групи особено много допринесе Аритина Църану от Община Гюргево, която беше не само преводач, но и проводник не вече утвърдените добри трансгранични връзки между Русе и Гюргево.
Срещата между ръководствата на румънската Община Петрошан и община Борово доказа на практика, че между съседи са много повече нещата, които ги свързват, от онези, които ги разделят. Успехът на срещата бе възможен и благодарение на помощта на представителите на по-големите Общини Русе и Гюргево, с което на практика бе утвърдена практиката на взаимопомощ между големи и малки общини. А постигането на успех в осъществяването на този първи трансграничен контакт на Община Борово стимулира общинското ръководство за следващи стъпки.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]