Foundation for Local Government Reform
Представяне на проект "Подпомагане търсенето на информация от държавни органи" на фондация Програма Достъп до информация
Представяне на проект "Подпомагане търсенето на информация от държавни органи" на фондация Програма Достъп до информация

Фани Давидова,
Програма Достъп до информация

Фондация Програма Достъп до информация (ПДИ) е учредена в края на 1996 година от социолози, икономисти, юристи, журналисти. Вече две години екипът на фондацията наблюдава практиките по достъпа до информация, съхранявана от държавни органи и учреждения. Освен в София Програма Достъп до информация (ПДИ) работи и в 20 града с помощта на своите координатори - журналисти от местните медии. В хода на работата си фондацията е събрала, систематизирала и консултирала около 250 случая, когато на граждани и журналисти е отказвана информация, която според съществуващата законова уредба би трябвало да е достъпна.
Един от проектите, по който ПДИ работи в момента, има за цел именно да стимулира граждани и журналисти в търсенето на информация, съхранявана от държавни органи. Проектът е финансиран от Комисия "Демокрация" към посолството на САЩ в България. Екипът на фондацията, с помощта на координаторите си в провинцията, организира работни срещи - дискусии съвместно с журналисти от местните медии, на които се разискват различни проблеми, свързани с достъпа до информация. Такъв тип работни срещи се оказват извънредно полезни, главно в две посоки: от една страна, журналисти от сравнително малък регион споделят опита си, получен по време на работа с различни органи, учреждения и предприятия разменят мнения, обменят журналистически "хватки", разказват скандални случаи на отказ на информация от страна на държавните структури. От друга страна, самите те получават на място правна консултация от юристите на ПДИ за конкретни случаи на отказ. На срещите винаги присъстват и ръководителите на пресцентрове на органите на местната власт и говорителите на РДВР, така че на място успяват да се решат висящи проблеми между журналистите и тези, които отговарят за точното и бързо предоставяне на информация. До този момент са проведени срещи в Стара Загора, Враца, Габрово. Предстоят срещи в Бургас, Видин, Варна, Шумен, Русе и др.
Основната цел на проекта е да стимулира гражданите и журналистите да търсят информация от държавата и то "по надлежния ред".
Правото на информация е основно човешко право и Конституцията на Република България го урежда в своя чл.41. Бедната законова регламентация в тази област обаче подтиква журналистите да не отправят своите питания до отговорните служители, а да търсят свои канали и източници, често пъти не съвсем надеждни - това споделят самите те на проведените от ПДИ срещи. Най-често отправяните въпроси към юристите на фондацията са за това как съществуващата нормативна уредба може да подпомогне търсещите информация, какви са сегашните процедури, как да се действа при отказ на информация. Срещите по този проект са доста полезни и за екипа на ПДИ, който по този начин е наясно с информационната политика на местните власти, различните практики по предоставяне на информация от отделните държавни институции и не на последно място - с промените в обществените нагласи по отношение достъпа до данни, съхранявани от държавата. Въз основа на получената картина фондацията формира своята стратегия за работа за прозрачност на органите на централната и местна власт.
Кои са основните проблеми, които са очертават пред граждани и журналисти в опитите им да получават информация, съхранявана от държавните органи и администрация?
Липсата на изрична законова уредба, гарантираща правото на информация на гражданите, е най-честият мотив, който чиновниците изтъкват, когато журналисти и представители на НПО искат от тях определени данни. Ето един пример: екологични организации от България, съвместно с още осем европейски партньори са изследвали реалния достъп до информация за околната среда във всяка отделна държава. Били раздадени еднотипни въпросници до компетентните органи. В България отговори били дадени на едва 50 процента от въпросите. За сравнение, в Естония получили отговор на 85-86 процента от въпросите, а в някои от другите държави - 90 - 91 процента.
"Местната власт няма достатъчно комуникативни средства, чиновниците на са свикнали да отговарят на запитвания, а и в България няма нито един закон, който да казва по какъв начин гражданинът трябва да получи информацията и каква процедура да се следва." - сподели Диана Искренова на срещата, проведена от ПДИ в Стара Загора.
"От една страна, някои структури не отговарят защото изобщо не събират необходимата информация, а, от друга страна, смятат, че въобще нямат задължение за това." - е мнението на журналистите от Враца.
Разбира се, има и "добри новини" - от досега проведените срещи на екипа на ПДИ с регионални журналисти и шефове на прес-центрове става ясно, че проблемите около достъпа до информация постепенно намират разрешение, и то по-скоро на местно равнище. Преди няколко месеца Община Стара Загора, например, отвори свой собствен информационен център, имащ за цел подпомагане на гражданите.
"При нас има подробен каталог на услугите и информацията, която може да се получи от общината. Служителите от информационния център предоставят на гражданите всички данни, които те искат да получат. Администрацията на общината много добре осъзнава, че лесният достъп до информация спестява много напразни кавги и слухове." - каза пред ПДИ Евгени Желязков, секретар на Община Стара Загора.
Информационна стратегия за работа на общините с граждани и журналисти е приета вече в и Габрово. В нея са включени механизмите, по които се подава информация за медиите, кой има правото да я предоставя и механизмите, по които тя ще се подава. Проектът на общината върви по линия и на други институции - болничните заведения, например.
От досегашната работата на ПДИ по този проект става ясно, че доскорошната политика от страна на администрацията - "никому нито дума" - постепенно се преодолява. Практиката показва, че този процес е по-бърз на местата, където търсещите информация - граждани и журналисти - са по-активни. Юристите на ПДИ смятат, че, макар и не добре уредени, съществуващите процедури трябва да се използват в максималния им обем. Писмените молби за достъп до информация, както и по-нататъшното административно обжалване на евентуалните откази, макар и да костват време, в повечето случаи дават добри резултати.

ЕКИП НА ПДИ:
1. Гергана Жулева - председател
2. Александър Кашъмов - координатор
3. Фани Давидова - помощник- координатор на правни проекти
4. Михаил Милчев - помощник- координатор на правни проекти
5. Еми Барух - координатор на проекти с централните медии
6. Николай Нинов - координатор на мрежата от журналисти в местните медии
7. Марина Караконова - сътрудник


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]