Регионално партньорство
От януари до април 1999 г. Фондация ФЕДРЕ провежда изследване под формата на въпросник, адресиран до регионите в Европа и техните партньори. Целта на това изследване е да осигури на европейските организации, работещи в сферата на регионализма, информация по отношение на нуждите в тази сфера. Благодарение на подкрепата от страна на Съвета на Европа и Конгреса на местните и регионални власти в Европа са получени отговори от 150 региона от 30 европейски страни. Регионите в страните от бивша Източна Европа представляват 39% от общия брой (58 региона), докато тези от Западна Европа наброяват 61% (92 региона).
Въпрос 1
Имате ли партньор - регион от Европа?
Да: 136 (90,66%)
Не: 14 (9,33%)
От 136-те региона, които заявяват, че имат партньорство с друг европейски регион, 54 се намират в страни от бившия Източен блок (40%), докато 82 са от страни на Западна Европа (60%).
Въпрос 2
Как се разпределят тези партньорства в географско отношение?
Има няколко различни вида партньорство Изток - Запад между регионите, които върнаха отговорите си: тези, където броят на техните западни партньори е доминиращ (Запад-доминиращ), други, в които доминира броят на партньорите от Изтока (Изток-доминиращ), и трети, които имат еднакъв брой партньори от Изтока и запада.
География на партньорствата
Запад - Запад: 30,5%
Изток - Изток: 4,6%
Изток - Запад: 64,9%
вкл. Запад-доминиращ 35,9%
Изток-доминиращ 7,6%
равни 21,4%
Има много партньорства Запад - Запад (30,5%): като допълнение към двустранното сътрудничество, те включват договори като "Четиримата движещи се на Европа" (Баде-Вутемберг, Каталуния, Рон-Алпи и регион Ломбардия в Италия) или "Столичните региони на Европейския съюз". Освен това, има големи региони в Западна Европа, които нямат партньорства с нито един регион от Източна Европа. Пример за това са Хессе, Баде-Вутемберг, Париж, Тоскана, Кантабрия.
Нещо повече, 66,4% от партньорствата са изцяло (30,5%) или преобладаващо (35,9%) ориентирани към Запада. Докато само 12,2% от партньорствата са напълно (4,6%) или преобладаващо (7,6%) ориентирани към Изтока. С малко повече са Източноевропейските региони (от западноевропейските), чиито партньорства са ситуирани на Запад (68% в сравнение с 62%). Но повече региони от Запада имат доминирани от Изтока партньорства от самите региони в Източна Европа (23 % в сравнени с 19,5%).
Партньорствата Изток - Изток са най-вече трансгранични, примерно в Румъния, където те обхващат връзки с български, молдавски или унгарски региони). Те се осъществяват и в многостранни договори като например Карпатския Евро-регион (Словакия, Полша, Украйна, Унгария и Румъния). Понякога с изненада разбираме, че някой регион от Източна Европа няма партньорства със Западна. Един от примерите е "автономният германски регион" на Руската федерация.
21,4% от регионите имат равен брой партньорства с Изтока и със Запада. Такъв е случаят на Бавария, Бургундия, Марше (Италия), долна Австрия, регионите на Иркутск и Архус (Дания), Уусимаа (Финландия), Упсала (Швеция) и Тирана (Албания).
Друго много интересно положение е това на регионите с едно-единствено партньорство, и то партньорство Изток - Запад. Такива са 9,2% от нашата извадка и региони като Рон-Алпи (с Войводиа в Малополска), румънският регион Юдет в Гори (с град Женева), Северна Морава (с регион Лорейн, Франция) или словенския регион Приморска (с Каринтия в Австрия).
Можем да направим заключението, че преобладават доминираните от Запада партньорства и това се дължи на факта, че регионите от Източна Европа търсят такива партньорства, а регионите от Западна Европа, макар и да поддържат партньорства с региони от Източна Европа, продължават да разширяват мрежата си партньори от Запада.
Въпрос 3
Какви са основните сфери на сътрудничество?
Това е затворен въпрос, т. е. въпрос, чийто отговор е лимитиран в 8 области, като участниците в проучването трябва да направят своя избор сред тях. Отговорите показват, че най-чести области за сътрудничество са културата и културните събития (споменати от 75,5% от респондентите).
Култура и културни събития: 75,5 %
Работа на органите на изпълнителна власт 58,6%
Фирми 58,6%
Туризъм 56,4%
Академичен обмен 54,15%
Селско стопанство 37,9%
Езиково обучение 17%
Финанси и предоставяне на услуги 15,5%
Въпрос 4
Удовлетворени ли сте от вашето партньорство?
Нивото на удовлетвореност е високо (приблизително 3/4 от отговорите). Нивото на задоволство е малко по-високо на Запад, докато отговорите от Изтока изразяват повече проблеми.
Много удовлетворени/удовлетворени: 76,9%
(Запад: 81%)
Много удовлетворени/неудовлетворени 23,1%
(Изток: 34,25%)
Трябва да уважаваме анонимността на регионите, участвали в изследването. Ще се ограничим до показването само на средното ниво на удовлетвореност в някои многостранни договори като Алпен-Адриа, столичните региони на ЕС или Карпатския Евро-реегион. Споменава се също така и сътрудничеството между Скандинавските и Балтийските региони.
Въпрос 5
В кои сфери бихте искали да развивате партньорство?
Следните сфери бяха цитирани, по реда на важността им:
1. икономика и инвестиции (30 отговора)
2. фирми (29)
3. туризъм (25)
4. обучение на ръководители и служители в администрацията (22)
5. култура (21)
6. комуникации и инфраструктура (17)
7. развитие и регионално планиране (15)
8. околна среда (13)
9. академичен обмен (11)
10. здравеопазване, жилищна политика и социални дейности (11)
11. финанси и предоставяне на услуги (10)
Въпрос 6
Кои са основните проблеми, които трябва да решавате?
Следните сфери бяха цитирани, по реда на важността им:
1. финансиране (46 отговора)
2. лоша информация и трудни контакти (39)
3. институционални пречки (36)
4. критично отношение към програмите на Европейския съюз (13)
Трудностите за осигуряване на необходимите средства са споменати в 42% от отговорите и почти няма разлика в срещането на този отговор сред регионите от Изтока и Запада.
Лошата информация и трудностите при установяването на контакти (36% от респондентите) включват проблема за идентифициране на подходящ партньор (16,5%), както и езиковите бариери (7%). Има и два характерни отговора от Изтока: Източноевропейските региони смятат, че регионите от Запада са твърде предпазливи (6,5%), както и чувството за дистанция (6%).
Институционалните пречки (33%) включват несъответствия на компетенциите между регионите (15,5%) и липса на координация (6,5%). Допълва ги промяната на регионалните структури, което означава подновяване на регионалните договорености (Полша), или смяна на лидерите след избори (6,5%). Някои от регионите (например италианските провинции) считат, че местното им законодателство не влияе добре върху международните контакти (4,5%).
12% о отговорите (повечето от които - от Запада) критикуват европейските програми като подчертават изключителната бюрократичност, с която се срещат, трудности при намиране на нужната програма, липса на време за довършване на проектите и недостатъчно финансиране.