Foundation for Local Government Reform
Стратегия за икономическо стабилизиране и развитие на Смолянска област
Стратегия за икономическо стабилизиране и развитие на Смолянска област

Гинка Капитанова,
Изпълнителен директор,
ФРМС

На 15 март 1999 година Фондацията за реформа в местното самоуправление и областният управител на Смолянска област г-н Веселин Черкезов организираха обществена дискусия за целите, задачите и подходите за разработване на "Стратегия за икономическо стабилизиране и развитие на Смолянска област". На нея присъстваха народните представители от Смолянския регион, кметовете на общини, представители на деконцентрираните структури на централната власт, на неправителствени организации и бизнеса от областта, синдикати, медии и граждани.
Разработването на Стратегията е част от проект "Партньори за местно развитие", реализиран от ФРМС, Фондация "С.Е.Г.А.", холандската организация "НОВИБ" и се финансира от Програма ФАР-Демокрация на ЕС. Подкрепа за проекта, с малък финансов принос, оказа и Асоциацията на Родопските Общини (АРО).
Стратегията ще бъде изготвена от екип от експерти с ръководител Йордан Христосков. Екипът ще работи в тясно сътрудничество с общинските ръководства, АРО, регионалните и общински НПО, представителите на бизнеса и на всички институции, ангажирани с развитието на областта. Ще бъдат изследвани и интеграционните връзки със съседни на областта общини, членки на АРО.
Обществената дискусия бе изключително конструктивна. Всички присъстващи одобриха идеята за разработването на стратегията и подходите и инструментариума за нейното реализиране и високо оцениха професионализма на експертния екип. Изразена бе готовност за съдействие, предоставяне на необходимата информация от страна на общините, регионалните институции и НПО. Следващата обществена дискусия ще се проведе в средата на месец май.
С приемането на 11 март 1999 година на Закона за регионалното развитие от Народното събрание, разработването на стратегията придобива още по-голямо значение. Увеличават се възможностите за финансиране на реалната й реализация.
Основен методически подход при разработване на проектите за мобилизиране на местните ресурси и привличане на инвестиции, както и за интегриране на множеството проекти в планове на общинско и между общинско равнище, е стратегическото планиране.
Местните органи на властта са основните агенти в осъществяването на стратегията за икономическа стабилизация и развитие като:
анализират местната икономика;
администрират икономически проекти;
предоставят или организират предоставянето на услуги на бизнеса и населението;
осигуряват финансови и инфраструктурни предпоставки за развитие;
поддържат подходяща среда и стимули за развитие на бизнеса.
Особена роля в този процес се очаква да играе Областният управител и Областният съвет за развитие.
Частният (предприемачески) сектор е основен генератор на работни места и доходи и включва работещи за печалба пазарни структури и техните организации като:
търговски дружества, предприемачи, горски и земеделски стопани и др.;
банки;
търговки камари и други организации на бизнеса и за подпомагане на бизнеса.
Общественият сектор играе ролята на мобилизиращ фактор и коректив на пазарните интереси и местната бюрокрация и включва:
гражданите на областта;
професионалните организации;
образователните, културни и религиозни организации;
неправителствени организации.
В основата на стратегията за икономическо стабилизиране и развитие ще стои идеята за устойчиво развитие като глобална философия на мисленето и поведението на отделния човек и на човешките общности - институционализирани, формални или неформални.
Самите средства за икономическа стабилизация и развитие ще се търсят в следните области:
Секторни - промишленост, туризъм, горско и селско стопанство, услуги и други, насочени към:
Ё създаване на работни места чрез укрепване на съществуващия бизнес и развитието на нови производства;
Ё диверсификация на местната икономическа база;
Ё укрепване потенциала на домашното стопанство и засилване на пазарната му насоченост чрез подобряване на породния състав на животните, приложението на съвременни методи на стопанисване на земята, използване на подходяща техника;
Ё създаване на предпоставки за намаляване на фалитите при малкия и средния бизнес и съхраняване на работните места.
Подпомагане на бизнеса - нефинансово (техническа помощ - бизнес консултации и обучение, включване в бизнес мрежи, информационно осигуряване, бизнес инкубатори и технологични паркове и др.) и финансово подпомагане (гаранционни фондове, схеми за микрокредитиране и други);
Подобряване на инфраструктурата (транспорт, вода, газ, електричество, комуникации, общински услуги) като предпоставка за развитие на бизнеса и подобряване на жизнената среда;
Политика на заетостта и използването на човешките ресурси - активна политика на пазара на труда, включително прилагането на програми за стабилизиране на съществуващите и създаване на нови източници на доходи за целеви групи - безработни, младежи, инвалиди и други;
Национален контекст на проектите - вписване на проектите в националните цели и приоритети, търсене на възможности за финансово обезпечаване на проектите в рамките на национални програми и фондове;
Трансгранично сътрудничество и международен контекст на проектите - търсене на преки и косвени връзки за реализиране потенциала на проектите по линията на трансграничното и международното сътрудничество.
Проектите, които ще се предложат, ще бъдат подложени на оценка на базата на следните критерии:
дали проектът отговаря на приоритетите на областта (за регионални и междуобщински проекти) или на общината (за локални проекти) от гледна точка на поставените цели и задачи;
какво е въздействието на проекта върху заетостта, генерирането на доходи, привличането на инвестиции, подобряване на бизнес климата, подобряване на междуобщинското или междурегионалното сътрудничество;
дали проектът има видим ефект в стабилизирането и развитието на областната (общинската) икономика от гледна точка на времето и средствата, които ще се изразходват;
дали проектът е социално и политически възможен и какъв е неговият ефект за подема на местната икономика;
дали проектът е технически/технологично осъществим.
Основната мисия на стратегията е да се гарантира по-висока степен на заетост, по-високи доходи и по-добро обслужване на населението чрез стабилизация и развитие на областната икономика.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]