Foundation for Local Government Reform
Създаден е модел за изграждане на общински центрове в Община град Добрич
Създаден е модел за изграждане на общински центрове в Община град Добрич

В периода от 14 до 19 юни 1999 г. американски експерти от Община Спокейн работиха съвместно със своите колеги от Община град Добрич по трите проекта, заложени в работния план на програма Техническо побратимяване . Работната група по управление и планиране на общинската инфраструктура обсъди в подробности съществуващия 4-годишен план, както и подходите за търсене на алтернативни източници за финансиране. Опирайки се на опита на Община Спокейн в тази насока, Община Добрич реши да се подготви за публични обсъждания на разработения план. Екипът на Община град Добрич прояви интерес и към практиката на Община Спокейн за създаване и утвърждаване на т. нар. градски стандарти в областта на инфраструктурата и възприе въвеждането им в работата си.
Във връзка с осъществяването на проекта за подобряване координацията между институциите, работещи за икономическото развитие на общината, смесената българо-американска работна група проведе редица срещи, целта на които беше лансиране на идеята за създаване на координационен орган, който по примера на град Спокейн да обедини усилията на всички организации по отношение на икономическото развитие. Американският експерт Кен Олсон, вицепрезидент на Съвета за икономическо развитие на област Спокейн, беше силно впечатлен и високо оцени концепцията за икономическо развитие на Добрич и региона. Според него създаването на координационен орган много би допринесло за осъществяването й на практика, като се обединят усилията на широк кръг от организации за постигне по-бърз икономически растеж в общината.
Третият съвместен проект - Създаване на концептуален модел за изграждане на общински центрове по примера на общинските квартални центрове в Община Спокейн - беше окончателно завършен по време на посещението на американските експерти. Готовият модел в писмен вид получи одобрението на 21 организации и институции от град Добрич, които изразиха готовност да участват в осъществяването му. Сред тях са Български червен кръст, Бюро по труда - Добрич, Младежки дом и Център за работа с деца, Общинските служби за здравеопазване, социално подпомагане, образование, екология, Сдружение на инвалидите, Съюз на пенсионерите и др. Българският модел за квартални общински центрове е обединяващо звено за изнесената дейност на регионални, общински, неправителствени и частни организации и институции в един от кварталите на града (общината). Целите на центъра са свързани с подобряване начина на живот, информираността и обслужването на населението от съответния квартал. Усилията на всички организации, които ще изнесат част от своята дейност в Общинския център или ще осъществяват своите програми чрез него, са насочени към подпомагане на социалните, здравни, икономически, образователни и културни потребности на живеещите от квартала, като привличат широк кръг заинтересовани граждани да работят като доброволци.
Предвижда се първият център по този модел да започне работа до два три месеца и постепенно да се премине към изграждането на Общински центрове във всички квартали на града.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]