С МЛАДИТЕ ХОРА - ЗА МЛАДИТЕ ХОРА
Юлия Йозова,
Секретар на Община Свищов
Град Свищов е разположен на най-южната точка на река Дунав. Град неголям, но красив и живописен. Ревниво пазещ своята 19 - вековна история. Град със стара търговска слава, родно място на изтъкнати интелектуалци с духовен ръст от първа величина.
Днешният му облик е създаден от поколения родолюбци, стопански дейци, далновидни просветители.
Славата и благополучието на Свищов, престижът в академичното пространство на страната, извоюван преди десетилетия, привлича всяка година хиляди студенти, обучаващи се в СА "Д. А. Ценов". Вековното селище, вплело корени в миналото, се превръща в град на младостта, отправил взор към новото хилядолетие. Съвременните поколения се гордеят с традициите на своя град и творят бъдещето му.
Незаменими са уюта и спокойствието, топлината, с която посреща гостите си, красотата и прохладните сенки на парковете и градините. Богатото културно и духовно наследство, оставено от плеяда родолюбци, е провокация към младите хора. Именно те днес са пулсиращото сърце на Свищов, неговата грижа, радост и надежда, приемници на велико минало, творци на динамично настояще и още по-красиво бъдеще.
Присъствието на хиляди млади хора в нашия град (над 11 000 студенти и над 5 000 ученици при население 32 000) е привилегия за местната власт и, в същото време, голяма отговорност.
Динамичните промени през последните години поставиха и младите хора в сложна социална обстановка. Свидетели сме на изграждане на нови ценности и образци на поведение. В тази предизвикателна среда изключително важна роля за формирането на младата личност се пада на общините и местните органи за самоуправление.
Способни ли сме да решаваме младежките проблеми?
Доколко младите хора сами могат да се справят с тях?
Имат ли младите хора доверие в местната власт?
Това бяха част от въпросите, които си зададохме в началото. В продължение на няколко години заедно с младите хора търсехме отговорите.
Вслушахме се в техните мнения, вникнахме в желанията им, улавяхме и поощрявахме техните идеи, стимулирахме активността им, отнасяйки се към тях като с партньори, а не като обекти на въздействието ни. Създадохме условия за институционално укрепване и развитие на младежките организации и организациите, работещи по проблемите на младите хора. В нашата община те са: Детски комплекс, Младежки образователен център "Щастливеца", Градски ученически съвет, Студентски съвет, Комисия за младежта и спорта към Общински съвет, ученически съвети в училище, Студентско бюро по труда, Комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, Детска педагогическа стая, Комисия по образование, Младежка баскетболна асоциация, Спортен клуб "Академик", Туристическо дружество "Академик", Туристическо дружество "Алеко Константинов", Ротари клуб.
Обогатявахме и доразвивахме материалната база за извънучилищна работа и развитие на децата.
Сега Детският комплекс се радва на нова база - разполага с 14 учебни зали и 3 кабинета. Една от основните задачи на Детския комплекс е да предложи значими и конкурентноспособни идеи и възможности за творческото развитие на децата и младежите. Съобразени с желанията, потребностите и интересите на децата и младежите от 1 до 12 клас, са формирани 32 извънкласни форми , в които са обхванати над 1100 деца.
Традиция са дните на детското творчество, конкурсите за популярна българска песен, фестивалите на младите инструменталисти, спортните и туристически състезания, изследователската дейност и работата сред природата.
Реконструирана и доразвита е базата за отдих и туризъм на общината в Троянския балкан, която пълноценно се използва за летни, зимни, творчески и тренировъчни лагери. Това са места за срещи и развитие на децата, за творчество и сътрудничество. Вратите й са широко отворени за всички желаещи да работят с младите хора и за организациите на гражданското общество.
Участието на общината е чрез предоставяне на сграден фонд и средства. Така ние смятаме, че подпомагаме децата и младежите да планират и разпределят свободното си време, да направят своя избор в днешния отворен свят.
Богата и разнообразна е дейността и на Първото българско читалище "Еленка и Кирил Д. Аврамови", привлякла стотици деца в самодейните калективи. Гордост за нас са Детско-юношеският танцов ансамбъл "Дунавска младост" с над 100 деца на възраст от 7 до 16 години. В Детската музикална школа се обучават в свободното си време 148 деца, а в Интернет-центъра дневно си дават среща над 80 младежи и девойки.
В организираните театрални празници "Малкият принц" участват около 40 деца от свищовските училища.
По повод 50-годишнината от приемането на Декларацията за правата на човека бе спечелен проект "Аз съм свободен човек, аз съм частица от вас".
Поддържаме и богата библиотека.
Осъществихме задгранични контакти с Румъния и Украйна и поставихме началото на ново приятелство и на много инициативи в областта на културата, спорта и екологията.
Заедно с Ротари клуб, Детския комплекс, Ученическия съвет и Младежката баскетболна асоциация организирахме дискусии на здравни теми, дебати и състезания "Спорт срещу дрога", рок - концерти.
По идея на Градския ученически съвет (СГУС) и Детския комплекс тази година Свищов бе домакин на Първата международна изложба на детски рисунки "Свищов 99", в която взеха участие 753 рисунки на деца от 5 страни - България, Румъния, Украйна, Словакия, Беларус.
През лятото в археологическите разкопки на римския град Нове участваха 57 младежи, организирани от Историческия музей в Свищов.
През лятото на 1997 година се създаде Младежки образователен център "Щастливеца". Потребността от неговото създаване беше осъзната в резултат на дейността на ученическия клуб "Дебати", създаден през 1995 година и студентския клуб за социални умения, създаден през 1996 година. В момента МОЦ "Щастливеца" е място за разнообразни идеи, за пълноценно взаимодействие на младите хора на основата на принципите на доверие, сътрудничество, доброжелателност и възможност за личностна изява. Представители на МОЦ и ГУС участваха в летни национални и международни семинари и университети по ученическо самоуправление - "Знания за Европейския съюз", "Благотворителност за деца".
В ежедневието си не забравяме и спорта - спорта като движение на тялото и свобода на душата, като път за общуване и път към себе си.
Град Свищов разполага с добра спортна база, която се използва пълноценно. Общината поддържа следните видове спорт: тенис на маса, волейбол, футбол, баскетбол, лека атлетика, джудо, борба, карате. Обхванати са над 180 спортисти. Отделяме внимание и за развитието на туристическата дейност, подпомагайки със средства редица туристически прояви и участия на наши туристи в състезания от местен и национален мащаб.
В ежегодните ученически игри, организирани от общината и спортните клубове, участват над 2 000 младежи и девойки.
Издадохме информационен бюлетин "Общество на младите хора", а заедно с Градския ученически съвет - вестник "Алмагест".
Известни в страната и зад граница са изявите на студентския театър и студентския танцов състав, а клуб "Николай Лилиев" е събрал младите поети и писатели сред студентите.
Студентските отбори по футбол, лека атлетика, хандбал, гимнастика и плуване се радват на многобройните си почитатели.
Богат и разнообразен е туристическият календар на студентското дружество "Академик".
Заедно със студентския съвет търсим мястото на младите хора от СА в решаването на младежките проблеми провеждайки ежегодните "Дни на кариерата", където си дават среща младите, местната власт и бизнес средите. Това е част от живота на нашия град.
Живот динамичен, изпъстрен с много изяви, съпътстван и от много проблеми. Трудности, които понякога тласкат младия човек в грешна посока, които го обезкуражават.
Няма да скрия, че сред извършителите на противообществени прояви има и млади хора.
И точно това ни задължава днес повече от всякога да насочваме енергията на младите хора в правилна посока - към развитие на таланта, към полезни за тях и обществото инициативи.
Заедно с младите хора да отключим неразвитите способности и да изградим новото общество, общество, в което всеки според способностите, желанието и осъзнатата си потребност се включва в решаването на собствените си проблеми, но изразява съпричастност и към болките на другите.
Направеното до този момент е основание да вървим напред.