Гинка Капитанова,
Изпълнителен директор,
ФРМС
От 21 до 24 март 1999 година в Барселона се състоя 34-ия Световен конгрес на Международния съюз на местните власти (IULA). Повече от 1500 представители на местните власти, националните асоциации на местните власти и международни институции от всички континенти участваха в този най-висш форум, който се провежда през две години.
Основната тема на конгреса бе "Местните власти се обединяват за глобална мисия", като акцентът бе поставен върху местната демокрация, устойчивост и Дневен ред 21, социалната кохезия и гражданско участие.
В допълнение на пленарните сесии, разглеждащи горепосочените теми, участниците имаха право на избор за участие в 12 различни практически насочени панелни дискусии на следните теми:
-Превенция и борба с престъпността
- Местните власти, гаранти за устойчиво развитие и ефективно използване на природните ресурси
- Жените в местното самоуправление
- Усъвършенстване и модернизиране на местното самоуправление
- Местните власти работят за младежите и възрастните хора
- Етиката в местното самоуправление
- Как да се справим с проблемите на урбанизацията
- Кампания за изготвяне на Световна харта за местно самоуправление
- Местните власти, защитници на мира и редуцирането на конфликти
- Инвестиране на инфраструктурни проекти
- Местно икономическо развитие
- Нови технологии и съвременни комуникации
- Град за всички - гражданско участие
- Град за всички - между културен диалог
- Международно общинско коопериране и институционално изграждане
- Динамиката на обслужване на градските и извънградските зони
Всяка една от сесиите се състоеше от 5-6 предварително подготвени презентации и свободна дискусия. Това позволи обмен на информация и положителен опит и практика от представители на организации и кметове на градове от различни точки на света.
Независимо от нивото на своето обществено и икономическо развитие, местните власти в целия свят са изправени пред сходни проблеми и предизвикателства. Взаимното сътрудничество, обменът на управленски практики и експертен опит е необходим както в разрешаването на конкретни проблеми, така и във възприемането и прилагането на демократичните принципи на устойчиво развитие.
Напълно осъзната е ролята и значението на асоциациите на местните власти, на националните и международни организации, работещи за усъвършенстване на местното самоуправление и международното коопериране.
Висока чест за Фондацията за реформа в местното самоуправление бе отправената покана от Секретариата на Международния съюз на местните власти да споделим своя опит в областта на международното коопериране Изток - Запад. Опитът в кооперирането Север- Юг и Юг - Юг бе споделен от кметове от Мексико и Уганда, а гледната точка на централната власт бе представена от министъра на местното самоуправление на Зимбабве. Представител на Световната банка запозна участниците с приоритетите на финансиращите организации. Фасилитатор на дискусията бе изпълнителният директор на Международния съюз на местните власти.
Преходът към демокрация, гражданско общество и пазарна икономика изисква нов подход, начин на мислене и управленски умения от участващите във всички нива на управление. Изисква нова политическа култура и гражданска активност и нови обществени отношения и ценности. Международното коопериране със страни с развита демокрация допринася за по-бързото възприемане и приложение на демократичните принципи и в нашето ежедневие. Все повече нараства потребността и интересът към практически познания в областта на :
- прозрачност в управлението и в процеса на вземане на решение;
- активно гражданско участие и обществено-частно партньорство;
- равнопоставен достъп до информацията;
- етика и морал на лицата на изборна длъжност;
- коректност във взаимоотношенията между избрани и назначени участници в управлението;
- междупартийно коопериране;
- устоичиво развитие.
Важна роля в международното сътрудничество имат организациите, работещи в подкрепа на местното самоуправление - асоциации и фондации. Разполагайки с широка мрежа от контакти, те подпомагат намирането на най-подходящия партньор за съответната община, координират първоначалните контакти и осигуряват техническа помощ, формират база данни за резултатите от международното сутрудничество и разпространяват успешните практики до всички общини. Лобират пред международни финансови институции за подкрепа на програми за международно сътрудничество и коопериране.
Основните сфери на сътрудничество са:
- утвърждажане на демократичните принципи на управление;
- местно икономическо развитие;
- регионално развитие;
- достъп до капиталовите пазари;
- стимулиране на гражданското участие и партньорството;
- ефективно предлагане на услуги;
- институционално развитие.
Реализирането на ефективно международно сътрудничество изисква:
- точно познание и реална оценка за собствените си възможности и очаквания;
- фокусиране върху проблеми и предизвикателства от взаимен интерес;
- силна воля за преодоляване на традиционните подходи и рутинните методи и търсене на нови възможности;
- приемане и прилагане на демократичните принципи за местно самоуправление;
- партньорство с НПО, бизнеса, медийте, професионални и граждански групи за устойчиво развитие.
ФРМС вече трета година подпомага общините в България да осъществяват успешно сътрудничество с партньори от Европа и САЩ, за което редовно информираме своите читатели. Не случайно нашата мисия е: "ФРМС предоставя актуална информация, стимулира новаторството и международното сътрудничество в местното самоуправление, изгражда широка мрежа от партньори."
Искрено се надяваме, че предоставената ни възможност да участваме в 340-ия Световен конгрес на Международния съюз на местните власти и да представим своя опит в международното коопериране ще допринесе за разширяването и укрепването на международната ни мрежа от партньори. Ще се повиши интересът към България като страна, поела своя път към демокрация и пазарна икономика и утвърждаваща силно и ефективно местно самоуправление с активно гражданско участие.