През септември 1998 г. Министерството на външните работи на Кралство Холандия съвместно с Асоциацията на холандските общини (VNG) разработи програма, наречена Общинско сътрудничество със страните в процес на присъединяване (GST-Програма).
Целта на програмата е да подпомогне местните власти на 10 страни от Централна и Източна Европа, които са подписали Европейски споразумения за асоцииране с Европейския съюз, в подготовката им за пълно членство в него. Това са България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария и Чешката република.
Пред местните власти в тези страни стои отговорната задача за подготовка за асоцииране към ЕС. От една страна, те ще трябва да бъдат информирани за европейското законодателство и наредбите, които имат директно или опосредствено влияние върху сферата на местното самоуправление. От друга страна, те ще трябва да преустроят организационната си структура и институционалния си капацитет, така че да могат ефективно да прилагат европейските законодателни стандарти.
GST-Програма ще даде възможност на общините от 10-те страни да разработват проекти (обучение, експертна помощ, семинари, брошури и наръчници) съвместно с холандските си партньори в сферата на приемането и прилагането на общински наредби, както и по отношение на реформата в организационната структура и институционалния капацитет. Дейностите могат да бъдат фокусирани върху изясняване какво означава приемането в Европейския съюз за една община, върху практическото приложение на европейски законови стандарти, изграждане на капацитет за подобряване на качеството на предлаганите публични услуги, както и върху писане на проекти за кандидатстване за финансова подкрепа от ЕС и др.
Програмата продължава три години (до януари 2002 г.) и годишно за нея са заделени 2 500 000 гулдена (1 160 000 щ. д.).
GST-Програма е насочена към общини, провинции, публични фирми за комунални услуги и благоустройство и регионални комисии по водите и техни дъщерни организации на 10-те страни кандидатки и техните холандски партньори.
GST-Програма ще се реализира посредством следните инструменти:
1. Експертна помощ от страна на холандски общински специалисти (PUGA);
2. Практически стаж на общински специалисти от страните кандидатки (Stage);
3. Програма за обучение по общинско управление (MMTP);
4. Допълнително финансиране за конкретни дейности (GIM).
Да кандидатства за финансиране по програмата може само холандската община - партньор. Общините от Централна и Източна Европа следва да се свържат с партньорите си от Холандия , за да формулират съвместно проекта.
За повече информация се обръщайте към:
VNG - Асоциация на холандските общини
Mr. Kees Verbaas
Ms. Jeanette Martin
[email protected]