Foundation for Local Government Reform
ЗА ОПИТА НА ГРАД КОРБИ (ВЕЛИКОБРИТАНИЯ)

ЗА ОПИТА НА ГРАД КОРБИ (ВЕЛИКОБРИТАНИЯ)

В ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКАТА КРИЗА И СЪЗДАВАНЕ НА БЛАГОПРИЯТНА СРЕДА ЗА ИНВЕСТИЦИИ

През последните 15 - 20 години във Великобритания са извършени промени, които изглеждат почти невероятни, благодарение на завидното взаимодействие на местни и централни власти, държавни и частни агенции за икономическо развитие и компаниите гиганти, отделящи огромни средства за преквалификация на своя персонал и подпомагащи алтернативен малък и среден бизнес в района.

Най-показателен пример за това е град Корби (Великобритания), разраснал се до 50-хиляден град в резултат на решението за преработка на залежите от желязна руда в региона и производство на стомана.

През ноември 1979 г. се взима решение, че производството вече не е икономически ефективно. Около 6 000 служители загубват работните си места, скоро ще ги последват още 5 000. Безработицата нараства лавинообразно. Много хора изпадат в бедствено положение.

Общинската управа разбира, че предстои болезнена криза. Но тя има надежда, въображение и решимост. И възприема като своя задача ПРИВЛИЧАНЕТО НА нови производства, ЗА да се открият нови работни места и по този начин да се възстанови благосъстоянието на Корби.

Днес градът отново просперира. През последното десетилетие повече от 800 нови компании избират района за място на разширяване на своя бизнес, създавайки по този начин около 14 000 нови работни места. Производствената база е изключително развита и разнообразна.

Хората често говорят за възстановяването на града като за икономическо чудо. Но това не е така, защото чудесата са неща, които не се поддават на обяснение. А опитът на Корби може да бъде обяснен.

Местните власти във Великобритания нямат традицията да се занимават пряко с икономическа или производствена дейност, но Общинският съвет на Корби намира начин да направи това чрез творческо прилагане на законните си правомощия.

Ето как описва основните компоненти на успешния подход г-н Джак Адамсон, председател на Общински съвет, гр. Корби:

Основните компоненти на нашия подход бяха следните:

1. Стратегия

Трябваше да имаме план за действие - как да се справим с проблема и точно какво искаме да постигнем. Очевидно искахме да постигнем намаляването на безработицата в града, като привлечем инвестиции. В този труден момент трябваше да предприемем действия за обединяване на обществото. За да изпълним нашите цели, ни трябваха пари за инфраструктура, земя за ново строителство, сгради за работа и обитаване. И най-важното: трябваше да представим града пред останалия свят така, че инвестициите да дойдат в Корби, а не другаде.

Разполагахме с много малко финансови средства. Затова трябваше да се обърнем към всички възможни източници - включително нашето Правителство и Европейския съюз.

2. Бърз процес на вземане на решения

Това бе друг важен компонент на нашата работа. Хората, които се занимаваха с привличането на инвестиции, трябваше да имат разпоредителни права. Те трябваше да взимат бързи решения и ние им дадохме възможност за това. Ако се бяхме придържали към традиционния начин на работа, процесът на взимане на решения би бил много по-бавен и биха се провалили много добри възможности. Бюрократичният бавен начин на функциониране на местните власти трябваше да бъде забравен.

3. Екип професионалисти

За да сме сигурни, че всичко работи по начина, по който възнамерявахме да го направим, се нуждаехме от екип професионалисти, посветен на задачата за икономическо възстановяване. Поради това структурата на Съвета бе драстично реорганизирана и бе създаден екип от служители, чиято работа бе изпълнението на нашата стратегия. Тези служители имаха свободен достъп до политически представители, към които се обръщаха по проблеми, които се нуждаеха от политическо решение. Това бе нашият Обединен промишлен комитет за развитие.

Успешната комбинация на всеки от тези компоненти бе рецептата за нашия успех. Нямаше нищо магическо или мистично - само здрав разум и може би една голяма доза смелост.

Както можете да си представите, хората често задават въпроса кои са нещата, на които може да ни научи опитът на град Корби. Според мен те могат да се обединят в шест златни правила:

1. Жизнено важно е да се гледа напред и никога да не се обръща поглед назад. Миналото е минало и нищо не може да го промени. Можем да се поучим от него, но бъдещето е в нашите ръце. Можем да му въздействаме и там трябва да концентрираме усилията си.

2. Научете се да бъдете прагматични и гъвкави. Не се страхувайте от поемането на нови роли или предначертаването на нови пътища за развитие. Увереността е ключ към успеха - увереност във вас, вашето бъдеще и това на вашата община. Създайте у хората убеденост в правотата на вашите действия.

3. Опитът на Корби говори и за яснота на целите. Ние знаехме какво трябва да направим. Задължително е да знаете какво се опитвате да направите, какви са съществените неща за неговото постигане. Не се разконцентрирайте с неща, които не са основни, или с които трябва да се занимават други (работа със синдикати, проекти на сгради и т.н.).

4. Доброто ниво на комуникации е от изключително голямо значение. Хората, живеещи на територията на общината, трябва да имат възможност да изкажат своите мнения за тези, които са на власт. Също така те трябва да бъдат добре информирани за работата на управляващите. Същността на ролята на общинския съветник е да бъде представител на хората от общината.

5. С радост приемайте помощ от всекиго. Чукахме на всяка врата от Уайтхол до Брюксел с искане за субсидии, като едновременно с това координирахме усилията си с всяка организация, компания или правителствен екип, които можеха да ни помогнат.

6. Действайте бързо и бизнес-ориентирано. Елиминирахме бюрокрацията и предоставихме възможно най-много права на работещите на предната линия. Запомнете, една от най-добрите дефиниции за демокрация е обединени действия за общото благо . Бързите и решителни действия, подчинени на една обща цел, са съществени.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]