Foundation for Local Government Reform
Програма на ФРМС за Дунавските общини

ДУНАВСКА ИНИЦИАТИВА

Програма на ФРМС за Дунавските общини

Буряна Конаклиева,

ръководител програма

В резултат на публикуваната в брой 11/1999 г подробна информация за старта на Програма Дунавска инициатива и възможностите за кандидатстване пред ФРМС за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, интересът към програмата значително нарасна. В стремежа си да улесни процеса на кандидатстване екипът на ФРМС, работещ по Програма Дунавска инициатива , подготви и разпрати необходимите информационни пакети и формуляри до всички 23 приоритетни общини. Информацията бе разпространена и с любезното съдействие на центровете и клубовете на Отворено общество в градовете Видин, Силистра, Русе и Плевен. През м. ноември 1999 г. се състояха работни срещи във Видин, Белене и Русе, на които представители на местната власт и неправителствените организации в района обединиха усилия за идентифициране на приоритетни проекти и пътищата за тяхното реализиране.

През месец януари 2000 г. нашият екип проведе консултации по места за 23-те крайдунавски общини с участието и на над 60 местни неправителствени организации, като допълнително предоставихме разяснения по близо 50 проектопредложения в офиса ни в София. Междувременно се включихме в общите срещи на седемте организации, работещи по Дунавската инициатива с подкрепата на ААМР и координиращата роля на Инициатива местно самоуправление. В рамките на общите прояви предоставихме информация и консултации по нашата програма на заинтересованите организации в Монтана, Русе и Плевен. С удоволствие си сътрудничихме с колегите партньори от ФЛАГ, ПЛЕДЖ, Център за солидарност, Католическа служба за подпомагане (CRS), Кооперация Начала и ИМС. Посредством активното ни взаимодействие и споделени усилия, Дунавска инициатива придоби действителна популярност не само в целевия регион.

Какви са резултатите до момента?

Във ФРМС постъпиха общо 110 предложения от 30 общини за финансиране на проекти в следните категории:

ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ

До крайният срок 02.02.2000 г. се получиха 31 проектопредложения от 24 общини. Проектите, напълно отговарящи на предварително обявените критерии за кандидатстване, са предадени от ФРМС за техническа оценка на външни експерти. Оценените от експертите предложения предстои да бъдат подложени на обсъждане в Консултативен съвет.

ОБЩИНСКИ ЦЕНТРОВЕ ЗА ИНФОРМАЦИЯ И УСЛУГИ

Представители на 6 дунавски общини, проявили интерес към изграждането на центрове за информация и обслужване на гражданите (ЦИОГ), участваха в специален семинар на ФРМС по темата, проведен в Габрово на 14-15 декември 1999 г. Специалисти от функциониращите първи в страната общински центрове за информация и услуги на гражданите в Стара Загора, Габрово и Благоевград запознаха подробно участниците със своя опит. В резултат на семинара и след получаване на заявки, ФРМС предостави краткосрочно на пет от участвалите общини специалист консултант при оформяне на проектопредложенията за ЦИОГ. До 15 февруари, краен срок за кандидатстване, свои проекти предадоха 7 общини - Видин, Козлодуй, Лом, Плевен, Русе, Свищов и Силистра. Община Ново село кандидатства за мини-ЦИОГ. До 29.02. проектите подлежат на експертна оценка, след което ще бъдат разгледани и от Консултативния съвет.

ЦЕНТРОВЕ ЗА ОБЩИНСКО РАЗВИТИЕ

След получаване и обсъждане на заявките за консултантска помощ от заинтересованите общини, ФРМС изпрати във Вълчедръм, Козлодуй и Димово специалист консултант по изграждане на центрове за общинско развитие. В обявения срок до 15.02. получихме проекти от 5 общини - Никопол, Вълчедръм, Димово, Козлодуй и Долна Митрополия. След предварително обсъждане във ФРМС проекто-предложенията бяха предадени на външни експерти за оценка.

ТУРИСТИЧЕСКИ ЦЕНТРОВЕ

На 1 и 2 февруари ФРМС организира семинар в Тетевен и Троян за заинтересованите общини Иваново и Тутракан. Представители на местните туристически центрове бяха любезни домакини и споделиха практиката на своите центрове. Получените два проекта се оценяват от външни експерти, работещи в тази област.

ПРОЕКТИ НА НПО

С помощта на клубовете на Отворено Общество ФРМС организира информационни срещи с неправителствени организации във Видин, Силистра и Русе. Проведоха се и консултации за местните НПО в Русе, Ново село, Вълчедръм, Белене, Борово, Брегово, Иваново, Сливо поле, Тутракан, Лом. Резултатът надхвърли нашите очаквания. До 15 февруари постъпиха общо над 60 проекта, като най-многобройни са предложенията от НПО партньорите на общините Русе (18 проекта) и Силистра (16 проекта). В момента проектопредложенията, регистрирани в срок, са предоставени на външни експерти за оценка.

Как ще бъдат оценявани и класирани проектите?

Фондацията за реформа в местното самоуправление подготви и предостави унифицирани формуляри за оценка на съответните външни и вътрешни експерти, оценяващи паралелно предложенията. Всички класирани от експертите проекти ще бъдат предложени за одобрение от Консултативен съвет с по-широко участие, чиито членове имат възможност да се запознаят с всички кандидатстващи проекти в офиса на Програма Дунавска инициатива преди провеждането на срещата за общо обсъждане. Становището на Консултативния съвет ще бъде разгледано от Управителния на ФРМС за изготвяне на окончателното решение относно финансираните проекти. Резултатите от конкурса ще бъдат официално обявени от ФРМС след 10 март 2000 г.

ПРЕДСТОЯЩО

Както вече обявихме в бр. 11, освен финансиране на проекти на общини и НПО на конкурсна основа, Дунавската програма на ФРМС включва също така подпомагане на устойчиво регионално развитие и подпомагане осъществяването на общински маркетингови програми.

  • Подпомагане на устойчиво регионално развитие:

През последните 4 месеца събираме и обработваме постъпилата информация. Наблюдаваме степента на готовност за партньорство между органите на местното самоуправление и НПО. Провеждаме срещи и с представителите на областни администрации в региона. След обсъждане на заявките, получени от областни администрации в срок до 15 март 2000 г., ФРМС ще определи областите, които Дунавската програмата ще подпомогне с техническа и експертна помощ процеса на стратегическо планиране и институционално укрепване.

  • Подпомагане осъществяването на общински маркетингови програми:

До 30 март 2000 г. ФРМС очаква заявки от кметовете на Дунавските общини, изразяващи желанието им да бъдат включени в дейностите по подпомагане осъществяването на общински маркетингови програми.

Посредством съдействието на Американската агенция за международно развитие ежемесечните общи срещи на 7-те организации, включени в Дунавската инициатива, ще продължат и през следващите месеци. Всички ние осъзнаваме, че само с общи усилия можем да подпомогнем общините по река Дунав да превъзмогнат икономическите последици за региона от кризата в Косово и да постигнат устойчивото развитие.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]