Foundation for Local Government Reform
Регионален информационно-документационен център на Съвета на Европа - Велико Търново

Регионален информационно-документационен център на Съвета на Европа - Велико Търново

Теодора Калейнска,

Координатор,

Регионален информационно-документационен център

на Съвета на Европа,

Велико Търново

Регионалният информационно-документационен център на Съвета на Европа във Велико Търново е създаден с решение на Комитета на министрите и работи от есента на 1997 г. на територията на Централна и Североизточна България като първи израз на политиката на Съвета на Европа към децентрализация. Центърът работи за популяризиране на дейностите и партньорските програми на СЕ. Той бе създаден с цел оказване на информационна, методическа и практическа помощ за разширяване ролята на гражданското общество в Република България в процеса на вземане на решения, за подпомагане работата на местните и регионални власти при опознаване и прилагане на европейското законодателство, и за оказване на пряко съдействие на неправителствения сектор.

С разбиране за значението на местните и регионалните власти в преходния процес, на една нова издържана европейска регионална политика, на познаването на най-добрите европейски практики и за новото звучене на взаимоотношенията централна - регионална - местна власт, Регионалният информационен център разработи проект Местна демокрация , подпомогнат методически и финансово от програма LODE ( Местна демокрация ) към Конгреса на местните и регионалните власти в Европа (КМРВЕ), Страсбург.

Сериозно начало на проекта постави посещението на делегация на КМРВЕ във Велико Търново през май 1998 г., когато група европейски експерти съвместно с колегите си домакини направи задълбочен анализ на нуждите на регионални власти и се запозна с българската рамка и модел на местна демокрация. Разгледано бе тясното преплитане и неразбиране в гражданското общество на изпълнителна и законодателна власт. В резултат на направените изводи бе изготвена дългосрочна програма за работа с местните и регионални власти, която цели максимално да облекчи процеса на приобщаване на българските региони към европейската практика на регионална и местна демокрация.

Изтеклата 1999 година бе посветена на темата Връзките между местни, регионални и централни власти . В подкрепа на организираните тематични семинари, Регионалният център издаде сборник с преведени документи на КМРВЕ, касаещи взаимоотношенията между регионални и местни власти, както и принципните документи, на които се основава местното самоуправление в Европа.

Семинарите преминаха в две фази в периода 7 - 12.09.1999 г. На срещата в град Русе участваха представители на общинските и областни администрации на Русе, Силистра, Разград и Търговище, а във Велико Търново - областни управители и администратори, общински съветници и служители, както и неправителствени организации от града домакин и от Габровска област. Специална делегация на КМРВЕ уважи семинарите, преминали под методическото ръководство на гостите от Съвета на Европа - Алесандро Манчини, Луис Бордас, отговорник за европейските връзки на област Барселона, и професора от Парижкия университет Жерар Марку. Дискусиите преминаха изключително интензивно предвид ангажиментите на участниците в предизборната обстановка. В конструктивен и аналитичен стил бяха представени най-добрите европейски регионални практики, бе коментиран българският законодателен модел на местно самоуправление от гледна точка на Европейската харта за местно самоуправление.

Експертите от СЕ анализираха понятията регионализъм и регионализация, сравнително нови в административния речник на българското териториално планиране. Установена бе безспорната популярност на темата за регионализацията, макар че за участниците бе трудно да я дефинират и да коментират нейните български измерения. Представителите на СЕ оцениха амбицията на българското общество за успешна европейска интеграция, като се следва модела за балансирано партньорство, отчитане и защита на интересите на местни, регионални и централни власти. Последвалите дискусии между представителите на местните и регионални власти по въпросите на границите на техните компетенции очертаха нуждата от образователни серии по въпросите на териториалното планиране, изграждането на стратегии за устойчиво регионално развитие, пътищата за достигане на консенсус и баланс на интересите в регионалната общност.

Интересна бе тезата на ръководителя на делегацията на СЕ, Алесандро Манчини, който обясни избора на темата с факта, че се наблюдава напълно променен облик на българското законодателство и това предполага нова ситуация в областта на регионалното планиране и изграждане на нов модел връзки на регионално - областно ниво. Специално внимание бе отделено на факта, че семинарите имат за цел да обменят мнения и опит, както и възможността срещата да прерасне в дискусия за изясняване на позиции и намиране на най-добрата българска практика. Бе подчертана ролята на Съвета на Европа като партнираща институция, която няма амбицията да оценява българското законодателство и българската регионална политика, а чрез представянето на най-добрите европейски практики да популяризира положителни примери по приложението на Европейската харта за местно самоуправление.

Основните проблеми, очертани на срещите в Русе и Велико Търново, бяха:

  • разграничението на функциите и компетенциите на различните нива на власт;

  • ролята и мястото на регионалните власти в процеса на децентрализация;

  • нуждата от подготовка на администрациите по европейските практики и особеностите на териториалното планиране;

  • координацията и сътрудничеството между тези нива.

Общото заключение на гости и домакини бе, че тази първа серия от срещи е провокирала нуждата от образователни тренинги на ангажираните в новото териториално устройство и регионално планиране в страната. След като изразиха своето задоволство от активността и ангажираността на участниците, експертите предложиха проекта за продължение, като заложиха в плана на Съвета на Европа за 2000 година реализацията на втора поредица семинари.

Регионалният информационно-документационен център на СЕ продължи своята работа с регионалните власти, като, макар и с по-ограничен териториален обхват, осъществи методически тренинг и съдействие при подготовката на областните планове за регионално развитие. Съвместно с Областна управа - Велико Търново, финансиране от бюджета на Регионалния център и изключителната методическа помощ на Инициатива Местно Самоуправление (ИМС), през юни 1999 г. бе проведен областен семинар по стратегическо планиране. Срещата бе с образователна насоченост, като гост-лекторите от ИМС анализираха с участниците понятия от речника на териториалното и стратегическото регионално планиране като мониторинг, метод на мрежово планиране ПЕРТ, специфични стратегически цели, стратегия и стратегическо планиране, визия и др. Избраният и умело воден от организаторите метод на обучение провокираше личното участие на всеки и включваше разработката на отделни примерни стратегии. Сред участниците бяха представители на областната управа, кметове на общини, представители на централните институции, ангажирани с въвеждането на новото административно-териториално деление. Като допълнителен стимул на развилите хипотетични стратегии бе връчен диплом за успешно завършване на курс по стратегическо планиране. Най-ценният момент според участниците обаче бе фактът, че придобитите на семинара теоретични знания намериха приложение в обсъжданите общински и регионална стратегии и бяха защитени като предложения в националния план за регионално развитие. Пренасянето на теорията в реалната практика позволи да се защитят сериозни програми, да се провокират смели и нестандартни идеи, да се предложат сериозни SWOT-анализи на областта и общините, станали основа за успешния областен план за развитие.

Настоящата 2000 година Регионалният център ще посвети на работата си с жените, участнички във властта на регионално и местно ниво. Основание за подобно решение са последните местни избори, след които съставът на новоизбраните общински съвети и администрации категорично не е в полза на стремежа към равни възможности на политическите актьори. Месеци преди октомври 1999 г. под егидата на Регионалния център във Велико Търново се състоя регионална среща на жени на ръководни длъжности от областите Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра. Бяха обсъдени реалното влияние и участие на мъже и жени в процеса на вземане на решения на местно ниво, различните механизми за оказване на въздействие и лобиране по проблемите на жените, достъпа на жените до ръководни позиции в политическите партии и др. Провокация към политическите централи в региона бе разпространената декларация, призоваваща за включването на повече жени в партийните списъци за изборни длъжности. В Русе, Силистра и Велико Търново декларацията бе връчена в централите на основните политически сили, участващи в местните избори.

След регистрацията на партийните списъци за общински съветници в Дряновска и Ловешка общини бе проведена нарочна среща на включените жени, кандидатки за общински съветници, с цел формиране на следизборни клубове на жените общински съветници. Регистрираната в Дряново група за натиск за участие на жените в политиката се включи в програмата на Черити ноу-хау и вече осъществява проект с водещия мотив Въпросите и проблемите на жените са без партиен цвят .

Предвид необходимостта от засилване на лобистката политика за насочване специално внимание на местно ниво към проблемите на съвременната българка, най-честа жертва на прехода, Регионалният център в мрежа с откритите пет информационни точки ще проведе обучение на всички жени, ангажирани в местната власт като общински съветници или кметски наместници или работещи в общинска администрация (до ниво началник управление). В шестте областни центъра - Велико Търново, Габрово, Ловеч, Разград, Русе и Силистра - ще бъдат проведени еднодневни семинари с основни теми: европейско и вътрешно законодателство за жени; изкуството да се лобира по проблемите на жените; запознаване с международни програми за жени и насърчаване на партньорствата. За участничките вече е в процес на подготовка и специален наръчник с пълна извадка на европейското и българското право, касаещо жената и майчинството; лобистки техники, международни програми и информация за контакти с партньорски организации. Цикълът обучителни семинари ще се проведе през април - май 2000 г. Регионалният център ще разчита на методическата и екипна помощ на традиционните си партньори при работа с общини: Национално сдружение на общините в Република България, Фондация за реформа в местното самоуправление и Инициатива Местно Самоуправление.

Информационните центрове на Съвета на Европа в София и Велико Търново разполагат с богата и пълна информация за европейските практики по регионално развитие, трангранично сътрудничество, процес на изграждането на Европа на регионите и др.

Местните и регионалните власти са основата на изграждащото се демократично общество в нашата страна. Те дават гаранция за необратимостта на прехода, за стабилността и синхрона между институциите и гражданското общество, спомагат за утвърждаването на гражданското присъствие в процеса на вземане на решения чрез пълна откритост и прозрачност. Дейността на местните и регионални власти ежедневно е подложена на оценката на гражданите, поради което те носят и голямата отговорност за увереността, стабилността и бързината на прехода. Инициативността на местните и регионални власти, партньорският подход и извеждането на въпроса за местното самоуправление като ключ към ускоряване на прехода ще позволят да се оптимизира процесът на европейска интеграция и да се разшири основата на местната, регионална и държавна политика чрез тясно взаимодействие на институциите и гражданското общество.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]