Foundation for Local Government Reform
Пета среща на партньорите на Инициатива местно самоуправление

Пета среща на партньорите

на Инициатива местно самоуправление

Богдана Султанова,

Екип Комуникации и стратегически партньорства ,

ИМС

Инициатива Местно самоуправление (ИМС) проведе поредната Пета среща на партньорите на 3 и 4 февруари 2000 г. в град Велико Търново. Присъстваха представители на петнадесетте партньорски общини* - кметове, председатели на общински съвети и общински служители, и представители на партньорски организации, подкрепящи местното самоуправление - НСОРБ, ФРМС, регионалните асоциации на общини, Клуб Икономика 2000 , НАСО РБ, НАПИМС, центрове и регионални агенции за икономическо развитие, гости.

Партньорската среща е най-висшият консултативен форум, на който Инициатива Местно самоуправление се допитва до своите партньори и съобразява приоритетите си с техните нужди. На участниците бе представен работният план на ИМС за 2000 година, разработен на базата на приоритетите, откроени от партньорите на предишната, четвърта Партньорска среща (юни 1999 г.). Основните дейности на програма Инициатива Местно самоуправление бяха разяснени пред новоизбраните представители на местната власт.

Партньорските общини и организации имаха възможност сами да покажат и споделят успешни проекти, осъществени с подкрепата на ИМС.

Община Габрово запозна присъстващите с успешно осъществения проект за изграждане на общински Център за информация и услуги на гражданите. Центърът доказва новия подход на местната власт към гражданите не само като към данъкоплатци и избиратели, а като към клиенти, заслужаващи внимание и уважение.

Агенцията за регионално икономическо развитие - Стара Загора представи проект Разработване и осъществяване на програма за обръщане към нуждите на потребителите на услуги като основа за подобряване на обществената и икономическата среда за реформата в местното самоуправление . Чрез този проект за пръв път в Стара Загора се прави целенасочено усилие към изграждане на една цялостна обществена и бизнес среда, отворена към гражданите и приятелски настроена към потребителите.

Регионално сдружение на общините Марица сподели успехите си, постигнати в създаване на цялостна комуникационна стратегия на организацията. Прилагането на стратегията подпомага общуването с общините, институции, организации, с гражданите и НСО. Подобреният външен вид и съдържание на ежемесечно издавания бюлетин на РСО Марица отваря възможности за стартиране на нова издателска политика, която по-добре обслужва целите и интересите на сдружението и неговите членове и повлиява положително популярността на сдружението.

Национална асоциация Правна инициатива за местно самоуправление сподели, че се гордее с изградената мрежа от юристи, работещи в местното самоуправление. Организацията е разработила портфейл от правни услуги, които може да предоставя на заинтересованите институции.

Националното сдружение на общините в Република България представи успешната разработка Експертна обосновка на предложенията на НСОРБ при водене на преговори с Министерство на финансите . Тази практика се оказва изключително подходяща за мотивирано представяне и отстояване пред компетентните органи на становището и предложенията на НСОРБ по проектобюджетите на общините за 2000 година.

Фондацията за реформа в местното самоуправление представи проект Иновационни практики в България , чийто най-ценен и дългосрочен резултат е създаването на модел за непрекъснато взаимодействие и обмен на информация с успешни практики между широк кръг партньори, участници в предстоящото изграждане на Информационна мрежа на местните власти (LOGIN) в България.

През втория ден на Партньорската среща екипите на ИМС организираха изложение на своите постижения, продукти и ресурсни материали. Особено голям интерес предизвикаха дискусиите в малки групи по различни важни и актуални за местното самоуправление теми:

  • Модел за финансов анализ и Модел за общински бюджети и субсидии - екип Общински бюджети;

  • Лобиране чрез медиите - екип Правна реформа;

  • Разработване на предложение и управление на грантове - екип Укрепване на организациите, съвместно със специалиста по грантове;

  • Екип Обучение на представители на местното самоуправление представи многообразието от обучителни модули, които ИМС предлага, и минисеминар по модул Вземане на решения ;

  • Екип Комуникации и стратегически партньорства показа видеофилм за Центровете за информация и обслужване на гражданите, открити в общини Стара Загора и Габрово и организира дискусия относно възможностите на партньорите за популяризиране на ролята и постиженията на местното самоуправление;

  • Специалистът на ИМС по наблюдение и оценка на изпълнението, съвместно с Клуб Икономика 2000 , представи методологията за проучване удовлетвореността на гражданите от общинското самоуправление.

Всички участници в срещата потвърдиха своята ангажираност като партньори на Инициатива Местно самоуправление, поставяйки подписите си върху новия плакат на ИМС Нашият общ стремеж . Плакатът символизира желанието на партньорите да продължат да работят заедно за реализирането на формулираната през 1997 г. общата цел на партньорите:

Органите на местно самоуправление избират своята линия на действие, откликвайки на потребностите, и я осъществяват ефективно и отговорно.

Плакатът е подписан от г-н Ричард Майлс, посланик на САЩ в България, г-н Джон Тенант, бивш представител за България на Американската агенция за международно развитие, понастоящем заместник администратор за Европа и Евразия в ААМР, Вашингтон, г-жа Надарей Лий, програмен ръководител Демокрация и местно самоуправление на ААМР, София, г-жа Кей Пайл, програмен специалист по местно самоуправление към ААМР, София, както и от всички участници в Петата партньорска среща.

Програма Инициатива местно самоуправление ще продължи да предоставя техническа помощ, консултации и обучение за повишаване ролята на местното самоуправление, създаване на благоприятна законодателна среда, подпомагане фискалната децентрализация, подобряване компетентността на местните власти и създаване на устойчиви организации, подкрепящи местната власт.



* Общините-партньори на ИМС са: Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Габрово, Добрич, Златоград, Пловдив, Разград, Русе, Стара Загора, Хасково. Новоприсъединили се членове на партньорската мрежа са общините Велико Търново, Плевен, Свищов, Силистра и Шумен.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]