Foundation for Local Government Reform
Обучение по Фискални отношения между централната и местната власт и финансов мениджмънт на местните власти

Обучение по Фискални отношения между централната и

местната власт и финансов мениджмънт на местните власти ,

Будапеща, 10-15 април 2000

Александър Михайлов,

Главен експерт Анализи и прогнози ,

Столична община

В периода 10 - 15 април 2000 г. в Будапеща се проведе обучение на тема: Фискални отношения между централната и местната власт и финансов мениджмънт на местните власти . Обучението бе организирано от Съвета на Европа, Американската агенция за международно развитие и Института на Световната банка. В семинара участваха 35 души от Албания, България, Босна и Херцеговина, Хърватска, Румъния, Македония, Молдова и Словакия. Участниците в обучението бяха предимно университетски преподаватели, висши служители от Министерство на финансите на съответната страна е експерти, работещи в общини или общински асоциации.

Както се вижда, насочеността на семинара беше предимно към балканските държави и отсега се очертава тенденцията, че в бъдеще проявите на международните институции с българско участие ще бъдат формирани и затваряни в този тесен кръг. От една страна, отделянето ни от страни като Полша, Чехия, Унгария и даже Словения явно подчертава избора на страните донори да локализират проблемите. От друга страна, това ни дава възможност за реални сравнения и избор на оптимални (и приложими) практики за бъдещето развитие на системата в България.

Най-дискутираните аспекти на реформите, които текат в целия свят, са свързани с децентрализацията на икономическите системи - преминаването от административно-командни към пазарни отношения. Друг, не по-малко важен аспект е свързан с децентрализацията на държавата. Основният проблем, който се поставя и решава, в случая е свързан с отношенията между централната държава и местната власт, както от гледна точка на мобилизирането на ресурси, така и при ефективното им изразходване. Програмата за фискална децентрализация на Института на Световната Банка обхваща широк спектър от икономиката на публичния сектор. Най-застъпваните аспекти са свързани с разпределението на обществените функции и финанси.

Обучението бе насочено към подготовката на преподаватели, които, участвайки активно в обучение на различни нива, биха могли да доведат както до подобряване на разбирането за необходимостта от фискална децентрализация, така и до очертаване на реални и осъществими стратегии за преодоляване на негативните тенденции, произтичащи от свръхцентрализацията.

Програмата на семинара включваше следните теми и преподаватели:

- Децентрализация и локализация - растящата икономическа сила на местните власти. преглед на световната тенденция към фискална децентрализация в епохата на пазарна глобализация - Алесандро Манчини, Съвет на Европа, и Бони Уолтър, ААМР;

- Европейската Харта за местно самоуправление - Габор Демицки, Кмет на Будапеща, и Кристоф Варга, ОС - Будапеща;

- Фискалната децентрализация и местната власт: Централно Европейска перспектива - Дебора Уетцел, Световна банка;

- Разпределение на функциите между централната и местната власт. Разпределение на приходите и разходите - Габор Петери, Институт Отворено общество ;

- Трансфери между централната и местната власт - Френсис Конуей, Ърбън Инститют (САЩ);

- Анализ на финансовата система на местните власти - Френсис Конуей, Ърбън Инститют (САЩ);

- Алтернативни форми на предоставяне на услуги. Приватизация на обществената инфраструктура - Каталин Палаи, Община на Будапеща;

- Финансиране на инфраструктурата и ролята на дълговете, усвояване на кредити и кредитоспособността - Брад Джонсън, Дуан, Морис и Джекшър (САЩ);

- Интернационални обществени стоки и услуги: глобализация и локализация - Марко Ферони, Световна банка.

Курсът бе построен върху дискусии и анализи по следните направления:

  • световни тенденции във фискалната децентрализация;

  • алтернативни модели за структуриране на нивата на обществения сектор;

  • концепция и практика на разпределението на отговорностите по разходите и правомощията по приходите;

  • модели на трансфери между различните нива на държавата, кредитни възможности и финансов риск за местните власти, модели за усилване на потенциала на собствените приходи.

Смятам, че курсът бе полезен за участниците от нашата страна и скоро можем да очакваме подобен курс ако не на равнище централна власт , то със сигурност в обучението на общински съветници и служители.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]