Foundation for Local Government Reform
ПРОЕКТ ВЛАСТТА И ГРАЖДАНИТЕ - ЛИЦЕ В ЛИЦЕ

ПРОЕКТ ВЛАСТТА И ГРАЖДАНИТЕ - ЛИЦЕ В ЛИЦЕ

ТВ програма спря продажбата на безценица на общински апартаменти
Шефът на пловдивския парламент Страшимир Дочков: Властта и гражданите - лице в лице се превръща в реалния омбудсман на местната власт

ДИМИТЪР РУСКОВ,
журналист,

Пловдив

Със своевременната намеса на екипа на предаването Властта и гражданите- лице в лице беше спряна продажбата на ведомствените жилища на Община Пловдив. Идеята за разделянето с тях срещу символични цени беше на заместник кмета по общинската собственост и жилищна политика Недялко Генчев. Той се опита да прокара през Общинския съвет на града решение, според което всеки общински служител, настанен във ведомствено жилище, да има право след три години да го закупи. Като пример Генчев посочи, че администратор може да вземе апаратамент от 90 квадратни метра в ЖР Тракия срещу 5 000 лева. За намерението си той е поискал политическа подкрепа от Координационния съвет на СДС, в отсъствието на неговия председател Спас Гърневски.

Един ден преди местният парламент да благослови идеята на Недялко Генчев екипът на Властта и гражданите - лице в лице информира за подготвяната разпродажба на ведомствените жилища Спас Гърневски - шеф на СДС в Пловдив и бивш кмет на града, който като такъв създаде въпросния фонд от апартаменти. Последва неговата светкавична реакция и в деня на общинската сесия след бурни дебати с кмета Иван Чомаков и неговия заместник Недялко Генчев Гърневски успя да ги убеди, че намерението им е пагубно за тях двамата като управници поради всеобщото гражданско недоволство, което ще последва, ако решението мине през Общинския съвет. И Генчев беше принуден да оттегли предложението си на самата сесия.

Телевизионният екип на предаването Властта и гражданите - лице в лице обаче не спря до тук своето участие по проблема. Още същата вечер в студиото на Пловдивската обществена телевизия заместник кметът Недялко Генчев и съветниците от опозицията - архитектите Румен Григоров и Робърт Чакъров - гостуваха в предаването и нашироко коментираха както цялостната жилищна политика на общината, така и случая със спряната продажба на ведомствения фонд жилища на лица от администрацията срещу символични суми. Чрез пряка телефонна връзка в директното предаване отношение по темата взе и бившият кмет Спас Гърневски. Гражданите на Пловдив също бяха на равнище по дискутирания проблем и последваха около 100 техни обаждания с мнения и въпроси, свързани с проблема. Екипът на Властта и гражданите- лице в лице , помогнал да се спре продажбата на ведомствения фонд жилища на общината на нищожни цени за наши хора, получи благодарствено писмо от 70 граждани.

Написаното до тук беше само един от примерите за въздействието на програмата върху местната власт. Екипът й успява чрез своевременната си намеса да коригира някои необмислени намерения на местната управа. А примерите за това, как предаването, продуцирано от Сдружение Медии с човешко лице и реализиращо се в ефира на Пловдивска обществена телевизия, спомага за по-голяма прозрачност в дейността на общинската власт публична и спомага за осъществяването на граждански контрол върху нея, не са един или два.

Тук е мястото да спомена, че след телевизионна дискусия за чистотата на Пловдив районни кметове организираха почистване на заледените улици, в което се включиха както служители на администрацията, така и граждани. Управата на Пловдив пък узря за създаването на комунален холдинг, който ще поеме огромна част от функции, свързани с чистотата, които в момента са разпределени между отделни, неконтактуващи помежду си звена. Предаването за чистотата, осъществено от програмата Властта и гражданите - лице в лице , стана причина за създаването на нова рубрика по Пловдивска обществена телевизия (ПО-тв), наречена Мръсни новини . Примерите за взаимодействие между програмата, местната власт и гражданите са десетки, но ми се иска да спомена още само един. Той е свързан с датата 10 декември 1999 година. Както е известно, на този ден България получи покана за преговори за членство в Европейския съюз. Същата вечер от 19. 30 до 20. 30 часа по ефира на ПО-тв се излъчваше програмата Властта и гражданите - лице в лице , в което гостуваха новите управници на града. И когато очакванията бяха, че зрителите ще предпочетат емисиите на БНТ, за да се запознаят подробно с поканата за преговори с Евросъюза, реакциите в България и света, се получи точно обратното. Пловдивчани звъняха в студиото на ПО-тв и поставяха своите малки и големи проблеми на хората, от които зависеше тяхното разрешаване. За този един час бяха зададени над 120 зрителски въпроса.

Не само посочените до тук примери, а цялостната програма и дейност на екипа на ТВ- проекта даде основание на председателя на Общинския съвет Страшимир Дочков да заяви, че предаването се е превърнало в реалния омбудсман (граждански наблюдател) на местната власт. За първи път през последните 10 години една програма в пловдивския телевизионен ефир с предаванията си осъществява и разяснителна работа сред гражданите, за да могат те да разграничат правомощията на общинска администрация и общински съвет, когато трябва да поставят своите въпроси към една от двете институции, смята още Страшимир Дочков. А когато става дума за поставени въпроси, екипът на Властта и гражданите - лице в лице след всяко предаване систематизира и предоставя на участниците в него въпросите, които поради изтичане на ефирното време не са били зададени. В следващо предаване отговорите на властта получават публично огласяване чрез ефира на ПО-тв.

За да успява екипът на ТВ-програмата да превръща гражданите в реален контрольор на местната власт, особено много спомага и синхронът в партньорските отношения между новоизбрания през есента на миналата година Общински съвет на Пловдив и неговото ръководство, от една страна, и екипа на проекта, от друга. Това се изразява в своевременно предоставяне на материалите за всяка сесия на Общинския съвет на екипа от предаването, както и в редовните участия на общински съветници в директните излъчвания. Програмата се излъчва с жестомимичен превод за зрителите с трайни слухови увреждания, което активизира и тяхното участие в нея.

Гражданите на Пловдив се превръщат в реален контрольор на властта. И това може би им дава основание да заявят категорично, че програмата Властта и гражданите - лице в лице , реализирана от Сдружение Медии с човешко лице , е необходимо да продължи, защото чрез нея хората почувстваха, че гласът им се чува, проблемът им се решава, когато е възможно и за първи път реално участват в управлението на собствения си град. Това заявява за ТВ-програмата нейният продуцент Петко Шойлеков.

Съвсем естествено е настояването на гражданите програмата да зачести излъчванията си, без аудиторията да осъзнава, че това е и сложен финансов въпрос. И че, за да имат пловдивчани своя ТВ-час в продължение на една година, заслугата е на Фондацията за реформа в местното самоуправление и Американската агенция за международно развитие.

И още нещо за гражданския контрол над властта и участието на хората в програмата: Те се осъществяват на три равнища. Чрез пряка телефонна връзка с участниците в предаванията, чрез предварително подготвени телевизионни анкети по дадена тема, която ще се дискутира в предаването, и чрез анкетни карти с конкретни имена, адреси и споделени мнения за програмата. Амбициите на екипа, който реализира програмата, са свързани с нейното стриктно и коректно осъществяване и през оставащите до края на проекта месеци.

И още една оценка за програмата от председателя на Общинския съвет Страшимир Дочков: За 10 месеца ТВ-предаването Властта и гражданите - лице в лице се превърна в единствената програма, допринесла реално за реформата в местното самоуправление.

Снимка 1. - Димитър Русков

Снимка 2. - Ръководството на Общински съвет Пловдив в директно предаване Властта и гражданите - лице в лице .


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]