Foundation for Local Government Reform
Устойчивост и перспективи за развитие на партньорствата

Устойчивост и перспективи за развитие на партньорствата

Антоанета Матеева, ФРМС

ФРМС и МАГУ като координатори на Програма Техническо побратимяване между български и американски общини организираха Кръгла маса на тема Устойчивост и перспективи за развитие на партньорствата, създадени през първа и втора фаза на програмата . Кръглата маса се проведе от 10 до 15 април в гр. Обърн, Алабама, САЩ. От българска страна участваха кметовете на седемте общини от първа и втора фаза на програмата - Благоевград, Габрово, Добрич, Разград, Русе, Стара Загора и Хасково. От американска страна партньорите бяха представени от градските управители на общините побратими и някои водещи специалисти. Работните срещи и дискусиите бяха фасилитирани от програмните екипи от МАГУ и ФРМС. В работата на Кръглата маса взе участие изпълнителният директор на ФРМС г-жа Г. Капитанова и директорът на Програма Рисорс ситис на МАГУ г-н Джон Бормет.

Макар Община Обърн да е техническият партньор на Община Благоевград, домакините дадоха толкова много от себе си, че с изключителното си гостоприемство и внимание накараха представителите на всички останали общини да се чувстват техни равноправни побратими. Работните срещи започнаха с обсъждане на общата концепция за местно самоуправление в Съединените щати и открита дискусия за това, кое е приложимо в България. Българските кметове и американските градски управители споделиха опит за прилагането на успешни практики, управленски техники и подходи в няколко области: гражданско участие в местното самоуправление, проактивна позиция на общинското ръководство за икономическото развитие на общината, стратегии в прехода при смяна на ръководството на общината, планиране и приемане на бюджета на общината, географска информационна система на общината и др. Домакините от Община Обърн запознаха присъстващите с опита и успехите си в областта на икономическото развитие и управлението на твърдите отпадъци. Те отново подчертаха, че в отделните направления се работи на база първоначално разработената стратегия за развитие на общината за период от 20 години. Директорът по икономическото развитие г-н Филип Дънлап живо и убедително представи разбирането си за водещата роля на общината и необходимостта от активната й позиция за привличане на потенциални инвеститори и за изграждане на индустриални зони. Участниците във форума посетиха някои обекти в една от новите индустриални зони на града. По време на срещите и разговорите на място продължи обсъждането на различните механизми за привличане на инвеститори и за оформяне на високотехнологични сектори в индустриалните зони. Конкретен израз на грижата на Община Обърн за подпомагане на малкия и средния бизнес е изграденият бизнес инкубатор. Българските участници проявиха много голям интерес към неговата работата, тъй като повечето от общините са в процес на подготовка за стартиране или имат работещ бизнес инкубатор. За всички беше много полезно да проучат модела на домакините.

Работните сесии по основната тема на Кръглата маса започнаха с обсъждане на актуалния статус на проектите, разработвани в рамките на програмата. Със задоволство можем да отчетем, че дори и в периода след приключване на финансирането по програмата партньорите поддържат контакт помежду си, а някои общини са продължили съвместната си работа за довършване на започнатите проекти. Кметовете на българските общини още веднъж подчертаха, че Програма Техническо побратимяване им е дала изключителни възможности за достъп до нови и полезни управленски практики и е спомогнала да преосмислят някои подходи в работата си. В резултат на ползотворната дискусия участниците споделиха, че са готови да разширят или репликират най-малко по три проекта, разработени по програма Техническо побратимяване и успешно приложени в някоя от седемте общини. Най-често бяха споменавани следните проекти: дългосрочно стратегическо планиране с широко гражданско участие, обществено-частно партньорство за устройство на територията, изграждане на съвети за икономическо развитие, бизнес инкубатори.

Активната дискусия за необходимостта от задълбочаване на работата по проектите със съдействието на американските партньори и от прилагане на най-успешните практики в повече български общини постави основа за една от най-важните работни сесии. На нея бяха обсъдени факторите за устойчивост на партньорствата и значението на всеки един от тях по отношение перспективите за развитие на всяко партньорство. Като определящ фактор за устойчивост единодушно беше определена ангажираността на ръководствата на побратимените общини към програмата и готовността им да продължат да развиват двустранните взаимоотношения. Бе подчертано голямото влияние и на следните фактори: подкрепа на общинските съвети за развитие на двустранните взаимоотношения; поддържане на комуникациите на всички нива - ръководства, технически експерти, общински служители; създаване на широка база на партньорствата като се окуражават контактите между сродни организации от общините партньори и разширяване на сътрудничеството между тези организации, включително с въвличането им в по-нататъшната работа по съвместни проекти. Има се предвид установяването или разширяването на партньорството между университетите, НПО, търговско-промишлените палати, частния бизнес, градските библиотеки и др.

В обща дискусия участниците първоначално набелязаха дейности и проекти, които партньорствата биха могли да развиват без допълнително финансиране. В индивидуални сесии представителите на двойките побратимени общини обсъдиха перспективите за съвместна работа и по проекти, свързани с допълнително финансиране. Всеки от партньорите направи внимателна оценка на възможностите за финансиране при мобилизиране на ресурсите на общината - от местни организации (клубовете Ротари и Лайон ), благотворителни организации и фондации, частен бизнес и т. н. Партньорите определиха също така и кръга от други организации, пред които би могло да се кандидатства за финансиране на проектите, като, разбира се, в този списък на първо място беше посочена възможността за участие в трета фаза на Програмата Техническо побратимяване . Потенциални източници за финансиране на съвместни проекти на побратимените общини са също Програма Еколинкс , спонсорирана от ААМР, програмата на ФРМС Подкрепа за реформата в местното самоуправление , Британски ноу-хау фонд, европейските програми в подкрепа на местното самоуправление и др.

Кръглата маса, проведена в гр. Обърн, постигна своите цели и завърши с положителни резултати. Тя даде възможност на побратимените общини, в които има смяна в ръководството, да възстановят личния контакт между новоизбраните лидери, а за всички останали - да продължат диалога и потвърдят личната си ангажираност за по-нататъшното развитие на техническото сътрудничество и двустранните взаимоотношения като цяло. Участниците в Кръглата маса се обединиха около мнението, че общите срещи на участниците в програмата са изключително полезни и трябва да продължат. Взе се решение в най-скоро време кметовете на седемте български общини да се срещнат отново. Тема на следващата среща ще бъде проучване опита на Община Благоевград в областта на стратегическото планиране.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]