Foundation for Local Government Reform
Ева Соколова

Ева Соколова,

член на УС на Национален граждански форум Българка ,

координтор проект Насърчаване участието на жените в местното самоуправление

Какво представлява ФРМС за вас?

Една много мощна и много необходима организация, защото не е тайна - като върви местното самоуправление, върви и управлението на цялата държава. Хората от местното самоуправление са най-близко до проблемите на обикновения човек, така че изключително важна е целта, главната задача на тази организация. Много високо я ценим и затова се обърнахме към тях, защото ние имаме много общи допирни точки в нашите цели. Една от нашите цели е да се възродят националните традиции, духовните ценности и християнските добродетели, но това може да стане именно на местно ниво като обикновеният човек поеме тези задачи. Друга наша цел е утвърждаване достойнството на българката. Ние се опитваме да я накараме да повярва в собствените си сили. Едно наше социологическо проучване показа, че българката като професионалист има високо самочувствие. Българската лекарка няма по-ниско самочувствие от българския лекар, българката учителка не е по-лоша от българският учител, българката професорка е с постиженията на българския професор. Но самочувствието на българката спира до тук: в дома, в обществото, сред близките си тя няма това самочувствие, което отговаря на нейния интелект, възможности, енергия. А който загърби енергията на жената в едно общество, той загърбва 50% от енергията на нацията. Оттук идва желанието ни да мотивираме българката да участва в обществения живот и, разбира се, в местното самоуправление. Тя най-добре знае по какви улици ходят нейните деца, дали са чисти, спретнати или не. Тя знае как изглежда училището, данъчната служба как я приема, какви са магазините. Т.е. ежедневните действия на българката са свързани с това как местното самоуправление си е свършило работата. Това ни водеше в разработването на проект, който миналата година бе финансиран от ФРМС и ААМР. И

Избрахме да работим с три общини, които по нещо много да си приличат и по нещо много да се различават: Район Младост - София (със силно развита инфраструктура където има външни инвестиции, индустрия), Община Разград (която е много далеч от столицата, също със силно развита инфраструктура и промишленост, при това община със смесено население) и един малък град в рамките на разградска община - гр. Завет (в селскостопански район, където има трудово-възпитателно училище, детски домове за изоставени деца и т.н.). Много е важно, че избрахме общини, където Българка има силни структури и чрез тях проведохме нашите изследвания и действия. В резултат на нашата дейност там се повиши броят на кандидатките за кметици, за общински съветници. Някои успяха, а други - не, но така или иначе жените участваха активно, още повече, че нашият проект съвпадна с кампанията за местни избори. В крайна сметка ние събудихме духа, силата на жените, мотивирахме ги и това се почувства в съответните населени места.

В: Как реагираха мъжките общини като ръководство и състав на вашия проект?

Изключително добронамерено, въпреки че работихме в две общини, за които се счита че има силно влияние на Ориента. напротив - срещнахме разбиране. Проведохме семинар по повод проекта в Несебър, в който Община Несебър, кметът на Несебър, управлението на Слънчев бряг, където бяхме настанени, активно участваха. В Завет самият кмет участваше в много от нашите срещи, поздравяваше жените, помагаше им с помещения. Областният управител на Разград също ни помогна. Нямахме никакви затруднения от страна на мъжете.

В: Оказа ли ви ФРМС консултантска помощ?

Ние сме много щастливи, че те помогнаха на нашия пръв проект. Реализирахме успешно идеите си благодарение на голямата добронамереност на ФРМС, на тяхната помощ. Те също така ни научиха на финансова дисциплина. Изискванията им бяха такива, че ние оглеждахме всеки документ, с който оправдавахме изразходваните средства. Стремяхме се да бъдем максимално разумни и икономични при използването на средства. Идеите си бяха наши идеи, но с организацията на работа ФРМС много ни помогна. С тях се работи много добронамерено и спокойно. Това, за което наистина съжаляваме, е, че проектът завърши. Струва ми се, че той има място във всеки български град или село.

Може ли да прозвучи като препоръка за бъдещата политика на фондацията да търси възможности за финансова подкрепа на последващи фази на успешни проекти?

Точно сега, когато се научихме да работим, бихме желали да приложим нашите знания и нашия опит и да мултиплицираме онова, което постигнахме, в други градове. Но за целта се нуждаем от финансова помощ, защото пътуванията са невъзможни без подкрепа. В Завет, например, се стигна до създаването на НПО, свързана именно с инициативи в местното самоуправление. А за страничните дейности да не говорим. Ето, имаме покана от Възпитателно училище интернат в Разград за научно-практическа конференция Ценностите в моя живот . Благодарение на помощта,а която им оказахме те в момента правят тази много интересна конференция.

Тоест това е като резултат на вашия проект?

Да, ние го виждаме като резултат. Така че дейността на ФРМС има изключително голямо значение и ако имаме препоръки към нея, те са именно да се търси продължение на вече получени добри резултати. Вече можем да работим без консултациите на ФРМС, но не можем без нейната финансова помощ.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]