Foundation for Local Government Reform
Клубът Местно самоуправление - своеобразна форма за сътрудничество и корекция на местната власт

Клубът Местно самоуправление - своеобразна форма за сътрудничество и корекция на местната власт

Живко Цирков,

Председател на Младежки образователен център
и ръководител на проекта

Клубът Местно самоуправление беше създаден на 2 август 1999 год. в град Ямбол и като част от проекта Изграждане на устойчиви модели на взаимодействие между местната власт, бизнес средите, НПО и медиите , разработен от Младежки образователен център и ФРМС. Основната цел, която си поставя Клубът, е да спомогне за изграждане на силна местна власт, способна да решава ефективно съществуващите проблеми при разширено гражданско участие. Дейностите по проекта са насочени към установяване на силни и работещи партньорства, обединяващи различни интереси в общината и стремящи се към максимално оползотворяване на възможностите и посрещане на предизвикателства.

При учредяването на Клуба бе приета Програмна декларация, в която четем: Местните власти трябва да отворят своето управление към гражданите и гражданските организации, да позволят тяхното участие в процеса на анализ на ситуацията, идентифициране на проблемите, подреждането им по приоритети, вземане на решения и тяхното реализиране. Ниевярваме, че това е пътят гражданите да се почувстват активни собственици, отговарящи за съдбата на своята община.

Макар Клубът да бе замислен като неформална организация на общински съветници, представители на местната администрация, неправителствените организации, бизнес средите, медиите и отделни граждани, скоро се достигна до решение той да бъде регистриран по Закона за лицата и семейството. Ръководството на Клуба се осъществява от Координираща група, в която влизат представители на четирите групи основатели, а председател е Мария Кунчева, която има опит като общински съветник и председател на Комисията по законност и ред към ОбС. Членуването в Клуб Местно самоуправление на много представители на различни организации и институции бързо доведе до общественото му легитимиране и до участието му в редица публични прояви. В това отношение много полезно се оказа участието в Клуба на представителите на медиите, които работят за утвърждаването на неговия имидж. Правилен се оказа подходът ни да привличаме за сътрудничество и хора от местната власт, които работят за реформата й, за достъпността и отзивчивостта й към проблемите на гражданите.

Клубът Местно самоуправление оказа голяма помощ на Младежкия образователен център и неговите партньори - община Ямбол, Ямболската търговско промишлена палата и Дружеството на журналистите - при качественото изпълнение на всички прeдвидени по проекта дейности. Без да влизам в подробното им описание, тук ще се спра само на две от тях, които според нас са новаторски за страната ни.

Във връзка с предстоящите в България избори за местно самоуправление през септември - октомври 1999 год. бе проведена образователна програма Аз гласувам за моята община . В нея се включиха 567 ученици абитуриенти от ямболските училища, които щяха за първи път да участват в избори. Програмата бе насочена към разясняване същността на местната власт, механизмите, по които се осъществява, и начините, по които може да й се въздейства. Проигравани бяха техническите моменти за самото провеждане на изборите. Използвани бяха интерактивни методи на обучение, като се изпълняваха сценарии, разработени от екип на Центъра Отворено образование . Проведено бе и проучване нагласите на младите хора към провеждащите се избори. Анкетата се осъществи на два етапа - преди изборите и след приключването на балотажа. Като най-впечатляващ резултат можем да посочим, че докато преди изборите едва 18.30% от учениците посочваха, че ще гласуват, окончателните резултати показаха, че общо 55.07% от младите хора са упражнили правото си на глас. Несъмнено е, че наред с другите фактори стимулиращ ефект за този сравнително висок процент изигра и реализираната от Центъра програма, чиято цел бе да мотивира младежите да упражнят избирателното си право. Вторият положителен резултат от дейността ни е, че по-голяма част от изследваните ученици (42.53% срещу 37.05%) посочват необходимостта от провеждане на образователни програми, свързани с изборите. Като се има в предвид голямата претовареност на учебната програма, това е един много добър показател за отношението на младите хора към проведеното обучение.

Друга интересна проява, реализирана с помощта на Клуб Местно самоуправление , бе публичният дебат на тема Ролята на общинския съветник за ефективно местно самоуправление , осъществен по време на предизборната кампания. В него участие взеха по трима кандидати за общински съветници от парламентарно представените политически сили и коалиции. Дебатът се състоя в Голямата зала на общината при пълна равнопоставеност на участниците и осигурена възможност на публиката да задава своите въпроси. Акцентът бе поставен върху отговорността на общинския съветник и излизането му от анонимност и върху работата на Общинския съвет, който е местният парламент, но често остава в сянката на кмета и общинската администрация.

След изборите и конституирането на ОбС-Ямбол Клуб Местно самоуправление успя да разгледа два важни въпроса от дневния ред на предстоящите общински сесии и да изрази своето становище по тях. Първият касаеше участието на нашата община и общините Сливен и Нова Загора в съвместно ООД за проектиране, изграждане, експлоатация и реализация на продуктите на Завода за твърди битови отпадъци. Предложението на Клуба, изпратено до Общинския съвет и Кмета на Ямбол, доведе до преразглеждане на първоначалното намерение (изразено от зам.-кмета и от ПК по Териториално устройство и развитие ) общината ни да се включи само с 5% от капитала в ООД. На проведената сесия на общинския съвет бе решено този дял да бъде 40%.

Вторият въпрос, който обсъди Координиращата група на Клуб Местно самоуправление касаеше извършването на основен ремонт на Спортна зала Диана , така че залата да отговори на международните изисквания и град Ямбол да има потенцията да бъде домакин на европейски състезания. Становището на Координиращата група бе, че преустройството на залата трябва да се извърши само след като се вземе писмено компетентно мнение на конструктора на съоръжението и се отчетат всички технически проблеми, свързани с ремонта. Изложението на Клуба бе изпратено до кмета на общината и широко разгласено по местните медии ( Диана кабел , в. Живот и пари ), като според нас спомогна за спирането на някои прибързани решения, които въпреки доброто желание можеха да доведат до необратими последици. По този начин бе доказана и силата на общественото мнение да влияе върху вземането на решения, касаещи важни общински проблеми.

За деветмесечното си съществуване Клуб Местно самоуправление показа ярко обществено присъствие в града ни. Той бе също така нагледна демонстрация на способността на гражданските организации да активират обществената енергия, насочена към подкрепа на местната власт, и заедно с това оказваща й натиск тогава, когато е необходимо. Бъдещето ще покаже доколко трайна ще бъде неговата дейност, но ние сме убедени, че избраната посока е вярна и че в своите стремежи ще намерим много поддръжници и сътрудници, с които заедно да направим Ямбол по-красив и преуспяващ.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]