Foundation for Local Government Reform
Тържища - пилотни проекти по САПАРД

Тържища - пилотни проекти по САПАРД -

програма на Европейския съюз, която има за цел да подкрепя мерки, насочени към селското стопанство и развитието на селските райони в страните кандидатки по време на предприсъединителния период

Милена ВАСИЛЕВА

На експертен съвет на 12 май т. г. беше одобрен работният проект на тържището в Хасково. Хасковското тържище се финансира от Немската банка за възстановяване (КfW), като общата стойност по тръжните документи е 10,6 млн. лв., от които са осигурени 90%. Българските архитекти от АРХКОМ работят заедно с немската Бау инд Техник , която ще осъществява надзор по проектирането и строителството. Търгът за строителството ще бъде обявен през юни.

Актуализирана е и концепцията за пазар на производителите в Пазарджик, който ще бъде изграден с пари по САПАРД. На 25 май в Германия предстоят разговори с Немската банка за възстановяване (КfW) за финансиране на тържищата през тази година.

Преди десетина дни беше одобрен предварителният проект на тържището в Слатина, чийто инвеститор е Слатина Булгарплод ЕАД (проектант е Агропромпроект ООД). До месец ще бъде обявен и търгът за избор на българска фирма за надзор в проектирането и строителството.

След изготвяне на работния проект и тръжните документи ще бъдат обявени два търга: през юни - за ремонт на покрива, а през юли - за новото строителство, което да започне през септември т. г. Кредитът, отпуснат от ЕБВР, е 2,2 млн. долара. Готов е и проектът за ремонт на покрива, изработен от колектив от Научноизследователския сектор в УАСГ.

Според ръководителя на Звено за управление на проекта Пазари на едро в МЗГ Слави Трифонов пилотен проект по програма САПАРД ще бъде тържището в Пловдив. Очаква се до месец българската програма по САПАРД да бъде подписана от администрацията на Европейската комисия и условията за субсидирането да бъдат най-после формулирани. Съгласуванията ще се правят през септември, а парите ще пристигнат в края на годината. Затова строителството на пловдивското тържище, за което има проектна готовност, няма да започне преди началото на 2001 г. Все още не е ясно дали определената къса листа на строителните фирми ще бъде валидна и за програмата САПАРД. Парите за тържищата ще бъдат отпускани в продължение на 3 години. Всяка година по САПАРД в България ще идват по 52 млн. евро. По тези субсидиращи проекти ще бъдат строени пазарите на производители в Пазарджик, Сандански, Монтана, Бургас, Варна и 15 събирателни пункта около тях.

Проектирането на пазар на едро за плодове и зеленчуци в Пазарджик беше включено в списъка на приоритетните проекти на ЕБВР. Сега строителството на този обект ще бъде финансирано по програма САПАРД, като първоначално са предвидени 3,6 млн. евро. Избран е теренът (до с. Гелеменово), създава се дружество собственик, готови са геоложките доклади, тахиметричните снимки и проучванията за заустване на отпадните води. Сега се актуализира цялостната концепция на обекта, сподели Слави Трифонов от МЗГ. В звеното за управление на проекти по пазарите вече е изработен вариант за бизнесплан, който очаква одобрение от САПАРД. Надеждите на българските експерти са европейските им колеги да приемат предложението на МЗГ оттук нататък български фирми да осъществяват надзора по проектирането и строителството на пазари и тържища.

След откриването на временния пазар от тържището в Стара Загора европейските финансови институции очакват анализ на продажбите, от който ще зависи кредитирането на стойност 2 млн. щ. долара (до този момент тържището е строено със собствени средства). Търг за строителството на следващия етап би трябвало да бъде обявен през юни, а изпълнителят да започне изграждането на обекта през септември т. г. Когато се изчерпят кредитните инструменти на ЕБВР и при ефективна работа на пазара, завършването на обекта ще бъде субсидирано от САПАРД.

Плевенското тържище ще бъде финансирано също от КfW, като целият процес на проектиране и строителство там следва схемата на обекта в Хасково. С протокол на МС от 20 април т. г. е потвърдено отпускането на сумата от 10 млн. германски марки, които Немската банка за възстановяване е отделила по този проект. 25% от общата стойност (12,5 млн. лв.) ще бъде осигурена от бюджета. Засега за пазара на производителите в Плевен е отреден само теренът, който е одобрен и от немската кредитираща институция.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]