Foundation for Local Government Reform
ИНВЕСТИЦИЯ В БЪДЕЩЕТО

ИНВЕСТИЦИЯ В БЪДЕЩЕТО

Донка Михайлова,

Председател на УС на Обществен фонд за развитие на Община Ловеч

На 17 април бе учреден Фонд за обществено развитие на община Ловеч.

Изграждането му бе една от основните дейности по проекта на Дружество Знание Ловеч Утвърдил: Гражданинът! , финансиран от ФРМС и ААМР и важен фактор за постигане на целите на проекта.

Фондът е своеобразен отговор на дългото търсене на перспектива за развитие на неправителствения сектор в общината. Като цяло градът не е сред предпочитаните от донорите. Част от проблемите пред гражданския сектор в общината са специфични и не попадат в програмните политики на чуждите дарители. В Ловеч съществуват и немалък брой нерегистрирани граждански групи, които особено трудно набират средства за инициативите си. Болшинството от гражданските формирования търсят самостоятелно източници за финансиране на своите дейности местни дарители, благотворителни кампании, самоиздръжка.

В общината съществуват специфични предпоставки за създаването на фонд за обществено развитие.

Изградени са взаимно доверие и добри работни взаимоотношения в сектора и между него и местната власт. С общи усилия, бе поставена основата на гражданското ръководство на териториалната общност. Неправителствените организации активно работят в органите за местно самоуправление. Редица организации успяха да докажат себе си в изпълнението на платени държавни поръчки. Създадени бяха нагласи за нетрадиционно държавно финансиране на дейности в интерес на гражданите, които да бъдат изпълнени от граждански организации. Съществуват наченки на добри взаимоотношения между бизнеса и гражданския сектор.

В самото начало бяха анализирани и заплахите пред фонда неработеща икономика и свит общински бюджет.

Първата идея бе да бъде създаден Фонд НСО към общинския бюджет с цел финансиране на дейности на неправителствени организации. Пред местната власт бе защитено искане за известно финансово подпомагане на сектора. На обществено обсъждане бяха подложени и недостатъците на този подход зависимост на гражданския сектор от местната власт, ограничена възможност за финансиране, усложнения в механизма за разпределение на средствата.

На специална среща 18 местни НСО, членовете на председателския съвет на Общинския съвет, представители на ръководството на общинската администрация и местните медии подложиха на задълбочен анализ едно такова виждане и стигнаха заедно до идеята за създаване на обществен фонд.Решено бе фондът да бъде създаден като фондация. Определена бе и целта привличане,обединяване,инвестиране и управляване на благотворителни активи за настоящото и бъдещото благо на общината. Замисълът е фондацията да оказва помощ на проекти на местни НСО и граждански групи, които работят в интерес на развитието на териториалната общност и на отделни групи нуждаещи се граждани. Признаването, зачитането и насърчаването на гражданската инициатива бе дефинирано като основна ценност за фондацията.

Изградена бе инициативна група включваща представители на НСО, местната власт и медиите. Групата извървя дълъг и нелек път.

Разработени бяха проекти за основните документи - учредителен акт, процедура за избор на ръководни органи, правилници за работа на Управителния съвет и Настоятелството.

Групата проведе широка кампания за връзка с обществеността, чиято цел бе привличане на съмишленици и дарители. Общинският съвет прие с пълен консенсус на всички групи съветници предложеното участие на общината с дарение и със свои представители в ръководните органи. Проведени бяха редица срещи с гражданските организации, с областния управител и ръководството на общината, с местния бизнес, с медиите. Отправени бяха покани за участие във фонда до редица институции. В центъра на вниманието на организираната медийна кампания бяха гражданите на общината.

Инициативната група успя да ангажира общественото внимание с потребността от създаване на фонда и да я въвлече в обсъждането на учредителните документи. Доказателство за това е факта, че фондът бе учреден от 28 дарители представители на бизнеса, местната власт, НСО, отделни граждани. В ръководните органи бяха избрани обществено влиятелни и авторитетни представители на гражданския сектор, бизнеса и местната власт и изявени професионалисти.

Неудовлетворителни са размерът на набрания ресурс и участието на неорганизираните граждани.

Фондът за обществено развитие на община Ловеч предоставя сериозни възможности за развитието на гражданския сектор в общината. Една от тях е шансът неправителствените организации да се съсредоточат върху най-значимите проблеми на териториалната общност, да работят за тези проблеми пред погледа и под контрола на гражданството. За тази цел Управителният съвет започва широк обществен дебат по програмната политика на фонда. В този дебат освен дарителите ще бъдат привлечени представители на бизнеса, на държавата, на културата, на образованието.

Избраното ръководство ще работи за перспективното развитие на НСО чрез създаването на механизми, стимулиращи организациите сами да привличат ресурс от местни и чужди дарители и от собствени средства. Специално внимание ще се отдели на развитието на социалното предприемачество в сектора. Ще се стремим да доближаваме процеса на финансово подпомагане на проекти на НСО до един инвестиционен за развитието на общината и на гражданския сектор процес.

В община Ловеч никой не счита, че общественият фонд е рецепта за решаването на всички проблеми на гражданския сектор. Все повече обаче са хората, които вярват, че той е шанс за гражданското общество, за гражданите и за техните организации, че инвестирането на интелект, труд и пари в него е инвестиция в бъдещето на общината.



Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]