ЗА МЕСТНАТА ВЛАСТ
електронен седмичник 6/9.2.2011.
на Фондацията за реформа в местното самоуправление
изпраща се всяка сряда до над 11 600 абонати - получаване в рамките на 24 часа
Честит празник на общините Ивайловград (14 февруари), Ново село (14 февруари)!
Честит Трифон Зарезан! Честит св. Валентин!
НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ - ИНФОРМАЦИОННА МРЕЖА
НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ЛОГИН
Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .
Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.
НОВИНИ ОТ ФРМС
Фондацията за реформа в местното самоуправление е
независим професионален ресурсен център, подкрепящ местната демокрация.
ФРМС предлага информация, консултации и подкрепа, фокусирани върху
специфичните нужди на потребителите, провокира иновации в местното самоуправление,
действа като посредник и изгражда широка мрежа от вътрешни и
международни партньорства.
На 10 и 11 март в столичния хотел Шератон ще се проведе 12-тата конференция по електронно управление “ЕФЕКТИВНО Е-УПРАВЛЕНИЕ - РЕИНЖИНЕРИНГ НА ПРОЦЕСИТЕ”. Форумът, организиран от ICT Media, НСОРБ и ФРМС, се провежда под патронажа на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министъра по управление на средствата от ЕС.
Специален гост на форума е г-н Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите. Тази година в програмата на форума, предвиждащ множество презентации на добри практики в сферата на е-управлението, е заложено и време за дискусия след всеки панел.
През 2011 г. събитието акцентира върху развитието на е-управлението у нас и в региона, прокарва паралели между успешните и предизвикателни модели на ефективна работа на администрацията в услуга на гражданите и бизнеса, открива поле за дискусия относно възможностите за трангранично сътрудничество и мултиплициране на успешни практики в областта на е-управлението.
Представители на централната, местна и областна администрация, на регионални организации и институции, консултанти и ИТ компании ще споделят и дискутират върху проблемите в сферата на е-управлението, доказалите ефективността си решения и възможностите за бъдещо надграждане на постигнатото.
Традиционно на събитието присъстват министри, зам. министри, главни секретари и ИТ директори на ведомствата, областни управители, кметове, зам. кметове и главни секретари на общини, консултанти, представители на донорски организации.
Подробности за програмата, лекторите и възможностите за регистрация ще откриете на адрес events.idg.bg.
начало >>
Едни от най-проблемните, но същевременно и най-перспективни сектори са отпадъците и зелената енергетика. Те могат да бъдат спасителният пояс за общините, като осигурят устойчиво развитие, подобряване на околната среда, нови работни места и изход от проблемите с тоновете отпадъци.
В момента у нас над 90% от боклука отива на депата, което означава огромна загуба на ценни ресурси. Всички са наясно, че тази порочна практика е временно решение. В развитите икономики отпадъците се използват за получаване на енергия и материали. Как става това?
Отговорите ще бъдат дадени по време на двете международни изяви ‘Save the Planet” /конференция и изложба за управление на отпадъци и рециклиране/ и Конгреса и изложбата за енергийна ефективност и възобновяема енергия. Събитията се организират от Виа Експо в периода 13-15 април, ИЕЦ-София. Целта е да се предприемат конкретни стъпки от страна на бизнеса, местните и държавни институции и браншовите асоциации.
Във програмата на форумите ще вземат участие над 50 лектори от 17 страни.
Един от акцентите е сесията „Енергия от отпадъци”. За да стане един проект реалност, са необходими законодателни промени и свежи пари. Участниците ще се запознаят с примери как различните държави стимулират инвестициите в сектора и откъде може да се намери финансиране.
ELENA (European Local Energy Assistance) е надежден финансов инструмент. Тя е инициатива на ЕК и ЕИБ и може да покрие до 90% от разходите за техническа помощ за подготовка на инвестиционните проекти в общините. Лойд Стивън, France in Motion, Германия ще разкрие възможностите на публично-частните партньорства. Този модел дълго време “страда” поради недостатъчна информация. Подходът се използва за ускоряване на инвестициите чрез създаване на Зеления инвестиционен фонд за Югоизточна Европа, иницииран от ЕИБ и KfW. За пет годишен период се предвижда обемът на инвестиции да достигне 400 милиона евро. Други финансови източници са структурните фондове и програми за развитието на селските райони. Бизнес форумът „Солар Балкани” ще покаже потенциала за инвестиции в изграждане на заводи за фотоволтаични модули в региона.
Прилагането на технологията производство на енергия от отпадъци постига два положителни ефекта - екологично третиране и получаване на енергия при най-ниски нива на въглеродни емисии. Ще бъдат представени примери за работещи заводи, които произвеждат енергия от отпадъци. Аудиторията ще се запознае отблизо с добри практики от Австрия, Япония, САЩ, Канада, Германия, Сърбия, Швейцария и др. Грзегорз Виелгосински ще презентира няколко общински проекта за производство на енергия от отпадъци в Полша. За възможните пречки за реализиране на проекти и как те могат да бъдат преодолени ще говори Джон Фоден от Канадска коалиция за енергия от отпадъци. Сметищата в процес на възстановяване са неизползваеми за 15-20 години. Но в Германия са намерили начин как да ги превърнат в устойчиви електроинсталации. Aндрея Боденхаген от Solar Integrated Technologies GmbH, Германия ще покаже нагледно как се поставят водоустойчиви соларни покрития върху тези обширни терени.
В паралелните изложби голяма част от площите са резервирани за групови участия от Австрия, Испания, Китай, Словения, САЩ и Финландия, както и от водещи компании от Западна Европа и България. Някои от тях имат сериозни интереси към създаване на бизнес партньорства с общините.
За повече информация: www.viaexpo.com
начало >>
НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ - ИНФОРМАЦИОННА МРЕЖА
Международната Информационна мрежа на местните власти (LOGIN) фокусира информация и дейности, свързани с ежедневната работа на общинските служители в подкрепа на тяхното професионално израстване и реформата в публичната администрация. Основатели и донори на ЛОГИН са
Институт Отворено общество,
Американска агенция за международно развитие,
Съвет на Европа ,
Програма на ООН за развитие
и
Световна банка. Свободен достъп до базата данни ви предоставят ФРМС и регионалният сайт на ЛОГИН.
начало >>
Библиотека ЛОГИН на Интернет-страницата на ФРМС съдържа над 13 000 документа във важни за местното самоуправление области, с възможност за търсене по ключови думи, език и държава, или преглед на съдържанието, групирано в 33 тематични категории.
Основните права в ЕС, Наръчник за всекидневна и учебна употреба
начало >>
Граждански контрол върху управлението на отпадъците на община Ямбол - Клуб Европейски инициативи ИДЕА
Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!
начало >>
Изложението на Асоциацията по качество на водите представя фирми в областта на пречистване на питейни и отпадни води за индустриални, общински и домакински нужди. Ще бъдат представени и следните технологии - обратна осмоза, мембранни технологии, ултрафилтрация и др. За повече информация - моля вижте www.wqa-aquatech.com.
Групата ще бъде придружена от представител на Търговското представителство към Посолството на САЩ. Крайният срок за регистрация и включване в делегацията е 21 февруари 2011 г. Пакетната цена при настаняване в двойна стая e 1877 eвро и 2372 евро при настаняване в единична стая . Цената включва самолетните билети, хотелско настаняване в единична стая или двойна стая, медицинска застраховка.
При въпроси моля да се свързвате с нас на телефон 02/939 5740, 0898/ 955567 и 02/ 8080 100.
НАЧАЛО >>
Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред
начало >>
Мрежа otlas: Нова възможност за намиране на партньори по програма „Младежта в действие”
Фондация „Америка за България” подпомага развитието и растежа на динамичен частен сектор в полза на свободна и демократична България. Основана през 2008 фодина, Фондацията е наследник на Българо-американския инвестиционен фонд, създаден от Правителството на САЩ чрез Американската агенция за международно развитие. Грантовете, които Фондация „Америка за България” предоставя, продължават отношенията на доброжелателство и приятелство между народите на САЩ и България.
НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ЛОГИН
Дневник и Фондация Български адвокати за правата на човека превеждат правните постановки на Хартата на основните права в ЕС в примери от реалния живот и съдебната практика.
Към теми в Библиотеката: Евроинтеграция
Практиката работи в три основни направления: Повишаване на екологичното съзнание и информираност на младите хора относно възможностите да участват в дейности по опазване чистотата на гр.Ямбол; Насърчаване на младите хора за гражданско участие в решаване на проблеми, свързани с опазване на чиста градска среда; Създаване на партньорство между всички заинтересовани страни за изпълнение на дейности, които ще гарантират чиста и здравословна околна среда.
Краен срок: 21 февруари 2011 г.
Търговското представителство към Посолството на САЩ организира бизнес-делегация, която ще посети изложението за води“Акватех”. Изложението се организира от Асоциацията по качество на водите в гр. Сан Антонио, Тексас, САЩ. Посещението на делегацията ще се проведе от 6 до 15 март 2011 г. в гр. Сан Антонио, Тексас и гр. Чикаго, Илинойс.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Издателска къща „Хермес" има удоволствието да обяви за пети пореден път Националния литературен конкурс „Хермес” за първа книга в категории проза и поезия. Националният литературен конкурс се стреми да стимулира младите автори за постигане на тяхната творческа реализация.
Могат да участват:
- Автори, които нямат издадена книга.
- Автори до 30 години.
Краен срок: 15 февруари 2011 г.
Фондация "Баден Вюртемберг" (Baden-Wurttemberg Stiftung) предлага стажове с европейска насоченост на студенти от Централна и Източна Европа. Стажовете се организират по програма "Валтер Халщайн" и продължават два месеца.
Стажантите ще имат възможността да работят в административни, правни и социални структури на провинция Баден Вюртемберг и на Европейския съюз. Програмата е двумесечна.
Стажът е насочен към студенти и специалисти от публичния сектор. Владеенето на немски език е задължително. Работещите в администрацията трябва да имат поне две години професионален опит.
Предимство при кандидатстване имат студенти, изучаващи публична администрация, право, политология, икономика, международни отношения и други близки специалности, както и млади служители от публичната администрация.
Желаещите да се включат трябва да изпратят формуляр за кандидатстване, като към него приложат автобиография, дипломи, сертификати, доклади и препоръки. Кандидатурите се подават по пощата на следния адрес: Hochschule Ludwigsburg, Hochschule fur offentliche Verwaltung und Finanzen, Reuteallee 36, D-71634 Ludwigsburg.
Източник: /www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 16 февруари 2011 г.
Община Силистра, Литературно сдружение „р.Реката и приятели” и Регионална библиотека „П. Павлович” обявиха Десети национален поетичен конкурс „Любовта е пиянство или пиянство от любов" за написване на стихотворение, посветено на 14 февруари - Ден на Св. Валентин и на Св. Трифон Зарезан.
Право на участие имат лица над 18 години.
Конкурсът е анонимен. Желаещите да участват трябва да изпратят до 16.02.2011 г. (валидна е датата на пощенското клеймо) голям пощенски плик, съдържащ:
- едно непубликувано и напечатано в 3 екземпляра стихотворение;
- малък, запечатан плик с лични данни: трите имена, адрес, e-mail, телефон за връзка с автора и кратка творческа биография (дата и място на раждане, публикации).
Произведенията не трябва да бъдат публикувани до обявяване на резултатите от конкурса, както и да не са се състезавали в други конкурси.
Адресът за получаване на стихотворенията е:
гр. Силистра -7500
ул. „С. Велики” №33
Община Силистра
стая 314- г-жа Кера Георгиева
За конкурса „Любовта е пиянство или пиянство от любов”
Справки и допълнителна информация :
тел: 086/816 273 или 816 242 ; e-mail: [email protected]
Краен срок: 10 март 2011 г.
Община Кюстендил, Отдел за култура и духовно развитие, гр. Кюстендил, съвместно с ХГ “Владимир Димитров-Майстора”, организират Четвърти национален конкурс за детска рисунка “Пролет върху листа”.
Всеки ученик участва с 1 произведение, в предпочитан от него вид, техника и жанр.
Участниците могат да използват всички видове живописни, графични и приложни техники върху картон с размер 35/50 см.
Всеки ученик записва върху гърба на листа следните данни: име и фамилия, клас, име и адрес на училището или школата и телефон за връзка.
В конкурса могат да участват ученици от цялата страна от 4. до 12. клас, в общообразователни и профилирани училища и школи по изкуствата.
Рисунките се приемат на адрес:
гр. Кюстендил 2500,
ул. ”Търговска” № 6,
Отдел „Култура и духовно развитие”
Краен срок: 30 юни 2011 г.
Организаторите на конкурса се надяват, че талантливите деца в Провадия и извън нея (тази година се приемат и гости като участници), на възраст между 13 и 19 години, ще разгърнат въображението си по тази интересна тема. Конкурсът е анонимен. Текстовете се предават в голям плик, а в малък са запечатани имената и личните данни на авторите.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Конкурсът у за автори без издадена книга до 30-годишна възраст.
Краен срок: 10 март 2011 г.
През февруари 2011 г. Европейската комисия ще публикува петата обява за набиране на проекти за Програмата LIFE+, която разполага с до 265 360 000 евро, за съфинансиране на проекти в рамките на Европейският съюз по три компонента: Природа и Биоразнообразие, Политика и управление на околната среда и Информация и комуникация.
Европейската комисия, в сътрудничество със STELLA Consulting и MWH, ще организира Информационна среща за Програмата LIFE+ в България. Целта на Информационната среща е да информира потенциалните кандидати за обявата за набиране на проекти за Програмата LIFE+ за 2011 г., да им помогне да решат дали да подадат предложение за проект по LIFE+, и да изясни някои ключови въпроси, с които да избегнат общи грешки, ако решат да подадат предложение за проект.
Допълнителна информация може да намерите на интернет страницата на LIFE.
Краен срок: 20 март, 3 октомври 2011 г.
По ЕНПМ за 2011 г. се очакват предложения в следните области:
- Метрологията в подкрепа на здравето
- По-широко приложно поле на международната система на мерните единици (SI)
- Метрологията в подкрепа на новите технологии
Краен срок: 29 април 2011 г.
Настоящата покана е отправена към паневропейски консорциуми на висши учебни заведения и/или организации от аудиовизуалния сектор (от 3 страни участнички с участието на най-малко три висши учебни заведения), чиято дейност допринася за постигане на посочените по-горе цели на програма МЕДИА, както са определени в решението на Съвета. Кандидатите трябва да са установени в една от следните страни и мнозинството от управляващите ги служители да са граждани на същите страни: държави-членки на Европейския съюз или на държави от Европейското икономическо пространство, които участват в програма МЕДИА 2007 (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия), Швейцария и Хърватия.
Максималната сума, одобрена за настоящата покана за представяне на предложения, възлиза на 2 000 000 евро.
Субсидията не може да надвишава 50 %/75 % от общите разходи.
Краен срок: 7 април 2011 г.
СДРУЖЕНИЕ „ВИШНЕВ ЦВЯТ” - КАЗАНЛЪК, НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ ВЪЗРОДЕНА ИСКРА - 2000 - КАЗАНЛЪК И ИЗДАТЕЛСТВО „ПАЛМИРА” организират Международен конкурс за поезия “Белоцветните вишни”.
Конкурсът е явен и е на посочената тема. Право на участие имат автори над 18-годишна възраст. Всеки автор може да участва с едно непубликувано стихотворение и да е на български език.
Творбата, изпратена на e-mail: [email protected], трябва да бъде придружена със следните данни: трите имена, дата на раждане, адрес, телефон и e-mail за връзка.
Стихотворенията ще бъдат оценяване от независимо тричленно жури.
Крайният срок е 07. 04. 2011 г. , а резултатите от конкурса ще бъдат обявени в края на месец април 2011 г., по време на Празника на „Цъфналите вишни Казанлък, 2011”.
Информация можете да получите и на телефон:0899 42 55 03
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
ПОМОЩНО УЧИЛИЩЕ „П. Р. СЛАВЕЙКОВ” - ПЛЕВЕН СЪВМЕСТНО С ПЪРВО БЪЛГАРСКО НЕДЕЛНО УЧИЛИЩЕ „СВ. ИВАН РИЛСКИ” - ХАТИВА, ИСПАНИЯ, ОБЯВЯВАТ МЕЖДУНАРОДЕН УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ЛОГО НА ПРОЕКТА „ЗАЕДНО СРЕЩУ ДРОГАТА И НАСИЛИЕТО”.
В конкурса могат да участват ученици от всички страни на възраст до 16 години.
Всеки автор може да участва в конкурса с един проект.
Всеки проект за лого трябва да съдържа името на проекта „Заедно срещу дрогата и насилието” и да е представен на български или на английски език. Той трябва да е базиран на текст, графично изображение или да е комбинация от двете.
Проектът за лого трябва да бъде изработен на Corel Draw или Adobe Photoshop. Ще приемаме проекти във формати gif и jpg (до 800 kb). Проектите трябва да са с резолюция минимум 300 dpi. Ако проектът ви е победител в конкурса, ще трябва да предоставите изображения с висока резолюция.
Дизайнът на логото трябва да е авторски, да не копира или напомня на съществуващи лога и да е лесно разпознаваем.
Критерии за оценка:
- графична яснота на знака;
- покриване на същността и целта на проекта;
- съвременна визия.
Проектът и попълнен Талон за участие могат да се подават до 28 февруари 2011 година, на адрес:
[email protected].
Краен срок: 30 юни 2011 г., 16:00 ч. местно време; 30 септември 2011 г., 16:00 ч. местно време
Основната цел на настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е да осигури подходяща и ефективна социална инфраструктура, допринасяща за предоставяне на нов вид резидентни и съпастващи услуги в общността, които да заменят институционалната грижа.
Схемата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Конкретни цели:
- Да се подобри социалната инфраструктура в градските ареали, предоставяща услуги в общността на децата и младежите с увреждания, настанени в ДДУИ и ДДФУ и на децата с увреждания над 3 г. от ДМСГД;
- Да се осигури социално включване и равен достъп на децата и младежите с увреждания, настанени в ДДУИ и ДДФУ и децата с увреждания над 3 г. от ДМСГД;
- Да се подкрепи осигуряването на инфраструктура, предоставяща услуги в общността за деца и младежи с увреждания съгласно Националната карта на планираните резидентни грижи.
Дейностите, които ще получат подкрепа:
- Изграждане на ЦНСТ и прилежащото им дворно пространство;
- Изграждане, ремонт, реконструкция, обновяване на сграден фонд за Защитено жилище (пристрояване, надстрояване, реконструиране и преструктуриране на пространства), включително прилежащото им дворно място (при условие, че сградата разполага с такова);
- Внедряване на мерки за енергийна ефективност в горепосочените сгради/помещения, включващи топлоизолация, подмяна на дограма, локални инсталации и/или връзки към системите за топлоснабдяване, газоснабдяване;
- Внедряване на инсталации/съоръжения за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници за задоволяване на нуждите от енергия на сградата, обект на интервенция, които не генерират приходи (печалби) от търговска дейност за бенефициента в процеса на експлоатация на съоръженията;
- Доставка на подходящо оборудване и обзавеждане за горепосочените сгради/помещения, свързано с предоставянето на съответните резидентни и социални услуги;
- Подобряване достъпа за хора с увреждания до гореспоменатите сгради.
Общият размер на схемата е 83 580 505,72 лв. лева. Размерът на съфинансирането от Европейския фонд за регионално развитие е в размер на 85 % или 71 043 429,86 лв.
Изисквания за кандидатстване.rar
Пакет документи за кандидатстване.rar
Договор.zip
Заповед за одобрение на пакета документи.pdf
Краен срок: 12 август 2011 г, 16:00 ч.
Настоящата схема цели:
- Осигуряване подходяща и ефективна общинска здравна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали;
- Подобряване на ранната диагностика, качеството и достъпа до лечение в градските агломерации.
Схемата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектите ще се изпълняват на територията на Република България, в рамките на градските агломерационните ареали.
Конкретните бенефициенти по настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са 19 общини, на територията на които се намират определените общински лечебни заведения съгласно т. 3 и т. 4 на Анекс 1 „Болници с възможност за финансиране от ЕК по ОП „Регионално развитие" към Допълнението към Концепцията за преструктуриране на системата на болнична помощ, одобрено от Министерски съвет с Протокол № 31 от заседанието на Министерския съвет на 1 септември 2010 г.
Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:
1. Доставка на подходящо оборудване и строително-ремонтни работи за сградите/помещенията на общински лечебни заведения в съответствие с одобрените Национална здравна стратегия 2008-2013 г. и Концепцията за преструктуриране на системата за болнична помощ на Република България за периода 2010-2017 г.
2. Подобряване достъпа за хора с увреждания до и в изброените по-горе сгради.
Общият размер на схемата влиза на 98 652 367,96 лв.
Заповед
Формуляр за кандидатстване
Договор
Изисквания за кандидатстване
Краен срок: 12 август 2011 г, 16:00 ч. местно време
Настоящата схема цели:
Подобряване възможностите за достъп до диагностика, лечение и долекуване на населението в малки общини, извън градските агломерационни ареали.
Схемата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие. Конкретните бенефициенти по настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са общините, на чиято територия са разположени общински болници, определени в анекс 1 „Болници с възможност за финансиране от ЕК по ОП „Регионално развитие" към Изменението на Концепцията за преструктуриране на системата на болнична помощ одобрено от Министерски съвет с Протокол № 43 от заседанието на Министерския съвет на 1 декември 2010 г.
Дейностите, които ще получат подкрепа включват:
- Доставка на подходящо оборудване и строително-ремонтни работи на сградите/помещенията на общински лечебни заведения, с възможност да предлагат услуги за долекуване и/или обособяване на медицински центрове в съответствие с одобрените Национална здравна стратегия 2008-2013 г. и Концепцията за преструктуриране на системата за болнична помощ на Република България за периода 2010-2017 г.
- Подобряване достъпа за хора с увреждания до изброените по-горе сгради.
Общият размер на схемата влиза на 40 713 672,98 лв.
Заповед
Формуляр за кандидатстване
Договор
Изисквания за кандидатстване
Краен срок: 9 май 2011 г.
Конкретната цел на процедура BG161PO005/11/3.1/02/23 "Разработване на планове за управление на защитени зони за опазване на птици, които не се припокриват със зони за опазване на местообитания" е разработването на планове за управление на защитени зони за опазване на дивите птици, които не се припокриват със зони за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Съгласно Глава втора, Раздел V от Закона за биологичното разнообразие, както и Наредбата за условията и реда за разработване и утвърждаване на планове за управление на защитени зони, за защитените зони могат да се разработват планове за управление.
Потенциални бенефициенти по настоящата процедура са:
- Регионални инспекции по околна среда и води (РИОСВ);
- Изпълнителна агенция по горите (ИАГ);
- Регионални дирекции по горите към ИАГ;
- Общински администрации;
- Нестопански организации - регистрирани по Закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
Примерните дейности, които могат да бъдат финансирани по настоящата процедура, са:
- проучвания за целите на проекта;
- инвентаризации;
- анализ на налична информация;
- картиране на местообитанията за птици по Директива 2009/147/EО;
- мониторинг на птици.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е три милиона лв.
Проектните предложения се подават до 9 май 2011 г. всеки работен ден от 9:00 до 17:00 часа в Министерството на околната среда и водите, Дирекция "Кохезионна политика за околна среда", Отдел "Управление на програмата", бул. "Кн. Мария Луиза" № 22, София 1000.
Насоки за кандидатстване
Формуляр за кандидатстване и приложения
Договор и приложения
Краен срок: 22 март 2011 г.
Журналисти, студенти и блогъри се канят да използват онлайн платформата на конкурса и да споделят мислите си за водата и всичко, свързано с нея, с наближаването на Световния ден на водата (22 март 2011 г.).
НАГРАДА: Посещение в Португалия (април 2011 г.) и неговото отразяване.
Европейската комисия спонсорира 20 победители да участват в тематично пътуване с тема „вода” до Лисабон през април 2011 година. Граждани на следните държави са избираеми за тази награда:
ЕС-27, Хърватия, Бившата югославска република Македония, Турция, Исландия, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия и Косово.
Краен срок: 25 март 2011 г.
Избрани са три теми, които разглеждат горещи обществени теми на Европа и спомагат да бъдат идентифицирани решенията, предлагани от публичните администрации на Европа. Тези теми са: 1) Smart предоставянето на публични услуги в студен икономически климат; 2) Отваряне на публичния сектор чрез съвместно управление; и 3) Живей зелено: конкретни решения от публичния сектор.
Допустими са всички институции от публичния сектор от всички нива и от цяла Европа - с повишено внимание към местните и регионални подходи, както и към предприятията от обществения сектор, агенции и публично-частните партньорства - имат право да представят своите проекти за награда. Водещият кандидат следва да е публична администрация.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Наградата за журналистика на Европейския парламент ще бъде връчена за четвърти път през 2011 г. Тя ще бъде присъдена на журналисти, които са работили по важни въпроси на европейско ниво или са допринесли за по-доброто разбиране на европейските институции и/или на политиките на ЕС.
Наградата ще се връчи в четири категории: печатни медии, радио, телевизия и интернет. Победителят от всяка категория ще получи 5 000 евро.
Самостоятелни кандидати или екипи до 5 човека могат да участват със статии или репортажи. Материалите трябва да са публикувани или излъчени между 1 април 2010 г. и 31 март 2011 г. на един от официалните езици на Европейския съюз. Всички кандидати трябва да са граждани или жители на държава-членка на ЕС и да са регистрирани като журналисти.
Краен срок: 30 май 2011 г.
В конкурса могат да участват студенти по дизайн и професионални дизайнери, като отделни лица или екипи, следва да са родени или пребиваващи в една от 27-те страни от Европейския съюз.
Краен срок: текущ
Програмата за малки грантове е отворена за неправителствени организации и е основно насочена към местни организации, работещи в малките населени места. Целта на програмата е да насърчи участието на хората от местната общност в инициативи и дейности, свързани с:
- решаване на конкретни социални проблеми;
- подобряване на условията на живот;
- улесняване на достъпа до информация и обслужване;
- предоставяне на подкрепа и грижи за групи от хора със затруднения;
- повишаване на социалната ангажираност на младежите за разрешаване на специфичните им проблеми (общуване, развитие, достъп до качествено образование, възможности на пазара на труда и др.);
- преодоляване социалната изолация на възрастните хора чрез инициативи за взаимопомощ, самопомощ и солидарност между поколенията;
- организиране на традиционни за общността събития, културни дейности, традиции, занаяти и обичаи, които са съчетани с доброволчески инициативи за подобряване на жизнената среда или разрешаването на проблеми на местната общност;
- въвеждане и демонстриране на съвременни модели и практики на работа чрез предоставяне на социални услуги в общността.
Максималният размер на финансовата подкрепа е до 6000 лева.
Формуляр за кандидатстване
Упътване
Краен срок: през цялата година
Отворена за лица на възраст 18-25 години.
Грант: между 2000 щ.д. и 5.000 щ.д.
Грантовете на National Geographic за млади изследователи предлагат възможност за лица на възраст от 18 до 25 за проучване, консервация и изследване, свързани с проекти, съобразени със съществуващите програми на National Geographic.
1-ва стъпка:
- Предварително заявление онлайн форма (ако бъде одобрено, ще Ви бъде изпратен имейл с линк и парола за достъп до онлайн формуляра за кандидатстване
- Качване на електронно копие на вашата автобиография (CV) при попълване на формуляра
- Подайте вашето заявление най-малко осем месеца преди началтната дата на Вашето изследване.
Стъпка 2:
- Подаване на онлайн формуляр
Субсидията:
Финансовата подкрепа варира между 2000 щ.д. и 5 000 щ.д.
Грантът на Националното географско дружество не може да бъде ползван за непреки разходи, режийни и други разходи, които не са пряко свързани с проекта.
Краен срок: 13 февруари 2011 г.
Под наслов "Бъди решението" започна и първият конкурс в рамките на проект localheroez, насочен към всички онези, които не са безразлични към заобикалящите ги проблеми. Посредством текст, снимка, видео или линк, желаещите могат да изразят своето мнение относно проблемите в България и да споделят визията си за тяхното решаване. Тримата участници, събрали най-голяма подкрепа за предложенията си, ще получат специални награди, а целта е идеите им да послужат за основа на бъдещи проекти и инициативи.
Конкурсът се осъществява по програма "Младежта в действие" към "Министерството на образованието, младежта и науката" и поставя в центъра доброволеца и неговата ангажирана гражданска позиция, мотивираща го да търси решения на общите проблеми.
Краен срок: 14 февруари 2011 г.
Целта на конференцията е да промоцира споделянето на добри практики и транснационално сътрудничество в сферата на приложението на иновативни образователни и обучителни стратегии, методологии и решения. Конференцията ще бъде отлична възможност за представяне на изпълнени и текущи проекти и иновативни инициативи в сферата на образованието.
Поканата за доклади е насочена към преподаватели и експерти, както и към координатори на проекти и инициативи в сферата на образованието и обучението.
Искаме да ви насърчим да подадете резюме на доклад, който да бъде представен по време на конференцията. Резюмето следва да бъде изготвено на английски език (300 думи) и изпратено по имейл на [email protected].
Важни дати:
- 14 февруари 2011 г.: Краен срок за изпращане на резюмета на доклади
- 28 февруари 2011 г.: Съобщение за приемане / отхвърляне на доклади
- 21 март 2011 г.: Краен срок за предаване на докладите
- 10 юни 2011 г.: Краен срок за регистрация
- 16 - 17 юни 2011 г.: Дати на конференцията
Краен срок: 15 февруари 2011 г.
Стипендията се предоставя на кандидати от Източна Европа - България, Полша, Румъния, Словакия, Сърбия, Унгария, Украйна и Чехия.
Месечният размер на стипендията е 700 евро. Студенти с деца или такива с безработен партньор и поне едно дете ще получат по 860 евро на месец. Стипендията се отпуска за една календарна година за финансиране на магистратура или докторантура.
Кандидатите трябва да живеят в собствените си страни, да не са над 30 години и да нямат възможност да финансират обучението си. Те трябва да притежават университетска диплома и да бъдат приети в магистърски или докторантски програми в университет в германската провинция Бавария за времето, в което ще получават стипендията. Необходимо е студентите да владеят немски или английски език в зависимост от избраната от тях програма.
Източник: www.dnevnik.bg/evropa/
Краен срок: 15 февруари 2011 г., 12,00 ч. брюкселско време.
До получаване на безвъзмездни средства се допускат кандидати юридически лица („правни субекти“), учредени съгласно изискванията на законите преди повече от 5 години в държави-членки на ЕС или в държави партньорки по програмата Темпус.
Кандидатите за Съвместни проекти трябва да бъдат признати от държавата публични или частни висши учебни заведения или асоциации, организации или мрежи от висши учебни заведения, занимаващи се с подпомагане, подобряване и реформа на висшето образование.
Кандидатите за Структурни мерки трябва да бъдат правни субекти, както е посочено по-горе, по отношение на съвместните проекти или национални или международни организации на ректори, преподаватели или студенти.
Участващите като партньори/съвместни бенефициери по програма Темпус институции и организации могат да бъдат както висши учебни заведения и организации, така и неакадемични институции и организации, например неправителствени организации, дружества, индустрии и публични органи.
Седалището на тези институции и организации трябва да е в някоя от следните четири групи допустими държави:
- 27-те държави-членки на Европейския съюз,
- 4-те държави от района на Западните Балкани: Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, както и Косово,
- 17-те държави от съседните южни и източни райони на Европейския съюз: Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Либия, Мароко, окупираната палестинска територия, Сирия, Тунис, Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова, Руската федерация и Украйна,
- 5-те републики от Централна Азия: Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
Двата основни инструмента за сътрудничество по настоящата покана за представяне на предложения по програма Темпус са:
- съвместни проекти: проекти на основата на „възходящ подход“, насочени към модернизиране и реформа на институционално (университетско) равнище. Цел на съвместните проекти е обменът на знания между университети, организации и институции от ЕС и държавите партньорки, а също така и между учреждения в държавите партньорки при необходимост.
- структурни мерки: проекти, насочени към съдействие за развитие и реформа на системите за висше образование в държавите партньорки, както и към подобряване на качеството и значението им, и към по-голямо доброволно сближаване с достиженията на ЕС. Структурните мерки засягат посреднически дейности в подкрепа на структурните реформи в системите за висше образование, както и разработването на стратегическа рамка на национално равнище.
Според настоящата покана могат да бъдат финансирани национални проекти, както и проекти с участие на няколко държави.
Предвиденият бюджет, предназначен за съфинансирането на проекти по настоящата покана, е в размер на 48,7 млн. евро.
Финансовото участие от страна на Европейския съюз не може да надвишава 90 % от общата сума на допустимите разходи. Изисква се съфинансиране от най-малко 10 % от общата сума на допустимите разходи.
Минималният размер на безвъзмездните средства както за съвместните проекти, така и за структурните мерки възлиза на 500 000 евро. Максималният размер на безвъзмездните средства възлиза на 1 500 000 евро. За национални проекти за Косово и Черна гора минималният размер на безвъзмездните средства и за двата вида проекти е определен на 300 000 евро.
Краен срок: 15 февруари 2011 г.
Фондация "ФОДАР" организира Седмо международно Биенале "ФОДАР". Темата на салона е "Съвременни митове". Човечеството винаги се е стремяло към идеала, абсолюта. "Реално" следствие от този стремеж е идеализирането и дори митологизирането на личности, събития, процеси, доктрини. Фотографията, която по природа е документална, би трябвало по-скоро да развенчава, отколкото да произвежда митове, но ... тя все пак е само инструмент. Тук може да има много и различни позиции. Очакваме вашата! Конкурсът е открит за автори от цял свят. Участието е безплатно.
Приемат се цифрови изображения във формат TIFF или JPEG с минимална компресия, с размери, не по-малки от 2365 пиксела по късата страна (Color Profile: Adobe RGB (1998), придружени от кратка обяснителна информация - наименование на творбата, година на заснемане, портрет на автора и творческо CV, записани върху CD или DVD. Не се приемат творби, участвували в предишни издания на салона. В Биеналето могат да участват и инсталации, в които основен информационен носител е фотографското изображение.
Сигнатурата на всеки файл е буквено-цифрова и включва буква за раздела, в който се състезава фотографията - A за първи, B за втори и C за трети и пореден двуцифрен номер - напр. 01, 02 и т.н.
Колекциите да се изпращат като препоръчана пощенска пратка без обявена стойност на адрес:
София 1510, п.к. 55. Пратките не се връщат.
Раздели:
- Първи раздел включва досие от 5 - 12 фотографии с кохерентно звучене.
- Втори раздел е за единични произведения.
- Трети раздел - "Фотошкола" - е за автори, които са в период на обучение или в началото на творческия си път.
Всеки автор има право да участва в:
- I раздел - с едно досие;
- II раздел - с до 5 фотографии;
или
- ІІІ раздел - с едно досие и пет отделни творби.
Организаторите си запазват правото на тиражиране на приетите творби с цел разгласа на салона.
Награди:
Голяма награда - 1500 лв.; Награда за хуманистична фотография - 1000 лв.;Награда І раздел - 800 лв.; Награда ІІ раздел - 600 лв.; Награда ІІІ раздел - 400 лв.; Специална награда на Салона - статуетка "ФОДАР"; Допълнителни парични и предметни награди от фирми.
Календар на салона:
- Приемане на творбите - до 15.02.2011 г. (важи датата на пощенското клеймо)
- Журиране - 5-6.03.2011 г. Международно жури.
- Изложба - 22.04 - 31.05.2011 г., ХГ "Илия Бешков" - Плевен, откриване - 18:30 ч.
Конкурсната експозиция ще бъде съпътствана от авторски и колективни изложби и двудневен теоретичен семинар на тема: "Съвременни митове", в рамките на който се организира и анализ на портфолиа на желаещи от куратори и автори с международно признание.
E-mail: [email protected]
Краен срок: 15 февруари 2011 г. (важи датата на пощенското клеймо)
Конкурсът е открит за автори от цял свят.
Приемат се цифрови изображения във формат TIFF или JPEG с минимална компресия, с размери, не по-малки от 2365 пиксела по късата страна (Color Profile: Adobe RGB (1998), придружени от кратка обяснителна информация - наименование на творбата, година на заснемане, портрет на автора и творческо CV, записани върху CD или DVD.
Не се приемат творби, участвали в предишни издания на салона. В Биеналето могат да участват и инсталации, в които основен информационен носител е фотографското изображение.
Краен срок: 16 февруари 2011 г.
Отворени за: произведения, които включват значителен дял на използване на нови технологии, или по електронен творбите.
Награда: не повече от 15 000 евро (с включени такси).
Целта на този конкурс е насърчаване на изследванията, производството и излагане на изкуството, свързано с нови технологии, или новите медии.
Краен срок: 16 февруари 2011 г.
Норвежкият научен съвет предоставя по програмата YGGDRASIL стипендии за обучение с продължителност от 1 до 10 месеца в норвежки висши училища и научни организации за академичната 2011/2012 г. Програмата e предназначена за докторанти и млади учени от всички научни направления. Стипендиите се отпускат за кандидати от европейските страни, включително и от България, както и за кандидати от Аржентина, Бразилия, Чили, Египет, Индия, Израел, Япония, Мексико и Южна Африка.
Размерът на стипендиите е около 1500 евро месечно.
Краен срок: 17 февруари 2011 г.
Настоящият конкурс е насочен към публични или частни организации, които отговарят за управлението и финансирането на поне една стипендиантска програма за обучение на изследователи.
По програмата се отпуска финансиране на предложения за конкретни стипендиантски програми с цел обучение на изследователи. Продължителността на съфинансирането може да варира от 24 до 60 месеца.
Индикативен бюджет: 90 млн. евро
Съфинансирането от Европейския съюз не може да надвишава 40% от общите допустими разходи по стипендиите, като максималният размер на субсидията е 10 млн. евро.
Източник: www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 17 февруари 2011 г.
Japan Industry Insight HRTP предоставя цялостен задълбочен поглед върху японската индустриална структура и бизнес практики. Програмата е насочена към мениджъри, които имат основна роля при определянето и прилагането на политиките на своята компания по отношение на Япония, или които трябва да бъдат прехвърлени в Япония, или които искат да бъдат информирани за управленските практики в Япония.
Краен срок: 18 февруари 2011 г.
Участници в конкурса могат да бъдат общини и кметства от цялата страна.
За реализиране на всеки от класираните проекти ще бъдат предоставени средства в размер до 10 000 лева.
Ще бъдат финансирани 34 проекта на общини и кметства по 10 000 лв. на обща стойност - 340 000 лв.
Конкурсните проекти се изпращат до деловодството на ПУДООС по пощата с обратна разписка ( на плика задължително да е изписан телефон за връзка ), бул.,,Мария Луиза” 22, София 1000, с краен срок 18.02.2011 година (включително).
Допълнителна информация може да получите от ПУДООС - тел.02/9406652; 02/ 940 6251
Краен срок: 18 февруари 2011 г.
Участници в конкурса могат да бъдат училища, детски градини и НПО.
За реализиране на всеки от класираните проекти ще бъдат предоставени средства в размер до 5 000 лв. за училища и детски градини и до 3 000 лв. за НПО.
Ще бъдат финансирани 20 проекта на НПО по 3 000 лв. на обща стойност - 60 000 лв.; 35 проекта на детски градини по 5 000 лв. на обща стойност - 175 000 лв.; 35 проекта на училища по 5 000 лв. на обща стойност - 175 000 лв.
Конкурсните проекти се изпращат до деловодството на ПУДООС по пощата с обратна разписка ( на плика задължително да е изписан телефон за връзка ) , бул.,,Мария Луиза” 22, София 1000, с краен срок 18.02.2011 година (включително).
Допълнителна информация може да получите от ПУДООС - тел.02/940 6652;02/ 940 6251.
Краен срок: 20 февруари 2011 г.
Конкурсът цели да представи на улицата през твоите очи. Вашата творбатрябва да покаже реалността на днешните улици. Можете да заснемете теми като: изкуство на улицата (графити, стенописи, слам поезия, скулптури и т.н.); улични фестивали (музика, улични спортове и т.н.); социални движения (протести, шествия и т.н.); социалното изключване (бездомни, просяци и т.н.).
Очи на улицата е отворен за обществеността като цяло, за всеки, който се интересува от улицата, от доброволния труд, от фотографията, журналистика, изкуството; за асоциации, колективи, групи, движения, музика, танци, спорт и т.н.
Кандидатствайте със снимка или есе.
Краен срок: 21 февруари 2011 г.
Министерството на околната среда и водите обявява процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г." - BG161PO005/10/3.0/2/20 "Дейности за опазване и възстановяване на биологичното разнообразие в Република България".
Потенциални бенефициенти по настоящата процедура са:
- Регионални инспекции за околна среда и води;
Конкретната цел на процедура BG161PO005/10/3.0/2/20 "Дейности за опазване и възстановяване на биологичното разнообразие в Република България" е опазване, поддържане и където е необходимо, възстановяване на ценни местообитания и видове, включително и такива, които са предмет на опазване от националната екологична мрежа.
- Дирекции на национални паркове;
- Дирекции на природни паркове;
- Регионални дирекции по горите;
- Общински администрации;
- Нестопански организации - регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектите трябва да се изпълняват на територията на Република България.
Процедурата включва 3 компонента:
- Компонент 1: Изпълнение на дейности в резервати и паркове: По този компонент се предвижда изпълнение на дейности в резервати (чл. 5, т. 1 от ЗЗТ), поддържани резервати (чл. 5, т. 4 от ЗЗТ), национални паркове (чл. 5, т. 2 от ЗЗТ) и природни паркове (чл. 5, т. 5 от ЗЗТ).
Примерните дейности, които могат да бъдат финансирани по настоящата процедура, са:
- Компонент 2: Изпълнение на дейности извън резервати и паркове: По този компонент се предвижда изпълнението на дейности в защитени местности, дейности по отношение на природни забележителности и дейности, които имат за цел опазване и възстановяване на местообитания и видове и се изпълняват извън защитени територии.
- Компонент 3: Разработване на планове за действие за растителни и животински видове по чл. 52 и чл. 53 от Закона за биологичното разнообразие: По този компонент се предвиждат разработване на планове за действие за видове, които:
>> са застрашени в международен мащаб и са необходими мерки в цялата област на неговото естествено разпространение, с цел опазването им;
>> е установено, че състоянието на популацията им не е благоприятно;
>> са от неместен вид и въздействат неблагоприятно върху условията на природните местообитания или върху състоянието на местни видове.
- Дейности и мерки, предвидени за изпълнение в одобрени планове за управление на защитени територии;
- Дейности по информационно обезпечаване и подобряване на посетителската инфраструктура (еко-пътеки, маркировки, осигуряване на лесен достъп на хората с увреждания, изграждане /реконструкция/ оборудване на посетителски информационни центрове и т.н.) само когато са предвидени в одобрени планове за управление на защитени територии. Планираните информационни и посетителски центрове не трябва да надвишават 300 кв. м. разгърната застроена площ;
- Дейности за опазване, поддържане и където е необходимо възстановяване на местообитания и/или популации на видове, включително проектиране и изграждане на съоръжения, които допринасят за това и ако е необходимо биологични и екологични проучвания, пряко свързани с управлението на популациите на тези видове. За да бъдат допустими дейностите, свързани с провеждане на проучване, във формуляра за кандидатстване трябва да се обоснове подробно необходимостта от тях, като се посочат други изследвания по същата или подобна тема и се обясни с какво ще допринесе проекта за допълване на научните знания;
- Прединвестиционни проучвания и подготовка на проекти в изпълнение на дейности, предвидени в плана за управление на съответната защитена територия;
- Дейности, включително инфраструктурни, заложени в одобрени планове, разработени по реда на чл. 52 и чл. 53 от ЗБР, и дейности, ограничаващи негативното влияние на инвазивни видове;
- Инвентаризация на горите на територията на резервати и поддържани резервати.
Проектните предложения могат да включват една или комбинация от няколко дейности, изброени по-горе, и конкретизирани по компоненти в Насоките за кандидатстване по настоящата процедура. Всичките дейности следва да са пряко свързани с опазване и възстановяване на биологичното разнообразие.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ, която ще бъде предоставена по процедура BG161PO005/10/3.0/2/20 "Дейности за опазване и възстановяване на биологичното разнообразие в Република България", е 34 281 147 лева (тридесет и четири милиона двеста осемдесет и една хиляди и сто четиридесет и седем лв.).
Приложения:
1. Насоки за кандидатстване
2. Приложения към Насоките за кандидатстване
3. Договор и приложения
Краен срок: 24 февруари 2011 г.
фондация „ЕкоОбщност” оповести тазгодишното издание на традиционния конкурс за малки грантове „Място за живот”, осъществяван с финансовата подкрепа на фондация „Чарлз Стюарт Мот”.
Конкурсът ще окаже подкрепа на инициативи едновременно укрепващи гражданската активност, подпомагащи опазването на околната среда и повишаващи качеството на живот на хората.
Конкурсът ще подкрепи проекти в следните приоритетни области:
1. Разрешаване на остри екологични проблеми, застрашаващи човешкото здраве.
2. Създаване или укрепване на устойчиви практики, подобряващи жизнената среда.
Максималният размер на финансовата помощ за един проект ще бъде 7000 лв.
Пълната информация за конкурса, условията и формулярите за кандидатстване ще бъдат публикувани на 27.01.2011 г. на интернет страницата на фондация „ЕкоОбщност”.
Покана
Формуляр за кандидатстване
Приложение 1 - График дейности
Приложение 2 - Бюджет
Краен срок: 25 февруари 2011 г.
Асоциацията „Прованс-България” в Екс ан Прованс, в региона на гр. Марсилия, организира за девети път конкурс за млади български поети. Неговата цел е да насърчи поетичното изразяване на младите българи.
В конкурса могат да се включат само ученици от български гимназии. Всеки от тях може да изпрати едно свое стихотворение, написано на френски език, с дължина от не повече от една страница.
Темата на настоящия конкурс е МЕЧТАЯ, като условието е думата „мечтая” да не бъде използвана за заглавие на поемите.
Потенциалните участници в тази престижна инициатива следва да не пропуснат да спазят няколкото условия за регистриране на стихотворенията им. Те трябва да посочат задължително име, презиме, фамилия, рождена дата, училище, клас и адрес.
Участниците в конкурса изпращат своето творение на следния електронен адрес:
[email protected]
Поемите следва да бъдат изпратени на организаторите най-късно до 25 февруари 2011 г.
Голямата награда за победителя в конкурса е самолетен билет и едноседмичен престой в Прованс, Южна Франция.
Останалите номинирани финалисти в конкурса ще получат за участието си книги.
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Швейцарската национална научна фондация и Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество обявяват втора покана за подаване на научноизследователски проекти между изследователски групи и институции от Швейцария и страните от Източна Европа.
Програма SCOPES (Научно сътрудничество между Източна Европа и Швейцария) се финансира от Швейцарската национална научна фондация и Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество. Основната цел е разширяване на научното сътрудничество между изследователските групи и институции от Швейцария и страните от Източна Европа.
Поканата е отворена за финансиране на следните схеми:
1. Грантове за конференции
2. Институционални партньорства
3. Подготвителни грантове
4. Валоризационни грантове.
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
„Свобода или сигурност” е темата на Първия регионален конкурс за есе „Искам думата!”, който се провежда в университетските градове по идея на българския евродепутат Кристиан Вигенин и председателя на Младежкото обединение в БСП Явор Гечев .
Целта на конкурса е да провокира младежите от студентските центрове (Бургас, Благоевград, Варна, Габрово, Велико Търново, Кърджали, Плевен, Пловдив, Перник, Русе, Свищов, Смолян, София, Стара Загора и Шумен, Ямбол) и да бъде чуто тяхното мнение по актуалните вътрешно-политически въпроси. Темата дава възможост за проява на оригинално мислене, за анализ и комбиниране на статистическа информация, за проучване на общественото мнение и достигане до същината на проблема. В конкурса могат да участват студенти на възраст до 35 години, които се обучават в един от 15-те университетски центъра (Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Кърджали, Плевен, Пловдив, Перник, Русе, Свищов, Смолян, София, Стара Загора и Шумен, Ямбол).
Кандидатите трябва да представят не по-късно от 28-ми февруари 2011 г. на е-mail:
[email protected] с копие до: [email protected] есе, в обем до 5 стандартни печатни страници; aвтобиографична справка - европейски формат; снимка.
Победителите (по двама от град) ще бъдат обявени на 10-ти март, едновременно във всички региони. Всички наградени ще пътуват до Брюксел през месец май тази година, където ще могат да се запознаят с работата на евроинституциите.
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Майкрософт България обяви конкурс за сценарий за компютърна игра, по повод десетото издание на технологичната конференция Дни на Майкрософт 2011. Конкурсът стартира вчера и ще продължи до 28 февруари, като в него могат да участват лица над 18 години. Обявяването на финалистите ще бъде на 16 март, а авторът на най-високо оцененото предожение ще спечели Xbox с Kinect.
Основната идея на играта трябва да бъде развита в не повече от 4 000 символа, на български език във формат doc, като няма ограничение за тип платформа и жанр. Играта може да бъде предназначена за телефон, компютър, конзола, браузър или за повече от една платформа.
Текстът трябва да съдържа следната информация: трите имена, адрес и телефон за връзка с автора, за каква платформа е играта, какъв е жанрът, за какъв тип геймъри ще бъде предназначена, основни механики и отличителни черти на играта.
Сценарият задължително трябва да включва кратко резюме (максимум 460 символа, във формат doc). Целта му е да обясни основния сюжет и идеята на играта.
В срок от два работни дни след изпращането му, всеки сценарий се публикува на стената на Дни на Майкрософт във Facebook. Потребителите ще имат възможност да гласуват за избор на най-интересен сценарий до 15 март 2011 г.
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Българската макроикономическа асоциация обяви осмия годишен Конкурс за студентско есе на тема "Знаем ли какви трябва да бъдат държавните разходи за образование и наука?”
В конкурса могат да участват всички български студенти, обучаващи се в бакалавърска и магистърска степен в местни и чуждестранни университети, които имат интерес в областта на икономиката. Кандидатите трябва да покажат много добри познания по отношение на българската и/или световната икономика; използване и цитиране на подходяща литература; оригиналност в стила; убедителност на изложението.
Есетата могат да бъдат написани на български или на английски език. Есетата трябва да са с обем до 20 000 знака, включително интервали, библиография и приложения. Есетата ще бъдат оценявани от комисия, определена от Управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация.
Победители в конкурса от предишни години не могат да участват отново. Есета, които надхвърлят максималния обем, няма да бъдат разглеждани от комисията.
Наградата за победителя e в размер на 750 лв.
На отличените студенти ще бъде дадена възможност да представят своите есета на Годишната конференция на Българската макроикономическа асоциация през месец март 2011 г.
Есетата трябва да се изпращат на е-mail: [email protected]
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Националният конкурс за българска драматургия „Иван Радоев” - Плевен се организира от Министерство на културата, Община Плевен и Драматично-куклен театър „Иван Радоев” - Плевен.
Конкурсът е явен и в него се състезават текстове за драматичен и куклен театър, които не са поставяни до провеждането му и не са участвали в други конкурси за драматургия.
Текстовете да се изпращат в 4 екземпляра на адрес:
5800 Плевен, ул.”Васил Левски” 155
ДКТ „ИВАН Радоев” - за конкурса
Голямата награда в размер на 2000 лева и две поощрения по 500 лева /едното от които е за куклена пиеса/ ще бъдат връчени на 31 март 2011 г. в ДКТ „Иван Радоев” - Плевен.
Справки на тел. 064/83-14-06, 82-20-87.
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Университетът в Шефилд (University of Sheffield) предлага 30 стипендии на български кандидат-студенти. Стипендиите покриват 50% от таксата за трите години на обучение в бакалавърска степен. Те важат за Международния факултет на университета "Сити колидж" (CITY College) в Солун, Гърция.
Ще бъдат присъдени 30 стипендии, които покриват 50% от таксите за обучение. Стипендията е валидна за трите години от бакалавърската програма, при условие че студентът поддържа високо ниво на академични постижения.
За стипендията могат да кандидатстват бъдещи бакалаври. Стипендиантите могат да бъдат ангажирани с работа в университета до 6 часа седмично. Кандидатурите на студенти, които се прехвърлят от други университети, се разглеждат на база на академичните им постижения, удостоверени с официална академична справка.
Кандидатстването се провежда на два етапа. В първия етап кандидатите изпращат мотивационно писмо, формуляр за кандидатстване, академични справки, сертификат за владеене на английски език и 4 снимки.
Източник: www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Колежът на Европа
Магистратурата продължава една година и предлага задълбочено изследване на европейската интеграция. Програмата предвижда интензивно изучаване на правото, политиката и икономиката на Европейския съюз (ЕС). Обучението се провежда на френски и английски език, а студентите могат да специализират в сферата на единния пазар, външната политика на ЕС, включително политиката на добросъседство, както и общностните политики и управлението на ЕС.
Източник: www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: удължен до 28 февруари 2011 г.
По случай 120-ия юбилей на Агата Кристи издателство ЕРА и сайтът за книги „Аз чета“ учредяват Награда на името на великата писателка и обявяват национален конкурс за криминален роман или разказ „По стъпките на Агата Кристи”.
В конкурса могат да участват непубликувани творби, които отговарят на изискванията на литературните жанрове роман и разказ. Произведенията ще бъдат оценявани в две категории - съответно за роман и за разказ.
За да участвате, изпратете творбите си на имейл [email protected]
или на адрес София, 1000, ул. „Граф Игнатиев” 19, ет.1, Издателство ЕРА.
Резултатите ще бъдат обявени през февруари 2011 г.
Моля, посочвайте точни данни за обратна връзка - име, адрес, телефон.
Краен срок: 28 февруари 2011 г, 16:00 ч. местно време
Настоящата схема цели:
- Да се насърчи развитието, обновяването и обогатяване на културния живот чрез организиране и промотиране на културни събития като главен фактор за изграждане на идентичността и неповторимостта на населените места в градските ареали;
- Да се създадат и развият нови и неконвенционални форми на културни изяви, които се основават на иновативни идеи и практики на представяне и промотиране на културни събития;
- Да се създават условия за равен достъп до културата на граждани от различни социални и етнически групи, които да спомагат за тяхното включване в културните процеси.
Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:
1. Организиране и/или провеждане на иновативни културни събития и прилагане на добри практики, с цел обогатяване на културния живот и повишаване на привлекателността на населените места в агломерационните ареали и изграждане на местната идентичност.
2. Дейности за обществено осведомяване, промотиране и реклама на провежданите иновативни културни събития;
3. Дребномащабни инфраструктурни дейности, свързани с организацията и провеждането на иновативното културно събитие (изграждане на достъпна архитектурна среда за хора с увреждания, реализация на дейности по благоустрояване и/или озеленяване на пространства, ремонт, реконструкция, обновяване на сгради, пряко свързани с изпълнение на иновативното културно събитие);
4. Осигуряване на подходящо оборудване и обзавеждане, свързано с организираните събития: закупуване на технически съоръжения и оборудване (сцени, ограждения, озвучителна, осветителна и видео техника, мултимедия, екрани и др.)
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Българската макроикономическа асоциация обяви осмия годишен конкурс за студентско есе. Темата тази година е "Знаем ли какви трябва да бъдат държавните разходи за образование и наука?”
В конкурса могат да участват всички български студенти, обучаващи се в бакалавърска и магистърска степен в местни и чуждестранни университети, които имат интерес в областта на икономиката. Кандидатите трябва да покажат много добри познания по отношение на българската и/или световната икономика; използване и цитиране на подходяща литература; оригиналност в стила; убедителност на изложението.
Есетата могат да бъдат написани на български или на английски език. Есетата трябва да са с обем до 20 000 знака, включително интервали, библиография и приложения. Есетата ще бъдат оценявани от комисия, определена от Управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация.
Победители в конкурса от предишни години не могат да участват отново. Есета, които надхвърлят максималния обем, няма да бъдат разглеждани от комисията.
Наградата за победителя e в размер на 750 лв.
На отличените студенти ще бъде дадена възможност да представят своите есета на Годишната конференция на Българската макроикономическа асоциация през месец март 2011 г.
Есетата трябва да се изпращат на е-mail: [email protected]
Краен срок: 28 февруари 2011 г.; 20 юни 2011 г.
Настоящият конкурс е насочен към европейски компании, чиято дейност способства за постигане на споменатите цели, и в частност за независими телевизионни продуцентски къщи.
Кандидатите трябва да са регистрирани в една от следните страни:
- 27-те страни на Европейския съюз,
- страните от ЕИ?, Швейцария и Хърватия.
Настоящият конкурс е насочен към европейски компании, чиято дейност способства за постигане на споменатите цели, и в частност за независими телевизионни продуцентски къщи.
Кандидатите трябва да са регистрирани в една от следните страни:
- 27-те страни на Европейския съюз,
- страните от ЕИ?, Швейцария и Хърватия.
Общият предвиден бюджет е 10,4 милиона евро.
Финансовата подкрепа, която може да бъде отпусната, е под формата на субсидия. Максималната стойност е 500 000 евро на творба за проекти от областта на игралното кино и анимацията и 300 000 евро на творба за проекти от областта на документалистиката. Отпуснатата финансова помощ не може да надвишава 12,5 % от допустимите разходи, представени от продуцента, за игрални и анимационни филми и 20 % от допустимите разходи за документални филми.
Краен срок: 28 февруари 2011 г.
Обявена е покана за представяне на проектни предложения в рамките на многогодишната работна програма в областта на Трансевропейската енергийна мрежа (TEN-Е) с цел отпускане на безвъзмездни средства в съответствие с годишните приоритети на програмата.
Максималната обща сума, отпусната за безвъзмездни помощи за 2011 г., e 24 150 000 евро.
Източник: /www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 1 март 2011 г.
ЛАБОРАТОРИЯ „ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЦЕНТЪР ПО СОЦИАЛНИ НАУКИ” ОБЯВЯВА КОНКУРС за изследователски проекти в областта на градските изследвания по проект “Градски изследвания: интердисциплинарни изследвания за млади учени”.
Финансирането на всеки спечелил проект е в зависимост от бюджета на проекта и общия брой спечелили проекти - до 4000 лв.
Крайният срок за подаване на документи е 1 март 2011 г.
Кой може да кандидатства?
- Магистри в последен семестър, с изследователски проекти, свързани с темата на дипломната им работа.
- Докторанти и доктори (защитили преди не повече от две години и на възраст до 35 години).
Какви са условията пред кандидатстващите проекти?
- Кандидатите трябва да представят детайлно описание на проекта, съдържащо цели, задачи, план-график, бюджет, библиография. Общият обем на проекта не трябва да надхвърля 15 стандартни страници.
- Към проекта се прилагат CV на изследователя и два контакта за връзка с препоръчители.
- Няма да бъдат финансирани изцяло теоретични изследвания.
Какви са изискванията към спечелилите проекти?
- Титулярите на спечелилите проекти участват в ежемесечните семинари за обсъждане и представяне на междинните и крайните изследователски резултати.
- Изследователските проекти трябва да бъдат осъществени до края на 2011 година.
Проектите се подават
- лично на адрес:
София, бул. Цариградско шосе 125, бл. 4, ет. 4, ст. 411,
Катедра Социология,
Лаборатория „Изследователски център по социални науки”
Приемно време: понеделник и сряда - 09:00 - 13:00
Координатор - Вероника Димитрова /мобилен телефон: 0884 42 38 98/
- на e-mail: [email protected]
За подадени проекти се смятат само тези, които са получили потвърждение по телефон или e-mail.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Фондация "Робърт Бош" и Фондация "ERSTE", в сътрудничество с Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), обявяват старта на петата по ред балканска стипендия за журналистически постижения (Balkan Fellowship for Journalistic Excellence programme).
Всяка година чрез конкурс се избират 10 журналисти от Балканите, които получават 2000 евро, за да разследват и пишат за важни проблеми от региона и Европа.
Тази година темата, по която опитните журналисти ще пращат своите материали, е правосъдие. Всички одобрени ще получат и възможност да пътуват за своите разследвания. За целта ще се осигурят още 2000 евро. Участниците ще могат да се включат в 7-месечна програма за професионално развитие.
Кандидатите трябва да са от Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Косово, Македония, Румъния и Сърбия, Черна гора, и да имат доказани опит и постижения в журналистиката. Да имат отлични умения по английски език и да получат съгласието на работодателите си да се включат в конкурса са другите условия.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Евродепутатът Надежда Нейнски и СДС обявяват конкурс “Моят малък красив европейски проект” за млади хора на възраст между 18 и 30 години. С него те традиционно ще отбележат Деня на Европа - 9 май.
Проектите, които ще бъдат допуснати до участие в конкурса, трябва да са от важна обществена значимост и да имат пряка връзка с утвърждаването на европейски ценности като свобода, демокрация, равенство, принципи на правовата държава, защита правата на човека, вкл. правата на малцинствата, плурализъм, недискриминация, толерантност, справедливост, равенство между половете и др.
Проектите трябва да са свързани с реализирането на приоритетна дясна политика в утвърждаването на европейските ценности и да са насочени към примерни сфери като политика, изследване, социални дейности, образование, екология, иновации, култура, спорт, наука, архитектура и др.
Стойността на проектите не трябва да надхвърля 10 000 лв.
Проектът:
- трябва да е от обществена значимост
- трябва да има пряка връзка с утвърждаването на европейски ценности като свобода, демокрация, равенство, принципи на правовата държава, защита правата на човека, вкл. правата на малцинствата, плурализъм, недискриминация, толерантност, справедливост, равенство между половете и др.
- трябва да е свързан с реализирането на приоритетна дясна политика в утвърждаването на европейските ценности
- може да е насочен съм следните примерни сфери: политика, изследване, социална сфера, образование, екология, иновации, култура, спорт, наука, архитектура и др.
Проектът трябва да е самостоятелен, без участието на партньорски организации
Наградата е финансиране на класирания на първо място проект, а авторите на други 19 проекта ще посетят Европейския парламент в Брюксел.
Краен срок: 1 март 2011 г.
ЛАБОРАТОРИЯ „ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЦЕНТЪР ПО СОЦИАЛНИ НАУКИ” ОБЯВЯВА КОНКУРС за стипендии за краткосрочни специализации или участия в международни семинари и конференции за млади учени в областта на градските изследвания по проект “Градски изследвания: интердисциплинарни изследвания за млади учени”.
Стипендията е в размер до 4000 лв.
Могат да кандидатстват докторанти и доктори (защитили преди не повече от две години и на възраст до 35 години).
Кандидатите трябва да представят: резюме на темата на специализацията или на доклада; кратко излагане на мотивите за избора на конкретна специализация, конференция или семинар; данни за евентуални други източници на финансиране. Общият обем не трябва да надхвърля 5 стандартни страници.
Кандидатите прилагат всички останали документи, с които са кандидатствали или ще кандидатстват, CV и два контакта за връзка с хабилитирани препоръчители.
Какви са изискванията към спечелилите?
- Стипендиантите участват в ежемесечните семинари на проекта.
- Специализацията или участието в семинар или конференция трябва да се осъществи до края на 2011 година.
Проектите се подават лично на адрес:
София, бул. Цариградско шосе 125, бл. 4, ет. 4, ст. 411,
Катедра Социология, Лаборатория „Изследователски център по социални науки”
Приемно време: понеделник и сряда - 09:00 - 13:00
Координатор - Вероника Димитрова /мобилен телефон: 0884 42 38 98/
на e-mail: [email protected]
За подадени проекти се смятат само тези, които са получили потвърждение по телефон или e-mail.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Конкурсът е отворен както за български, така и за чуждестранни граждани.
Изпращайте Ваши снимки, които показват туристическите забележителности на България (културни, исторически, обичаи, бит, атракции и др.). Провокирайте намирането на нови идеи и начини за развитие на иновативни и атрактивни туристически обекти и продукти.
Краен срок: 1 март 2011 г.
От май до септември на следващата 2011 година Домът на хумора и сатирата в Габрово ще бъде домакин на най-мащабната международна проява в България в областта на хумористичното изкуство.
В рамките на ежегодния габровски Фестивал на хумора, на 21 май 2011 г. във Веселата къща ще се открие XX-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата - Габрово 2011. Негови организатори са Домът на хумора и сатирата, Община Габрово, Министерството на културата и Сдружението „Хумор на народите”.
XX Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата - Габрово 2011 е конкурс за съвременни хумористични и сатирични творби в следните РАЗДЕЛИ / ИЗЛОЖБИ:
- карикатура
- графика и рисунка
- живопис
- скулптура
- плакат
- фотография
ТЕМА за всички раздели: СВОБОДНА
ТЕМА ЗА РАЗДЕЛ „КАРИКАТУРА”: „ВСИЧКИ ПЪТИЩА ВОДЯТ КЪМ ...”
Конкурсът е отворен за участие на всички творци, които приемат условията на този статут. Работни езици - български и английски.
Статут
Формуляр
Краен срок: 1 март 2011 г.
Конкурсът е за: работещи в сферата на извънкласната и извънучилищната дейноств направление „Изкуства”; работещи в направление „Изкуства” в детските градини.
Конкурсът се обявява в пет категории: Извънучилищна дейност; Извънкласна дейност; Млад педагог (до 35 години); Извънкласна и извънучилищна дейност с деца със специални образователни потребности; Работа в направление „Изкуства” в детската градина.
Конкурсът включва:
>> 1-ва част -Писмено описание на реално постигнати резултати и добри практики в сферата на извънкласната и извънучилищна дейноств направление „Изкуства”, на методите и организацията на работа,постигнати успехи в национални и международни инициативи (2009 и 2010 г.);
>> 2-ра част - Представяне на Добрите практики в действие - “Ден на таланта”.
Кандидатите имат възможност да избират участието си в 1 - ва или 2 - ра част или и в двете части заедно.
Заявки за участие и писмените материалите се изпращат на адрес:
София 1000
ул. “Узунджовска” №12, ет. 4
за Международна фестивална програма на детското творчество “Приятели на България”
Във всяка категория ще бъде връчена по една Първа награда в размер на 1 000 лв. и една Втора награда в размер на 500 лв., както и грамоти и поощрителни предметни награди.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Стартира първият етап на онлайн фотоконкурса 2011 „България - атрактивна туристическа дестинация”.
Конкурсът е отворен както за български, така и за чуждестранни граждани.
Изпращайте Вашите снимки, които показват туристическите забележителности на България (културни, исторически, обичаи, бит, атракции и др.). Провокирайте намирането на нови идеи и начини за развитие на иновативни и атрактивни туристически обекти и продукти.
В сайта ще намерите и възможност да гласувате за предпочитаната от Вас туристическа дестинация. Като резултат от зрителското гласуване ще бъдат изготвени периодични топ класации. По този начин всички потребителите на сайта ще виждат най-интересните и предпочитани места в България, включени в ТОП 10 и в ТОП 100, както и всички останали снимки.
Използвайте възможността да представите Вашето предпочитано място, обичаи, бит, културни и исторически забележителности, Вашия туристически продукт, услуги или база.
Краен срок: 1 март 2011 г.
Международният екслибрис конкурс през 2011 г., който РБ „Любен Каравелов” - Русе организира за седми пореден път, дава възможност на всички участници в него да покажат именно чрез изкуството на екслибриса своята гледна точка към темата “Дунав - реката на Европа“. Конкурсът през 2011 г. е предизвикателство към артистичността на всеки един творец и възможност да се покаже европейския дух, който носи реката на Европа - Дунав.
В екслибриса трябва да присъства задължително текстът “ EX LIBRIS” и темата на конкурса на родния език на участника или на английски език. Mогат да бъдат включени допълнително и други знаци, букви, думи и текстове, както и името на титуляра. Максималният размер на изображението е 130 /130 мм, а 150 /210 мм на графичния лист.
Конкурсът е отворен за автори от всички националности без ограничения във възрастта и професията. Участието в конкурса е безплатно. Всеки автор може да участва максимум с 3 творби, като изпраща по 4 копия от всяка.
ЕХ ЛИБРИСИТЕ трябва да бъдат изпратени, заедно с попълнена и подписана апликационна форма по ПОЩАТА на адрес:
Регионална библиотека “Любен Каравелов”, Графичен кабинет
ул. “Дондуков-Корсаков” 1, 7000 Русе, България
Краен срок: 2 март 2011 г.
Целта настоящата покана е да насърчи и популяризира иновативни модели на партньорство и добри практики в европейските държави, които се отнасят до социалното включване и достъпа до пазара на труда.
Настоящият конкурс е насочен към транснационални партньорски организации. Те трябва да включват участници от поне три държави - членки на Европейския съюз, сред които представител на публичната власт, една компания и едно социално предприятие.
Примерни допустими дейности:
- разработване и тестване на иновативни методологии
- дейности в подкрепа на корпоративната социална отговорност
- обучение, информиране, съветване
- кръгли маси, обмен на опит и добри практики
- изучаване на конкретни казуси
- семинари, конференции и др.
Бюджет: 1 500 000 евро
Максималният размер на отпусканото финансиране не може да надвишава 80% от общите допустими разходи за проекта.
Източник: /www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 4 март 2011 г.
Организаторите обявяват конкурс за рисунка "Рецептите на баба" и очакват от децата от цяла България картини с любими бабини гозби и традиционна трапеза. Целта на конкурса е и избирането на плакат за 2011 г. с визия на кулинарния фестивал "Пъстра трапеза на гости на моя град".
Рисунките ще бъдат журирани в следните възрастови групи:
- деца до 7 години
- ученици от 7 до 10 години
- ученици от 10 до 14 години
Формат на листа: А 4 или блок № 4; 35 х 50 см - без паспарту.
Няма ограничения в техниките за рисуване и използваните материали.
Краен срок: 7 март, 9 май, 11 юли, 12 септември, 14 ноември 2011 г.
Основната цел на процедурата е да предостави интегрирана консултантска и инвестиционна подкрепа на българските предприятия в изпълнението на успешни проекти за внедряване в производството и пазарна реализация на иновативни продукти, процеси и услуги (като услугите следва да са резултат от внедрен иновативен процес или продукт) с висока добавена стойност. Подкрепата по настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е изцяло насочена към български предприятия, които имат капацитета да внедрят в производството иновативни продукти, процеси или услуги - собствена разработка, както и да осигурят тяхната успешна пазарна реализация като гарантират ненарушаването на права върху чужда интелектуална собственост.
Пакет документи и насоки за кандидатстване
Оперативно ръководство за изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ
Краен срок: 7 март 2011 г.
Гръцката фондация за култура - София обявява конкурс за есе на тема "Гръцкият език и европейската мисъл".
Участниците в конкурса трябва да представят есе до три (3) страници (5400 знака) на български или гръцки език, което да бъде изпратено в Представителството на ГФК - София по електронната поща [email protected] или по пощата на адреса на Фондацията: София 1202, ул. "Г. Бенковски" 51.
• Всеки участник може да участва само с едно есе, оставяйки пълните си данни за контакт - трите имена, възраст, адрес, телефон и е-поща.
Есетата ще бъдат оценявани въз основа на критериите - съответствие с поставената тема и оригиналност.
Краен срок: 8 март 2011 г. и 6 септември 2011 г.
Финансирането цели да подпомогне професионалната интеграция на изследователите, като им предостави за определен период от време работна позиция в страна, различна от тази, в която са работили през последните години.
Допустими кандидати:
Към датата на подаване на предложения кандидатите трябва да са придобили докторска степен и да имат поне 4 години опит в изследователска дейност.
Необходимо е участниците да кандидатстват по линия на организацията, в която ще се проведе проектът. Тази организация следва да се намира в държава - членка на Европейския съюз (ЕС), или в асоциирана към ЕС държава. Към датата на подаване на молбата кандидатите не трябва да са били повече от 12 месеца за последните 3 години в страната, в която ще се осъществи проектът.
Допустими дейности:
Дейността предоставя финансова подкрепа за съвместни проекти между изследователя и приемащата организация за период от 24 до 48 месеца. Изследователят ще може сам да избере научната сфера, в която да работи.
Субсидията покрива разходите по научното изследване, включително заплата, пътни разходи и други.
Източник: www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 9 март, 10 май, 12 юли, 13 септември,15 ноември 2011 г.
Основната цел на процедурата е да насърчи развитието на стартиращите предприятия с висок иновативен потенциал, като им предостави подкрепа в етапа на разработване на иновативни продукти, процеси и услуги с потенциал за последващо внедряване в икономиката. Подкрепата по настоящата процедура е изцяло насочена към стартиращи иновативни предприятия, създадени не по-рано от 3 години преди датата на подаване на проектното предложение по процедурата, които притежават необходимия капацитет за изпълнението на успешни проекти, ориентирани към разработване на иновации с оглед увеличаване дела на създаваните иновативни продукти от българските предприятия.
Допустими по настоящата процедура са проекти, включващи следните дейности:
- Изработване на икономическа оценка, финансова оценка и техническа оценка на разработвания иновативен продукт, процес или услуга, в случай че такива не са налични към момента на кандидатстване.
- Създаване на програми и методики за изследвания, измервания и изпитвания, както и извършване на изследвания, измервания и изпитвания, свързани с разработването на иновативния продукт, процес или услуга;
- Създаване или финализиране на опитен образец, функционални тестове на нови продукти, процеси или услуги;
- Разработване на технологии за производство, респективно създаване или осъществяване на иновативния продукт, процес или услуга;
- Разработване на промишлен дизайн;
- Защита на интелектуална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ - извършване на проучвания от Патентно ведомство на Република България или от лицензиран представител по индустриална собственост, както и дейности за изготвяне на патентно досие, заявка за полезен модел или дизайн на национално и международно ниво;
- Изработване на бизнес планове, пазарни анализи и проучвания, финансови и маркетингови планове за пазарна реализация на иновативния продукт, процес или услуга;
- Организиране на демонстрации, участия в изложения, панаири или други промоционални дейности, свързани с популяризиране на иновативния продукт, процес или услуга;
- Разработване на интернет страница на бенефициента за популяризиране на разработената иновативна идея и намиране на потенциални инвеститори за внедряване на иновативния продукт, процес или услуга;
- Консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране, доходи от права върху индустриална собственост, доставка на технологии и оборудване.
- Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по настоящата процедура - до 5 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 10 000 лв;
- Дейности за визуализация на проекта - до 1 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 2 000 лв;
- Одит на проекта, извършен от регистриран одитор - до 1 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 20 000 лв.
Пакет документи и насоки за кандидатстване
Оперативно ръководство за изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ
Краен срок: 10 март 2011 г.
Целта на конкурса на Екопак е да предизвика не само творческото, но и практично мислене на участниците. Разделянето на отпадъците още от дома ще улесни домакинствата при правилното изхвърляне на опаковките в трите цветни контейнера от общинските системи и ще подпомогне увеличаването на количествата събирани годни за рециклиране суровини.
Участниците трябва да изготвят проект на „Домашен контейнер за отпадъци от опаковки” който да предостави на потребителите реалната възможност и удобство да прилагат разделно събиране на опаковките у дома си. Конкурсът е насочен на първо място към студентите, които се традиционно се славят с новаторското си мислене и оригинални, креативни идеи. В него могат да участват и млади дизайнери, художници, инженери, архитекти и т.н.
Краен срок: 10 март 2011 г.
Фестивалът се организира от Община Враца за шести пореден път. Целта на празника е да се популяризира танцовото изкуство на различни български региони, както и запознаване с фолклора на гостуващите държави. Участие във фестивала могат да вземат танцови състави за автентичен и обработен фолклор от страната и чужбина.
СТАТУТ на VІ-ти Международен фолклорен фестивал “Врачанска пролет” 29, 30 април и 1 май 2011 год.
Формуляр 2011 г. Врачанска пролет
Краен срок: 11 март 2011 г.
В рамките на XIII Национален фестивал на детската книга, който ще се проведе в гр. Сливен от 9 до 11 май 2011 г. организаторите: Регионална библиотека „Сава Доброплодни"- Сливен в партньорство с Министерство на културата, Община Сливен, Ротари клуб-Сливен и др. обявяват Национален литературен конкурс „Моята приказка за доброто".
В конкурса могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 16 години, разделени в три възрастови групи: 7 - 10 години, 11 - 14 години, 15 - 16 години. Всеки участник има право да представи до 2 литературни творби /приказка, разказ, стихотворение/ специално създадени за конкурса. Творбите да са с обем до 5 машинописни страници.
Отличените литературни произведения ще бъдат издадени в сборник.
Журито ще оценява творби представени само в печатен вид или изпратени на е-mail.
Творбите за конкурса, с обозначени на тях: трите имена, възраст (навършени години), училище, домашен адрес, телефон и e-mail за контакти, изпратете на адрес:
8800 гр. Сливен
ул. "Никола Карев" № 1
Регионална библиотека "Сава Доброплодни"
за конкурса "Моята приказка за доброто"
или на e-mail: [email protected]
тел. за справки: 044/62 53 97 ; 62 39 70
Краен срок: 14 март, 16 май, 18 юли, 19 септември, 21 ноември 2011 г.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектите ще се изпълняват на територията на Република България. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 39 116 600 лв.
Допустими за финансиране са следните дейности:
Дейности за инвестиции:
- Дейности за създаване и/или разширяване на технологични центрове.
- Извършване на ограничени СМР за преустройство на съществуващи сгради и/или помещения, с цел обособяването им като технологични центрове, като кандидатът или участник в обединението - кандидат по процедурата следва да притежава вещно право върху обекта/ите на СМР.
- Доставка на офисно и специализирано оборудване, свързани с дейността и спецификата наподкрепените технологични центрове.
Дейности за услуги:
- Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по настоящата процедура - до 5 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 10 000 лв.
- Визуализация на проекта - до 1 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 5 000 лв.
- Одит на проекта - до 1 % от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 40 000 лв.
Пакет документи и насоки за кандидатстване
Оперативно ръководство за изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ
Краен срок: 14 март 2011 г., 16.00 ч.
Основната цел на процедурата е да допринесе за повишаване на конкурентоспособността на специализираните предприятия и кооперации на хора с увреждания в България чрез насърчаване на инвестициите в съвременни технологии и оборудване и предоставяне на достъп до професионални съвети и консултации, свързани с новите технологии, процеси, продукти и услуги.
Поканата е насочена към юридически лица или еднолични търговци, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, които произвеждат стоки или извършват услуги. Те трябва да имат седалище в Република България и да са пряко отговорни за изпълнението на дейностите по проекта.
Допустими за финансиране са следните дейности:
По Компонент 1 „Инвестиции":
- Закупуване и въвеждане в експлоатация (доставка, монтиране и първоначално изпитване) на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, включително закупуване на компютърно оборудване, нужно за работа с компютърните приложения, пряко свързани с производствения процес и неговото управление;
- Закупуване и въвеждане в експлоатация на дълготрайни нематериални активи - софтуерни приложения за управление на производствения процес и/или специализирани компютърни приложения за дизайн и разработване на продукти, права по патенти, лицензи, „ноу-хау" или непатентовани технически познания и др., представляващо дълготраен нематериален актив.
По Компонент 2 „Услуги":
- Консултантски услуги, свързани с въвеждането на новите технологии, процеси, продукти/услуги в предприятието, в т.ч. разработване на бизнес и маркетингови стратегии, свързани с новите технологии, процеси, продукти/услуги;
- Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по настоящата процедура - до 5% от общите допустими разходи по проекта, но не повече от 10 000 лева
- Визуализация на проекта - не повече от 5 000 лева
- Одит на проекта - до 1% от размера на общите допустими разходи по проекта, но не повече от не повече от 6 000 лева.
Пакет документи и насоки за кандидатстване
Оперативно ръководство за изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ
Краен срок: 15 март 2011 г.
Конкурсът е посветен на Световния Ден на водата 22 март.
Целите на конкурса са децата и младите хора в училищна възраст да развият уменията си по компютърна графика; да предадат представата си за един по-добър зелен свят около нас; и да задълбочат познанията си за проблемите на околната среда и начините за нейното опазване.
Право на участие в конкурса имат ученици на възраст от 6 до 18 години, в три възрастови групи (І група - 6 -10 години; ІІ група - 11 -14 години; ІІІ група - 15 -18 години).
Рисунките следва да са:
- Да са създадени на графичен редактор по избор (например: Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, както и свободно разпространяваните GIMP, Ultimate Paint, Inkscape и др.
- Да са нарисувани с инструментите на графичните редактори.
- Да не са копирани от Интернет.
Краен срок за Европа: 15 март 2011 г.
Открит за: изключителни социални предприемачи от цял свят.
Най-важните критерии, за да се стигне до финала, са:
1. Иновации: Кандидатът е довел до социална промяна чрез трансформиране на традиционните практики.
2. Устойчивост: Кандидатът е създал социални условия и/или институции, необходими за поддържане на инициативата и посвещава цялото си време на нея.
3. Пряко социално въздействие: Кандидатът е основал, разработил и приложил пряко предприемаческата инициатива, с участието на бедни или маргинализирани бенефициенти и заинтересовани страни.
Кандидатства се онлайн.
Краен срок: 15 март 2011 г.
Наградите се присъждат за:
- Изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на химията;
- Постижения при създаването на подходяща учебна среда за обученията по химия.
Краен срок: 15 март 2011 г.
Специалност Новогръцка филология (СУ ”Кл. Охридски”), бакалавърска програма Неоелинистика (НБУ) и Сдружението на преводачите в България организират ДВАНАДЕСЕТИЯ ОБЩОБАЛКАНСКИ СТУДЕНТСКИ КОНКУРС ЗА ПРЕВОД от новогръцки на български език. Тази година за трети път се предвижда конкурсът да се проведе на две нива - за студенти от бакалавърските програми и за студенти от магистърските програми. Текстовете могат да се намерят по-долу на тази страница.
Конкурсът е предназначен преди всичко за български студенти (СТЕПЕН БАКАЛАВЪР, СТЕПЕН МАГИСТЪР), изучаващи новогръцки език в български университети. Участниците в конкурса не са задължени да преведат и двата вида текст - поезията и прозата - всеки участник участва в зависимост от своите предпочитания.
Краен срок: 16 март, 18 май, 20 юли, 21 септември, 23 ноември 2011 г.
Основната цел на процедурата е да насърчи развитието на националната про-иновативна инфраструктура като предостави подкрепа за създаването на нови и развитието на вече съществуващи офиси за технологичен трансфер в България като основен фактор за насърчаване на трансфера на ново знание и технологии от научно-изследователските организации към преприятията с оглед подкрепа на тяхното конкурентоспособно и устойчиво развитие в дългосрочен план.
Пакет документи и насоки за кандидатстване
Оперативно ръководство за изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ
Краен срок: 17 март 2011 г.
Настоящият конкурс е насочен към сдружения, които включват поне две изследователски организации от две различни държави-членки на ЕС или асоциирани страни плюс една или повече организации от страни, с които ЕС има споразумение за научно и техническо сътрудничество, или от страни, попадащи в обхвата на Европейската политика за добросъседство.
По програмата се финансират партньорски проекти. В зависимост от страните, които са включени в проекта, субсидията може да покрива в различна степен пътните разходи, разходите по престоя и провеждането на изследователския обмен.
Индикативен бюджет: 30 млн. евро
Източник: www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 20 март 2011 г.
Конкурсът се провежда под патронажа на Кмета на Община Враца. Предоставя възможност на учениците от средните училища и студентите от висшите учебни заведения за творческа изява и популяризиране на националното музикално и танцово изкуство, в памет на големия български музикант и композитор Дико Илиев.
В конкурса могат да участват ученици и младежи от 19 до 25 години от страната и чужбинар в три възрастови категории.
Статут и заявка
Краен срок: 20 март 2011 г.
Глобален конкурс за авторски песни от млади групи (18-35 години) по темата за борбата с корупцията.
Изпратете вашите музикални клипове за борба с корупцията!
Наградата за победителите е пътуване до Кения, участие във 2 Глобален форум срещу корупцията и изпълнение в Найроби.
Групата, която получи най-много онлайн гласове, ще получи сесия в звукозанисно студио на стойност 2000 щ.д.
"Феър плей" е програма за повишаване на осведомеността и усилията и изграждане на мрежа, която да свърже социално-ангажирани творци и граждани по цял свят, инициирана от JMI, Института на Световната банка и Глобалната младежка антикорупционна мрежа.
Краен срок: 21 март 2011 г.
В рамките на програма „ЕСПОН 2013“ вече започна набирането на кандидатури по покана за представяне на предложения и изразяване на интерес:
1. Покана за представяне на предложения за проекти в областта на приложните изследвания:
- Европейски региони: потенциален принос към стратегията „Европа 2020“ (бюджет: 400 000,00 евро)
- Териториални сценарии и визии за Европа (бюджет: 1 200 000,00 евро)
- Териториален потенциал за по-екологична икономика (бюджет: 750 000,00 евро)
- Териториално управление - най-добри практики за нови перспективи (бюджет: 750 000,00 евро)
2. Покана за изразяване на интерес от заинтересованите страни за целеви анализи (бюджет: 1 795 000,00 евро за финансиране на 5 проекта, предвидени в покана за представяне на предложения, която ще бъде обявена по-късно).
3. Покана за представяне на предложения в рамките на научната платформа ESPON:
- Система на ЕС за наблюдение на територията и за докладване (бюджет: 598 000,00 евро).
Краен срок: 22 март 2011 г.
Европейският център по журналистика организира международен фотографски конкурс на тема „Вода и климатични промени”. Участието може да става със снимки на една от двете или и на двете теми. За участие се допускат максимум 8 снимки, но изпратени наведнъж през платформата на конкурса. Участници в конкурса могат да бъдат граждани на 27-те страни членки на ЕС, Западните Балкани и Турция.
От тези страни ще бъдат избрани 10 победители, които ще спечелят репортерско пътуване до Португалия. Допълнително един участник ще получи 500 евро за закупуване на фотографска техника.
Краен срок: 24 март 2011 г.
Целта на настоящата покана е да осигури финансиране за пазарно ориентирани научни изследвания с активното участие на малките и средните предприятия, работеща в областта на научните изследвания и развитието.
Настоящата покана е насочена към малки и средни предприятия, позиционирани в някоя от страните, участващи в програмата. Кандидатите трябва да инвестират 10% или повече от пълното работно време или от годишния оборот в изследователски дейности. Кандидатурите са съвместни и трябва да включват поне две организации от две различни държави.
Финансират се проекти във всяка технологична сфера, които имат за цел разработването на нов продукт, процес или услуга.
Източник: /www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 25 март 2011 г.
Конкурсът ще се проведе на 2 и 3 април 2011 г. в Свищов.
Задължителен репертоар за първи тур - българска песен.
В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители от 7- до 19-годишна възраст, разделени в 4 възрастови групи.
Краен срок: 28 март 2011 г.
Основната цел на процедурата е да допринесе за създаване на нови и развитие на вече съществуващи бизнес - инкубатори в България като фактор за подобряване на бизнес средата и инструмент за предоставяне на широк кръг от услуги за насърчаване развитието на предприятията чрез предоставянето на подкрепа за изграждане на необходимата инфраструктура за дейността на бизнес инкубаторите, популяризиране на предоставяните от тях услуги, както и подкрепа за оперативната им дейност, насочена към укрепване на капацитета и установяване на бизнес инкубаторите като устойчиви структури за подкрепа на бизнеса на регионално ниво.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектите следва да се изпълняват на територията на Република България. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 35 204 940 лева.
Допустими за финансиране са следните дейности:
По Компонент 1 „Инвестиционен компонент" допустими са следните дейности:
- Придобиване на инвестиционни проекти по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ) за изграждане, преустройство или разширяване на сгради за нуждите на нови или разширяване на вече съществуващи бизнес инкубатори.
- Строителство и строително-монтажни работи (СМР), свързани с изграждане, преустройство или разширяване на сгради, върху които кандидатът или участник в обединението-кандидат има вещно право, за нуждите на нови или разширяване на съществуващи бизнес инкубатори.
- Придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за дейността на бизнес инкубаторите - закупуване на офис и специализирано оборудване свързано с дейностите и предоставяните услуги от бизнес инкубатора: офис оборудване, оборудване за зали за обучения, тренировъчни центрове, изпитателни лаборатории, и друго необходимо оборудване във връзка с предоставяните от бизнес инкубатора услуги.
По Компонент 2 „Подкрепа за оперативната дейност на бизнес инкубаторите", допустимите дейности включват:
- Създаване на интернет страница на бизнес инкубатора, както и създаване на виртуални бизнес инкубатори.
- Ресурсно обезпечаване на оперативната дейност на бизнес инкубаторите - осигуряване на необходимия персонал за управление, координация и изпълнение на оперативните дейности на бизнес инкубатора; ресурсно обезпечаване на дейността - осигуряване на необходимите консумативи за оперативните дейности и услугите, предоставяни от бизнес инкубатора.
- Други допустими дейности по Компонент 2, свързани с подготовката и/или изпълнението на проектите по настоящата процедура:
>> Консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по настоящата процедура - не повече от 10000 (десет хиляди) лева;
Пакет документи и насоки за кандидатстване
>> Визуализация на проекта - не повече от 5 000 (пет хиляди) лева;
>> Одит на проекта (извършен от регистриран одитор) - не повече от 15 000 (петнадесет хиляди) лева.
Оперативно ръководство за изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ
Краен срок: 30 март 2011 г.
Конкурсът предизвиква ученици да помогнат на хората с аутизъм (ASD) по-добре да се свържат със света около тях и да позволят на хората, които нямат ASD, да разберат по-добре и да се свържете с онези, които имат.
Дизайнерите са поканени да представят нови и иновативни технологични решения в помощ на лица с ASD в областта на комуникацията им с другите и увеличаване на разбирането на обществеността на тези хора.
Решенията в областта на дизайна трябва да се съсредоточи върху подобряването на комуникацията по някое от следните нива: между физически лица, в рамките на и между общностите и техните членове, както и между физически лица без ASD, така че те могат да се свързват по-добре с хора, които имат ASD.
Краен срок: 30 март 2011 г.
Целта настоящата покана е да насърчи и популяризира дейността на EURAXESS, като включи в мрежата и учени от неевропейски страни.
Настоящият конкурс е насочен към организациите, които са национални координатори на EURAXESS в държавите, участващи в Седма рамкова програма за научни изследвания. Не е необходимо кандидатите да съставят консорциум от организации.
Финансират се координиращи дейности и специфични дейности за подкрепа.
По настоящата покана ще бъдат финансирани проекти в подкрепа на следните дейности:
- EURAXESS услуги (Services)
- Портал за работа EURAXESS (Jobs Portal)
- EURAXESS връзки (Links).
Индикативен бюджет: 3 млн. евро.
Източник: /www.dnevnik.bg/evropa
Краен срок: 31 март 2011 г.
Целта на конкурса е чрез филмите да се покажат възможностите на младите хора да променят себе си и средата, в която живеят, в контекста на Европейската година на доброволчеството.
Право на участие в конкурса имат български филми с продължителност до 15 минути, произведени след 1 януари 2010 г.
Филмът следва да е записан като формат DVD (без отделени аудио-видео тракове).
Могат да участват игрални, документални, анимационни и експериментални филми.
Участниците да бъдат на възраст до 35 години включително.
Формулярите за кандидатстване се подават в офиса на Национален център "Европейски младежки програми и инициативи".
Лицe за контакт: Десислава Хранова, [email protected]
Тел.:02/4223950, мобилен: 0884 362 014
Краен срок: 31 март 2011 г.
Националната схема за зелени инвестиции, съгласно Закона за опазване на околната среда, се прилага от Министерството на околната среда и водите в координация с Министерството на финансите и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Отговорен за „позеленяването” на постъпленията от продажбите на квоти на емисии на парникови газове (предписани емисионни единици - ПЕЕ), съгласно ЗООС, е Националният доверителен екофонд. Освен за набирането и оценката на проектите, НДЕФ отговаря и за мониторинга и докладването по изпълнението на прoектите.
В рамките на НСЗИ се предвижда финансиране на проекти по три оси:
- Ос 1 - Проекти, за които се финансира дял от инвестицията;
- Ос 2 - Проекти, които се финансират на базата на редуцирани емисии на парникови газове;
- Ос 3 - Проекти за „меко позеленяване”.
В настоящата покана се приемат идеи за проекти само по първите две оси.
С настоящата покана ще се набират следните проектни идеи:
- Енергийна ефективност в сгради (Изолация на външни стени, изолация на покрив, подмяна на дограма, ЕСМ по осветление, ЕСМ по прибори за измерване, контрол и управление, настройки, вкл. "температура с понижение", ЕСМ по сградни инсталации, соларни инсталации на сгради, други)
- Проекти в транспортния сектор (смяна на горивната база на обществения транспорт от дизел/ бензин на природен газ/биогаз; управленски проекти за оптимизация на автомобилния и релсов транспорт; и други, които намаляват емисиите на парникови газове)
- Проекти за намаляване на емисиите на парникови газове в индустрията, включително енергийна ефективност, смяна на горивна база, комбинирано производство на топло- и електроенергия, производство на ел. енергия в комбиниран цикъл, проекти за въвеждане използването на ниско-потенциална топлинна енергия, термопомпени инсталации и др.;
- Производство на енергия от биомаса, оползотворяване на геотермална енергия;
- Улавяне и оползотворяване на метан
За допълнителна информация тел:
02 973 36 37 и 02 973 38 16
[email protected]
Покана за набиране на проектни идеи по Националната схема за зелени инвестиции
Указания за изразяване на интерес за финансиране на проекти в рамките на Националната схема за зелени инвестиции
Формуляр за кандидатстване
Краен срок: 31 март 2011 г.
Конкурсът се организира от читалище “Св. св. Кирил и Методий 1985” Бургас с подкрепата на Община Бургас.
Участието в конкурса е явно.
- Може да участва всеки на възраст от 15 до 25 години.
- Приемат се творби отговарящи на тематиката на конкурса в жанровете:
>> Поезия - стихотворения до пет броя или цикъл.
>> Проза - есе до три броя.
Произведенията трябва да се предадат в три печатни екземпляра, на адрес Бургас 8011 ж.к.”Меден рудник” бл. 425 партер, за Национален литературен конкурс “Море”.
Краен срок: 31 март 2011 г.
Отворена за: Африка, Азия, Централна и Източна Европа и австрийски студенти под 23 години, които искат да вземат проучвания (бакалавърска или магистърска степен) в областта на технологиите, естествени науки и икономическата наука.
Стипендии: такси за обучение, живот и пътните разходи и книги до 13 000 евро - за една академична година.
Краен срок: 31 март 2011 г.
Общата цел на тази покана за предложения е да повиши информираността за ползите и предизвикателствата на настоящото разширяване на ЕС към Западните Балкани, Турция и Исландия, като включи в процеса основните заинтересовани страни, лицата, които влияят върху общественото мнение, професионалистите от медиите и като насърчи контактите между хората.
Поканата се състои от две обособени позиции: телевизионни програми (позиция 1) и действия за повишаване на информираността (позиция 2).
Сумата, която е налице по настоящата покана за предложения, възлиза на 2 500 000 евро. Финансовият принос от Комисията не може да превишава 60 % (за позиция 1) и 80 % (за позиция 2) от общите допустими разходи.
Краен срок: 31 март 2011 г.
Общите цели на програмата и на настоящата покана са да се насърчи взаимното разбирателство между народите на държавите-членки на Европейския съюз и Канада, включително по-широките познания за техните езици, култури и институции, както и да се подобри качеството на човешките ресурси в Европейския съюз и Канада.
Подаването на молби за отпускане на безвъзмездни средства по настоящата покана се отнася до всички висши учебни заведения и учебни заведения за професионално обучение и квалификация. Допустимите кандидати трябва да са установени в една от 27-те държави-членки на Европейския съюз.
Всеки проект трябва да включва една водеща институция от ЕС и една водеща институция от Канада, които са отговорни за подаването на общо предложение и за управлението на проекта. Водещите институции трябва да са висши учебни заведения или обучителни институции.
Настоящата покана обхваща два вида дейности, а именно програми за партньорства за трансатлантически обмен и партньорства за трансатлантически академични степени.
Средствата, заделени от ЕС за съфинансирането на проекти, се оценяват на 1 546 000 евро. Очаква се през 2011 г. да бъдат финансирани приблизително 5 проекта „Партньорства за трансатлантически обмен“ (TEP) и 2 проекта „Партньорства за трансатлантически научни степени“ (TDP). Предвижда се един от пет TEP проекта да е насочен към професионалното обучение, при условие че е показано задоволително качество. Максималният размер на средствата от страна на ЕС ще възлиза на 428 000 евро за 4-годишен TDP проект и 138 000 евро за 3-годишен TEP проект.
Краен срок: 31 март 2011 г.
На всеки две години BBC World Service и на Британският съвет провеждат Международен конкурс за радиопиеса.
В конкурса за 60-минутна радиопиеса (до 6 персонажа) може да участва всеки, който пребивава извън Великобритания.
Има две категории: една за писатели с английски като първи език и една - за писатели с английски като техен втори език.
Двамата победители ще бъдат поканени в Лондон и и техните пиеси ще бъдат поставени и излъчени по Би Би Си Уърлд Сървис. Всеки от тях ще бъде удостоен сфинансова награда от 2500 паунда. Награди ще има и за заелите второ място.
Пиесата трябва да е на английски, непубликувана и непоставяна.
Краен срок: 31 март 2011 г.
Ако си ученик, ако обичаш да гледаш и слушаш клипове, ако си се пробвал да ги превеждаш, участвай в конкурса. Конкурсът е-Мерси за превода! ще се проведе на два етапа:
1. Първи етап - виртуален
от 00:00 часа на 1.11.2010 г. до 24:00 часа на 31.03.2011 г.
2. Втори етап - превод „на живо”
от 1.05.2011 г. до 24.05.2011 г., като точната дата ще бъде съобщена допълнително на победителите в първия етап.
Имаш право да участваш най-много с три превода. Не е задължително да ги изпратиш едновременно.
Ако изпратиш хубав и интересен превод със смислен текст, шансовете ти за победа се увеличават, защото ще получиш бонус за добър избор. Не изпращай текст, в който се повтарят само междуметия! (Не че да превеждаш междуметия е много лесно, но…)
Можеш да участваш с превод на песен, която вече е регистрирана в сайта. Условието е преводът ти да се различава от вече регистрирания.
Няма ограничения за текстовете на песните - можеш да участваш както с такива отпреди петдесет години, така и със съвсем нови, от 2011 година.
Можеш да участваш с превод на всеки изпълнител и всяка група.
Няма ограничения за оригиналния език на превода - в Съюза на преводачите членуват преводачи от най-различни езици.
Краен срок: 1 април 2011 г.
Отворена за: гражданите на Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Македония, Черна гора, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словения, Украйна.
Стипендии: пълна такса за обучение и всяка година сума поддръжка на 5000 паунда.
Краен срок:
За проектите, представяни пред националната агенция, годишно има пет крайни срока за кандидатстване: 1 април, 1 юни, 1 септември, 1 ноември
За проектите, представяни пред изпълнителната агенция, годишно има три крайни срока за кандидатстване: 1 февруари, 1 юни, 1 септември
За 2011 г. годишните приоритети са следните:
- Европейска година на доброволчеството
Този приоритет има за цел да насърчи проекти, посветени на популяризирането на смисъла и значимостта на доброволчеството като вид активна ангажираност и като средство за усъвършенстване или подобряване на способностите за лично, социално и професионално развитие.
- Безработица сред младите хора
Този приоритет има за цел да насърчи проекти, с които се окуражава достъпът на безработните млади хора до програмата „Младежта в действие“. Приоритет ще бъде отдаден за проекти, занимаващи се с въпросите на безработицата сред младите хора и/или насочени към стимулирането на мобилността и активното участие в обществения живот на безработните млади хора.
- Приобщаващ растеж
Този приоритет има за цел да насърчи проекти, които се занимават с въпросите на бедността и маргинализацията и които насърчават осведомеността сред младите хора за това как да бъдат разрешавани тези въпроси и ангажираността им с тях за изграждането на общество, в което всеки има своето място. В този контекст ще се обърне особено внимание най-вече на приобщаването на младите мигранти, на млади хора с увреждания и - където е подходящо, на млади хора от ромски произход.
- Предизвикателства пред света, свързани с околната среда и измененията на климата
Този приоритет има за цел да насърчи проекти, насочени към повишаване на осведомеността и мобилизацията на младите хора по отношение на световните предизвикателства, свързани с околната среда и измененията на климата, като средство за насърчаване на развитието на по-екологично мислене и поведение сред младите хора и младите работещи, както и сериозно отношение от тяхна страна към по-устойчиво развитие.
- Изобретателност и предприемачество
Този приоритет има за цел да насърчи проекти - най-вече младежки инициативи -насочени към стимулирането на творческите способности на младите хора, въображението и оригиналността им, готовността им да поемат рискове и находчивостта им за постигането на икономическите, политическите, социалните цели и целите, свързани с околната среда.
- Година на младежта „ЕС-Китай“ (само за действие 2 и поддействие 3.2)
Освен предвиденото до момента, в рамките на действията, по които ще се работи в сътрудничество с други партниращи държави в световен мащаб, се обръща особено внимание на проекти, насочени към насърчаването на диалога, сътрудничеството и обмяната между Европейския съюз и Китай в областта на въпросите, свързани с младите хора, като начин да се допринесе за Годината на младежта „ЕС и Китай“ (2011 г.).
Настоящата покана за представяне на предложения се отнася до подкрепа за изброените по-долу действия и поддействия:
Действие 1 - Младежта за Европа
Поддействие 1.1 - Младежки обмен (с продължителност до 15 месеца)
Поддействие 1.2 - Младежки инициативи (с продължителност от 3 до 18 месеца)
Поддействие 1.3 - Младежки проекти за демокрация (с продължителност от 3 до 18 месеца)
Действие 2 - Европейска доброволческа служба
Действие 3 - Младежта по света
Поддействие 3.1 - Сътрудничество с държави, съседни на Европейския съюз (с продължителност до 15 месеца)
Действие 4 - Системи за подкрепа на младежта
Поддействие 4.3 - Обучение и работа в мрежа на ангажираните в работата с младежи и младежки организации (с продължителност от 3 до 18 месеца)
Действие 5 - Подкрепа за европейско сътрудничество в сферата на младежта
Поддействие 5.1 - Срещи между млади хора и отговарящите за политиката за младежта (с продължителност от 3 до 9 месеца)
Заявления се подават от:
- организации с идеална цел или неправителствени организации,
- местни, регионални публични органи,
- неформални групи от млади хора,
- органи, действащи на европейско равнище в сферата на младежта,
- международни организации с идеална цел,
- организации със стопанска цел, организиращи прояви в сферата на младежта, културата или спорта.
Кандидатите трябва да бъдат законно установили се в една от страните по програмата или съседните партньорски страни в Западните Балкани.
В програмата могат да участват следните страни:
а) държавите-членки на ЕС;
б) държавите от ЕАСТ, които са страна по споразумението за ЕИП, в съответствие с разпоредбите на посоченото споразумение (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия);
в) страните кандидатки, които имат предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и общите условия и договорености, установени в рамковите споразумения, сключени с тези страни за тяхното участие в програмите на Общността (Турция и Хърватия);
г) Швейцария;
д) трети страни, които са подписали споразумения с Общността в сферата на младежта.
Краен срок: 1 април 2011 г.
Темата на конкурса за творчеството на Иван Вазов и паметните събития от българската история, участниците могат да интерпретират през подтеми:
- Исторически герои /величие на героите, отразени в творчеството на Иван Вазов/
- Исторически събития /знакови събития, отразени в творчеството на Иван Вазов/
Жанрове: живопис, графика, приложно изкуство
Всеки участник представя по една творба за съответния жанр, и при колективно участие по една творба за институция, школа или клуб.
Размерът на рисунката да е 35 / 50 см, поставена в паспарту 5 см.
Краен срок: 1 април 2011 г.
Основната цел на процедурата е да допринесе за повишаване на конкурентоспособността на българските малки и средни предприятия от високотехнологичните и средновисокотехнологични сектори, определени като приоритетни за развитието на националната икономика, чрез насърчаване на инвестициите в съвременни технологии и оборудване и предоставяне на достъп до професионални съвети и консултации, свързани с новите технологии, процеси, продукти и услуги.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектите ще се изпълняват на територията на Република България. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 97 791 500 лева.
Краен срок: 1 април 2011 г. и 1 юли 2011 г.
Целта на „избирателната“ схема е насърчаване и подкрепа на по-широко транснационално разпространение на нови ненационални европейски филми чрез насърчаване на театралните разпространители по-специално да инвестират в популяризирането и достатъчното разпространение на ненационални европейски филми.
По настоящата покана за представяне на предложения се допускат следните дейности:
Театрално (кино) разпространение на филми с чуждестранни характеристики. Филмът трябва да е или преобладаващо продукция на продуцент/продуценти, установени в страни, участващи в програма MEDIA, или осъществен със значителното участие на специалисти от тези страни. Филмът трябва да е ново игрално, анимационно или документално произведение с продължителност над 60 минути и с произход страна, различна от страната, в която се разпространява. Авторските права върху филма не могат да бъдат получени по-рано от 4 години преди годината на подаване на заявлението. Филми с бюджет на продукцията над 15 милиона евро не се допускат до участие.
Общият наличен бюджет е 12 250 000 евро, при условие че са налични средства за финансовата 2011 г.
Финансовата подкрепа ще бъде отпусната под формата на безвъзмездни средства. Финансовото участие не може да надхвърля 50 % от допустимите разходи.
Максималната отпусната помощ е в размер на 150 000 евро за филм и за страна.
Краен срок: 4 април 2011 г.
Гугъл търси най-умните млади учени от целия свят, за да предложат интересни и креативни проекти, които да бъдат приложими днес.
Ако сте на възраст между 13 и 18 години и притежавате креативност, участвайте в конкурса.
Младежите ще трябва да запишат двуминутно видео или да изготвят презентация с максимум 20 слайда, с които да представят проектите си. Всички материали следва да са на английски език.
Ще се излъчат 60 полуфиналисти, чиито проекти ще бъдат качени в интернет и ще бъдат гласувани от публиката. По-късно през май ще бъдат обявени 15-те финалисти, които ще пътуват до централата на Гугъл в Лос Анджелис. По един победител ще бъде излъчен от всички три категории - от 13 до 14-годишни, от 15 до 16-годишни и от 17 до 18-годишни. Победителят ще получи 10-дневно пътуване до Галапагоските острови и стипендия на стойност 50 хил. щатски долара.
Краен срок: 7 април 2011 г.
Подаването на молби за отпускане на безвъзмездни средства по настоящата покана се отнася до всички висши учебни заведения и учебни заведения за професионално обучение и квалификация (включително Community colleges в Съединените американски щати). За мерки със стратегическа насоченост, настоящата покана се отнася и до други организации, например агенции за акредитация, образователни агенции или организации, частни дружества, индустриални и търговски обединения, неправителствени организации, изследователски институти и професионални структури. Допустимите кандидати трябва да са установени в една от 27-те държави-членки на Европейския съюз.
Краен срок: 7 април 2011 г.
Общите цели са да се насърчи взаимното разбирателство между народите на държавите-членки на Европейския съюз и Съединените американски щати. Това включва и по-широките познания за техните езици, култури и институции, както и да се подобри качеството на развитието на човешките ресурси в ЕС и САЩ.
Подаването на молби за отпускане на безвъзмездни средства по тази покана се отнася до всички висши учебни заведения и учебни заведения за професионално обучение и квалификация (включително Community colleges в Съединените американски щати). За мерки със стратегическа насоченост, поканата се отнася и до други организации, например агенции за акредитация, образователни агенции или организации, частни дружества, индустриални и търговски обединения, неправителствени организации, изследователски институти и професионални структури. Допустимите кандидати трябва да са установени в една от 27-те държави-членки на Европейския съюз.
Поканата обхваща три вида дейности:
Дейност 1 - Проекти за консорциум за трансатлантически академични степени
Дейност 2 - Проекти „Високо качество чрез мобилност"
Дейност 3 - Мерки със стратегическа насоченост
Краен срок: 7 април 2011 г.
FP7-Fission-2011: Работна програма „Евратом“: Ядрено делене и радиационна защита
Бюджет: 41 000 000 евро
Краен срок: 7 април 2011 г.
Сдружение „Вишнев цвят” - Казанлък, Народно читалище „Възродена искра” - 2000 - Казанлък
и Издателство „Палмира” организират Международен конкурс за поезия “БЕЛОЦВЕТНИТЕ ВИШНИ”.
Конкурсът е явен и е на посочената тема. Право на участие имат автори над 18-годишна възраст. Всеки автор може да участва с едно непубликувано стихотворение и да е на български език.
Творбата изпратена на e-mail: [email protected] трябва да бъде придружена със следните данни: трите имена, дата на раждане, адрес, телефон и e-mail за връзка.
Допълнителна информация можете да получите и на телефон: 0899 42 55 03
Краен срок: 10 април 2011 г.
НДФ „13 века България” обяви Националния конкурс „Рашко Сугарев” за къс разказ на млади автори до 35 години, публикуван в пресата или в книга през 2010 година.
Изпращайте вашите творби в 2 екземпляра, къде и кога са публикувани с кратка автобиография и телефон за връзка на адрес:
София, 1421
кв. Лозенец, пл. “Проф. Васил Геров” № 1
Национален дарителски фонд „13 века България”
за Конкурса „Рашко Сугарев”
Краен срок: 10 април 2011 г.
2011 година е обявена за Международна година на горите. Поради това мотото на тазгодишния конкурс за детски рисунки организиран от Обединените нации и Байер е „Животът в горите”. Всички деца на България са поканени да нарисуват своите идеи затова как можем да се противопоставим на загиването на естествената среда.
В конкурса могат да участват всички деца на възраст между 6- и 14-годишна възраст.
Можете да изпратите своите рисунки на адрес: Байер България ЕООД, ул. Резбарска 5, София 1510, за:
Международен конкурс за детска рисунка „Рисувай за планетата”.
Картините могат да бъдат на хартия, формат A4 или A3. На гърба на всяка рисунка трябва да бъдат изписани двете имена, възраст, адрес, телефонен номер и/или електронен адрес на участника или на негов родител/преподавател.
Няма ограничения в материалите, които могат да бъдат използвани.
Рисунките не трябва да са участвали в други конкурси.
Краен срок: 11 април 2011 г.
Допустими са дейностите по развитието на следните интерактивни творби:
Разработка на концепция (до етап на първото годно за експлоатация приложение) за цифрово интерактивно съдържание като допълнение към аудиовизуален проект (драма, творчески документален филм или анимационен филм), специално разработена за поне една от следните платформи:
- интернет,
- персонален компютър,
- конзола,
- джобен компютър,
- интерактивна телевизия.
Цифровото съдържание трябва да демонстрира:
- значителна степен на интерактивност с разказвателен елемент,
- оригиналност, творчество и иновативност спрямо съществуващи творби,
- потенциал за търговска експлоатация в европейски мащаб.
Само следните видове аудиовизуални проекти, предназначени за търговско разпространение могат да се допълват от представената интерактивна творба:
- драма с продължителност от най-малко 50 минути (пълното времетраене на сериала в случай на сериен филм),
- творчески документален филм с продължителност от най-малко 25 минути (времетраенето на един епизод в случай на сериен филм),
- анимационен филм с продължителност от най-малко 24 минути (пълното времетраене на сериала, ако става въпрос за сериен филм).
Общият наличен бюджет възлиза на 2 млн. ЕВРО. Финансовата помощ, която се предоставя, е субсидия.
Максималната финансова помощ, която може да се предостави, е между 10 000 евро и 150 000 евро.
Финансовата помощ в никакъв случай не може да надвишава 50 % от допустимите разходи, представени от продуцента (60 % - за проекти, представляващи интерес за популяризиране на европейското културно многообразие).
Краен срок: 11 април 2011 г.
Дейностите по развитието на следните аудио-визуални творби (единични проекти или серии) са допустими:
- проекти в областта на драмата, предназначени за търговска експлоатация, с продължителност не по-малко от 50 минути,
- документални филми, предназначени за търговска експлоатация, с продължителност не по-малко от 25 минути (продължителност на епизод, когато става въпрос за серии),
- проекти за анимационни филми, предназначени за търговска експлоатация, с продължителност не по- малко от 24 минути.
Максималната финансова помощ, която може да се предостави за единичен проект, е между 10 000 евро и 60 000 евро, освен за пълнометражни анимационни филми за прожекция в киносалони, за които максималната сума е 80 000 евро.
Финансовата помощ в никакъв случай не може да надвишава 50 % от допустимите разходи, представени от продуцента (60 % за проекти, представящи интерес за популяризиране на европейското културно многообразие).
Максималната финансова помощ, която може да бъде предоставена за пакетно финансиране и Пакетно финансиране 2-ри етап, е между 70 000 евро и 190 000 евро. Финансовата помощ в никакъв случай не може да надвишава 50 % от допустимите разходи, представени от продуцента.
Краен срок: 12 април 2011 г.
Обявена е покана за съвместни проекти за устойчив наземен транспорт по специфична програма "Сътрудничество" на Седма рамкова програма за научни изследвания. Проектите трябва да осигурят устойчива градска мобилност и да са насочени към изследователски и академични институции, както и представители на индустрията.
Цел: Целта на съвместните проекти е да насърчат научните изследвания, които да доведат до иновативни стратегии за екологичен градски транспорт. Проектите целят да засилят научното сътрудничество и споделянето на изследователски практики, което да подобри европейската конкурентоспособност.
Допустими кандидати: Настоящият конкурс е насочен към юридически лица със седалище в Европейския съюз (ЕС) или в някоя от асоциираните към ЕС държави.
Проектите трябва да са разработени съвместно от поне 3 независими организации.
Допустими дейности:
- Съвместни проекти
- Дейности по координация и подкрепа.
Примерни допустими дейности:
- Дейности, насърчаващи развитието на научните изследвания и технологиите
- Тестване и демонстриране на иновативни технологични продукти
- Дейности по осигуряване на комуникацията между участниците в проекта и осъществяване на връзка с Европейската комисия.
Индикативен бюджет: 18 млн. евро.
Източник: www.dnevnik.bg/evropa
Срокове: 1 февруари - 15 април 2011 г.
Проект "1000 стипендии" на Фондация “Комунитас” е създаден, за да стимулира ученици от основно и средно образователно ниво в България, които демонстрират интерес към учението, талант в сферата на обществените, естествените науки и изкуството и желание за бъдещо личностно развитие. Специално внимание програмата отделя и на деца в неравнопоставено положение.
Обхватът на "1000 стипендии" за учебната 2011-2012 година е редовни ученици от шести до единадесети клас (през настоящата 2010/2011 учебна година) в България. Планираме да отпуснем до 1000 стипендии. До 900 стипендии ще бъдат определени за специални умения, задълбочени знания и отлично представяне в конкурса - основна стипендия (ОС) и до 100 стипендии за изключителни умения - изключителна стипендия (СИУ).
Стипендиите по проекта са с продължителност десет месеца (два учебни срока). В конкурса "1000 стипендии" 2011/2012 могат да участват ученици, които през учебната 2010-2011 г. са в VІ, VІІ, VІІІ, ІХ, Х или XI клас в основните и средни училища в България, а през следващата година ще продължат образованието си в по-горен клас.
Краен срок: 15 април 2011 г.
„Заедно в час” предлага възможност за лично и професионално развитие на интелигентни и високообразовани млади хора в името на улесняване на достъпа до качествено образование за всяко дете. Затова търсим тези от вас, които са готови за подобно предизвикателство и ще постигнат най-много за себе си и учениците си от участие в програмата.
Да бъдеш учител на „Заедно в час” е възможност да помогнеш на ученици в неравностойно положение да развият максимално своя потенциал, да постигнат житейски успехи и положителна промяна в личностното си развитие. В дългосрочен план участието ти в програмата ще допринесе за подобряване на образователната система чрез привличане на повече мотивирани учители и чрез възприемане на съвременни методи за обучение.
Учителите на „Заедно в час” са „напред с материала” в сравнение със своите връстници, дори с тези, които от няколко години работят. Нашите учители имат уникалната възможност да работят в среда, която им осигурява самостоятелност и изключителна подкрепа за развиване на качествата им като ефективни и успешни професионалисти и лидери.
Двете години работа със „Заедно в час” ти дават възможност да ускориш развитието си, докато обмисляш най-подходящата сфера за твоята дългосрочна професионална реализация. Специалистите и партньорите на „Заедно в час” са на твое разположение, за да ти помогнат с опознаването на различни професионални сфери, с осъществяването на контакт с техни представители и с развиването на необходимите умения за успешно начало в избраната от теб професия.
Всички успешни кандидати трябва да отговарят на следните условия:
- Висше образование с основна или допълнителна специалност, която съответства на предмет, преподаван в училище от 5-ти до 12-ти клас.
- Дипломата за висше образование трябва да е придобита преди момента, в който кандидатите започват работа като учители (преди 15 септември 2011 г.)
- владеене на български език;
- разрешение за работа в България, ако не сте български гражданин;
- готовност да промените местоживеенето си за период от две години, в случай че работите в училище, което е в различен град от този, в който живеете. В този случай ще ви бъде осигурена квартира.
За да кандидатстваш за учител на „Заедно в час” за септември 2011 г., трябва да преминеш през следните стъпки:
1. Електронна кандидатура
Кандидатите попълват електронна форма за кандидатстване. В нея отговарят на въпроси за академичната си подготовка, досегашния си академичен и професионален опит и мотивацията си за участие в „Заедно в час”.
„Заедно в час” има три крайни срока за подаване на кандидатури, 15 януари, 15 април и трета дата, която ще бъде обявена допълнително. След всяка дата се подбират успешните кандидати сред подалите документи. Това означава, че колкото по-рано подадеш кандидатурата си, толкова по-големи възможности имаш отворените позиции все още да не са запълнени и да получиш оферта.
2. Кратко телефонно интервю
След преглеждане на кандидатурата се провежда кратко интервю по телефона, в което се дискутира интересът на кандидата към програмата, както и възникнали въпроси както от страна на „Заедно в час”, така и от страна на кандидатите
3. Център за оценяване
Успешно представилите се кандидати ще бъдат поканени да участват в Центъра за оценяване. В рамките на половин ден кандидатите ще имат лично интервю, в което ще се обсъждат подробности от предишния им опит и мотивацията за участие, възможност да представят примерен урок, да участват в групова задача. Преди участието си там те получават подробна информация за включените в него дейности. Това е възможност за тях да покажат на практика своите лидерски умения и да усетят тръпката на работата в класната стая.
Краен срок: 15 април 2011 г.
Организатори: Образцово Народно Читалище „Заря-1858”, Компютърна школа „Вале” - Хасково.
Целта на конкурса е децата и младите хора: да открият магията на дигиталната графика и живопис; да нарисуват света през своите очи; да предадат своите чувства,настроения и вътрешни изживявания; да ни накарат да усетим силата на детското въображение.
Изисквания към рисунките:
1. Да са изработени на графична програма по избор ( например : Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, Corel Painter Classic, Macromedia Free Hand, и др.)
2. Да не се вмъкват готови обекти или картинки;
3. Да са нарисувани със свободна ръка с инструментите за рисуване на графичните редактори
Изисквания към колажите:
1.Да са изработени с програма по избор;
2.Да се комбинират едно или повече фотографски изображения с текст, рисунки или друг вид художествени елементи.
Право на участие в конкурса имат ученици и младежи на възраст от 7 до 27години, в четири възрастови групи: І група - 7-10 години; ІІ група - 11-14 години; ІІІ група - 15-18 години; ІV група - 19-27 години.
За допълнителна информация: 0887249643
[email protected]
Краен срок: 20 април 2011 г.
През 2011 конкурсът за наградата "Гауденц Б. Руф" ще се проведе за пети път. Той има за цел да подкрепя и популяризира художествените търсения във визуалното изкуство на България и да изведе във фокус творчеството на младото поколение.
Наградата се присъжда в две категории - за млади творци на стойност 2500 евро и за утвърдени творци на стойност 4500 евро.
Краен срок: 20 април 2011 г.
Община Кюстендил, читалище "Братство" и информационен център Европа директно Кюстендил обявиха пети национален литературен конкурс за поезия "Биньо Иванов" за непубликувани творби.
В конкурса могат да участват автори от цялата страна.
Творбите (до три непубликувани стихотворения, в четири екземпляра) трябва да бъдат изпратени най-късно до 20 април 2011 г. на следния адрес:
2500 гр. Кюстендил, ул. “Отец Паисий” 11
Читалище „Братство” (за литературния конкурс)
или на електронната поща: [email protected]
като прикачен файл с разширение .doc или .rft
Участниците следва да посочат трите си имена, точен адрес, телефон за връзка или имейл.
Краен срок: 20 април 2011 г.
Съюзът на икономистите в България, съвместно със ЗАД „Булстрад Виена иншуърънс груп”, организира седмия конкурс „Млад икономист-2011”.
Темата на тазгодишното издание е „Застрахователната защита и социалната сигурност в условията на пазарната икономика”.
В конкурса могат да участват индивидуално или в колектив икономисти до 35-годишна възраст, които се занимават с дейности в областта на науката, образованието, практиката и управлението, както и асистенти, докторанти и студенти по икономически специалности.
Разработките трябва да са не по-дълги от 10 стандартни страници, Times New Roman, шрифт 14. Те трябва да бъдат изпратени на адрес: София 1000, ул.”Г.С.Раковски” №108, Съюз на икономистите в България, За конкурса „Млад икономист-2011г.”
Докладите ще бъдат оценявани от двама рецензенти, всеки от които ще даде своята оценка на работата по пет критерия: съдържателност, научен подход, оригиналност, стил/изложение, практическа приложимост.
Класираните на първо, второ и трето място ще получат почетни грамоти и парични награди в размер на съответно 700 лв., 450 лв. и 250 лв.
Наградите ще бъдат раздадени на специална церемония по случай деня на икономиста 11 юни.
Краен срок: 20 април 2011 г.
Община Кюстендил, читалище "Братство" и информационен център „Европа директно” - Кюстендил обявяват пети национален литературен конкурс за поезия "Биньо Иванов".
Целта на конкурса е да продължи ярката литературна традиция на гр. Кюстендил, за чието обогатяване и развитие има безспорен принос творчеството на Биньо Иванов - поет, свързал трайно съдбата си с града.
В конкурса могат да участват автори от цялата страна.
Творбите (до три непубликувани стихотворения, в четири екземпляра) трябва да бъдат изпратени най-късно до 20 април 2011 г. на следния адрес:
2500 гр. Кюстендил, ул. “Отец Паисий” 11
Читалище „Братство” (за литературния конкурс)
или на електронната поща: [email protected]
като прикачен файл с разширение .doc или .rft
Участниците следва да посочат трите си имена, точен адрес, телефон за връзка или имейл.
Краен срок: 30 април 2011 г.
Участниците трябва да изпратят стихосбирка между 30 и 48 страници на английски език. Преводи на английски език са приемливи, ако са направени от самите автори. Въпреки че всички стихосбирки ще се разглеждат независимо от стила и дължината, римувани стихове ще бъдат предпочитани. Перфектната фразеология на английски език няма да играе съществена роля при определяне на победителя, тъй като това ще бъде работата на нашите редактори на по-късен етап, така че ще се разглеждат с предимство сборници с артистична концепция в тях, а не случайна сбирка от стихове.
Краен срок: 30 април 2011 г.
LG Hausys обяви петото издание на HI -MACS европейски конкурс за дизайн, който има за цел да насърчава новаторски дизайн и подкрепа на млади таланти в Европа.
Петото издание на конкурса е насочено към стимулиране в областта на градския екстериор - пейки, улично осветление, и футуристичен градини.
Краен срок: 30 април 2011 г.
Жанровата насоченост на разказа трябва да е фантастика, фентъзи или хорър, както и всякакви комбинации и вариации от трите. Всеки автор има право на не повече от три разказа. Предаването на повече ще води до дисквалификация на автора и всичките му творби.
За разказа: допустимата дължина е до 7500 думи; разказите трябва да се предават във формати .doc, .docx или .rtf като приложение към мейла; разказите трябва да са в проза; разказите трябва да са написани на кирилица, като се спазват правилата по правопис, пунктуация и граматика; разказите трябва да са написани на шрифт Times New Roman, 12 pt., подравнени двустранно (justified), с единична разрядка; заглавията на файловете трябва да са на латиница.
Разказите не бива да са били публикувани никъде в Интернет или на хартия, или ако са били, да е било анонимно.
Разказите изпращайте на [email protected]
Краен срок: 1 май 2011 г.
Организатори на фестивала са Народно читалище "Просвета-1925" с. Лозен, обл. Хасково и Министерство на културата.
Идеята на фестивала е да бъде развивано, популяризирано и съхранено народното песенно и танцувално творчество на България и да се поддържат културните взаимоотношения между самодейните колективи от страната.
Във фестивала могат да вземат участие различни колективи, танцьори, ансамбли, индивидуални изпълнители и др. от страната, които ще се състезават съгласно регламента на фестивала.
по повод Международната година на младежта 12 август 2010 - 12 август 2011
Краен срок: 1 май 2011 г.
Право на участие имат любители и професионалисти фотографи на възраст до 29 години.
Допускат се до 3 цветни снимки от всеки участник.
Снимките трябва да са в дигитален формат JPEG и да са направени след 12 август 2010 г.
Участниците в конкурса да посочат в заявлението: трите имена, година на раждане, телефон, адрес, e-mail и заглавие на фотографията.
Фотографиите да се изпращат на CD диск и на физически носител /фотографска хартия/ в размер 20 х 30 см, като на гърба да бъде посочено заглавието и датата.
Участникът в конкурса трябва да гарантира, че е носител на авторските права и на правата за публикация на творбата, както и че освобождава Министерството на образованието, младежта и науката от всякакви претенции на трети лица, свързани с използването на творбата за промоционалните цели на конкурса.
Участникът в конкурса предоставя на Министерството на образованието, младежта и науката правата за публикация на творбата, с която участва.
Министерството на образованието, младежта и науката си запазва правото да не допуска в конкурса снимки, които не отговарят на темата на конкурса или влизат в противоречие с общоприетите морални норми.
Краен срок: 2 май 2011 г.
Стипендии “Фулбрайт” за преподавателска и изследователска дейност (5 месеца)
Стипендии “Фулбрайт” за магистърски и докторски програми (10 месеца) и специализации (6 месеца)
Стипендии “Фулбрайт” за докторанти в областта на природо-математическите науки и технологиите (5 години)
Съвместна стипендия за магистри по бизнес администрация “Фулбрайт - Бизнес колеж Прайскъм университета на Оклахома” (2 години)
Съвместна стипендия за магистърски програми “Фулбрайт - Институт Благодарност към Скандинавия” (10 месеца)
Стипендия “Хюбърт Хъмфри” за специалисти в държавния и частния сектор (10 месеца)
Meждународният музикален фестивал "Море и спомени" се организира от Народно читалище "Васил Левски 1945" , със съдействието на Община Варна, под патронажа на г-н Кирил Йорданов, кмет на гр. Варна.
"Море и спомени" се провежда ежегодно през месец май във Фестивалния и конгресен център (ФКЦ) на Варна и има за цел да представя популярната песен в България и на други страни по света, както и да стимулира създаването и популяризирането на нови песни с морска тематика.
Международният музикален фестивал "Море и спомени" има конкурсен характер.
На фестивала могат да участват изпълнители, навършили 16 години.
Краен срок: 12 май 2011 г., 17:00 (брюкселско време)
Програма „Интелигентна енергия - Европа” обхваща действия в следните области:
- Енергийна ефективност и рационално използване на енергийните ресурси (SAVE)
- Нови и възобновяеми енергийни източници (ALTENER)
- Енергията в транспорта (STEER)
- Интегрирани инициативи
Какви проекти ще се подкрепят:
- С ясни цели, силно въздействие, европейска добавена стойност,
- Най-малко три партньорски организации от 3 различни допустими страни,
- Максимален период на финансиране 3 години,
- Бюджетът обикновено е между 0,5 - 2,5 млн. евро.
Индикативната обща сума по настоящата покана е около 67 милиона евро.
Краен срок: 13 май 2011 г.
Проект „Документална фотография „ на Отворено общество предлага безвъзмездна подкрепа на алтернативни модели за представяне и разпространение на документална фотография пред обществеността. Ще бъдат подкрепени фотографи, които превръщат работата си в сферата на социалната справедливост и правата на човека и в катализатор за социална промяна.
Проектите трябва да включват партньорство между фотограф и организация, която обединява експертен опит в документална фотография с опит в работата по темата или общност, в която се реализира проектът.
Ще бъдат подкрепени от пет до осем проекта със суми от 5000 щ.д. до 30 000 щ.д.
Краен срок: 16 май 2011 г.
Училища от страни членки на ЕС, Хърватия, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн са поканени да се присъединят към този конкурс, с цел повишаване на енергийната ефективност в училищата. Конкурсът е разделен в три категории:
- мерки за енергийна ефективност в училище,
- най-добри педагогически действия за повишаване на информираността относно ефективното използване на енергията, и
- най-добрата информационна кампания за енергийната ефективност.
Учителите и учениците могат да решат да участват в една или повече категории.
Краен срок: 20 май 2011 г.
Община Мездра, Туристически комплекс “Дядо Йоцо гледа” и Съюзът на българските писатели обявяват конкурс за разказ. Няма възрастови и други ограничения. Разказите - до 5 печатни страници, в три екземпляра - да се изпращат до 20 май 2011 г. на адрес: гр. Мездра - 3100, област Враца, Общината, стая 211, “За конкурса”.
Разказите тематично да са свързани с обичта към родината и преклонението пред нейните красоти.
Конкурсът е анонимен - в плика се поставя по-малък запечатан плик с данните на автора. Наградите: І награда (800 лв.), ІІ награда (600 лв.), трета (400 лв.) и две поощрения (300 лв.) ще се обявят и връчат на 26 юни 2011 г.
Регламент
Заявка за участие
Краен срок: 30 май 2011 г.
Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) обяви на второто издание на конкурса за проектиране на иновативни, устойчиви и с креативен дизайн продукти, включително техните опаковки, със силно послание към гражданското общество.
С тази инициатива, ЕИСК поема предизвикателството за насърчаване на устойчив, иновативен, интелигентен и творчески дизайн, както и създаване на нова, социално движена, щадяща околната среда форма на комуникационен инструмент: промоционален подарък, с функционални и етични качества.
Краен срок: 31 май 2011 г.
В рамките на International Telekom Beethoven Competition Bonn през 2011 година жури ще подбере млади таланти с изключителни постижения: победителите ще се отличават с интерпретаторско многообразие, емоционална изразителност, брилянтна техника, сигурност в стила, изключителен талант и интерес към музиката на Лудвиг ван Бетовен.
Краен срок: 31 май 2011 г.
Министерство на икономиката, енергетиката и туризма представи инициативата „Преоткрий България". Тя има за цел да насърчи представянето на малко известни дестинации и нови туристически продукти за българските туристи и е финансирана по Оперативна програма „Регионално развитие".
В рамките на инициативата се организира конкурс за журналистически материали „Преоткрий България". Той ще отличи най-добрите предложения за непознати дестинации и продукти в четири категории: Телевизия, Радио, Печатни медии и Интернет медии.
Победителят във всяка категория ще получи Грамота и предметна награда на стойност 1000 лв. За участие в конкурса ще бъдат приемани материали за непознати дестинации в страната, публикувани или излъчени от 20 септември 2010 г. до 20 март 2011 г.
Приемането на кандидатури ще започне на 20 октомври 2010 г., а победителите във всяка категория ще бъдат обявени до края на май 2011 г.
Регистрационната форма за участие и регламентът на конкурса ще бъдат качени в секция "Туризъм" в сайта на МИЕТ . Заявките за участие могат да се изпращат по електронен път на адрес [email protected]
Материалите ще бъдат оценявани от жури от представители на МИЕТ, туристически организации и медии.
В рамките на инициативата са предвидени и събиране на предложения за 50-те най-интересни непопулярни туристически обекта в страната.
МИЕТ кани и представители на медиите от цялата страна да станат членове на неформален медиа клуб „Преоткрий България", чиято цел е текущо да насърчава интереса към представяне на непопулярни туристически дестинации. В края на март 2011 г. се очаква с помощта на членовете на клуба да бъде създаден списък на 50-те най-интересни непознати туристически обекта в България.
Краен срок: 1 юни 2011 г. - за проекти, започващи между 1 януари и 31 май 2012 г.
Настоящият конкурс е насочен към европейски организации, регистрирани в или управлявани от граждани на страни членки на Европейския съюз или на държави от Европейското икономическо пространство, които участват в програма МЕДИА 2007 (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия), Швейцария и Хърватия).
Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.
Общият предвиден бюджет, който ще бъде отпуснат за съфинансиране на проектите, възлиза на 2 500 000 евро (при условие че бюджетът за 2011 г. бъде приет).
Финансовата помощ от Комисията не може да надвишава 50 % от общите разходи по действието.
Краен срок: 6 юни 2011 г.
Целта на подкрепата е да се улесни достъпът на европейски продуцентски компании до финансиране, пре- доставяно от банките или други финансови институции, като се съфинансират част от разходите, а именно:
- застраховка на аудиовизуалната продукция: Модул 1 - подкрепа за перо „застраховки“ в бюджета на продукцията,
- гаранция за изпълнение на аудиовизуалната продукция: Модул 2 - подкрепа за перо „гаранция за изпълнение“ в бюджета на продукцията,
- финансиране от страна на банка на аудиовизуалната продукция: Модул 3 - подкрепа за перо „финансови разходи“ в бюджета на продукцията.
Настоящата покана е насочена към европейски компании, чиито дейности допринасят за осъществяването на горепосочените цели, и по-специално към независими компании за аудиовизуални продукции.
Кандидатите трябва да са вписани в регистрите на някоя от следните държави:
- 27-те държави от Европейския съюз,
- страните от ЕИП,
- Швейцария и Хърватия.
Краен срок: 15 септември 2011 г.
Фондация "Здравни проблеми на малцинствата" учредява награда за студенти по медицина от ромски произход. Наградата, която носи името на проф. д-р Ивайло Търнев, ще се присъжда на студенти от ромски произход, постигнали най-висок успех по една от следните специалности: медицина, стоматология и фармация.
Носителите на Наградите получават специална грамота и парична сума в размер на 1000 (хиляда) лв.
Кандидатите трябва да изпратят заверена справка за успеха си за цялата учебна 2010/2011 година в офиса на Фондация "Здравни проблеми на малцинствата".
Повече информация може да получите на e-mail [email protected] или на телефон 0899 844 317 - Ивайло Търнев.
Краен срок: 1 октомври 2011 г.
В чест на 20-годишнината на изданието на СИБ в. “Кураж” - сега вече списание “Кураж” - е обявен вторият конкурс за Национална литературна награда “КУРАЖ”
с мото стиховете на Дамян Дамянов „От мъката аз песни ще направя,// от сълзите - на римите смеха!”
В конкурса могат да участват съвременни автори с поетичен сборник, издаден през 2010 или 2011 година, с който авторът не е участвал в други конкурси.
Наградата е 1000 лева.
Провежда се и конкурс за СПЕЦИАЛНА НАГРАДА “КУРАЖ” за млад автор - до 35 години. Условието е същото - поетичен сборник, издаден през 2010 или 2011 година, с който авторът не е участвал в други конкурси.
Наградата е 600 лв.
Желаещите да участват в конкурса трябва да изпратят три екземпляра от сборника си най-късно до 1 октомври 2011 година на адреса на редакцията:
София 1000, ул. “Христо Белчев” 8,
Съюз на инвалидите в България - За Национална литературна награда “Кураж”
Краен срок: ежегодно до 15 януари
Стипендии до 10 000 щ.д. дава Institute for Humane Studies за подкрепа на студенти, които
- работят върху получаване на Master of Fine Arts (M.F.A.) в сферите на филмопроизводството, писане на проза/пиеси;
www.theihs.org/subcategory.php/15.html
- са демонстрирали интерес към класическите либерални идеи и приложението им в съвременното общество;
- демонстрират желание, мотивираност и творчески способности да преуспеят в избраната професия.
Краен срок: 1 октомври, 1 март ежегодно
Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.
Краен срок: 1 октомври/1 март
Германската фондация "Даймлер-Бенц Щифтунг" обяви конкурс за стипендии за младежи от различни държави, включително и България, които искат да направят докторантура и да реализират свой изследователски проект в Германия. За програмата могат да кандидатстват младежи с магистърска диплома, без значение в коя област е тя. Стипендиите са предназначени за индивидуални кандидати. Продължителността на стипендията зависи от изпълнението на проекта, но не може да надвишава две години.
Краен срок: 16 февруари и на 16 септември
Целта на стажа е да даде създаде представа относно същността и проблемите на европейската интеграция, да предаде практично познание за работата на отделите на Комитета на регионите, да даде възможност на служителите да добият опит и да развият и приложат на практика знанието, което са натрупали в течение на обучението или професионалната си кариера.
Стажантите трябва да са граждани на страните-членки на ЕС, като ограничен брой граждани на държави извън Съюза също може да бъде приет. Кандидатите трябва да са университетски дипломанти или да притежават диплома, отговаряща на университетските степени. Те могат да бъдат в края на обучението си или поне да са завършили трети курс, като докажат това със съответния документ. Стажът е отворен и за служители на обществения и частния сектор, които имат университетска степен или еквивалентна диплома, или са извършвали поне за три години консултантска работа. Възрастовата граница за стажантите е 30 години. Те трябва да владеят добре един официален език на ЕС и да имат задоволителни познания по втори. Кандидатите се избират въз основа на квалификациите им и на географско разпределение.
Краен срок: текущ
Стажовете са от 3 до 6 месеца.
Няма определен формуляр.
При интерес изпратете писмо и CV на адрес:
Estelle Delangle
Assembly of European Regions
6, Rue Oberlin
F-67000 Strasbourg
Tel. : +33-(0)3-88.22.74.38
Fax : +33-(0)3-69.20.13.18
[email protected]
Краен срок: ежегодно - 31 януари и 31 октомври
Кандидатства се онлайн.
Краен срок: текущ
Предлагат се стажове за срок от 6 седмици до 6 месеца на роми с добро владеене на английски език.
Краен срок: 31 октомври всяка година
Тази награда всяка година отличава личност, организация или институция, допринесла за свободата на пресата по света.
Краен срок: 10 декември
Фондация „Еврика” със съдействието на редакцията на вестник "Фермер-новият" организират ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към 31 декември в годината, за която се присъжда наградата.
Заявките изпращайте във Фондация „ЕВРИКА” до 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1,ет. 2.
За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]
Краен срок: 10 декември
Фондация „Еврика”, Национално патентно ведомство и Съюза на изобретателите в България организират Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към датата на подаване на заявката за патент и не са навършили 39 години към 31 декември на годината, за която се присъжда наградата. Те следва да представят свои изобретения и/или изобретения, в които са съавтори с принос по-голям от 50%. Представянето става чрез заявка, анотация и защитни документи от България или от чужбина, издадени през последната година и в период от 3 години, предхождащи присъждането на наградата.
Заявките се изпращат във Фондация „ЕВРИКА” не по-късно от 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]
Краен срок: 15 декември
Фондация „Еврика” съвместно с Асоциация на индустриалния капитал в България, агенция „В Комуникация” и списание "Мениджър” организират Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър". Наградата ще получи този млад мениджър на възраст до 35 години, който е успял да постигне значими успехи през годината и е показал видими способности за самоусъвършенстване и развитие. Кандидатите могат да бъдат предложени от своите фирми, от редакции, обществени организации или сами да заявят участието си.
Не пропускайте да изпратите заявките до 15 декември във фондация „Еврика” на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]
Краен срок: текущ
Глобалният фонд за децата (Вашингтон) предоставя финансиране на местни организации от цял свят, които:
- са местни организации, които решават общностни проблеми, с малък бюджет (под 100 000 щ.д. годишно);
- служат на най-уязвимите деца (социално-слаби, с увреждания, социално изолирани, членове на банди, роми, от рискови групи и др.);
- ползващи иновативни, бизнес подходи: нови подходи към стари проблеми;
- признати за източник на експертни знания в общността или на национално ниво;
- техни преки бенефициенти са деца и млади хора;
- имат отлично ръководство и визия;
- със солидни системи за управление - електронна поща, основни финансови и счетоводни системи;
- реализирали са ефективни програми.
Грантовете се предоставят на годишен принцип и са в размер от 5 000 до 20 000 щ.д.
Като първа крачка се кандидатства онлайн на адрес:
letter of inquiry
Ако вашата организация отговаря на приоритетите на ГФД и на критериите за подбор, процесът ще продължи с представяне на пълно проектопредложение.
Краен срок: текущ
Mama Cash е женска организация, която подкрепя иновативни проекти на жени за жени по целия свят. Кандидатите следва: да са иновативни, да имат ограничен достъп до финансиране, да подкрепят предимно позитивни промени в полза на жените в областта на правото, политиките и практиките, да са организации на жени.
Финансирането е в размер на 500 - 20 000 евро.
Support grant > request sheet
Travel grant > request sheet
Краен срок: 31 август, 30 април ежегодно
Европейският омбудсман предлага стажове на граждани от ЕС. Стажовете продължат 4 месеца, но могат да бъдат удължени до 11 месеца. Кандидатите трябва да се завършили право и да имат познания по Европейско право. Те трябва да владеят един от официалните езици на ЕС и да имат добри познания по втори. Тъй като работните езици на Европейския омбудсман са английски и френски, владеенето им е основно изискване. Стажантите получават стипендия и финансова помощ за наем на жилище. Европейският омбудсман възстановява и разходите за транспорт за влак или самолет, но резервациите за билети трябва да бъдат одобрени предварително от институцията. Желаещите да кандидатстват трябва да изпратят попълнена форма за кандидатстване, автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификати и лична карта, както и декларация за финансово състояние.
Документите се изпращат до 30 април, за стажовете, които започват на 1 септември или 31 август, за стажовете, които започват на 1 януари.
Източник: Дневник.bg
Краен срок: 30 ноември, 31 май ежегодно
Агенцията на ЕС за основните права (FRA) предлага два пъти годишно платени стажове за период от три до пет месеца за млади дипломанти. Избираемите кандидати трябва да са граждани на страна членка на ЕС или страна със статут на кандидат за членство в съюза. Бъдещите стажанти трябва да имат завършено университетско образование към датата на кандидатстване. Изисква се също много добро владеене на поне два от официалните езици на общността. Не се допускат кандидати, които вече са имали обучение или са били наемани на работа в европейска институция. Стажовете се заплащат по 1000 евро на месец. На одобрените кандидати ще бъдат покрити разходите за път в началото и края на стажа. Предвидена е и специална добавка към заплащането за хората с увреждания, която може да достигне до 50% от основната сума.
Черноморски тръст за регионално сътрудничество
Краен срок: текущ
Черноморски тръст за регионално сътрудничество е публично-частно партньорство със седалище в Букурещ, което ще функционира в продължение на 10 години. За финансиране могат да кандидатстват НПО от Армения, Азербайджан, България, Грузия, Молдавия, Румъния, Турция, Украйна и Русия.
Поканата е за кандидатстване с проекти в три области:
- гражданско участие;
- трансгранично сътрудничество;
- сътрудничество изток - изток.
Средно проектите се финансират с 18 000 щ.д. и са с продължителност до 12 месеца.
Изпращайте попълнения формуляр на е-поща [email protected]
като в "относно" посочите: думата PROPOSAL, името на вашата организация и страната, в която тя е разположена.
Решения за финансиране се вземат в рамките на 10 седмици от получаване на предложението.
Формуляр за кандидатстване
Бюджет
Краен срок: 31 януари ежегодно
Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” обявява конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения (USAP). Тази програма дава възможност на талантливи ученици с изявени лидерски качества и принос към обществото, да се обучават в престижни университети в САЩ, независимо от финансовото им състояние.
Програмата е предназначена за ученици от 11 клас на държавните средно-образователни училища. Кандидатите трябва да имат високи академични постижения, силна мотивация и да се нуждаят от пълно или частично финансиране, за да могат да продължат образованието си в бакалавърски програми в САЩ.
Изисквания за участие в конкурса:
- да сте ученик в 11 клас на държавно средно-образователно училище
- да имате отличен успех
- да участвате активно в живота на училището и на общността
- да можете да докажете финансови затруднения
Документи за участие в конкурса:
- Попълнената апликационна форма
- Две есета (по едно от Група А и Група Б, стр. 3 на апликацията).
- Академична справка от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас и от първия срок на 11-ти клас, подписана от директора на гимназията и подпечатана с печата на училището.
- Копие от резултата (ако имате такъв ) от тестовете iBT TOEFL/SAT Reasoning Test/ SAT Subject Tests/ Cambridge AS , подпечатано от училището.
- Две препоръки.
Краен срок: 1 март и 1 октомври ежегодно
Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.
Краен срок: 1 август ежегодно
Канадска организация за културно разнообразие Аceartinc финансиран проекти на съвременни артисти и куратори, членове на маргинални общности като хомосексуалисти, транссексуални, местни жители на колонии и други различни общности. Приемат се индивидуални и колективни проекти в сферата на визуалните изкуства и медиите.
Документите за кандидатстване са автобиография, мотивационно писмо, предложение за проект, план-график на изпълнението, списък с необходимите технически условия, аудио или видео материал в зависимост от вида на артистичния проект.