ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
    електронен седмичник 35/18.9.2013.
    на Фондацията за реформа в местното самоуправление

    изпраща се всяка сряда до над 14 000 абонати - получаване в рамките на 24 часа

    Честит празник на общините Грамада (21 септември), Кочериново (21 септември), Тутракан (21 септември), Георги Дамяново (22 септември), Братя Даскалови (23 септември), Костенец (23 септември), Никола-Козлево (23 септември), Средец (23 септември), Добрич - град (25 септември)!


    Municeps - блог на ФРМС

    НОВИНИ ОТ MERI България
    Инициативата Кметове и общини за максимални ползи
    за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI)
    има за цел да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне
    на най-добрите практики и обучение в европейските страни,
    както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.

    ИНФО МРЕЖА

    • Ново в Онлайн Библиотека
    • Иновация на седмицата
    • Инициативи/Проекти
    • Възможности за финансиране и обучение

    За да публикуваме Ваши новини и/или обяви в е-Седмичника, пратете ги на [email protected]

    Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .

    Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.


    MERI България
    Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
    Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI) има за цел да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
    Партньори на MERI в България са
    Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините.

    MERI България

    Харесайте страницата на MERI България във Facebook

    • Споделете 10-те общи принципа на Европейския съюз за включване на ромите и се присъединете към MERI!
      MERI е общоевропейска мрежа на общини, представители на следните държави:
      - Страните, в които MTM (Максимални ползи за ромското включване) разработи проекти през последните три години чрез програма PGF - Унгария, България, Румъния, Словакия и Чешката република;
      - Страните от Западните Балкани, където MTM понастоящем започва да развива партньорства - Хърватска, Сърбия, Македония, Черна гора, Албания

    • Приключиха двата дистанционни курса в рамките на MERI България
      Поздравяваме всички успешно решили тестовете към 6-те лекции на всеки курс. Очаквайте сертификатите си към края на месеца.

    • Първи учебен ден в кв. Филиповци
      В квартал Филиповци днес 50 първолачета влязоха за първи път в клас. Родителите от квартала са твърдо убедени, че децата им трябва да се образоват въпреки трудностите. 
      Началото на учебната година посрещнаха и 490 ученика от 103 ОУ "Васил Левски" в кв. Филиповци. Празненството се състоеше от много песни и стихотворения. Някои от майките на учениците споделиха, че за да подготвиш едно дете за учебната година са нужни доста средства и те трудно се справят, въпреки че на децата от 1-ви до 7-ми клас се осигуряват с учебници. 

    • Как се излиза от порочния кръг на криминалното енерго в Самоков?
      Даниела Михайлова, програма „Инициатива за равни възможности”: Изходът е възобновяване на старите партиди от времето, когато енергото е било държавно. Подава се заявление за присъединяване, удостоверение за постоянен адрес, издадено от съответната община, както и копие на титуляра на партидата.

    • Огнян Исаев: Циганин съм и не искам да се интегрирам
      Остра реакция срещу изказване на български евродепутат и двойните стандарти в политиката. Вие на какво мнение сте?

    • Живот между ромите: Предвоенни фотографии
      Центърът "Анe Франк", САЩ, на 10 септември 2013 г. откри изложба фотографии на Jan Yoors "Живот между ромите: Предвоенни фотографии". Изложбата ще е отворена до 3 януари 2014 г.
      Изложбата чрез 34 черно-бели исторически снимки визуално представя на посетителите житейския опит на Jan Yoors и неговото документиране на ромската история, бит и култура преди войната. Снимките на неговото семейство осиновители предоставят уникален и нефилтриран поглед към живота на ромите. 
      Yoors (1922 – 1977) е известен фотограф, художник, скулптор, дизайнер, писател, роден в Антверпен, Белгия. На 12-годишна възраст той избягва с ромски табор и пътува с него в продължение на няколко месеца. Когато най-после се завръща у дома, вместо да му се карат, неговите либерално мислещи родители му разрешават да прекарва част от всяка година с ромското си семейство, което той прави до 18-годишна възраст. По-късно Yoors написва книга за живота си сред ромите.
      Когато избухва Втората световна война, Yoors заминава за Англия, за да се присъедини към британската армия. Към него се обръща британското разузнаване да привлече роми, които да помогнат на Съюзническите разузнавателни сили в окупирана Франция. Той се съгласява и заедно с привлечени роми прекарва контрабандно оръжие за участниците в Съпротивата. През 1943 г. групата е арестувана от Гестапо. Yoors е хвърлен в единична килия в парижкия La Sant? Prison, измъчване и осъден на смърт.
      След като е случайно освободен, с помощта на съюзниците Yoors се представя за офицер от SS, който има разрешение да транспортира съюзнически затворници с влак. След няколко пътувания и ескортиране на свалени пилоти, разузнавачи и други зад вражеските линии, 20-годишният Yoors е заловен отново. През 1945 г. той излиза от известния концентрационен лагер на Франко Miranda, за да научи, че почти всички членове на неговото ромско семейство са загинали в Аушвиц. Такава вероятно е съдбата на хората, които виждате на снимките.
      След войната Yoors продължава да снима ромите, които среща по време на пътуванията си по света.

    начало >>

    ИНФО МРЕЖА

    начало >>

  • Ново в Онлайн Библиотека

    Индекс за устойчивост на НПО 2012 – България
    В България към края 2012 г. има регистрирани над 35 000 НПО – с 1850 повече от тези през 2011 г. През 2012 г. се забелязва подобряване на устойчивостта на неправителствените организации (НПО) в България, до голяма степен поради успешните застъпнически инициативи на НПО. НПО коалициите бяха активни и имаха значително влияние през годината, а представителите на НПО бяха канени да участват в различни етапи на процеса на вземане на решения. Едно от важните постижения, което се очаква да укрепи сектора, е приемането на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации през септември 2012 г. Български център за нестопанско право, 2013.
    Към теми в Библиотеката: Гражданско участие

    начало >>

  • ИНОВАЦИЯ НА СЕДМИЦАТА

    Звено за мониторинг изпълнение и оценка (ЗМО) на Стратегията за развитието на социалните услуги в Област Разград (2011 – 2015 г.)
    Мониторингът се осъществява с прякото участие на всички заинтересовани страни – Областна администрация, общински администрации, неправителствен сектор, Регионалната дирекция за социално подпомагане (РДСП), дирекциите „Социално подпомагане”, доставчици на услуги.

    Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!

    начало >>

  • ИНИЦИАТИВИ/ПРОЕКТИ

    На 20 септември (петък) от 11:00 часа в пресклуб БТА гражданско сдружение „Алцхаймер-България” организира пресконференция за световния ден на болните от Болест на Алцхаймер – 21 септември
    По време на събитието ще бъдат коментирани мерките за подобряване средата за болните от деменция, залегнали в Националната стратегия за дългосрочна грижа и разработването на първия за България Национален план за деменции.
    Участници в пресконференцията ще бъдат:
    невропсихологът доц. Маргарита Райчева,
    експерти от Министерство на труда и социалната политика и Министерство на здравеопазването,
    Ирина Илиева - изпълнителен секретар на ГС “Алцхаймер–България” ,
    д-р Димитър Кюланов – близък на болен от Алцхаймер и член на сдружението.
    За контакти и допълнителна информация:
    Ирина Илиева – изп. секретар на ГС „Алцхаймер-България“
    тел: (02) 989 45 39; 470 64 48
    моб.: 0898 444 027
    Вилиана-Мария Николова - ПР експерт
    e-mail: [email protected]
    По инициатива на Световната здравна организация 21 септември се отбелязва като ден за борба с болестта на Алцхаймер от 1994 г. Всяка година на този ден болни и техните семейства, неправителствени организации и представители на отговорните институции солидарно се обединяват, за да привлекат общественото внимание към болестта на Алцхаймер. На всеки 68 секунди някой развива болестта на Алцхаймер. Заболяването често се нарича „семейна болест“, тъй като гледането на любимия човек, засегнат от болестта, постепенно причинява хроничен стрес на всеки член на семейството и е значим социален и здравен проблем.

    Семинар „Към добри практики 2.0”, 8-9 октомври 2013, Финландия
    Срок за регистрация: преди 1 октомври 2013 г.
    Какви са поуките от събирането, анализира и трансфера на най-добрите практики? По какви критерии те са отличени? Как те се разпространяват и се трансферират в други области? Имаме ли добри критерии за трансфер? Какви инструменти са били ползвани в тези процеси? Споделете своя опит!
    Потенциалът на най-добрите практики не е изцяло използван. Уроците от настоящия програмен период трябва да се използват, за да намерят по-добри подходи и инструменти. В края на семинара ние се разчита да има изградена обща визия как трябва да се събират, анализират и обменят най-добри практики в бъдеще - визия каква трябва да бъде Най-добра практика 2.0.
    Семинарът се организира от Финландската селска мрежа и Европейския селски алианс.

    начало >>

  • ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ И ОБУЧЕНИЕ

  • НОВО: АКТУАЛИЗИРАНА ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА КЪМ КРАЕН СРОК 1 ОКТОМВРИ 2013Г. И СРЕДСТВАТА ПО ДЕЙНОСТИ
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    Във връзка с приключването на програма „Младежта в действие (2007-2013г.)" и последния срок за кандидатстване, НЦЕМПИ информира бенефициентите, че за краен срок 1 октомври 2013г. има останали средства по дейности:
    - Дейност 1.2 Младежки инициативи: средствата са ограничени и по предварителни изчисления ще бъдат финансирани около 5 проекта;
    - Дейност 1.3 Проекти за демократично гражданство;
    - Дейност 2 Европейска доброволческа служба;
    - Дейност 5.1 Срещи на младите хора и отговорните за младежката политика.
    Средствата по дейности 1.2 Младежки инициативи, 1.3 Проекти за демократично гражданство и 5.1 Срещи на младите хора и отговорните за младежката политика са ограничени.
    Средствата по дейности 1.1 Младежки обмени, 3.1.1 и 3.1.2 Сътрудничество с държави граничещи с ЕС и4.3 Обучения на младежки работници и работа в мрежа са изчерпани и проекти по тези дейности няма да бъдат финансирани.

  • НОВО: Конкурс за плакат по повод Световния ден на храните
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Деца и младежи от цял свят на възраст от пет до 17 години могат да участват в конкурса за плакат по повод Световния ден на храните. Съорганизатор на състезанието е Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН. Победителите ще бъдат обявени на Световния ден на храните - 16 октомври.
    Първите три най-добри предложения ще бъдат публикувани на уебсайта на Световния ден на храните и споделяни чрез фейсбук страницата на FAO и движението "Да сложим край на глада".
    Участниците ще трябва да изпратят своя дизайн за плакат на тема "Здравословни хранителни системи". Победителите ще бъдат избрани в три категории според възрастта им: 5-8 години, 9-12 години и 13-17 години. На плакатите може да има текст на всеки език.
    Кандидатстването става на интернет страницата на състезанието.

  • НОВО: Покана "Инфраструктури за научни изследвания" към Седма рамкова програма
    Краен срок: Краен срок: 3 декември 2013 г.
    Поканата е за "Инфраструктури за научни изследвания" с номер FP7-INFRASTRUCTURES-2013-2.
    Бюджет: 2 500 000 евро

  • НОВО: Покана "Подкрепа за информационни мерки в областта на ОСП"
    Краен срок: Краен срок: 30 ноември 2013 г.
    Дейностите следва да включват няколко комуникационни дейности или инструмента, изброени по-долу (списъкът не е изчерпателен):
    - изготвяне и разпространение на аудиовизуални и мултимедийни материали,
    - производство и разпространение на печатни материали (публикации, плакати и т.н.),
    - създаване на интернет инструменти и инструменти на социална мрежа,
    - медийни мероприятия,
    - конференции, семинари и работни срещи,
    - мероприятия от типа "ферма в града" и т.н., които спомагат за обясняване на градското население на значимостта на селското стопанство,
    - мероприятия от типа "отворени врати", които показват на гражданите ролята на селското стопанство,
    - стационарни или мобилни изложби или информационни бюра.

  • НОВО: Втори поетичен конкурс за любовна лирика "Любовен човек"
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Организатор на конкурса е e-Lit.info Сайт за литература с любезното съдействие на Община Троян.
    Конкурсът се провежда на всеки две години.
    Право на участие имат всички, пишещи на български език.
    частниците трябва да изпратят до 3 (три) стихотворения на любовна тематика с прикачен файл в .doc, придружени с имената на автора, телефон, пощенски и електронен адрес за връзка на имейл: [email protected]

  • НОВО: Академия КЛЮЧ
    Краен срок: 10 октомври 2013 г.
    Академията ще даде възможност на две последователни групи, състоящи се от по 10 младежи, да:
    - Преминат обучение за спецификите на гражданския сектор, водено от опитни обучители от Фондация СМАРТ, 42 тренинг и БЦНП;
    - Имат възможността да учат чрез практика на място в офисите на утвърдени и активни НПО;
    - Инициират и реализират собствени инициативи – индивидуални и групови;
    - Развият своите комуникационни и презентационни умения като споделят натрупания опит с други младежи и по този начин да „предадат нататък” ефекта от Академията.

  • НОВО: Конкурс за лектори – КЛЮЧари
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Форум КЛЮЧ е уникална възможност, която имаха вече над 30 представители на граждански организации, да споделят опита си с над 1400 млади хора, студенти, доброволци и техни колеги от други НПО.
    Ако имате страхотна идея, свързана с доброволчеството, благотворителността или неправителствения сектор…
    Ако имате опит, който да вдъхнови младите хора и да запали интереса им към сектора на гражданските организации и/или работата за каузи…
    Ако не се притеснявате да излезете пред публика и да разкажете на хората за идеите и опита си…
    Ако имате успехи при осъществяването на добри инициативи или кампании в полза на другите…
    Ако за Вас е важно да кажете на глас, че да правиш нещо за другите може да означава да бъдеш щастлив…
    Ако сте от средите на бизнеса, но имате своя кауза, която успешно защитавате…
    Или ако просто имате идея как гражданските организации да бъдат по-успешни в работата си…
    Включете се!

  • НОВО: Покана за журналисти на обучение за словото на омразата и правата на малцинствата, 10-13 октомври 2013, Литва
    Краен срок: 22 септември 2013 г.
    Ако работите като журналист и се интересувате от правата на социално уязвимите групи и желаете да придобиете нови знания, тази покана е за Вас!
    Тази безплатна програма за обучение цели да даде възможност на журналистите да разпознават дискриминацията, омразата и стереотипите и да се научат как да се справят по подходящ начин с тях.

  • НОВО: Семинар за национални младежки съвети за достъпа до социални права на младите хора, 29 -31 октомври 2013, Европейски младежки център - Страсбург
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Семинарът ще събере 30 участници с цел да се увеличи експертният опит на националните младежки съвети, използвайки достъпа до социални права на младите хора да защитават и развиват политики и програми.
    Кандидатите трябва да бъдат подкрепени от техните национални младежки съвети за участието си в семинара, чрез писмо за подкрепа.
    Всички кандидати трябва да кандидатстват онлайн и да изпратят своите препоръчителни писма до 30 септември 2013 полунощ централноевропейско време.

  • НОВО: Internationales Haus Sonnenberg търси партньори за създаване на Форум за синергия за организации, работещи в областта на международните програми за младежки обмен.
    Краен срок: 21 септември 2013 г.
    Internationales Haus Sonnenberg търси партньори за създаване на Форум за синергия за организации, работещи в областта на международните програми за младежки обмен.
    Изпратете своето партньорско споразумение!

  • НОВО: Национален конкурс „Доброволец на годината” 2013
    Краен срок: 17 ноември 2013 г., 24.00 часа
    Фондация "АСТИКА" обявява конкурс "ДОБРОВОЛЕЦ НА ГОДИНАТА` 2013".
    Номинациите ще бъдат подложени на гласуване от 21 ноември до 27 ноември 2013 г.
    Носителят на приза "Доброволец на годината" и наградените по категории доброволци ще бъдат оповестени на 5 декември 2013 г., на официална церемония посветена на "Международния ден на доброволеца" .
    Конкурсът се реализира с подкрепата на Национална програма за младежта, НЦЕМПИ и Община Бургас.

  • НОВО: Конкурс за корица на антологията „За спасяването на света“
    Краен срок: 20 октомври 2013 г.
    Човешката библиотека копнее за корица на предстоящата антология „За спасяването на света“. Конкурсът е отворен към всички български художници.
    Корицата ще краси и електронното, и хартиеното издание на антологията.

    НАЧАЛО >>

    Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред

  • Европейски фонд за демокрация
    Краен срок: текущ
    Европейският фонд за демокрация приема предложения за проекти, допринасящи за развитието на плуралистични, многопартийни системи и демократични общества с фокус върху страните, влизащи в обхвата на политиката на ЕС за съседство. Могат да кандидатстват неправителствени организации, движения, както и физически лица, млади лидери и представители на независими медии. Първите решения за финансиране ще бъдат взети в края на м. септември 2013 г., но Фондът ще приема предложения целогодишно.

  • Покана за НПО
    Краен срок: текущ
    Youth Initiative на Отворено общество приема предложения на НПО за финансиране с до 10 000 щ.д. за, за да развиват и курират тематични страници на новия глобален портал за младежта youthpolicy.org.
    Потенциални теми за страниците на включват, но не се ограничават до:
    - Участие и гражданство
    - Активизъм и доброволчество
    - Децата и правата на младежите
    - Глобалната политика по лекарствата
    - Общественополезен труд
    - Научни изследвания и знания
    - Неформално обучение
    - Околна среда и устойчиво развитие
    - Мултикултурализма и малцинства
    - Правосъдие
    Организациите, търсещи финансиране, трябва да бъдат регистрирани НПО. Предложенията не трябва да надвишават 10 000 щ.д. или една година продължителност. Всички предложения трябва да бъдат представени на английски език.

  • Малки грантове на Хуманитарен фонд за иновации
    Краен срок: Текущ
    Хуманитарният фонд за иновации (Humanitarian Innovation Fund - HIF) е уникална възможност за подкрепа на организации, ангажирани в предоставянето на хуманитарна помощ чрез използването на нови технологии, продукти и процеси.
    Грантовете са до 20 000 паунда за 6-месечни проекти.

  • Малки грантове за организиране на кампании за набиране на средства
    Краен срок: текущ
    Български център за нестопанско право и Програмен и аналитичен център за европейско право стартират програма за предоставяне на малки грантове за организиране на кампании за набиране на средства от индивидуални и корпоративни дарители. Грантовете ще бъдат предоставени на сдружения, фондации и читалища.
    Целта на предоставяните грантове ще бъде покриване на разходи по организиране на самите кампании (например наемане на зала за благотворителен концерт, отпечатване на промоционални материали и др.). Разходите, които ще бъдат покривани, трябва да са свързани с предварителното набиране на средства, а не с последващото изпълнение на каузата! Например, ако целта на набирането на средства е организиране на конференция, разходите които ще одобрим не трябва да са разходи по организирането на самата конференция, а разходи по набиране на средствата за реализирането й.
    Средствата, предоставени на една организация при едно кандидатстване, не могат да надхвърлят 1 000 лева. Организациите могат да кандидатстват отново само след отчитане на предишния грант, получен по тази програма. Независимо от предоставеното финансиране, окончателно одобрените разходи ще бъдат на стойност не повече от 1/3 от набраните средства. Това означава, че при отпуснати 1000 лева, а набрани от кампанията 1500 лева, за разходи ще бъдат признати само 500 лева, а останалите ще трябва да бъдат възстановени.
    За да кандидатствате за участие в обученията следва да попълните формуляр за кандидатстване. Попълненият формуляр, заедно с удостоверение за актуално състояние на организацията, издадено не по-рано от 3 месеца преди датата на кандидатстване, трябва да изпратите на ел. поща [email protected], по факс (02) 9888166 или по поща/куриер на адрес София 1000, ул. „Добруджа" № 6, за БЦНП. Формулярът се попълва и изпраща от официалния представител на съответната нестопанска организация.
    Срокът за приемане на формуляри за кандидатстване е текущ. Всеки кандидат ще получи отговор до 3 седмици след получаване на документите. Организаторите могат да поискат допълнителна информация от кандидатите. В такива случаи срокът се удължава с 10 дни от датата на получаване на исканата информация.
    За повече информация за програмата може да се обръщате към Елина Петкова, Български център за нестопанско право.

  • Резидентна програма на Център за съвременно изкуство - Пловдив
    Краен срок: текущ
    През годината един български и двама чуждестранни артисти пребивават и работят в Пловдив. Всеки един работи в продължение на един месец в мултимедиината лаборатория. Участниците се селектират от сдружение "Изкуство днес". В лабораторията "Art Tоday Lab" се реализира проект в областта на електронните форми: инсталация , видео арт , 2D и 3D, звук , нет арт. Проектът се представя пред пловдивска публика в изложбените пространтсва на Център за Съвременно Изкуство - Пловдив или на други избрани от артиста места. По време на престоя си артистите представят пред публика своята досегашна творческа дейност, както и етапи от проекта, който осъществяват в мултимедийната лаборатория.

  • Фонд „Социална закрила” очаква проекти
    Краен срок: текущ
    Фонд „Социална закрила” финансира проекти, свързани със социалното включване и подобряване качеството на живот на посочените целеви групи, и създаващи възможност за:
    - предоставяне на нов вид социални услуги в общността;
    - подобряване условията на живот в специализираните институции, в т.ч. и материалната база;
    - подобряване условията на живот на лица в риск;
    - деинституционализация на социалните услуги;
    - подкрепа в кризисни, извънредни ситуации и положения.
    Средства се отпускат само когато дейностите не са финансирани от републиканския бюджет, от програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове или други финансови механизми.
    Юридически лица и физически лица, регистрирани по търговския закон, могат да предоставят социални услуги само след вписване в регистър към Агенцията за социално подпомагане, а за предоставяне на социални услуги за деца до 18 години – след издаване на лиценз от ДАЗД за тази дейност и вписване в регистъра на АСП.
    Юридически лица, физически лица, регистрирани по Търговския закон и общини могат да кандидатстват за финансови средства от Фонда след защита на проект. Проектът се разработва по утвърден формуляр.
    Разглеждането и оценяването на проектите преминава на два етапа. Проектите се разглеждат и оценяват от Експертен съвет, който изготвя доклад до Управителния съвет. Управителният съвет на Фонд “Социална закрила” взема решение за финансиране или отказ на проекта.
    За организиране и провеждане на културни, спортни и други мероприятия, насочени към социално включване на рисковите групи от населението, може да се отпускат веднъж годишно финансови средства на организации или общини.

  • Тръст за социална алтернатива (ТСА)
    Краен срок: текущ
    ТСА осигурява финансова помощ за проекти, които допринасят за прекъсване порочния кръг на бедността в България, като помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. Дейностите на ТСА са със специален фокус върху ромите, които представляват голяма част от хората, живеещи в нищета. ТСА осигурява подкрепа в три основни направления:
    - Ранно детско развитие – с фокус върху отглеждането на здрави деца и повишено присъствие в детската градина.
    - Образователни постижения и предотвратяване на отпадането на деца от училище – с фокус върху подобряване участието и ученето в училище и повишаване на броя ученици, завършващи средно образование.
    - Достъп до възможности за повишаване доходите на хора от рискови групи, което включва свързване с работодатели, предприемачество и жилищно устройство.

  • Програма ”Общностни решения” 2013
    Краен срок: 20 септември 2013 г.
    Това е четвърти кръг на Програма ”Общностни решения” 2013, професионална програма за развитие за най-добрите и най-ярките световни лидери, работещи в областите прозрачност и отчетност; толерантност и разрешаване на конфликти; околна среда; и проблеми на жените и въпросите на равенството. Одобрените кандидати ще участват в: на четиримесечен стаж в САЩ в НПО или правителствена агенция; структурирано виртуалното обучение и работа в мрежа чрез Online Community Leadership Institute; и, дизайн и изпълнение на последващи проекти в родните им страни.
    Граждани на България имат право да участват в програмата.

  • Стипендии по програма „Community Solutions” 2014
    Краен срок: 20 септември 2013 г.
    Държавният департамент на САЩ обявява покана за участници в програмата „Community Solutions” – програма за професионално развитие на лидери на общности, работещи в следните области: прозрачност и отчетност; толерантност и разрешаване на конфликти; проблеми на околната среда; полове и проблеми на жените. Шейсет от всички кандидати ще получат стипендии по програмата за периода 2014-2015 г. и ще участват в:
    - 4-месечна работа в неправителствена организация или правителствена агенция в САЩ, с дейности по проблемите на общностите;
    - развитие на практическите умения за лидерство и организационен мениджмънт чрез структурирано виртуално обучение през Онлайн института за лидество на общности;
    - след завръщането си от САЩ съвместно с приемащите американски организации участниците ще разработят и реализират проекти или инициативи в своите държави, свързани с развитието на общностите.
    ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА
    - подкрепа при издаването на виза J-1;
    - двупосочен билет до САЩ;
    - застраховка срещу злополука и болест;
    - стипендия за покриване на настаняване, храна и непредвидени разходи.
    ДОПУСТИМОСТ НА КАНДИДАТИТЕ
    Граждани на Р България имат право да участват. Конкурсът е отворен за лидери на общности на възраст 25-38 години към момента на кандидатстване, отговарящи на следните критерии:
    - да са граждани на страна, участваща в програмата (граждани или постоянно пребиваващи в САЩ, както и лица подали заявление за постоянно пребиваване в САЩ през последните три години не са допустими);
    - живеят и работят в родната си страната (лица, участващи в научни, обучителни или научни програми в САЩ към момента на кандидатстването и лица, пребиваващи или работещи извън родните си страни към момента на кандидатстването не са допустими);
    - работят по проект или инициатива, свързани с проблемите на общностите и имат най-малко две години опит в развитието на общността към момента на кандидатстване;
    - могат да започнат програмата в САЩ през 2014 г. и ще се завърнат в страната си за поне две години след приключване на програмата;
    - отговарят на изискванията за виза J-1 (лица, които са участвали в програма за обмен, спонсорирана или финансирана от правителството на САЩ, които към момента на кандидатстване са живели по-малко от две години в страната си след завръщането си не са допустими);
    - владеят отлично писмено и говоримо английски език към момента на кандидатстване.
    Заинтересованите кандидати следва да кандидатстват директно през сайта на програмата.

  • Проект "CO-LABOR"
    Краен срок: 20 септември 2013 г.
    Derida Dance Center отправя покана към хореографи от различни държави, работещи в областта на съвременния танц и пърформанс за включване в проекта CO-LABOR. Селектираните артисти ще могат да реализират свои проекти в пространствата на Derida Dance Center в рамките на 20 работни дни. Успоредно с това, по време на резиденцията ще бъде организирана петдневна лаборатория, в която ще могат да се включат български артисти и любители на съвременния танц под менторството на селектирания резидент. Творческият процес ще бъде фокусиран върху интерпретация на темата „Сподели“. Композитор и видео артист ще участват в работния процес и представянето на крайния резултат.
    Derida Dance Center ще предостави на селектираните артисти работно пространство, финансова подкрепа в размер на 1000 лв., техническа помощ и възможност за изграждане на концепция съвместно с видео артист и композитор.

  • Програма Перикъл - обмен, помощ и обучение
    Краен срок: 21 септември 2013 г.
    Програма Перикъл финансира обмени, консултации и обучения за публични власти, банки и други, участващи в борбата с фалшифицирането на еврото - както в еврозоната и в страните от ЕС извън еврозоната.
    Целта е по-добра защита на евробанкнотите и евромонетите в Европа и по света.
    Перикъл осигурява съдействие на: националните правоприлагащи органи, националните централни банки и съдебните органи в публичния сектор и търговските банки, офиси за обмен на валута и др.

  • Фотоконкурс "Европейското енергийно бъдеще"
    Краен срок: 22 септември 2013 г.
    Представи си Европейското енергийно бъдеще!
    Откъде ще черпим енергия през 2050 г.?
    Грабнете фотоапарата си и ни изпратете снимка, която изобразява европейското енергийно бъдеще през 2050 г. или въздействащ образ от енергийното ни настояще. Най-добрите работи ще бъдат изложени в Брюксел, а победителят ще спечели фотографски материали по избор на стойност 1000 евро.

  • Покана за представяне на предложения за "Мрежа на екологичните иновационни финансисти" в рамките на Програмата за конкурентоспособност и иновации (CIP) за периода 2007-2013 г.
    Краен срок: 23 септември 2013 г.
    Бюджет: 2 млн. евро
    Поканата за набиране на предложения за проекти цели да подобри достъпа до публично и частно финансиране за иновативни предприятия, особено за МСП, ангажирани в еко-иновации, чисти технологии и ефективно използване на ресурсите в Европейския съюз. Проектите по тази покана следва конкретно насочени към:
    1. увеличаване на еко-иновациите и качеството;
    2. разширяване на размера на наличното финансиране за еко-иновативни компании;
    3. оползотворяване на възможностите за финансиране, предлагани от:
    а. Хоризонт 2020, Рамковата програма за научни изследвания и иновации (2014-2020 г.);
    б. Програмата за конкурентоспособност на предприятията и за МСП (COSME) 2014-2020 г., и
    C. Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР);
    4. ползване, когато това е целесъобразно и оправдано, от класираните преди пускането на пазара демонстрационни проекти, финансирани от Европейската комисия, управлявани от Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации.
    Сумата на безвъзмездната помощ (участието иска от Комисията) не може да надвишава 95% от общите допустими разходи за изпълнение на проекта.
    Очакваната продължителност на проектите е 30 месеца.
    Кандидатите могат да бъдат публични и частни организации, неправителствени организации, университети, изследователски институти.
    Кандидатите трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в: Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Бивша югославска република Македония, Черна гора, Турция, Сърбия, Израел и Албания.

  • Конкурс за иновативни идеи от МСП, работещи в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост
    Краен срок: 24 септември 2013 г.
    Агенцията за икономическо развитие Варна има удоволствието да Ви уведоми, че в рамките на реализацията на проект "APP4INNO - Създаване и популяризиране на нови подходи и инструменти за засилване на конкурентоспособността на първичния сектор и иновациите в Югоизточна Европа", съфинансиран от Оперативна програма „Югоизточна Европа", бе обявен "Конкурс на идеи" за набирането на иновативни проектни предложения.
    Заинтересовани фирмиот сектора на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост могат да представят предложения за проект в съответствие с правилата, посочени в Заданието на конкурса. Ще бъдат избрани най-добрите иновативни идеи, които ще получат награда под формата на безплатна експертна техническа помощ.

  • Фотоконкурс "Усмивки"
    Краен срок: 25 септември 2013 г.
    Сдружение "На ти с Природата" обявява фотоконкурс за най-оригинална авторска снимка на животно, на тема „Усмивка!"
    Снимките трябва да са с заснети с висока резолюция и максимално добро качество (с над 6 мегапиксела камера), за да са подходящи за печат.
    Приемат се само авторски снимки!
    Всеки участник може да участва с не повече от 7 свои снимки.

  • Улесняване на транснационален туристически обмен извън сезона в Европа, насърчаване на възрастните граждани да пътуват
    Краен срок: 26 септември 2013 г.
    Предложенията следва да:
    - се съсредоточат върху целевата група на възрастните;
    - Да се основават на транснационалните публично-частни партньорства;
    - Да предложат модел или механизъм за транснационален обмен;
    - Да бъдат технически и финансово устойчиви;
    - Да бъдат измерими;
    - Да правят видима подкрепата на Европейския съюз за този проект.
    Максимален принос на общността на проект: 340 000 евро.
    Бюджет: 1 000 000 евро

  • Литературен конкурс: "Когато хората пораснаха"
    Краен срок: 27 септември 2013 г.
    Марсианско общество – България обяви Международен литературен конкурс на тема „КОГАТО ХОРАТА ПОРАСНАХА".
    Тематично името на конкурса е свързано със сентенцията на Циолковски "Земята е люлка на човечеството, но не трябва вечно да се живее в люлката."
    (Препоръчително е творбите да са свързани с Марс, но не е задължително.)
    Приемат се произведения в две категории: "Проза" и „Поезия".
    Възрастови ограничения няма.

  • Европейско сътрудничество в областта на науката и технологиите (COST)
    Краен срок: 27 септември 2013 г.
    Европейското сътрудничество в областта на науката и технологиите обединява изследователи и експерти от различни страни, които работят по определени теми. По линия на Европейското сътрудничество в областта на науката и технологиите НЕ се финансират самите научни изследвания, а провеждането на срещи, конференции, краткосрочен научен обмен и информационни прояви, които допринасят за работата в мрежа.
    Европейското сътрудничество в областта на науката и технологиите е организирано в девет широки изследователски области (Биомедицина и молекулярни бионауки; Химия и молекулярни науки и технологии; Науки за Земята и управление на околната среда; Храни и земеделие; Гори, продукти и услуги, свързани с тях; Хора, общество, култура и здраве; Информационни и комуникационни технологии; Материали, физика и нанонауки; Транспорт и градско развитие).
    Авторите на предложения се приканват да посочат към коя изследователска област спада тяхната тема. Интердисциплинарните предложения, които не се вписват в една-единствена изследователска област, следва да се подават като мултидисциплинарни предложения и ще бъдат оценявани отделно.
    Предложенията следва да включват изследователи от поне пет държави, участващи в Европейското сътрудничество в областта на науката и технологиите.

  • Конкурс за компютърна презентация и/или видеоклип „Разкажи за културното ни минало”
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Библиотека „Родина” – Стара Загора и коалиционните й партньори по проект „Старозагорска е-памет” (ОБ „Искра” – Казанлък и библиотеките в селата Калояновец, Кирилово и Хрищени) обявяват конкурс за компютърна презентация и/или видеоклип на тема „Разкажи за културното ни минало”.
    Разкажете за:
    - историята на културно-историческите забележителности от старозагорския регион – църкви, училища, читалища, паметници и стари сгради, паркове и местности, колоритни улици и дворове; за личности и известни фамилии с принос в културния, обществения и икономическия живот на Стара Загора и областта.
    - характерните за старозагорския регион народни традиции и обичаи, опазени и съхранени в бита на местните общности – при сватба, смърт, годеж, прощъпалник...; за Сурва, Баба Марта, Великден, Гергьовден...
    В конкурса могат да участват хора от всички възрасти с авторски презентации или видеоклипове за културно-историческото минало на Стара Загора и региона.
    Всеки участник има право да изпрати 1 презентация и/или 1 видеоклип, изработени през 2013 г., които не са участвали в други конкурси.
    Технически параметри и изисквания за презентациите:
    Размер на файла: до 90 МБ
    Формат на файла: pdf, ppt, pps, pptx
    Технически параметри и изисквания за видеоклиповете:
    Продължителност: от 3 до 10 минути
    Формат на видеото: DV (PAL) или HDV, препоръчителен bitrate 8 Mbps
    Препоръчителен формат на файла: mpеg2 и mp4 (H.264)

  • Национален литературен конкурс за средношколци "Как ще спреш ти мене – волната…"
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Национален конкурс за средношколци (VII-XII кл., в категориите есе и стихотворение) под наслов: „Как ще спреш ти мене – волната...”. Конкурсът е посветен на 120-годишнината от рождението на видната българска поетеса Елисавета Багряна.
    Условията на конкурса изискват представяне на 3 непубликувани стихотворения или есе в обем до 3 печатни стандартни страници.
    Текстовете се приемат на електронен адрес [email protected] или на хартиен носител - на адреса на общинска администрация:
    8800, Сливен, бул. „Цар Освободител” № 1,
    отдел „Образование, култура и вероизповедания”
    за конкурса „Как ще спреш ти мене – волната…”

  • Конкурс „Лукс и изкуство, родени от боклука”
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    формиране на еко-осъзнатост" стартира конкурс „Лукс и изкуство, родени от боклука”.
    По време на националната фаза на конкурса училища, еко-организации, културни асоциации и дори отделни физически лица ще могат да представят предмети, изработени от отпадъчни материали. Предметите могат да са свързани с бита и ежедневието, могат да имат за цел декорация или създаване на удобства.
    Всеки предмет, участник в конкурса, следва да бъде представен с кратко описание, снимки (до 3 бр.) и да бъде съпроводен от информация (вкл. данни за контакт) за неговия/те създател/и.
    Участниците в конкурса ще имат възможност да представят своите кандидатури на специално изработена за целта facebook страница до 30 септември 2013 г.
    За повече информация и подробности, моля позвънете на 02 4342244 или пишете на [email protected]
    За всеки участващ предмет ще може да се гласува с „харесване” от момента на неговото публикуване онлайн до 24:00 на 11 октомври 2013 г.

  • Национален литературен конкурс по повод 65-годишнината на Поддържан резерват "Сребърна" на тема „Сребърна – птици и хора”
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Във връзка с отбелязване на 65-годишнината от обявяването на езерото Сребърна за защитена територия, в рамките на проект „Дейности по устойчиво управление на Поддържан резерват „Сребърна” и Резерват „Бели Лом”, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, Регионална инспекция по околната среда и водите – Русе обяви Национален литературен конкурс за ученици на тема „Сребърна – птици и хора”.
    Цел: участниците да направят собствена интерпретация по темата въз основа на преживявания или разкази, да проявят креативност и оригиналност, да постигнат яснота на посланията си в творбите.
    Участници: ученици от начален, основен и гимназиален курс на обучение от страната в три възрастови групи:
    - първа група: 7 - 13 години;
    - втора: 14 - 16 години;
    - трета група: 17 - 19 години.
    Жанр на творбата - по избор: есе, пътепис, разказ, приказка, стихотворение.
    Авторите имат пълна свобода са представят различни аспекти, свързани с миналото, настоящето и бъдещето на Сребърна, историята, културата, съжителството между хората и птиците, ролята на резервата в мозайката от обекти на световното културно и природно наследство България.
    Обем за есетата и разказите: не повече от 2 стр. - А4, формат: Word, шрифт: Times New Roman, размер на шрифта: 12 пункта, разстояние между редовете: 1,5.

  • Национален конкурс за фоторазказ по повод 65-годишнината на Поддържан резерват "Сребърна" на тема „Сребърна през моя обектив”
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Във връзка с отбелязване на 65-годишнината от обявяването на езерото Сребърна за защитена територия, в рамките на проект „Дейности по устойчиво управление на Поддържан резерват „Сребърна” и Резерват „Бели Лом”, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, Регионална инспекция по околната среда и водите - Русе обяви Национален конкурс за фоторазказ за ученици на тема „Сребърна през моя обектив”.
    В конкурса могат да участват ученици от основния и гимназиален курс на обучение от страната, които са посетили или възнамеряват да посетят Поддържан резерват „Сребърна” през лятната ваканция.
    Желаещите да участват трябва да изпратят до 5 авторски снимки с добра резолюция по е-поща или разпечатани в размери 13-18 см (препоръчителна резолюция 1600 х 2243 в пиксели).
    В придружително писмо е необходимо да бъде уточнен периодът, в който са заснети кадрите, както и лична информация за автора: име и фамилия, учебно заведение/клуб/школа, пощенски адрес и телефон (личен или на родител/учител) за кореспонденция.
    До конкурса няма да бъдат допускани фотографии, за които участниците не могат да гарантират, че са автори. Целта на конкурса е с помощта на фотографията участниците да споделят от първо лице впечатленията си от ПР „Сребърна”, да покажат какво им е харесало и какво ги е подразнило или какво ги е вдъхновило.

  • Трети конкурс за създаване на нови творби за духов оркестър - Монтана 2013
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    За трети път Община Монтана обявява началото на Националния конкурс за създаване на нови творби за духови оркестри. Всеки композитор може да се включи в него с не повече от една творба – хоро или марш, представени като партитура. Творбите трябва да бъдат изпратени на адреса на общината до 30 септември 2013 г.
    Конкурсът има за цел да стимулира развитието и да популяризира изявите на българската духова музика; да даде възможност за създаване на нови творби – хора на фолклорна основа и маршове, за духов оркестър и изпълнението на наградените творби на Празниците на духовите оркестри “Дико Илиев” – Монтана. Конкурсът се провежда на всеки две години в град Монтана.
    В него могат да участват композитори, без възрастови ограничения.
    Творбите, изпращани от участниците в конкурса трябва да бъдат специално създадени за конкурса, да не са публикувани и публично представяни.
    Изпращаните от авторите творби трябва да бъдат съобразени с възможностите за изпълнение от среден и голям духов оркестър.
    Конкурсът е анонимен.
    Всеки композитор може да участва в него с не повече от една творба – едно хоро или един марш, представени като партитура. Желателно, но не задължително е към партитурата да бъде приложен демозапис на компактдиск в аудио формат.
    Участниците в конкурса изпращат по пощата творбите си на адрес:
    гр. Монтана, Община Монтана, ул. “Извора“ 1 Важи датата на пощенското клеймо.

  • ИПИ обяви конкурс за кратко видео на тема „Предприемачът като откривател”
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Конкурсът е насочен към младите, като участниците трябва да са на възраст 15-28 години. Участниците имат пълна свобода по отношение качеството, съдържанието и посланието на видеото – забавно, провокативно, поучително...
    Използвайте въображението си.
    Дължината на видеото не е определяща за крайния резултат, но все пак придържайте се към общата формулировка „кратко”.
    Наградите за победителите са съответно 1000, 500 и 300 евро за първите трима.
    Конкурсът се провежда по проект „Образът на предприемача в посткомунистическите страни”.

  • Седми Национален литературен конкурс за разказ „Яна Язова” – Лом 2013
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Община Лом и Народно читалище „Постоянство 1856” – Лом обявяват Национален литературен конкурс „Яна Язова” – Лом 2013.
    Конкурсът е анонимен.
    Литературен жанр – разказ, който не е награждаван на други конкурси.
    Всеки участник може да представи до три литературни творби в три екземпляра.
    Размер на творбат: до пет машинописни страници.
    Възраст на участниците: от 14 до 35 години.
    Материалите да се изпращат в плик на следния адрес:
    3600 гр. Лом
    ул. Славянска № 1
    НЧ „Постоянство 1856” – Лом
    Йорданка Тушанска – главен библиотекар
    За въпроси, свързани с конкурса, може да пишете на следния е-mail адрес:
    [email protected] и на тел: 0971/66472.
    Необходими сведения за кандидата: име, презиме, фамилия, точен адрес, ЕГН, тел. за връзка.
    Данните за участника да се поставят в отделен плик.

  • Конкурс за награда на ЕС за здравна журналистика 2013
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Във всяка държава — членка на Европейския съюз национално жури, съставено от журналисти и специалисти в областта на общественото здраве и председателствано от представител на Европейската комисия, ще избере един национален финалист. След това жури на ЕС ще избере трима победители на европейско равнище сред 28-те финалисти.28-те финалисти ще бъдат поканени в Брюксел в началото на 2014 г. за връчване на наградите.
    Всеки участник може да представи най-много 2 статии, като е възможно и колективно участие, при условие че журналистическият екип не надхвърля 5 души.
    Всички статии трябва да са на един от официалните езици на ЕС и да са били първоначално публикувани в печатно или електронно издание между 1 август 2012 г. и 30 септември 2013 г. Статията не трябва да надвишава 20 000 печатни знака (в това число интервалите).

  • Конкурс за есе на WOLFoundation
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    WOLFoundation провежда ежегоден конкурс, като търси най-добрите не-технически, на английски език текстове на теми, свързани със социално-екологични проблеми.
    Може да участва всеки, който представи есе на теми, свързани със социално-екологични проблеми.

  • Фотоконкурс "Лицата на пивоварството"
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    За трета поредна година "Пивоварите на Европа" организират фотоконкурса "Лицата на пивоварството". Темата на тазгодишното издание е "Да излезем на по бира".
    В него могат да се включат фотографи от цяла Европа, които са над 21 годишна възраст. Участието в конкурса е напълно безплатно.
    Снимките могат да показват бирарии, заведения, места и събития, на които се предлага пиво – от бирфестове до малки местни кръчми. Също така те могат да показват и различните хора, работещи в този бранш - пивовари, бармани, собственици, сервитьори.
    Фотографиите трябва да бъдат съпроводени от кратък текст и да не са доминирани от рекламни изображения. Авторите на най-добрите три снимки ще получат награди на обща стойност 1 750 евро под формата на фотографско оборудване, съответно на стойност 1 000 евро - за първо място, 500 евро - за второ и 250 евро за трето място.
    Носителят на първа награда ще бъде поканен да получи наградата си на гала вечер в Брюксел през месец декември 2013 г., като разходите му за транспорт и една нощувка ще бъдат поети от организаторите.

  • Годишна награда за превод "Кръстан Дянков"
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Наградата "Кръстан Дянков" на фондация "Елизабет Костова" се връчва за превод от английски на български език на съвременен роман с висока литературна стойност. Оригиналът трябва да е издаден след 1980 г., а преводът на български език между 1 януари 2012 г. и 30 септември 2013 г.
    В процеса на номиниране могат да участват издатели, литературни критици, преводачи и институции, специализирани в практикуването или оценяването на художествен превод. Всеки номиниращ има право на не повече от 3 номинации. Номиниран преводач може да бъде всеки, чийто превод отговаря на изискванията на наградата, независимо от гражданството на кандидата. За да се включите, моля, попълнете формуляра за номиниране.

  • Специална еднократна награда от Алеко Дянков
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    На 10 ноември 2013 г. Кръстан Дянков щеше да навърши 80 години. По този повод синът му Алеко Дянков, журналист и преводач от немски, обявява еднократна награда за превод на една определена песен на Боб Дилън. Песента се казва "Desolation Row" и излиза през 1965 г., като последно парче в албума на Дилън "Highway 61 Revisited".

  • Грантове за проекти за мир
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Journalists and Writers Foundation (JWF) е неправителствена организация, която има за цел да насърчава мирното съвместно съществуване чрез диалог и разбиране на глобално, регионално и местно равнище. Като част от своя мандат JWF се стреми да подкрепя частни лица и организации с творчески и новаторски проекти, които имат за цел да предотвратят и да реагират на повтарящи се и нови конфликти по света; насърчаване на мирното съвместно съществуване чрез диалог и насърчаване на плурализма, доброто управление, свободата на убежденията, правосъдие и помирение, социалното и икономическото развитие, зачитане на човешките права и равенството между половете и овластяване.
    Могат да кандидатстват организации с нестопанска цел и физически лица (включително, но не само академици, активисти, художници, обществени организатори, педагози, режисьори, журналисти, учени, социални работници и студенти) от цял свят.
    Грант: до 50 000 щ.д.

  • Здравна награда на ЕС за журналисти
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Европейската здравна награда за журналисти има за цел да стимулира и отличи висококачествената журналистика, която повишава осведомеността по въпроси, свързани със здравеопазването и правата на пациентите.

  • Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ набира кандидати за работа в Център за социална рехабилитация и интеграция
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Центърът се намира на територията на община „Илинден“ и приоритетно ще работи в общините Илинден и Възраждане.
    Интегрираната услуга ЦСРИ е насочена преди всичко към широка превенция на рисковото поведение на деца и неглижирането на деца, чрез подкрепа на семействата за подобряване на грижите за децата вътре в семейството, ограничаване на рисковите фактори, превенция на процесите на маргинализация и подпомагане на социалното включване.

  • Конкурс за съвременни български писатели, Англия - 2013
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Фондация „Елизабет Костова” съвместно с издателство „Питър Оуен” обяви конкурс за издаване на съвременен български роман на английски език във Великобритания.
    Конкурсът е насочен към автори на съвременна българска литература.
    Всеки кандидатстващ автор трябва да има поне един роман, публикуван в България.
    Романът, с откъс от който се кандидатства, трябва да е публикуван на български език.
    Всеки автор може да кандидатства само с една творба.
    Селекцията се осъществява от международно жури.

  • Конкурс за късометражен филм Green-Go
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Могат да кандидатстват професионалисти и любители.
    Организаторите на Green-Go Short Film Contest очакват творчески късометражни филми в следните три категории:
    - Животът в пластмаса, това е фантастично? (Филмите могат да покажат на проблема с отпадъците, как да се решат проблемите, причинени от отпадъците, как да се ремонтира, повторна употреба и рециклиране, и т.н.)
    - Вода - капка живот (Филмите могат да покажат как хората замърсяват, как да съхраним природните си ресурси, водата и водните екосистеми и т.н.)
    - Да останеш жив. (Филмите могат да покажат, какво означава изчезването на видовете за човечеството; какво могат да направят хората, за да спрат изчезването; случаи и ефекти от незаконен лов, контрабандата, глобална и интернет търговия и др.)
    Настоящата покана е отворена за всеки, който се създаде кратък филм, който да отговаря на следните изисквания:
    - Филм за кампания до 60 секунди или
    - Кратък филм между 60 секунди и на 4 минути

  • Международен фотографски конкурс Savewater!
    Краен срок: 30 септември 2013 г.
    Снимките се оценяват по пресъздаването на темата "Честване на стойността на вода", както и по фотографското качество, вкл. композиция, креативност и художествени качества, визуално въздействие и техническа компетентност.
    Могат да кандидатстват професионалисти и любители.

  • Фотоконкурс на тема „ЧетенеТо е ...”
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    Икономическата библиотека на ИПИ обяви фотоконкурс на тема: „ЧетенеТо е ...”
    Възрастови ограничения – няма.
    Жанрови ограничения и категории – няма.
    Необходими са ви:
    - отношение към четенето и фотографията,
    - много фантазия,
    - находчивост,
    - импровизация,
    - желание за споделяне.

  • Конкурс за общо лого на оперативните програми
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    Всеки желаещ може да участва като:
    - изработи проект на лого и слоган в програма за векторна графика
    - представи цветен и черно-бял вариант на изображението на български и английски език
    - представи предложението на хартиен и на електронен носител
    - представи кратко описание на замисъла и идеята на изображението

  • Покана за представяне на предложения в рамките на Работната програма на Седма рамкова програма
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    Кандидатите се приканват да представят предложенията си във връзка с поканата в рамките на Специфична програма „Сътрудничество" – Храни, земеделие и рибарство, биотехнологии – FP7-KBBE-2013-FEEDTRIALS.
    Общият бюджет по поканата възлиза на 3 000 000 евро.

  • Трети Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев" за автори до 45-годишна възраст
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    Конкурсът е анонимен, а темата – свободна. Всеки може да представи от едно до три стихотворения.

  • Световна награда на децата
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    Кое лице или организация смятате, че заслужава да бъде почетен/а с награда на децата за изключителен принос към правата на детето?
    Номинирайте своя кандидат!

  • Конкурс за Източните Родопи
    Краен срок: 1 октомври 2013 г.
    За трети път се организира конкурс за най-интересен пътепис и най-хубавата фотография от Източните Родопи. Темата и на двете състезания е „Източни Родопи – вкуси дивата природа”.
    Пътеписите и фотографиите трябва да представят по един от трите елемента на проекта „Новото тракийско злато” – дива природа, екотуризъм или биоземеделие.
    Пътеписът трябва да е на български език, в размер до 6 000 знака (без интервали) и илюстриран с най-малко три и най-много пет фотографии (минимален размер 1000 пиксела по дългата страна).
    В конкурса за фотографии три е максималният брой кадри, с които може да участва един автор. Всеки кадър трябва да е с минимален размер 1000 пиксела по дългата страна и в jpg-формат. Снимките трябва да са придружени с информация за точното място, където са направени.

  • Грантове на Европейската младежка фондация
    Краен срок: 1 октомври за категория А и В, които се провеждат между 1 април и 31 декември на следващата година
    Дейности, които могат да бъдат финансирани
    А. Международни младежки срещи (категория А)
    В. Младежки дейности, различни от срещи (категория В)
    C. Администрация на международни неправителствени младежки организации и мрежи (категория C)
    D. пилотни проекти (категория D)

  • ERC Proof of Concept Grant - Тест на концепцията
    Краен срок: 3 октомври 2013 г.
    Целта на поканата е да подпомогне спечелилите финансиране от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) да докажат концепцията и да представят стратегия за защита на правата на интелектуална собственост и развитие на идеи, идващи от финансиранe от ERC.

  • ХХХ Национален младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" 2013
    Краен срок: 4 октомври 2013 г.
    Националният младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" е наследник на богатите литературни традиции на Стара Загора. Неговата цел е да открива млади поетични дарования и да подпомага творческите им изяви.
    Конкурсът "Веселин Ханчев" се организира и провежда от Община Стара Загора, Библиотека "Родина" и Къща музей "Гео Милев".
    Участници в него могат да бъдат всички автори, навършили четиринадесет и не по-възрастни от двадесет и пет години към датата на отчитане на конкурса, които нямат издадена стихосбирка. Конкурсът е явен. Всеки кандидат може да представи от 5 до 10 поетични творби, напечатани в 3 еднообразни екземпляра. Конкурсните произведения се журират от утвърдени национални литературни творци и критици и от млади автори, лауреати на Голямата награда от конкурса през изминали години. Присъждат се три награди, като първата е издаване на самостоятелна стихосбирка и връчване на приза Златното яйце; втора и трета награди са парични премии. Присъждат се и поощрения.
    Отчитането на резултатите от Националния младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" ще бъдат обявени на Гала вечер на отличените участници на 1 ноември 2013 г. (петък).
    Материалите се изпращат с препоръчана кореспонденция, по електронна поща или факс, придружени с точно посочени име, адрес, телефон и дата на раждане на участника, не по-късно от 4 октомври 2013 г. включително.

  • Common Fund for Commodities набира предложения
    Краен срок: 4 октомври 2013 г.
    Чрез финансова подкрепа Common Fund for Commodities (CFC) се стреми да подкрепя прилагането на иновативни решения, насочени към нови възможности в стоковите пазари, водещи растеж, заетост, увеличаване на доходите на домакинствата, намаляване на бедността и подобряване на продоволствената сигурност.

  • Шести национален ученически конкурс за литературно творчество и журналистика „Стоян Михайловски“
    Краен срок: 6 октомври 2013 г.
    В конкурса могат да участват ученици от 2-ри до 12 клас, които творят в областта на литературното творчество и журналистиката.
    Темите са по раздели: "Малко доброта - малко слънце в деня ми" - за литературно творчество; и "Светът в моята тетрадка" - за журналистика.

  • Борба срещу финансовата и икономическа престъпност – FINEC 2013
    Краен срок: 7 октомври 2013 г.
    Проектните предложения, търсещи съфинансиране от ЕС по-малко от 100 000 евро, няма да бъдат допускани. Не е определен максимален бюджетен лимит. Размерът на исканото финансиране от ЕС не може да надвишава 90% от общите допустими разходи по проекта. Вноските в бюджета в натура не се допускат.

  • Грантове за предотвратяване на незаконното използване на Интернет
    Краен срок: 7 октомври 2013 г.
    Приоритети:
    - Подкрепа за сътрудничество между експерти и правоприлагащите органи за разбирането и борбата с престъпленията в киберпространството, като например кибератаките, измами онлайн, кражба на самоличност и свързаната с него престъпност и незаконната търговия в интернет;
    - Действия за установяване на стандартни форми за исканията на правоприлагащите органи за частния сектор и обратно;
    - Сътрудничество за разработване и обмяна на ефективни методи за борба с тероризма, расистко и ксенофобско съдържание в интернет, включително съдържание, подстрекаващо непълнолетни.
    Това също така включва:
    - Предотвратяване и борба срещу сексуалната експлоатация на деца он-лайн и сексуална експлоатация и насилие на деца, включително предотвратяване на рецидиви, идентифициране на деца жертви чрез порнографски материали;
    - Идентифициране на нарушителите чрез кредитни карти, като част от европейската политика за престъпленията в кибернетичното пространство;
    - Засилване на сътрудничеството между правоприлагащите органи в областта на борбата с насилието над деца чрез комуникационни системи;
    - Дейности за насърчаване на сътрудничеството с Европейския център за киберпрестъпност в Европол или оказване на подкрепа на Глобалния алианс срещу сексуалния тормоз в мрежата.
    Кандидатурите задължително се представят от органи и организации със статут на юридическо лице, установено в една от държавите членки на ЕС.
    Общата сума за съфинансиране на безвъзмездни средства, предвидени по настоящата покана, е 5 000 000 евро. Проектните предложения, търсещи съфинансиране от ЕС за по-малко от 100 000 евро, няма да бъдат разглеждани. Не е определен максимален бюджетен лимит, но размерът на исканията за съфинансиране от ЕС ще бъдат оценени с оглед на очакваните резултати и цялостното качество на проектите. Размерът на исканото финансиране от ЕС не може да надвишава 90% от общите допустими разходи по проекта.

  • Православие.БГ обявява Конкурс за студентско есе на тема „Има ли място за Бог в нова Европа“
    Краен срок: 10 октомври 2013 г.
    Православие.БГ отправя предизвикателство към всички студенти, които се интересуват от духовните процеси в европейски и в глобален план, да споделят своята гледна точка за бъдещето на християнската традиция в една секуларна и мултирелигиозна Европа. И да дадат своя отговор на въпроса: „Има ли място за Бог в нова Европа"...
    В конкурса могат да участват български студенти, обучаващи се в бакалавърска и магистърска степен в български и чуждестранни университети.
    Максимален обем: до 5 стандартни страници.
    Като отделен файл във формат jpg прикачете и актуална снимка, която да придружава есето ви.

  • Схема за безвъзмездна помощ за насърчаване декларирана заетост II
    Краен срок: 11 октомври 2013 г.
    EuropeAid приема заявления за насърчаване на регистрираната заетост II. Мисията на тази програма е да допринесе за насърчаване на заетостта и намаляване на нерегистрираната заетост в Турция.
    Общият бюджет е 10,400 млн. евро.
    Продължителността на проектите следва да е до 12 месеца.

  • Стипендиантската програма "Готови за успех" обявява прием за учебната 2013-2014 година
    Краен срок: 11 октомври 2013 г.
    Фондация "Помощ за благотворителността в България" и Фондация "Сирак" обявяват конкурс за стипендианти на програма "Готови за успех" за учебната 2013-2014 учебна година.
    Програмата подкрепя образованието на деца и младежи без родители, отгледани от роднини или в социални домове. Стипендиите са годишни и се присъждат след конкурс на ученици от 12 клас и на студенти с високи постижения.
    Стипендиите са в размер на 2000 лв. годишно за студентите (200 лв. месечно) и 1000 лв. за учениците (100 лв. месечно) и е осигурена за 10 учебни месеца.
    Изискването към учениците е да имат успех от предходната година не по-нисък от отличен 5.50, а към студентите - не по-нисък от 5.00.
    Необходимите формуляри могат да бъдат изтеглени от сайта на ФПББ.
    Стипендиите „Готови за успех" се връчват от 2006 г. Те са уникални с две неща. Първо, средствата за стипендиите са осигурени изцяло от дарения - от фирми, и от частни лица. И второ, водещ критерий е успехът на кандидатите. Програмата подкрепя младежите не просто защото са ощетени от съдбата, а защото имат изключително добри постижения и отличен успех. В този смисъл програмата е и предприемаческа.
    Първите посланици на добра воля на програма "Готови за успех" са Христо Калоферов и Мирослава Иванова, водещи на „Здравей, България" по Нова телевизия.
    Можете да дарите за стипендиите "Готови за успех" онлайн през Дарителската платформа на ФПББ или като изпратите дарителски SMS с текст на латиница DMS USPEH на номер 17 777 (за абонати на GLOBUL, VIVACOM и M–Tel).

  • Конкурс за 370 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, в страната и в чужбина за времето от 18.11.2013 г. до 14.12.2013 г. в 61-ва механизирана бригада – Карлово и 2-ра механизирана бригада – Стара Загора
    Краен срок: 11 октомври 2013 г.
    Конкурсът включва изпит по физическа подготовка, изпит–тест за обща култура и събеседване.
    Кандидатите за войници, спечелили конкурса, се приемат на военна служба, ако към датата на сключването на договора за военна служба не са навършили 32 години.

  • Годишен конкурс за жени иноватори на ЕК
    Краен срок: 15 октомври 2013 г.
    В конкурса могат да участват жени, които са създали или са участвали в създаването на тяхна компания и които в някакъв момент от кариерата си са ползвали рамковите програми за изследвания на ЕС или рамковата програма за конкурентоспособност и иновации. Компаниите трябва да са регистрирани преди 1 януари 2011 г.

  • Награда за жени новатори 2014
    Краен срок: 15 октомври 2013 г.
    Конкурсът ще отличи приноса на жените изследователи към предприемачеството и иновациите.
    Могат да кандидатстват жени, постоянно пребиваващи в страните от ЕС или в страни, асоциирани към Седмата рамкова програма.

  • Награда „Млад европеец на годината”
    Краен срок: 15 октомври 2013 г.
    Всяка година Фондация Schwarzkopf връчва Награда „Млад европеец на годината” на изключителен млад човек, който е работил успешно за разбирателството между народите и / или европейската интеграция.
    Наградата е 5000 евро, с които се финансира 6-месечен стаж при член на Европейския парламент или в друга европейска институция.

  • Стаж на името на Robert Schuman в ЕП
    Краен срок: 15 октомври 2013 г.
    Стажът за висшисти е предназначен да способства стажантите да допълнят познанията, които са придобили по време на обучението си и да се запознаят с дейността на Европейския съюз и по-специално - на Европейския парламент.
    Стажовте са за завършилите висше образование през последните пет месеца. Този срок не може да бъде удължаван. Стажът ще се проведе в периода 01 март - 31 юли. Има два вида:
    1. Robert Schuman стипендии, общ вариант
    2. Robert Schuman стипендии, журналистическа насоченост.

  • Грантове за творчески и свежи за научни изследвания по HIV
    Краен срок: 16 октомври 2013 г.
    Могат да кандидатстват международни и от САЩ изследователи.
    Грант: до 150 000 щ.д.

  • Европейска зелена столица 2016
    Краен срок: 17 октомври 2013 г.
    За първи път европейски градове с повече от 100 000 жители могат да се кандидатират за наградата. Преди това бяха допускани само градове с население 200 000 души или повече. Промяната означава, че наградата вече е достъпна за над 400 града в цяла Европа.
    Наградата има за цел:
    - да отличи градовете, които уверено постигат високи екологични цели,
    - да насърчи градовете да си поставят амбициозни цели за подобрение на екологията и устойчивото развитие в бъдеще, и
    - да вдъхнови други градове чрез нови идеи, добри практики и опит.

  • ОБЯВА на ЕК за провеждането през 2013 г. на конкурса „Млади преводачи“ (“Juvenes Translatores")
    Срокове:1 септември - 20 октомври 2013 г.
    Конкурсът ще се проведе на 28 ноември 2013 г.

  • Национален танцов конкурс на театрално-сценичните танци – характерни и съвременни танци, класически балет „България танцува - 2013”, Димитровград, 9 и 10 ноември 2013 г.
    Краен срок: 20 октомври 2013 г.
    Конкурсът има за цел да даде шанс за изява на значителен брой деца и млади хора и да допринесе за повишаване на мотивацията им да се занимават с конструктивна творческа дейност.
    Конкурсът е отворен за всички читалища, ЦРД, Дворци на децата, частни школи, студия, клубове, детски градини и училища.

  • Покана за участие в конкурс за подкрепа на мини-проекти за създаване на вкусни образователни градинки в пет общински детски градини в България
    Краен срок: 20 октомври 2013 г.
    За участие в конкурса са поканени всички общински детски градини от страната (без София-град), които имат интерес към темата за екологичното образование на децата.
    Условия за участие са:
    - Зелена площ от поне 50 кв.м. в двора на детската градина, която може да се ползва за „вкусна био-градинка”;
    - Налична активна родителска общност, която ще оказва съдействие при създаване на градинката;
    - Готовност и наличен капацитет на екипите на детските градини да работят по иновативна технология за обучение чрез преживяване, да разработват ново учебно съдържание и да участват в обмен на знания, опит и ресурси в рамките на партньорска мрежа на ВКУСНИТЕ БИО-ГРАДИНКИ на национално ниво.

  • Покана за предложения за дизайн, изпълнение, промоция и маркетинг на достъпни туристически маршрути 102/G/ENT/PPA/13/511
    Краен срок: 22 октомври 2013 г., 17.00 часа (брюкселско време)
    Настоящата покана ще осигури съфинансиране за проекти, свързани с дизайн, изпълнение, промоция и маркетинг на достъпни туристически маршрути, което позволява на туристите със специални нужди за достъп да се насладят пълноценно на вълнуващите и разнообразни преживявания и на равна основа с всички туристи. В етапа на изпълнение специално внимание ще бъде поставено върху обучението на персонала, получаване на адекватни умения и разпространение на насоки / инструменти за осигуряване на сходно ниво на достъпност и качество.
    Допустими страни: ЧЛЕНКИ НА ЕС
    Максималният бюджет, предвиден за финансиране от ЕС, по настоящата покана: 950 000 евро
    Ориентировъчен брой на проектите: до 8
    Максимално финансиране от ЕС като процент от допустимите разходи: 75%
    Максимално финансиране от ЕС на проект: 125 000 евро

  • Насърчаване на социалното включване
    Краен срок: 24 октомври 2013 г.
    Предложенията се приемат за годишната Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР) на EuropeAid. Целта на тази програма е да се насърчи развитието на човешките ресурси, по-специално чрез подобряване на количеството и качеството на човешкия капитал, което води до повече и по-добри работни места, по-висок растеж и развитие и засилена национална конкурентоспособност на международно равнище.
    Тематични области:
    - Насърчаване на социалното включване на лицата в неравностойно положение на пазара на труда;
    - Интеграция на етническите малцинства на пазара на труда, със специален акцент върху жените;
    - Увеличаване на правата на съответните участници в областта на социалното включване.
    Индикативният бюджет е 3,6 млн. Евро.

  • Първи национален конкурс за любителска етнографска фотография „Наследство от миналото, наследство за бъдещето”
    Краен срок: 26 октомври 2013 г.
    Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН обявиха конкурс „Наследство от миналото, наследство за бъдещето”, който цели да провокира участниците чрез любителски етнографски фотографии да изразят виждането си за културното наследство, да заявят своето отношение и да ролята си на посредник от миналото към бъдещето.
    Какво наследихме от родители, баби и дядовци и какво държим да предадем на децата и внуците си – носталгията на места и местности, магията на празници и дейности, паметта на предмети и обекти – всичко онова, което можем и искаме да съхраним с помощта на фотообектива.

  • "Дафне III" (2007-2013) за предотвратяване и борба с насилието над децата, младежите и жените и за защита на жертвите и рисковите групи
    Краен срок: 30 октомври 2013 г.
    Общият индикативен бюджет е в размер на 11 404 000 евро.
    Финансирането по настоящата покана се предоставя въз основа на принципа на съфинансиране: подкрепата от общността не може да представлява повече от 80% от общите допустими разходи по проекта, принос "в натура" не е допустим.
    Не е определен максимална сума, но минималната сума на безвъзмездна помощ не може да бъде по-малко от 75 000 евро.

  • Конкурс за Доброволческа инициатива 2013
    Краен срок: 31 октомври 2013 г.
    Фондация Лале и Национален Алианс за Работа с Доброволци обявяват конкурс за най-интересни и ефективни доброволчески инициативи в България през 2013 година.
    В конкурса са поканени да участват всички организации и групи, които през настоящата 2013 година реализират доброволческа инициатива, без значение на място и време на реализация, цел и начин на организация, източници на финансиране, брой и възраст на доброволците. Всяка добра инициатива заслужава признание!
    Представените инициативи ще бъдат оценени по резултатите, значението за хората в общността; броя и характеристиките на участниците; значението на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците; финансовата ефективност.
    Очакваме номинации до 31 октомври 2013 г.

  • Конкурс за написване на оригинална куклена пиеса за възрастни
    Краен срок: 31 октомври 2013 г.
    Сдружение с нестопанска цел „Пиеро" и Куклен театър - Стара Загора, организатори на Международен куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро" обявяват конкурс за написване на оригинална куклена пиеса за възрастни.
    Пиесите да са непубликувани, непоставени на сцена и неучаствали в други конкурси.
    Всеки автор може да участва с една творба.

  • Европейска награда за най-добро съдържание за деца
    Краен срок: 31 октомври 2013 г.
    Европейската награда за най-доброто съдържание за деца отличава качествено съдържание за 4-12 годишни деца и насърчава производството на ново съдържание, което да предложи на младите хора онлайн възможности да се учат, да играят, да откриват и да измислят.
    Конкурсът е отворен за деца, младежи и възрастни в Австрия, Белгия, България, Кипър, Чешката република, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия , Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Словакия, Словения, Испания и Обединеното кралство.
    Може да бъде представяно онлайн съдържание във всяка форма - уеб сайтове, блогове, видео приложения и игри - но то трябва да бъде предназначено за използване от деца или млади хора. Съдържанието може да бъде новосъздадено за участие в конкурса или съдържание, което вече съществува.
    За повече информация, свържете се с представителите на национално ниво.
    За България: Luiza Shahbazyan
    [email protected]

  • Награда на UNESCO/Хамдан за ефективни учители
    Краен срок: 31 октомври 2013 г.
    С наградата се отличават проекти, които имат изключителен принос, чрез техните дейности, свързани с учители, за повишаване на качеството на преподаване и учене.
    Могат да кандидатстват организации, международни и национални неправителствени организации (НПО), институции или местни, национални и регионални общности, които работят за повишаване на производителността и ефективността на учителите.
    Награден фонд: 270 000 щ.д., които се разпределят по равно между трима победители.

  • Награда за хуманитарна фотография на името на Luis Valtuena Humanitarian
    Краен срок: 31 октомври 2013 г.
    Обявена от Лекари на света (Doctors of the World), тази награда се опитва да подкрепи хуманитарни ценности при ползването на фотографията и, в същото време, като свидетелство и разкриване на ситуацията, в която се намират хората в неравностойно положение.
    Могат да кандидатстват любителски и професионални фотографи от цял свят.
    Грантове: на стойност 6000 евро.

  • Награди на World Habitat Cash за жилищни проекти
    Краен срок: 1 ноември 2013 г.
    Могат да участват личности, организации и публични власти, които имат иновативни и практически решения на жилищните нужди и проблеми, от всяка страна в света.
    Ще бъдат връчени две награди от по 10 000 паунда.

  • Програма „Застъпници за човешки права”, Ню Йорк
    Краен срок: 1 ноември 2013 г.
    Основана през 1989 г., Програма „Застъпници за човешки права”, (Human Rights Advocates Program - HRAP) е успешен модел за изграждане на капацитет в областта на човешките права.
    Могат да кандидатстват: юристи, журналисти, лекари, учители, социални работници, обществени организатори и други правозащитници.

  • Награда за управление на земите и почвите 2013
    Краен срок: 30 ноември 2013 г.
    Организацията на европейските собственици на земи "(ELO) обяви покана за представяне на кандидатури за Наградата за управление на земите и почвите.
    Наградата за управление на земите и почвите има за цел да отличи качествени инструменти и управленски практики, които допринасят за опазването на земята и почвата, чрез подобряване на качеството на околната среда.
    Наградата е 5000 евро и диплом.

  • ПОКАНА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПО РАБОТНА ПРОГРАМА „КАПАЦИТЕТ“ НА СЕДМА РАМКОВА ПРОГРАМА
    Краен срок: 3 декември 2013 г.
    Поканата е за представяне на предложения в рамките на Работна програма „Капацитет“ на Седма рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007-2013 г.).
    Кандидатите се приканват да представят предложенията си във връзка с поканата FP7-INFRASTRUCTURES-2013-2.
    Общият бюджет по поканата възлиза на 2 500 000 евро.

  • Покана за представяне на предложения в рамките на Работната програма на Седмата рамкова програма
    Краен срок: 10 декември 2013 г.
    Кандидатите се приканват да представят предложенията си във връзка с поканата в рамките на Специфична програма „Сътрудничество“ – Информационни и комуникационни технологии: FP7-2013-ICT-FI.
    Общият бюджет по поканата възлиза на 130 000 000 евро.

  • Покана за участие PF - Тематичен фонд “ПАРТНЬОРСТВО”
    Краен срок: текущо до 27 декември 2013 г.
    Главната цел на Фонд „Партньорство” е установяване на нови или укрепване на съществуващи парнтьорства между швейцарски и български институции и организации, насочени към извличане на полза за българските партньори от постиженията на швейцарската страна в разрешаването на специфични предизвикателства на развитието.
    Фонд “Партньорство” няма секторни или регионални ограничения за типа и вида на възможните предизвикателства на развитието, които могат да бъдат предмет на проекта. В общия случай това могат да бъдат социални (здравни и образователни), културни, екологични, общински (обществени услуги), общностни и свързани с изграждане на демокрацията предизвикателства/услуги.
    Проектите, които ще получат подкрепа по схемата за безвъзмездна финансова помощ, се предвижда:
      - да осигурят по-ефикасни и ефективни отговори на едно или повече предизвикателства на развитието на местно, регионално или национално ниво, като постигнат това със съдействие от швейцарска партньорска организация чрез трансфер на ноу-хау, методологии и евентуално оборудване;
      - да подпомогнат и ускорят решаването на предизвикателства на развитието пред българските партньорски институции в условията на техния конкретен проект;
      - да подобрят устойчивостта на решенията на предизвикателствата пред развитието, към които подкрепата на партньорството.
    Допустими кандидати са юридически лица с нестопанска цел, учредени и регистрирани в България по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и други специфични нормативни актове: сдружения, фондации, читалища, мрежи, федерации, мозъчни тръстове, образователни институции, културни институции, териториални администрации (областни, общински и по населени места), национално признати и представителни социални партньори - синдикати и работодателски организации.
    Швейцарският принос към допустимите проекти се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ в следните граници:
      - минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект: 10 000 швейцарски франка;
      - максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект: 100 000 швейцарски франка. Изключение се прави за максимум три проекта, които могат да получат до 250 000 швейцарски франка.
    Продължителността на проектите е до 36 месеца.
    Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 90% от общия размер на допустимите разходи по проекта в случаите на кандидатстващи НПО и на 85% от общия размер на допустимите разходи по проекта в случаите на кандидатстващи публични институции. Остатъкът от минимум 10%/15% от общия размер на допустимите разходи по проекта следва да бъде осигурен от кандидата за сметка на собствени средства или чрез финансов принос на трети страни.
    Партньорството на български институции и организации с швейцарски партньорски структури е фокусът на схемата за безвъзмездна финансова помощ на Фонд „Партньорство”. Проектите следва задължително да предвиждат участието на швейцарски партньори, отговарящи на същите критерии за допустимост както кандидатите.

  • Грантове за европейски обмени на медийни практики
    Краен срок: 15 декември 2014 г.
    Тези обмени се стремят на различни фактори в медиите да укрепят и разширят на компетенциите по отношение на журналистическо обучение или медийно съдържание с оглед включване на многообразието и недискриминацията в ежедневната им практика.
    Могат да кандидатстват журналисти и медийни работници, пребиваващи в някоя от 28 страни от Европейския съюзл
    Грант: предплатен билет и фиксирана, еднократна помощ от 500 евро за покриване на разходите за издръжка по време на 5-дневния обмен

  • Финансиране на проекти по линия на инициативата JESSICA
    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    Приоритетни области за финансиране на проектите за градско развитие:
    - осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална, здравна и културна инфраструктура и подобряване на енергийната й ефективност;
    - подобряване на физическата среда и превенция на риска чрез изграждане на нова или възстановяване на деградирана или декапитализирана градска инфраструктура, което може да включва всички допустими индикативни дейности по Приоритетна ос 1 на ОПРР, индустриални зони, бизнес, търговски и развлекателни центрове, спортни съоръжения;
    - устойчиви градски транспортни системи чрез модернизация и развитие на мрежите от инфраструктура за обществен транспорт и комуникации, както и свързаната инфраструктура, включително системи за управление на трафика, паркинги и др. съоръжения за подобряване на транспортните системи;
    - организация и подобряване на икономическите дейности чрез развитие и изграждане на нови институции на бизнес средата.

  • Грантове за превод на финландска литература
    Краен срок: 1 април и 1 ноември
    Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
    - превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
    - превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
    - превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
    Ще бъдат предоставени 500 000 евро за превод и отпечатване на повече от 300 различни проекта.
    Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
    В допълнение към това се предоставят награди и пътни грантове за преводачи от чужбина.

  • Стипендии за магистратура в Германия срещу 3 години работа в България след завършването
    Краен срок: 1 ноември
    Германската фондация „Мумерт” търси кадърни и амбициозни млади българи с управленски потенциал. Тя предлага пълна издръжка от 1 000 евро на месец в продължение на две години и половина до получаване на магистърска степен.
    Кандидатите трябва да са последна година на бакалавърска степен в специалности от областта на туризма, икономическите, инженерните и естествените науки. Те трябва да имат висок успех и да владеят немски и английски език.
    Най-важното условие за получаване на стипендията „Мумерт”: всички кандидати подписват договор, съгласно който се задължават след завършване на магистърската си степен в Германия да работят в България поне 3 години.

  • IHS Film & Fiction Стипендии (до 10 000 щ.д. за една академична година)
    Краен срок: ежегодно до 15 януари
    Стипендии до 10 000 щ.д. дава Institute for Humane Studies за подкрепа на студенти, които
      - работят върху получаване на Master of Fine Arts (M.F.A.) в сферите на филмопроизводството, писане на проза/пиеси;
      - са демонстрирали интерес към класическите либерални идеи и приложението им в съвременното общество;
      - демонстрират желание, мотивираност и творчески способности да преуспеят в избраната професия.
    www.theihs.org/subcategory.php/15.html

  • Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 октомври, 1 март ежегодно
    Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

  • Конкурс за стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 октомври/1 март
    Германската фондация "Даймлер-Бенц Щифтунг" обяви конкурс за стипендии за младежи от различни държави, включително и България, които искат да направят докторантура и да реализират свой изследователски проект в Германия. За програмата могат да кандидатстват младежи с магистърска диплома, без значение в коя област е тя. Стипендиите са предназначени за индивидуални кандидати. Продължителността на стипендията зависи от изпълнението на проекта, но не може да надвишава две години.

  • Петмесечен стаж в Комитета на регионите
    Краен срок: 16 февруари и на 16 септември
    Целта на стажа е да даде създаде представа относно същността и проблемите на европейската интеграция, да предаде практично познание за работата на отделите на Комитета на регионите, да даде възможност на служителите да добият опит и да развият и приложат на практика знанието, което са натрупали в течение на обучението или професионалната си кариера.
    Стажантите трябва да са граждани на страните-членки на ЕС, като ограничен брой граждани на държави извън Съюза също може да бъде приет. Кандидатите трябва да са университетски дипломанти или да притежават диплома, отговаряща на университетските степени. Те могат да бъдат в края на обучението си или поне да са завършили трети курс, като докажат това със съответния документ. Стажът е отворен и за служители на обществения и частния сектор, които имат университетска степен или еквивалентна диплома, или са извършвали поне за три години консултантска работа. Възрастовата граница за стажантите е 30 години. Те трябва да владеят добре един официален език на ЕС и да имат задоволителни познания по втори. Кандидатите се избират въз основа на квалификациите им и на географско разпределение.

  • Assembly of European Regions - стажове за студенти
    Краен срок: текущ
    Стажовете са от 3 до 6 месеца.
    Няма определен формуляр.
    При интерес изпратете писмо и CV на адрес:
    Estelle Delangle
    Assembly of European Regions
    6, Rue Oberlin
    F-67000 Strasbourg
    Tel. : +33-(0)3-88.22.74.38
    Fax : +33-(0)3-69.20.13.18
    [email protected]

  • Стаж в Световна банка
    Краен срок: ежегодно - 31 януари и 31 октомври
    Кандидатства се онлайн.

  • Европейски център за права на ромите - Будапеща: стаж
    Краен срок: текущ
    Предлагат се стажове за срок от 6 седмици до 6 месеца на роми с добро владеене на английски език.

  • UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize
    Краен срок: 31 октомври всяка година
    Тази награда всяка година отличава личност, организация или институция, допринесла за свободата на пресата по света.

  • Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер"
    Краен срок: 10 декември
    Фондация „Еврика” със съдействието на редакцията на вестник "Фермер-новият" организират ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към 31 декември в годината, за която се присъжда наградата.
    Заявките изпращайте във Фондация „ЕВРИКА” до 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1,ет. 2.
    За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател"
    Краен срок: 10 декември
    Фондация „Еврика”, Национално патентно ведомство и Съюза на изобретателите в България организират Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към датата на подаване на заявката за патент и не са навършили 39 години към 31 декември на годината, за която се присъжда наградата. Те следва да представят свои изобретения и/или изобретения, в които са съавтори с принос по-голям от 50%. Представянето става чрез заявка, анотация и защитни документи от България или от чужбина, издадени през последната година и в период от 3 години, предхождащи присъждането на наградата.
    Заявките се изпращат във Фондация „ЕВРИКА” не по-късно от 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1. За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър"
    Краен срок: 15 декември
    Фондация „Еврика” съвместно с Асоциация на индустриалния капитал в България, агенция „В Комуникация” и списание "Мениджър” организират Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър". Наградата ще получи този млад мениджър на възраст до 35 години, който е успял да постигне значими успехи през годината и е показал видими способности за самоусъвършенстване и развитие. Кандидатите могат да бъдат предложени от своите фирми, от редакции, обществени организации или сами да заявят участието си.
    Не пропускайте да изпратите заявките до 15 декември във фондация „Еврика” на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
    За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Глобален фонд за децата
    Краен срок: текущ
    Глобалният фонд за децата (Вашингтон) предоставя финансиране на местни организации от цял свят, които:
    - са местни организации, които решават общностни проблеми, с малък бюджет (под 100 000 щ.д. годишно);
    - служат на най-уязвимите деца (социално-слаби, с увреждания, социално изолирани, членове на банди, роми, от рискови групи и др.);
    - ползващи иновативни, бизнес подходи: нови подходи към стари проблеми;
    - признати за източник на експертни знания в общността или на национално ниво;
    - техни преки бенефициенти са деца и млади хора;
    - имат отлично ръководство и визия;
    - със солидни системи за управление - електронна поща, основни финансови и счетоводни системи;
    - реализирали са ефективни програми.
    Грантовете се предоставят на годишен принцип и са в размер от 5 000 до 20 000 щ.д.
    Като първа крачка се кандидатства онлайн на адрес:
    letter of inquiry
    Ако вашата организация отговаря на приоритетите на ГФД и на критериите за подбор, процесът ще продължи с представяне на пълно проектопредложение.

  • Mama Cash
    Краен срок: текущ
    Mama Cash е женска организация, която подкрепя иновативни проекти на жени за жени по целия свят. Кандидатите следва: да са иновативни, да имат ограничен достъп до финансиране, да подкрепят предимно позитивни промени в полза на жените в областта на правото, политиките и практиките, да са организации на жени. Финансирането е в размер на 500 - 20 000 евро.
    Support grant > request sheet
    Travel grant > request sheet

  • Стаж при европейския омбудсман
    Краен срок: 31 август, 30 април ежегодно
    Европейският омбудсман предлага стажове на граждани от ЕС. Стажовете продължат 4 месеца, но могат да бъдат удължени до 11 месеца. Кандидатите трябва да се завършили право и да имат познания по Европейско право. Те трябва да владеят един от официалните езици на ЕС и да имат добри познания по втори. Тъй като работните езици на Европейския омбудсман са английски и френски, владеенето им е основно изискване. Стажантите получават стипендия и финансова помощ за наем на жилище. Европейският омбудсман възстановява и разходите за транспорт за влак или самолет, но резервациите за билети трябва да бъдат одобрени предварително от институцията. Желаещите да кандидатстват трябва да изпратят попълнена форма за кандидатстване, автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификати и лична карта, както и декларация за финансово състояние. Документите се изпращат до 30 април, за стажовете, които започват на 1 септември или 31 август, за стажовете, които започват на 1 януари.
    Източник: Дневник.bg

  • Европейската агенция за основните права набира стажанти
    Краен срок: 30 ноември, 31 май ежегодно
    Агенцията на ЕС за основните права (FRA) предлага два пъти годишно платени стажове за период от три до пет месеца за млади дипломанти. Избираемите кандидати трябва да са граждани на страна членка на ЕС или страна със статут на кандидат за членство в съюза. Бъдещите стажанти трябва да имат завършено университетско образование към датата на кандидатстване. Изисква се също много добро владеене на поне два от официалните езици на общността. Не се допускат кандидати, които вече са имали обучение или са били наемани на работа в европейска институция. Стажовете се заплащат по 1000 евро на месец. На одобрените кандидати ще бъдат покрити разходите за път в началото и края на стажа. Предвидена е и специална добавка към заплащането за хората с увреждания, която може да достигне до 50% от основната сума.

  • Black Sea Trust for Regional Cooperation
    Черноморски тръст за регионално сътрудничество

    Краен срок: текущ
    Черноморски тръст за регионално сътрудничество е публично-частно партньорство със седалище в Букурещ, което ще функционира в продължение на 10 години. За финансиране могат да кандидатстват НПО от Армения, Азербайджан, България, Грузия, Молдавия, Румъния, Турция, Украйна и Русия.
    Поканата е за кандидатстване с проекти в три области:
    - гражданско участие;
    - трансгранично сътрудничество;
    - сътрудничество изток - изток>.
    Средно проектите се финансират с 18 000 щ.д. и са с продължителност до 12 месеца.

  • Конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения
    Краен срок: 31 януари ежегодно
    Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” обявява конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения (USAP). Тази програма дава възможност на талантливи ученици с изявени лидерски качества и принос към обществото, да се обучават в престижни университети в САЩ, независимо от финансовото им състояние.
    Програмата е предназначена за ученици от 11 клас на държавните средно-образователни училища. Кандидатите трябва да имат високи академични постижения, силна мотивация и да се нуждаят от пълно или частично финансиране, за да могат да продължат образованието си в бакалавърски програми в САЩ.
    Изисквания за участие в конкурса:
    - да сте ученик в 11 клас на държавно средно-образователно училище
    - да имате отличен успех
    - да участвате активно в живота на училището и на общността
    - да можете да докажете финансови затруднения
    Документи за участие в конкурса:
    - Попълнената апликационна форма
    - Две есета (по едно от Група А и Група Б, стр. 3 на апликацията).
    - Академична справка от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас и от първия срок на 11-ти клас, подписана от директора на гимназията и подпечатана с печата на училището.
    - Копие от резултата (ако имате такъв ) от тестовете iBT TOEFL/SAT Reasoning Test/ SAT Subject Tests/ Cambridge AS , подпечатано от училището.
    - Две препоръки.

  • Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 март и 1 октомври ежегодно
    Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

  • Аceartinc, Канада, финансира артистични проекти на малцинствени групи
    Краен срок: 1 август ежегодно
    Канадска организация за културно разнообразие Аceartinc финансиран проекти на съвременни артисти и куратори, членове на маргинални общности като хомосексуалисти, транссексуални, местни жители на колонии и други различни общности. Приемат се индивидуални и колективни проекти в сферата на визуалните изкуства и медиите.
    Документите за кандидатстване са автобиография, мотивационно писмо, предложение за проект, план-график на изпълнението, списък с необходимите технически условия, аудио или видео материал в зависимост от вида на артистичния проект.

  • Грантове за пътуване на Schwarzkopf Foundation
    Краен срок: 15 март и 1 септември
    Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да разследват политически и културни събития в съседните европейски страни.
    Има два вида безвъзмездни средства: класически пътни субсидии и InterRail Global Pass.
    Класически безвъзмездни средства за пътуване: за немски граждани или европейци на възраст между 18 и 26 години, които планират проучвателно пътуване до Германия, до 550 евро.
    InterRail Global Pass: за европейци на възраст между 17 и 25 години, които са живели постоянно в ЕС, GUS или Турция, InterRail Global Pass за 30 европейски страни, включително Турция, до 422 евро.

    начало >>

    Този e-Седмичник се финансира от ФРМС

    начало >>