Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Цели: Подпомагане и насърчаване на училищата и детските градини от област Враца в разработването и прилагането на механизми за работа в мултикултурна образователна среда, което би довело до утвърждаването на интеркултурното образование като неотменна част от процеса на модернизация на българската образователна система.

Училището работи със 174 ученици от двата етноса /53% българи и 47% роми/. 30 от тях са със СОП. Селото е разположено в един от най-бедните райони на страната и запазването на образованието като ценност e предизвикателно.
Практика
В навечерието на деня на Земята в ОУ „Н. Й. Вапцаров” - Селановци, съгласно плана на РИО – Враца, се проведе форум за обмен на добри практики с директори и учители от областта на тема: „Ефективен учебно-възпитателен процес в условията на обучение в мултикултурен клас”. В рамките на форума гостите на училището станаха свидетели на 8 практики за работа в мултикултурен клас. Те включваха както занимания по интереси по проект „Всеки ученик ще бъде отличник” на Център АМАЛИПЕ, така и дейности в час на класа, на урок по забавна математика, групови и индивидуални практики по проект „Подкрепа за равен достъп и личностно развитие” по ОП НОИР. Акцент в срещата беше участието на 18 родители, които се включиха в практиките и в проведената след тях дискусия.

Целева група: Директори, Родители, Учители

Активности и времева рамка:
03.2016 – на работна среща на екипа по инициатива на учителите и съобразено с възможностите на учениците се определиха осемте практики, които ще се включат във форума. С писмо до РИО директора предложи темата, видовете практики, дата и лого на събитието. 04.2016 – подготовка на събитието 21.04.2016 – провеждане на събитието След 21.04.2016 – отразяване на събитието, изпращане на благодарствено писма до кмета на общината и удостоверения за участие на учители и директори в събитието.

Екип: над 12 човека
Брой участници: над 30
Резултати
Основни предизвикателства: Включване на родителите с желание в инициативата. -Получихме съдействие от активни родители, участници в НРРК „Дъга” Недостиг на средства за логистика. - След разговор с кмета на общината в присъствието на кмета на селото, разходът бе поет от общинския бюджет Правилно разпределяне на краткия времеви ресурс – от 12:30 – начало на регистрация до 16:30 – край на събитието.

Елементи, които се получиха най-добре: Всички елементи на събитието са реализирани без пропуски. Значителна част от тях могат да бъдат използвани в други форми или самостоятелно.

Постигнати цели: Целите на форума бяха реализирани. Остана колебанието дали трябва да се представят толкова практики едновременно, поради липса на достатъчно време.
Училището беше заложило като индикатор брой учители, директори и родители, участници в събитието. Индикаторите бяха преизпълнени.

Лице за контакт:
Петя Русинова, Петя Илиева, Даниела Кунчева
[email protected]
Прикачени файлове:
Sliven.pdf
Иноватор: ros
Дата на публикация: 18 март 2017
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]