ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
    електронен седмичник 13/15.4.2015.
    на Фондацията за реформа в местното самоуправление

    изпраща се всяка сряда до над 16 100 абонати - получаване в рамките на 24 часа


    Municeps - блог на ФРМС

    НОВИНИ ОТ MERI България
    Инициатива Кметове и общини за максимални ползи
    за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI)

    ИНФО МРЕЖА

    • Ново в Онлайн Библиотека
    • Иновация на седмицата
    • Инициативи/Проекти
    • Възможности за финансиране и обучение

    За да публикуваме Ваши новини и/или обяви в е-Седмичника, пратете ги на [email protected]

    Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .

    Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.


    MERI България
    Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
    Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI) има за цел да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
    Партньори на MERI в България са
    Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините.

    MERI България

    Станете приятели на MERI България във Facebook

    • Стипендиантска кампания 2015-2016 на РОФ стартира
      Стипендиантски програми на РОФ:
      - Стипендии за студенти от ромски произход, РМУСП (Roma Memorial University Scholarship Programme, RMUSP)
      - Стипендии за обучение по право и хуманитарни науки (LHP)
      - Стипендии за обучение в чужбина (RISP)
      - Програма за стипендии за студенти от ромски произход в медицинските университети и колежи (Roma Health Scholarship Programme, РХСП (RHSP).

    • Обучение „Подготовка на документи за кандидатстване за РМУСП стипендии на Ромски образователен фонд“
      Моля, заявете своето желание за участие в обучението до 23.04. 2015 г. (включително).

    • Община Варна осигурява жилища на 200 ромски семейства за 5 години
      Община Варна публикува плана си за интегриране на ромите и други граждани, живеещи в сходна ситуация (2014 - 2020 г.).

    • Регистрирайте се за участие в проект "Живите книги" и участие в тренинг за осъзнаване на предразсъдъците, стереотипите и човешките права (25-26.04.2015г.).
      В обучението могат да участват само студенти! За всички други, изявили желание, ще се направи допълнително обучение извън проекта!
      Специално за студенти - в Пловдив и Благоевград!

    • Как отбелязахме 8-ми Април
      Центровете за развитие в цялата страна отбелязаха 8 април - Международния ден на ромите

    • Вицепремиерът Ивайло Калфин поздрави ромската общност по повод Международния ден на ромите
      „Осми април е от онези важни за цялото човечество дни, които напомнят за миналото, но са насочени към бъдещето, към идващите поколения. Този ден показва огромното значение за развитието на едно общество, на такива ценности като взаимното уважение, толерантност и разбирателството“, отбелязва вицепремиерът.

    начало >>

    ИНФО МРЕЖА

    начало >>

  • Ново в Онлайн Библиотека

    НАРЪЧНИК за идентифициране на корупционни практики в администрацията при предоставяне на административни услуги и функционирането на регулаторните режими
    Настоящата публикация е резултат от дейността по проект на Администрацията на Министерския съвет „Развиване на умения и компетентности у служителите в администрацията за ефективно противодействие срещу корупционните прояви при предоставянето на административни услуги и функционирането на регулаторните режими”. Тя е изработена от Обединение „Прозрачност без граници и партньори” въз основа на договор №МС-53/14.05.2014 г. за предоставяне на консултантски услуги за разработване на анализ, обучителни модули, наръчник и справочник, насочени към ефективно противодействие срещу корупционните прояви при предоставянето на административни услуги и функционирането на регулаторните режими. Публикуваните мнения и анализи не изразяват позициите на Европейския съюз.
    Към теми в Библиотеката: Гражданско образование

    начало >>

  • ИНОВАЦИЯ НА СЕДМИЦАТА

    pravatami.bg
    Краткосрочна цел: да се извлече и анализира обратната връзка от последователите на pravatami.bg, да се направят количествени и качествени изводи във връзка с опита от правото в действие. Така ще има възможност за предизвикване на дискусии по определени проблеми и последващото им ефективно разрешаване.
    Запознаването с основните права и задължения, представено не статично, а в своята динамика, ще доведе до ефективно отстояване на права от различни клонове на правото, но и до повишаване на правната култура в българското общество. Това е дългосрочната цел на проекта.

    Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!

    начало >>

  • ИНИЦИАТИВИ/ПРОЕКТИ

    Open Government Awards
    В рамките на Инициативата "Партньорство за открито управление" България има възможност да участва в конкурса Open Government Awards, чиято тема за 2015 г. е подобряване на публичните услуги. До 10 юни т.г. България може да номинира иновативна практика в областта на публичните услуги, като не е задължително тя да е залегнала в Плана за действие 2014-2016 по ПОУ.

    Дни на отворени врати
    Институтът по информационни и комуникационни технологии на БАН (ИИКТ) организира на 17 и 18 април 2015 г. Дни на отворени врати за демонстрация на резултати по проект AComIn “Съвременните пресмятания в полза на иновацията”, финансиран по Седма рамкова програма на Европейската комисия през 2012-2016 г. Те ще се проведат в ИИКТ-БАН, ул. "Акад. Г. Бончев" Блок 2 и Блок 25А, София.
    За първи път ще се демонстрират някои от уредите в т. нар. “Умна лаборатория”: 3D принтер, звукозаписно студио и системи за симулации и интелигентен контрол на трафик.

    Национална агенция за професионално образование и обучение (НАПОО): Електронен регистър на ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ ЧАСТНИ Центрове за професионално обучение (ЦПО), които имат право да издават ДЪРЖАВНО ПРИЗНАТИ документи за ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ
    В регистъра можете да търсите лицензирани ЦПО по професии, населени места и др.
    Електронният регистър се актуализира непрекъснато.

    Европейската комисия в България / European Commission in Bulgaria предлага нещо полезно за учителите
    От ЕК са съставили два пакета с материали за ЕС, предназначени за учениците от началните и средните училища в България.

    начало >>

  • ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ И ОБУЧЕНИЕ

  • НОВО: Конкурс за финансиране на малки проекти
    Краен срок: 23 април 2015 г.
    Младежка фондация "Арете" – България обяви конкурс за финансиране на малки проекти в полза за местната общност по програма „Заедно Напред“.
    Могат да кандидатстват участници от младежките ромски лагери „Заедно Напред“ 2014 и доброволци към младежката мрежа на фондация „Арете“.
    Основен приоритет на програма „Заедно Напред“ е организирането на младежки ромски лагери, които целят мотивирането на младите роми да продължат образованието си, да придобият лидерски умения, които да съдействат за тяхното лично и кариерно развитие и да станат активни и ангажирани граждани.
    Целта на конкурса е повишаване капацитета на ромските младежи чрез включването им в осъществяването на дейности и инициативи в полза на местната общност, и стимулиране на личностната изява и реализация на придобитите умения и знания.
    Проектите приоритетно трябва да бъдат ориентирани към:
    - полза на местната общност;
    - подкрепа на образованието на ромската общност;
    - насърчаване на младежката активност и доброволчеството;
    - мотивация на ромските младежи;
    Ще бъдат избрани 5 проектни предложения.

  • НОВО: Национална покана за кандидатстване по КД2, Стратегически партньорства, сектор Младеж
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    По настоящата Покана за подаване на предложения в областта на младежта ще бъде отпускана финансова подкрепа на организации, които работят в сътрудничество с други организации от страни-участнички по Програма „Еразъм+“ и страни-партньори по проекти от взаимен интерес.
    Проектните предложения, финансирани по тази Ключова дейност, следва да се фокусират върху разработване, изпробване и/или прилагане на иновативни практики в областта на младежта; транснационални младежки инициативи, промотиращи предприемаческите нагласи и умения, с цел да се насърчи активното гражданство и предприемачество (включително социалното предприемачество) между участващите страни. Обмен на добри практики, сътрудничество между регионални органи и др.

  • НОВО: Финансова подкрепа на фестивали и конкурси в страната в областта на професионалното музикално и танцово изкуство
    Краен срок: 27 април 2015 г.
    Министерство на културата обяви сесия за финансова подкрепа на фестивали и конкурси в страната в областта на професионалното музикално и танцово изкуство.
    Подкрепата се определя чрез конкурс по документи, в който могат да участват юридически лица, вписани в Информационния регистър на културните организации на Министерство на културата.
    Общата сума за финансиране на проекти е до 80 000 (осемдесет хиляди) лева.

  • НОВО: Финансиране на творчески проекти в областта на книгоиздаването
    Краен срок: 7 май 2015 г.
    Министерство на културата обяви конкурсна сесия по програма “помощ за книгата” 2015 г. за финансиране на творчески проекти в областта на книгоиздаването в следните направления:
    1. Българска и преводна художествена литература;
    2. Българска и преводна хуманитаристика;
    3. Литература за деца и юноши;
    4. Културно-историческо наследство и съвременна култура.
    В конкурса „Помощ за книгата” може да участва всеки професионален издател, регистриран като юридическо лице и получил международен стандартен книжен номер (ISBN).

  • НОВО: Финансова подкрепа на фестивали в областта на професионалното театрално изкуство
    Краен срок: 27 април 2015 г.
    Министерство на културата обявр сесия за финансова подкрепа на фестивали в областта на професионалното театрално изкуство.
    Подкрепата се определя чрез конкурс по документи, в който могат да участват юридически лица, вписани в Информационния регистър на културните организации на Министерство на културата.
    Общата сума за финансиране на проекти е до 80 000 (осемдесет хиляди) лева.

  • НОВО: Финансова подкрепа на фестивали и конкурси в страната в областта на професионалното музикално и танцово изкуство
    Краен срок: 27 април 2015 г.
    Министерство на културата обявява сесия за финансова подкрепа на фестивали и конкурси в страната в областта на професионалното музикално и танцово изкуство.
    Общата сума за финансиране на проекти е до 80 000 (осемдесет хиляди) лева.

  • НОВО: Летен семинар "Europe & Liberty”, Банско 2015 (12-18 юли 2015)
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Институтът за пазарна икономика, Фондация за свободата „Фридрих Науман” и Institute for Economic Studies – Europe за поредна година организират съвместно едноседмичен летен семинар в Банско (България). Замисълът на семинара е да послужи като въведение в идеите на класическия либерализъм, както и да бъдат дискутирани съвременните предизвикателства пред свободата. Семинарът ще е както с местни, така и с чуждестранни участници и ще бъде изцяло на английски език.

  • НОВО: I-ви национален събор „На Белица на хорото”, 15.08.2015.
    Краен срок: 1 август 2015 г.
    По идея на Представителен фолклорен ансамбъл „НАШЕНЦИ” и със съдействието на Община Трявна ще се възстановят отново българските традиции и обичаи в с. Белица, Община Трявна, чрез провеждане на събор „На Белица на хорото”- I-ви национален събор.
    Съборът ще се проведе на 15.08.2015 г. (събота) от 10.00 часа в с. Белица, Община Трявна.

  • НОВО: Обучение „Подготовка на документи за кандидатстване за РМУСП стипендии на Ромски образователен фонд“, 30 април и 1 май в град София
    Краен срок: 23 април 2015 г. (включително)
    Младежка фондация „Арете“ - България ще проведе обучение„Подготовка на документи за кандидатстване за РМУСП стипендии на Ромски образователен фонд“ за академичната 2014 – 2015 година.
    По време на обучението ще бъде предоставена информация за процедурата по подготовка на документи за кандидатстване за стипендиите на Ромски образователен фонд и ще се проведат индивидуални консултации. С предимство ще бъдат кандидат-студенти и студенти от ромски произход, които до момента не са кандидатствали за тези стипендии.

  • НОВО: Международен Фонд за насърчаване на културата на UNESCO 2015
    Краен срок: 29 май 2015 г.
    Средствата на Международния фонд за насърчаване на културата, са предназначени за насърчаване на: (а) културата като източник на знания, значения, ценности и идентичност; (Б) за ролята на културата за устойчивото развитие; (В) художествено творчество във всичките му форми, като същевременно се зачитат свободата на изразяване; (Г) международно и регионално културно сътрудничество.
    Потенциалните бенефициенти на фонда са: (а) публични органи с конкретна отговорност за насърчаването на културата и художественото творчество; (б) неправителствени организации (НПО) и нестопански частни организации, чиито цели са в съответствие с тези на Фонда и чиято дейност допринася за насърчаване на културата и художественото творчество; (в) лица, по-специално и творците.
    Дейностите, допустими за получаване на помощ от Международния фонд за насърчаване на културата, включват: (а) производството на културни и художествени произведения; (б) организирането на културни и артистични събития на национално, регионално и / или международно ниво, допринасящи за създаването на култура и развитие на стратегии и програми.
    Размерът на исканата помощ може да е между 20 000 и 100 000 щ.д. и следва да покрива не повече от 80% от общия бюджет на проекта; (б) друг източник на финансиране, независимо дали финансова или в натура, следва да покрива най-малко 20% от общия прогнозен бюджет.

  • НОВО: Стипендии за международни изследователи VINNMER Marie Curie
    Краен срок: 16 септември 2015 г.
    VINNOVA е шведска Държавна агенция за иновационни системи. Нейната мисия е да насърчава устойчивия растеж чрез подобряване на условията за иновации и финансиране. Най-малко 100 учени се очаква да станат VINNMER Marie Curie стипендианти. Поканата е насочена към международни изследователи с поне 4-годишен стаж, интересуващи се от транснационалната мобилност като възможност за кариерно развитие.

  • НОВО: Humanitarian Innovation Fund
    Краен срок: 14 май 2015 г.
    Фондът подкрепя организации и частни лица да идентифицират, създават и споделят иновативни решения за предизвикателствата, пред които е изправена ефективната хуманитарна помощ, и нови подходи в хуманитарната помощ, за да се възползват общностите, засегнати от кризи.

  • НОВО: Покана за кандидатстване по Световната програма на USAID ASHA
    Краен срок: 24 април 2015 г.
    Американската агенция за международно развитие (USAID), Офис на американските училища и здравни заведения в чужбина (ASHA) приемат заявления за финансиране по своята програма за подпомагане на училищата, библиотеките и медицински центрове извън САЩ, служещи като учебни и демонстрационни центрове за идеи и практики на Съединените щати. Това е световна програма.
    Повече подробности:
    на grants.gov и търсете funding opportunity number: APS-ASHA-15-000001

  • НОВО: EVS EUROPEAN YOUTH CARD AWARDS 2015 - CELEBRATING THE EVERYDAY HEROES OF THE EUROPEAN VOLUNTARY SERVICE
    Краен срок: 15 май 2015 г.
    Share your European Voluntary Service experience and win a trip for two to Athens, Greece or Larnaca, Cyprus!
    Take out your mobile or camera and film a 60 second video telling the world what you’ve worked on during your EVS, how you've made a difference, what you’ve learned, how it’s helped you, and why others should get involved as well.

  • НОВО: Elizabeth Neuffer Fellowship for International Women Journalists
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Програмата продължава 7 месеца и ще се проведе от септември 2015 г. до март 2016 г. в Центъра за международни изследвания в Масачузетския технологичен институт (MIT) в Кеймбридж, Масачузетс, и стаж в The Boston Globe. Втората част от стажа ще се проведе в The New York Times, Ню Йорк.
    За жени журналистки с поне тригодишен стаж.

  • НОВО: Youth Time Summer School Call for Journalists, 18 – 22 June 2015, Hamburg, Germany
    Краен срок: : 20 април 2015 г.
    Основната цел е да се разработи уникален набор от умения, които всички участници могат да използват в професионалния и личния си живот. Дейностите ще увеличат капацитета на участниците за вземане на решения и умения за преговори.
    За журналисти на възраст до 35 години от цял свят.

  • НОВО: MATILDA European MA in Women’s and Gender History, Централно-европейски университет
    Краен срок: 4 май 2015 г.
    Част от Програмата EU Erasmus.

  • НОВО: H2020 INSO-10-2015-1 SME business model innovation call for proposal
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    The specific challenge addressed by this topic is to enable SMEs - in traditional sectors, such as manufacturing industries, in sectors of particularly rooted in Europe’s history such as cultural heritage as well as in new sectors including different services and creative industries, and the social economy – to innovate and grow across traditional boundaries, through new business models and organisational change. The international dimension is included. For instance, this can involve drawing on successful business models in different sectors in the global market, and developing them for use by European SMEs in the same or different sectors. It can also involve reverse innovation in business models, where models initially created in Europe and becoming successful elsewhere, are supported to return to Europe. For business model innovation in the broad area of food, it is foreseen to organize several events in the autumn of 2015 within an appropriate European level forum. Of particular importance for the new business models will be user-oriented services, cultural heritage related services, social services and tourism.
    Total Call Budget 26,557,000 euros
    Intermediate deadlines(s):
    18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)

  • НОВО: Call H2020 Lifelong learning for young adults: better policies for growth and inclusion in Europe YOUNG-3-2015
    Краен срок: 28-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific challenge: It is obvious that investing appropriately in lifelong learning will contribute to overcoming the economic and social crisis and meeting the Europe 2020 targets on employment, poverty reduction, education, sustainability, innovation. The need and markets for adult education (after initial education and training) are thus likely to rise in the coming years. However, despite sustained attention over the years, adult education in Europe remains inadequate. Firstly, it is now well documented that those who are more in need of adult education, such as young, unemployed, low skilled, disabled and vulnerable workers, actually benefit less from adult education opportunities than other more advantaged groups. Secondly, the costs of adult education are footed largely by enterprises and individuals/families while the public resources invested are largely less than the private ones: this fragmentation actually shows the persistent weakness and ineffectiveness of adult education policies.
    In this context, it is important to review thoroughly the situation of adult education in Europe and look for ways to take the most out of the numerous initiatives taken by a large number of often isolated actors. Such policy and programme learning should as a priority address young people, in particular those with low levels of basic and functional literacy, those not in education or training or those in situations of near social exclusion, who could be helped much more effectively if adequate adult education policies were designed.
    Scope: The research will address adult education in general (for all ages), with a specific focus on young adults and vulnerable groups (from an indicative age of 18 and after leaving initial education and training)after entry into working life.. It will consider the complementarity between public policies and dynamics of private markets in the EU market and will analyse actors, dynamics, trends, mismatches and overlaps. A historical perspective on lifelong learning (e.g. in the 19th century urban areas) will add to a comprehensive analysis.
    The research will identify successful programmes which are demonstrating to improve learning outcomes, particularly those reaching out to young adults at risk of social exclusion and other vulnerable groups, and address their transferability to other countries/regions. Diversity issues (gender, culture, ethnicity, language etc.) should be considered as well.
    The research will also address the learning potential and innovation ability in workplaces (organisational models that favour innovation ability and innovative oriented training) and the effectiveness of learning actions.

    НАЧАЛО >>

    Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред

  • Фонд "Условия на труд"
    Краен срок: ВСЕКИ месец до 25-то число.
    Фонд "Условия на труд" е "лека" програма за кандидатстване, при която фирмите могат да получат прилично финансиране за да си санират помещения, да изградят стаи за почивка,санитарни възли, да въведат практики по подобряване на факторите на работната среда и т.н. Характерно за проектите е че НЯМА значение дали се изпълняват на територията на селски райони или в областни градове- всички населени места са допустими за кандидатстване по програмата.
    Кога мога да участвам ?
    ВСЕКИ месец до 25-то число.
    Кой може да кандидатства? 
    - Всички фирми, които имат назначен персонал
    - Фирми, които нямат просрочени задължения към бюджета и към търговски банки
    - Получили финансиране по други проекти за същите дейности
    Какво можем да финансираме? 
    - Модернизация на помещенията, в които се намира персонала (подмяна подови настилки, измазване стени, тавани, изграждане на стаи за почивка, санитарни възли и други)
    - внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии
    - изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място
    - обезопасяване на машини и съоръжения
    Каква парична помощ мога да получа ?
    По проектът получавате 30% безвъзмездна помощ от стойността на разходите.
    Максимумът, който можете да получите като парична сума е 100 000 лева.

  • Програма „АртФотоФонд“
    Краен срок: текущ
    “АртФотоФонд” е програма за професионална фотографска подкрепа на иновативни проекти в обществена полза чрез а) тяхното фото заснемане и представяне на широката общественост по един творчески и провокативен начин, и/ли чрез б) включването на фотографското изкуство в самата творческа концепция, в случая на интердисциплинарни културни проекти.
    Целта на АртФотоФонда е да подпомага визуалното представяне (чрез фотографии) и популяризиране на идеите и проектите с обществена значимост на организации и граждански инициативи от сферата на културата и изкуствата, образованието, спорта, опазването на околната среда и др.
    Всеки проект/ идея, кандидатствал и спечелил подкрепа от АртФотоФонда, получава безвъздмезно (безплатно) заснемане – в рамките на до 3 дни – на събитието по проекта или на други пряко свързани с реализацията му дейности, нуждаещи се от фотографски услуги/ участието на арт фотограф в цялостната концепция. Като краен резултат, одобрените проекти получават пакет от професионално заснети и обработени фотографии с разпознаваемия почерк и стил на фотографа, както и споделяне и популяризиране на договорена селекция от снимките през каналите на фотографа.

  • Национален център за книгата, Програма „Българска книга”
    Краен срок: целогодишно
    Програмата предоставя възможност за отпечатване на качествени български художествени книги на дебютни и утвърдени автори на конкурсен принцип.
    Могат да кандидатстват юридически лица, регистрирани като издатели в българската ISBN агенция, с издадени най-малко шест книги на български език.
    Подпомаганият тираж може бъде между 300 и 1200 бройки, меки корици, определен по заявка на издателя спрямо пазарния потенциал на книгата и одобрен от eкспертен съвет. В замяна на тази подкрепа, издателствата предоставят 20% от тиража на отпечатаната книга на НЦК.
    За подпомагане може да кандидатстват само български издателства, сключили договор с автора. Програмата подпомага художествена литература от всички жанрове и форми от български съвременни автори. Програмата не подпомага нехудожествена литература.
    Възможността за кандидатстване е отворена целогодишно. Експертният съвет оценява проектите веднъж месечно и обявява резултатите веднъж на всеки два месеца.

  • Национален конкурс за есе “Изгнаници клети...” 2015
    (“Арменци” – Пейо К. Яворов)

    Краен срок: 16 април 2015 г.
    Организатори: Къща музей “Пейо К. Яворов” – гр. Чирпан, Координационен съвет на арменските организации в София, Фондация “Яворов” и Фондация “Българска гордост”.
    Конкурсът се провежда в две възрастови групи:
    - VІІ – VІІІ клас
    - ІХ– ХІІ клас
    Всеки участник представя до две есета в обем до два стандартни машинописни листа (шрифт Times New Roman, размер 12).
    Авторите представят по два екземпляра от своите творби.
    Конкурсът е анонимен. Всяка творба трябва да бъде придружена от малък плик с информация за участника: трите имена, адрес, училище, клас, възрастова група, телефон за връзка, електронна поща.
    Пликът с данните на участника трябва да бъде запечатан и сложен в по-големия плик с творбите. Жури в състав: председател Вазкен Налбантян и членове: Вартануш Топакбашян и Антон Баев, ще оценява конкурсните работи.
    Класираните участници ще получат грамоти и награди.
    Адрес за получаване на творбите:
    гр. Чирпан, п.к. 6200
    ул. “Крачолови” 26
    Къща музей “Пейо К. Яворов”
    за конкурса “Изгнаници клети...”
    Телефон за справка: 0416/ 94019, е - mail: [email protected]
    Поради анонимността на конкурса, няма да бъдат приемани есета по електронната поща.

  • Шести международен конкурс за компютърна рисунка и колаж "Творчество без граници"
    Краен срок: 16 април 2015 г.
    Фондация Еврика, Образцово Народно читалище „Заря-1858”р Компютърна школа "Вале" – Хасково организират Шести международен конкурс за компютърна рисунка и колаж "Творчество без граници" под патронажа на евродепутата Мария Габриел.
    Целта на конкурса е децата и младите хора:
    - да открият магията на дигиталната графика и живопис;
    - да нарисуват света през своите очи;
    - да предадат своите чувства,настроения и вътрешни изживявания;
    - да ни накарат да усетим силата на детското въображение.
    Право на участие в конкурса имат ученици и младежи на възраст от 5 до 27 години, в девет възрастови групи.
    Изисквания към рисунките:
    1. Да са изработени на графична програма по избор ( например : Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, Corel Painter Classic, Macromedia Free Hand, и др.);
    2. Да не се вмъкват готови обекти или картинки;
    3. Да са нарисувани със свободна ръка с инструментите за рисуване на графичните редактори.
    Изисквания към колажите:
    1. Да са изработени с програма по избор;
    2. Да се комбинират едно или повече фотографски изображения с текст, рисунки или друг вид художествени елементи.
    Всеки участник може да участва с 3 свои творби във всяка категория.

  • Конкурс на тема „Времето на парите и духовността” за есе и мултимедийна презентация или филм
    Краен срок: 16 април 2015 г.
    Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе организира Конкурс на тема „Времето на парите и духовността” за есе и мултимедийна презентация или филм. Конкурсът е отворен за всички желаещи. Всеки автор има право да участва с до две творби общо.
    Участниците ще бъдат оценявани в две възрастови категории: до 19 години; над 19 години.
    Есетата трябва да са с обем между 2000 и 4000 знака, включително интервали.
    Мултимедийните презентации следва да са до 20 слайда.
    Филмите следва да са с продължителност до 10 минути.

  • Шести международен конкурс за компютърна рисунка и колаж "Творчество без граници" Хасково 2015
    Краен срок: 16 април 2015 г.
    ФОНДАЦИЯ ЕВРИКА, ОНЧ „ЗАРЯ-1858” ХАСКОВО и КОМПЮТЪРНА ШКОЛА „ВАЛЕ” обявиха Шести международен конкурс за компютърна рисунка и колаж "Творчество без граници" Хасково 2015. Каним всички деца - художници с магическата четка на бъдещето и майстори в компютърните колажи да се включат в конкурса.
    І. Изисквания към рисунките:
    1. Да са изработени на графична програма по избор ( например : Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, Corel Painter Classic, Macromedia Free Hand, и др.)
    2. Да не се вмъкват готови обекти или картинки;
    3. Да са нарисувани със свободна ръка с инструментите за рисуване на графичните редактори
    ІІ. Изисквания към колажите:
    1. Да са изработени с програма по избор;
    2. Да се комбинират едно или повече фотографски изображения с текст, рисунки или друг вид художествени елементи.
    Всяка рисунка и колаж участващи в конкурса трябва да е представена: На хартиен носител с размер на листа формат А4 - паспартирана с размери 25х35 см .или А3 – паспартирана с размери за 50х70см.
    Всеки участник може да участва със 3 свои творби във всяка категория.
    Право на участие в конкурса имат ученици и младежи на възраст от 5 до 27 години, в девет възрастови групи.

  • Единадесетото национално състезание по компютърни мрежи в България за ученици от 8 до 12 клас
    Краен срок: 17 април 2015 г.
    Единадесетото национално състезание по компютърни мрежи в България за ученици от 8 до 12 клас ще се проведе на 18 април 2015 г. от 15:00 до 19:00 в град София, в сградата на Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, на бул. „Джеймс Баучър”№5.
    В периода 09 март - 17 април 2015 г. можете да се регистрирате за участие.

  • Фотоконкурс „Необикновеното в обикновените неща в моя град”
    Краен срок: 17 април 2015 г.
    Фотоконкурсът „Необикновеното в обикновените неща в моя град” е вдъхновен от „Музеят на необикновените неща” – романа на Алис Хофман, в който фантастичното преминава в делничното, обикновеното крие необикновеното. История за фотографията като изкуство, за дарбата да виждаш отвъд видимото. Конкурсът цели да покаже взаимодействието между фотографията и литературата; да провокира хората да потърсят и уловят уникалността на своя град, да покажат интересен поглед към заобикалящата среда.
    Името на победителя ще бъде обявено на официално откриване на фотографска изложба в НДК, която ще представи двайсетте най-добри творби от конкурса. Тя ще даде възможност за публична изява на талантливи фотографи.
    В конкурса могат да участват любители и професионални фотографи от цялата страна, без ограничение във възрастта.
    Условия за участие и изисквания към фотографиите:
    • Снимките трябва да бъдат изпратени на e-mail: [email protected]
    • Всеки автор може да участва с една фотография.
    • Фотографиите могат да бъдат черно-бели или цветни, без ограничение на използваните технологии.
    • Не е задължително снимките да са заснети по време на конкурса.
    • Фотографиите трябва да отговарят на зададената тема.
    • Да не са били награждавани в други фотоконкурси.
    • Да не са били подлагани на груби манипулации със софтуер за обработка на изображения; да няма монтаж или колаж.
    • Размерът на снимките, които се предоставят по имейл за целите на конкурса, не трябва да надвишава 2000 пиксела по късата страна и да е с големина до 500 КВ.
    Всяка една от фотографиите трябва да притежава оригинал с високо качество за печат (300dpi) в размер минимум 50?70 см, в случай че бъде избрана за изложбата „Необикновеното в обикновените неща в моя град”.

  • EPSA 2015 - Европейска награда за публичния сектор
    Краен срок: 17 април 2015 г.
    Под надслова "Публичният сектор като партньор за по-добро общество", EPSA 2015 ще покаже и възнагради добри практики от европейския публичен сектор, в които публичните администрации са партньори в съвместно проектиране и съвместно управление на предоставянето на обществени услуги, иновативно управление на знанието и лидерство в подходи, както и оптимизиране на управлението на публичните средства.
    EPSA 2015 г. е открит за европейските институции в публичния сектор от всички административни нива, както и предприятия от публичния сектор, агенции и публично-частни партньорства. Водещият кандидат трябва да е институция в публичния сектор или орган.

  • Седмо издание на грантовата програма „Мтел еко грант – природа с бъдеще”
    Краен срок: 20 април 2015 г.
    „Мтел еко грант” е ежегодна дарителска програма, която финансира малки, но стойностни проекти в областта на екологията. Осъществява се със съдействието на фондация „Помощ за благотворителността в България”.
    Програмата спонсорира безвъзмездно проекти в областите:
    - Повишаване на участието на деца и младежи в дейности за опазването на биоразнообразието, включително и застрашените видове;
    - Насърчаване на практики за възпитание в опазване на околната среда на деца и младежи в детски градини и училища чрез извънучилищни дейности.
    Общият бюджет на кампанията през тази година е 40 000 лева, а максималната стойност на отпусканите средства за един проект е до 8 000 лева.
    За финансиране от „Природа с бъдеще“ могат да кандидатстват еко-клубове и неформални ученически обединения чрез учебните заведения; организации, регистриранижпо Закона за юридическите лица с нестопанска цел и определени за извършване на дейност в обществена полза; читалища, регистрирани по Закона за читалищата; училищни настоятелства.
    Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 20 април, като в техния фокус трябва попада устойчиво обучение и активности, свързани с децата.

  • Девети конкурс на „1000 стипендии”
    Краен срок: 20 април 2015 г.
    Проект "1000 стипендии" е национален конкурс за ученици от 6-и до 11-и клас. В него може да се включи всеки ученик в тази възрастова група, като за това е необходимо под формата на есе да представи знанията и разсъжденията си по предмета, в който се чувства най-уверен. „1000 стипендии“ е социално-образователен проект, затова обръща специално внимание на деца от малки населени места, на деца от семейства с нисък семеен доход, на деца, лишени от родителска грижа, с инвалидност или други сходни обстоятелства.
    Посредством конкурс "1000 стипендии" Фондация „Комунитас“ осигурява годишна стипендия, която се състои от финансова част, достъп до професионални консултации и кредит за книги. В проекта могат да кандидатстват и учители, които заявяват желание да подпомагат ученика в учебния процес.
    Конкурсът дава възможност да се кандидатства за два вида стипендии – основна и изключителна. За основна стипендия е необходимо да се попълни формуляр (свали оттук), да се напише есе по тема, зададена във формуляра, и да се приложат копие на успех и автобиография. Кандидатите в областта на изкуствата и информационните технологии трябва да подготвят и портфолио. Тъй като изключителната стипендия е степен над основната, желаещите да кандидатстват и за нея, трябва, освен изредените за основна стипендия изисквания, да приложат и допълнително разработен личен проект.

  • НДФ „13 века България“ обяви сесия за финансово подпомагане на театрални, в т.ч. и куклени постановки
    Краен срок: 20 април 2015 г.
    Фонд „13 века България“ обявява сесия за финансиране на творчески проекти в следните направления:
    Театрални, в т.ч. и куклени постановки.
    Подкрепата се определя чрез конкурс по документи, в който могат да участват:
    - юридически лица с нестопанска цел;
    - сдружения, в които участват и юридически лица;
    - общини.
    Общият размер на финансовите средства, с които ще бъдат подпомогнати кандидатстващите проекти е 30 000 (тридесет хиляди) лева.
    Максималният бюджет за един проект е 5 000 (пет хиляди) лева.

  • Конкурс за комикс и карикатура: РАВЕНСТВО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ: ПРЕДСТАВИ СИ ГО!
    Краен срок: 20 април 2015 г.
    ООН — Жени, Европейската комисия, Белгийската агенция за развитие и Регионалният информационен център на ООН (UNRIC) организират конкурс за комикс и карикатура на тема „Равенство между половете“. ИЗПРАТЕТЕ СВОЯТА РИСУНКА БЕЗ ДУМИ И СЕ ПРИСЪЕДИНЕТЕ КЪМ ООН — ЖЕНИ КАТО СВЕТОВЕН ЗАЩИТНИК НА ЖЕНИТЕ И МОМИЧЕТАТА.
    Покажете ни какво ви хрумва, когато размишлявате за правата и овластяването на жените. Дайте воля на творческите си способности, за да илюстрирате отношенията между жените и мъжете и положителните промени, които искате да видите. Представете си ги! В конкурса могат да участват художници на комикси и карикатури и студенти по изкуство, които са на възраст от 18 до 28 години и са постоянно пребиваващи в държава от ЕС.
    Ще бъдат връчени следните награди: - една първа награда от 1000 евро, - една втора награда от 500 евро, - три трети награди от по 200 евро.
    Петимата финалисти ще бъдат поканени на церемонията по награждаване в Брюксел през лятото на 2015 г. Разходите за пътуване и престой ще бъдат поети от организаторите. Също така рисунките на финалистите и полуфиналистите ще бъдат публикувани в книжка, а освен това е възможно да бъдат включени в изложба и да бъдат публикувани в други издания.
    Можете да участвате с максимум три рисунки. Трябва да изпратите всички ваши рисунки по едно и също време. Можете да изпращате рисункa(и) само веднъж.
    Рисунката(ите) не трябва да съдържа думи.

  • Women PeaceMakers Program, 12 September – 21 November 2015, San Diego
    Краен срок: 20 април 2015 г.
    Програмата на Joan B. Kroc Institute for Peace and Justice (IPJ) и насочена към жени активистки в сферата на мира и човешките права.

  • HCO-12-2015 Call for proposal ERA NET: Антимикробната резистентност #H2020
    Краен срок: 21 април 2015 г.
    Предложенията трябва да са ключови за ефективната координация на съвместното финансиране на научни изследвания в областта на антимикробната резистентност

  • Call for proposal EU-Brazil Research and Development Cooperation in Advanced Cyber Infrastructure now open Topic: Cloud Computing, including security aspects
    Краен срок: Date 21-04-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: Data are motivating a profound transformation in the culture and conduct of scientific research in every field of science and engineering. Advancements in this area are required in terms of cloud-centric applications for big data, as well as in creating novel cloud technologies that provide effective utilization and optimization of heterogeneous resources (such as storage and communications) in big data scenarios, in particular addressing privacy, security and other Quality-of-Service issues.
    Scope: · The focus of the joint research will be the development of innovative technologies combining advanced Clouds and Big Data approaches to address the challenges stemming from different application domains in business and societal contexts. The technologies developed should take into account interoperability and data portability issues and aim towards future standardization.
    · Coordinated and Support Actions One CSA for the research coordination and policy activities, including research roadmapping and supporting further future common activities, i.e. dissemination, organisation of workshops, preparation of future coordinated call topics, etc.
    Total Call Budget 7,000,000 euros

  • Call PHC-27-2015 Self-management of health and disease and patient empowerment supported by ICT
    Краен срок: 21-04-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Proposals should aim to empower patients to manage their pre-existing conditions. Health management will be addressed holistically, including healthy lifestyle interlinked with disease management, placing the patient in the centre and putting increased emphasis on health education, secondary prevention and self-management of individual conditions, including co-morbidities.
    Proposals should address all of the following elements
    a) personalised guidance to patients based on their profiles and the use of wearable/portable devices and improved individual/healthcare-professional interaction,
    b) engagement of patients as active members in managing their diseases, in particular addressing chronic diseases, co-morbidities, treatment adherence, rehabilitation, self-diagnostics and self-care and c) decision support systems interoperable and/or maintaining integrity with electronic health records.
    Expected impact:
    - Improving the participation of the patient in the care process.
    - Improving the management of a disease by reducing the number of severe episodes and complications.
    - Increasing the level of education and adherence of individuals, patients and care givers related to application of ICT for personalised care.
    - Improved interaction between patients, their relatives, providers of health-, social-, and informal care givers.
    - Strengthened evidence base on health outcomes, quality of life, care efficiency gains and economic benefits from the use of ICT in new care models.
    - Reinforced medical knowledge with respect to efficient management of comorbidities.
    - Increased confidence in decision support systems for disease/patient management.
    - Involvement of health care providers/authorities with increased commitment in the deployment of innovative services empowering the patient.
    Type of action: Pre-commercial procurement co-fund actions.

  • Подкрепа за иновации, човешки ресурси, политика и международно сътрудничество
    Краен срок: 21 април 2015 г.
    Ще бъдат подкрепени пилотни действия в областта на използване на иновационния потенциал на научноизследователските инфраструктури, използващи развойни продукти (PCP) и / или схеми за обществените поръчки за иновации (PPI).

  • Покана за представяне на предложения ЕС-Бразилия за изследвания и сътрудничество за развитие на съвременна кибер инфраструктура
    Краен срок: 21 април 2015 г.
    Тема: Cloud Computing, включително аспекти на сигурността

  • Call PHC-27-2015 Self-management of health and disease and patient empowerment supported by ICT
    Краен срок: 21-04-2015
    Proposals should aim to empower patients to manage their pre-existing conditions. Health management will be addressed holistically, including healthy lifestyle interlinked with disease management, placing the patient in the centre and putting increased emphasis on health education, secondary prevention and self-management of individual conditions, including co-morbidities.
    Proposals should address all of the following elements a) personalised guidance to patients based on their profiles and the use of wearable/portable devices and improved individual/healthcare-professional interaction, b) engagement of patients as active members in managing their diseases, in particular addressing chronic diseases, co-morbidities, treatment adherence, rehabilitation, self-diagnostics and self-care and c) decision support systems interoperable and/or maintaining integrity with electronic health records.

  • Anita Borg Institute Calls Women for Pass-It-On (PIO) Awards
    Краен срок: 22 April 2015
    In 1987, computer scientist Anita Borg started a digital community for women in computing. Today, ABI works with women technologists in over 50 countries, and partners with leading academic institutions and Fortune 500 companies.
    The Anita Borg Institute is calling applications for the Anita Borg Systers Pass-It-On (PIO) Awards. The award is to honor Anita Borg’s desire to create a network of women technologists helping one another. The program is called “Pass-It-On” because it comes with the moral obligation to “pass on” the benefits gained from the award.
    The award grant ranges from $500 to $1,000. The cash awards, funded by donations from the Systers Online Community and others, are intended as means for women established in technological fields to support women seeking their place in the fields of technology.
    - Award applications are open to any woman over 18 years old in or aspiring to be in the fields of computing.
    - Awards are open to women in all countries.
    - Applications covering a wide variety of following needs and projects are encouraged:
    > Small amount to help with studies, job transfers or other transitions in life.
    > A broader project that benefits girls and women.
    > Projects that seek to inspire more girls and women to go into the computing field.
    > Assistance with educational fees and materials.
    > Partial funding source for larger scholarship.
    > Mentoring and other supportive groups for women in technology or computing.

  • Call for proposal Fostering transnational cooperation in European transport research and innovation – NCP network H2020
    Краен срок: 23-04-2015, 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific challenge: Facilitate trans-national co-operation between NCPs within the Transport Challenge with a view to identifying and sharing good practices and raising the general standard of support to programme applicants, taking into account the diversity of actors that make up the constituency of the Transport Challenge.
    Scope: Support will be given to a consortium of formally nominated NCPs in the area of Transport. The activities will be tailored according to the nature of the area, and the priorities of the NCPs concerned. Various mechanisms may be included, such as benchmarking, joint workshops, enhanced cross-border brokerage events, specific training linked to the Transport Challenge as well as to gender dimension of Research and Innovation, and twinning schemes. Special attention will be given to enhance the competence of NCPs, including helping less experienced NCPs rapidly acquire the know-how accumulated in other countries.
    The focus throughout should be on issues specific to the Transport Challenge, and should not duplicate actions foreseen in the NCP network for quality standards and horizontal issues under ‘Science with and for Society’.
    Only NCPs from EU Member States and Associated Countries which have been officially appointed by the relevant national authorities are eligible to participate in and receive funding for this action.
    The consortium should have a good representation of experienced and less experienced NCPs.

  • Конкурс за финансиране на проекти насочени към интегриране на хора с трайни увреждания в специализирана работна среда.
    Краен срок: 17.30 часа на 24.04.2015 год. - за проекти със стопанска насоченост
    Агенцията за хората с увреждания /АХУ/ обявява конкурс за финансиране на проекти насочени към интегриране на хора с трайни увреждания в специализирана работна среда.
    Участници в конкурса могат да бъдат специализираните предприятия и кооперации на хора с увреждания.

  • Девети национален литературен конкурс "Биньо Иванов" за непубликувани стихотворения на автори от цялата страна
    Краен срок: 24 април 2015 г.
    Целта на конкурса е да продължи ярката литературна традиция на град Кюстендил, за чието обогатяване и развитие има безспорен принос творчеството на Биньо Иванов – поетът трайно свързал съдбата си с град Кюстендил.
    В конкурса могат да участват автори от цялата страна.

  • Национален литературен конкурс за поезия "Биньо Иванов" 2015
    Краен срок: 24 април 2015 г.
    Читалище „Братство 1869” гр. Кюстендил обявява Девети национален литературен конкурс за поезия „Биньо Иванов” - Кюстендил, 2015. Съорганизатори са Община Кюстендил и Информационен център Европа Директно – Кюстендил. Литературният конкурс е ежегоден и се провежда през месец май, под патронажа на кмета на Община Кюстендил. В него могат да участват автори от цялата страна.
    Целта на конкурса е да продължи ярката литературна традиция на гр. Кюстендил, за чието обогатяване и развитие има безспорен принос творчеството на Биньо Иванов – поетът, свързал трайно съдбата си с този град.
    Координатор: Благой Ранов.
    Творбите /до три непубликувани стихотворения, в четири екземпляра/ трябва да бъдат изпратени най-късно до 24 април 2015 г. на следния адрес:
    2500 гр. Кюстендил, ул. “Отец Паисий” 11
    Читалище „Братство 1869” /за литературния конкурс/
    или по електронната поща на адрес: [email protected] като прикачен файл във формат doc или rtf

  • Форум за иновации в Будапеща кани журналисти
    Краен срок: 24 април 2015 г.
    Европейският журналистически център (EJC) и Европейският институт за иновации и технологии (EIT) канят журналисти от ЕС да вземат участие във форум на тема иновации - INNOVEIT 2015. Събитието ще се проведе в периода 5-7 май в Будапеща, Унгария, а  организаторите поемат разходите за път и настаняване.
    Форумът ще събере 600 представители на сектора , които ще представят новите си достижения. Най-изявените иноватори и предприемачи ще бъдат отличени с годишните награди на EIT.
    Събитието е насочено предимно към журналисти, които покриват теми свързани с ЕС, предприемачеството, технологиите, търговията и бизнеса.

  • Покана за кандидатстване за обучение и финансиране на дейности на нпо и читалища, активни извън софия, за прилагане на успешните модели „Мулти култи китчън” и „Мулти култи карта”
    Краен срок: 26 април 2015 г.
    Сдружение „Мулти култи колектив” обявява конкурс за обучение и финансиране на дейностина НПО и читалища, активни извън София, за прилагане на успешните модели „Мулти култи китчън” и „Мулти култи карта”. Целта на обучението е да изгради капацитет на НПО и читалища от различни градове в страната за прилагане на двата модела в техните местни общности и да създаде партньорска мрежа, която да работи за разпространeнието на двата модела извън столицата. Финансирането на дейности в размер на 450 евро е за организиране на едно пилотно събитие „Мулти култи китчън” и картографиране на два местни чуждестранни ресторанта в „Мулти култи картата”.
    Обучението ще се проведе в София на 27, 28 и 29 май 2015 г. и ще се състои от няколко модула, основани на методи на неформално обучение, като въвеждаща лекция „Миграция и интеграция”, „Работа с чужденци – практически съвети”, „Стандарти за прилагане на модела Мулти култи китчън”, „Практически стъпки за организиране на събитие по модела Мулти култи китчън”, „Идентифициране и включване на нови обекти в Мулти култи  картата”, „Устойчивост и набиране на средства”, „Местни партньорства”, „Връзки с медиите и вземащите решения на местно ниво” и др.
    Участниците в обучението ще имат възможност да придобият и практически умения, като се включат в организирането на едно „Мулти култи китчън” събитие в София на 28 май 2015 г., както и да посетят обекти от „Мулти култи картата” и да разговарят със собствениците им.
    Право на участие имат НПО и читалища, които са активни извън София, имат интерес да работят за интеграцията на мигранти и бежанци в своите общности и имат организационен опит.

  • Европа в менюто: Лятно училище по храните, културата и земеделието, 9-19 юли 2015 г., Клуни, Франция
    Краен срок: 26 април 2015 г.
    Кулинарните традиции са неразделна част от европейската култура. Всяка държава и регион в Европейския съюз има свои собствени, характерни рецепти. Италианска паста, белгийскао или немска бира, датски ръжен хляб, унгарски гулаш, испански питки, австрийски щрудел, чешка сливовица или френско сирене? Списъкът е безкраен, но внушава образ на Европейския съюз, в който разнообразието не е пречка, а е, напротив, творческа мозайка и покана да се открият други култури.
    В Клуни (Франция Young European Citizens’ Convention организира "Европа в менюто: Храни, култура и земеделие - кои са рецептите на бъдещето?" за 50 участници, които ще разполагат с 10 дни, за да направят културни и политически предложения по тази тема.
    Канят се за участие млади хора, родени преди 1 януари 1995 г. и със свободно владее английски и френски език.

  • Marie Sklodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange (RISE)
    Краен срок: 28-04-2015, 17:00:00 (Brussels local time)
    Objective: The RISE scheme will promote international and inter-sector collaboration through research and innovation staff exchanges, and sharing of knowledge and ideas from research to market (and vice-versa) for the advancement of science and the development of innovation. The scheme fosters a shared culture of research and innovation that welcomes and rewards creativity and entrepreneurship and helps to turn creative ideas into innovative products, services or processes.
    Scope: RISE involves organisations from the academic and non-academic sectors (in particular SMEs), based in Europe (EU Member States and Associated Countries) and outside Europe (third countries).
    Support is provided for the development of partnerships in the form of joint research and innovation activities between the participants. This is aimed at knowledge sharing via international as well as inter-sectoral mobility, based on two-way secondments of research and innovation staff (exchanges) with an in-built return mechanism.
    The organisations constituting the partnership contribute directly to the implementation of the joint research and innovation activities by seconding and/or hosting eligible staff members.
    The proposed research and innovation activities should exploit complementary competences of the participants, as well as other synergies, and enable networking activities, organisation of workshops and conferences to facilitate sharing of knowledge, new skills acquisition and career development for research and innovation staff members.
    Activities can focus either on one dimension of mobility (intersectoral / international), or include a combination of both.
    Exchanges can be for both early-stage and experienced researchers' levels and can also include administrative, managerial and technical staff supporting the research and innovation activities of the proposal.
    Support for the exchanges between institutions in the EU Member States and Associated Countries covers only inter-sectoral secondments. Exchanges with institutions from third countries can be inter-sectoral secondments as well as secondments within the same sector.
    No secondments between institutions located in third countries or within the same EU Member State or Associated Country can be supported.
    Expected impact:
    - Research and innovation activities under RISE are expected to build or enhance new and existing networks of international and inter-sectoral cooperation. They will significantly strengthen the interaction between organisations in the academic and non-academic sectors, and between Europe and third countries.
    - In terms of knowledge sharing and broad skills development, they will better align different cultures and expectations, with a view to a more effective contribution of research and innovation to Europe's knowledge economy and society.

  • Call for proposal  Enhancing SME innovation capacity by providing better innovation support
    Краен срок: 29-04-2015
    Topic: Professionalization of open innovation management in SMEs
    SCOPE:
    - Collection and analysis of information and data on the application of open innovation in SMEs, taking into account different situations in Member States and in specific market segments. Identification of case-study examples and analysis of how these practices are organised and managed both in high-tech and low-tech industries. Publication and further dissemination of an annual report on the use of open innovation by SMEs in selected economic sectors.
    - EU-wide diffusion of success stories of SMEs using open innovation. Open innovation support schemes are currently implemented locally. Their scale and outreach is too small to invest significantly in developing content and guidelines and hence they attract limited attention from the entrepreneurs. This action will promote Europe-wide case-study examples that illustrate how entrepreneurs successfully transformed their business through a network of partners. It will also illustrate how managing such a network will allow SMEs to gain competitive advantage, overcome their size and resource limitations and how open innovation can become key both for creation and appropriating value.
    - Development of practical management tools to support and explain the identified case studies. The management modules should focus on (1) Strategy dimension, (2) Entrepreneurship skills, (3) Resource needs, (4) Tools to build trust and control and manage risk in a collaborative partnership. This will provide managers of small companies with hands-on guidelines on how to innovate and set-up innovation networks. The aim should be to raise awareness of open innovation in SMEs by identifying best practice examples that will help the professionalisation of open innovation management Europe-wide. The action should provide recommendations on how open-innovation information provision and training should evolve over time, beyond the scope of the present activity.
    - Development and testing of open innovation indicators to support management support tools within an SME. The developed quantitative tools should help management to make decision about the timing when to establish or end partnerships. Companies should be supported not only in partnering, but also in determining when, for how long and in which sequence partners should be drawn into the projects.
    The duration of this action will be three years.

  • Програма за летни студентски стажове в държавната администрация 2015 г.
    Краен срок: 29 април 2015 г.
    Изисквания към кандидатите:
    - Да са студенти с непрекъснати студентски права, в процес на обучение във висше учебно заведение в страната или чужбина.
    - Да се обучават в професионалното направление, което е обявено за съответната стажантска позиция.
    - Да отговарят на специфичните изисквания, когато такива са обявени за стажантската позиция.
    Стажовете:
    - Едномесечни неплатени летни стажове.
    - В периода от 1 юли до 30 септември 2015 г.
    - С подкрепа от наставник.
    - Индивидуален работен план.

  • Енергетика: Покана за безвъзмездно финансиране на проекти от общ интерес
    Краен срок: 29 април 2015 г.
    С поканата генерална дирекция „Енергетика“ на Европейската комисия обяви конкурс за получаване на безвъзмездни средства в съответствие с приоритетите и целите, определени в многогодишната работна програма в областта на трансевропейската енергийна инфраструктура по МСЕ. Чрез Механизмът за свързване на Европа ще се предостави финансова помощ от ЕС за проекти от общ интерес в областта на транспорта, енергетиката и телекомуникациите инфраструктура, за да се ускорят с инвестициите в трансевропейските мрежи и използването на потенциала на взаимодействие между тези сектори.
    МСЕ в енергийния сектор е насочен към подпомагане на проекти в производството на електроенергия и газ, за да се постигнат следните цели:
    - повишаване на конкурентоспособността чрез насърчаване на по-нататъшното интегриране на вътрешния енергиен пазар и оперативната трансгранична съвместимост електроенергийните и газовите мрежи.
    - повишаване на сигурността на енергийните доставки на Съюза
    - допринасяне за устойчивото развитие и опазването на околната среда – чрез интегриране на енергията от възобновяеми източници и развитието на интелигентни енергийни мрежи
    Според публикуваната покана индикативната сума от 100 милиона евро ще бъде предоставена за проекти, които допринасят за прекратяване на енергийната изолация на отделни държави членки, за премахване на тесните места в мрежите и за доизграждане на вътрешния енергиен пазар. Парите ще действат като катализатор за осигуряване на допълнително финансиране от частни и публични инвеститори. През 2015 г. са предвидени общо 650 милиона евро безвъзмездни средства, които ще се разпределят чрез две покани за участие.

  • Програма “Дебюти” (Програма за обучение в разработването на дебютни проекти и подкрепа за реализирането им в областта на съвременните изкуства и култура), първи кръг
    Краен срок: 15:00 ч. на 29.04.2015 г.
    Програма „Дебюти” подкрепя:
    - професионални творци (артисти – изпълнители, режисьори, хореографи, музиканти, писатели, художници, фотографи и др.), които правят своите първи професионални опити;
    - организации и събития, създаващи благоприятни възможности за изява на дебютанти.
    Конкурсът се провежда в два кръга. Участието в първия кръг е изрично условие за участие във втория.
    Всички кандидати трябва да имат готовност да участват (ако бъдат одобрени на първи кръг) в двудневно обучение по разработване на проекти, което ще се проведе в края на месец май 2015 г. в София. Моля, имайте предвид, че участието в пълния курс на семинара също е задължително условие за разглеждането на проекта на втори кръг.
    Дейностите по проекта следва да бъдат планирани за осъществяване (включително приключване и отчитане) до края на месец януари 2017 г.

  • Интензивен летен курс по журналистика, 8-18 август, Прага, Чехия
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Студенти по журналистика, комуникации и други свързани специалности могат да кандидатстват за обучение по журналистика, което ще се проведе в периода 8-18 август в Прага, Чехия.
    Инициативата е на фондация Bakala в сътрудничество с ProPublica и посолството на САЩ в Чехия. Програмата включва разнообразни семинари посветени на новите тенденции в журналистиката и медиите, които ще бъдат представени от водещи професионалисти от цял свят.
    Допустими са кандидатурите на студенти от България, Чехия, Германия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Украйна и САЩ. Те трябва да са завършили поне два семестъра от своето академично образование и да владеят добре английски език. Организаторите поемат разходите за път, настаняване, храна.

  • Национален литературен конкурс "Димитър Димов" за книга, публикувана в периода 2010-2104 г. на автори с медицинско образование
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Съюзът на писателите-лекари в България „Димитър Димов” възобновява традиционния литературен конкурс на името на писателя.
    Ще бъдат връчени две награди – за поезия и за белетристика (керамична статуетка с металопластика).
    В конкурса могат да участват само автори с медицинско образование, като представят адрес за кореспонденция, професионална и творческа биография и 2 екземпляра от книга, публикувана в периода 2010-2104 г. включително.
    Книгите остават във фонда на „Националния литературен музей”.
    В конкурса може да се участва с повече от една книга.

  • Конкурс за участие в програма за доброволци „Доброволец в европейските информационни мрежи 2015"
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Информационният център „Европа Директно” – София, Центърът за развитие на човешките ресурси, Европейският потребителски център – България, EURES – България, Enterprise Europe Network – България и EURAXESS – България обявиха конкурс за участие в програма за доброволци „Доброволец в европейските информационни мрежи 2015". Право да участват студенти мин. втори курс във висши учебни заведения в София.

  • Покана за предложения за харта за висше образование „Еразъм+“ за периода 2014-2020 г.
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Хартата за висше образование „Еразъм“ предоставя общата рамка за качество във връзка с дейностите по европейско и международно сътрудничество. Тези дейности могат да бъдат провеждани в рамките на Програмата от дадено висше учебно заведение. Удостояването с харта за висше образование „Еразъм“ е предварително условие за всички висши учебни заведения, желаещи да кандидатстват и участват в мобилност с учебна цел на физически лица и/или в сътрудничество за иновации и добри практики в рамките на Програмата.

  • Национален конкурс за литература и изобразително изкуство „Диря в морето” за автори, професионално свързани с морето, без възрастови ограничения
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Инициативен комитет за честване на Международния ден на моряка – 25 юни организира Национален конкурс за литература и изобразително изкуство, посветен на морето и моряците, под наслов „Диря в морето”.
    Конкурсът цели да се отразяват по художествен начин радостите и тегобите на моряшката професия, отсъствието и завръщането, ярките и колоритни индивидуалности на морските хора.
    Приемат се литературни творби – проза и поезия.
    В раздел изобразително изкуство се допускат произведения в областта на живописта, графиката и фотографията.
    Литературните творби не трябва да бъдат публикувани или достъпни в интернет.
    За произведенията в жанровете живопис и графика не се изисква определен размер.
    В раздел фотография фотосите трябва да бъдат в размер A4 или А3.

  • Литературен конкурс: “И всеки път, когато мисля за България...”
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    GRReporter и Българското неделно училище „ Св. св. Кирил и Методий”, Атина, Гърция, обявявиха трети МЕЖДУНАРОДЕН ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС НА ТЕМА: “И всеки път, когато мисля за България...”.
    В конкурса могат да участват деца и юноши на възраст от 10 до 18 години от българските неделни училища и общности в чужбина. Всеки участник има право да представи до 2 литературни творби, специално създадени за конкурса.
    Няма жанрови и видови ограничения - всеки участник може да напише върху посочената тема есе, разказ, съчинение, приказка или стихотворение.
    Творбите да са с обем до 500 думи.

  • ІХ-ти национален ученически конкурс “Куба - далечна и близка”
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    ІХ-то издание на Националния ученически конкурс "Куба - далечна и близка" е под мотото: "Героите на Куба".
    Цел на конкурса е децата в България да научат повече за приятелска Куба и за връзките между българския и кубинския народ; младите хора от двете страни да се опознаят взаимно помежду си.
    Кандидатите следва да са ученици до 18 години, живеещи в България или чужбина, и да попадат в някоя от следните възрастови групи:
    - от I до IV клас;
    - от V до VIII клас;
    - от IX до XII клас.
    Желаещите могат да участват с написани на български или на испански език писмени работи, в следните жанрове:
    - проза (разкази, съчинения, есета);
    - поезия (стихове);
    - реферати;
    - мултимедийни формати (презентации и видео материали);
    - рисунки.
    Творбите на децата от първата възрастова група ще бъдат приемани написани и на ръка, за останалите две групи изискването е да бъдат напечатани и по възможност представени на електронен носител.
    Участието в конкурса е индивидуално.

  • Фондация „Пловдив 2019“ стартира конкурса „Капана – квартал на творческите занаяти“
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Целта на дългосрочния проект „Капана – квартал на творческите индустрии“ е трансформирането на квартала и неговото развитие чрез култура и изкуство. Проектът е част от артистичната програма на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. и попада в клъстъра „Градски мечти“ за дългосрочни и устойчиви намеси в градска среда, преосмисляне и промяна на изоставени и забравени пространства и префукнционализирането им за целите на културата.
    „Пловдив 2019“ обяви отворена покана за участие в конкурс за финансиране на проектни предложения по проект „Капана – Квартал на творческите индустрии“. Конкурсът е в две направления:
    – „Проекти и събития в Капана“, за което кандидатите могат да участват с предложения за изложби, инсталации, дигитални продукти, форуми и конференции, пърформанс, танц, театър, музика, кино и др.
    – „Установяване в Канапа“, за което кандидатите сами избират пространство в Капана и могат да кандидатстват за финансиране за нанасянето и поддържането му и развиването на дейност в него.

  • Програма “Критическа литература” (Програма за подкрепа за издаването и популяризирането на българска критическа литература във всички области на изкуствознанието, културологията и арт мениджмънта)
    Краен срок: 5:00 ч. на 30.04.2015 г.
    Програмата цели да стимулира изследователската дейност в сферата на културата и изкуствата и да подпомага издаването на некомерсиална литература в България.
    Подкрепа се дава за:
    - издаване на периодични издания;
    - поддържане на рубрики за оперативна критика в специализираните издания за култура и в електронни издания;
    - изкуствоведски издания (студия).

  • Арт семестър в Корпоративен университет Карол
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Арт семестър е най-новият проект на Корпоративен университет Карол, Карол криейтив – образователно-творчески, създаден за хора на изкуството.
    Арт семестър се провежда в пролетна сесия на Корпоративен университет Карол. През 2015 г. Арт семестър ще бъде от 11 до 29 май.
    Темите са: Как работят финансовите пазари, защо е важно и как да управлявате парите си, изкуство ли е инвестирането, подходящи ли са фондовете за арт хора, как изкуството работи за парите и как парите работят за изкуството.
    Участието за одобрените кандидати е напълно безплатно.

  • Грантове на Niwano Peace Foundation
    Краен срок: 30 април 2015 г. ъ Фондацията ще разпредели през 2015 г. 10 млн. йени в две категории:
    - Социални дейности въз основа на религиозния дух,
    - Дейности в местната общност.
    Кандидатите могат да бъдат физическо лице или организация.
    Националността не е критерий за допустимост.

  • EUREKA DANUBE REGION - Покана 2015 за проекти за трансгранично сътрудничество
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Поканата е насочена към консорциуми от най-малко две независими предприятия от най-малко две от страните-участнички, които искат да извършват съвместен проект.
    Предложеният проект трябва да изисква сътрудничество на партньорите, за да се реализира нов, иновативен продукт, процес или услуга.
    Препоръчва се продължителност на проекта между 12 и 36 месеца.

  • The Geneva Challenge 2015 - Международно състезание за специализанти по напредъка към целите за развитие: Обратната миграция
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Graduate Institute Geneva кани екипи от 3-5 приети магистри от всяка точка на света, да участват в Geneva Challenge 2015. Екипите трябва да определят едно предизвикателство, произтичащо от завръщащите се мигранти; да създадат интердисциплинарен теоретичен анализ как това се отразява на социалното или икономическото развитие в определен контекст; и да предложат иновации в политиките, практиките, процесите или технологичните нива, които превръщат предизвикателството във възможност за развитие.

  • Еразъм+ Всеобхватни политически рамки за продължаващо професионално образование и обучение
    Краен срок: 30 април 2015 г., 12:00 ч. на обяд (брюкселско време).
    Целта на поканата е да се подпомогне разработването на публични политики, които целят да се координира осигуряването на качествено, подходящо и достъпно продължаващо професионално образование и обучение (ППОО) и да се гарантира съществено увеличение в използването на възможности за допълнително обучение като част от всеобхватни национални, регионални или местни стратегии за придобиване на умения.
    С поканата се насърчава сътрудничеството между националните органи и всички съответни заинтересовани страни, които участват в ППОО, включително развитието на уменията на служителите и пренасочването на работниците (например обу­ чението, предлагано от публичните служби по заетостта). Настоящата покана е насочена към националните органи, които отговарят за политиките в областта на ППОО във всяка държава, участваща в програмата „Еразъм+“, и към всички организации, посочени от тези органи

  • Награда на World Habitat за решения в областта на жилищното настаняване 2015/16
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Наградите отличават иновативни, устойчиви решения на ключови жилищни предизвикателства пред общностите по целия свят. Фондация за строителство и социални жилища ще отличи проекти, които предоставят практически решения за текущи жилищни нужди и проблеми.

  • Nikon Small World Photomicrography Competition
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Може да участва всеки над 18-годишна възраст, който се интересува от фотография през микроскопа. Фотомикрографии трябва да се правят при използване на светлинен микроскоп, но оборудването Nicon не е задължително.

  • ПРОГРАМА BG07 „ИНИЦИАТИВИ ЗА ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ“
    Краен срок: 30 април 2015 г., 17:00 часа местно време
    Министерството на здравеопазването в качеството му на Програмен оператор на Програма BG07 „Инициативи за обществено здраве“ кани потенциални бенефициенти да представят проектни предложения по цитираната по-горе покана за следните мерки на Програмата:
    Мярка 1: Подобряване на системата за психично здраве на българските граждани
    Мярка 2: Подобрен достъп до качествени услуги за сексуално и репродуктивно здраве на юноши на възраст от 10 до 19 години с акцент върху уязвимите групи, най-вече роми и хора, живеещи в отдалечени райони
    Мярка 5: Подобряване на достъпа до и качеството на грижите за деца с психични, генетични и онкохематологични заболявания (с акцент върху деца, страдащи от церебрална парализа, сърдечно-съдови заболявания, аутизъм и младежи, страдащи от хранителни разстройства) и соматични увреждания, причинени от инфекциозни заболявания (като полиомиелит, бактериален менингит, морбили, туберкулоза, ХИВ/СПИН и т.н.)
    Мярка 6: Предоставяне на здравни услуги по домовете на бременни жени и деца до 3 години за групи в риск с акцент върху ромите
    Тази покана е за финансиране на проекти на обща стойност 5 347 000 евро, разпределени по мерки, както следва:
    - Мярка 1 - 2 000 000 евро
    - Мярка 2 – 680 000 евро
    - Мярка 5 – 1 987 000 евро
    - Мярка 6 – 680 000 евро
    Минимален и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ, предоставяна за един проект:
    - от 170 000 до 300 000 евро за проекти по мярка 1
    - от 170 000 до 340 000 евро за прoекти по мерки 2, 5 и 6
    Максималният процент на безвъзмездната финансова помощ е до 100%.

  • Henri Cartier-Bresson Photography Award
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Фондация Анри Картие-Бресон връчва наградата, за да стимулира фотограф, като му/й предлага възможност да осъществи проект, който в противен случай би било трудно да постигне. Осемнадесет месеца след получаването на наградата победителят ще има изложба във фондацията в Париж и ще бъде публикуван каталог.
    Могат да участват фотографи от всички националности, които вече имат значителен обем работа с подход, близък до този на документалното кино.

  • Научно състезание „Герои на бъдещето“
    Краен срок: 30 aприл 2015 г.
    Научното състезание „Герои на бъдещето“ цели да открие млади бъдещи изобретатели, които могат да приложат научните нововъведения по творчески начин, да създадат екологично решение. Отборите от ученици от средно или основно училище трябва да проведат научно изследване и да създадат иновативно и устойчиво решение, което може да разреши проблем на местно ниво. Този проблем може да е преразходът на електрическа енергия в училището или прекомерното генериране на отпадъци – целта е за решаването му да се използват научни методи.
    Ако се вълнувате от света на науката и мислите, че можете да приложите най-новите открития по творчески начин, за да се справите с проблем, това е вашият шанс да го докажете. Проучете, експериментирайте и опитвайте – и ако намерите решението, участвайте с него в състезанието.
    Станете героят на бъдещето!
    В научното състезание „Герои на бъдещето“ е необходимо да работите в екип. Може да давате идеи, да имате неизчерпаема енергия, да мислите творчески или да сте добър оратор, но със сигурност ще намерите място в отбора, защото са необходими най-разнообразни таланти, за да се справите добре със задачата. Създайте разнообразен екип с до 5 члена и помолете някой учител да стане ръководител на отбора.

  • JCI търси десетте най-изявени млади личности на България
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Junior Chamber International – България стартира за пръв път у нас световно известния проект The Outstanding Young Persons – TOYP („Най-изявените млади личности”). Проектът цели всяка година да бъдат отличавани млади хора, които изпъкват с качествата си в избраните от тях области на развитие и които могат да послужат за пример на младите хора по света.
    Номинираните трябва да са млади мъже и жени на възраст между 18 и 40 г., които притежават българско гражданство и които имат доказани постижения в една от десетте категории:
    - Бизнес, икономика и/или предприемачество;
    - Политика, право и/или постижения в държавната администрация;
    - Академични постижения или лидерство;
    - Културни постижения;
    - Морално лидерство и/или защита на околната среда;
    - Заслуги към децата, световния мир и/или правата на човека;
    - Хуманитарно и/или доброволческо лидерство;
    - Научни и/или технологични разработки;
    - Личностно развитие и/или постижения;
    - Иновации в медицината.

  • Седемнадесети национален конкурс "Млади таланти" 2015 г.
    Краен срок: 18 април 2015 г.
    Министерството на образованието и науката обявява Седемнадесети национален конкурс "Млади таланти" за подготовка на научни и иновационни проекти в следните научни области:
    - природни науки
    - социални науки
    - информационни и комуникационни технологии
    За участие в Европейския конкурс за млади учени ще бъдат поощрени проекти в областта на биотехнологии за качество на храните.

  • Номинации „Златна ябълка“ 2015
    Краен срок: 19 април 2015 г.
    Търсим героите на децата – хора, които всеки ден помагат за разбирането, че децата имат нужда от специално внимание и подкрепа. Ако познавате обикновен човек, направил нещо значимо за децата, номинирайте го!
    Номинациите в останалите категории се правят от членовете на Национална мрежа за децата – 127 граждански организации в цялата страна, които работят с и за деца и семейства. Ще търсим община, училище, болница и журналист, които излизат извън рамките на формалните изисквания на работата си и въвеждат специални практики, които да подпомогнат спазването на правата и по-добрия живот на децата, с които работят.

  • Търсят се доброволци в Schueler Helfen Leben Organization
    Краен срок: 27 април 2015 г.
    Sch?ler Helfen Leben (SHL) Incoming Program търси млади хора от Европа, активни граждани. Участниците трябва да имат интерес към срещи с млади доброволци от Германия и да си сътрудничат в планирането и провеждането на основното събитие на тази програма, наречена "социален ден" (Sozialer Tag)

  • Програма BG07, Мярка 1: Подобряване на системата за психично здраве на българските граждани
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Министерството на здравеопазването в качеството му на Програмен оператор на Програма BG07 „Инициативи за обществено здраве“ кани потенциални бенефициенти да представят проектни предложения по цитираната по-горе покана за Мярка 1: Подобряване на системата за психично здраве на българските граждани.
    В системата за психично здраве в България, към настоящия момент могат да бъдат откроени следните проблемни области:
    - Липса на съвременна материална база в психиатричните болници и центровете за психично здраве;
    - Силна психиатрична стигма;
    - Остра необходимост от укрепване на административния капацитет за реформа в психиатричната помощ и междуинституционалното сътрудничество;
    - Остра необходимост от обучение на професионални кадри за осигуряване на услуги в общността;
    - Остра необходимост от социално включване на хората с психични заболявания;
    - Необходимост от улесняване достъпа но психично-болните до специализирана медицинска помощ.
    Основни компоненти в рамките на мярка 1
    Компонент 1: Подобряване условията на живот за хора в държавните психиатрични болници
    Компонент 2: Развиване на услуги, базирани в местните общности и на компетентна работна сила
    Компонент 3: Борба със стигмата за недискриминация и равно третиране
    Допустими бенефициенти
    - Държавни психиатрични болници – бюджетни организации, второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на здравеопазването;
    - Лечебни заведения за извънболнична помощ, съгласно чл.8 ал.1 и лечебни заведения по чл.5 ал;1 и чл.10 от ЗЛЗ
    - Лечебни заведения за болнична помощ, съгласно чл. 9 от ЗЛЗ;
    - Общини;
    - Неправителствени организации (учредени в обществена полза, не са с търговска цел, независими от местни, религиозни и централни власти, публични дружества, политически партии и търговски организации)
    Допустими дейности
    Компонент 1
    СМР (ремонт, реконструкция, обновяване) на стационарни психиатрични отделения;
    Компонент 2
    - Развиване на допълнителни дейности/нови услуги;
    - Провеждане на специализирано обучение/обучения за минимум 100 медицински специалисти и персонал;
    Компонент 3:
    - Провеждане на минимум две национални информационни кампании
    - Финансиране
    Финансиране: от 170 000 до 300 000 евро на проект
    общо 2 000 000 евро
    Безвъзмездната финансова помощ по Програмата не може да надвишава 85% от общите допустими разходи по проекта, с изключение на:
    - Държавни психиатрични болници, лечебни заведения по чл.5 ал.1, чл.8 ал.1 и чл.10 от ЗЛЗ на бюджетна издръжка и търговски дружества с държавно и/или общинско участие и общините, за които БФП може да покрие до 100% от общите допустими разходи по проекта;
    - Неправителствени организации, за които БФП може да покрие до 90% от допустимите разходи по проекта; В случаи на проекти, изпълнявани от неправителствени организации или социални партньори, приносът под формата на доброволчески труд може да представлява до 50% от съфинансирането.

  • Програма BG07, Мярка 2: Подобрен достъп до качествени услуги за сексуално и репродуктивно здраве на юноши
    Краен срок: 30 април 2015, 17:00 часа
    Министерството на здравеопазването в качеството му на Програмен оператор на Програма BG07 „Инициативи за обществено здраве“ кани потенциални бенефициенти да представят проектни предложения по цитираната по-горе покана за следните мерки на Програмата:
    Мярка 1: Подобряване на системата за психично здраве на българските граждани
    Мярка 2: Подобрен достъп до качествени услуги за сексуално и репродуктивно здраве на юноши на възраст от 10 до 19 години с акцент върху уязвимите групи, най-вече роми и хора, живеещи в отдалечени райони
    Мярка 5: Подобряване на достъпа до и качеството на грижите за деца с психични, генетични и онкохематологични заболявания (с акцент върху деца, страдащи от церебрална парализа, сърдечно-съдови заболявания, аутизъм и младежи, страдащи от хранителни разстройства) и соматични увреждания, причинени от инфекциозни заболявания (като полиомиелит, бактериален менингит, морбили, туберкулоза, ХИВ/СПИН и т.н.)
    Мярка 6: Предоставяне на здравни услуги по домовете на бременни жени и деца до 3 години за групи в риск с акцент върху ромите
    Тази покана е за финансиране на проекти на обща стойност 5 347 000 евро, разпределени по мерки, както следва:
    - Мярка 1 - 2 000 000 евро
    - Мярка 2 – 680 000 евро
    - Мярка 5 – 1 987 000 евро
    - Мярка 6 – 680 000 евро
    Минимален и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ, предоставяна за един проект:
    - от 170 000 до 300 000 евро за проекти по мярка 1
    - от 170 000 до 340 000 евро за прoекти по мерки 2, 5 и 6
    Максималният процент на безвъзмездната финансова помощ е до 100%.
    С приоритет са проекти в сътрудничество с партньори от страните – донори. В процеса на изготвяне на проектни предложения и/или търсене на партньори от страна на донорите потенциалните бенефициенти ще могат да се възползват от възможността за участие в предстоящо събитие по линия на Фонда за двустранни отношения, чиято дата и място на провеждане ще бъдат съобщени допълнително.

  • Програма BG07, Мярка 5: Подобряване на достъпа до и качеството на грижите за деца с психични, генетични и онкохематологични заболявания и соматични увреждания, причинени от инфекциозни заболявания
    Краен срок: 30 април 2015, 17:00 часа
    Министерството на здравеопазването в качеството му на Програмен оператор на Програма BG07 „Инициативи за обществено здраве“ кани потенциални бенефициенти да представят проектни предложения по цитираната по-горе покана за следните мерки на Програмата:
    Мярка 1: Подобряване на системата за психично здраве на българските граждани
    Мярка 2: Подобрен достъп до качествени услуги за сексуално и репродуктивно здраве на юноши на възраст от 10 до 19 години с акцент върху уязвимите групи, най-вече роми и хора, живеещи в отдалечени райони
    Мярка 5: Подобряване на достъпа до и качеството на грижите за деца с психични, генетични и онкохематологични заболявания (с акцент върху деца, страдащи от церебрална парализа, сърдечно-съдови заболявания, аутизъм и младежи, страдащи от хранителни разстройства) и соматични увреждания, причинени от инфекциозни заболявания (като полиомиелит, бактериален менингит, морбили, туберкулоза, ХИВ/СПИН и т.н.)
    Мярка 6: Предоставяне на здравни услуги по домовете на бременни жени и деца до 3 години за групи в риск с акцент върху ромите
    Тази покана е за финансиране на проекти на обща стойност 5 347 000 евро, разпределени по мерки, както следва:
    - Мярка 1 - 2 000 000 евро
    - Мярка 2 – 680 000 евро
    - Мярка 5 – 1 987 000 евро
    - Мярка 6 – 680 000 евро
    Минимален и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ, предоставяна за един проект:
    - от 170 000 до 300 000 евро за проекти по мярка 1
    - от 170 000 до 340 000 евро за прoекти по мерки 2, 5 и 6
    Максималният процент на безвъзмездната финансова помощ е до 100%.
    С приоритет са проекти в сътрудничество с партньори от страните – донори. В процеса на изготвяне на проектни предложения и/или търсене на партньори от страна на донорите потенциалните бенефициенти ще могат да се възползват от възможността за участие в предстоящо събитие по линия на Фонда за двустранни отношения, чиято дата и място на провеждане ще бъдат съобщени допълнително.

  • Трети международен литературен конкурс на тема: “И всеки път, когато мисля за България...”
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    GRReporter и Българското неделно училище „ Св. св. Кирил и Методий”, Атина, Гърция обявявиха Трети международен литературен конкурс на тема: “И всеки път, когато мисля за България...”
    В конкурса могат да участват деца и юноши на възраст от 10 до 18 години от българските неделни училища и общности в чужбина. Всеки участник има право да представи до 2 литературни творби, специално създадени за конкурса. Няма жанрови и видови ограничения - всеки участник може да напише върху посочената тема есе, разказ, съчинение, приказка или стихотворение.
    Творбите да са с обем до 500 думи.

  • Копнеж за човечни книги
    Краен срок: 30 април 2015 г.
    Фондация „Човешката библиотека" обявява втория Копнеж за човечни книги.
    В Копнежа могат да участват книги с художествена проза, издадени на български през 2014 година; хартиени или електронни, родни или преводни. Номинациите са отворени за автори, издатели, читатели и всеки, който се вълнува от бъдещето на литературата.

  • ФРГИ ОБЯВИ КОНКУРС ПО ПРОГРАМА „ДЪГА“
    Краен срок за подаване на идейните концепции: 1 май 2015 г., 17.00 ч.
    Стартира набирането на проектни предложения за детско и младежко развитие по програма „Дъга“ на ФРГИ. Програмата цели да подкрепи иновативни проекти, насочени към интеграцията/социалното включване на деца и младежи от уязвими групи, базирани на системен подход за развитие на детето, неговото семейство и общност.
    Кандидатстването за Програмата, съответно получаване на финансирането, се осъществява на два етапа: Първият етап е представяне на концепция/идейно предложение. Вторият етап е представяне на предложение за финансиране (проект). На този етап се допускат само организациите, чиито идейни предложения са били одобрени и са получили техническа консултация от ФРГИ за доразвиване на техните идеи.
    Приоритетно ще се финансират проекти насочени към решаване на проблеми на децата, като: Работа с деца, отглеждани в семейна среда, но от техни роднини или близки, поради икономическа миграция на родителите; Работа с деца за превенция на насилието; Предложения от малки населени места, с население до 50 000 души. Максималният размер на безвъзмездното финансиране на един проект е 30 000 лева, като е необходимо кандидатите да осигурят най-малко 30% съфинансиране на разходите по проекта.
    Документите за кандидатстване се изпращат само в електронен формат като прикачени PDF файл.

  • Стипендия за жени журналисти, работещи в сферата на човешките права
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    International Women's Media Foundation (IWMF) набира кандидатури за журналистическа стипендия, основана в памет на кореспондента на Boston Globe Елизабет Нюфър, която загина през 2003 г. Избраните жени журналисти ще участват в продължение на една година в академична програма създадена специално за тях. Те ще ползват ресурсите на MIT's Center for International Studies, както и на медийните организации The Boston Globe и The New York Times.
    Кандидатите трябва да имат минимум 3 години професионален опит в сферата на човешките права и социалната справедливост, както и да владеят добре английски език. Журналисти на свободна практика също могат да участват. Стипендията покрива разходите за път, настаняване и здравна застраховка.

  • American Institute on Political and Economic Systems, 11 July – 4 August 2015, Prague, Czech Republic
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Стипендиите на Американския институт по политически и икономически системи се присъждат въз основа на академична справка, извънкласни постижения, лидерски умения и финансова нужда.

  • Програма 2016-2019 „Езиците в основата на ученето“ на Европейския център за съвременни езици
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Европейският център за съвременни езици в Грац, Австрия, е институция на Съвета на Европа, който в тясно сътрудничество с Отдела за езикови политики на Съвета подпомага реформите в областта на езиковото обучение и сближаването на езиковите политики и практики в страните членки.
    Европейският център за съвременни езици в Грац функционира чрез осъществяването на четиригодишни проектни програми, основани на ключови въпроси от областта на езиковото обучение в 32. страни членки. Международните екипи на проектите работят в тясно сътрудничество с експерти от страните членки, предлагат модели на обучение за придобиване на съответни необходими компетентности от страна на обучители и учители-методици и публикуват примери на добри практики, които могат да бъдат прилагани в различни контексти.

  • Стаж в Парламентарната асамблея на OSCE
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Международния секретариат на Парламентарната асамблея на ОССЕ приема осем или девет специализанти по политически науки, право и международни отношения от университети в страни от ОССЕ като научни сътрудници. Студентите ще се присъединят към Международния секретариат в рамките на шест месеца, за да придобият практически опит в областта на международните отношения.
    Възнаграждение: стипендия от 564 евро на месец плюс настаняване.

  • Transparency International School on Integrity, 6-12 юли 2015, Вилнюс, Литва
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Transparency International School on Integrity (TISI) е обучение за борба с корупцията за бъдещи лидери. Училището предлага на участниците най-новите разработки в областта на борбата с корупцията и предлага реални възможности да реализират своите идеи в практиката.
    TISI е отворено за студенти последен курс, абсолвенти и млади професионалисти с желание да се научат как да противостоят на корупцията и да постигнан по-голяма прозрачност и отчетност в тяхната страна.
    Ограничен брой стипендии ще бъдат достъпни за студенти от следните държави: Алжир, Армения, Азербайджан, Беларус, Бахрейн, България, Египет, Естония, Грузия, Ирак, Йордания, Кувейт, Ливан, Латвия, Либия, Мавритания, Мароко, Молдова , Палестина, Полша, Румъния, Русия, Судан, Сирия, Тунис, Турция, Украйна и Йемен.

  • Global Shining Light Award for Journalists
    Краен срок: 1 май 2015 г.
    Global Investigative Journalism Network представя Shining Light Award for Journalists за разследваща журналистика в развиваща се страна или страна в преход, подготвена при враждебни условия: заплахи, принуда и др. Всяка година десетки журналисти са застрашени, хвърлени в затвора или убити, просто защото си вършат работата.

  • Покана за участие в „Резиденция баба“
    Краен срок: 17:00 на 4 май 2015 г.
    Социално-предприемаческата платформа на Фабрика за идеи - „Резиденция Баба“ е инициативата, която среща ресурсите на младите хора с тези на традиционната култура и възрастните хора от Родопите, за да могат заедно да намерят нови решения на комплексните проблеми, причиняващи страшното обезлюдяване в български села.
    За да участват, кандидат-резидентите трябва да попълнят регистрационната форма и да мотивират избора си за участие като представят своята иновативна идея за подобряване условията на живот – иономически, социално и културно в родопските села. Процедурата е отворена до 4-ти май.
    Резиденциите ще дадат за период между четири и шест седмици възможност на младите хора да усвоят процес на формиране на социално-предприемаческа идея и едновременно с това да се запознаят и усвоят някои от уникалните занаяти, практикувани в тези села. Селектираните кандидати ще преминат през две специфичи обучения: дизайн-мислене, социално предприемачество и социални иновации с Фабрика за идеи, а с партньорите от Асоциация „Онгъл“ участниците ще преминат през специфично обучение за теренни етноложки проучвания, което да им позволи да се запознаят в дълбочина с уникалните за селата вярвания, мироглед, обичаи и ценностна система.
    Уменията на младите ще бъдат в помощ на домакинствата при техните ежедневни дейности, както и в помощ на селото. След престоя си младежите ще доразвият идеите си в „Лабораторията за Баба-иновации“, където ментори – предприемачи, антрополози и социолози, журналисти ще могат да помогнат на конкретни идеи да пораснат, укрепнат и се реализират.
    Идеята на Фабрика за идеи с тази инициатива е да покаже, че е възможно да мислим за българското село като кошер за социални иновации, а не за безвъзвратно изгубено минало.
    Могат да кандидатстват младежи до 35 години, които: 
    - са студенти (поне трети семестър) в кое да е учебно заведение в България; - са завършили висшето си образование през последните 2 години (в България или чужбина) и/или в момента са безработни или работещи на свободна практика. 
    От всички кандидатствали ще бъдат избрани 20 младежи, които ще преминат през обучения по социално предприемачество, дизайн мислене, теренни етноложки проучвания и др. След като бъдат подготвени, те ще прекарат от 4 до 6 седмици в селата Манастир, Белица, Югово, Дряново и Джурково в Община Лъки. 
    Там младежите ще живеят в местни домакинства и освен, че ще помагат в семейството и в общността, ще изучават специфичните за селото култура и занаяти и ще могат да разработят заедно с местните хора иновативна идея за продукт, услуга или събитие, които да привлекат интерес към селото и да решават негов икономически, социален, екологичен или друг проблем. 
    Резиденциите ще се състоят през юли и август и в края им участниците ще могат да организират закриващо събитие заедно с местните общности. След приключване на резиденциите, участниците ще станат част от „Лаборатория за баба иновации“ – тип инкубатор за социално предприемачески идеи, в който с помощта на експерти, те ще могат да доразвият проектите си и да търсят възможности за тяхната реализация.

  • „НЧ Напредък 1871” и в.”Никополски хоризонти” обявявиха фотоконкурс - Фотосалон „Спомените на Никопол”
    Краен срок: 5 май 2015 г.
    Фотоконкурсът има за цел снимки правени до средата на миналия век да „разкажат” за живота в града. Допускат се до 2 снимки от тема изпратени на адрес - Никопол, ул.”Хр.Ботев”6, „НЧ Напредък 1871” или на e-mail - [email protected] до 5 май т.г. За всяка снимка напишете: коя година е заснета, какво е събитието , кои са хората на нея. Посочете вашите данни за връзка – адрес, телефон, имена и възраст.
    Тема 1: обществени събития, труд, спорт, култура, образование, празници и др.
    Тема 2: скъп човек, ценни моменти и събития в семейството и във фамилията.
    Организаторите си запазват правото да: не допускат до участие снимки които са били публикувани до сега в internet, вестници и списания, не отговарят на темите, липсва исканата информация, получени след срока и има груби манипулации по тях.
    Ако старите снимки от семейните ви албуми разказват истории свързани с Никопол или неговите хора до средата на миналия век, ако те носят послания отговарящи на темите на конкурса - участвайте! Награди – I - ва - 50 лв., II - ра - 30 лв., III- та 20 лв. и две поощрения по 10 лв. Тях ще определи 7 членно жури. Откриване на изложбата - Фотосалон „Спомените на Никопол” на 21 май в рамките на ХХХIV Крайдунавски празници на културата – Никопол – 2015. Наградените снимки ще бъдат публикувани във в.”Никополски хоризонти”.
    Повече информация за конкурса на телефони 065412503, 065412417 и 0889528971.

  • Train To Move Fellowship in Italy
    Краен срок: 5 май 2015 г.
    Train To Move (T2M) на Universita degli Studi di Torino (UNITO) е нова международна програма за мобилност, с основна цел да насърчи висококачествени научни изследвания в Европа.
    Обученията са по 24 месеца.
    Могат да кандидатстват изследователи от всички националности, които притежават магистърска степен, или изследователи, които притежават докторска степен.

  • H2020-SCC-2015 SMART CITIES AND COMMUNITIES now open
    Краен срок: 05-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Scope: To identify, develop and deploy replicable, balanced and integrated solutions in the energy, transport, and ICT actions through partnerships between municipalities and industries.
    Expected Impact:
    The proposals are expected to have the impacts described below:
    - deploy wide-scale, innovative replicable and integrated solutions in the energy, transport, and ICT;
    - trigger large scale economic investments with the repayment of implementation costs in acceptable time lines (to facilitate the bankability of the projects);
    - increase the energy efficiency of districts and of cities and foster the use of renewables and their integration energy system and enable active participation of consumers;
    - increase mobility efficiency with lower emissions of pollutants and CO2;
    - reduce the energy costs;
    - decarbonise the energy system while making it more secure and stable;
    - create stronger links between cities in Member States with various geographical and economical positions through active cooperation.
    It is envisaged that the proposals will also bring societal benefits:
    - reduction of energy bills for all actors and especially for citizens and public authorities;
    - Increase quality of life by creating local jobs (that cannot be delocalised) in cities;
    - Increase air quality.
    Total Call Budget€107,180,000

    SCC-03-2015: Development of system standards for smart cities and communities solutions
    Deadline Date05-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Scope: Today the standards are developed for specific components or areas such as smart meters, smart grids, ICT etc. With the development of integrated solutions of Smart Cities and Communities a system approach is needed. Furthermore through standardisation the solutions identified by smart cities and communities can envisage costs reductions. It is expected that this work is carried out by the industries cities and communities contributing to the Smart Cities and Communities European Innovation Partnership in cooperation with the European Standardisation Organisations (CEN, CENELEC, ETSI) as well as other Standard Developing Organisations (SDOs) responsible for technical specifications in the area of Smart Cities. Social acceptance of developed solutions might be considered.

  • Грантове за екологични организации на Humane Earth Foundation
    Краен срок: 6 май 2015 г.
    Малки НПО в Западна и Източна Европа, които имат нужда от финансова подкрепа, са силно насърчавани да кандидатстват.
    Отговарящи на условията държави: Чехия, Полша, Унгария, Румъния, Молдова, Хърватия, Литва, Латвия, Естония, Словения, Словакия, България, Украйна, Беларус, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания, Косово, Македония; Андора, Австрия, Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гибралтар, Гърция, Исландия, Италия, Ирландия, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Монако, Норвегия, Холандия, Португалия, Сан Марино, Испания, Швеция, Швейцария и Великобритания.
    Приоритетни области:
    1. Земеделие
    2. Display advertising
    3. Земеделие с фокус върху опазването на околната среда
    4. Хуманно отношение към животните
    5. Климат
    6. Консерватория на територии
    7. Екологично образование
    8. Възобновяеми енергийни източници
    9. Алтернативни местообитания
    10. Законодателството за защита на околната среда
    11. Nuclear
    12. Проблеми, свързани с производството на енергия
    13. Химическото замърсяване
    14. Защита на разнообразието на животните и растенията
    15. Защита на природни територии

  • Комисия “Фулбрайт” обявява конкурси за следните стипендии през учебната 2016-17 година
    Краен срок: 8 май 2015 г.
    - Стипендии “Фулбрайт” за преподавателска и изследователска дейност (5 месеца)
    - Стипендии “Фулбрайт” за магистърски и докторски програми (10 месеца) и специализации (6 месеца)
    - Съвместна стипендия за магистри по бизнес администрация “Фулбрайт – Бизнес колеж Прайс към университета на Оклахома” (2 години)
    - Съвместна стипендия за магистърски програми “Фулбрайт – Институт Благодарност към Скандинавия” (10 месеца)
    - Стипендия “Хюбърт Хъмфри” за специалисти в държавния и частния сектор (10 месеца)
    - Стипендия за развитие на гражданското общество (3-5 месеца)

  • Ученически конкурс – есе 2015 “Химия, Материали, Металургия”
    Краен срок: 8 май 2015 г.
    Теми за есето:
    Химията приятел и/или враг на околната среда (по избор)
    Наносветът на материалите Цветовете в металургията
    В конкурса могат да участват ученици от гимназиален курс на всички училища в България. Допускат се само индивидуални участници. Регистрацията за участие става с попълване на регистрационен формуляр.
    Изисквания за оформяне на есето:
    Обемът на есето трябва да бъде до 3 страници (Page Size - А4, Page Setup - Top: 25 mm, Bottom: 25 mm, Left: 30, Right: 25 mm; Font -Times New Roman, Size - 12; Word 97-2003, Line Spacing1,5; Изображения - TIFF или JPG формат, минимална резолюция 300 dpi).

  • Славейкова награда за поезия – 2015: Наградата се присъжда за непубликувано лирично стихотворение на съвременен български автор
    Краен срок: 8 май 2015 г. (важи датата на пощенското клеймо)
    Община Трявна обяви Национален конкурс на името на Петко и Пенчо Славейкови за лирично стихотворение.
    Наградата се присъжда за непубликувано лирично стихотворение на съвременен български автор.
    Конкурсът за Славейковата награда е анонимен. Всеки автор има право да участва с 1 (едно) лирично стихотворение в 6 (шест) екземпляра, напечатани на пишеща машина или компютърна разпечатка. Подписани творби и ръкописи не се допускат до оценяване.
    Авторът изпраща общ плик, в който поставя:
    - 6 неподписани екземпляра на своето стихотворение;
    - Малък плик – запечатан, ненадписан – с писмена информация за: своето име, презиме и фамилия, адрес и телефон за контакти.
    Всички творби остават във фонд „Славейкова награда”.

  • The Catalytic Fund Stimulates Change in Cities
    Краен срок: 8 май 2015 г.
    Проектите могат да се съсредоточат върху международната и / или вътрешната миграция, но всички предложения трябва да демонстрират ясно внимание към въпроса за равенството между половете. В допълнение, предложенията биха могли да търсят отговори на специфичните нужди, възможностите и потенциала на най-уязвимите групи мигранти (напр. деца). Темите могат да включват:
    - Живот: достъп на мигрантите до основните градски услуги, поминък и социална защита;
    - Работа: достъп, интеграция и роля на мигрантите на пазара на труда и местната икономика;
    - Свързване: социална интеграция и включване на мигрантите в града;
    - Участие: включване в градското планиране и местните процеси на вземане на решения на мигрантите.
    На 10-12 проекта ще бъде предоставено финансиране с общ бюджет 2 млн.щ.д. Финансирането от страна на Фонда е в размер до 80% от стойността на проекта.
    Първаначално се представят концепции.

  • Лятна школа по творческо писане в Нов български университет, 8 - 12 юни
    Краен срок: 8 май 2015 г.
    От 8 до 12 юни от 16,30-19,30 ч. в Нов български университет ще се проведат тазгодишните занятия от Лятната школа по творческо писане.  
    Преподавател: Емилия Дворянова.
    Желаещите да вземат участие в школата трябва да представят текст (проза) в размер до 10 страници.

  • Европейски конкурс за социална иновация
    Краен срок: 8 май 2015 г.
    Конкурсът кани европейците да представят идеи, които могат да насърчат модела за растеж на Европа.

  • Детски фолклорен фестивал "Дай, бабо, огънче!", 30 май 2015
    Краен срок: 9 май 2015 г.
    Изпълнителите ще бъдат оценявани от компетентно професионално жури – изтъкнати фолклористи, етнолози, музиканти, хореографи Участниците се разделят в възрастови групи:
    - Първа група – от 4 до 10 години;
    - Втора група – от 10 до 17 години
    При групите възрастта се определя от възрастта на повечето участници.
    Във всяка категория и възрастова група се присъждат: Първо, Второ, Трето място
    Допълнителна информация: 0893314115 Йорданова; 0886160994 Георгиева

  • Конкурс за гражданска активност „Участие за природа“
    Краен срок: 10 май 2015 г.
    Българска фондация Биоразнообразие обяви конкурс за инициативни групи и НПО, които работят или ще работят по конкретни екологични конфликти, за чието разрешаване са нужни спешни мерки. 
    Пример за екологични проблеми са: изсичане на гори, незаконно строителство, замърсяващи предприятия, изграждане на ВЕЦ-ове и ветропаркове на неподходящо място по неподходящ начин, както и много други предизвикателства за природата. 
    Могат да кандидатстват неформални граждански групи (в този случай формулярът се изпраща от физическо лице), инициативни комитети, НПО или читалища. Важно е работата по предложения план за действие да не е част от вече финансиран проект. 
    Очакваме да видим конкретни предложения за разрешаване на посочените проблеми, лична ангажираност на кандидата и траен интерес за работа. Конфликтът може да е нов или да е част от вече стартирала кампания, но е задължително да е от обществена значимост (да засяга голяма група хора).  Няма ограничение за броя казуси, с които можете да кандидатствате в конкурса. 
    Вашият план за действие следва да бъде описан във формуляр по образец, който включва и примерен бюджет за изпълнение на предложените дейности с максимален размер 2000 лева. 
    Допустими разходи в плана за действие: транспортни разходи, разходи за материали, наем на техника или пространство, консумативи, такси, външна експертиза. 
    Възможно е кандидатът да заяви желание за обучение по определена тема или нужда от предоставяне на допълнителна експертиза от Коалиция „За да остане природа“. 
    Наградите: 
    Tрите най-добри предложения ще получат финансова подкрепа в размер от 2000 лева, за да бъдат осъществени. 

  • „НЧ Напредък 1871” гр.Никопол обяви конкурс за детски рисунки на спортна тематика
    Краен срок: 10 май 2015 г.
    Тази година се навършват 115 г. организирано физкултурно движение в Никопол.През 1900 г. в града е поставено началото с основаването на гимнастическо – туристическото дружество „Никополски юнак”. Повече от век в града деца и младежи активно се занимаваха в спортните дисциплини баскетбол, борба, вдигане на тежести, волейбол, гимнастика, гребане, лека атлетика, плуване, плажен волейбол, тенис на маса, футбол, хандбал е шах.
    Целта на конкурса е с рисунки да се покаже, че всеки по всяко време и навсякъде трябва да се спортува защото, спорта е здраве и дълголетие, а надпреварата създава приятелства за цял живот.
    С помощта на багри покажете вашето отношение към спорта, като ни изпратите най-много по 3 рисунки на участник с максимален размер 35/50 см. По желание използвайте бои, моливи, флумастери и др. пособия за рисуване.
    На гърба напишете трите си имена, навършени години, адрес, телефон, имена и е-mail на ръководителя/ родителя за контакти. Най-добрите рисунки ще бъдат наградени по възрастови групи: 1 група: 7-9 год. ; 2 група: 10 - 13 год.; 3 група: 14-17 години.
    Рисунките изпращайте до 10 май 2015 г. на адрес:”НЧ Напредък 1871”, ул.”Хр.Ботев” №6, гр.Никопол, 5940. За справки: тел. 065412503, 065412417, 0889528971 или на e-mail: [email protected]

  • Конкурс за есе на тема: „Единствени в Европа, единствени в света“
    Краен срок: 10 май 2015 г.
    По повод 1160 г. от създаването на славянската писменост и 1200 г. от рождението на Св. Методий Столична библиотека Детско-юношески отдел и Литературен клуб „Петър Парижков“ обявиха конкурс за есе на тема: „Единствени в Европа, единствени в света“.
    Условия на конкурса: Конкурсът за есе е в три категории:
    Първа категория – деца от IV до VIII клас
    Втора категория – деца от IX до XII клас
    Трета категория – участници от 19 до 25 години.
    Изисквания за конкурса: Участниците в конкурса трябва да подготвят есе в обем до 3 стандартни страници. В конкурса могат да участват ученици (младежи) от цялата страна. Есето да бъде специално създадено за конкурса и да бъде авторско.
    Оформлението и езиковата култура също ще се отчитат в хода на оценителната процедура.

  • Национален конкурс за есе и рисунка "Светлината в природата" - май 2015
    Краен срок: 11 май 2015 г.
    2015 година е обявена от ЮНЕСКО за Международна година на светлината и светлинните технологии. В тази връзка РИО ЯМБОЛ, ОБЩИНА ЯМБОЛ, ТО НА НТС и Национална астрономическата обсерватория и планетариум в град Ямбол обявиха Национален конкурс за есе и рисунка "Светлината в природата" - май 2015.
    Цели:
    - Да се предостави възможност на децата и учениците да изразят своето отношение към светлината за да съществува живот на земята.
    - Да се насочи вниманието към красотата на Слънцето,Луната, звездите, планетите.
    - Да се стимулира творческото мислене и изявата на младите хора;
    - Да се даде възможност на учениците да представят своята гледна точка за значението и актуалността на светлината в нашето ежедневие;
    В конкурса за есе могат да участват ученици от 14 до 19 години, разпределени в две възрастови групи : 14-16 г. и 17-19 г.
    В конкурса за рисунка могат да участват деца и ученици от 6 до 14 години, разпределени в три възрастови групи: 6-8 г., 9-11 г., 12-14 г.

  • Покани за предложения в рамките на Работната програма ECSEL Joint Undertaking
    Краен срок: 12 май 2015 г.
    ECSEL е партньорство между частния и публичния сектор за популяризиране на най-съвременните в електронни компоненти и системи.
    ECSEL Joint Undertaking е установен по смисъла на член 187 от Договора за функционирането на Европейския съюз за изпълнението на Съвместната технологична инициатива за "Електронни компоненти и системи за европейско лидерство" за срок до 31 декември 2024 г.

  • Партньорства за сътрудничество в областта на спорта
    Краен срок за проекти, които НЕ са свързани с Европейската седмица на спорта: 14 май 2015 г.
    Настоящата покана, част от Действия в областта на спорта, Програма Еразъм+ се отнася до партньорства за сътрудничество в областта на спорта и организиране на европейски спортни събития с нестопанска цел, които НЕ са свързани с Европейската седмица на спорта за 2015 г.
    Партньорствата за сътрудничество в областта на спорта са мрежи в областта на спорта за създаване на възможности за сътрудничество между заинтересованите страни. Те имат за цел да насърчават взаимодействието с и между местни, регионални, национални и европейски политики за насърчаване на спорта и физическата активност, като са насочени към масовия спорт.
    Европейските спортни събития с нестопанска цел се касаят до организирането на територията на цяла Европа на спортни мероприятия, както и на национални събития, организирани едновременно в няколко страни по програмата от организации с нестопанска цел или публични органи, работещи в областта на спорта

  • Национален фолклорен фестивал "Кехлибарен грозд 2015", 27 – 28 юни
    Краен срок: 15 май 2015 г.
    Народно читалище "Просвета-1925", с.Лозен организира национален фолклорен фестивал "Кехлибарен грозд". Събитието се осъществява с подкрепата на Община Харманли, Институт за етнология и фолклористика, Етнографски музей към БАН и е под патронажа на Министерството на културата.
    Целта на фестивала е да съхрани и популяризира изворния, автентичен фолклор на България. Да се представи пъстротата на българското фолклорно изкуство и по този начин да съхраним и предадем живото духовно културно наследство на българина, участващо в изграждането на идентичността ни. Да утвърди присъствието на фолклорното танцово, словесно и музикално – песенно изкуство в съвременния живот и да предоставя възможност на многобройните колективи за обществено признание. Насърчаване приемствеността на младото поколение.
    I Раздел „Автентичен фолклор"
    I Раздел „Обработен фолклор"

  • Стажове в Institute for European Global Studies, Университет в Базел, Швейцария
    Краен срок: 15 май 2015 г.
    Институтът за европейски глобални проучвания ще приеме 3 гостуващи стипендианти (за три месеца през учебната година 2016 г.) в рамките на европейските глобални проучвания с фокус върху " Scaling Regions". Стипендиантите ще се възползват от отличните академични условия и обмен с международни колеги.

  • Второ фолклорно надиграване за любителски клубове „Приятели чрез танца“, Перник 2015
    Краен срок: 16 май 2015 г.
    Право на участие имат всички клубове от страната, изучаващи български народни хора.
    Участниците следва да не са професионалисти.
    Не се изисква участниците да са облечени във фолклорни костюми.

  • EIUC Venice School of Human Rights, 26 June - 4 July, 2015, Venice Lido, Italy
    Краен срок: 17 май 2015 г.
    Училището дава възможност за изучаване на съвременните предизвикателства в областта на човешките права. То позволява на участници от всички краища на света да изследват причините и възможните решения. Училището съчетава теория и практика, преподавателският състав включва учени и практици.

  • ПРОГРАМА BG09 „ФОНД ЗА СТИПЕНДИИ НА ЕИП”
    Краен срок: 18 май 2015 г.
    Министерство на образованието и науката публикува четвъртата покана за набиране на проектни предложения по Програмата „Фонд за стипендии на Европейското икономическо пространство” (BG09) Срокът за подаване на кандидатурите до институционалните координатори в изпращащите институции е 18.05.2015 г.
    Общият бюджет по тази мярка за периода на изпълнение на програмата е в размер на 734 500 евро. Общият бюджет по мярка „Проекти за мобилност във висшето образование“ за настоящата покана е в размер на 165 000 евро общо за двата компонента за индивидуална мобилност.
    Мярката се състои от следните два компонента за индивидуална мобилност:
    - КОМПОНЕНТ „МОБИЛНОСТ НА СТУДЕНТИ”
    - КОМПОНЕНТ „МОБИЛНОСТ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИ, ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ И АДМИНИСТРАТИВЕН ПЕРСОНАЛ

  • "Смелостта е началото на победата" - конкурс за кратък разказ за непубликувани разкази на автори над 18 години
    Краен срок: 20 май 2015 г.
    Audioknigi.bg и Kafene.bg обявяват конкурс за кратък разказ на тема"Смелостта е началото на победата". Той е посветен на осмия рожден ден на Kafene.bg, който отбелязваме през 2015 г.
    Избрахме тази мисъл на древногръцкия историк, философ и есеист Плутарх, защото смятаме, че смелостта не е запазено качество само по време на война или на извънредни житейски обстоятелства, когато почти или съвсем сме стигнали дъното, но също и въпрос на всекидневието, когато непрекъснато правим своите малки и големи избори. Надяваме се, да намерите вдъхновение и смелост да се включите в конкурса ни.
    От всички участници ще отличим 5-те най-добри произведения, които за награда ще получат индивидуален, безплатен аудио запис от Audioknigi.bg.
    Правила: Авторите имат свободата да разгърнат темата както желаят – в реалистичен, хумористичен или фантастичен разказ. Всеки автор има право да участва само с един текст. Разказите не трябва да са публикувани в периодичния печат, сборници, електронни медии или социалните мрежи.
    Възрастово ограничение: Авторите трябва да бъдат над 18 години.
    Технически изисквания:
    Дължина: от 1 до 3 машинописни листа.
    Файловете да бъдат във формат .doc или .odt
    Шрифт: Times New Roman, големина 12.

  • ДЕСЕТ пълни стипендии за магистърско обучение на кандидати от ЕС в Университета на Нотингам, Великобритания
    Краен срок: 22 май 2015 г.
    Максималната такса за обучение, която ще бъде покрита по всяка стипендия, е 6 310 паунда.
    КАНДИДАТСТВАЙТЕ!

  • UNESCO/ISEDC Fellowships Programme 2015
    Краен срок: 22 май 2015 г.
    Международен център за устойчиво енергийно развитие (ISEDC) към ЮНЕСКО в Москва предлага 20 стипендии за 4-седмичен стаж, считано от 5 до 30 октомври 2015.
    Целта на тази програма е да се подобри изграждането на капацитет и развитие на човешките ресурси в областта на устойчивите и възобновяеми източници на енергия в развиващите се страни и страните в преход.
    Кандидатите следва да имат бакалавърска степен и да имат интереси в областта на устойчивите и възобновяеми енергийни източници.

  • Национален литературен конкурс „С море в сърцето”
    Краен срок: 24 май 2015 г.
    Конкурсът има за цел да популяризира литературата на български език, да подпомогне и да съучаства в случването на съвременния литературен процес, като същевременно способства за утвърждаването на гр. Царево на литературната карта на България.
    Конкурсът е отворен за участие за всички български автори и е без възрастови ограничения.
    Предвиждат се две категории – за поезия (до 5 стихотворения, не повече от 5 страници, по 30 реда и по 60 знака на страница) и кратка проза (с общ обем до 5 стандартни страници, с 30 реда и по 60 знака на страница).
    Конкурсът е явен. Всеки участник може да изпрати на посочения по-долу координати до пет творби в различните жанрове, придружени с кратка информация за автора, включваща биографична и творческа справка, както и данни за обратна връзка.
    Конкурсните произведения се журират от компетентно жури с тричленен състав.
    Авторите, спечелили първа награда в конкурса „С море в сърцето” във всяка категория, получават грамота от Община Царево, картина и парична премия в размер на 300 лева. Наградите за второ място са 200 лв.
    Журито има право да присъжда и поощрителни награди. Творбите се изпращат по електронен път, на адрес [email protected] до 24.05.2015 г.

  • Научно състезание „Герои на бъдещето“
    Краен срок: 25 май 2015 г.
    Ако се вълнувате от света на науката и мислите, че можете да приложите най-новите открития по творчески начин, за да се справите с проблем, това е вашият шанс да го докажете. Проучете, експериментирайте и опитвайте – и ако намерите решението, участвайте с него в състезанието „Герои на бъдещето“.
    Участието в състезанието е безплатно и няма входна такса.
    В състезанието могат да участват единствено отбори.
    Всеки отбор се състои от минимум 2 (двама) и максимум 5 (петима) души (наричани оттук нататък „членове на отбора“).
    Член на отбор може да е всяко правоспособно физическо лице на възраст между 14 и 18 години, което учи редовно в средно или основно училище и което е гражданин или има постоянен адрес в следната страна: Република България.
    Всеки отбор трябва да бъде ръководен от учител от средно или основно училище (наричан оттук нататък „ръководител на отбора“). Ръководителят на отбора не е член на отбора.
    Единствената задача на отбора е да разреши проблем от ежедневието във връзка с устойчивостта, като използва научни методи.

  • ХVII Национален конкурс „Космосът - настояще и бъдеще на човечеството"
    Краен срок: 26 май 2015 г.
    Конкурсът се организира от Фондация „ЕВРИКА" с научното ръководство на Института за космически изследвания и технологии към БАН и в партньорство със звената за извънкласни дейности по наука и техника сред учащите се, научни и неправителствени организации, редакции. В него могат да участват ученици от 8 до 18 години в следните направления:
    1. Идеи за научни и технически експерименти (за ученици от 14 до 18 години)
    Идеите могат да бъдат свързани с научни експерименти в областите: физика на Космоса, астрофизика, химия, биология, медицина и др., пряко свързани с изследването и изучаването на Космоса. Техническите идеи трябва да са свързани със създаването и разработването на нови космически прибори, системи за космически връзки, за космически транспорт, за дистанционни изследвания и др.
    2. Модели и макети на космически обекти (за ученици от 10 до 18 години)
    3. Графични произведения, създадени с помощта на компютър ( за ученици от 10 до 18 години) – рисунки, компютърни игри, анимации, уеб-базирани творби и други
    4. Литературни творби на космическа тема (за ученици от 8 до 18 години)
    5. Рисунки на тема „Човекът и Космосът" (за ученици от 8 до 18 години)
    Рисунките са във формат А3 или А4.

  • Конкурс за японски държавни стипендии
    Бакалавърски програми за следване за 2016/17 учебна година

    Срокове: от 11.05.2014 г. до 26.05.2015 г. вкл. 
    Японското Министерство на образованието отпуска стипендии за следване във висши учебни заведения в японски университети за следните области: І. СОЦИАЛНИ и ХУМАНИТАРНИ НАУКИ:
    Право, Политология, Икономика, Бизнес администрация, Педагогика, Социология, Литература, История, Японски език и др.
    ІІ. ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ:
    ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ “ А “:
    - Математика, Физика, Химия; - Електроника, Електроинженерство, Информатика;
    - Механоинженерство, Корабостроене, Селскостопански машини;
    - Гражданско строителство, Архитектура, Ландшафтно инженерство;
    - Приложна химия, Химични технологии, Промишлена химия, Текстил;
    - ДРУГИ: Металургия, Минно инженерство, Търговско мореплаване, Биотехнологии
    ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ “ Б “:
    - Агрономство, Аграрна химия, Животновъдство, Ветеринарна медицина, Лесовъдство, Хранителна промишленост, Рибовъдство;
    - Фармация, Хигиена;
    - Биология.
    ЕСТЕСТВЕНИ НАУКИ “ В “:
    - Медицина, Стоматология.
    Продължителността на обучението е 5 години, а за медицина и стоматология – 7, като през първата година се изучава японски език.
    ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ:
    1. Кандидатите трябва да са български граждани.
    2. Да са завършили или да им предстои да завършват средно образование през настоящата /2015 г./ година или да са студенти във ВУЗ, с общ успех от дипломата за средно образование НЕ ПО-НИСЪК ОТ 4.50.
    3. Да са РОДЕНИ МЕЖДУ 02.04.1994 год. и  01.04.1999 год.
    4. Да са в добро физическо и психическо състояние.
    5. Да имат желание да изучават японски език, тъй като обучението в Япония ще се провежда на японски език.

  • Call for proposal The European Union, Turkey and its wider neighbourhood: challenges and opportunities INT-09-2015
    Краен срок: 28-05-2015, 17:00:00 (Brussels local time)
    Scope: Research should analyse the economic, social, political and geostrategic challenges and opportunities - for Turkey itself and for the EU - of further integration of Turkey with the EU, taking into account the different forms this collaboration could take as well as its historical, socio-economic and cultural dimensions. Different scenarios and their consequences should be analysed, from the point of view of the strategic interests of both the EU and Turkey. This should include both internal and external dimensions, public debates on EU-Turkey integration as well as the analysis of impacts on relations with other global powers and with other world regions, in particular the Middle East, the South and East Mediterranean, and the Caucasus. Research should also explore the potential consequences of a lack of progress in building stronger ties between Turkey and the EU. It should engage civil society and citizens.
    Broad participation of partners from Turkey and its wider neighbourhood countries in proposals submitted to this call is strongly encouraged.
    The Commission considers that proposals requesting a contribution from the EU of between EUR 1.5 and 2.5 million would allow this specific challenge to be addressed appropriately. Nonetheless, this does not preclude submission and selection of proposals requesting other amounts.

  • Call for proposal Europe as a Global Actor INT-11-2015
    Topic: European cultural and science diplomacy: exploiting the potential of culture and science in the EU’s external relations INT-11-2015

    Краен срок: 28-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Scope: Research should analyse and compare in depth EU and EU Member States’ bi- and multilateral cultural relations with major third countries and regions in EU's neighbourhood and beyond, as well as international organizations. It should emphasize the institutional set-up, aims, processes and contents of the EU's external cultural activities and how cultural issues are embedded into its external relations more generally as well as examine how successful these activities are in building relationships. As part of this exercise, science and technology cooperation - as significant complement of cultural diplomacy - should explicitly be examined. The role of the Council of Europe and the multilateral dimensions of global cultural relations within UNESCO should equally be investigated.
    The Commission considers that proposals requesting a contribution from the EU of between EUR 1.5 and 2.5 million would allow this specific challenge to be addressed appropriately. Nonetheless, this does not preclude submission and selection of proposals requesting other amounts.
    Expected impact: Research that will look into the evolutionary nature of multiple cultural ties between Europe and specific countries and world regions, also from a historical perspective, is expected to furnish a critical overview of the existing EU and Member State external cultural and science policies. It will explore incentives for joint action and reveal possibilities for achieving synergies and coordination. It will highlight best practices and effective cooperation, but also inconsistences and shortcomings in political and economic terms. The findings will contribute to a better understanding of the potential for and challenges facing European Union cultural and scientific diplomacy and the embedding of culture into its external relations more widely. They will allow for drawing policy implications on the set-up, the role of different EU institutions and services in, as well as the contents and processes of such diplomacy.

  • The Young Generation in an Innovative, Inclusive and Sustainable Europe
    Lifelonglearning? for young adults: better policies for growth and inclusion in Eu

    Краен срок: 28-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific challenge: It is obvious that investing appropriately in lifelong learning will contribute to overcoming the economic and social crisis and meeting the Europe 2020 targets on employment, poverty reduction, education, sustainability, innovation. The need and markets for adult education (after initial education and training) are thus likely to rise in the coming years. However, despite sustained attention over the years, adult education in Europe remains inadequate. Firstly, it is now well documented that those who are more in need of adult education, such as young, unemployed, low skilled, disabled and vulnerable workers, actually benefit less from adult education opportunities than other more advantaged groups. Secondly, the costs of adult education are footed largely by enterprises and individuals/families while the public resources invested are largely less than the private ones: this fragmentation actually shows the persistent weakness and ineffectiveness of adult education policies. In this context, it is important to review thoroughly the situation of adult education in Europe and look for ways to take the most out of the numerous initiatives taken by a large number of often isolated actors. Such policy and programme learning should as a priority address young people, in particular those with low levels of basic and functional literacy, those not in education or training or those in situations of near social exclusion, who could be helped much more effectively if adequate adult education policies were designed.
    Scope: The research will address adult education in general (for all ages), with a specific focus on young adults and vulnerable groups (from an indicative age of 18 and after leaving initial education and training)after entry into working life.. It will consider the complementarity between public policies and dynamics of private markets in the EU market and will analyse actors, dynamics, trends, mismatches and overlaps. A historical perspective on lifelong learning (e.g. in the 19th century urban areas) will add to a comprehensive analysis. The research will identify successful programmes which are demonstrating to improve learning outcomes, particularly those reaching out to young adults at risk of social exclusion and other vulnerable groups, and address their transferability to other countries/regions. Diversity issues (gender, culture, ethnicity, language etc.) should be considered as well.
    The research will also address the learning potential and innovation ability in workplaces (organisational models that favour innovation ability and innovative oriented training) and the effectiveness of learning actions. The action should help to set-up a cooperation mechanism between the various agencies doing research and collecting data at international and European level for developing synergies and avoiding overlaps. It will reflect on existing taxonomies and indicators and on their appropriateness to sustain European strategies. It will investigate the feasibility and possibly develop an Intelligent Decision Support System (policy making modelling) for simplifying the access to information and support policy making in the different phases of the policy cycle. It will develop a systematic impact analysis of adult and continuing education policies linking it to forecasts for demand of skills in the future.
    The Commission considers that proposals requesting a contribution from the EU of between EUR 1.5 and 2.5 million would allow this specific challenge to be addressed appropriately. Nonetheless, this does not preclude submission and selection of proposals requesting other amounts.
    Expected impact: The research will harvest the potential of existing and generate new scientific knowledge in order to create synergies and cooperation amongst the main international and European actors collecting data and doing research in the field in order to compare and analyse adult education across Europe. An ‘Intelligent Decision Information System’ will facilitate the access to scientific evidence for policy making so to support them in correcting the distortion of the adult education and continuing training market, show how to reduce barriers that hamper access to opportunities for various levels of population and locations, identify appropriate financial measures for supporting individuals and companies, ensuring an effective and fair distribution of resources, reduce mismanagement and corruption. The analysis of the past and current policies impact will be linked to forecasts for demand of skills in the future.
    The research will advance knowledge on specific aspects linked to adult education such as specific policies and programmes for young people that have demonstrated an improvement of their labour insertion and reduced their risk of social exclusion, organisational models encouraging innovation in the companies, application of various psychological and behavioural sciences outcomes to adult education, transmission of skills and knowledge between workers, informal learning and the efficiency of private markets. In essence knowledge gained will be useful to reduce the deprived situation of most vulnerable groups that are normally less involved in adult education.
    Type of action: Research and innovation actions

  • H2020 call Reflective societies: cultural heritage and European identities
    Topic: Innovation ecosystems of digital cultural assets REFLECTIVE-6-2015

    Краен срок: 28-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: The digital age has revolutionised our habits, behaviours and expectations. The utilisation of digital technologies for research in the humanities and social sciences demonstrates the need for innovation at the service of scholarship and its advancement. The shift to digital is impacting on identities and cultures and transforming the shape of the knowledge that we will transmit to future generations as well as the means by which we can interact with it. . This specific challenge responds to the growing urge to share the wealth of cultural resources, research and knowledge in our collections and recognises that new cultural assets are continually created. It will show how digital cultural resources can promote creativity and generate innovation in research design and methodology, lead to richer interpretations of the past, bring new perspectives to questions of identity and culture, and generate societal and economic benefits. Europe’s vast cultural heritage can be transformed into digital assets, whose integration and reuse through research-led methods can create value for European cultural institutions and heritage, tourism and the cultural and creative industries. The objective is to enhance the analysis of cultural resources to improve our understanding of how European identity can be traced, constructed or debated, and to use those resources to foster innovation across sectors.
    Scope: Support and promote access to and resue of digital cultural heritage resources (available in scientific collections, archives, museums, libraries and cultural heritage sites) as part of research and innovation. Projects should enable new models and demonstrations of the analysis, interpretation and understanding of Europe's cultural and intellectual history and/or capitalising on state of the art technologies (e.g. mobile and wearable devices), bring cultural content to new audiences in novel ways, through the development of new environments, applications, tools, and services for digital cultural resources in scientific collections, archives, museums, libraries and cultural heritage sites. The developed technologies or services should be generated in the context of humanities research perspectives (identity, culture, questions of place, historical and cultural knowledge) and/or facilitate the access, reuse and exploitation of digital cultural resources meeting real user needs. They should illustrate how they allow new research questions to be formulated on the basis of cross-collaboration and/or stimulate cross-border, cross-lingual multi-disciplinary reuse of Europe's cultural heritage, enabling collaboration and partnerships and co-production of knowledge across sectors and communities of researchers and users. Proposals should demonstrate appropriate methods of re-using and repurposing digital assets, paving the way for wider exploitation of Europe's cultural resources and boosting innovation.
    The Commission considers that proposals requesting a contribution from the EU between EUR 2 million and 4 million would allow this specific challenge to be addressed appropriately. Nonetheless, this does not preclude submission and selection of proposals requesting other amounts.
    Expected impact: Activities under this topic will:
    • stimulate new research perspectives for the humanities and social science communities, promote further the use of digital cultural heritage allowing its reinterpretation towards the development of a new shared culture in Europe.
    • provide innovative and creative methods for approaching cultural assets and generate applications and services to access and exploit the rich and diverse European digital cultural heritage in a sustainable way.
    • foster collaboration between those with primary expertise in the interpretation of cultural data and researchers with complementary expertise in digital and interactive frameworks.
    Projects will strengthen the European capability in creating new forms of digital entertainment and engagement based on cultural heritage and will promote the use of new technologies such as new media and new modalities of access. In addition these activities will create a viable and sustainable cross-border, cross-lingual and/or cross-sector digital exploitation of European digital cultural heritage assets by putting into place new networks of researchers, scholars, ICT professionals and specialists of digital heritage.

  • The Young Generation in an Innovative, Inclusive and Sustainable Europe
    Краен срок: 28-05-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific challenge: Meeting the challenges of the ageing population and a transformation into a more sustainable social and economic model, characterised by growing scarcity of resources, greater consideration for the natural environment, living under a shifting climate with uncertain consequences, and more gender equality, necessitates profound changes in the European society concerning our lifestyles, consumption patterns, the way we do business, develop our cities and design our homes, but also the way we build and govern our societies, forge intra- and intergenerational relations and organise our daily lives. These challenges cannot be met without willingness and personal commitment of the individuals who will be forming the core of our future society. The current generations of young people are at the heart of it, as they grow up and get educated in the society of new paradigms where, contrary to the situation their parents and grandparents faced, rapid population ageing is a reality and sustainability is at the top of the agenda, especially with rapid development of emerging economies.
    Scope: Research should analyse the norms, values and attitudes of young people in Europe, as well as their expectations and attitudes regarding public policy and organisation of economic, social and private life, including the organisation of cities and space more generally, as well as the types of business ethos and their different roots. This should include young adults of different ages and sexes, and coming from different geographical, socio-economic, ethnic, cultural and religious backgrounds, taking into account both individuals and young families that in particular experience new challenges.
    Research should also investigate their attitudes towards a more sustainable socio-economic model and its various features in comparison with older generations, including the evolution of gender relationships. This should take into account the different determinants of youth?s active engagement in developing such model, in order to assess the potential and readiness of young people to be a driver of change as well as their propensity to creative solutions and practices. It should also explore the understanding of young people as a community and identify the opportunities and obstacles that young people see as catalysts and inhibitors of the socio-ecological transition and how they could be addressed by policy in order to foster a sustainable and innovative society in Europe, including through formal and informal education as well as digital and traditional media. Research should examine how change in cultural values could contribute to achieving an inclusive and sustainable society.
    The Commission considers that proposals requesting a contribution from the EU of between EUR 1.5 and 2.5 million would allow this specific challenge to be addressed appropriately. Nonetheless, this does not preclude submission and selection of proposals requesting other amounts.
    Expected impact: Research is expected to provide important insights into the perspective of socio-ecological transition from the point of view of young people. It will advance our knowledge about young adults in Europe, their values, norms, communities, expectations needs and political ambitions. Through comparison with older generations, research will identify the intergenerational differences regarding the organisation of economic, social, political and private life in Europe. This will contribute to public policies designed to meet the challenge of transition into a more sustainable economic, political and social model that would at the same time respond to the needs and expectations of young people. At the same time it will identify the areas where education could play a role in shaping attitudes of young people towards the necessary evolution of our lifestyles.

  • Международен Екслибрис конкурс “EX LIBRIS - EX HEREDITATE”
    Краен срок: 31 май 2015 г.
    Регионална библиотека "Л. Каравелов" - Русе организира международен конкурс за ехлибриси. През 2015 г. темата е "EX LIBRIS - EX HEREDITATE".
    Конкурсът е отворен за творци от всички националности от всяка възраст и професия. Всички графични техники са допустими в случай, че те позволяват репликация съгласно Международен идентификационен стандарт за ЕХ ЛИБРИС.
    Авторите могат да участват с до 3 (три) произведения, 4 (четири) копия за всяко.

  • "Атлиманска огърлица" 2015,10 - 14 юни, Китен
    Краен срок: 31 май 2015 г.
    Международният фолклорен фестивал "Атлиманска огърлица" 2015 се организира от Кметство Китен с кмет Атанас Петров, под паронажа на д-р Димитър Германов-кмет на Община Приморско.Директор на фестивала е странджанската народна певица Златка Ставрева. Регистриран е в Европейската асоциация на Фолклорните Фестивали /EAFF/.Фестивалът се провежда на летните сцени на Китен и Приморско с цел съхранение, развитие и разпространение на българските и международни културни традиции.
    Компетенстно жури с председател проф.д.изк.Лозанка Пейчева-фолклорист и музиколог ще оценява художествените качества на съставите и изпълненията. Редът на явяването се определя от организатороте след постъпване на заявките.Организаторите ще се погрижат за посрещането, настаняването и престоя в гр.Китен. Настаняването /нощувка, закуска и вечеря/ на съставите се извършва от организаторите и е за сметка на участниците.

  • Peace Fellowship Program
    Краен срок: 31 May 2015
    The Rotary Foundation is now accepting applications for the fully-funded Rotary PeaceFellowship. The fellowship provides academic and practical training to prepare fellows for leadership roles in solving today’s global challenges.
    Up to 100 fellows are selected every year in a globally competitive process based on personal, academic, and professional achievements. Fellows earn either a professional development certificate in peace and conflict studies or a master’s degree in a range of disciplines related to peace and security at one of six Rotary Peace Centers at leading universities around the world. More than half of the 900 alumni are working in UN organizations and the World Bank, as well as in NGOs and government civil services.
    Master’s Degree – Building the leaders of tomorrow
    - 15-24 month program at one of our 5 Rotary Peace Centers at leading partnering universities
    - 50 fellows selected annually to earn a master’s degree in fields related to peace and security
    - Each university offers customized curriculum and a 2-3 month applied field experience
    - Fellows connect with an international cohort of peace fellows, thought leaders, and a global network of Rotarians
    Professional Development Certificate – Strengthening the leaders of today
    - 3 month professional development program at our Rotary Peace Center in Bangkok,Thailand
    - 50 fellows selected annually to earn a professional certificate in peace and conflict studies
    - Intended for professionals with extensive experience working in peace-related fields
    - Diverse interdisciplinary program includes 8 weeks intensive classroom study with guest lecturers and 2 weeks field studies
    Both programs require, at minimum, a bachelor’s degree in a related field; three years of relevant work experience for the Master’s program and five years for the professional development certificate and proficiency in English.

  • International Rolex Awards for Best Enterprise
    Краен срок: 31 май 2015 г.
    Всяка награда се дава за нов или текущ проект навсякъде по света - който заслужава подкрепа за капацитета си за подобряване на живота, или защита на природното и културното наследство в света.
    За кандидати, навършили 18 години.
    Победителите получават 100 000 швейцарски франка, младите лауреати - 50 000 швейцарски франка.

  • Стипендии на Global Good Fund
    Краен срок: 1 юни 2015 г.
    Global Good Fund е на 15-месечна програма в подкрепа развитието на лидерството на млади социални предприемачи от цял свят. Фондът инвестира в тези новатори, като ги свързва с мениджъри, които служат като обучители, и чрез осигуряване на до 10 000 щ.д. за развиите на идея.
    Могат да кандидатстват млади социални предприемачи на възраст до 40 години.

  • Националeн събор на българския фолклор и българските традиционни ястия – Пряпорец 2015
    Краен срок: 3 юни 2015 г.
    На 13.06.2015 г. (събота) от 10 часа в местността „Мечи кладенец” – почивна база село Пряпорец, Община Стара Загора, ще се проведе пето издание на Национален събор на българския фолклор и българските традиционни ястия. Целта на събора е да издири, обогати, популяризира и съхрани българския фолклор и традиционните български ястия – непресъхващ извор на нашата култура.
    Съборът има конкурсен характер. Няма възрастови ограничения за участие.
    В събора могат да участват: певчески групи и индивидуални изпълнители (препоръчително е да има песен за трапеза), танцови групи и групи за изворен фолклор.
    Желателно е участниците да подготвят минимум две ястия характерни за техния регион с информация за името и съдържащите продукти.
    Награди и отличия ще бъдат присъдени и в двата раздела – „ Български фолклор” и „Традиционни български ястия”. В раздел „ Български фолклор” ще бъдат връчени три награди, а отличените колективи ще получат медали, дипломи и предметни награди.
    В раздел „Традиционни български ястия” ще се присъди диплом за уникалност на българско ястие, предметни и парични награди.
    Всички изпълнители ще получат грамоти за участие и предметни награди.
    Тази година, в деня на провеждане на събора, ще бъде оформен кът за демонстрация с правене на хляб на тема: ”Хлябът в бита на българина”.

  • Форум на творческто поколение за европейски млади граждани в Нант, 28-31 октомври
    Краен срок: 5 юни 2015 г.
    Форумът дава възможност на младите хора да се срещнат, да обменят идеи и да предприемат по-нататъшни стъпки за укрепване на понятието за гражданство и "животът заедно" в променяща се Европа, и за насърчаване на желанието да работим заедно.
    Място на провеждане: 28-31 октомври 2015 г. в Нант, Франция.
    Могат да кандидатстват млади хора на възраст 18-30 г. от страни-членки на Съвета на Европа, които работят по проекти за насърчаване на живеещи заедно

  • Tuning Academy Short-Term Research Visit Scholarships in Spain
    Краен срок: 7 юни 2015 г.
    Deusto International Tuning Academy предлага 6 едномесечни стажа за изследователи през академичната 2015-2016 г., които ще се реализират в Билбао, Испания.
    Стипендия: настаняване, здравно осигуряване, един двупосочен билет в размер до 500 евро.

  • Министерство на икономиката стартира конкурс „Европейски награди за насърчаване на предприемачеството“
    Краен срок: 15 юни 2015 г.
    Националният етап на конкурса „Европейски награди за насърчаване на предприемачеството“. Това е инициатива на Европейската комисия (ЕК) за активизиране ролята на публичния сектор на местно, регионално и национално ниво в насърчаване на предприемаческия дух и развитието на малкия бизнес. В България координатор на конкурса е Министерството на икономиката. Проекти ще се приемат в срок до 15 юни 2015 г.
    В конкурса могат да участват всички държави-членки на ЕС, както и Норвегия, Исландия, Сърбия и Турция. В България участие могат да вземат национални, регионални, местни публични органи, както и публично-частни партньорства между публичните органи и неправителствени организации, университети, фондации, браншови организации, предприятия и др. Национално жури под ръководството на Министерство на икономиката ще отличи две кандидатури, които ще получат право на участие в европейския етап на конкурса.
    Важно условие за кандидатите е да участват с един проект, чиито резултати имат поне две години история, в една от следните шест категории: насърчаване на предприемаческия дух, инвестиране в изграждането на предприемачески умения, подобряване на бизнес средата, подпомагане интернационализацията на бизнеса, отговорно и приобщаващо предприемачество, подкрепа за развитието на „зелените” пазари и ефективното използване на ресурсите. Победителят и подгласникът в националния конкурс ще участват и в тържествената заключителна церемония на конкурса през ноември 2015 година в Люксембург.

  • Европейски награди за насърчаване на предприемачеството 2015
    Краен срок: 15 юни 2015 г.
    Европейската комисия организира присъждането на Европейските награди за насърчаване на предприемачеството 2015. Целта е да бъдат открити и да получат признание тези, които най-успешно насърчават предприемачеството в Европа и в частност – в България, служат за пример при прилагането на политика и практика в тази област, повишават вниманието относно значимостта на предприемачеството, насърчават и вдъхновяват бъдещи предприемачи.
    Категории:
    >> Насърчаване на предприемаческия дух: присъжда се за дейности и инициативи за насърчаване на предприемаческото мислене и култура, създаването на предприятия и т.н., които инициативи поощряват творческите способности, иновацията и поемането на риск, особено сред младите хора и жените.
    >> Инвестиране в изграждането на умения: присъжда се за инициативи за повишаване на предприемаческите, професионалните, техническите и управленските умения.
    >> Подобряване на бизнес средата: присъжда се за новаторски политики, които насърчават създаването и растежа на предприятия, опростяват законодателните и административните процедури за бизнеса и прилагат принципа „Мисли първо за малките!“ в полза на малките и средните предприятия.
    >> Подкрепа на интернационализирането на бизнеса: присъжда се за инициативи, които насърчават предприятията, и по-специално малките и средните предприятия, да се възползват в по-голяма степен от възможностите, които предлагат пазарите в Европейския съюз и извън него.
    >> Подкрепа и развитие на зелените пазари и ефикасната експлоатация на ресурсите: присъжда се за политики и инициативи, които улесняват достъпа на МСП до „зелените пазари“ и подпомагат да се подобри ефективността на предприятията, чрез зелени технологии или производство на зелени продукти, по-ефективно използване на ресурсите и т.н.
    >> Награда за отговорно и интегриращо предприемачество: присъжда се за дейности, които насърчават социално отговорното поведение на фирмите и устойчивите стопански практики в социалната област. В тази категория също така наградата се присъжда и за усилия за насърчаване на предприемаческия дух сред групите в неравностойно положение като безработни, хора с увреждания и хора от етнически малцинства.

  • Конкурс за есе на Фондация за мир Го и ЮНЕСКО "Изграждане на мир в сърцата и умовете"
    Краен срок: 15 юни 2015 г.
    С есе може да участва всеки до 25-годишна възраст (към 15 юни 2015 г.) в една от следните категории възрастови:
    - Деца (на възраст до 14 навършени години);
    - Младежки (на възраст 15-25).
    Есета трябва да са 700 думи или по-малко на английски, френски, испански или немски език, или 1600 знака или по-малко на японски, без да се включва заглавието.

  • Финансиране за малки и средни предприятия
    Краен срок: 17 юни 2015 г., 17 септември, 16 декември 2015 г.
    Oценка на техническата осъществимост и пазарен/търговски потенциал на иновация, която предприятието иска да разработи и комерсиализира.
    Продължителност: 6 месеца Размер на безвъзмездната помощ:
    Размерът зависи от типа проект, за който се кандидатства:
    Проекти от Фаза 1 (Оценка и проучване за осъществимост) се финансират с обща сума до 50 000 евро и до 70% от общите разходи по проекта;
    Проекти от Фаза 2 (Разработване на иновации и демонстрационни цели) се финансират в рамките на 500 000 до 2 500 000 евро и до 70% от общите разходи по проекта;
    По проекти от Фаза 2 ще се финансират: Иновационни проекти, подкрепени от подробно разработени бизнес планове. Това включва: разработване на протототипи, дизайн, тестване и изпитване, демонстрации, раработване на пилотни линии, както и други дейности, насочени към довеждане на иновацията до инвестиционна фаза и реализация на пазара.
    Продължителност: 1-2 години
    И по двете фази се финансират проекти, които следва да попадат в някоя от изброените тематични области (общо 13 на брой).
    Кой може да кандидатства: Най-малко едно малко или средно предприятие.

  • Международен фолклорен конкурс "Пауталия" 2015
    Краен срок: 19 юни 2015 г.
    Деветият международен фолклорен конкурс “Пауталия” - 2015, ще се проведе от 26 до 28 юни 2015 г. и се организира под пaтронажа на кмета на Община Кюстендил.
    Художествен директор – Людмила Христова.
    Технически директор – Илиана Кирилова.
    Цел: Да даде поле за изява на фолклорни състави и изпълнители от различни държави, които да покажат богатството на своя фолклор; да съхрани и популяризира българското народно творчество и да покаже неговото достойно място сред другите народи.
    Конкурсът е включен в Програмата за подпомагане на деца с изявени дарби на Министерство на културата, по която ще бъдат отпуснати 3 едногодишни стипендии за индивидуални изпълнители по народно пеене от 15- до 17-годишна възраст.
    Конкурсът се провежда в рамките на три дни.

  • International MA in European Project Planning and Management
    Краен срок: 19 юни 2015 г.
    Целта на международната магистратура по планиране и управление на европейски проекти е да предостави на участниците умения успешно работят в областта на европейското сътрудничество, чрез използването на средства за финансиране, предоставени от Европейската Комисия. Предварителни условия са: висше образование и добро владеене на английски език.
    Магистърската програма курса е организирана в два основни модула:
    - Планиране на европейски проекти
    - Управление на европейски проекти

  • International Master in European Project Planning and Management
    Краен срок: 19 юни 2015 г.
    Целта на международната магистратура по планиране и управление на европейски проекти е да предостави на участниците умения успешно да работят в областта на европейското сътрудничество, чрез използването на средства за финансиране, предоставени от Европейската Комисия.

  • Национален тракийски фолклорен събор “Богородична стъпка”, 25 и 26 юли 2015
    Краен срок: 26 юни 2015 г.
    Община Стара Загора, Тракийско дружество "Одринска епопея" - Стара Загора, Общество за фолклор, Кметство Старозагорски минерални бани, НЧ „Христо Ботев 1952" - Старозагорски минерални бани, със съдействието на Министерството на културата организират Национален тракийски фолклорен събор "Богородична стъпка", 25 и 26 юли 2015 г. (събота и неделя), Старозагорски минерални бани.
    Съборът има за цел да съхрани българските народни традиции и обичаи – извор на непреходната сила на българския корен и дух, носещи посланията на националната ни култура; да популяризира природния феномен "Богородична стъпка" и богатото културно-историческо наследство в района на Старозагорските минерални бани.
    В събора могат да вземат участие:
    - групи, представящи народни традиции и обичаи – един обичай в рамките на 10 минути;
    - фолклорни певчески и инструментални групи – до две произведения с обща продължителност от 5 до 8 минути;
    - танцови групи и ансамбли – програма в рамките на 10 минути;
    - индивидуални изпълнители (до двама от колектив) - една бавна и една бърза песен с обща продължителност до 5 мин. за всеки индивидуален изпълнител.
    За гостите и участниците на събора се организират:
    - Детски пленер „Майсторете ръчички, за радост на всички";
    - „Селски двор" – представяне на българския бит и традиционна култура;
    - Изложба-базар „Улица на занаятите", демонстрации на занаятчийски умения;
    - Демонстрация и разучаване на фолклорни танци и др.;
    - „Народни игри за деца";
    - „Костюмът от нас фотото от Вас" – атрактивен кът за снимки;
    - "Tрадиционни обредни хлябове" - изложба на Регионален исторически музей Стара Загора;
    - Посещение на природния феномен „Богородична стъпка";
    Туристически информационен център Стара Загора обяви фотоконкурс под надслов "Фестивалът през моя обектив". Уловете и запечатайте най-интересните и вълнуващи моменти от фолклорния събор. Очакваме Вашите снимки на адрес: www.tour.starazagora.bg до 30 август 2015 г.

  • G2 Gallery Green Earth Film Festival
    Краен срок: 29 юни 2015 г.
    Галерия G2 ще бъде домакин на своя трети филмов фестивал „Зелена Земя” през октомври, представяйки еко-филми от творци от всички нива и опит, от всепризнати специалисти до начинаещи. Филмовият фестивал ще се проведе във Венеция, Калифорния.
    Могат да участват автори на филми от цял свят.

  • Втори конкурс за социални предприемачи "Промяната"
    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    Инициативата на Reach for Change в България - ПРОМЯНАТА търси човека, който притежава иновативна идея, ентусиазъм, предприемачески дух и силна мотивация, за да реализира ПРОМЯНАТА за българските деца.
    През 2015 г. програма ПРОМЯНАТА има две приоритетни теми. Заявките, свързани с тези теми ще бъдат разглеждани с допълнително внимание и интерес. Заявки, които нямат връзка с тях също ще бъдат разглеждани и могат да спечелят конкурса.
    Двете приоритетни теми за 2015 г. са:
    - Образование
    - Използване на нови технологии за решаване на социални проблеми
    В конкурса могат да се включат: Български граждани или граждани на други държави на възраст над 18 години, които имат официално разрешение да работят и живеят в България. Допуска се кандидатстване от името на организация с нестопанска цел, ръководена от социален предприемач, или лично от социалния предприемач като физическо лице. Кандидатите трябва да притежават високи лични качества и предприемачески дух; ясно и точно формулирани идеи, съответстващи на критериите за подбор на кандидатите; възможност да демонстрират начални стъпки за осъществяване на идеята.
    В конкурса ще бъде избран един абсолютен победител, както и четирима други финалисти, които заедно ще бъдат включени в програмата за подкрепа на социални предприемачи, известна като "Инкубатора" на Фондацията.
    Абсолютният победител в конкурса ще получи 30 000 български лева под формата на целева финансова подкрепа за срок от една година, които могат да бъдат разглеждани като инвестиция в start-up. Всеки от останалите 4 финалиста ще получи по 7500 български лева под формата на целева финансова подкрепа за срок от една година, които могат да бъдат разглеждани като инвестиция в start-up.

  • НАЦИОНАЛНИ ПОЕТИЧНИ ПРАЗНИЦИ ЯВОРОВИ ДНИ – ПОМОРИЕ, 16-18 юли 2015
    Национален рецитал-конкурс по творби на Яворов (за любители)

    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    От 16 до 18 юли 2015 год. в гр. Поморие ще се проведат Националните поетични празници “Яворови дни”. Община Поморие и Читалище “Просвета 1888” - Поморие организират в рамките на “Яворови дни” - 2015 Национален рецитал-конкурс по творби на Яворов (за любители).
    Подборният етап на конкурса ще се проведе на 18 юли (събота) от 10.00 часа в Читалище “Просвета 1888”. Заключителният етап на конкурса ще се проведе на 18 юли (събота) от 20.00 часа.
    Очакваме Вашата заявка за участие на адрес:
    8200 – Поморие
    ул. “Княз Борис І” № 51 Читалище “Просвета 1888”
    /за рецитал-конкурса/ или на тел. /0596/ 2 23 16 ; GSM 0877 33 57 49, 0888 95 16 15
    E-mail : [email protected]
    В заявката посочете:
    - Трите имена на участниците
    - Възраст
    - Заглавие на избраното изпълнение
    - Времетраене на изпълнението
    Разноските по пребиваването са за сметка на участниците или на ведомството, което ги изпраща.
    Националният рецитал-конкурс по творби на Яворов се провежда ежегодно в рамките на Поетичните празници “Яворови дни” в гр.Поморие през месец юли.
    В него могат да участват ллюбители, изпълнители на художествено слово от всички възрасти.
    Допускат се до участие само изпълнения по творби на Яворов /поезия, проза, драматургия/.
    Времетраене на изпълненията:
    - Индивидуални - до 5 мин.
    - Групови – до 10 мин.
    Наградният фонд на конкурса е подсигурен от Община Поморие, Фондация “25 века Поморие” и Фондация “Яворов” – Чирпан.
    За индивидуални изпълнения:
    І награда
    ІІ награда
    ІІІ награда
    За групови рецитали:
    І награда
    ІІ награда
    ІІІ награда
    Награда на Фондация “25 века Поморие”
    Награда на Фондация “Яворов” гр. Чирпан

  • НАЦИОНАЛНИ ПОЕТИЧНИ ПРАЗНИЦИ ЯВОРОВИ ДНИ – ПОМОРИЕ, 16-18 юли 2015
    НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ

    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    Община Поморие обяви НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ
    “От заник слънце озарени
    леят морски ширини”
    Творбите (до 10 стихотворения) в 3 екземпляра изпращайте на адрес:
    8200 – Поморие
    ул. “Княз Борис І” № 51
    (конкурс за поезия)
    Конкурсът е анонимен. Запечатайте и поставете в големия плик , малко пликче с трите си имена, телефон и адрес за връзка (валидно е пощенското клеймо на плика).
    Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на 18 юли 2015 год.

  • Национален ученически конкурс “Цончо Родев” за разказ на историческа тема: За ученици от цялата страна от VII до XII клас (за учебната 2014-2015 година)
    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    Община Провадия и Народно читалище „Алеко Константинов 1884 г.” обявиха Национален ученически конкурс “Цончо Родев” за разказ на историческа тема „Изпитание“.
    Право на участие имат ученици от цялата страна от VII до XII клас (за учебната 2014-2015 година). Участието е индивидуално.
    Обемът на текста следва да бъде не повече от 4 страници А4, записан като документ на Word, шрифт Times New Roman, 12 пункта, редова разредка 1,5 реда.
    Произведението следва да съдържа послание към читателите по проблемите, свързани с темата.
    Заглавието на разказа не е необходимо да съвпада с дадената тема, но съдържанието му трябва да се съотнася с нея. Подходяща е всяка една случка, в която родолюбието и духът на един или повече герои, или на целия български народ, са подложени на изпитание.
    Конкурсът е анонимен.
    Всеки участник има право да участва с един или два разказа.

  • Национален конкурс за разказ на младежка тема - 2015 г.
    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    През 2015 г., за осми пореден път, община Варна, дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“, провежда Национален конкурс „Разказ на младежка тема”.
    Право на участие в конкурса имат лица от 16 до 35 години.
    Формат: до четири стандартни страници А4, шрифт Times New Roman 12, с файлово разширение doc.
    Всеки автор може да участва с един разказ.
    Няма ограничение за участие с вече публикуван разказ.

  • Списание ВВС ЗНАНИЕ обяви конкурс за научнофантастичен разказ на тема "Моят свят през 2025 г."
    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    Целта ни е да разберем как вие, скъпи читатели и автори, си представяте ефекта от бързото развитие на технологиите и науката във вашия живот в частност, но и в живота на човечеството като цяло, след десет години. Избрахме близкото бъдеще, защото така ще може на практика да проверим доколкото истинската наука отговаря на научната фантастика – все пак често пъти именно фантастите предсказват пробиви и технологии, които рано или късно стават достъпни за всички.
    Всеки участник следва да подготви кратък научнофантастичен разказ на български език по тема, свързана със света, в който ще живеем през 2025 г., като следва да се подчертае ефектът на науката и технологиите. Заглавието на конкурса не е задължително да е заглавие и на разказа, важно е само текстът да е по заложената тема.
    Разказът следва да е авторски и непубликуван до момента. Приемат се и разкази с няколко автори, но ако те спечелят, наградата е обща.
    Няма ограничение за възраст, образование, пол и др. Всички разкази ще бъдат оценявани по единни общи критерии.
    Максималната дължина на всеки разказ следва да е до 6000 машинописни знака.

  • Финансиране на проекти по линия на инициативата JESSICA
    Краен срок: 30 юни 2015 г.
    Приоритетни области за финансиране на проектите за градско развитие:
    - осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална, здравна и културна инфраструктура и подобряване на енергийната й ефективност;
    - подобряване на физическата среда и превенция на риска чрез изграждане на нова или възстановяване на деградирана или декапитализирана градска инфраструктура, което може да включва всички допустими индикативни дейности по Приоритетна ос 1 на ОПРР, индустриални зони, бизнес, търговски и развлекателни центрове, спортни съоръжения;
    - устойчиви градски транспортни системи чрез модернизация и развитие на мрежите от инфраструктура за обществен транспорт и комуникации, както и свързаната инфраструктура, включително системи за управление на трафика, паркинги и др. съоръжения за подобряване на транспортните системи;
    - организация и подобряване на икономическите дейности чрез развитие и изграждане на нови институции на бизнес средата.

  • Стипендия The Global Good Fund за социални предприемачи
    Краен срок: 1 юли 2015 г.
    The Global Good Fund приема кандидатури от социални предприемачи за стипендиантска програма за 2016 г. Бъдещите стипендианти ще получат възможност да подсилят лидерските си умения и да ускорят личностното си развитие.
    Изисквания към кандидатите:
    - да целят да постигнат значими промени в индустрията, в която работят;
    - предприятието, което ръководят, да бъде поне на една година и да има поне един служител на пълен работен ден освен кандидата;
    - да са ангажирани изцяло с управлението на своето предприятие;
    - да имат възможност да отделят до 15 месеца на стипендията, без да напускат работното си място;
    - компанията им трябва да показва потенциал за растеж;
    - компанията им да подобрява финансовата си устойчивост, като 50% или повече от бюджета ? се покриват от собствени приходи. Ако тази цел не е постигната все още, то тя трябва да бъде основен приоритет за кандидата и предприятието му;
    - кандидатите да бъдат на възраст до 40 години.

  • Project Inspire 2015
    Краен срок: 1 юли 2015 г.
    Project Inspire е състезание, което предлага на участниците пет минути да представят своя проект. Млади хора на 18-35 годишна възраст от всяка точка на света могат да представят идеите си. На участниците трябва да са член на неправителствена организации или социално предприятие. Бенефициентите трябва да са жени и момичета от Азия, Близкия изток и Африка. Това е шанс да спечели 25 000 щ;д; безвъзмездна помощ за реализация на вашата проектна идея.

  • Европейски младежки награди 2015
    Краен срок: 15 юли 2015 г.
    Европейските младежки награди (EYA) е общоевропейски конкурс за млади хора до 30-годишна възраст, предприемачи и иновативни стартиращи компании за дигитални проекти, които решават социални проблеми и адресират предизвикателствата, дефинирани от Съвета на Европа в Програма Европа 2020.
    Фестивалът, посветен на победителите (EYA Festival), е своеобразна платформа за международен обмен на знания и широко разпознаваема мрежа за бъдещо сътрудничество. Събитието се провежда всяка година в Грац, Австрия, между 18-21 ноември. Категории на Европейските младежки награди.
    - Здравословен живот
    - Интелигентно учене
    - Култура и изкуства
    - Бъди зелен
    - Активно гражданство
    - Пари и финанси

  • Call for Application: Open Society Fellowship Program
    Краен срок: 3 August 2015
    The Open Society Foundations is seeking applications for its Fellowship Program from individuals seeking innovative and unconventional approaches to fundamental open society challenges. The fellowship funds work that will enrich public understanding of those challenges and stimulate far-reaching and probing conversations within the Open Society Foundations and in the world.
    Full-time fellows will receive a stipend of $80,000 or $100,000, depending on work experience, seniority, and current income.
    The Open Society Fellowship accepts proposals from anywhere in the world.
    Applicants who are uncertain whether their topic fits within the Foundations’ focus areas are invited to submit a brief letter of inquiry, accompanied by a CV, before proceeding with the online application process. That letter of inquiry should be addressed electronically.

  • Фестивал на духовите оркестри и мажоретни състави “Ритъмът на морето 2015”, 1 и 2 септември 2015 г.
    Краен срок: 10 август 2015 г.
    Фестивалът има за цел да даде шанс за изява на значителен брой и да допринесе за повишаване на мотивацията им да се занимават с конструктивна творческа дейност.
    Фестивалът няма конкурсен характер.
    Мероприятието е отворено за всички читалища, ЦРД, ОДК, частни школи.училища.
    Духовите оркестри и тези придружаващи мажоретните състави могат да участват със самостоятелно изпълнение до 15 мин.
    Размери на танцовата площадка: 10/10 кв.м
    Ако имате въпроси обаждайте се на 0596/2 23 16

  • FIGHT AGAINST CRIME AND TERRORISM
    Краен срок: 27-08-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    - Forensics topic 1: Tools and infrastructure for the extraction, fusion, exchange and analysis of big data including cyber-offenses generated data for forensic investigation
    - Forensic topic 2: Advanced easy to use in-situ forensic tools at the scene of crime
    - Forensics topic 3: Mobile, remotely controlled technologies to examine a crime scene in case of an accident or a terrorist attack involving CBRNE materials
    - Forensics topic 4: Internet Forensics to combat organized crime
    - Law Enforcement capabilities 2: Detection and analysis of terrorist-related content on the Internet
    - Law Enfocement capabilities topic 5: Identity Management
    - Ethical/Societal Dimension Topic 3: Better understanding the role of new social media networks and their use for public security purposes
    - Ethical/Societal Dimension Topic 4 - Investigating the role of social, psychological and economic aspects of the processes that lead to organized crime (including cyber related offenses), and terrorist networks and their impact on social cohesion

  • Конкурс за фотография на тема „Благотворителността през обектива“
    Краен срок: 28 август 2015 г.
    Ако сте фотограф – любител или професионалист, и имате сетивата да видите нечия кауза, добро дело, смислена промяна наоколо, лицата на хората, направили жест за другите, дарители, доброволци, активни граждани, или сте готови да ги потърсите оттук насетне – снимайте и ни изпратете вашия поглед върху благотворителността в България!
    Ще бъдат отличени до 3 фотографии, като ще бъде връчена една голяма награда от 500 лева. С онлайн гласуване ще бъде избрана и Награда на публиката.

  • Стаж в Европейския център за модерни езици
    Краен срок: 31 август 2015 // 28 февруари 2016
    Центърът предлага стажове два пъти годишно, с продължителност шест месеца. Според областта си на специализация и интереси кандидатите могат да изберат основната област, в която биха искали да се включат.

  • South Australia University: Пълна стипендия
    Краен срок: 31 август 2015 г.
    Университетът на Южна Австралия предоставя стипендии на разположение за австралийски и международни студенти.
    Стипендия: годишна стипендия от 25 849 долара, такси за обучение, здравна застраховка.

  • Мацумае", Япония, предоставя стипендии за научни изследвания
    Краен срок: 31 август 2015 г.
    Международната фондация "Мацумае", Япония, обяви възможност за кандидатстване за стипендии с цел провеждане на научни изследвания за срок от 3 до 6 месеца в периода април 2016 - март 2017 година. Стипендиите ще бъдат отпускани приоритетно за научни изследвания в областта на естествените науки, инженерните науки и медицината.
    Изисквания към кандидатите:
    1. Да притежават образователна и научна степен "доктор";
    2. Да са на възраст до 49 години към момента на кандидатстване;
    3. Да владеят добре английски или японски език;
    4. Да не са посещавали досега Япония;
    5. Да притежават покана от японска институция, университет, научно-изследователски институт, лаборатория и други, с уточнена работна програма.

  • Национална литературна награда "Йордан Йовков"
    Краен срок: 31 август 2015 г. 
    През м. ноември в Добрич ще се проведат Националните литературни празници „Йордан Йовков“, посветени на 135 години от рождението на класика на българската литература Йордан Йовков. Кулминация в честванията е връчването на Националната литературна награда „Йордан Йовков“, учредена през 1970 г. от Община град Добрич. Наградата се връчва на пет години на тържествена церемония и удостоява автори със значителни художествени постижения в духа на посланията на Йордан Йовков и принос в националната литература.

  • EACEA 03/2015 Инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“: Техническа помощ за изпращащите организации Изграждане на капацитет за хуманитарна помощ на приемащите организации
    Краен срок: 1 септември 2015 г. 12.00 ч. брюкселско време
    Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да се укрепи капацитетът на изпращащите и приемащите организации, които имат намерение да участват в инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“, и да се гарантира спазването на стандартите и процедурите по отношение на кандидатите за доброволци и доброволците на ЕС за хуманитарна помощ.
    Предложения за дейности както за техническа помощ, така и за изграждане на капацитет, трябва да бъдат подадени от:
    — неправителствени организации с нестопанска цел, създадени в съответствие със законодателството на държава членка и чието седалище се намира на територията на Съюза, или
    — публичноправни органи с граждански характер, чиято дейност се урежда от правото на държава членка, или
    — Международната федерация на националните дружества на Червения кръст и Червения полумесец.

  • Програма “Преводи” (Програма за финансиране на превод на българска художествена литература)
    Краен срок: 15:00 ч. на 16.09.2015 г.
    Програмата дава подкрепа за еднократни проекти за превод на българска художествена литература.
    Целта на програма „Преводи” е да допринесе за популяризиране на българската художествена литература в чужбина, като подпомага превода на разнообразни по жанр произведения на различни езици, стремейки се да запази и представи пред чуждестранната аудитория многообразието на българското литературно творчество.

  • ALL FOR PROMOTING GENDER EQUALITY IN RESEARCH AND INNOVATION
    Краен срок: 16-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    - Evaluation of initiatives to promote gender equality in research policy and research organisations
    - Support to research organisations to implement gender equality plans

  • Национален младежки конкурс за есе 2015 „Природата и човешката дейност“
    Краен срок: 30 септември 2015 г.
    Клуб „Млад писател” и вестник „Teen’s Paper” организират Национален младежки конкурс за есе 2015 „Природата и човешката дейност“.
    Конкурсът е в две възрастови групи:
    - Първа група - до 13 години
    - Втора група - до 18 години
    Получените творби ще бъдат оценявани от тричленно жури.
    И в двете възрастови групи ще бъдат номинирани най-добрите три литературни творби и ще бъдат раздадени поощрителни награди.

  • Национален конкурс за детска книга "Петя Караколева" 2015 за български автори с новоиздадени книги през 2014 година
    Краен срок: 30 септември 2015 г.
    Съюзът на българските писатели и Община Кърджали обявяват традиционния Конкурс за детска литература “Петя Караколева”.
    Наградата е национална и се връчва всяка година през м. октомври, в навечерието на Деня на Кърджали.
    Право на участие имат всички български автори с новоиздадени книги през 2014 година.

  • Национален младежки конкурс за есе 2015 „Природата и човешката дейност“
    Краен срок: 30 септември 2015 г.
    Община Стара Загора, Народно читалище ”Родина 1860” – Стара Загора, Клуб „Млад писател” и вестник „Teen’s paper” организират Национален младежки конкурс за есе 2015 „Природата и човешката дейност“.
    Конкурсът е в две възрастови групи:
    - Първа група - до 13 години
    - Втора група - до 18 години
    Есетата ще бъдат приемани до 30 септември 2015 година на посочения в линка мейл.
    Получените творби ще бъдат оценявани от тричленно жури.
    И в двете възрастови групи ще бъдат номинирани най-добрите три литературни творби и ще бъдат раздадени поощрителни награди.
    Награждаването ще стане в навечерието на 5 октомври - Ден на Стара Загора.

  • NATO Defense College offers 5 fellowships in the field of defense and security policy
    Краен срок: 30 September 2015
    The fellows will be located in Rome, Italy and the activity is going to last 4 months. 16,000 EUR are given to each fellow for their stay and travel expenses.

  • COFUND - Co-funding of Regional, National and International Programmes
    Topic: Marie Sklodowska-Curie Co-funding of regional, national and international programmes (COFUND-DP)

    Краен срок: 01-10-2015, 17:00:00 (Brussels local time)
    Scope:
    Doctoral programmes address the development and broadening of the research competencies of early-stage researchers. The training follows the EU Principles on Innovative Doctoral Training.
    Collaboration with a wider set of partners, including from the non-academic sector, which may provide hosting or secondment opportunities or training in research or transferable skills, as well as innovative elements of the proposed programme, will be positively taken into account during the evaluations. Each researcher must be enrolled in a doctoral programme. Attention is paid to the quality of supervision and mentoring arrangements as well as career guidance.
    Limitations regarding the researchers' origin and destination should be avoided. Researchers supported under this scheme should comply with the mobility rules of the Marie Sklodowska-Curie actions (i.e. compulsory trans-national mobility). Existing programmes can deviate from this rule if duly justified in the proposal by the applicant.

  • MOBILITY FOR GROWTH 2014-2015
    Краен срок: 15-10-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    - Safe and connected automation in road transport
    - Demonstrating and testing innovative solutions for cleaner and better urban transport and mobility
    - Facilitating market take up of innovative transport
    infrastructure solutions - Smart governance, network resilience and streamlined delivery of infrastructure innovation

  • Трето издание на наградата на ЕС за жени новатори
    Краен срок: 20 октомври 2015 г.
    Ще бъдат отличени три жени, постигнали изключителни иновации и внедрили ги на пазара. Наградата има за цел да повиши информираността за необходимостта от повече жени предприемачи и да вдъхнови други жени да последват стъпките им.

  • Втори конкурс за сатирична комедия
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Във връзка със 152-годишнината от рождението на своя патрон Сатиричен театър „Алеко Константинов” обяви конкурс за сатирична комедия "Алеко Константинов".
    Конкурсът е явен. За участие в него се допускат непубликувани и непоставяни нови сатирични комедии, чийто обем позволява създаване на спектакъл с нормална продължителност от поне 80 минути. Не се разглеждат драматургични миниатюри. Броят на актьорите, необходимите за поставянето на текста, не бива да надхвърля 15 души.

  • Покана за набиране на предложения по Фонда за двустранни отношения, Програма БГ 12 „Домашно насилие и насилие основано на полов признак”, Норвежки финансов механизъм 2009 – 2014/
    Краен срок: по Мярка 2 – 1 декември 2015 г.
    В съответствие с Регламента за изпълнение на Норвежкия финансов механизъм 2009 – 2014 и с Програмното споразумение за финансиране на Програма БГ12, фондът ще финансира следните мерки:
    Мярка 1: търсене на партньори преди или по време на изготвяне на проектно предложение, което ще бъде подадено по някоя от горепосочените покани за набиране на проектни предложения и малки грантови схеми;
    Мярка 2: създаване на контакти, обмен, споделяне и предаване на знания, технология, опит и най-добри практики между Бенефициенти по горепосочените покани за набиране на проектни предложения, малки грантови схеми и предварително дефиниран проект и и организации от Държавата – донор.

  • Call for proposal Resource-efficient eco-innovative food production and processing SFS-08-2015-1
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time) Intermediate deadlines(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: To remain competitive, limit environmental degradation and optimise the efficient use of resources, the development of more resource-efficient and sustainable food production and processing, throughout the food system, at all scales of business, in a competitive and innovative way is required. Current food production and processing systems, especially in the SME sector, need to be revised and optimised with the aim of achieving a significant reduction in water and energy use, greenhouse gas emissions and waste generation, while at the same time improving the efficiency in the use of raw materials, increasing climate resilience and ensuring or improving shelf life, food safety and quality. New competitive eco-innovative processes should be developed, within the framework of a transition towards a more resource-efficient, sustainable circular economy.
    Scope: The SME instrument consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to phase 1 with a view to applying to phase 2 at a later date, or directly to phase 2.
    In phase 1, a feasibility study shall be developed verifying the technological/practical as well as economic viability of an innovation idea/concept with considerable novelty to the industry sector in which it is presented (new products, processes, design, services and technologies or new market applications of existing technologies). The activities could, for example, comprise risk assessment, market study, user involvement, Intellectual Property (IP) management, innovation strategy development, partner search, feasibility of concept and the like to establish a solid high-potential innovation project aligned to the enterprise strategy and with a European dimension. Bottlenecks in the ability to increase profitability of the enterprise through innovation shall be detected and analysed during phase 1 and addressed during phase 2 to increase the return in investment in innovation activities. The proposal should contain an initial business plan based on the proposed idea/concept.
    The proposal should give the specifications of the elaborated business plan, which is to be the outcome of the project and the criteria for success. Funding will be provided in the form of a lump sum of EUR 50,000. Projects should last around 6 months.
    In phase 2, innovation projects will be supported that address the specific challenge of Sustainable Food Security and that demonstrate high potential in terms of company competitiveness and growth underpinned by a strategic business plan. Activities should focus on innovation activities such as demonstration, testing, prototyping, piloting, scaling-up, miniaturisation, design, market replication and the like aiming to bring an innovation idea (product, process, service etc.) to industrial readiness and maturity for market introduction, but may also include some research.

  • Call for proposal Horizon 2020 dedicated SME Instrument -ICT-37-2015-1
    Topic: Open Disruptive Innovation Scheme (implemented through the SME instrument)

    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time)Intermediate deadlines(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: The challenge is to provide support to a large set of early stage high risk innovative SMEs in the ICT sector. Focus will be on SME proposing innovative ICT concept, product and service applying new sets of rules, values and models which ultimately disrupt existing markets.
    The objective of the ODI is threefold:
    - Nurture promising innovative and disruptive ideas;
    - Support their prototyping, validation and demonstration in real world conditions;
    - Help for wider deployment or market uptake.
    Proposed projects should have a potential for disruptive innovation and fast market up-take in ICT.
    In particular it will be interesting for entrepreneurs and young innovative companies that are looking for swift support to their innovative ideas.
    The ODI objective will support the validation, fast prototyping and demonstration of disruptive innovation bearing a strong EU dimension.
    Scope: ODI will be implemented through the SME instrument which consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to Phase 1 with a view to applying to Phase 2 at a later date, or directly to Phase 2.

  • Call for proposal Resource-efficient eco-innovative food production and processing SFS-08-2015-1
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time) Intermediate deadlines(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time) 17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time) 17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: To remain competitive, limit environmental degradation and optimise the efficient use of resources, the development of more resource-efficient and sustainable food production and processing, throughout the food system, at all scales of business, in a competitive and innovative way is required. Current food production and processing systems, especially in the SME sector, need to be revised and optimised with the aim of achieving a significant reduction in water and energy use, greenhouse gas emissions and waste generation, while at the same time improving the efficiency in the use of raw materials, increasing climate resilience and ensuring or improving shelf life, food safety and quality. New competitive eco-innovative processes should be developed, within the framework of a transition towards a more resource-efficient, sustainable circular economy.
    Scope: The SME instrument consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to phase 1 with a view to applying to phase 2 at a later date, or directly to phase 2.
    In phase 1, a feasibility study shall be developed verifying the technological/practical as well as economic viability of an innovation idea/concept with considerable novelty to the industry sector in which it is presented (new products, processes, design, services and technologies or new market applications of existing technologies). The activities could, for example, comprise risk assessment, market study, user involvement, Intellectual Property (IP) management, innovation strategy development, partner search, feasibility of concept and the like to establish a solid high-potential innovation project aligned to the enterprise strategy and with a European dimension. Bottlenecks in the ability to increase profitability of the enterprise through innovation shall be detected and analysed during phase 1 and addressed during phase 2 to increase the return in investment in innovation activities. The proposal should contain an initial business plan based on the proposed idea/concept.
    The proposal should give the specifications of the elaborated business plan, which is to be the outcome of the project and the criteria for success. Funding will be provided in the form of a lump sum of EUR 50,000. Projects should last around 6 months.
    In phase 2, innovation projects will be supported that address the specific challenge of Sustainable Food Security and that demonstrate high potential in terms of company competitiveness and growth underpinned by a strategic business plan. Activities should focus on innovation activities such as demonstration, testing, prototyping, piloting, scaling-up, miniaturisation, design, market replication and the like aiming to bring an innovation idea (product, process, service etc.) to industrial readiness and maturity for market introduction, but may also include some research.

  • Международен форум за млади лидери 2015
    Краен срок: 31 октомври 2015 г.
    Международният форум за млади лидери ще обедини лица под 30-годишна възраст, които са доказали своята страст за прилагане на иновативни, предприемачески решения за най-наболелите проблеми в света, и им предлага възможност да си взаимодействат и да се възползват от опита на другите.
    Форумът е в основата на Четвъртата конференция на Echenberg Family по правата на човека, която ще се проведе в Университет McGill в Монреал, 11-17 октомври 2015 г., и се организира от Центъра за правата на човека и юридическия плурализъм.

  • UNESCO-Hamdan Prize
    Краен срок: 31 октомври 2015 г.
    Наградата се присъжда на всеки две години за инициативи, които допринасят за подобряване на образователните практики по целия свят, като се дава приоритет на развиващите се страни и на маргинализирани и общности в неравностойно положение.
    Могат да кандидатстват институции, организации; международни и национални правителствени и неправителствени организации (НПО); образователни или научноизследователски институции и местни / национални / регионални общности.
    Финансовото израение на наградата от 300 000 щ.д. се раделя поравно между трима победители.

  • Стипендии на Американската асоциация на жените в университетите
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Международните стипендии се присъждат за редовна форма на обучение или научни изследвания в Съединените щати на жени, които не са американски граждани или постоянно пребиваващи. Кандидатите трябва да са спечелили еквивалент на бакалавърска степен в САЩ до 30 септември 2014 г., и трябва да са кандидатствали в предложените от тях институции на обучение по времето на кандидатстването. До пет стипендии се предоставят за обучение втора година.

  • Call for proposal Innovative mobile e-government applications by SMEs
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time)Cut-off date(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    The scope of this call is to provide support to innovative SMEs, including start-ups, for the design and creation of innovative applications, in order to foster the delivery of mobile public services.
    Specific Challenge:
    Current societal and economic challenges as well as rising expectations to reduce the burden on users, put pressure on all public administrations to provide efficient, open and citizen-centric public services.
    Due to the increased use of mobile technology as well as the increasing availability of public information, data and online services, public services can be transformed. Coupling open public data and services with information and services offered by the private sector can lead to innovative, user-friendly and personalised services that can be accessed easily.
    Because of their size, knowledge and agility, SMEs are key actors for the provision of those innovative services. The "apps" market for mobile devices is a very dynamic market, which mostly lacks application specifically for the public sector. Engaging SMEs into the potentially huge public sector innovation market is a challenge for local and regional public authorities. The scope of this action is to provide support to innovative SMEs, including start-ups, for the design and creation of innovative applications, in order to foster the delivery of mobile public services.
    The aim is to help the interaction of citizens and businesses with public administrations. This may be done through the combination of public and private sector services, through mobile technologies. Although they may be first piloted in a local context – with the involvement of public administrations and end users - the solutions need to ensure replicability, also taking into account multi-lingualism and, where necessary, the cross-border dimension. Scalability and sustainability issues are to be considered.
    Scope: The SME instrument consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to phase 1 with a view to applying to phase 2 at a later date, or directly to phase 2.

  • Food-Scanner Prize
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2015-а година.
    Награден фонд: 1 млн. евро
    Целта е да се отвори пазарът на електронното здравеопазване с решения, които подкрепят гражданите в приемането на по-активен начин на живот и за подобряване на тяхното здраве чрез по-добро наблюдение на приема на храна.

  • Collaborative Sharing of Spectrum Prize
    Награден фонд: 0.5 млн. евро
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2015-а година.
    Целта е да се предложат иновативни но изпълними решения, които дават възможност за значително подобряване на използването на ограничените ресурси от радиочестотния спектър, като по този начин намирайки решение на очакваната криза в капацитета на безжичните мрежи се при очаквания бум на трафика и ползването.

  • Breaking the optical transmission barriers Prize
    Награден фонд: 0.5 млн. евро
    Конкурсът започва в края на 2014-а и завършва в началото на 2016-а година.
    Наградата трябва да отличи революционни решения в областта на оптичните влакна, които да намерят своето място в бъдещите оптични мрежи.

  • Награда за намаляване употребата на антибиотици
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва през пролетта на 2016-а година.
    Награден фонд: 1 млн. евро
    Основните цели са: да се намали ненужната употреба на антибиотици при вирусни инфекции на горните дихателни пътища, или липса на инфекции; да се намалят разходите и страничните ефекти, свързани с употребата на антибиотици; намаляване на появата на резистентни на антибиотици организми; да се даде възможност на доставчиците на здравни грижи да се възползват от ранни и информирани решения в управлението на инфекции на горните дихателни пътища (бързото започване и прекратяване на лечението) и да се улесни решението на доставчика на здравни грижи да не се предписват антибиотици при вирусни инфекции и за улесняване на пациентите приемане на не приемате антибиотици за вирусни инфекции; да се справи с широко разпространените и значими за здравеопазването респираторни инфекции.

  • Награда за намаляване на замърсяването на въздуха
    Награден фонд: 3 млн. евро
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2018-а година.
    Целта на наградата е да се намали замърсяването на въздуха в градските райони чрез развитие на иновативни решения. Тези решения трябва да бъдат достъпни и устойчиви, и те трябва да докажат, че могат ефективно да премахнат и / или предотвратят образуването на прахови частици в атмосферата (изпускателни системи на превозните средства не са включени).

  • #H2020-MSCA COFUND - CO-FUNDING OF REGIONAL, NATIONAL AND INTERNATIONAL PROGRAMMES
    Краен срок: 01-10-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Objective:
    The COFUND scheme aims at stimulating regional, national or international programmes to foster excellence in researchers' training, mobility and career development, spreading the best practices of Marie Sk?odowska-Curie actions.
    This will be achieved by co-funding new or existing regional, national, and international programmes to open up to, and provide for, international, intersectoral and interdisciplinary research training, as well as transnational and cross-sectoral mobility of researchers at all stages of their career.
    Scope:
    Each proposal funded under the COFUND scheme shall have a sole participant that will be responsible for the availability of the necessary matching funds to execute the proposal.
    Participants submit multi-annual proposals for new or existing doctoral programmes or fellowship programmes that may be run at regional, national or international level. The evaluation is organised in two different panels: A) Doctoral programmes and B) Fellowship programmes. Support cannot be awarded to researchers who are already permanently employed at the host organisation.

  • Награда на ЕС за жени новатори
    Краен срок: 20 октомври 2015 г.
    Целта на конкурса е да отличи три жени, автори на новаторски продукти или услуги, с цел популяризиране на приноса на жените изследователи към предприемачеството и иновациите.
    Кандидатките трябва да са основателки или съоснователки на действаща компания, регистрирана преди 1 януари 2013.

  • Награда за дизайн на Lexus 2015
    Краен срок: 3 ноември 2015 г.
    Темата за участие в конкурса 2015 г. е "Сетива" и творци от всички области са поканени да представят своите идеи, които излизат извън рамките на овладяването на вид, форма и функция, имащи нещо общо със сетивата – зрение, слух, обоняние, вкус, осезание.

  • Грантове на National Geographic Gives за млади изследователи
    Краен срок: текущ
    Young Explorers Grants (YEG) дава възможности на изследователи на възраст от 18 до 25 години да се занимават с изследвания, консервация и проучвания. Грантовете са в размер от 2 000 до 5 000 щ.д.

  • Европейски фонд за демокрация
    Краен срок: текущ
    Европейският фонд за демокрация приема предложения за проекти, допринасящи за развитието на плуралистични, многопартийни системи и демократични общества с фокус върху страните, влизащи в обхвата на политиката на ЕС за съседство. Могат да кандидатстват неправителствени организации, движения, както и физически лица, млади лидери и представители на независими медии. Първите решения за финансиране ще бъдат взети в края на м. септември 2013 г., но Фондът ще приема предложения целогодишно.

  • Резидентна програма на Център за съвременно изкуство - Пловдив
    Краен срок: текущ
    През годината един български и двама чуждестранни артисти пребивават и работят в Пловдив. Всеки един работи в продължение на един месец в мултимедиината лаборатория. Участниците се селектират от сдружение "Изкуство днес". В лабораторията "Art Tоday Lab" се реализира проект в областта на електронните форми: инсталация , видео арт , 2D и 3D, звук , нет арт. Проектът се представя пред пловдивска публика в изложбените пространтсва на Център за Съвременно Изкуство - Пловдив или на други избрани от артиста места. По време на престоя си артистите представят пред публика своята досегашна творческа дейност, както и етапи от проекта, който осъществяват в мултимедийната лаборатория.

  • Фонд „Социална закрила” очаква проекти
    Краен срок: текущ
    Фонд „Социална закрила” финансира проекти, свързани със социалното включване и подобряване качеството на живот на посочените целеви групи, и създаващи възможност за:
    - предоставяне на нов вид социални услуги в общността;
    - подобряване условията на живот в специализираните институции, в т.ч. и материалната база;
    - подобряване условията на живот на лица в риск;
    - деинституционализация на социалните услуги;
    - подкрепа в кризисни, извънредни ситуации и положения.
    Средства се отпускат само когато дейностите не са финансирани от републиканския бюджет, от програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове или други финансови механизми.
    Юридически лица и физически лица, регистрирани по търговския закон, могат да предоставят социални услуги само след вписване в регистър към Агенцията за социално подпомагане, а за предоставяне на социални услуги за деца до 18 години – след издаване на лиценз от ДАЗД за тази дейност и вписване в регистъра на АСП.
    Юридически лица, физически лица, регистрирани по Търговския закон и общини могат да кандидатстват за финансови средства от Фонда след защита на проект. Проектът се разработва по утвърден формуляр.
    Разглеждането и оценяването на проектите преминава на два етапа. Проектите се разглеждат и оценяват от Експертен съвет, който изготвя доклад до Управителния съвет. Управителният съвет на Фонд “Социална закрила” взема решение за финансиране или отказ на проекта.
    За организиране и провеждане на културни, спортни и други мероприятия, насочени към социално включване на рисковите групи от населението, може да се отпускат веднъж годишно финансови средства на организации или общини.

  • Тръст за социална алтернатива (ТСА)
    Краен срок: текущ
    ТСА осигурява финансова помощ за проекти, които допринасят за прекъсване порочния кръг на бедността в България, като помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. Дейностите на ТСА са със специален фокус върху ромите, които представляват голяма част от хората, живеещи в нищета. ТСА осигурява подкрепа в три основни направления:
    - Ранно детско развитие – с фокус върху отглеждането на здрави деца и повишено присъствие в детската градина.
    - Образователни постижения и предотвратяване на отпадането на деца от училище – с фокус върху подобряване участието и ученето в училище и повишаване на броя ученици, завършващи средно образование.
    - Достъп до възможности за повишаване доходите на хора от рискови групи, което включва свързване с работодатели, предприемачество и жилищно устройство.

  • Възможности от фондация Nippon
    Краен срок: текущ
    Области на финансиране:
    1. Подобряване на основните човешки потребности
    Инициативи за подпомагане на хората в целия свят, за да се отговори на техните основни човешки нужди, и да се допринесе за подобряване на благосъстоянието на хората чрез програми в области като здравеопазването, подкрепа на хората с увреждания и тези, които са социално уязвими, развитието на селското стопанство, проблемите на раждаемостта, развитие на общността, помощ за бежанци и помощ при бедствия. Проекти, включващи нови идеи, подходи и технологии, както и тези, които включват многостранни измерения, като например сътрудничеството юг -юг, ще получат по-висок приоритет.
    2 . Развитие на човешките ресурси
    Инициативи за насърчаване на ново поколение специалисти, учени и студенти със силен потенциал за бъдещо лидерство . Подкрепят се обучение и образователни програми, разработени и изпълнявани от организации с нестопанска цел и институции на висшето образование. Намерението е да се насърчи разработването на международна мрежа от професионалисти, които имат общи цели и интереси.
    3 . Насърчаване на международни проекти за сътрудничество.
    Инициативи за насърчаване на съвместни подходи, които да отговарят на променящите се нужди на световната общност. Подкрепят се културен, социален и интелектуален обмен и съвместни дейности, които допринасят за развитието на по-доброто взаимно разбиране и кооперативен начин на мислене, за да се допринесе за социални промени.
    Кандидатите трябва да бъдат организации с нестопанска цел със седалище извън Япония. Те могат да бъдат местни, регионални или международни неправителствени организации, образователни и изследователски институции.
    Кандидатства се поне половин година преди началото на планираните дейности.

  • Стаж в Световната търговска организация
    Краен срок: Текущ
    Секретариатът на Световната търговска организация има стажантска следдипломна програма за студенти, които желаят да придобият практически опит и задълбочени познания на многостранната търговска система.
    Продължителността на стажовете е до 24 месеца. Избираеми кандидати са всички граждани на страни, които са членове на Световната търговска организация, между които е и България.
    Минималната възраст на стажантите трябва да 21 години, а максималната 30. Кандидатите трябва да имат завършена подходяща специалност в университет - икономика, политически науки, право, международни отношения.
    Стажовете са платени, те се провеждат в Женева, Швейцария.

  • Грантове за превод на финландска литература
    Краен срок: 1 април и 1 ноември
    Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
    - превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
    - превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
    - превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
    Ще бъдат предоставени 500 000 евро за превод и отпечатване на повече от 300 различни проекта.
    Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
    В допълнение към това се предоставят награди и пътни грантове за преводачи от чужбина.

  • Стипендии за магистратура в Германия срещу 3 години работа в България след завършването
    Краен срок: 1 ноември
    Германската фондация „Мумерт” търси кадърни и амбициозни млади българи с управленски потенциал. Тя предлага пълна издръжка от 1 000 евро на месец в продължение на две години и половина до получаване на магистърска степен.
    Кандидатите трябва да са последна година на бакалавърска степен в специалности от областта на туризма, икономическите, инженерните и естествените науки. Те трябва да имат висок успех и да владеят немски и английски език.
    Най-важното условие за получаване на стипендията „Мумерт”: всички кандидати подписват договор, съгласно който се задължават след завършване на магистърската си степен в Германия да работят в България поне 3 години.

  • IHS Film & Fiction Стипендии (до 10 000 щ.д. за една академична година)
    Краен срок: ежегодно до 15 януари
    Стипендии до 10 000 щ.д. дава Institute for Humane Studies за подкрепа на студенти, които
      - работят върху получаване на Master of Fine Arts (M.F.A.) в сферите на филмопроизводството, писане на проза/пиеси;
      - са демонстрирали интерес към класическите либерални идеи и приложението им в съвременното общество;
      - демонстрират желание, мотивираност и творчески способности да преуспеят в избраната професия.
    www.theihs.org/subcategory.php/15.html

  • Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 октомври, 1 март ежегодно
    Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

  • Конкурс за стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 октомври/1 март
    Германската фондация "Даймлер-Бенц Щифтунг" обяви конкурс за стипендии за младежи от различни държави, включително и България, които искат да направят докторантура и да реализират свой изследователски проект в Германия. За програмата могат да кандидатстват младежи с магистърска диплома, без значение в коя област е тя. Стипендиите са предназначени за индивидуални кандидати. Продължителността на стипендията зависи от изпълнението на проекта, но не може да надвишава две години.

  • Петмесечен стаж в Комитета на регионите
    Краен срок: 16 февруари и на 16 септември
    Целта на стажа е да даде създаде представа относно същността и проблемите на европейската интеграция, да предаде практично познание за работата на отделите на Комитета на регионите, да даде възможност на служителите да добият опит и да развият и приложат на практика знанието, което са натрупали в течение на обучението или професионалната си кариера.
    Стажантите трябва да са граждани на страните-членки на ЕС, като ограничен брой граждани на държави извън Съюза също може да бъде приет. Кандидатите трябва да са университетски дипломанти или да притежават диплома, отговаряща на университетските степени. Те могат да бъдат в края на обучението си или поне да са завършили трети курс, като докажат това със съответния документ. Стажът е отворен и за служители на обществения и частния сектор, които имат университетска степен или еквивалентна диплома, или са извършвали поне за три години консултантска работа. Възрастовата граница за стажантите е 30 години. Те трябва да владеят добре един официален език на ЕС и да имат задоволителни познания по втори. Кандидатите се избират въз основа на квалификациите им и на географско разпределение.

  • Assembly of European Regions - стажове за студенти
    Краен срок: текущ
    Стажовете са от 3 до 6 месеца.
    Няма определен формуляр.
    При интерес изпратете писмо и CV на адрес:
    Estelle Delangle
    Assembly of European Regions
    6, Rue Oberlin
    F-67000 Strasbourg
    Tel. : +33-(0)3-88.22.74.38
    Fax : +33-(0)3-69.20.13.18
    [email protected]

  • Стаж в Световна банка
    Краен срок: ежегодно - 31 януари и 31 октомври
    Кандидатства се онлайн.

  • Европейски център за права на ромите - Будапеща: стаж
    Краен срок: текущ
    Предлагат се стажове за срок от 6 седмици до 6 месеца на роми с добро владеене на английски език.

  • UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize
    Краен срок: 31 октомври всяка година
    Тази награда всяка година отличава личност, организация или институция, допринесла за свободата на пресата по света.

  • Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер"
    Краен срок: 10 декември
    Фондация „Еврика” със съдействието на редакцията на вестник "Фермер-новият" организират ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към 31 декември в годината, за която се присъжда наградата.
    Заявките изпращайте във Фондация „ЕВРИКА” до 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1,ет. 2.
    За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател"
    Краен срок: 10 декември
    Фондация „Еврика”, Национално патентно ведомство и Съюза на изобретателите в България организират Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към датата на подаване на заявката за патент и не са навършили 39 години към 31 декември на годината, за която се присъжда наградата. Те следва да представят свои изобретения и/или изобретения, в които са съавтори с принос по-голям от 50%. Представянето става чрез заявка, анотация и защитни документи от България или от чужбина, издадени през последната година и в период от 3 години, предхождащи присъждането на наградата.
    Заявките се изпращат във Фондация „ЕВРИКА” не по-късно от 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1. За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър"
    Краен срок: 15 декември
    Фондация „Еврика” съвместно с Асоциация на индустриалния капитал в България, агенция „В Комуникация” и списание "Мениджър” организират Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър". Наградата ще получи този млад мениджър на възраст до 35 години, който е успял да постигне значими успехи през годината и е показал видими способности за самоусъвършенстване и развитие. Кандидатите могат да бъдат предложени от своите фирми, от редакции, обществени организации или сами да заявят участието си.
    Не пропускайте да изпратите заявките до 15 декември във фондация „Еврика” на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
    За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Глобален фонд за децата
    Краен срок: текущ
    Глобалният фонд за децата (Вашингтон) предоставя финансиране на местни организации от цял свят, които:
    - са местни организации, които решават общностни проблеми, с малък бюджет (под 100 000 щ.д. годишно);
    - служат на най-уязвимите деца (социално-слаби, с увреждания, социално изолирани, членове на банди, роми, от рискови групи и др.);
    - ползващи иновативни, бизнес подходи: нови подходи към стари проблеми;
    - признати за източник на експертни знания в общността или на национално ниво;
    - техни преки бенефициенти са деца и млади хора;
    - имат отлично ръководство и визия;
    - със солидни системи за управление - електронна поща, основни финансови и счетоводни системи;
    - реализирали са ефективни програми.
    Грантовете се предоставят на годишен принцип и са в размер от 5 000 до 20 000 щ.д.
    Като първа крачка се кандидатства онлайн на адрес:
    letter of inquiry
    Ако вашата организация отговаря на приоритетите на ГФД и на критериите за подбор, процесът ще продължи с представяне на пълно проектопредложение.

  • Mama Cash
    Краен срок: текущ
    Mama Cash е женска организация, която подкрепя иновативни проекти на жени за жени по целия свят. Кандидатите следва: да са иновативни, да имат ограничен достъп до финансиране, да подкрепят предимно позитивни промени в полза на жените в областта на правото, политиките и практиките, да са организации на жени. Финансирането е в размер на 500 - 20 000 евро.
    Support grant > request sheet
    Travel grant > request sheet

  • Стаж при европейския омбудсман
    Краен срок: 31 август, 30 април ежегодно
    Европейският омбудсман предлага стажове на граждани от ЕС. Стажовете продължат 4 месеца, но могат да бъдат удължени до 11 месеца. Кандидатите трябва да се завършили право и да имат познания по Европейско право. Те трябва да владеят един от официалните езици на ЕС и да имат добри познания по втори. Тъй като работните езици на Европейския омбудсман са английски и френски, владеенето им е основно изискване. Стажантите получават стипендия и финансова помощ за наем на жилище. Европейският омбудсман възстановява и разходите за транспорт за влак или самолет, но резервациите за билети трябва да бъдат одобрени предварително от институцията. Желаещите да кандидатстват трябва да изпратят попълнена форма за кандидатстване, автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификати и лична карта, както и декларация за финансово състояние. Документите се изпращат до 30 април, за стажовете, които започват на 1 септември или 31 август, за стажовете, които започват на 1 януари.
    Източник: Дневник.bg

  • Европейската агенция за основните права набира стажанти
    Краен срок: 30 ноември, 31 май ежегодно
    Агенцията на ЕС за основните права (FRA) предлага два пъти годишно платени стажове за период от три до пет месеца за млади дипломанти. Избираемите кандидати трябва да са граждани на страна членка на ЕС или страна със статут на кандидат за членство в съюза. Бъдещите стажанти трябва да имат завършено университетско образование към датата на кандидатстване. Изисква се също много добро владеене на поне два от официалните езици на общността. Не се допускат кандидати, които вече са имали обучение или са били наемани на работа в европейска институция. Стажовете се заплащат по 1000 евро на месец. На одобрените кандидати ще бъдат покрити разходите за път в началото и края на стажа. Предвидена е и специална добавка към заплащането за хората с увреждания, която може да достигне до 50% от основната сума.

  • Black Sea Trust for Regional Cooperation
    Черноморски тръст за регионално сътрудничество

    Краен срок: текущ
    Черноморски тръст за регионално сътрудничество е публично-частно партньорство със седалище в Букурещ, което ще функционира в продължение на 10 години. За финансиране могат да кандидатстват НПО от Армения, Азербайджан, България, Грузия, Молдавия, Румъния, Турция, Украйна и Русия.
    Поканата е за кандидатстване с проекти в три области:
    - гражданско участие;
    - трансгранично сътрудничество;
    - сътрудничество изток - изток>.
    Средно проектите се финансират с 18 000 щ.д. и са с продължителност до 12 месеца.

  • Конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения
    Краен срок: 31 януари ежегодно
    Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” обявява конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения (USAP). Тази програма дава възможност на талантливи ученици с изявени лидерски качества и принос към обществото, да се обучават в престижни университети в САЩ, независимо от финансовото им състояние.
    Програмата е предназначена за ученици от 11 клас на държавните средно-образователни училища. Кандидатите трябва да имат високи академични постижения, силна мотивация и да се нуждаят от пълно или частично финансиране, за да могат да продължат образованието си в бакалавърски програми в САЩ.
    Изисквания за участие в конкурса:
    - да сте ученик в 11 клас на държавно средно-образователно училище
    - да имате отличен успех
    - да участвате активно в живота на училището и на общността
    - да можете да докажете финансови затруднения
    Документи за участие в конкурса:
    - Попълнената апликационна форма
    - Две есета (по едно от Група А и Група Б, стр. 3 на апликацията).
    - Академична справка от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас и от първия срок на 11-ти клас, подписана от директора на гимназията и подпечатана с печата на училището.
    - Копие от резултата (ако имате такъв ) от тестовете iBT TOEFL/SAT Reasoning Test/ SAT Subject Tests/ Cambridge AS , подпечатано от училището.
    - Две препоръки.

  • Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 март и 1 октомври ежегодно
    Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

  • Аceartinc, Канада, финансира артистични проекти на малцинствени групи
    Краен срок: 1 август ежегодно
    Канадска организация за културно разнообразие Аceartinc финансиран проекти на съвременни артисти и куратори, членове на маргинални общности като хомосексуалисти, транссексуални, местни жители на колонии и други различни общности. Приемат се индивидуални и колективни проекти в сферата на визуалните изкуства и медиите.
    Документите за кандидатстване са автобиография, мотивационно писмо, предложение за проект, план-график на изпълнението, списък с необходимите технически условия, аудио или видео материал в зависимост от вида на артистичния проект.

  • Грантове за пътуване на Schwarzkopf Foundation
    Краен срок: 15 март и 1 септември
    Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да разследват политически и културни събития в съседните европейски страни.
    Има два вида безвъзмездни средства: класически пътни субсидии и InterRail Global Pass.
    Класически безвъзмездни средства за пътуване: за немски граждани или европейци на възраст между 18 и 26 години, които планират проучвателно пътуване до Германия, до 550 евро.
    InterRail Global Pass: за европейци на възраст между 17 и 25 години, които са живели постоянно в ЕС, GUS или Турция, InterRail Global Pass за 30 европейски страни, включително Турция, до 422 евро.

  • Стипендия Mummert в областта на икономическите, инженерните и природните науки
    Срокове: Ежегодно между 1 септември и 1 ноември за период на обучение от началото на зимния семестър на следващата година
    Фондация "Rochus und Beatrice Mummert" насърчава бъдещи потенциални топ мениджъри от страните в Централна и Източна Европа в областта на икономическите, инженерните и природните науки. Програмата включва стипендия за период от 2,5 години за завършване на магистърско обучение в университета в Кьолн (Universit?t zu K?ln), в Германската Спортна Академия, Кьолн (Deutsche Sporthochschule K?ln) или в Техническия университет в Аахен, Германия (RWTH Аachen) и се предлага в сътрудничество с фондация Robert Bosch.

  • Конкурс за проекти по програма Pro Helvetia
    Краен срок: текущ за проекти до 25 000 шв. фр.
    Инициативата покрива следните дисциплини:
    - Визуални изкуства
    - Музика
    - Литература и общество
    - Театър
    - Танц
    - Интер- и мултидисциплинарни проекти
    За проекти с бюджет до 25 000 швейцарски франка може да се кандидатства по всяко време на годината и минимум осем седмици преди събитието.
    За проекти с по-голям бюджет, сроковете са 1 март, 1 юни, 1 септември и 1 декември всяка година.

  • Стаж в Съда на Европейските общности
    Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
    Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.

  • Стажове Интерпол, в Лион, Франция
    Краен срок: Текущ
    За да бъдат допустими за стаж в Интерпол, кандидатите трябва:
    - да бъдат граждани на страна-членка;
    - да са по-възрастни от 18 години;
    - да бъдат включени в, или да са завършили акредитирана академична институция

  • Creative Europe Culture
    Крайни срокове:
    Проекти за европейско сътрудничество - малки и големи:
    >> Втора покана - 01 октомври 2014
    Европейските платформи:
    >> Втора покана - 25 февруари 2015 г. (за двегодишни "рамкови споразумения за партньорство")
    >> Трета покана - 5 октомври 2016 г. (За четиригодишни "рамкови споразумения за партньорство")
    Европейски мрежи
    >> Втора покана - 5 октомври 2016 г. (За четиригодишни "рамкови споразумения за партньорство")
    Литературни Проекти за превод
    >> Втора покана - 1 февруари 2017 г.

  • Платен стаж в Световната търговска организация
    Краен срок: текущ
    Всяка година Секретариатът на Световната търговска организация (СТО) предлага стаж за студенти в магистърски и докторски програми, които искат да придобият практически опит и по-задълбочени познания за многостранната търговска система.
    Програмата е целогодишна и няма начален и краен срок за кандидатстване. Стажът е с продължителност до 24 седмици и се провежда в Женева, Швейцария. Стажантите трябва сами да поемат разходите си за път до и от Женева и тези за здравна застраховка.
    Кандидатите трябва да са на възраст между 21 и 30 години, граждани на държава членка на СТО, сред които е и България, както и да имат бакалавърска степен в подходяща дисциплина.

    начало >>

    Този e-Седмичник се финансира от ФРМС

    начало >>