ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
    електронен седмичник 42/11.11.2015.
    на Фондацията за реформа в местното самоуправление

    изпраща се всяка сряда до над 16 300 абонати - получаване в рамките на 24 часа


    Municeps - блог на ФРМС

    НОВИНИ ОТ MERI България
    Инициатива Кметове и общини за максимални ползи
    за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI)

    ИНФО МРЕЖА

    • Ново в Онлайн Библиотека
    • Иновация на седмицата
    • Инициативи/Проекти
    • Възможности за финансиране и обучение

    За да публикуваме Ваши новини и/или обяви в е-Седмичника, пратете ги на [email protected]

    Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .

    Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.


    MERI България
    Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
    Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI) има за цел да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
    Партньори на MERI в България са
    Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините.

    MERI България

    Станете приятели на MERI България във Facebook

    • В 3а клас на ОУ "Св. Климент Охридски" гр. Павликени стартира Седмица на бащата 2015
      В Час на класа наши гости бяха двама татковци, които ни разказаха за своите интересни професии.Компютърен специалист и инжeнер селскостопански машини.

    • Снежина Славева, ръководител на програма "Образователен и информационен център" на Младежка фондация "Арете" , е включена в класацията на Forbes България 2015 "30 таланта под 30 години"
      която представя изявени млади българи, които променят средата около нас.

    • Ако искате да живеете в град без цигански гета…
      Как възникват гетата? Какво означава "град без цигански гета"? На тези въпроси отговаря анализът на социолога Алексей Пампоров.

    • Френски джипси суинг в центъра на София - Para Hot Jazz на живо в Чайната
      Концерт, посветен на бащите на френския цигански джаз – Джанго Рейнхард и Стефан Грапели – ще се състои на 14 ноември, събота, в Чайната (ул. „Бенковски” 11). Музикантите от Para Hot Jazz ще пресъздадат музикалната атмосфера на Франция от 30-те години на ХХ век.

    • Поставихме хладилник за бедните до паметника на Стефан Стамболов пред кметството на главната улица в Пловдив
      Станете част от "Ако си дал..." като разпространявате тази новина до повече собственици на заведения, готвачи и домакини, защото нашият излишък е животоспасяващ за някого!

    • За човек на годината е номинирана адв. Даниела Михайлова, ръководител на правната програма на Сдружението „Инициатива за равни възможности“, за нейната роля в защитата на правата на малцинствените групи в България
      Можете да гласувате за нея. Или за друг ваш фаворит в номинациите.

    начало >>

    ИНФО МРЕЖА

    начало >>

  • Ново в Онлайн Библиотека

    Доклад за проблемите на неправителствените организации при достъпа и работата с финансиране по Оперативните програми
    Докладът на БЦНП изследва конкретните трудности пред НПО да участват като бенефициенти по оперативните програми и формулира конкретни препоръки, както към НПО, така и към институциите как трудностите да бъдат преодолени.
    Към теми в Библиотеката: Гражданско участие

    начало >>

  • ИНОВАЦИЯ НА СЕДМИЦАТА

    Живите книги, Обединени младежки съвети
    Популяризиране и осъзнато приемане на демократичните ценности, правата на човека и в частност на хората от специфични, стигматизирани общности. С избрания иновативен метод на "Живите библиотеки" - ограничаване на расизма, ксенофобията, словото на омразата и нетърпимостта в обществото.

    Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!

    начало >>

  • ИНИЦИАТИВИ/ПРОЕКТИ

    Образование – релевантно на живота сега, не капсула на времето (видео)
    Наталия Митева, програмен директор "Образование и библиотеки" във Фондация "Америка за България" за новия конкурс "Училища на бъдещето", който ще предостави 2 милиона лева на български училища за изграждане на центрове по природо-математически науки, технологии и езиково обучение. Срок за подаване на проекти: до 18:00 ч. на 5 януари 2016 г.

    ПРОЕКТ "МЛАДИТЕ СРЕЩУ МЛАДЕЖКАТА БЕЗРАБОТИЦА"
    Основната цел на проекта е да осигури възможност за провеждането на конструктивен диалог между младите хора и представителите на публичните институции, отговорни за младежките политики насочени към борба с младежката безработица с цел те да бъдат направени по-ефективни.
    Участие в проекта могат да вземат:
    Младежи на възраст между 19 и 29 години от всички градове в България, които се обучават във висше учебно заведение или са завършили и проявяват интерес към младежките политики за заетост.
    Вижте График на предстоящите Форуми за диалог и крайни срокове за регистрация.

    ФАБРИКА ЗА ИДЕИ представя EMPATHEAST 2015 – международен форум за социална промяна чрез емпатия, София, 13-15 ноември
    EMPATHEAST 2015 се провежда за втора година, като събира смели социални иноватори от света и региона, предизвиква и стимулира общата креативност чрез срещи, интерактивни формати, лекции, дискусии, инсталации, игри и представления, които демонстрират на живо как можем да бъдем част от споделена визия, подхранвана от емпатия.
    Темата тази година е „Иновации, водени от общността“.

    Национална мрежа за децата организира младежки форум VOICE IT
    На 20 ноември се навършват 26 години от подписването на Конвенцията на ООН за правата на детето. По този повод Национална мрежа за децата организира младежкия форум VOICE IT: Мнение от значение, на който са поканени младежи от цяла България.

    Заедно в час / Teach for Bulgaria организира конференция на тема "Качествено образование за всяко дете в България – ключови държавни политики и училищни практики”
    Програмата през двата дни (13 и 14 ноември) е изпълнена с панели, работилници и възможности за неформално общуване между участниците.
    Международните лектори от Полша, Бразилия и Великобритания, както и представителите на Европейската комисия и Световната банка гарантират споделяне на ценен опит, който може да бъде полезен за всеки един от нас.

    Кампания "1 килограм доброта"
    На 28 и 29 ноември 2015 г. Българска хранителна банка провежда традиционната кампания за набиране на храни в подкрепа на нуждаещи се хора. Това издание е посветено на осигуряването на храни от първа необходимост за регулярно подпомагане на деца в ученическа възраст и техните семейства, живеещи в лишения и риск от бедност.
    За да се регистрирате като доброволци използвайте приложената форма.

    Започна кадидатстването за транспортни проекти по европейския "Механизъм за свързване"
    7.56 млрд лева са отпуснати за проекти за подобряване на европейската транспортна инфраструктура, насърчаване на иновациите и новите технологии и развитие на новаторски транспортни системи, както и за минимализиране на негативните ефекти върху околната среда, предизвикани от дейността на транспортния сектор.

    начало >>

  • ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ И ОБУЧЕНИЕ

  • НОВО: Програма „Регионален грант“
    Краен срок: 20 декември 2015 г.
    VIVACOM стартира Програма „Регионален грант“ с подкрепата на Фондация Български център за нестопанско право. Грантът ще подкрепя добрите идеи във всеки български град или село чрез отпускане на безвъзмездна помощ.
    Общият размер на средствата, които ще бъдат предоставени за проекти в периода октомври 2015 – март 2017 г. са в размер на 50 000 лв. Стойността на всеки проект може да бъде до 5 000 лева.
    Програмата финансира инициативи със средна продължителност до 1 година, но е възможно да бъдат подкрепени и по-дългосрочни инициативи, след конкретна преценка с оглед устойчивостта на инициативата.
    Няма ограничение за сферите, в които ще се развиват местните общности. При преценката на инициативите ще се взимат под внимание следните критерии:
    - Ефект върху хората на местно ниво;
    - Полза за общността от реализиране на инициативата;
    - Въвличане на общността;
    - Иновативност или нов начин за решаване на проблем.
    За финансиране могат да кандидатстват само читалища, училища и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза, регистрирани в Централния регистър към Министерството на правосъдието.

  • НОВО: Програма „Европейци за мир“ приема предложения за проекти
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Фондация „Възпомeнание, отговорност и бъдеще“ (EVZ) насърчава проекти по програма „Европейци за мир“. От 2005 г. насам фондацията подпомага проекти на училищни и младежки групи от страните от Централна, Източна и Югоизточна Европа и Израел. Програма „Европейци за мир“ укрепва историческото съзнание и активната ангажираност на младите хора за правата на човека и международното разбирателство.
    Финансиране: до 30 000 евро
    Могат да бъдат финансирани разходи за пътуване, разходи за настаняване и храна, оборудване и материали за работа и представяне на резултатите от проекта, и др., извършени през периода 1 юли 2016 г. и 31 август 2017 г.
    България е избираема страна.

  • НОВО: Конкурс "Училище на бъдещето"
    Краен срок: 18:00 ч. на 5 януари 2016 г.
    Фондация „Америка за България" набира проекти за модернизиране на учебната среда в държавните и общински училища в България. Тази година фондацията ще дари общо 2 милиона лева за създаване на училищни кабинети по природо-математически науки, технологии и езиково обучение.
    Фондация „Америка за България” ще подкрепи проекти, чиято концепция включва трансформация на училищното пространство, насърчаваща екипната работа, практическите експерименти, интерактивното обучение и използването на съвременни технологични образователни ресурси.
    Обща стойност на одобрените проекти за 2015/2016 г.: 2 000 000 лв.
    Фондацията ще подкрепи проекти в две категории спрямо размера на проекта:
    I. Проекти, в които максималният размер на подкрепата от Фондация „Америка за България” до 50 000 лв.
    II. Проекти, в които подкрепата от Фондация „Америка за България” е от 50 000 до 200 000 лв.
    Брой училища, които ще бъдат подкрепени общо в двете категории: 15
    Информационни срещи за конкурса ще се проведат на 25 ноември в София, 3 декември в Русе и 10 декември 2015 г. в Пловдив.

  • НОВО: Програма „Спорт за децата в свободното време"
    Краен срок: 17.30 ч. на 30 ноември 2015 г.
    Програма на ММС „Спорт за децата в свободното време”, за организиране и провеждане на спортни занимания на деца през 2016 г. е отново отворена за кандидатстване от Министерството на младежта и спорта. Тя осигурява безплатни спортни занимания за деца.
    Основната цел е създаване на условия и възможности за участие на деца в спортни занимания в свободното им време, с оглед подобряване на тяхното здраве и физическа дееспособност.
    Сред конкретните цели са: Осигуряване на свободен достъп до спортна база, безплатни занимания и квалифицирани спортни специалисти на децата, желаещи да спортуват; Придобиване на първоначални знания, умения и навици за практикуване на предпочитан вид спорт и др.
    Право да кандидатстват имат спортните клубове.
    Максималният размер на средствата за финансиране на отделен проект е до 10 000 лева.

  • НОВО: Евроскола за областите Русе, Силистра и Разград
    Краен срок: 12:00 часа на 27 ноември 2015 г.
    Информационното бюро на Европейския парламент в България организира регионално състезание „Евроскола“ за средни училища от областите Русе, Силистра и Разград. Състезанието ще се състои в гр. Русе на 12 декември 2015 г. Отборите, класирани на първите места, ще получат дати за участие за своите училища в програма „Евроскола“ в гр. Страсбург (Франция) през 2016 г. Училищата от трите области, които желаят да вземат участие в състезанието, трябва да заявят това до 12:00 часа на 27 ноември 2015 г.
    Програмата "Евроскола" има за цел да насърчава най-младите европейци да опознаят Европейския парламент, да се "включат" чрез симулирани заседания в работата му и дори да "гласуват" неговите резолюции. Чрез нея ученици от училища във всички страни-членки на ЕС прекарват 1 ден в Европейския парламент в Страсбург, където участват в симулация на неговата работа, разискват и разиграват гласуване по въпроси от интерес за Европейския съюз в рамките на "Младежкия европейски парламент".
    В състезанието могат да участват отбори от ученици на възраст 16 - 18 години. Училищата от трите области, които желаят да вземат участие в състезанието, трябва да заявят това до 12:00 часа на 27 ноември 2015 г.
    Отборите трябва да се състоят от 5-ма ученици, ръководени от един учител. Преподавателите не могат да участват в самото състезание и да се намесват в подготовката и представянето на учениците си по време на състезанието.
    В състезанието могат да участват ученици на възраст 16 - 18 години от училища, които не са спечелили участие в програмата "Евроскола" в Страсбург през 2013, 2014 или 2015 година.
    Доброто владеене на един от трите работни европейски езици – английски, френски или немски – е измежду главните условия за участието на училищата в програма "Евроскола" и ще се проверява по време на състезанието.
    Информационното бюро на Европейския парламент в България възстановява транспортните разходи до град Русе и обратно на учениците от други населени места в трите области на състезанието.

  • НОВО: Обучителен семинар за работа с отворени данни
    Краен срок: не е посочен
    Сдружение „НПО Линкс“ организира обучителен семинар за работа с отворени данни.
    Дати: 17 (вторник) и 19 ноември (четвъртък) 2015 година
    Време: 9:30 - 17:30
    Място: София, Сохо, ул. Искър № 4, ет. 3
    Предназначен за: представители на медии, неправителствени организации и неформални граждански групи. Награда: Екипът, използвал отворените данни по най-интересен и полезен начин ще получи награда в размер на 2000 Евро.
    Какво са отворени данни?
    Публичната администрация в процеса на своята работа създава и събира данни, които в последствие публикува във формат и лиценз позволяващи свободното им разпространение и употреба от всички.
    Обученията ще помогнат на различни групи в обществото да научат повече за отворените данни, да развият умения, които да им помогнат да използват новите технологии и инструменти, за да достигнат бързо и лесно до данните и информацията, предоставени от държавата и общините, която ги интересува безплатно, без посредници и без опашки.
    В края на работните семинари Вие няма да можете да „пишете софтуерен код", но ще можете да видите реален резултат и ще сте допринесли за създаването на софтуерно приложение, визуализация или разработка, а може да получите и награда в размер на 2000 евро.
    Заповядайте и си носете лаптоп.
    Събитията са безплатни и се реализират по проект „Гражданска платформа за открито управление" на Програмата за подкрепа на непревителствените организации в България по ФМ на ЕИП 2009-2014. г.
    За потвърждение и регистрация: [email protected]
    Теодора Гандова - 0887 51 62 33

  • НОВО: Студентски семинар: "Стартиране и развитие на бизнес в контекста на Предприемачество 2020", 27-29 ноември 2015 г., Велико Търново
    Краен срок: 16 ноември 2015 г.
    Представителството на Европейската Комисия в България в сътрудничество с Институт за икономическа политика (ИИП) организира студентски семинар на тема „Стартиране и развитие на бизнес в контекста на Предприемачество 2020“, който ще се проведе в периода 27 – 29 ноември 2015 г. в хотел “Премиер”, Велико Търново.
    По време на тридневното обучение избраните участници ще имат възможността да дискутират въпроси като: Защо е важно предприемачеството? Каква е ролята на националните и европейските институции за насърчаване на предприемаческата дейност? Какви умения са необходими за стартиране и развитие на бизнес? Какви са инструментите за финансиране на предприемаческата идея? Кои са отделните елементи на предприемаческата екосистема и как най-ефективно могат да си взаимодействат те?
    Семинарът има за цел да посрещне нарастващата нужда от неформално обучение за студентите, обучаващи се в университетите извън София, както и да повиши техните качества и умения, за да могат да се реализират успешно на пазара на труда.
    Ето защо обучението е предназначено за български граждани до 27 години, които са редовно записани във висши учебни заведения на територията на страната (извън София) и отговарят на едно от следните условия:
    - да са студенти, обучаващи се в бакалавърска или магистърска степен;
    - да са младежи до 27 години, дипломирали се през последните шест месеца.
    Организаторите покриват следните разходи за участие в семинара: 2 нощувки в хотел „Премиер“, Велико Търново с пълен храноден и обучителни материали.

  • НОВО: Международна конференция "Ромски геноцид - част от европейската история" в Скопие, 7-10 декември 2015
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    За: ръководители / представители на организации, както и младежки работници, младежки лидери, младежки възпитатели, историци, журналисти от цяла Европа и Балканите.
    Проектът "Ромски Геноцид - част от европейската история" се координира от Младежки център за ромите, в партньорство с 6 други организации на гражданското общество и се поддържа от Европа за гражданите. Проектът се реализира от септември 2014 г. до декември 2015.
    Конференцията е замислена като взаимна възможност обучение, където участниците могат да споделят, да сравняте и да се учат от опита на другите. Презентациите на експерти ще предоставят теоретична рамка за основните теми на семинара, които ще бъдат в основата на работни дискусии в групи.
    Организацията-домакин ще покрие изцяло разходите, както и разходите за пътуване, след предоставяне на оригинални фактури, билети, бордни карти. Възстановяването ще бъде направено в съответствие с калкулатора на ЕС.

  • НОВО: Национален детски конкурс за авторска приказка „Ще ти разкажа приказка” за автори на възраст от 9 до 15 години
    Краен срок: 18 декември 2015 г.
    Дирекция „Култура” на Столична община организира пето издание наНационалния детски конкурс за авторска приказка „Ще ти разкажа приказка”. Конкурсът е част от Календара на културните събития на Столична община.
    Конкурсът е на свободна тема и в него могат да участват деца в две възрастови категории: 9-12 години и 13-15 години.
    Всеки автор може да участва с приказка (до три печатни страници), в пет екземпляра, изпратени в запечатан плик, като изпише върху всеки от петте екземпляра лични данни (трите имена, дата на раждане, град, точен адрес, училище и телефон за връзка).

  • НОВО: XI Национален конкурс за коледна картичка „Весела Коледа за всички"
    Краен срок: 16 декември 2015 г.
    Художествена галерия „Димитър Добрович" – Сливен, фирма „Сименс" и в-к „Сливенско дело" отправят покана за участие в Единадесетото издание на Националния конкурс за коледна картичка, под наслов „Весела Коледа за всички".
    По традиция, всички картички, участващи в конкурса, ще бъдат предоставени в навечерието на Бъдни вечер и Рождество Христово на социалния патронаж в градовете – Сливен, Котел, Нова Загора, Твърдица и в домовете за стари хора от Сливен и Нова Загора. Малки приятели от цялата страна,
    2 500 възрастни хора от Сливенска област очакват Вашите поздравления, които ще ги зарадват и стоплят през светлите новогодишни празници.
    Участвайте и нарисувайте своята най-красива коледна картичка!

  • НОВО: Стипендиантска програма на Световния институт за гората (World Forest Institute - WFI)
    Краен срок: 31 декември 2015 г.
    Световният институт за гората е създаден, за да отговори на нарастващото търсене на информация в горското стопанство. Тази стипендиантска програма предоставя възможност сътрудничество между изследователската общност, частния сектор и публичния сектор. Програмата на WFI дава на млади професионалисти от цял свят възможност да работят в Световния институт за горите в продължение на 6 до 12 месеца
    За: американски и чужди граждани, бакалаври в областта на горското стопанство, природните ресурси, или други свързани с тях специалности
    Стипендия: 1000 USD

  • НОВО: Сигурност на почвата - стипендии за научни изследвания
    Краен срок: 3 декември 2015 г.
    NERC и Шотландското правителството дава стипендии с продължителност до три години за работа по програмата за сигурност на почвата.
    Основна цел на Програмата за сигурност на почвата е да се постигне разбиране на способността на почвите да се приспособяват към сътресения. Тя ще постигне това чрез изграждане на интегрирано и предсказуемо разбиране на многобройните функции на почвата. Това ще подобри прогнозите за реакцията на почвената система към промените в климата, растителността или управление на земите.
    Поканата е отворена за кандидати от всяка националност и не е задължително кандидатите в момента да провеждат изследване в базирана в UK организация. Домакин на стажа, обаче, трябва да е изследователската организация, която има право да получава NERC финансиране, или от една от от Главните изследователски доставчици по въпросите на селските райони и околната среда на Правителство на Шотландия.

  • НОВО: Master of Science Erasmus Mundus Scholarships
    Краен срок: 8 януари 2016 г.
    AtoSiM е двугодишна магистърска степен по физика или химия, фокусирана върху компютърно моделиране на физични, химични и биомолекулни системи.
    Кандидатите трябва да са учили най-малко три години в специалностите физика, химия, инженерство, приложна математика или био-информатика.
    Стипендия: такса за обучение, пътни разходи, месечен грант от 1000 евро.

  • НОВО: Sustainergies Cup in Sweden
    Краен срок: 17 януари 2016 г.
    Sustainergies създават устойчиви решения. Те са платформа за сътрудничество на индустриите, академичните среди и студентите. Разгледайте реалните предизвикателства от организации, които искат да станат още по-устойчиви с вашата добра идея. Предложете решение за някое от тези реални предизвикателства.
    Можете да участвате, независимо от това къде живеете, или какво учите. Всеки активен студент може да участва, независимо дали учи инженерство, устойчивост, връзки с обществеността, или нещо друго. Можете да се състезавате индивидуално или в екип.
    Вашата презентация може да се състои от текст, изображения, графики, видео или други цифрови медии. каквато и форма на представяне да изберете, тя не може да надвишава еквивалента на 3 000 думи. Представянето може да е на шведски или английски език.
    Три идеи ще бъдат наградени с по 2 500 евро.

  • НОВО: Европейска награда за млади учени 2016
    Краен срок: 1 февруари 2016 г.
    Кандидатите трябва да работят в европейска държава (разбирай в географския смисъл на думата, както е определено от Съвета на Европа в правилата за членство), но не се изисква да имат европейско гражданство.
    Поканата 2016 е отворена за млади изследователи, защитили тезата си след 1 януари 2011.

  • НОВО: Valeo Innovation Challenge for Students
    Краен срок: 15 февруари 2016 г.
    Valeo предлага на студенти от цял свят възможност да направят колата на 2030 г., и начина, по който тя се използва да е по-интелигентен, по-интуитивен, по-зелено и по-забавен. В екипи от двама до петима, студенти от всяка дисциплина могат да вземат участие, като представят своя иновативен проект на английски език.
    За: студенти от цял свят, които са завършили средното им образование.
    Награди: Първа награда - 100 000 евро, втора награда - 10 000 евро.

  • НОВО: Летен стаж TechChange
    Краен срок: 15 февруари 2016 г.
    TechChange предлага летен стаж за наскоро завършили ученици и учещи в колеж. Стажът осигурява практическо обучение в областта на уеб развитието, както и запознаване с редица приложения и организации, които използват технологията, за да се справят с най-различни глобални предизвикателства - от създаването на протезни крайници с 3D принтер до борба с маларията с мобилни приложения.
    Стажантите ще прекарат три месеца в проектиране и изпълнение на проект за уеб разработки, свързани с образованието, технологиите и социалното благо.
    Стипендия: 2000 USD месечна стипендия, екскурзии, двупосочен самолетен билет в САЩ

  • НОВО: Стипендии за чуждестранни студенти от Австрийското правителство
    Краен срок: 1 март 2016 г.
    За: потомци на работници в системата за принудителен труд (независимо от тяхната страна на произход), или хора, които идват от страни, които са пострадали от нацисткия режим, особено от принудителен труд.
    Стипендии: 940 евро на месец, настаняване, пътни разходи
    Австрийското министерство на науката, изследванията и икономиката (BMWFW) и ЕС се канят бакалаври, докторанти и специализанти да кандидатстват за стипендии за обучение н Австрия. Областите, в които се присъжда на стипендиите, са следните:
    - Природни науки;
    - Технически науки;
    - Хуманна медицина, здравни науки;
    - Аграрни науки;
    - Социални науки;
    - Хуманитарни науки;
    - Изкуство.
    Стипендиите се отпускат и за до 1 академична година. Краткосрочните стипендии (от 1 до 3 месеца) имат приоритет в периода от януари до юни. Стипендии се дават и за изследователски периоди в научноизследователски институции в Австрия (например университети, Австрийската академия на науките, Национална библиотека, Национален архив).

  • НОВО: Международен конкурс за дизайн Young Package 2016
    Краен срок: 25 март 2016 г.
    Търсят се изпълнени с въображение, мулти-функционални и опаковки, които могат да се използват за няколко цели.
    Не позволявайте на опаковките да отидат в кошчето, а им намерете допълнителна функция! Дизайнът на опаковки има специална позиция не само в дизайна, маркетинга и транспорта, но също и в това как те се отразяват на околната среда. Хартиените отпадъци съставляват около 25%. Целта е да намали делът на нерециклируеми отпадъци от опаковки и да се създават опаковки с различно предназначение.
    Журито на конкурса ще оценява главно: иновативност и творчество; ергономичност; функционалност; лесна манипулация (опаковките трябва лесно да се отварят от възрастни хора или деца), връзка с проблемите на околната среда; форма и оригиналност на идеята; конструктивно въображение; качествена презентация.
    В конкурса могат да участват ученици в средно училище, колеж, студенти и дизайнери до 30-годишна възраст. Участниците ще бъдат в две групи:
    1) студенти и млади дизайнери до 30-годишна възраст;
    2) гимназисти.
    Награди: 1-ва награда - 1100 EUR (студенти) / 1-ва награда 800 EUR (ученици от средното училище)

  • НОВО: World Habitat Awards 2016/17: Награждаване на иновативни решения за съвременни жилищни нужди и проблеми на света
    Краен срок: 29 април 2016 г.
    Търдят се жилищни проекти и подходи, които:
    - демонстрират практически, иновативни и устойчиви решения на актуални проблеми на жилищното настаняване, с които се сблъскват страните по целия свят;
    - могат да се трансформират или пригаждат за ползване в зависимост от случая;
    - вече се прилагат или са завършени, т.е. не са в етапа на проектиране или най-ранните етапи на развитие;
    - разглеждат термина habitat в широка перспектива и носят и други ползи, като като спестяване на енергия или вода, генериране на доходи, социално включване, общностно и лично овластяване, ползи за здравето, изграждане на капацитет, или образование.
    Награди: Връчват се две награди от по 10 000 паунда.

  • НОВО: Стипендиантска програма на TourRadar
    Краен срок: 30 април 2016 г.
    Стипендията е предназначена за подпомагане на студенти, които се интересуват от развитието на туристическата индустрия, като същевременно им позволява да получат безценен опит, познания за отрасъла, и подпомага по-нататъшното им образование.
    За: Студенти от цял свят, които в момента са записани в университетски специалности, свързани с туризма.
    Стипендия: 1000 USD + 1000 USD ваучер за пътуване; Една седмица трудов стаж в офис на TourRadar по Ваш избор (Виена, Австрия; Бризбейн, Австралия; или Торонто, Канада); Една седмица трудов стаж в офиса G Adventures Head в Торонто, Канада; Една седмица пътуване с G Adventures CEO, за да видите живота "по пътя" и разберете какво означава да работите за един от световните туроператори.
    Кандидатства се с видеопрезентация на една дестинация. Трябва да мислите като и да представите своя град или любимото си място, до което сте пътували.

    НАЧАЛО >>

    Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред

  • Фонд "Условия на труд"
    Краен срок: ВСЕКИ месец до 25-то число.
    Фонд "Условия на труд" е "лека" програма за кандидатстване, при която фирмите могат да получат прилично финансиране за да си санират помещения, да изградят стаи за почивка,санитарни възли, да въведат практики по подобряване на факторите на работната среда и т.н. Характерно за проектите е че НЯМА значение дали се изпълняват на територията на селски райони или в областни градове- всички населени места са допустими за кандидатстване по програмата.
    Кога мога да участвам ?
    ВСЕКИ месец до 25-то число.
    Кой може да кандидатства?
    - Всички фирми, които имат назначен персонал
    - Фирми, които нямат просрочени задължения към бюджета и към търговски банки
    - Получили финансиране по други проекти за същите дейности
    Какво можем да финансираме?
    - Модернизация на помещенията, в които се намира персонала (подмяна подови настилки, измазване стени, тавани, изграждане на стаи за почивка, санитарни възли и други)
    - внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии
    - изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място
    - обезопасяване на машини и съоръжения
    Каква парична помощ мога да получа ?
    По проектът получавате 30% безвъзмездна помощ от стойността на разходите.
    Максимумът, който можете да получите като парична сума е 100 000 лева.

  • Национален център за книгата, Програма „Българска книга”
    Краен срок: целогодишно
    Програмата предоставя възможност за отпечатване на качествени български художествени книги на дебютни и утвърдени автори на конкурсен принцип.
    Могат да кандидатстват юридически лица, регистрирани като издатели в българската ISBN агенция, с издадени най-малко шест книги на български език.
    Подпомаганият тираж може бъде между 300 и 1200 бройки, меки корици, определен по заявка на издателя спрямо пазарния потенциал на книгата и одобрен от eкспертен съвет. В замяна на тази подкрепа, издателствата предоставят 20% от тиража на отпечатаната книга на НЦК.
    За подпомагане може да кандидатстват само български издателства, сключили договор с автора. Програмата подпомага художествена литература от всички жанрове и форми от български съвременни автори. Програмата не подпомага нехудожествена литература.
    Възможността за кандидатстване е отворена целогодишно. Експертният съвет оценява проектите веднъж месечно и обявява резултатите веднъж на всеки два месеца.

  • Urgent Action Fund набира проекти
    Краен срок: текущ
    Фонд за спешни действия за човешките права на жените (Urgent Action Fund for Women's Human Rights - UAF) е феминистки активистки фонд, който предоставя малки експресни грантове на жени и транс правозащитници от цял свят, когато сигурността им е застрашена поради техния активизъм или при поява на неочаквани и неотложни възможности за застъпничество. Грантовете са до 5000 щатски долара и се отпускат за максимален период от 3 месеца.
    UAF е създаден, за да запълни празнина във финансирането, която дава възможност на организациите да реагират по гъвкав начин на спешни, непредвидени ситуации, които не са били планирани или включени в бюджета им. UAF има два дъщерни фонда - UAF фонд за Африка и още един за Латинска Америка. В момента фондът на UAF, базиран в САЩ (с офиси в Калифорния и Ню Йорк), е фокусиран върху останалата част от света, включително и България.
    Фондът за спешни действия за човешките права на жените предоставя субсидии в две категории:
    1. Юридически или законодателни действия или действия, които имат за цел да защитят прецедент, и могат да станат прецедент.
    2. Защита и сигурност на защитниците на правата на жените, вкл. евакуационни граннтове.
    В рамките на тези категории темите могат да бъдат изграждане на мира, справедливост за околна среда, права върху земята, права на секс работниците, права на LGBTQ, репродуктивни права, и други.

  • Editorial Fellowship at BuzzFeed, UK
    Краен срок: текущ
    Тримесечната програма на BuzzFeed е насочена към за следващото поколение автори, редактори и създатели на съдържание, нетърпеливи да овладеят инструментите и техниките на социалната мрежа. По време на програмата ще се научите как да създавате социално съдържание, което читателите обичат да споделят.
    За: млади автори, редактори и създателите на съдържание.
    Позицията е платена.

  • TimeHeroes Микрофонд
    Срок за кандидатстване: от първо до последно число на всеки месец
    Микрофондът на TimeHeroes е паричен фонд, който подпомага провеждането на доброволчески мисии в България. Някои от най-страхотните доброволчески инициативи са на малки организации, неформални групи и активни граждани, които имат огромен ентусиазъм, но не разполагат с финансови ресурси. Ние се стремим да ги подкрепим, като предоставяме малки суми за покриване на основни разходи, необходими за провеждане на мисиите като материали, транспорт и т.н.
    ко си организатор, можеш да кандидатстваш, като изпратиш следната информация на [email protected]
    - официалните данни на организатора (име, БУЛСТАТ, представители, адрес и пр.);
    - детайлно описание на инициативата - какво ще се прави, кои са бенефициентите на инициативата, времеви план и т.н.;
    - детайлен бюджет, за който се кандидатства към Микрофонда на TimeHeroes.org (сумата трябва да е между 50 и 400 лв.);
    - други източници на финансиране, с които организаторът разполага за конкретната инициатива;
    - номер на банкова сметка (IBAN), който да ползваме за евентуалното дарение.
    Микрофондът се попълва чрез дарения от физически и юридически лица.
    Ако и ти вярваш в силата на малките геройства, включи се в Микрофонда с дарение на сума по твой избор.

  • Стартира германската програма “The Job of my Life” (MobiPro-EU) за 2016 г. за професионално обучение на младежи до 27 г.
    Краен срок: не е посочен
    Федералната агенция по труда към германското Министерство на труда и социалната политика обяви, че за четвърта поредна година ще стартира набирането на кандидати за участие в програмата “The Job of my Life” (MobiPro-EU). Тя има за цел да подпомогне, включително и финансово, младежи от ЕС/ЕИП, които искат за започнат дуално професионално обучение във Федералната Република.
    Дуалното професионално обучение е част от образователната система в Германия и дава възможност успоредно с теоретичната подготовка по дадена професия да се придобият практически умения и опит на работното място. Младежите работят 3-4 дни в седмицата в обучително предприятие (хотел, ресторант, фабрика, цех или др.) и 1-2 дни се обучават в професионално училище. В края на тригодишното обучение се полага изпит пред съответната професионална камара и се получава сертификат за придобиване на специалност, признат по цял свят.
    Изискванията към младежите, които ще започнат обучението си през 2016 г,. са следните:
    - да са на възраст между 18 и 27 години (т.е. през първите 4 месеца на 2016г. не трябва да навършват 28 години);
    - да имат българско гражданство;
    - да имат завършено средно образование, но да нямат магистърска степен;
    - да живеят в рамките на ЕС, но да не живеят от повече от 3 месеца на територията на Германия.
    Примерни професии, по които очакваме да има места за обучение:
    - хотелиерство и ресторантьорство (хотелиер, ресторантьор, готвач, специалист в ресторанти за бързо хранене);
    - хранително-вкусова промишленост (пекар, сладкар, технолог в хранително вкусовата промишленост и др.);
    - строителство (специалист покриви, дърводелец, специалист климатична/санитарна/отоплителна техника, строител на пътища, специалист по бетон и стоманобетон, дърводелец/кофражист и др.);
    - технически специалности (електротехник, мехатроник, индустриален механик, шлосер, стругар, фрезист и др.).
    - други – гериатричен специалист, офис мениджър, специалист информационни технологии и др.

  • Стартира кампанията за кандидатстване за стипендии за успех и за специални стипендии за зимния семестър на учебната 2015/2016 година по проект BG051PO001-4.2.06 „Студентски стипендии“
    Краен срок: 12 ноември 2015 г.
    Настоящият проект е поредната трета фаза, която надгражда успешната практика на процедурите за директно предоставяне BG051PO001-4.2.02 „Студентски стипендии за равен достъп до образование и повишаване на мотивацията за по-добри резултати” (2008-2010 г.) и BG051PO001-4.2.04 „Студентски стипендии и награди (2010-2012 г.), като по трите фази до момента са предоставени близо 1 200 000 месечни стипендии за успех по 120 лв. и 85 000 семестриални специални стипендии (награди) по 200 лв., а усвоените средства са близо 160 млн. лв.

  • (ENIL) European Network on Independent Living Study Session in Strasbourg, 17-24 April 2016 Strasbourg, France
    Краен срок: 12 ноември 2015 г.
    Европейската мрежа за независим живот ще поведе едноседмична сесия в Страсбург, Франция, от 17 до 24 април 2016 г.
    За: Представители на страните членки на Съвета на Европа на възраст 18-35 години, които се считат за хора с увреждания.
    Работният език е английски.
    Разходите се покриват от организаторите, с изключение на такса за участие от 50 евро. Продружителите не заплащат тази такса.

  • КАК ДА ФИНАНСИРАТЕ ВАШЕТО НПО, 14 ноември 2015, Културен център "G8"
    Краен срок: не е посочен
    Фабрика 360 организира второ обучение на тема "КАК ДА ФИНАНСИРАТЕ ВАШЕТО НПО". Фабрика 360 цели да предлага достъпни обучения, които запознават НПО организациите с възможни и практически приложими техники и методи на работа и да се развива като общност от мотивирани хора, които взаимно се окуражават. На този етап финансираме обученията, чрез таксата за участие в тях като се стремим да я поддържаме не прекалено висока.
    Обучението ще представи най-важните и съвременни модели за финансиране на НПО и граждански организации и ще покаже ползите и предизвикателствата на всеки от тези модели! Ще разискваме възможното финансиране отвъд донорите, фондовете и програмите за безвъзмездно финансиране! Ще видим кой модел за кои типове дейности и инициативи е най-ефективен; ще обсъдим как съвременните технологии променят фъндрейзинг! Ще пробваме някои практически модели, ще разкрием информация от кухнята и ще се забавляваме! Носете си лаптопите!
    Подходящо за неправителствени организации (и всякакви видове организации регистрирани по реда на ЗЮЛНЦ), граждански обединения, неформални групи и физически лица!

  • Втори младежки конкурс „Градът през моя поглед“
    Краен срок: 15 ноември 2015 г. включително
    Фондация "Град и посоки", Градското списание, с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" на Община Варна, обявяват конкурс за литература и фотография "Градът през моя поглед".
    В конкурса могат да участват младежи на възраст от 16 до 23 години от Варна и региона, в две категории: литература (есе, разказ, приказка, стихотворение, очерк) и фотография.
    Текстовете трябва да са в обем до 3 стандартни страници (формат Word, 30 реда по 60 знака) и да изразяват личното отношение на автора по темата за града, в който живеят - какво им допада или какво може да се промени; как виждат града в бъдеще; кое е тяхното любимо място; истории от ежедневието на Варна и другите градове в региона, описани чрез посочените жанрове.
    Фотографиите могат да са черно-бели или цветни, с максимални размери на всяка творба до 150 см. всяка страна (JPG, PNG, TIFF).
    Конкурсът е явен. Един автор може да участва с един текст, който може да е бил публикуван, но ненаграждават в други конкурси; с две фотографии, които също не са били награждавани. Допуска се участие и в двете категории. Всички участници трябва да посочат трите си имена, възраст, телефон и e-mail за връзка.

  • Фестивал на мобилното кино „Кино в длан"
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Народно читалище „Добри Войников – 1856" Шумен , киноклуб „Мадарски конник" с финансовата помощ на община Шумен организират първия в България Фестивал на мобилното кино „Кино в длан".
    Филмите трябва да са с времетраене до 5 мин. и заснети на мобилен телефон или друго мобилно устройство. Няма ограничения за тематиката и жанра на творбите.
    Награден фонд – 3000лв.

  • Втори конкурс за сатирична комедия
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Във връзка със 152-годишнината от рождението на своя патрон Сатиричен театър „Алеко Константинов” обяви конкурс за сатирична комедия "Алеко Константинов".
    Конкурсът е явен. За участие в него се допускат непубликувани и непоставяни нови сатирични комедии, чийто обем позволява създаване на спектакъл с нормална продължителност от поне 80 минути. Не се разглеждат драматургични миниатюри. Броят на актьорите, необходимите за поставянето на текста, не бива да надхвърля 15 души.

  • Фондация дава 25 стипендии за обучение в чужбина
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Фондация UniCredit & Universities дава 25 стипендии за бакалаври и магистри за обучение в чужбина между 3 и 6 месеца. Младежите могат да избират учебно заведение от страните, в които оперира УниКредит – Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чешка република, Германия, Унгария, Италия, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения, Турция и Украйна.
    Кандидатите за обучение в друга държава трябва да са поне втора година студенти по икономика, финанси, банково дело, мениджмънт или право в някоя от страните, част от мрежата на УниКредит. Освен това университетът, в който се обучава кандидата, е необходимо да има договор за обмен с приемащото учебно заведение.
    Стипендиите, предоставяни от Фондация UniCredit & Universities, са за максимум 6 месеца в периода януари 2016 – март 2017 г. Спечелилите финансиране за обучение в чужбина ще получат 700 евро за целия период на пребиваване в друга държава и отделно 1000 евро за виза, пътни и други разходи.
    За стипендия могат да кандидатстват студенти от университети в България, ако интересите им са в областите икономика, политически и социални науки.

  • Какво е добър живот?
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Гьоте-институт, KX – Критика и Хуманизъм и „Панорама” ви канят да напишете есе по темата за „добрия живот”. Въпросът е: Какво е добър живот и какво би трябвало да направиш, за да го постигнеш?
    Формат: текст до 3 600 знака (вкл. интервалите). Напълно сте свободни да добавите илюстрация, диаграма и т.н., стига цялостната работа да не надхвърля 2 стандартни страници.
    Срок: Текстовете се изпращат до 15 ноември 2015 г. единствено по електронен път на адрес: [email protected]

  • Станете част от изследователската група “Frozen and Unfrozen Conflicts”, Regensburg
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Изследователската група ще провежда сравнителни изследвания върху териториалните конфликти и техните среди в Източна и Югоизточна Европа, особено бившия Съветски съюз и бивша Югославия. Ангажиментът е за 3 години, считано от януари 2016 г. в Регенсбург, Германия.
    Проектът ще обхване широк кръг от наскоро или понастоящем замразени / размразени конфликти райони в Източна Украйна, Грузия (Абхазия и Южна Осетия), Молдова (Приднестровието), Азербайджан (Нагорни Карабах), както и Косово, Македония, Босна и Херцеговина , Северен Кипър и др.
    За: притежатели на Магистърска степен по политически науки, социология, етнология, (East / Southeast) Европеистика или сродни дисциплини с отлично владеене на английски език.

  • Business Journalism Fellowship at City University of New York
    Краен срок: 15 ноември 2015 г.
    Програмата осигурява редакционната и финансова подкрепа за журналистите, които се нуждаят от време и ресурси, за да създадат значим материал или поредица, която да осигуриа свеж поглед върху важна бизнес или икономическа тема.
    Стипендия за бизнес журналистика е отворена за всеки, който има най-малко пет години професионален опит в областта на журналистиката. Могат да кандидатстват журналисти на свободна практика, както и репортери и редактори, които в момента работят в новинарска организация.
    За: журналисти с най-малко пет години опит в областта на журналистиката.
    Стипендия: USD 5000 на месец за един до три месеца.

  • Apply for the 5th UniCredit Study-Abroad Exchange Programme
    Краен срок: 15 November 2015
    UniCredit & Universities Foundation enables young European economics and finance students to reach their true potential by financing their ongoing studies and research through several scholarships and awards. UniCredit and Universities Foundation is launching the 5th UniCredit Study-Abroad Exchange Programme. The competition offers 25 grants to undergraduate and master students to spend three to six months abroad to any university within the UniCredit perimeter. The grant scholarships are intended for exchange periods abroad of maximum of six months, between January 2016 and March 2017.
    Each winner will receive a monthly stipend of EUR 700 (gross) for the entire duration of the period abroad and, in addition, a fixed amount of EUR 1,000 for visa, travel or other expenses.
    Open to: students of any nationality in the fields of economics, finance, banking, management engineering, law at least in their 2nd year of study enrolled at any university of UniCredit perimeter.

  • TELUS International обяви втори конкурс за проекти на НПО
    Краен срок: 16 ноември 2015 г.
    Всички организации, които желаят да кандидатстват за новия етап на финансиране, могат да изпратят своите проектни предложения до 16 ноември. До края на 2015 г. трябва да бъдат разпределени всички 100 000 канадски долара, отпуснати от TELUS International.
    Проектите, които кандидатстват, трябва да са със здравна, екологична и образователна насоченост и с фокус върху интеграцията на младежи и пълноценното им присъствие в обществото. За финансиране ще се кандидатства с Формуляр за кандидатстване и покриване на определени изисквания, заложени в него или директно в системата на TELUS.
    Първата сесия на Обществения борд на TELUS приключи. От кандидатствали общо 45 проекта, 9 ще получат финансиране на обща стойност 44 611,93 канадски долара.
    Ето и одобрените организации:
    • Asociation Samusocial din Romania
    • Български Фонд за Жените
    • Кан Академия
    • Фондация „Сийдър"
    • Био Град София
    • CORPluS
    • Фондация „Искам бебе"
    • Фондация Национален алианс за работа с доброволци
    • Българска Фондация Биоразнообразие
    Всички одобрени проекти ще бъдат представени до 6 седмици на официална церемония и ще получат финанисране в рамките на този период. 17 проекта са отложени за разглеждане по време на следващата среща на борда на 24 ноември.

  • Международен конкурс за рекламно видео, представящо портфолиото от документи Europass
    Срок за подаване на кандидатурите: от 19 октомври до 16 ноември 2015 г.
    Център за развитие на човешките ресурси, като Национален Европас център в България Ви приветства да участвате!
    Присъединете се и имате възможност да спечелите ваучери за покупки на стойност до 2000 евро.
    Покажете ни своя талант и се състезавайте с участници от цяла Европа!
    Обемът на един филм се очаква да бъде не повече от три минути и 100 МБ.

  • Action grants to support transnational projects on judicial training covering civil law, criminal law, fundamental rights and fight against terrorism and radicalisation-JUST/2015/JTRA/AG/EJTR
    Краен срок: 16/11/2015 12:00 (noon) CET
    The proposals under this call shall focus on the following priorities:
    - Civil law
    - Radicalisation
    - Criminal law
    - Fundamental rights
    - Other topics
    The training activities implemented by each project must include participants (trainees) from different participating countries.
    In the priority areas defined above (including those evidenced by a needs assessment), this call will fund activities such as:
    - Organisation of interactive, practice-oriented, effective group training activities;
    - Multilateral exchanges between legal practitioners (except for judges and prosecutors whose training bodies are members of the EJTN and may thus take part in the exchanges organised by the EJTN);
    - Creation of training content, tailor-made for a particular presential, blended or elearning activity, either ready-to-use by trainers or by practitioners for selflearning;
    - Tools for training providers (for example: train-the-trainers events, tools to support the organisation of training in other Member States, etc.).
    The indicative available budget under this call for proposals is EUR 5 500 000.
    The indicative available budget under the priorities "Judicial aspects of the fight against terrorism and organised crime" and "Prevention of radicalisation in detention" is EUR 1 500 000.
    The indicative available budget under other judicial training priorities is EUR 4 000 000.

  • Столична програма „Култура” 2016
    Срокове: 19 октомври – 17 ноември 2015 г.
    НАПРАВЛЕНИЕ 1: „ТВОРЧЕСКА СОФИЯ“
    Програма 1: „Сценични изкуства“
    Обща прогнозна сума за програмата: 170 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 35 000 лв.
    Програма 2: „Музика и танц“
    Обща прогнозна сума за програмата: 170 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 35 000 лв.
    Програма 3: „Визуални изкуства“
    Обща прогнозна сума за програмата: 130 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 35 000 лв.
    Програма 4: „Литература, издателска дейност, оперативна критика, културна периодика и превод“
    Обща прогнозна сума за програмата: 75 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 7 000 лв.
    НАПРАВЛЕНИЕ 2: „КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО“
    Програма 5: „Историческо наследство, социализация на недвижими културни ценности и културни традиции на столицата“
    Обща прогнозна сума за програмата: 320 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 150 000 лв.
    НАПРАВЛЕНИЕ 3: „КУЛТУРНИ ДИАЛОЗИ“
    Програма 6: „Външна и вътрешна мобилност“
    Обща прогнозна сума за програмата: 75 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 5 000 лв.
    Програма 7: „Културни партньорства и копродукции“
    Обща прогнозна сума за програмата: 75 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 20 000 лв.
    НАПРАВЛЕНИЕ 4: „КУЛТУРА НА ОБЩНОСТТА“
    Програма 8: „Активно участие”
    Обща прогнозна сума за програмата: 75 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 5 000 лв.
    Програма 9: „Кино”
    Обща прогнозна сума за програмата: 170 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: 40 000 лв.
    Програма 10: “София - творчески град на киното (под егидата на ЮНЕСКО).
    Обща прогнозна сума за програмата: 150 000 лева Максимална сума, която може да бъде отпускана по тази програма на един проект: до 20 000 лв.

  • Стипендиантска програма за социални предприемачи Echoing Green
    Краен срок: 17 ноември 2015 г.
    Програмата тази година ще предложи над 4 600 000 щ.д. начално финансиране и подкрепа на бъдещи лидери, работещи за постигане на положителна социална промяна.
    За да бъде допустима за Програмата, една организация трябва да бъде:
    - С оригинална идея;
    - В началната си фаза на развитие, обикновено в рамките на първите две години от създаването си;
    - Независима и автономна;
    - С нестопанска цел, със стопанска цел, или смесена;
    - Не е задължително да бъде управлявана от един индивид, могат да кандидатстват и партньорства.
    За: Хора над 18-годишна възраст от цял свят.
    Стипендия: 80 000 щ.д., здравна осигуровка.

  • National Geographic Photo Contest 2015
    Краен срок: 17 ноември 2015 г.
    Годишният фотоконкурс на National Geographic очаква снимки на фотографи от цял свят. Официалните категории тази година са:
    - Хора;
    - Места;
    - Природа.
    За: Лица, навършили пълнолетие в тяхната юрисдикция на пребиваване, които не пребивават в Крим, Куба, Иран, Северна Корея, Судан или Сирия.
    Награди: Голямата награда от 10 000 щ.д. и първо място - от 2500 щ.д.

  • 20 000 лева за опазване на природното и културно наследство в Дарителската програма на Мото-Пфое, сезон 2015
    Краен срок: 18 ноември 2015 г.
    В поредно 18-то издание на Дарителската програма за опазване на природното и културно наследство на България, Мото-Пфое кани проекти в етап на реализация да кандидатстват за финансиране. От 1996 г. насам програмата подпомага и популяризира инициативи за съхранение на природното многообразие и културно-историческата идентичност на страната ни. Основна цел на конкурса е да издири и подкрепи усилията на колективи и частни лица, които се грижат за околната среда и природните ресурси, за културната съкровищница и националната памет, както и да насърчи социалната ангажираност в двете важни направления – екология и култура. Програмата целенасочено поощрява също детско и младежко участие.
    Кандидатстването в Дарителската програма е изключително лесно – попълнен кратък формуляр с целево описание на проекта, заедно с приложени илюстративни материали се изпращат до координационен център в София. Регламентът и формулярът за участие са публикувани на сайта www.motopfohe.bg
    До 18 ноември т.г. компанията-организатор Мото-Пфое приема неограничен брой проекти в двете направления екология и култура. Важно условие е проектът-кандидат да е в процес на реализация към момента на подаване на документите. Проекти, чиито автори са деца и младежи на възраст до 18 години, участват под ръководството на пълнолетни лица.
    Общият награден фонд за 2015 г. е в размер на 20 000 лв. Ще бъде отличен един национален победител и ще се присъдят до две поощрителни награди.
    Експертно жури оценява проектите – председател е д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците, а членове са представители на министерствата на околната среда и водите, културата, науката и образованието.
    Крайният срок за подаване на документи за участие е 18 ноември 2015 г. Информация може да се получи на тел. (02) 9842 258 – Пламена Стаменова и на [email protected]

  • “Sticky Fingers: My City, My Vibe” Viber Photography Competition
    Краен срок: 18 ноември 2015 г.
    Viber кани творци от цял свят да създадат оригинални стикери, вдъхновени от градовете по света за тяхната глобална инициатива по дизайн Sticky Fingers: My City, My Vibe.
    Messaging app Viber invites artists and creative minds from around the world to create original stickers inspired by international cities for their Sticky Fingers: My City, My Vibe global design initiative.
    Стикери се използват в Viber разговори до изразяване на емоции, реакция или изявление, вместо скучните текстови съобщения. Стикерите на Viber често са съпроводени с фрази като "Здравей, Чао, BRB" и т.н.
    За: всеки, навършил 18 години.
    Награда: 20 финалисти ще получат по 1000 USD.

  • Награда "Европейска столица на иновациите" на ЕК
    Краен срок: 18 ноември 2015 г.
    За: градове от държави-членки на ЕС, или от държава, асоциирана към Хоризонт 2020, с население над 100 000 жители.
    Наградата ще отличи европейски град, който строи най-добрата "иновационна екосистема" - свързваща граждани, обществени организации, академични среди и бизнеса - с цел да спомогне на усилията на града в тази област.
    Награди: първо място 950 000 евро, на второ място 100 000 евро, на трето място 50 000 евро.
    Критерии:
    1. Иновативен - от гледна точка на концепции, процеси и средства;
    2. Вдъхновяващ - привличане на таланти, ресурси, финансиране, инвестиции;
    3. Интегриран - покриване на цялата екосистема на иновациите, както и връзките с Европа 2020;
    4. Интерактивен - улесняване на взаимодействието в рамките на иновационната екосистема, с акцент върху осигуряване на участие и ангажиране на гражданите;
    5. Въздействащ - подчертава потенциала на града, ангажимент към бъдещето, устойчиви планове.

  • Кандидатствайте за Global Goals for Sustainable Development Award
    Краен срок: 18 ноември 2015 г.
    Конкурсът на Unilever за млади предприемачи стартира през 2013 г., за да подкрепи иновациите и творчеството на младите хора.
    Тази година седем млади предприемачи ще получат общо 200 000 евро във финансиране и подкрепа, за да изведат своите устойчиви решения на следващото ниво. Наградният пакет включва финансиране, наставничество и подкрепа, достъп до онлайн програма за развитие на бизнеса, двудневна работна среща в университета в Кеймбридж и създаване на контакти с висши мениджъри и лидери в централата на Unilever.
    Решенията трябва да се отнасят към една или повече от глобалниге цели на ООН (цели за устойчиво развитие), изброени по-долу:
    - Глобална цел 1 - Не на бедността: Край на бедността във всичките й форми навсякъде;
    - Глобална цел 2 - Нулев глад: Край на глада, постигане на продоволствена сигурност и подобряване на храненето и насърчаване на устойчиво селско стопанство;
    - Глобална цел 5 - Равенство между половете: Постигане на равенство между половете и овластяване на всички жени и момичета;
    - Глобална цел 6 - Чиста вода и канализация: наличност и подходящо управление на водоснабдяване и канализация за всички;
    - Глобална цел 7 - Достъпна и чиста енергия: Осигуряване на достъп до достъпна, надеждна, устойчива и модерна енергия за всички;
    - Глобална цел 8 - За достоен труд и икономически растеж: насърчаване на постоянен, приобщаващ и устойчив икономически растеж, пълна и продуктивна заетост и достоен труд за всички;
    - Глобална цел 12 - Отговорна потребление и производство: Отоговорно потребление и производство;
    - Глобална цел 13 - Действия по климата: Спешни действия за борба с изменението на климата и неговото въздействие.
    За: Лица на възраст между 18-35 години от всяка част на света
    Награди: Победителят ще получи парична награда на 50 000 евро, шест финалисти ще получат парични награди от по 10 000 евро

  • 100 за 100
    Краен срок: 19 ноември 2015 г.
    Проектът "100 за 100" се организира от Сдружение „Международна младежка камара -България” (Junior Chamber International - Bulgaria).
    „Си 3 ай Европа“ ЕООД дарява на JCI Bulgaria 100 броя употребявани, но добре запазени и функционални лаптопа, с които се инициира настоящия проект "100 за 100".
    Участници в конкурса могат да бъдат държавни, общински и неправителствени институции, организации, заведения, предоставящи социални услуги за деца, младежи, възрастни хора, хора с увреждания и в неравностойно положение, включително училища, читалища, и други с цел да получат дарение на компютри, чрез които да се предоставят възможности за обучение на лицата от упоменатите целеви групи, но също така и за подпомагане работата на институциите и организациите.
    За да участвате в конкурса, е необходимо да изпратите на [email protected]:
    1. Креативна част - рисунка, снимка, видео, макет, текст, стихотворение, песен или др. на тема „Промяната, която искам да бъда“.
    2. Попълнен въпросник

  • Фотоконкурс „Природата – нашият дом”
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Българското дружество за защита на птиците и Фондация Капитал обявиха фотоконкурс на тема „Природата – нашият дом”, в рамките на проект „Птиците за хората и хората за птиците”.
    Погледнете на заобикалящия ни свят с очите на малко дете, с любопитството, което му е присъщо и фотографирайте природата около вас. Не подминавайте уюта и красотата, които ни отпускат от интензивната работна седмица. Всеки един излет сред природата ни среща с птици, пейзажи или хора. Запечатайте тези моменти на близост с природата, за да надникнем в необятния й свят.
    Снимайте диви птици, които често се виждат в парковете или около хранилките за подхранване.
    Използвайте цветовете на есенните дни, за да заснемете пейзажи и да внесете повече цвят, който да стопля ежедневието ни.
    Снимайте хора сред природата, които се грижат за нея и показват близката връзка и зависимост на хората от природата, съществуваща от векове.
    Право на участие имат всички фотографи, професионалисти и любители, без ограничение на възрастта.
    Обект на снимките трябва да бъдат:
    - диви птици;
    - пейзажи;
    - хора в природата.
    Важно е снимките ви да разказват история, да вдъхновяват и да привличат повече хора да участват в дейности за опазване на природата.

  • Конкурс за рисунка и словесно творчество на тема: „Здравословен живот и природа“
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Сдружение „Екомисия 21 век" обяви национален конкурс за рисунка и словесно творчество на тема „Здравословен живот и природа". Целта на конкурса е да бъде популяризиран здравословния начин на живот сред децата, младите хора и техните семейства, както и да се даде пример за индивидуалния принос на всеки за опазване на околната среда.
    Конкурсът „Здравословен живот и природа" е в две направления: за рисунка и словесно творчество, открит е за деца и ученици от всички възрасти. Може да се използват различни техники на рисуване и формат, както и да се пише в различни жанрове – поезия, проза, есе.
    Специално жури ще излъчи победителите въз основа на връзката с темата на конкурса и оригиналността на произведението.
    Най-добрите творби ще бъдат наградени и отпечатани в календар.
    Сдружение „Екомисия 21 век"
    ул. Георги Бенковски 1
    Ловеч 5500
    За справки и запитвания: 068 603 834, [email protected]

  • Институт за регионални и международни изследвания набира стажанти за работа по проект
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Сфера на дейност: Анализ и подпомагане на процесите на демократично развитие в България, на Балканите и Черноморския регион
    Продължителност: 3 до 6 месеца
    Тип заетост: Непълен работен ден
    Заплащане: Да
    Профил на кандидатите: студенти 3 и 4 курс, специалности политически науки, международни отношения, Европеистика и пр.

  • В крак с климата - състезание за ученици от Благоевградска област, 1 октомври - 20 ноември 2015 г.
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Организатор: Екологично сдружение За Земята
    Цел: Идеята на състезанието е да напомни на жителите на Благоевградска област, че климатичните промени са факт, те вече причиняват щети и налагат промени в живота ни. Но както ние хората зависим от климата, така също и нашите действия или бездействия влияят на нашето бъдеще.
    Правила за участие: За ученици от 12+ (ученици от 5-ти до 12-ти клас) от училища в област Благоевград
    Ще бъдат отличени най-добрите предложения в следните категории:
    1. Снимка с климатично послание
    Това може да е автопортрет (селфи), снимка с текст (надпис) или фото-разказ с поредица от снимки.
    2. Рисунка с климатично послание
    Това може да е обичайна рисунка или колаж, карикатура, комикс (разказ в картинки).
    Снимките и рисунките трябва са свързани с местния климат, например да показват:
    - действия, с които хората се приспособяват към променящия се климат (нови начини за отглеждане на зеленчуци, събиране на дъждовна вода и др.),
    - вредни практики (горене на отпадъци, замърсяване на водите, незаконна сеч на горите),
    - свидетелства за случващите се промени в климата (необичайно ранен/късен цъфтеж на някои растения, необичайни прояви на времето, поява на растения или животни нехарактерни за региона и др.)
    3. Училище, което най-успешно пести енергия, вода или изхвърля по-малко боклук
    Приемете предизвикателството за един месец да намалите количеството боклук, или разходите за ток и вода в училище.
    Важно: В помощ на състезателите в категория "Училще" За Земята предлага набор от полезни методики и ръководства за намаляване на климатичния отпечатък в училище. Екипът на За Земята може да съдейства за провеждане на първоначалното измерване на отпадъците, енерго- и водо-ползването в училище.
    Занятията ще се провеждат в периода 5-20 октомври.
    За въпроси, заявки и записване, моля, свържете се с екипа на За Земята.
    За конктат:
    Тодор Тодоров - координатор проект
    телефон: 029431123
    мобилен: 0887122801
    ел.поща: [email protected]

  • ENABLED FOR DISABLED: 8-ми международен студентски конкурс за плакат, Скопие 2015
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Основната цел на този конкурс е създаването на по-добри възможности за хората с увреждания. Мотото " ENABLED FOR DISABLED " иска да подчертае този факт и да осигури равни възможности и равни права за хората с увреждания.
    За: бакалаври, магистри и докторанти на изящните изкуства, дизайна или визуалните изкуства.

  • Награда за поезия за правата на човека
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Universal Human Rights Student Network (UHRSN) със седалище във Виена, Австрия, организира първия конкурс за поезия за правата на човека. Тази година темата е "Бежанците и тяхното послание към Европа".
    Целта на тази награда е участниците да изразят себе си чрез споделяне на своето послание с Европа, като призоват лидерите и гражданите да предприемат действия и да гарантират, че човешките права на бежанците и търсещите убежище се спазват и че се установяват благоприятни процедури за законно влизане за хора, нуждаещи се от международна закрила.
    За: всички, студенти, мигранти и бежанци са особено насърчавани да вземат участие в конкурса.
    Награди: до 300 евро и сертификати

  • India-Europe Foundation for New Dialogues (FIND) – Грантова програма 2016
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Грантове в размер до 6000 евро се предлагат на индийски и европейски проекти, свързани с работата и наследството на Ален Даниелу, френски историк, интелектуалец, музиковед, индолог.
    За да кандидатствате, трябва да представите в писмена форма: описание на две до три страници на проекта, мотивационно писмо и автобиография, всички в PDF формат, заедно с надлежно попълнен формуляр.
    Приоритет имат проекти в областите: Традиции и дисконтитуитет в Индия, политеистичната религия в глобален контекст, еротизъм и символични форми в областта на изкуството, философия на танца и тялото, сравнителната музикология и международен диалог, дравидски пластове на индийската култура, женственост и мъжественост (от сакралното към социалното).

  • Dispute Resolution International Fellowship at Weinstein JAMS
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Weinstein JAMS International Fellowship Program осигурява възможности за квалифицирани лица от страни извън САЩ да изучават процесите на решаване на спорове в САЩ, за да им помогне в техните усилия за напредък в разрешаването на спорове в родните им страни.
    Стипендиите могат да бъдат от 1 месец до 4 месеца, до 20 000 долара.

  • Медиакафе - конкурс за кратък български филм
    Краен срок: 22 ноември 2015 г.
    Темата на изданието за 2015-а година е „Улицата. Зад ъгъла“. Провокацията към участниците е да уловят „уличната култура“ - но не повърхностната култура, която се показва за туристите, а културата, животът „зад ъгъла“ - тази култура, която не е „осветена от прожектори“ днес, но тя е била винаги там – и вероятно ще остане там.
    Конкурсът е отворен за студенти, както и ученици – 9 - 12 клас, които имат възможност да предоставят свои видео творби, без жанрово ограничение. Всички постъпили творби ще бъдат оценени от изявени личности в културната и образователна сфера в България, а победителите получават различни финансови, материални и нематериални стимули.
    В конкурса може да участват студенти (бакалавър, магистър, докторанти) във всички университети, както и гимназисти от 9 до 12 клас. Единственото ограничение за филма е във времетраенето да е с продължителност до 10 минути.
    Филмът трябва да е създаден специално за конкурса и да не нарушава чужди авторски права. Няма ограничения за подхода към темата – филмът може да е игрален, документален, интервю, анимационен, черно-бял, ням и прочее. Филмът трябва да е предоставен в подходящ формат (mp4, wmv и подобни. За конкретни въпроси, може да пишете на мейла). Препоръчително е филмът да е на български език.

  • Пети национален конкурс Доброволец на годината - 2015
    Краен срок: 25 ноември 2015 г.
    Фондация "АСТИКА" обяви националния конкурс "ДОБРОВОЛЕЦ НА ГОДИНАТА" 2015". Номинации за конкурса може да направите до 24.00 часа на 25 ноември 2015 г., Номинациите ще бъдат подложени на гласуване от 25 ноември до 30 ноември 2015 г. Носителят на приза "Доброволец на годината" и наградените по категории доброволци ще бъдат оповестени на 5 декември 2015 г., на официална церемония посветена на "Международния ден на доброволеца" в Бургас . Конкурсът се реализира с подкрепата на Национална програма за младежта, MMС и Община Бургас
    Категории за номинации:
    - Околна среда
    - Социални дейности
    - Толерантност
    - Култура и изкуство
    - Гражданско участие
    - Mладежка образователна мобилност (EVS)

  • Конкурс за Travel Photography Scholarship на WorldNomads
    Краен срок: 25 ноември 2015 г.
    За: непрофесионални фотографи на възраст минимум 18 г.
    Награди: 10-дневно пътуване до Непал

  • Програма „Еразъм+“, ключово действие 3 – Подкрепа за реформиране на политиката Сътрудничество с гражданското общество в областта на младежта
    Краен срок: 26 ноември 2015 г.
    Целта на тази покана е да предостави структурна подкрепа, наречена оперативна субсидия, на европейски неправителствени организации (ЕНПО) и общоевропейски мрежи, действащи в областта на младежта.

  • Конкурс за есе на Bodley Head и Financial Times
    Краен срок: 29 ноември 2015 г.
    Четвъртият годишен Конкурс за есе на Бодли Head и Financial Times има за цел да открие най-добрия млад талант в света. Динамични, авторитетни и живи есета от не повече от 3500 думи на документална тема по ваш избор са добре дошли. Те могат да бъдат журналистически, проучвания, насочени към всяка тема - от финанси до история, от текущите дела до научно откритие.
    За: всеки под 35-годишна възраст от цял свят.
    Награди: Първа - 1000 паунда, две втори - по 500 паунда

  • BG05M20P001-3.001 „Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение“
    Краен срок: по-късно от 23:59 часа на 30 ноември 2015 г.
    Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лв.
    Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 500 000 лв.
    Общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата: 10 000 000 лева
    Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 100 %.
    Допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са следните кандидати:
    - общини (или райони на общини);
    - детски градини; общински училища с подготвителни групи;
    - юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност.
    Дейностите, които ще получат подкрепа включват:
    1. Допълнително обучение, при необходимост, по български език за деца, за които българският език не е майчин (вкл. деца, търсещи или получили международна закрила);
    2. Осигуряване на подходяща образователна среда за включване на децата от ромски произход от обособените по етнически признак детски градини и децата, търсещи или получили международна закрила чрез поетапен прием в детски градини и в подготвителни групи в общински училища извън ромските квартали (вкл. транспортирането им от ромските квартали/махали или регистрационно приемателни центрове до училище или детска градина в рамките на населеното място);
    3. Подобряване на образователната среда в детски градини и в подготвителни групи в общински училища, в които се обучават деца от етническите малцинства с цел повишаване качеството на обучението и подобряване на резултатите от него;
    4. Подобряване на образователната среда в детски градини и в подготвителни групи в общински училища извън ромските махали в градовете, в които се обучават интегрирано деца от етническите малцинства и/или деца, търсещи или получили международна закрила;
    5. Осигуряване, при необходимост, на психологическа подкрепа за децата от етническите малцинства и за децата, търсещи или получили международна закрила;
    6. Насърчаване общуването и съвместните изяви между деца от различните етноси, обучаващи се в отделни детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на населеното място;
    7. Дейности, насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност на децата от етническите малцинства и техните връстници в интеграционна мултикултурна среда;
    8. Подкрепа за семейства от уязвими етнически малцинства/семейства в неравностойно положение за обучение на децата им в детски градини от 3-годишна възраст с оглед ранната им социализация;
    9. Насърчаване участието на родителите във възпитателния процес;
    10. Работа с родителите от уязвими семейства/семейства в неравностойна ситуация от етническите малцинства или такива, търсещи или получили международна закрила, които възпрепятстват децата си подлежащи на задължителна предучилищна подготовка от редовно посещаване на детска градина;
    11. Работа с родители без разлика от етническия им произход за разясняване ползите от образователната интеграция и приемането на различието;
    12. Преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност и разработване на програма за културна и социална интеграция или общинска програма за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства;
    13. Разработване и приемане на общински годишни планове за действие, в съответствие с областната стратегия за интегриране на ромите или общински програми за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (дейността следва да бъде финансирана за сметка на съответната община).

  • BG05M20P001-3.002 „Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“
    Срокове: Първи срок за кандидатстване - не по-късно от 23:59 часа на 30 ноември 2015 г.; Втори срок за кандидатстване - не по-късно от 23:59 часа на 29 април 2016 г.
    Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 100 000 лева
    Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 1 000 000 лева.
    Общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата: 25 000 000 лева
    Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 100 %.
    Допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са следните кандидати:
    - общини (или райони на общини);
    - училища, съгласно Закона за народната просвета;
    - юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност.
    Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:
    1. Допълнително обучение по български език за учениците (вкл. за учениците, търсещи или получили международна закрила), за които българският език не е майчин;
    2. Допълнителни занимания със застрашени от отпадане от училище ученици от етническите малцинства и учениците, търсещи или получили международна закрила;
    3. Реинтегриране в образователната система на младежи до 18 г., отпаднали от училище;
    4. Осигуряване на подходяща образователна среда за включване на учениците от ромски произход и учениците, търсещи или получили международна закрила, от обособените по етнически признак училища чрез поетапен прием в училища извън ромските квартали (вкл. транспортирането им при необходимост от ромските квартали/махали в градовете до училище);
    5. Подобряване на образователната среда в училища извън ромските махали в градовете, в които се обучават интегрирано ученици от етническите малцинства и ученици, търсещи или получили международна закрила;
    6. Дейности, насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност на учениците от етническите малцинства и техните връстници в интеграционна мултикултурна среда;
    7. Кариерно консултиране и професионално ориентиране на учениците от етническите малцинства и/или на учениците, търсещи или получили международна закрила;
    8. Осигуряване, при необходимост, на психологическа подкрепа за учениците от етническите малцинства и за учениците, търсещи или получили международна закрила;
    9. Подкрепа на ученици от етническите малцинства за продължаване на образованието в гимназиалния етап и за успешно завършване на средно образование;
    10. Насърчаване участието на родителите в образователния процес;
    11. Работа с родителите от етническите малцинства и/или с родители, търсещи или получили международна закрила, които възпрепятстват децата си от редовно посещаване на учебни занятия; 12. Работа с родители без разлика от етническия им произход за разясняване ползите от образователната интеграция и приемането на различието;
    13. Преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност (включително чрез провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност).
    14. Разработване и приемане на общински годишни планове за действие, в съответствие с областната стратегия за интегриране на ромите или общински програми за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (дейността следва да бъде финансирана за сметка на съответната община).

  • Покана за представяне на предложения за Подкрепа за информационни мерки в областта на ОСП за 2016
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Приоритетната тема за тази покана е свързана с Общата селскостопанска политика (ОСП) и предстоящите предизвикателства. ОСП допринася за устойчиво развитие и модернизация на селското стопанство в Европа и икономиката на селските райони. Общата селскостопанска политика спомага за разрешаване на глобалното предизвикателство за това „как да се произвежда повече, използвайки по-малко ресурси.
    Допустими кандидати:
    - Организации с нестопанска цел
    - Публични власти на национално, регионално или местно равнище
    - Европейските асоциации
    - Университети
    - Образователни институции
    - Изследователски центрове
    - Фирми и медийни компании
    Допустими информационни дейности:
    - Производство и разпространение на мултимедийни или аудио-визуални материали,
    - Производство и разпространение на печатни материали (публикации, плакати, и т.н.)
    - Създаване и използване на онлайн инструменти в социалните мрежи
    - Медийни събития
    - Конференции, семинари, работни срещи (предавани онлайн) и проучвания по въпроси, свързани с Общата селскостопанска политика
    - Събития от типа на „градските ферми“, които да спомогнат за обяснението на важността на селското стопанство за градското население
    - Събития от типа на „отворено стопанство“, насочени към запознаване на градското население с добри практики и иновационни проекти
    - Статични или мобилни изложби или информационни пунктове.

  • Конкурс за наградата Мими Праматарова за училищен проект за ученици
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Конкурсът дава възможност на учениците от гимназиалния курс (8 – 12 клас) да предложат идеи за интересни и иновативни начини за повишаване на информираността и промяна в поведението на техните връстници във връзка с климатичните промени.
    Право на участие имат всички ученици от средните училища на територията на Република България, които през настоящата учебна година са между 8-ми и 12-ти клас.
    Учениците могат да вземат участие индивидуално или в група/ екип със свои съученици. Допуска се участието и на един ментор-учител, който да подпомага реализирането на идеята от учениците. Всеки ученик, съответно ментор, може да участва само в един проект.
    Стойността на проекта да не надхвърля общо сумата от 3 000 лева. Не се допускат разходи за заплати, хонорари и закупуване на оборудване.
    Награда: Една награда: Финансиране на проект с максимална стойност до 3 000 лева.
    Организатори: Национален доверителен екофонд, Фондация „Екологичен форум плюс“ и Национален парк „Рила“

  • Конкурс за наградата Мими Праматарова за кратко видео за студенти
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Конкурсът е за видео, което илюстрира интересен поглед върху връзката между климатичните промени и живота на хората. Каним студенти от университетите в България да използват своя творчески потенциал и да ни представят интересно образователно видео по темата. Тримата победители от този конкурс ще бъдат избрани чрез паралелно онлайн гласуване на сайта и оценяване от експертно жури.
    Право на участие имат всички студенти от университети на територията на Република България, независимо от формата на обучение и специалността, в която се обучават.
    За участие се допускат, както материали, изготвени от един автор, така и материали, изготвени от екип.
    Всеки участник може да изпрати само едно произведение, съответно да участва само в един екип.
    Изисквания към видео материалите:
    - Максимална продължителност - 3 минути
    - Минимална резолюция на заснемане: 1280х720
    - Минимален брой кадри - 30
    - Минимална дължина на всеки кадър – 2 сек.
    Организатори: Национален доверителен екофонд, Фондация „Екологичен форум плюс“ и Национален парк „Рила“

  • ІV Национален конкурс за създаване на нови творби за духови оркестри
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Община Монтана обяви четвъртото издание на Националния конкурс за създаване на нови творби за духови оркестри.
    Националният конкурс за създаване на нови творби за духови оркестри е съпътстваща изява на международните празници на духовите оркестри “Дико Илиев”. Той се провежда всяка година, завършваща на нечетно число, т.е. между отделните издания на фестивала.
    За всеки от разделите – “Хоро” и “Марш” - ще бъдат присъдени първа награда в размер на 1000 лв., втора награда на стойност 800 лв. и трета награда – 600 лв. Наградените автори ще получат статуетки на празниците на духовите оркестри “Дико Илиев” на тържествената церемония по откриването им през 2016 г. Оркестрите, участващи в предстоящия догодина международен фестивал, ще включат в репертоара си отличените творби.
    На петнадесетите празници на духовите оркестри “Дико Илиев” – Монтана 2015 ще бъде представен и сборник с творбите, печелили до момента награди в Националния конкурс за създаване на нови творби за духови оркестри. Сред тях са маршове и хора на композиторите Диян Диханов, Ради Радев, Юлиян Слабаков, Васил Бележков, Стоян Пауров, Генчо Генчев, Илия Заков, Евгени Еремиев, Бойчо Димов, Петя Таскова, Елисавета Иванова.

  • Ericsson Innovation Awards
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Ericsson Innovation Awards е глобален конкурс, който дава възможност на студенти за разработване на иновативни ИКТ идеи в сътрудничество с експерти на Ericsson.
    Темата за 2016-а е бъдещето на градския живот. Конкурсът е фокусиран върху идеите, които използват ИКТ за подобряване на качеството на градския живот и да се гарантира, че градовете на бъдещето ще бъдат творчески, свързани и устойчиви места за живеене и работа.
    Десет отбора с подкрепата та експерти на Ericsson ще разработят продукт с най-добро съотношение инвестиции - риск (minimum viable product MVP). Четири отбора ще бъдат избрани от журито да участват в големия финал през 2016 г. в Стокхолм, Швеция.
    За: студенти от цял свят.
    Награда: 25 000 евро.

  • овластяване на хората. Награди за най-добри практически иновации
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    “empowering people. Network” (epN) е инициатива на Siemens Stiftung, която насърчава подходящи технологични решения за базови нужди в развиващите се региони.
    Подадените предложения следва да отговарят на следните критерии:
    - Предприятието разработва решения или продукти, които имат потенциал за социално въздействие на хората в развиващите се страни и нововъзникващите икономики;
    - Предприятието разработва решения или продукти, които вече са успешно въведени, за да се подобри удовлетворяването на базови нужди в развиващите се страни или нововъзникващите икономики;
    - Предприятието има силен акцент върху създаването на работни места;
    - Предприятието следва ценности като справедливост, социалната отговорност и самоиздръжка;
    - Предприятието не е микро финансова институция, частен инвестиционен фонд или приемаща депозити институция.

  • Българската народна банка обяви конкурс за стипендианти за 2016 година
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    - Две стипендии по 500 лв. месечно за студенти, обучаващи се за придобиване на образователно-квалификационна степен (ОКС) "магистър".
    - Една стипендия от 700 лв. месечно за докторанти.
    Стипендиите се изплащат за период от 9 месеца.
    Изисквания към кандидатите:
    1. Да са български граждани;
    2. Към датата на кандидатстването за стипендия да са докторанти в редовна форма на обучение или студенти, обучаващи се в редовна форма за придобиване на ОКС „магистър” в акредитирани висши училища в страната или чужбина, с подходящи за БНБ специалности;
    3. Студентите, обучаващи се в степен магистър:
    - след придобита степен „професионален бакалавър“ или степен "бакалавър", да имат среден семестриален успех най-малко много добър (5.00) и среден успех от държавните изпити или от защитата на дипломната работа най-малко много добър (5.00);
    - без придобита степен „професионален бакалавър“ или степен "бакалавър", да имат завършени поне шест семестъра и среден успех от следването си към момента на кандидатстване най-малко много добър (5.00);
    4. Да не са служители на БНБ;
    5. Да не са роднини по права линия, съпрузи, роднини по съребрена линия до четвърта степен или роднини по сватовство до втора степен с членове на Комисията за подбор и работа със стипендианти на БНБ или с членове на Управителния съвет на БНБ.
    6. Лице, което е било стипендиант на БНБ, няма право да кандидатства отново за стипендия на БНБ, освен ако е получавало стипендия на БНБ за студент редовно обучение, обучаващ се за придобиване на образователно – квалификационна степен „магистър“ и кандидатства за стипендия като обучаващ се за придобиване на образователна и научна степен „доктор“.

  • Държавни стипендии на Израел за чуждестранни студенти
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Правителството на Израел предлага стипендии на чуждестранни студенти с бакалавърска степен или по-висока. Студентите могат да избират или краткосрочна или дългосрочен стипендия.
    Краткосрочна стипендия - предоставя се за езиков курс, 3-4 седмици в Университета в Хайфа.
    Дългосрочна стипендия - отпуска за максимален период от осем месеца (една академична година).

  • Конкурс за есе: Определящата тема на нашето време - Как смятате, че историята ще запише 21-ви век?
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Конкурсът отворен за автори от цял свят.
    Броят думи в есето трябва да бъде между 1500 и 2500.
    Есетата трябва да бъдат подадени чрез страницата на конкурса за есе.

  • Конкурс за лого на XXI Международна олимпиада по астрономия в България - Пловдив, септември/октомври 2016
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Националната комисия за организиране и провеждане нa олимпиадата по астрономия обявява конкурс за лого на XXI Международна олимпиада по астрономия, която се планира да се проведе в нашата страна през 2016 г. Конкурсът е открит за всички желаещи, като особено се насърчават да участват в него настоящи и бивши кръжочници по астрономия в народните астрономически обсерватории и училищните клубове по астрономия, настоящи и бивши участници в националната и международната олимпиада по астрономия, активни астрономи любители.
    В конкурса може да се участва с идейна скица и описание на логото, без авторско художествено изпълнение, или с готов проект за лого, направен самостоятелно от автора на идеята.

  • empowering people. Award
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Наградата на Siemens Stiftung ще отличи технологии за подобряване на основни услуги в ключови области. Изобретатели и социални предприемачи са поканени да представят своите технологични иновации и свързаните с тях бизнес стратегии в осем категории:
    - вода и отпадни води,
    - енергия,
    - храна и селско стопанство,
    - управление на отпадъците,
    - здравеопазване,
    - жилищно настаняване,
    - образование,
    - информация и комуникация.
    Кандидатства се на английски или испански език.
    Първата награда ще получи 50 000 евро. Втората награда е на стойност 30 000 евро, третата - 20 000 евро, по 5000 евро ще получат 20 други идеи.

  • Международен конкурс за реге плакат
    Краен срок: 30 ноември 2015 г.
    Тема на 2015: "Към реге зала на славата, Честване на ямайската музика".
    За: художници от цял свят.

  • НОВО: ‘Support for information measures relating to the common agricultural policy (CAP)’ for 2016
    Краен срок: 30 November 2015
    The information measures aim, in particular, to help explain, implement and develop the CAP and to raise public awareness of its content and objectives, to inform farmers and other parties active in rural areas and to promote the European model of agriculture, as well as to help citizens understand it.
    The theme of this call is: The Common Agricultural Policy and the challenges ahead. The Common Agricultural Policy (CAP) is crucial to long-term food security, and makes a significant contribution to the Commission's top priorities, such as investment, jobs and growth, climate change, internal market, digital single market, and others ( 4 ). It contributes to the sustainable development and modernisation of Europe's agriculture and the wider rural economy. It helps address the global challenge of ‘how to produce more, using less.
    The target public is the general public (in particular young people in urban areas) and/or farmers and other parties active in rural areas.
    The total budget earmarked for the co-financing of activities is estimated at EUR 2 500 000.
    Applications must be submitted by post (registered letter, the postmark serving as proof of the date of posting) or courier service.
    Funding shall take the form of a mixed financing composed of:
    — a reimbursement of maximum 50 % of the eligible direct costs actually incurred,
    — a flat-rate contribution of 7 % of the total eligible direct costs of the information measure is eligible under indirect costs, representing the beneficiary's general administrative costs which can be regarded as chargeable to the information measure.
    The grant amount (including the flat-rate for indirect costs) will be between EUR 50 000 and EUR 300 000.

  • Покана за набиране на предложения по Фонда за двустранни отношения, Програма БГ 12 „Домашно насилие и насилие основано на полов признак”, Норвежки финансов механизъм 2009 – 2014/
    Краен срок: по Мярка 2 – 1 декември 2015 г.
    В съответствие с Регламента за изпълнение на Норвежкия финансов механизъм 2009 – 2014 и с Програмното споразумение за финансиране на Програма БГ12, фондът ще финансира следните мерки:
    Мярка 1: търсене на партньори преди или по време на изготвяне на проектно предложение, което ще бъде подадено по някоя от горепосочените покани за набиране на проектни предложения и малки грантови схеми;
    Мярка 2: създаване на контакти, обмен, споделяне и предаване на знания, технология, опит и най-добри практики между Бенефициенти по горепосочените покани за набиране на проектни предложения, малки грантови схеми и предварително дефиниран проект и и организации от Държавата – донор.

  • Инициатива „Сподели урок"
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    ОУ „ Кочо Честеменски" - град Пловдив кани всички учители на територията на Република България да се присъединят към инициативата „Сподели урок". Дейността е част от реализирането на проект „Транснационално сътрудничество и споделяне на опит за подобряване качеството на образованието в училище", по програма Еразъм+ в партньорство с начално училище „Green Lane" в Бърнард Касъл, Великобритания.
    За споделянето на добри практики каним всеки колега – учител или педагогически съветни - да сподели своя опит, като представи урок с иновативни методи. Уроците трябва да бъдат разписани съгласно формуляр (може да бъде свален на български или на английски език от vlibrary.chestemenski.eu) и изпратени до 01.ХІІ.2015 г. на адрес [email protected]
    Всички уроци ще бъдат качени във виртуалната библиотека на проекта.
    За първите три училища, представили най-голям брой уроци, има предвидени награди. Всички участници ще получат сертификат за участие.
    Надяваме се с общи усилия да създадем интересно и полезно място за споделяне на добри практики за всички колеги от страната.

  • John S. Knight Journalism Fellowships
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Всяка година Стипендиантската програма за журналистика John S. Knight избира 20 стипендианти да прекарат една академична година в университета Станфорд.
    За: Журналисти с иновативни идеи за решаване на конкретно журналистическо предизвикателство.
    Стипендия: 65 000 щ.д., както и добавки за жилища, детски, здравно осигуряване и др.

  • Докторантура в International Max Planck Research School
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    За: кандидати, които притежават степен по биология, химия, физика, математика, компютърни науки, инженерство или други релевантни теми.
    Стипендия: финансирано изцяло PhD обучение и изследователска програма в невронауките.

  • Стипендии на Американската асоциация на жените в университетите
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Международните стипендии се присъждат за редовна форма на обучение или научни изследвания в Съединените щати на жени, които не са американски граждани или постоянно пребиваващи. Кандидатите трябва да са спечелили еквивалент на бакалавърска степен в САЩ до 30 септември 2014 г., и трябва да са кандидатствали в предложените от тях институции на обучение по времето на кандидатстването. До пет стипендии се предоставят за обучение втора година.

  • Thomson Reuters набира стажанти за лятото на 2016 г.
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Стажантската програма на Thomson Reuters приема кандидатури за летни стажове през 2016 г. Повечето места са в редакциите в Ню Йорк и Вашингтон, но също има възможност за работа и в други градове на САЩ. Продължителността на практиката е 10 седмици.
    Журналистическата програма включва съкратен курс по отразяването на новини от бизнеса, политиката и обществения живот като цяло. Всеки стажант ще бъде направляван от редактор, който ще се грижи за неговото обучение.
    Кандидатите трябва да са завършили най-малко две години от своето университетско образование, да имат определен журналистически опит и да притежават отлични умения в писането и комуникацията.

  • Стипендии за социални промени: Овластяване на социални визионери
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Kanthari - международен институт, в момента приема заявления за стипендии за създатели на социалната промяна от социални предприемачи. Предлага се 7-месечна лидерска програма с начало май 2016.
    Кандидатите следва да са навършили 22 години и да имат план за социален проект / проект, който ще създаде промяна начин на мислене в тяхната общност.

  • Natura 2000 Award
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Европейската комисия стартира наградата Натура 2000, за да отличи и насърчи най-добрите практики за опазване на природата в Европа. Наградата има за цел да представи успеха на мрежата Натура 2000 на вниманието на обществеността и да докаже нейната значимост за опазване на биологичното разнообразие в Европа. Инициативата възнаграждава постижения в управлението и популяризирането на мрежата и нейните цели.

  • The Venture – WIN THE RIGHT WAY
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Ако имате добра идея, която е не само печеливша бизнес платформа, но и има потенциал да промени света около нас, то The Venture е мястото, където тя може да бъде оценена, а в последствие - и добре финансирана.
    От 1 декември ще бъде отворена за кандидатстване платформата на Chivas – “The Venture – WIN THE RIGHT WAY”, в която могат да се регистрират желаещите да участват в инициативата и да спечелят финансиране на идеята си. Те ще се съревновават за награден фонд от 1 млн. долара.
    Условията за кандидатстване са участниците да имат навършени 25 години и идея за печеливш бизнес, която е приложима и социално значима.
    Всеки потенциален участник разполага и с възможността да обсъди идеята си, както и да получи ценни насоки и съвети за кандидатстването на серията от менторски срещи, които се организират от локалната инициатива на Venture.

  • Yale World Fellows Program
    Краен срок: 2 декември 2015 г.
    Yale World Fellows дава на 16 лидери в средата на кариерата им четири месеца ускорено развитие, възможост да допринесат за интелектуалния живот на Йейл, да участват в събития, да родят нови идеи, да бъдат провокирани.
    За: предприемачи, журналисти, активисти, художници и други професионалисти по цял свят.

  • European Foundations Award for Responsible Research & Innovation
    Краен срок: 7 декември 2015 г.
    Наградата цели да отличи изследователски практики (т.е. изследователски проекти и програми), в която изискванията за отговорни изследвания и иновации (напр. допустимост и критерии за оценка) успешно са интегрирани в процеса на научните изследвания.
    Ще бъдат връчени три награди от по 20 000 евро на университети, изследователски центрове, отделни учени, изследователски консорциуми, граждански организации и др.

  • Покана № 5 по мярка „Проекти за мобилност във висшето образование и науката“, програма BG09 „Фонд за стипендии на Европейското икономическо пространство“
    Краен срок: 8 декември 2015 г.
    Поканата е отворена за кандидати от всички области на висшето образование и научните изследвания до 8 декември 2015 г. за изпращане на кандидатури в съответните висши училища и научни организации.
    Министерството на образованието и науката публикува петата покана за набиране на кандидатури за индивидуални стипендии за мобилност по мярка „Проекти за мобилност във висшето образование“ на програма BG09 „Фонд за стипендии на Европейското икономическо пространство“. За стипендии за трансгранична мобилност с учебна цел, обмяна на опит и осъществяване на научни изследвания по настоящата покана могат да кандидатстват:
    - студенти, докторанти и специализанти, преподаватели, изследователи и административни служители от български висши училища и научни организации – за мобилност в страните от ЕИП ЕАСТ (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн);
    - студенти, докторанти и специализанти, преподаватели, изследователи и административни служители от висши училища и научни организации от страните от ЕИП ЕАСТ – за мобилност в България. Периодът за осъществяване на мобилностите по настоящата покана е пролетния/летния семестър на академичната 2015-2016 година.

  • Конкурс New Media Writing Prize 2015 за иноватори в дигиталните медии
    Краен срок: 11 декември 2015 г.
    Наградата за автори в новите медии на Bournemouth University (BU) Higher Education Corporation търси добра литература (художествена или нехудожествена) написана специално за четене / гледане на компютър или Mac, в интернет, или преносими устройства, IPAD или мобилен телефон. Това може да бъде кратък разказ, роман, стихотворение, документален или трансмедиен текст, използващ думи, изображения, филми или анимация, интерактивно.
    Независимо дали сте студент, професионалист, художник, писател, разработчик, дизайнер или любител, конкурсът е отворен за всички.

  • Покана за NordArt 2016 - изложба на съвременно изкуство, 04.06.–09.10.2016
    Краен срок: 15 декември 2015 г.
    NordArt е една от най-големите международни изложби на съвременно изкуство в Европа. Главният куратор и художник Wolfgang Gramm създава ежегодно всеобхватно произведение на изкуството, съставено от творби на около 250 избрани творци от цял свят.

  • Call for proposal Resource-efficient eco-innovative food production and processing SFS-08-2015-1
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time) Intermediate deadlines(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: To remain competitive, limit environmental degradation and optimise the efficient use of resources, the development of more resource-efficient and sustainable food production and processing, throughout the food system, at all scales of business, in a competitive and innovative way is required. Current food production and processing systems, especially in the SME sector, need to be revised and optimised with the aim of achieving a significant reduction in water and energy use, greenhouse gas emissions and waste generation, while at the same time improving the efficiency in the use of raw materials, increasing climate resilience and ensuring or improving shelf life, food safety and quality. New competitive eco-innovative processes should be developed, within the framework of a transition towards a more resource-efficient, sustainable circular economy.
    Scope: The SME instrument consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to phase 1 with a view to applying to phase 2 at a later date, or directly to phase 2.
    In phase 1, a feasibility study shall be developed verifying the technological/practical as well as economic viability of an innovation idea/concept with considerable novelty to the industry sector in which it is presented (new products, processes, design, services and technologies or new market applications of existing technologies). The activities could, for example, comprise risk assessment, market study, user involvement, Intellectual Property (IP) management, innovation strategy development, partner search, feasibility of concept and the like to establish a solid high-potential innovation project aligned to the enterprise strategy and with a European dimension. Bottlenecks in the ability to increase profitability of the enterprise through innovation shall be detected and analysed during phase 1 and addressed during phase 2 to increase the return in investment in innovation activities. The proposal should contain an initial business plan based on the proposed idea/concept.
    The proposal should give the specifications of the elaborated business plan, which is to be the outcome of the project and the criteria for success. Funding will be provided in the form of a lump sum of EUR 50,000. Projects should last around 6 months.
    In phase 2, innovation projects will be supported that address the specific challenge of Sustainable Food Security and that demonstrate high potential in terms of company competitiveness and growth underpinned by a strategic business plan. Activities should focus on innovation activities such as demonstration, testing, prototyping, piloting, scaling-up, miniaturisation, design, market replication and the like aiming to bring an innovation idea (product, process, service etc.) to industrial readiness and maturity for market introduction, but may also include some research.

  • Call for proposal Horizon 2020 dedicated SME Instrument -ICT-37-2015-1
    Topic: Open Disruptive Innovation Scheme (implemented through the SME instrument)

    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time)Intermediate deadlines(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: The challenge is to provide support to a large set of early stage high risk innovative SMEs in the ICT sector. Focus will be on SME proposing innovative ICT concept, product and service applying new sets of rules, values and models which ultimately disrupt existing markets.
    The objective of the ODI is threefold:
    - Nurture promising innovative and disruptive ideas;
    - Support their prototyping, validation and demonstration in real world conditions;
    - Help for wider deployment or market uptake.
    Proposed projects should have a potential for disruptive innovation and fast market up-take in ICT.
    In particular it will be interesting for entrepreneurs and young innovative companies that are looking for swift support to their innovative ideas.
    The ODI objective will support the validation, fast prototyping and demonstration of disruptive innovation bearing a strong EU dimension.
    Scope: ODI will be implemented through the SME instrument which consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to Phase 1 with a view to applying to Phase 2 at a later date, or directly to Phase 2.

  • Call for proposal Resource-efficient eco-innovative food production and processing SFS-08-2015-1
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time) Intermediate deadlines(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time) 17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time) 17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Specific Challenge: To remain competitive, limit environmental degradation and optimise the efficient use of resources, the development of more resource-efficient and sustainable food production and processing, throughout the food system, at all scales of business, in a competitive and innovative way is required. Current food production and processing systems, especially in the SME sector, need to be revised and optimised with the aim of achieving a significant reduction in water and energy use, greenhouse gas emissions and waste generation, while at the same time improving the efficiency in the use of raw materials, increasing climate resilience and ensuring or improving shelf life, food safety and quality. New competitive eco-innovative processes should be developed, within the framework of a transition towards a more resource-efficient, sustainable circular economy.
    Scope: The SME instrument consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to phase 1 with a view to applying to phase 2 at a later date, or directly to phase 2.
    In phase 1, a feasibility study shall be developed verifying the technological/practical as well as economic viability of an innovation idea/concept with considerable novelty to the industry sector in which it is presented (new products, processes, design, services and technologies or new market applications of existing technologies). The activities could, for example, comprise risk assessment, market study, user involvement, Intellectual Property (IP) management, innovation strategy development, partner search, feasibility of concept and the like to establish a solid high-potential innovation project aligned to the enterprise strategy and with a European dimension. Bottlenecks in the ability to increase profitability of the enterprise through innovation shall be detected and analysed during phase 1 and addressed during phase 2 to increase the return in investment in innovation activities. The proposal should contain an initial business plan based on the proposed idea/concept.
    The proposal should give the specifications of the elaborated business plan, which is to be the outcome of the project and the criteria for success. Funding will be provided in the form of a lump sum of EUR 50,000. Projects should last around 6 months.
    In phase 2, innovation projects will be supported that address the specific challenge of Sustainable Food Security and that demonstrate high potential in terms of company competitiveness and growth underpinned by a strategic business plan. Activities should focus on innovation activities such as demonstration, testing, prototyping, piloting, scaling-up, miniaturisation, design, market replication and the like aiming to bring an innovation idea (product, process, service etc.) to industrial readiness and maturity for market introduction, but may also include some research.

  • Call for proposal Innovative mobile e-government applications by SMEs
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time)Cut-off date(s)18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    The scope of this call is to provide support to innovative SMEs, including start-ups, for the design and creation of innovative applications, in order to foster the delivery of mobile public services.
    Specific Challenge:
    Current societal and economic challenges as well as rising expectations to reduce the burden on users, put pressure on all public administrations to provide efficient, open and citizen-centric public services.
    Due to the increased use of mobile technology as well as the increasing availability of public information, data and online services, public services can be transformed. Coupling open public data and services with information and services offered by the private sector can lead to innovative, user-friendly and personalised services that can be accessed easily.
    Because of their size, knowledge and agility, SMEs are key actors for the provision of those innovative services. The "apps" market for mobile devices is a very dynamic market, which mostly lacks application specifically for the public sector. Engaging SMEs into the potentially huge public sector innovation market is a challenge for local and regional public authorities. The scope of this action is to provide support to innovative SMEs, including start-ups, for the design and creation of innovative applications, in order to foster the delivery of mobile public services.
    The aim is to help the interaction of citizens and businesses with public administrations. This may be done through the combination of public and private sector services, through mobile technologies. Although they may be first piloted in a local context – with the involvement of public administrations and end users - the solutions need to ensure replicability, also taking into account multi-lingualism and, where necessary, the cross-border dimension. Scalability and sustainability issues are to be considered.
    Scope: The SME instrument consists of three separate phases and a coaching and mentoring service for beneficiaries. Participants can apply to phase 1 with a view to applying to phase 2 at a later date, or directly to phase 2.

  • Нов прием по набиране на заявки от работодатели по схема „Младежка заетост”
    Краен срок: 31 декември 2015 г. или до изчерпване на финансовия ресурс по схемата
    Заявките се подават по улеснен за работодателите образец, утвърден за новия прием от Управляващия орган. Процедурата по одобряване на заявките се извършва текущо, за разлика от предишния прием, с цел да се избегне забавяне при подбора и оценката на работодателите.
    Редуциран е броят на документите, които трябва да бъдат подадени, след одобрение на заявката, при определяне допустимостта на работодателя с цел сключване на договор за заетост.
    Схемата „Младежка заетост” дава възможност на работодателите да наемат младежи в две основни направления:
    - Стажуване: Работодателят или определен от него служител да изпълнява ролята на наставник на наетия по схемата младеж. Целта е максимално усвояване на практически умения по придобита професия или специалност в рамките на стажа;
    - Обучение по време на работа: По време на работния процес тече и обучение на служителя по определена професия или специалност, като за целта се предвижда работодателят или определен от него служител да изпълнява ролята на наставник на включения в обучение по време на работа младеж.

  • Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-1.001-039 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020“
    Крайни срокове за кандидатстване с инвестиционна програма: 15-30 септември 2015 г.; 15-31 декември 2015 г.; 15-31 януари 2016 г.; 15-31 март 2016 г.
    Крайни срокове за кандидатстване с проектни предложения: текущо до 31 май 2019 г. като до 31 май 2016 г. всяка община следва да подаде проектни предложения за минимум 50% от бюджета на града по процедурата

    Цел на настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е да се подкрепи реализацията на Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие, насочени към устойчиво и трайно преодоляване на високата концентрация на икономически, природни и социални проблеми в 39 града от 1-во, 2-ро, 3-то йерархично ниво в съответствие с Националната концепция за пространствено развитие на България за периода 2013-2025 г.
    Конкретни цели на процедурата, в съответствие с отделните инвестиционнни приоритети:
    - Да се повиши енергийната ефективност и да се достигне най-малко клас на енергопотребление „С“ в жилищния сектор, в студентските общежития и в административните сгради на държавната и общинската администрация;
    - Да се повиши качеството на живот, социалното включване и подобряването на екологичната среда чрез благоустрояване на физическата среда в градовете;
    - Да се подобри инвестиционната активност чрез възстановяване на зони с потенциал за икономическо развитие;
    - Да се осигури подходяща социална инфраструктура, включително съвременни социални жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от населението;
    - Да се подобрят условията за достъп до културен живот;
    - Да се обнови и модернизира общинската образователна инфраструктура;
    - Да се създаде по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия и възможности за алтернативни форми на транспорт.

  • Докторска програма в Okinawa Institute of Science and Technology OIST
    Краен срок: 31 декември 2015 г.
    С повече от половината от OIST студенти и преподаватели, идващи от извън Япония, OIST предлага най-високо ниво на образование в истинска международна среда.

  • Caplan Foundation Childhood Grants for Innovative, Creative Projects and Programs
    Краен срок: 31 декември 2015 г.
    Фондацията осигурява финансиране в следните области:
    - Ранно детско развитие: най-добри практики и възпитание на децата и модели, които предоставят творческа, грижовна среда и гарантират добруването на всички деца.
    - Ранна детска възраст - образование и игра: подобряване качеството на преподаване и учене чрез разработване на иновативни учебни програми и научни изследвания, базирани на педагогически стандарти, както и дизайн на учебни материали и игри, развиващи въображението.
    - Образование за родителите: обучение на родителите на психология на развитието, отглеждане на дете в условия на културни различия, педагогика, въпроси, свързани със здравето, пренатални грижи и хранене, както и програми, които осигуряват както когнитивна, така и емоционална подкрепа на родителите.
    Заинтересованите кандидати трябва да подадат писмо за интерес, одобрените се поканват да представят пълни предложения.

  • Докторантура в Institute of Science and Technology, Виена
    Краен срок: 8 януари 2016 г.
    За студенти, които имат бакалавърска или магистърска степен в следните (или интердисциплинарни) области:
    - Биология;
    - Информатика;
    - Невронауки;
    - Математика;
    - Физика;
    - Интердисциплинарни или свързани области.
    Трябва да владеят английски устно и писмено.

  • Докторски стипендии в Университета на Оксфорд
    Краен срок: 8 януари 2016 г.
    MRC Weatherall Institute of Molecular Medicine (WIMM) осигурява 4-годишни стипендии на докторанти, за обучение с начало октомври 2016 г.
    Интервюта ще се проведат на 25 и 26 януари 2016 г.
    За: Изявени студенти от всяка националност.
    Стипендия: 18 000 паунда годишно плюс университетски такси.

  • Годишни награди за отговорен бизнес 2015
    Краен срок: 15 януари 2016 г.
    Създадени през 2003 г., Наградите за отговорен бизнес имат за цел да популяризират социалноотговорното поведение на бизнеса в България. Те са признание за усилията на тези компании, които развиват успешно проекти в областта на корпоративната социална отговорност и същевременно се стремят да насърчат останалите бизнес представители да развиват активна социална политика. За Годишните награди за отговорен бизнес на БФБЛ могат да бъдат номинирани компании и организации от цялата страна, независимо дали са членове на Форума или не.
    Категориите:
    - Инвеститор в човешкия капитал
    - Инвеститор в обществото
    - Инвеститор в знаниетоИнвеститор в околната среда
    - Маркетинг, свързан с кауза
    - Цялостна КСО политика на малко и средно предприятие
    - Специалната награда: Един от всички номинирани проекти ще спечели специалната награда Еngage за ангажираност и участие на служителите в общественополезен проект на компанията.

  • Start-up Scholarships for MA Graduates
    Краен срок: 15 януари 2016 г.
    Ако имате степен по социология, история, политически науки, социална антропология или джендър изследвания, кандидатствайте за стипендия, предлагана от Bielefeld Graduate School in History and Sociology (BGHS) и прекарайте четири месеца в Германия.
    Стипендия е 1200 евро месечно.

  • Hansen Summer Institute on Leadership and International Cooperation, 29 юни - 25-ти юли 2016, Сан Диего, Калифорния
    Краен срок: 15 януари 2016 г.
    Програмата включва обучение в най-новите техники за разрешаване на конфликти, посредничество и интер-културен мениджмънт. Летният институт Hansen има за цел да предостави на участниците на "инструментариум за лидерство" за разрешаване на конфликти и изграждане на по-добро бъдеще за техните страни.
    За: Студенти на възраст между 20- 25 години с 2 години колеж / университет или студенти с професионален интерес към международните отношения, дипломацията, международното икономическо развитие или свързаните с тях области, от САЩ и извън САЩ.

  • Стипендии за студенти в Graduate Institute in Geneva
    Краен срок: 15 януари 2016 г.
    The Graduate Institute Женева в Швейцария е най-старата институция в света, изцяло посветена на подготовката на студенти за международна кариера, включително работни места в университетите. Институтът предлага дисциплинарни и интердисциплинарни учебни програми за докторска степен, магистър и двойна магистърска степен.

  • Конкурс на ООН за плакат за мир
    Краен срок: 24 януари 2016 г.
    Конкурсът е инициатива на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването, за да отбележи 70-годишнината от първата резолюция на Общото събрание на ООН, посветена на премахването на ядрените оръжия и всички оръжия за масово унищожение. Основната цел на конкурса е да се повиши осведомеността за необходимостта от ядрено разоръжаване и за насърчаване на свят, свободен от ядрени оръжия.
    За: всеки на всякаква възраст от цял свят.
    Награда: първа - 3000 щ.д., втора - 2000 щ.д., трета - 1000 щ.д.

  • Software Developer Intern at Google
    Краен срок: 29 февруари 2016 г.
    Търсят се инженери, които носят свежи идеи от всички области.
    За: хора, които в момента работят върху магистърска или докторска степен по компютърни науки или свързана с тях техническа област.
    Стажът ще бъде в Канада.

  • BG16M1OP002-2.001 - Проектиране и изграждане на компостиращи инсталации за разделно събрани зелени и/или биоразградими отпадъци, вкл. осигуряване на необходимото оборудване и на съоръжения и техника за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци
    Краен срок: 1 август 2016 г. 23:59 ч.
    Целта на предоставяната безвъзмездна финансова помощ по процедурата е подпомагане изпълнението на специфичната цел за намаляване на количеството депонирани зелени и/или биоразградими битови отпадъци чрез разделното им събиране и рециклиране. Чрез изпълнение на мерките по процедурата ще се подпомогне постигането на националните цели, заложени в българската нормативна уредба и в Националния план за управление на отпадъците за периода 2014-2020 г., за ограничаване количеството на депонираните биоразградими отпадъци до 2020 г. до 35% от общото количество на същите отпадъци, образувани към 1995 г., и за увеличаване до края на 2020 г. на дела разделно събрани и оползотворени битови биоотпадъци на ниво регион до не по-малко от 50 % от количеството на битовите биоотпадъци, образувани в региона през 2014 г.
    Очакваният резултат от изпълнение на мерките по процедурата, съвместно с други мерки по приоритетна ос 2 „Отпадъци“, е до 2018 г. да бъде осигурен допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъци най-малко 20 000 т/год., а до 2023 г. - 105 000 т/год.
  • BG16RFOP001-8.001 „Бюджетна линия за 39 общини – бенефициенти по Приоритетна ос 8 на ОПРР 2014-2020”
    Краен срок: НЕПРИЛОЖИМО
    Цел на настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е да се подкрепят 39 общини за градовете от 1-во до 3-то ниво, съгласно Национална концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 г., предназначена за финансиране на разходи с цел обезпечаване на дейностите им по управление и изпълнение на инвестиционните им програми за периода до 2023 г. и функциите им на междинни звена по Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“ на Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г.
    ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
    1. Актуализиране на системи за финансово управление и контрол с оглед изпълнение и управление на инвестиционните програми на 39-те града спрямо функциите им по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-1.001-039 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020”;
    2. Възнаграждения на екипите за изпълнение на инвестиционни програми по процедура BG16RFOP001-1.001-039 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020“;
    3. Възнаграждения на екипите на Междинните звена на ОПРР 2014-2020 с оглед реализацията на процедура BG16RFOP001-1.001-039 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020“;
    4. Наемане на външни за Междинните звена оценители и помощник-оценители за оценка на проектни предложения по процедура BG16RFOP001-1.001-039 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020“;
    5. Техническа помощ за създаване на градски мрежи и участие в прояви на равнище ЕС, свързани с интегрирано градско устойчиво развитие;
    6. Участие в програми за обмен на опит и добри практики.

  • Food-Scanner Prize
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2015-а година.
    Награден фонд: 1 млн. евро
    Целта е да се отвори пазарът на електронното здравеопазване с решения, които подкрепят гражданите в приемането на по-активен начин на живот и за подобряване на тяхното здраве чрез по-добро наблюдение на приема на храна.

  • Collaborative Sharing of Spectrum Prize
    Награден фонд: 0.5 млн. евро
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2015-а година.
    Целта е да се предложат иновативни но изпълними решения, които дават възможност за значително подобряване на използването на ограничените ресурси от радиочестотния спектър, като по този начин намирайки решение на очакваната криза в капацитета на безжичните мрежи се при очаквания бум на трафика и ползването.

  • Breaking the optical transmission barriers Prize
    Награден фонд: 0.5 млн. евро
    Конкурсът започва в края на 2014-а и завършва в началото на 2016-а година.
    Наградата трябва да отличи революционни решения в областта на оптичните влакна, които да намерят своето място в бъдещите оптични мрежи.

  • Награда за намаляване употребата на антибиотици
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва през пролетта на 2016-а година.
    Награден фонд: 1 млн. евро
    Основните цели са: да се намали ненужната употреба на антибиотици при вирусни инфекции на горните дихателни пътища, или липса на инфекции; да се намалят разходите и страничните ефекти, свързани с употребата на антибиотици; намаляване на появата на резистентни на антибиотици организми; да се даде възможност на доставчиците на здравни грижи да се възползват от ранни и информирани решения в управлението на инфекции на горните дихателни пътища (бързото започване и прекратяване на лечението) и да се улесни решението на доставчика на здравни грижи да не се предписват антибиотици при вирусни инфекции и за улесняване на пациентите приемане на не приемате антибиотици за вирусни инфекции; да се справи с широко разпространените и значими за здравеопазването респираторни инфекции.

  • Награда за намаляване на замърсяването на въздуха
    Награден фонд: 3 млн. евро
    Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2018-а година.
    Целта на наградата е да се намали замърсяването на въздуха в градските райони чрез развитие на иновативни решения. Тези решения трябва да бъдат достъпни и устойчиви, и те трябва да докажат, че могат ефективно да премахнат и / или предотвратят образуването на прахови частици в атмосферата (изпускателни системи на превозните средства не са включени).

  • #H2020-MSCA COFUND - CO-FUNDING OF REGIONAL, NATIONAL AND INTERNATIONAL PROGRAMMES
    Краен срок: 01-10-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    Objective:
    The COFUND scheme aims at stimulating regional, national or international programmes to foster excellence in researchers' training, mobility and career development, spreading the best practices of Marie Sk?odowska-Curie actions.
    This will be achieved by co-funding new or existing regional, national, and international programmes to open up to, and provide for, international, intersectoral and interdisciplinary research training, as well as transnational and cross-sectoral mobility of researchers at all stages of their career.
    Scope:
    Each proposal funded under the COFUND scheme shall have a sole participant that will be responsible for the availability of the necessary matching funds to execute the proposal.
    Participants submit multi-annual proposals for new or existing doctoral programmes or fellowship programmes that may be run at regional, national or international level. The evaluation is organised in two different panels: A) Doctoral programmes and B) Fellowship programmes. Support cannot be awarded to researchers who are already permanently employed at the host organisation.

  • Награда на ЕС за жени новатори
    Краен срок: 20 октомври 2015 г.
    Целта на конкурса е да отличи три жени, автори на новаторски продукти или услуги, с цел популяризиране на приноса на жените изследователи към предприемачеството и иновациите.
    Кандидатките трябва да са основателки или съоснователки на действаща компания, регистрирана преди 1 януари 2013.

  • Награда за дизайн на Lexus 2015
    Краен срок: 3 ноември 2015 г.
    Темата за участие в конкурса 2015 г. е "Сетива" и творци от всички области са поканени да представят своите идеи, които излизат извън рамките на овладяването на вид, форма и функция, имащи нещо общо със сетивата – зрение, слух, обоняние, вкус, осезание.

  • Energy Globe Awards
    Краен срок: 20 ноември 2015 г.
    Допустими за участие са проекти с фокус върху спасяването ресурси, подобряване на въздуха, почвата или качеството на водата, повишаване на енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници, принос към борбата с изменението на климата. Нито един проект ге е твърде малък и не е твърде голям.
    Проектите могат да бъдат представени от частни лица, както и фирми, организации и публични органи.

  • Европейци за мир
    Краен срок: 1 декември 2015 г.
    Фондация "Възпоминание, отговорност и бъдеще" (Фондация EVZ) насърчава проекти на млади хора от Германия и страните от Централна, Източна и Югоизточна Европа, както и от Израел в програма ЕВРОПЕЙЦИ ЗА МИР от 2005 г. насам. Фондацията кани училищни и младежки групи, които да работят в международни партньорства за финансиране на техен съвместен проект.
    ЕВРОПЕЙЦИ ЗА МИР укрепва историческото съзнание и активната ангажираност на младите хора за правата на човека и международното разбирателство.
    Могат да бъдат финансирани разходи за пътуване, разходи за настаняване и храна, оборудване и материали за работа и представяне на резултатите от проекта, и др., извършени през периода 1 юли 2016 г. и 31 август 2017 г.
    България е избираема страна.

  • Магистърска програма "Международни изследвания за мир" към Университета Нотр Дам
    Краен срок: 15 декември 2015 г.
    Магистърската програма на Kroc Institute към Университета Нотр Дам ще ви подготви за кариера в държавната политика, политическа промяна, организационно управление или анализ на конфликти и трансформация.
    За: кандидати с изключителни академични постижения, както и на работа / доброволчество в области, свързани с мира и справедливостта.
    Стипендия: за обучение, настаняване и разходи за издръжка, подкрепа за стаж.

  • Финансиране за малки и средни предприятия
    Краен срок: 16 декември 2015 г.
    Oценка на техническата осъществимост и пазарен/търговски потенциал на иновация, която предприятието иска да разработи и комерсиализира.
    Продължителност: 6 месеца Размер на безвъзмездната помощ:
    Размерът зависи от типа проект, за който се кандидатства:
    Проекти от Фаза 1 (Оценка и проучване за осъществимост) се финансират с обща сума до 50 000 евро и до 70% от общите разходи по проекта;
    Проекти от Фаза 2 (Разработване на иновации и демонстрационни цели) се финансират в рамките на 500 000 до 2 500 000 евро и до 70% от общите разходи по проекта;
    По проекти от Фаза 2 ще се финансират: Иновационни проекти, подкрепени от подробно разработени бизнес планове. Това включва: разработване на протототипи, дизайн, тестване и изпитване, демонстрации, раработване на пилотни линии, както и други дейности, насочени към довеждане на иновацията до инвестиционна фаза и реализация на пазара.
    Продължителност: 1-2 години
    И по двете фази се финансират проекти, които следва да попадат в някоя от изброените тематични области (общо 13 на брой).
    Кой може да кандидатства: Най-малко едно малко или средно предприятие.

  • H2020 INSO-10-2015-1 SME business model innovation call for proposal
    Краен срок: 16-12-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    The specific challenge addressed by this topic is to enable SMEs - in traditional sectors, such as manufacturing industries, in sectors of particularly rooted in Europe’s history such as cultural heritage as well as in new sectors including different services and creative industries, and the social economy – to innovate and grow across traditional boundaries, through new business models and organisational change. The international dimension is included. For instance, this can involve drawing on successful business models in different sectors in the global market, and developing them for use by European SMEs in the same or different sectors. It can also involve reverse innovation in business models, where models initially created in Europe and becoming successful elsewhere, are supported to return to Europe. For business model innovation in the broad area of food, it is foreseen to organize several events in the autumn of 2015 within an appropriate European level forum. Of particular importance for the new business models will be user-oriented services, cultural heritage related services, social services and tourism.
    Total Call Budget 26,557,000 euros
    Intermediate deadlines(s):
    18-03-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    17-06-2015 17:00:00 (Brussels local time)
    17-09-2015 17:00:00 (Brussels local time)

  • Two prizes of € 500,000 are on offer for breaking the optical transmission barriers and collaborative spectrum sharing, through the EU's Horizon 2020 Framework Programme for Research and Innovation
    The aim is to develop and demonstrate solutions to societal or technological challenges that have not yet been met.
    Contestants including innovators, SMEs and non-profit organisations acting alone or together with other entities, can formally register for the competition starting from May 2015.
    The deadlines for submissions are:
    17 December 2015 for Collaborative spectrum sharing prize and
    15 March 2016 for Breaking the optical transmission barriers prize.

  • United Nations/Ranan Lurie Political Cartoon Awards
    Краен срок: 31 декември 2015 г.
    Конкурсът за политическа карикатура ще отличи най-добрите политически карикатури, отразяващи духа и принципите на Организацията на обединените нации, които отразяват значението на човешкото достойнство, на взаимното уважение и приятелство между народите, както и икономическите мотиви и екологичните отговорности един към друг.
    Конкурсът носи името на политическия карикатурист Ранан Лури и се организира ежегодно от 2005 г. насам.

  • HIPA Photography Competition: Улавяне на щастието във всекидневния живот
    Краен срок: 31 декември 2015 г.
    Иновативни фотографи на възраст над 18 години са поканени да представят най-доброто от творбите си по основната тема "Щастие", както и на други три теми:
    - Живот в дивото;
    - Баща и син;
    - Обща тема.

  • Две стажантски позиции за студенти с хуманитарен профил в БДФ
    Краен срок: 31 декември 2015 г.
    БДФ стартира стажантска програма. Стажантите ще имат възможност да получат обучение и практика. Стажът е минимум 1 месец, максимум 3 месеца, в зависимост от договорката между стажанта и ръководителя на програмата. В края на стажа стажантите ще получат сертификат за изработеното време.

  • BG05M90PO001-2.002 „Независим живот”
    Краен срок: Процедурата е с три срока за кандидатстване:
    - до 10 юни 2015 г., 23,59 часа;
    - до 10 юли 2015 г., 23,59 часа;
    - до 06 януари 2016 г., 23,59 часа.

    Министерството на труда и социалната политика в качеството си на Управляващ орган по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г., обяви процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M90PO001-2.002 „Независим живот” с Конкретни бенефициенти общините и районите на общини в Р България.
    Целта на процедурата е: Подобряване качеството на живот и на достъпа до услуги за социално включване в отговор на комплексните потребности, включително и здравни, на хора с увреждания и хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване с цел преодоляването на последиците от социалното изключване и бедността. От друга страна операцията има за цел дапредостави възможности за връщането на реалния пазар на труда на лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания.
    Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура е 150 000 000 лв.

  • 2016 Sony World Photography Awards
    Краен срок: 12 януари 2016 г.
    2016 Sony World Photography Awards, най-големият конкурс за фотография в света, организиран от World Photography Organisation, очаква кандидати. Всяка година той привлича нови таланти и утвърдени творци и представя най-добрата съвременна фотография в света от последните 12 месеца.
    Категориите са: актуални въпроси; природата и дивите животни; изкуства и култура, портретни снимки; съвременни проблеми; спорт; пейзажи; натюрморт; начин на живот; архитектура, и още.
    За 2016 има пет секции на Световните награди за фотография на Sony:
    - Професионална;
    - Отворена;
    - Младежка;
    - Национални награди;
    - Студентски фокус.
    За: фотографи от всички възрасти, опит и ниво на професионализъм.
    Награди: до 25 000 щ.д., дигитална екипировка Sony, и др.

  • 6 стипендии за околна среда в Харвард
    Краен срок: 13 януари 2016 г.
    Университетският център за околната среда на Харвард се очаква да даде шест стипендии за 2016 г. Центърът ще организира съвместни извънкласни занимания, за да гарантира, че стипендиантите ще се опознаят помежду си, както и работата на другите.
    За: кандидати с докторска степен или еквивалентна във всяка област, които са получили вече своята степен в периода май 2012 г. и август 2016 г.
    Стипендия: 62 000 щ.д. годишно, здравно осигуряване допустимост, до 2500 щ.д. възстановяване на пътни разходи и 2500 щ.д. надбавки за пътуване и други професионални разходи.

  • Национален конкурс за детски рисунки "Св. Трифон Зарезан" - Сунгурларе 2016
    Краен срок: 15 януари 2016 г.
    За ученици от 7 до 18 години, разпределени в три възрастови групи: 7-10г. ; 11- 14г.; 15 – 18 г.
    Тематичен обхват:
    - Обреди и ритуали за „Св.Трифон Зарезан” от различни краища на България.
    - Предания и митове, свързани с плодородието, с виното и винопроизводството.
    Жанров обхват:
    В конкурса могат да участват творби на:
    - живописта;
    - графика (рисунка, карикатура);
    - скулптура;
    - приложно-декоративни творби и проекти.
    Материали и техники: По избор.
    Формат на листа:
    - А 4 или блок № 4;
    - 35 х 50 см – без паспарту.

  • Fellowships at the Center for International Security and Cooperation, Станфорд
    Краен срок: 15 януари 2016 г.
    Центърът за международно сътрудничество и сигурност (CISAC) е интердисциплинарна общност на учени, посветени на изследване на международните теми за сигурност, научни изследвания, обучение, както и обучение на следващото поколение на специалисти по сигурността, които да влияят върху политиката в международната сигурност, както и върху разработването на по-информирана обществена дискусия.
    CISAC приветства кандидати от академичните среди, обществените политики, специалисти юристи, както и експерти от военни, правителствени или международни организации. CISAC приветства като кандидати жени, представители на малцинствата и гражданите на всички страни.

  • ПРОГРАМА „Съгради промяна“ - Насоки за кандидатстване
    Краен срок: модул 1: 11 октомври 2015 г.; модул 2: 17 януари 2016 г.
    Програма „Съгради промяна“ на фондация „ЕкоОбщност“ е насочена към изграждане и увеличаване на капацитета на формални и неформални организации и граждански групи, работещи в областта на околната среда и обществената промяна. Целта е в дългосрочен план да се подобрят техните експертни и организационни възможности за справяне с екологичните проблеми в средата, в която живеят; да се развият и надградят уменията им за мотивиране и привличане на местните общности за включване в граждански инициативи и да се насърчи взаимодействието им с местната власт и други институции, имащи отношение към конкретен екологичен проблем. Програмата се изпълнява с подкрепата на фондация „Чарлз Стюарт Мот”.
    Програмата цели да насърчи и подпомогне гражданското участие и активност за разпознаване, определяне и решаване на проблеми, свързани с опазването и възстановяването на екологичния баланс на местно ниво и да съдейства за повишаване на уменията и компетенциите на одобрените кандидати в тази сфера. Приоритет на програмата е да подпомогне развитието и дългосрочното укрепване на капацитета на граждани, граждански групи и организации, работещи в мрежи с цел да: осигури възможност за включване и обучения на нови участници (граждани), които да подпомагат дейностите в обществена полза; развие възможностите им за общуване и координиране на действия по даден проблем.
    Основни целеви групи, които Програмата ще подкрепи, са:
    - Хора и граждански организации, потърпевши от нарушено екологично равновесие в жизнената им среда;
    - Хора и организации, свидетели на развиващ се екологичен проблем и желаещи да се включат в решаването му;
    - Младежи и организации, работещи с млади хора, които имат желание да се ангажират с решаване на проблем на жизнената среда и да спомогнат за работа в мрежа на млади хора;
    - Формални и неформални групи, желаещи да променят дадена проблемна ситуация и да провокират други за включване в решаването й.
    Модул 1 – ГРАЖДАНСКИ ИНИЦИАТИВИ
    - Срок за кандидатстване по модул 1: до 24:00 ч. на 11 октомври 2015 г.
    - Максимален размер на финансирането на проект по модул 1: 4500 лв.
    - Период за изпълнение на одобрените проекти: 16 ноември 2015 – 15 юли 2016 г.
    Модул 2 – МЛАДЕЖКИ ИНИЦИАТИВИ
    - Срок за кандидатстване по модул 2: проектопредложения ще се приемат и оценяват текущо (по реда на получаването) от 1 октомври 2015 до 17 януари 2016 г. или до изчерпване на максималния индикативен бюджет от 25000 лв. по този модул на Програмата.
    - Максимален размер на финансирането на проект по модул 2: 2500 лв.
    - Период за изпълнение на одобрените проекти: 15 ноември 2015 – 15 юли 2016 г.
    С проектни предложения в конкурса могат да участват:
    - Организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и Закона за народните читалища (ЗНЧ) или техни клонове.
    - Неформални граждански групи (вкл. младежи до 30 години), инициативни групи и комитети, в случай че разполагат с партньор, регистриран по ЗЮЛНЦ или ЗНЧ, който може да бъде гарант при одобрение на проекта на групата/комитета.
    Една организация или неин клон може да кандидатства само с един проект.
    За местни и регионални проекти предимство ще имат организации или техни клонове, които участват с проект, приоритетно засягащ общности от територията на административната област, в която са регистрирани и работят.

  • Покана за набиране на проектни предложения по Програмата Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България-Сърбия
    Краен срок: 18 януари 2016 г.
    Приоритетна ос 1. Устойчив туризъм:
    - Специфична цел 1.1. Туристическа атрактивност;
    - Специфична цел 1.2. Трансграничен туристически продукт;
    - Специфична цел 1.3. Хора за хора и работа в мрежа.
    Приоритетна ос 2. Младежи:
    - Специфична цел 2.1. Умения и предприемачество;
    - Специфична цел 2.2. Хора за хора и работа в мрежи.
    Приоритетна ос 3. Околна среда:
    - Специфична цел 3.1. Съвместно управление на риска;
    - Специфична цел 3.2. Опазване на природата.

  • Покана за представяне на предложения, 2016 г. — EAC/А04/2015 Програма „Еразъм+“
    Краен срок: различни за различните дейности от 21 януари до 4 октомври 2016 г.
    Настоящата покана за представяне на предложения обхваща следните действия от програмата „Еразъм+“:
    Ключово действие 1 (КД1) — Образователна мобилност за граждани
    - Мобилност за граждани в областта на образованието, обучението и младежта
    - Съвместни магистърски степени „Еразмус Мундус“
    - Мащабни събития, свързани с Европейската доброволческа служба
    Ключово действие 2 (КД2) — Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики
    - Стратегически партньорства в областта на образованието, обучението и младежта
    - Алианси на познанията
    - Секторни алианси на уменията
    - Изграждане на капацитет в областта на висшето образование
    - Изграждане на капацитет в областта на младежта
    Ключово действие 3 (КД3) — Подкрепа за реформиране на политиката
    - Структуриран диалог: срещи между младежи и лица, отговорни за вземането на решения в областта на младежта
    - Дейности „Жан Моне“
    - Катедри „Жан Моне“
    - Модули „Жан Моне“
    - Центрове за високи постижения „Жан Моне“
    - Подкрепа по инициативата „Жан Моне“ за сдружения
    - Мрежи „Жан Моне“
    - Проекти „Жан Моне“
    Спорт
    - Партньорства за сътрудничество
    - Малки партньорства за сътрудничество
    - Европейски спортни събития с нестопанска цел
    Могат да кандидатстват всички публични или частни органи, които осъществяват дейност в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, могат да кандидатстват за финансиране по програма „Еразъм+“. Освен това групи от млади хора, които участват в работа с младежи, но не непременно в рамките на младежка организация, могат да кандидатстват за финансиране за образователна мобилност за млади хора и за специалисти, работещи с младежи, както и за стратегически партньорства в областта на младежта.

  • Първа покана за набиране на проектни предложения по Програмата Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България-Македония
    Краен срок: 16:00 часа българско време на 25 януари 2016 г.
    Общата цел на Програмата е засилване на трансграничното сътрудничество между хората и институциите в региона с цел съвместно справяне с общите предизвикателства и използване на неоползотворения потенциал за развитие на трансграничния регион чрез ефикасно използване на ресурсите.
    Общата сума на Първата покана за набиране на проектни предложения е 7.240.469,00 евро.
    Поканата дава възможност на партньорите от двете страни (общини, неправителствени организации, организации за подкрепа на бизнеса, образователни, научни и културни институции и др.) да кандидатстват със съвместни проекти.
    Проектните предложения трябва да отговарят на една от следните приоритетни оси и специфични цели на Програмата:
    • Приоритетна ос 1. ОКОЛНА СРЕДА
    - Специфична цел 1.1. Опазване на околната среда и устойчиво използване на природните ресурси в трансграничния район;
    - Специфична цел 1.2. Предотвратяване и смекчаване на последиците от природни и причинени от човека бедствия с трансграничен характер и въздействие.
    • Приоритетна ос 2. ТУРИЗЪМ
    - Специфична цел 2.1. Увеличаване на туристическия потенциал в региона чрез сътрудничество за по-добро опазване и устойчиво използване на природното и културното наследство;
    - Специфична цел 2.2. Подобряване на конкурентоспособността на туристическото предлагане на региона;
    - Специфична цел 2.3. Насърчаване на сътрудничеството в областта на устойчивия туризъм.
    • Приоритетна ос 3. КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ
    - Специфична цел 3.1. Подобряване на конкурентоспособността на бизнеса от региона.

  • Joint Master Degree in AquaCulture, Environment and Society (ACES)
    Краен срок: 19 февруари 2016 г.
    Присъединете се към програма "Erasmus +" и учете две години в три различни страни за получаване на магистърска степен в областта на аквакултурите, околната среда и обществото.
    За студенти от всички краища на света (на ЕС и извън ЕС).

  • Созополски семинари по творческо писане, 09–13 юни 2016
    Краен срок: 1 март 2016 г., 22:00 ч..
    Фондация „Елизабет Костова” обяви своя девети годишен летен семинар по творческо писане, който ще се проведе в периода 09-13 юни 2016 г. в античния Созопол, България. Програмата на семинара включва интензивни всекидневни уъркшопове по творческо писане, дискусии под формата на кръгли маси, лекции, изнесени от гост-лекторите, и литературни четения на преподавателите и участниците в програмата. За участие в семинара могат да кандидатстват писатели от България и от англоговорящи страни, включващи, но неограничени до Великобритания и САЩ. До участие ще бъдат допуснати общо десет кандидати, които ще получат стипендии.
    Събитията ще продължат в София между 14-15 юни 2016 г. в рамките на СтолицаЛитература, годишна литературна програма, организирана от фондация „Елизабет Костова“ в българската столица.
    Петима кандидати, пишещи на английски език, и петима кандидати, пишещи на български език, ще получат стипендии за участие в програмата. Стипендията включва такса-участие, храна, настаняване и пътни разходи, които ще бъдат покрити от фондация „Елизабет Костова“.

  • Международен конкурс за класическа китара “Акад. Марин Големинов”
    Краен срок: 30 март 2016 г.
    Международният конкурс за класическа китара “Акад. Марин Големинов”, се организира ежегодно през месец април под патронажа на кмета на община Кюстендил. Художествен директор е г-н Иван Андонов.
    Деветнадесетото издание ще се проведе от 1 до 4 април 2016 г. в гр. Кюстендил.
    В конкурса могат да участват всички желаещи китаристи от страната и чужбина, подали анкетна карта за участие в определения срок.

  • On y va - auf geht's - let's go! - конкурс за идеи на европейски граждани
    Краен срок: първи кръг - 15 октомври 2015 г. за проекти, започващи между края на ноември 2015 г. и май 2016 г.; втори кръг - 31 март 2016 г. за проекти, започващи в периода юни 2016 г. и ноември 2016 г.
    Ако живеете в страна членка на ЕС и искате да реализирате проектна идея с френски и немски партньори?
    Конкурсът за идеи на европейски граждани подкрепя проекти, които обединяват участници от Германия, Франция и най-малко една друга страна от ЕС. По този начин участниците имат възможност да реализират своите проекти в международен мащаб и да станат част от една по-широка мрежа на европейски граждани.
    Финансирането трябва да се използва за дейности, свързани с международно сътрудничество (например обмен на посещения, съвместни мероприятия, публичност).
    Най-високата възможна сума за финаансиране е 5000 евро.

  • Дигитален конкурс Small World in Motion на Nikon
    Краен срок: 30 април 2016 г.
    Международният конкурс на Никон Small World in Motion съществува от 1975 г. и отличава усилията на тези, които участват с фотография през светлинен микроскоп. Той е водещ за автори от широк спектър научни дисциплини.
    За: Хора над 18-годишна възраст от всички краища на света.
    Награда: първо място - 3000 щ.д., второ място - 2000 щ.д., трето място - 1000 щ.д. и Nikon оборудване.

  • V НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ДЕТСКА РИСУНКА ”ПРИКАЗКИ ТЕ ”, ВАРНА, 2016 г., на тема: „Приказки на източните народи”
    Краен срок: 10 май 2016 г.
    Организатор: Общински детски комплекс-Варна. ЦЕЛ: Конкурсът е насочен към всички ученици в България и българските деца, които живеят извън пределите на страната. Има за цел да провокира желание у децата да се запознаят с богатия извор от приказки и детски книги, които носят много послания и поуки, но все по-малко се четат.
    Конкурсът е ИНДИВИДУАЛЕН.
    Всеки участник може да участва с една творба във всеки раздел.
    І. Раздел КОМПЮТЪРНА РИСУНКА
    Възрастови групи:
    • Първа възрастова група – от І до ІV клас
    • Втора възрастова група – от V до VІІ клас
    • Трета възрастова група от VІІІ до ХІІ клас.
    ІІ. Раздел РИСУНКА
    Възрастови групи:
    Първа възрастова група – предучилищна възраст от 5 години
    Втора възрастова група – от І до ІV клас
    Трета възрастова група – от V до VІІ клас
    Четвърта възрастова група – от VІІІ до ХІІ клас.
    Рисунките да бъдат нарисувани на картон 35х50 см. (без паспарту) с материали по избор, по една индивидуална рисунка на участник.
    За участници извън границите на България при невъзможност да изпратят рисунката на хартиен носител се допуска рисунките да бъдат снимани с резолюция 300 dpi пиксела във формат *.jpg, с размер не по-голям от 10 МВ изпратени на адрес: e-mail: [email protected] във формат *.jpg.
    Приемат се необработени с компютърни програми заснети рисунки.
    За контакт: Григория Иванова
    GSM: 0878126029

  • BG16RFOP001-2.001 „Енергийна ефективност в периферните райони”
    Краен срок: 31 май 2016 г.
    Конкретни бенефициенти: 28 общини на малки градове – опорни центрове от 4-то ниво на националната полицентрична система, съгласно раздел 1.1.1 на ОПРР 2014-2020 и Националната концепция за пространствено развитие 2013-2025 г. Настоящата процедура е насочена към изпълнението на следния инвестиционен приоритет:
    - Инвестиционен приоритет 4с: „Предоставяне на подкрепа за енергийната ефективност, за интелигентното енергийно управление и за използването на възобновяема енергия в публичната инфраструктура, включително в обществените сгради, и в жилищния сектор”.

  • Грантове на National Geographic Gives за млади изследователи
    Краен срок: текущ
    Young Explorers Grants (YEG) дава възможности на изследователи на възраст от 18 до 25 години да се занимават с изследвания, консервация и проучвания. Грантовете са в размер от 2 000 до 5 000 щ.д.

  • Европейски фонд за демокрация
    Краен срок: текущ
    Европейският фонд за демокрация приема предложения за проекти, допринасящи за развитието на плуралистични, многопартийни системи и демократични общества с фокус върху страните, влизащи в обхвата на политиката на ЕС за съседство. Могат да кандидатстват неправителствени организации, движения, както и физически лица, млади лидери и представители на независими медии. Първите решения за финансиране ще бъдат взети в края на м. септември 2013 г., но Фондът ще приема предложения целогодишно.

  • Резидентна програма на Център за съвременно изкуство - Пловдив
    Краен срок: текущ
    През годината един български и двама чуждестранни артисти пребивават и работят в Пловдив. Всеки един работи в продължение на един месец в мултимедиината лаборатория. Участниците се селектират от сдружение "Изкуство днес". В лабораторията "Art Tоday Lab" се реализира проект в областта на електронните форми: инсталация , видео арт , 2D и 3D, звук , нет арт. Проектът се представя пред пловдивска публика в изложбените пространтсва на Център за Съвременно Изкуство - Пловдив или на други избрани от артиста места. По време на престоя си артистите представят пред публика своята досегашна творческа дейност, както и етапи от проекта, който осъществяват в мултимедийната лаборатория.

  • Фонд „Социална закрила” очаква проекти
    Краен срок: текущ
    Фонд „Социална закрила” финансира проекти, свързани със социалното включване и подобряване качеството на живот на посочените целеви групи, и създаващи възможност за:
    - предоставяне на нов вид социални услуги в общността;
    - подобряване условията на живот в специализираните институции, в т.ч. и материалната база;
    - подобряване условията на живот на лица в риск;
    - деинституционализация на социалните услуги;
    - подкрепа в кризисни, извънредни ситуации и положения.
    Средства се отпускат само когато дейностите не са финансирани от републиканския бюджет, от програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове или други финансови механизми.
    Юридически лица и физически лица, регистрирани по търговския закон, могат да предоставят социални услуги само след вписване в регистър към Агенцията за социално подпомагане, а за предоставяне на социални услуги за деца до 18 години – след издаване на лиценз от ДАЗД за тази дейност и вписване в регистъра на АСП.
    Юридически лица, физически лица, регистрирани по Търговския закон и общини могат да кандидатстват за финансови средства от Фонда след защита на проект. Проектът се разработва по утвърден формуляр.
    Разглеждането и оценяването на проектите преминава на два етапа. Проектите се разглеждат и оценяват от Експертен съвет, който изготвя доклад до Управителния съвет. Управителният съвет на Фонд “Социална закрила” взема решение за финансиране или отказ на проекта.
    За организиране и провеждане на културни, спортни и други мероприятия, насочени към социално включване на рисковите групи от населението, може да се отпускат веднъж годишно финансови средства на организации или общини.

  • Тръст за социална алтернатива (ТСА)
    Краен срок: текущ
    ТСА осигурява финансова помощ за проекти, които допринасят за прекъсване порочния кръг на бедността в България, като помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. Дейностите на ТСА са със специален фокус върху ромите, които представляват голяма част от хората, живеещи в нищета. ТСА осигурява подкрепа в три основни направления:
    - Ранно детско развитие – с фокус върху отглеждането на здрави деца и повишено присъствие в детската градина.
    - Образователни постижения и предотвратяване на отпадането на деца от училище – с фокус върху подобряване участието и ученето в училище и повишаване на броя ученици, завършващи средно образование.
    - Достъп до възможности за повишаване доходите на хора от рискови групи, което включва свързване с работодатели, предприемачество и жилищно устройство.

  • Възможности от фондация Nippon
    Краен срок: текущ
    Области на финансиране:
    1. Подобряване на основните човешки потребности
    Инициативи за подпомагане на хората в целия свят, за да се отговори на техните основни човешки нужди, и да се допринесе за подобряване на благосъстоянието на хората чрез програми в области като здравеопазването, подкрепа на хората с увреждания и тези, които са социално уязвими, развитието на селското стопанство, проблемите на раждаемостта, развитие на общността, помощ за бежанци и помощ при бедствия. Проекти, включващи нови идеи, подходи и технологии, както и тези, които включват многостранни измерения, като например сътрудничеството юг -юг, ще получат по-висок приоритет.
    2 . Развитие на човешките ресурси
    Инициативи за насърчаване на ново поколение специалисти, учени и студенти със силен потенциал за бъдещо лидерство . Подкрепят се обучение и образователни програми, разработени и изпълнявани от организации с нестопанска цел и институции на висшето образование. Намерението е да се насърчи разработването на международна мрежа от професионалисти, които имат общи цели и интереси.
    3 . Насърчаване на международни проекти за сътрудничество.
    Инициативи за насърчаване на съвместни подходи, които да отговарят на променящите се нужди на световната общност. Подкрепят се културен, социален и интелектуален обмен и съвместни дейности, които допринасят за развитието на по-доброто взаимно разбиране и кооперативен начин на мислене, за да се допринесе за социални промени.
    Кандидатите трябва да бъдат организации с нестопанска цел със седалище извън Япония. Те могат да бъдат местни, регионални или международни неправителствени организации, образователни и изследователски институции.
    Кандидатства се поне половин година преди началото на планираните дейности.

  • Стаж в Световната търговска организация
    Краен срок: Текущ
    Секретариатът на Световната търговска организация има стажантска следдипломна програма за студенти, които желаят да придобият практически опит и задълбочени познания на многостранната търговска система.
    Продължителността на стажовете е до 24 месеца. Избираеми кандидати са всички граждани на страни, които са членове на Световната търговска организация, между които е и България.
    Минималната възраст на стажантите трябва да 21 години, а максималната 30. Кандидатите трябва да имат завършена подходяща специалност в университет - икономика, политически науки, право, международни отношения.
    Стажовете са платени, те се провеждат в Женева, Швейцария.

  • Грантове за превод на финландска литература
    Краен срок: 1 април и 1 ноември
    Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
    - превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
    - превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
    - превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
    Ще бъдат предоставени 500 000 евро за превод и отпечатване на повече от 300 различни проекта.
    Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
    В допълнение към това се предоставят награди и пътни грантове за преводачи от чужбина.

  • Стипендии за магистратура в Германия срещу 3 години работа в България след завършването
    Краен срок: 1 ноември
    Германската фондация „Мумерт” търси кадърни и амбициозни млади българи с управленски потенциал. Тя предлага пълна издръжка от 1 000 евро на месец в продължение на две години и половина до получаване на магистърска степен.
    Кандидатите трябва да са последна година на бакалавърска степен в специалности от областта на туризма, икономическите, инженерните и естествените науки. Те трябва да имат висок успех и да владеят немски и английски език.
    Най-важното условие за получаване на стипендията „Мумерт”: всички кандидати подписват договор, съгласно който се задължават след завършване на магистърската си степен в Германия да работят в България поне 3 години.

  • IHS Film & Fiction Стипендии (до 10 000 щ.д. за една академична година)
    Краен срок: ежегодно до 15 януари
    Стипендии до 10 000 щ.д. дава Institute for Humane Studies за подкрепа на студенти, които
      - работят върху получаване на Master of Fine Arts (M.F.A.) в сферите на филмопроизводството, писане на проза/пиеси;
      - са демонстрирали интерес към класическите либерални идеи и приложението им в съвременното общество;
      - демонстрират желание, мотивираност и творчески способности да преуспеят в избраната професия.
    www.theihs.org/subcategory.php/15.html

  • Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 октомври, 1 март ежегодно
    Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

  • Конкурс за стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 октомври/1 март
    Германската фондация "Даймлер-Бенц Щифтунг" обяви конкурс за стипендии за младежи от различни държави, включително и България, които искат да направят докторантура и да реализират свой изследователски проект в Германия. За програмата могат да кандидатстват младежи с магистърска диплома, без значение в коя област е тя. Стипендиите са предназначени за индивидуални кандидати. Продължителността на стипендията зависи от изпълнението на проекта, но не може да надвишава две години.

  • Петмесечен стаж в Комитета на регионите
    Краен срок: 16 февруари и на 16 септември
    Целта на стажа е да даде създаде представа относно същността и проблемите на европейската интеграция, да предаде практично познание за работата на отделите на Комитета на регионите, да даде възможност на служителите да добият опит и да развият и приложат на практика знанието, което са натрупали в течение на обучението или професионалната си кариера.
    Стажантите трябва да са граждани на страните-членки на ЕС, като ограничен брой граждани на държави извън Съюза също може да бъде приет. Кандидатите трябва да са университетски дипломанти или да притежават диплома, отговаряща на университетските степени. Те могат да бъдат в края на обучението си или поне да са завършили трети курс, като докажат това със съответния документ. Стажът е отворен и за служители на обществения и частния сектор, които имат университетска степен или еквивалентна диплома, или са извършвали поне за три години консултантска работа. Възрастовата граница за стажантите е 30 години. Те трябва да владеят добре един официален език на ЕС и да имат задоволителни познания по втори. Кандидатите се избират въз основа на квалификациите им и на географско разпределение.

  • Assembly of European Regions - стажове за студенти
    Краен срок: текущ
    Стажовете са от 3 до 6 месеца.
    Няма определен формуляр.
    При интерес изпратете писмо и CV на адрес:
    Estelle Delangle
    Assembly of European Regions
    6, Rue Oberlin
    F-67000 Strasbourg
    Tel. : +33-(0)3-88.22.74.38
    Fax : +33-(0)3-69.20.13.18
    [email protected]

  • Стаж в Световна банка
    Краен срок: ежегодно - 31 януари и 31 октомври
    Кандидатства се онлайн.

  • Европейски център за права на ромите - Будапеща: стаж
    Краен срок: текущ
    Предлагат се стажове за срок от 6 седмици до 6 месеца на роми с добро владеене на английски език.

  • UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize
    Краен срок: 31 октомври всяка година
    Тази награда всяка година отличава личност, организация или институция, допринесла за свободата на пресата по света.

  • Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер"
    Краен срок: 10 декември
    Фондация „Еврика” със съдействието на редакцията на вестник "Фермер-новият" организират ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към 31 декември в годината, за която се присъжда наградата.
    Заявките изпращайте във Фондация „ЕВРИКА” до 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1,ет. 2.
    За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател"
    Краен срок: 10 декември
    Фондация „Еврика”, Национално патентно ведомство и Съюза на изобретателите в България организират Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към датата на подаване на заявката за патент и не са навършили 39 години към 31 декември на годината, за която се присъжда наградата. Те следва да представят свои изобретения и/или изобретения, в които са съавтори с принос по-голям от 50%. Представянето става чрез заявка, анотация и защитни документи от България или от чужбина, издадени през последната година и в период от 3 години, предхождащи присъждането на наградата.
    Заявките се изпращат във Фондация „ЕВРИКА” не по-късно от 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1. За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър"
    Краен срок: 15 декември
    Фондация „Еврика” съвместно с Асоциация на индустриалния капитал в България, агенция „В Комуникация” и списание "Мениджър” организират Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър". Наградата ще получи този млад мениджър на възраст до 35 години, който е успял да постигне значими успехи през годината и е показал видими способности за самоусъвършенстване и развитие. Кандидатите могат да бъдат предложени от своите фирми, от редакции, обществени организации или сами да заявят участието си.
    Не пропускайте да изпратите заявките до 15 декември във фондация „Еврика” на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
    За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]

  • Глобален фонд за децата
    Краен срок: текущ
    Глобалният фонд за децата (Вашингтон) предоставя финансиране на местни организации от цял свят, които:
    - са местни организации, които решават общностни проблеми, с малък бюджет (под 100 000 щ.д. годишно);
    - служат на най-уязвимите деца (социално-слаби, с увреждания, социално изолирани, членове на банди, роми, от рискови групи и др.);
    - ползващи иновативни, бизнес подходи: нови подходи към стари проблеми;
    - признати за източник на експертни знания в общността или на национално ниво;
    - техни преки бенефициенти са деца и млади хора;
    - имат отлично ръководство и визия;
    - със солидни системи за управление - електронна поща, основни финансови и счетоводни системи;
    - реализирали са ефективни програми.
    Грантовете се предоставят на годишен принцип и са в размер от 5 000 до 20 000 щ.д.
    Като първа крачка се кандидатства онлайн на адрес:
    letter of inquiry
    Ако вашата организация отговаря на приоритетите на ГФД и на критериите за подбор, процесът ще продължи с представяне на пълно проектопредложение.

  • Mama Cash
    Краен срок: текущ
    Mama Cash е женска организация, която подкрепя иновативни проекти на жени за жени по целия свят. Кандидатите следва: да са иновативни, да имат ограничен достъп до финансиране, да подкрепят предимно позитивни промени в полза на жените в областта на правото, политиките и практиките, да са организации на жени. Финансирането е в размер на 500 - 20 000 евро.
    Support grant > request sheet
    Travel grant > request sheet

  • Стаж при европейския омбудсман
    Краен срок: 31 август, 30 април ежегодно
    Европейският омбудсман предлага стажове на граждани от ЕС. Стажовете продължат 4 месеца, но могат да бъдат удължени до 11 месеца. Кандидатите трябва да се завършили право и да имат познания по Европейско право. Те трябва да владеят един от официалните езици на ЕС и да имат добри познания по втори. Тъй като работните езици на Европейския омбудсман са английски и френски, владеенето им е основно изискване. Стажантите получават стипендия и финансова помощ за наем на жилище. Европейският омбудсман възстановява и разходите за транспорт за влак или самолет, но резервациите за билети трябва да бъдат одобрени предварително от институцията. Желаещите да кандидатстват трябва да изпратят попълнена форма за кандидатстване, автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификати и лична карта, както и декларация за финансово състояние. Документите се изпращат до 30 април, за стажовете, които започват на 1 септември или 31 август, за стажовете, които започват на 1 януари.
    Източник: Дневник.bg

  • Европейската агенция за основните права набира стажанти
    Краен срок: 30 ноември, 31 май ежегодно
    Агенцията на ЕС за основните права (FRA) предлага два пъти годишно платени стажове за период от три до пет месеца за млади дипломанти. Избираемите кандидати трябва да са граждани на страна членка на ЕС или страна със статут на кандидат за членство в съюза. Бъдещите стажанти трябва да имат завършено университетско образование към датата на кандидатстване. Изисква се също много добро владеене на поне два от официалните езици на общността. Не се допускат кандидати, които вече са имали обучение или са били наемани на работа в европейска институция. Стажовете се заплащат по 1000 евро на месец. На одобрените кандидати ще бъдат покрити разходите за път в началото и края на стажа. Предвидена е и специална добавка към заплащането за хората с увреждания, която може да достигне до 50% от основната сума.

  • Black Sea Trust for Regional Cooperation
    Черноморски тръст за регионално сътрудничество

    Краен срок: текущ
    Черноморски тръст за регионално сътрудничество е публично-частно партньорство със седалище в Букурещ, което ще функционира в продължение на 10 години. За финансиране могат да кандидатстват НПО от Армения, Азербайджан, България, Грузия, Молдавия, Румъния, Турция, Украйна и Русия.
    Поканата е за кандидатстване с проекти в три области:
    - гражданско участие;
    - трансгранично сътрудничество;
    - сътрудничество изток - изток>.
    Средно проектите се финансират с 18 000 щ.д. и са с продължителност до 12 месеца.

  • Конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения
    Краен срок: 31 януари ежегодно
    Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” обявява конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения (USAP). Тази програма дава възможност на талантливи ученици с изявени лидерски качества и принос към обществото, да се обучават в престижни университети в САЩ, независимо от финансовото им състояние.
    Програмата е предназначена за ученици от 11 клас на държавните средно-образователни училища. Кандидатите трябва да имат високи академични постижения, силна мотивация и да се нуждаят от пълно или частично финансиране, за да могат да продължат образованието си в бакалавърски програми в САЩ.
    Изисквания за участие в конкурса:
    - да сте ученик в 11 клас на държавно средно-образователно училище
    - да имате отличен успех
    - да участвате активно в живота на училището и на общността
    - да можете да докажете финансови затруднения
    Документи за участие в конкурса:
    - Попълнената апликационна форма
    - Две есета (по едно от Група А и Група Б, стр. 3 на апликацията).
    - Академична справка от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас и от първия срок на 11-ти клас, подписана от директора на гимназията и подпечатана с печата на училището.
    - Копие от резултата (ако имате такъв ) от тестовете iBT TOEFL/SAT Reasoning Test/ SAT Subject Tests/ Cambridge AS , подпечатано от училището.
    - Две препоръки.

  • Фондация Gottlieb Daimler и Karl Benz - стипендии за изследователи
    Краен срок: 1 март и 1 октомври ежегодно
    Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.

  • Аceartinc, Канада, финансира артистични проекти на малцинствени групи
    Краен срок: 1 август ежегодно
    Канадска организация за културно разнообразие Аceartinc финансиран проекти на съвременни артисти и куратори, членове на маргинални общности като хомосексуалисти, транссексуални, местни жители на колонии и други различни общности. Приемат се индивидуални и колективни проекти в сферата на визуалните изкуства и медиите.
    Документите за кандидатстване са автобиография, мотивационно писмо, предложение за проект, план-график на изпълнението, списък с необходимите технически условия, аудио или видео материал в зависимост от вида на артистичния проект.

  • Грантове за пътуване на Schwarzkopf Foundation
    Краен срок: 15 март и 1 септември
    Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да разследват политически и културни събития в съседните европейски страни.
    Има два вида безвъзмездни средства: класически пътни субсидии и InterRail Global Pass.
    Класически безвъзмездни средства за пътуване: за немски граждани или европейци на възраст между 18 и 26 години, които планират проучвателно пътуване до Германия, до 550 евро.
    InterRail Global Pass: за европейци на възраст между 17 и 25 години, които са живели постоянно в ЕС, GUS или Турция, InterRail Global Pass за 30 европейски страни, включително Турция, до 422 евро.

  • Стипендия Mummert в областта на икономическите, инженерните и природните науки
    Срокове: Ежегодно между 1 септември и 1 ноември за период на обучение от началото на зимния семестър на следващата година
    Фондация "Rochus und Beatrice Mummert" насърчава бъдещи потенциални топ мениджъри от страните в Централна и Източна Европа в областта на икономическите, инженерните и природните науки. Програмата включва стипендия за период от 2,5 години за завършване на магистърско обучение в университета в Кьолн (Universit?t zu K?ln), в Германската Спортна Академия, Кьолн (Deutsche Sporthochschule K?ln) или в Техническия университет в Аахен, Германия (RWTH Аachen) и се предлага в сътрудничество с фондация Robert Bosch.

  • Конкурс за проекти по програма Pro Helvetia
    Краен срок: текущ за проекти до 25 000 шв. фр.
    Инициативата покрива следните дисциплини:
    - Визуални изкуства
    - Музика
    - Литература и общество
    - Театър
    - Танц
    - Интер- и мултидисциплинарни проекти
    За проекти с бюджет до 25 000 швейцарски франка може да се кандидатства по всяко време на годината и минимум осем седмици преди събитието.
    За проекти с по-голям бюджет, сроковете са 1 март, 1 юни, 1 септември и 1 декември всяка година.

  • Стаж в Съда на Европейските общности
    Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
    Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.

  • Стажове Интерпол, в Лион, Франция
    Краен срок: Текущ
    За да бъдат допустими за стаж в Интерпол, кандидатите трябва:
    - да бъдат граждани на страна-членка;
    - да са по-възрастни от 18 години;
    - да бъдат включени в, или да са завършили акредитирана академична институция

  • Creative Europe Culture
    Крайни срокове:
    Проекти за европейско сътрудничество - малки и големи:
    >> Втора покана - 01 октомври 2014
    Европейските платформи:
    >> Втора покана - 25 февруари 2015 г. (за двегодишни "рамкови споразумения за партньорство")
    >> Трета покана - 5 октомври 2016 г. (За четиригодишни "рамкови споразумения за партньорство")
    Европейски мрежи
    >> Втора покана - 5 октомври 2016 г. (За четиригодишни "рамкови споразумения за партньорство")
    Литературни Проекти за превод
    >> Втора покана - 1 февруари 2017 г.

  • Платен стаж в Световната търговска организация
    Краен срок: текущ
    Всяка година Секретариатът на Световната търговска организация (СТО) предлага стаж за студенти в магистърски и докторски програми, които искат да придобият практически опит и по-задълбочени познания за многостранната търговска система.
    Програмата е целогодишна и няма начален и краен срок за кандидатстване. Стажът е с продължителност до 24 седмици и се провежда в Женева, Швейцария. Стажантите трябва сами да поемат разходите си за път до и от Женева и тези за здравна застраховка.
    Кандидатите трябва да са на възраст между 21 и 30 години, граждани на държава членка на СТО, сред които е и България, както и да имат бакалавърска степен в подходяща дисциплина.

  • Програма за младежки екологични грантове на проект "Опрашване" и Levi Strauss & Company
    Краен срок: текущ
    Предлаганата безвъзмездна финансова помощ е за семена и подкрепа на младите хора, които участват в широка гама от екологични програми от цял свят.
    За първоначалните субсидиите за семена кандидатите могат да кандидатстват за до 1 000 щатски долара. За втори "транш" безвъзмездни средства (които ще бъдат на разположение на всички успешно справили се на първия етап, на разположение в края на есента на 2015 г.) кандидатите могат да кандидатстват за до 5 хиляди щатски долара.
    Могат да кандидатстват:
    - Лица на възраст 22 или по-млади, които започват или водещи екологичен проект където и да е по света;
    - Съществуващи организации с платен персонал не са допустими за финансиране.

  • Еразъм за млади предприемачи
    Краен срок: не е посочен
    Програмата „Еразъм за млади предприемачи” е трансгранична програма за обмен, която предоставя на нови или бъдещи предприемачи възможността да се учат от опитни предприемачи, които управляват малки предприятия в други участващи в програмата държави. Обменът на опит се осъществява по време на престой при опитен предприемач, който помага на новия предприемач в придобиването на умения, необходими за управлението на малка фирма. Ползите за предприемача-домакин се изразяват в нови перспективи за развиване на собствения бизнес и възможността за установяване на сътрудничество с чуждестранни партньори или опознаване на нови пазари. Престоят е частично финансиран със средства от Европейския съюз.
    Независимо дали сте нов или много опитен предприемач, програмата може да предложи огромна добавена стойност за вашия бизнес: възможните ползи включват обмен на знания и опит, контакти и сътрудничество на територията на цяла Европа, установяване на нови търговски отношения или намиране на международни пазари.
    Кой може да участва?
    - Нови предприемачи, които твърдо планират да започнат свой собствен бизнес или вече са стартирали такъв през последните три години.
    - Предприемачи с опит, които притежават или управляват малки и средни предприятия в друга участваща в програмата държава.

    начало >>

    Този e-Седмичник се финансира от ФРМС

    начало >>