ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
електронен седмичник 44/2.11.2016.
на Фондацията за реформа в местното самоуправление
изпраща се всяка сряда до над 17 100 абонати - получаване в рамките на 24 часа
Честит празник на общините Генерал Тошево (8 ноември), Стралджа (8 ноември), Макреш (8 ноември)!
Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .
Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.
MERI България
Станете приятели на MERI България във Facebook
начало >>
начало >>
Комплексно административно обслужване: приложни аспекти
начало >>
Стратегическо партньорството на Община Русе с Детска футболна школа „Дракончета“
Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!
начало >>
начало >>
НАЧАЛО >>
Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред
Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI) има за цел да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне
на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
Партньори на MERI в България са Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините.
Част от ромската художествена литература, периодичен печат, ромски език, история и антропология вече са част от дигатилното пространство.
Приносът за дигиатилизиране на ромската част е на шест от студентите на програмата на Roma Versitas Bulgaria, за което екипът на организацията изказва огромна благодарност!
Алексей Пампоров, доктор по социология и доцент в Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Ръководи социологическите изследвания на Институт „Отворено общество – София“:
"... представените статистически данни казват две неща: 1) По отношение на образованието в България има една уязвима социална група, която може да се дефинира през признака на своето етническо самоопределяне – „роми“; 2) предоставянето на стипендии на лица от тази етническа група през последните 15 години вече е дало позитивен резултат.
(...)
... след като е ясно, че има нужда от целеви мерки за преодоляване на отпадането на ромски ученици, и след като е ясно, че стипендиите са един ефективен инструмент, нека да разгледаме какво се предлага и защо беше похабена толкова много обществена енергия в защита или отхвърляне на тази политика, в публично артикулирана омраза на етническа основа, както и в дребнави личностни нападки.
(...)
Така че, ако искате да се борите с отпадането – върнете момичетата на учебните скамейки! Променете учебните програми, и най-вече начините на преподаване, защото учебната ни практика се доближава до добрите образци от края на ХIX век, а децата от ерата на модерните технологии и съответно пазарът на труда имат други нужди. Дайте шанс за дистанционно обучение. Дайте шанс за ефективна образователна реинтеграция на отпадналите. И най-сетне: престанете да възпроизвеждате стереотипи за ромите!“
Малкото деца, които се опитват да излязат от гетото, биват подложени на изключително брутална дискриминация в т. нар. „български училища“. Самият факт, че трябва да говорим за български и ромски училища, вече е проблем.
Ангелина Иванова, учител в троянското СУ „Васил Левски“, работи по немскоезичния Атлас на циганските диалекти на Балканите:
"Ако ученикът е роден в бедно семейство или на село, не говори български език у дома, живее само с един от родителите си, неговите родители са по-ниско образовани или работят неквалифициран труд, вероятно е на 15-годишна възраст той/тя да е изостанал/а в когнитивните си способности с цели 3 години в сравнение с връстниците си, които не са в подобно неравностойно положение.
ИМЕННО силно етничният профил на бедността в България довежда и до асиметричност в образованието. Бедността, крайната мизерия, в която живеят ромските деца, е първият фактор, който постепенно довежда и до социалното изключване на представителите на ромите от живота на обществото, с последващо отпадане от пазара на труда, сегрегиране и в крайна сметка – лягане върху социалната система."
Студентите, които получиха стипендии са номинирани от двата големи университета в града- Техническият и Икономическият университет.
Онлайн са презентациите от форума за успешни примери за компании с кауза, сред които социални предприятия във Франция, Италия и Великобритания, които създават работни места в сектори с пазарен недостиг, организират професионални стажове за безработни, предоставят услуги за възрастни хора чрез кол център, разработват достъпни фитнеси на половин цена и предлагат частни медицински услуги в области, които не са застъпени в националната система на здравеопазването.
Aвтор: д-р Младен Младенов. Издание на ИПА, 2015. Целта на изданието е подпомагане на органите на държавна власт и техните администрации за пълно разбиране, правилно тълкуване и законосъобразно прилагане на комплексното административно обслужване, подпомагане на българските публични власти в техните стратегически намерения и като краен резултат – гарантиране на правата, свободите и законните интереси на правните субекти в Република България.
Към теми в Библиотеката: Добро управление
Партньорството на Община Русе с Детска футболна школа "Дракончета" се изразява в това, че общината помага на школата с терени, които благодарение на ръководството на Детската футболна школа и спонсори се реновират и превръщат в истински зелени изкуствени игрища.
- за ПУРН за Дунавски район - до 30.10.2016 г.;
- за ПУРН за Черноморски район - до 04.11.2016 г.;
- за ПУРН за Източнобеломорски район - до 16.12.2016 г.;
- за ПУРН за Западнобеломорски район - до 10.11.2016 г.
- за ПУРБ за Дунавски район - до 01.12.2016 г.;
- за ПУРБ за Черноморски район - до 01.12.2016 г.;
- за ПУРБ за Източнобеломорски район - до 01.12.2016 г.;
- за ПУРБ за Западнобеломорски район - до 01.12.2016 г.
Програмата е част от Стратегия за опазване на околната среда в морските води на Черно море (Морска стратегия) на Република България и изпълнението й се отнася за цялото териториално море на страната.
Избира се линк при "Обществено обсъждане".
Министерство на труда и социалната политика организира през ноември в различни градове провеждането на информационни дни за представяне на Условията за кандидатстване.
"Джуниър ачийвмънт България" обяви началото на регистрацията за ученици и студенти между 16 и 23 години в инициативата "Мениджър за един ден".
До 16 ноември.
Това е виртуален ресурсен център, който обединява полезни материали за учители, ученици, родители и професионалисти, работещи с деца. В платформата ще бъдат събрани на едно място различни материали, обучения и добри практики по теми, които вълнуват децата и професионалистите като: превенция на насилието, дигитална грамотност, гражданско и здравно образование, приобщаващо образование, предучилищно образование, ученическо самоуправление, работа с родители, отпадане от училище и др.
Програмата е с бюджет над 56 млн. евро за съвместни проекти на най-малко три държави в партньорство.
Програмата ще финансира съвместни инициативи за насърчаване на бизнеса и предприемачеството в няколко различни области. Така например едната цел е насърчаване на туризма, като например са допустими проекти за пускане на пазара на съвместни туристически продукти от няколко държави в региона. Ще се насърчават още черноморски проекти за подкрепа на търговията, селското стопанство и екологията според приоритетите на програмата.
Възможните кандидати от страната са местни власти и неправителствени организации от Североизточна и Югоизточна България, а партньорите могат да бъдат от Румъния, Русия, Украйна, Турция, Грузия, Молдова, Азербайджан, Армения и Гърция.
Програмата се финансира от Европейския фонд за регионално развитие, европейските инструменти за съседство и за предприсъединителна помощ, както и национално съфинансиране от държавите. Според правилата за българските участници в проекти е осигурено национално съфинансиране от 8% от държавния бюджет.
Краен срок: 18 ноември 2016 г. включително
Основната цел на програмата е да бъдат осигурени възможности за придобиване на трудов стаж на безработни младежи, завършили средно или висше образование, с цел улесняване на прехода между образование и заетост.
>> Обект на Компонент 1 са младежи до 29 г. без трудов стаж по специалността, които са завършили висше образование (дипломирани) и са регистрирани в дирекциите „Бюро по труда”;
>> Обект на Компонент 2 са младежи до 24 г. завършили професионално образование през последните 24 месеца, без трудов стаж по професията, по която са придобили квалификация, и регистрирани в дирекциите „Бюро по труда”.
Работодатели по Компонент 1 са публични администрации - централните ведомства, включително второстепенните им разпоредители с бюджетни кредити и техните териториални поделения, които са от администрацията на изпълнителната власт, съгласно чл. 36 от Закона за администрацията, областните и общинските администрации.
По Компонент 2 работодателите са от частния сектор.
Програмата се реализира на територията на цялата страна.
В срок до 18.11.2016 г. включително, кандидатите подават в дирекциите “Бюро по труда” по регистрация комплект документи със Заявление за кандидатстване по Програмата, в която посочват ведомствата, за които кандидатстват, и съответните работни места. Всяко лице може да кандидатства едновременно за три работни места, но до две работни места при един работодател по Програмата. Документите се подават лично.
Краен срок: 9 ноември 2016 г.
ММС набира проектни предложения по Национална програма за младежта (2016-2020) за 2016г., Подпрограма 1 - Развитие на мрежата от младежки информационно-консултантски центрове.
До участие в настоящата процедура се допускат проекти за следните градове:
>> в I зона – Велико Търново, Враца, Габрово, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Разград, Русе, Силистра, Търговище, Хасково и Ямбол.
>> във II зона – Благоевград, Стара Загора и Бургас.
>> в III зона – Варна.
Проектните предложения ще се приемат до 17:00 часа на 09 ноември 2016 г. Важи датата на пощенското клеймо на изпращане на предложението. Подадените по поща проекти трябва да бъдат доставени не по-късно от два (2) календарни дни след обявения срок – най-късно до 11 ноември 2016 г.
Краен срок: 30 ноември 2016 г.
Целта на настоящата покана е насочена към подпомагане на създаването, подобряването и по-широкото разпространение на схеми за подпомагане на предприемачите мигранти. Като се започне от идентифицирането на потенциални предприемачи сред мигрантите и от повишаване на осведомеността в рамките на мигрантските общности относно предприемачеството, това действие ще се съсредоточи върху:
- Обучителни курсове (например по предприемачество, бизнес планиране, правни аспекти на създаването на фирма и наемане на служители и т.н.);
- Схеми за наставничество за предприемачите мигранти и кандидат-предприемачи.
Целта на горепосочените дейности ще бъде да помогне на мигрантите да станат самостоятелно заети и да изградят успешно предприятие (генериращо печалба и / или със социални цели).
Приносът на ЕС за финансиране на допустимите разходи ще бъде до 85% от общата стойност на действието.
Максималната продължителност на проектите е 24 месеца.
Краен срок: не е посочен
Основната цел на проекта е да доведе до подобряване на ефективността на политиките, които стимулират предприемаческата активност и младежкото предприемачество чрез предоставянето на платформа за конструктивен диалог между младежи от цялата страна и представители на отговорните за тези политики национални и местни институции.
В рамките на проекта са предвидени редица дейности, които могат да бъдат обобщени, както следва:
- Провеждане на три еднодневни Национални младежки срещи в София, Пловдив и Варна през ноември 2016 г., по време на които участващите по проекта младежи ще генерират първите идеи за реформиране на предприемаческите политики в България. Ще бъде формирана и група от 7 официални младежки говорители, които ще имат координационни функции и ще работят в тясна комуникация с екипа на ИИП по време на проекта.
- Провеждане на три двудневни Форуми за структурен диалог в посочените градове през пролетта на 2017 г. с цел конкретизиране на предложените идеи за реформи и представянето им пред представителите на отговорните институции на местно равнище;
- Провеждане на еднодневен Заключителен форум за структурен диалог в София с представители на всички ресорни национални институции, на които ще бъдат представени конкретните предложения за реформиране и оптимизиране на политиките за насърчаване на предприемачеството;
- Изготвяне на Документ, който ще съдържа конкретни предложения за реформиране на политиките за насърчаване на предприемачеството, в това число и за облекчаване на условията за стартиране на бизнес;
- Представяне на финалната версия на Документа с предложения за реформи пред отговорните комисии в Народното събрание на Република България.
В момента Институт за икономическа политика подготвя изпълнението на първия етап от проекта, който включва провеждането на три Национални младежки срещи в София, Пловдив и Варна при следния график:
- Национална младежка среща в Пловдив на 10 ноември 2016 г.
- Национална младежка Среща във Варна на 17 ноември 2016 г.
- Национална младежка среща в София на 24 ноември 2016 г.
В тази връзка, ако сте млад и активен български гражданин на възраст между 19 и 30 години, който проявява интерес към политиките за насърчаване на предприемачеството и подобряване на условията за стартиране и развитие на бизнес и желае да сподели своята гледна точка по тези политики с ресорните публични институции, сега е моментът да се включите в проекта на ИИП „Насърчаване на младежкото предприемачество”.
Краен срок: 15 ноември 2016 г.
Целта на 2-годишната програма е, освен нови знания, младите таланти да получат и реален професионален опит, като по този начин им се осигури успешно начало на кариерата им в Microsoft и бизнеса като цяло.
Краен срок: 14 ноември 2016 г.
Фондът на Младежка банка - Перник ще финансира проекти в размер до 500 лв.
Областите на финансиране са:
1. Спортни дейности
2. Култура и творчество
3. Обособяване и развитие на младежки пространства
4. Грижа за животните и околната среда
Реализирането на идеите трябва да бъде планирано за пролетния сезон (от началото на март 2017г.) и да се планира най-късно до края на календарната 2017 г.
Краен срок: 15 ноември 2016 г.
Фондация за развитие на културния и бизнес потенциал на гражданското общество стартира изпълнението на международен проект HealthEDU, подкрепен по програма Еразъм+ и имащ за цел да повиши нивото на осведоменост относно здравословната култура на хранене чрез методически материали и препоръки и предложения за забавни дейности и игри, чрез които педагози (учители в детски градини и началния курс в училищата), родители и специалисти, които работят в кухните на образователните институции, да подобрят културата на децата по въпросите на здравословното хранене.
Проект HealthEDU цели да формира здравословни хранителни навици сред децата, в домакинствата и в образователните институции, както и да създаде положително отношение към пълноценното хранене.
Целевата група на HealthEDU са:
- обучители (учители и възпитатели в детски градини и начални училища, работещи с деца на възраст 4-10 години),
- родителите на деца от целевата група (от 4 до 10 годишни),
- непедагогически персонал, който се занимава с приготвянето на храна за децата.
Това, което ще предложим на всички заинтересовани, са:
- програми с дейности с децата по темата здравословно хранене, които да бъдат реализирани, както във връзка с конкретни дати (световен ден на водата, световен ден на храненето, европейски ден на здравословното хранене), така и по всякакъв друг повод или празник на училището или детската градина – могат да се използват и във връзка с извънкласни дейности по интереси, които са на сходна тематика;
- възможност за участие в състезание на тема здравословно хранене;
- методически материал, който да бъде в помощ на педагози и родители при оформянето на детския вкус към здравословната храна и отговорно отношение на здравето.
Резултатите от проект HealthEDU биха били от голяма помощ за всички клубове по интереси с фокус здравословно хранене, които предстои да реализират дейности с ученици.
Всички детски градини и училища, които проявяват интерес, моля нека се свържат с нас по телефон - 02 4342244 или 0889 306134 – или имейл [email protected], за да получат допълнителна информация и необходимите документи за регистриране на тяхното участие в HealthEDU.
Включването на всички заинтересовани училища и детски градини е планирано да приключи до края на месец ноември 2016 г.
Краен срок: 7 ноември 2016 г.
За шеста поредна година Фондация Лале и Национален Алианс за Работа с Доброволци обявяват традиционния конкурс за най-интересни и ефективни доброволчески инициативи, реализирани в България.
В конкурса са поканени да участват всички организации и групи, които през настоящата 2016 година са организирали доброволческа инициатива, без значение на място и време на реализация, цел и начин на организация, източници на финансиране, брой и възраст на доброволците. Всяка добра инициатива заслужава признание!
Представените инициативи ще бъдат оценени по резултатите, значението за хората в общността; броя и характеристиките на участниците; значението на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците; финансовата ефективност.
Краен срок: 10 декември 2016 г.
Кандидатурите следва условно да се разпределят в 4 програмни направления, според структурата на артистичната програма на “Пловдив 2019” с мотото “Заедно/Together”. Платформите предлагат само идейна рамка, която не е обвързана с конкретните проекти от апликационата книга на Пловдив за Европейска столица на културата:
- FUSE / СЛИВАНЕ
- REVIVE / ВЪЗРАЖДАНЕ
- TRANSFORM / ТРАНСФОРМИРАНЕ
- RELAX / РЕЛАКСИРАНЕ
Отворената покана се отнася за физически и юридически лица от страната и чужбина.
Краен срок: 8 ноември 2016 г.
Семинарът е оганизиран от Представителството на Европейската комисия в България в сътрудничество с Институт за икономическа политика и има за цел да посрещне нарастващата нужда от неформално обучение на студентите, обучаващи се в университетите извън София, както и да развие техните качества и умения, необходими за успешното реализиране на предприемаческите им идеи.
Обучението е предназначено за български граждани, които отговарят на едно от следните условия:
- да са студенти, обучаващи се в бакалавърска или магистърска степен в университет извън София;
- да са младежи, дипломирали се през последните шест месеца.
Организаторите покриват следните разходи за участие в семинара: 2 нощувки в хотел във Велико Търново с пълен храноден и обучителни материали.
Участниците следва сами да организират и покрият разходите си за транспорт до и от Велико Търново.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Сдружение „Постоянно образование” за четвърта поредна година обявява конкурс с парична награда от 500 лв. за дипломна работа, защитена през 2016 г., в която са залегнали принципи за хуманно образование и личностно развитие и засяга някои от следните теми:
- самопознание, самообразоване и самовъзпитание
- интегриране на процеси и индивидуални качества
- гражданско образование и доброволен труд
- възпитание в толерантност, неагресивност и мир
- основни цели на образованието
- живот и работа в общност
- взаимозависимост във взаимоотношенията
- преоткриване на общочовешките ценности
- силата на единността в общностите
- човек и природа
Сдружение „Постоянно образование” е клон на японския образователен център „Номура” за интегрирано образование през целия живот – Токио.
Краен срок: 30 декември 2016 г.
В конкурса на лого на Българското председателство на Съвета на ЕС могат да участват българи и чужденци, които са професионалисти или хобито им е графичен дизайн и визуална комуникация.
Краен срок: 10 януари 2017 г.
Организатори: Българската национална телевизия и Министерството на образованието и науката
Участниците в конкурса представят есе на тема "Вдъхновители на новото време“ с обем до шест стандартни печатни страници (30 реда по 60 знака на ред, включително интервали). Запазени във формат DOC или DOCX на Microsoft Word или Open Office. На отделен документ участниците е необходимо да изпишат трите си имена, възраст, адрес, телефон, електронна поща, както и данни за своя законен представител (родител, настойник) – имена, постоянен адрес, телефонен номер и електронен адрес.
Краен срок: 2 декември 2016 г.
Консорциум УНИТе (Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-Обществото), създаден от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Технически университет – София, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“ обяви процедура за избор на асоциирани партньори във връзка с разработване на проект по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) за програмния период 2014-2020 г.
Кандидати за асоциирани партньори могат да бъдат институции като научноизследователски институти, висши училища, бизнес организации, предприятия, иновационни клъстери, научно-технологични паркове, общини, агенции и др.
Краен срок: 10 март 2017 г.
Организатор: Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф"
Темата тази година е "Шимон Перес и неговия принос в измеренията на общочовешкия хуманизъм".
В конкурса могат да участват ученици от VIII до XII клас от цялата страна. Изборът на темата е своеобразен израз на признание, почит и уважение към големия израелски държавник и радетел за мир и разбирателство Шимон Перес, носител на Нобелова награда за мир, познат в цял свят като последния от великите бащи - основатели на Израел.
Ученическите разработки трябва да съдържат разсъждения, основани на цитати от негови изказвания и интервюта и свързани с житейския и политически път на Шимон Перес.
Организаторите на конкурса предлагат 6 цитата от негови изказвания, които да послужат като мото на есетата:
"Истинският свят е това, което ще създадем";
"Един лидер не трябва да стои на върха, а да се движи напред. Да се движиш напред не е лесно, а да си на върха е впечатляващо. Но не означава нищо";
"Мечтайте за големи неща. Колкото по-голяма е вашата мечта, толкова повече ще постигнете";
"Знам, че България преживява икономическа криза, но по-добре такава криза, отколкото исторически срам. Не можем да забравим, че през април 1943 г. българите спасиха евреите, това бе общо усилие на Църквата, гражданите, обикновените хора. Никъде другаде в Европа това не се случи, никой друг не прояви тази смелост, както българите. Моралният избор е най-добрият, с който разполагаме";
"Ние (израелската държава) не произвеждаме часовници, а залагаме на вечността! Ние (евреите) сме дали на света един важен документ, Десетте Божи заповеди: 172 думи, които са предпоставка за цивилизацията. Това е революция, която дава предимство на морала";
"Учим децата си да станат образовани, но преди всичко трябва да им кажем, че е велико нещо да бъдеш честен и смел човек, че е важно от всички житейски възможности да избереш най-мъдрата и онази, която няма да те кара да съжаляваш".
Краен срок: 21 ноември 2016 г.
Това обучение е предназначено за младежки работници, които биха искали да научат повече за речта на омразата онлайн. Целта на курса на обучение е да научите повече за инструментите и методите за справяне с нея и как да се работи с младите хора, за да се противодейства на речта на омразата онлайн.
Краен срок: 15 декември 2016 г.
Стипендията покрива един месец пребиваване през 2017 г. / пътни и настаняване - самостоятелна спалня с баня, индивидуално студио.
За: визуални артисти, писатели и композитори / музиканти.
Краен срок: текущо до 3 юли 2017 г.
Комитетът на регионите съвместно с Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия предлагат онлайн обучение, с цел изграждане на капацитет на регионалните и местните власти по отношение на въпросите на ЕС, по-специално в рамките на бюджета на ЕС и финансиране за регионите и градовете.
Обучението ще бъде под формата на шест модула, всеки от които с продължителност една седмица. Участниците ще се фокусират върху една тема седмично и ще имат възможност да оценят напредъка си живот чрез седмичен тест. Работен език - английски.
Курсът ще продължи шест седмици, от 31 октомври до 9 декември 2016 г. Ангажиментът ще е около два часа седмично. Учебният материал ще остане на разположение онлайн до 31 юли 2017.
Курсът е отворен за всеки, който се интересува от ЕС и регионалните и местните дела. Най-вече е насочен към заинтересованите страни, активни на регионално и местно ниво, но всеки е добре дошъл да завърши курса.
Краен срок: 3 ноември 2016 г.
Съюз за иновации на Европейската комисия търси кандидати за своята награда на ЕС за жени новатори 2017 с цел да се повиши обществената осведоменост в областта на иновациите и да насърчи жените да се възползват от търговските и бизнес възможности и да станат предприемачи.
Участничката трябва да е жена, родена от 1986 година насетне.
Участничката трябва да е жител на държава-членка на ЕС или държава, асоциирана към Хоризонт 2020.
Участничката трябва да е основател или съосновател на съществуваща и активна компания, която е регистрирана преди 1 януари 2015 г.
Годишният оборот на компанията следва да е бил най-малко 0.10 млн. евро през 2014 или 2015.
Участничката като физическо лице или фирмата, основана / съоснована от участничката е получавала или получава европейско или национално финансиране за научни изследвания и иновации или банково финансиране или алтернативни източници на финансиране, като например частен капитал, рисков капитал, крауд финансиране и др.
Краен срок: 3 ноември 2016 г.
Новата пилотна програма на „Грийнпийс" за международен обмен на фермери ще позволи на участниците да се запознаят от първа ръка с екологичните практики в десет земеделски стопанства в Белгия, Гърция, Франция и България, прекарвайки близо седмица в тях. Желаещите да се включат, могат да кандидатстват от 10 октомври до 3 ноември 2016 г., а формата за кандидатстване също е достъпна в онлайн платформата bg.farmers2farmers.org. Те ще преминат процес на одобрение от екипа на „Грийнпийс", след което от тях ще бъдат избрани двама участници от всяка държава в програмата. Обменът ще се осъществи до средата на 2017 г.
Краен срок: 4 ноември 2016 г.
Основните цели на конкурса са да се обогати екологичното образование и се активизира творческото мислене на учениците чрез разработването и представянето на оригинални екологични идеи.
В конкурса могат да участват всички ученици от І до ХІІ клас от цялата страната, като направленията и участниците, съгласно статута са: рисунка – І-ІV и V-VІІІ клас, разказ – V-VІІІ клас, есе – ІХ-ХІІ клас, фотография – I- XII клас.
При създаване на творбите учениците могат да ползват следните примерни теми
на ученическия конкурс „НАЦИОНАЛЕН ПАРК „РИЛА” – ПОЗНАТ И НЕПОЗНАТ”:
1. „Рила – ние живеем тук”.
2. „Рила – водна планина”.
3. „Правила на поведение в НП „Рила”.
4. „Екотуризъм”.
5. „Съхраняване на биоразнообразието в НП „Рила”.
6. „Величествените красоти на Рила”.
7. „Човекът от Рила планина”.
8. „Ние за Рила. Аз за Рила”.
9. Резерватите в Национален парк “Рила”.
10. “Най, най, най…в Рила”.
11. НП “Рила” в семейството на PAN Parks.
Краен срок: 4 ноември 2016 г. (важи датата на пощенското клеймо)
Организация „Щрьонерхилфе Булгариен” съвместно с доброволческата инициатива „Котешки ангели” обявява Конкурс за детска рисунка на тема: „Аз и животните”.
Целта е популяризиране на отговорното и културно отношение у децата към бездомните животни и домашните любимци сред възпитаниците в началните училища. Организаторите на конкурса искат да обърнат внимание на искрената любов и културно отношение между децата и животните, отговорната грижа за домашните любимци, търпимостта към уличните кучета и котки. С доброволния си труд „Щрьонерхилфе Булгариен” и „Котешки ангели” целят да намалят изоставянето на домашни любимци, жестокостта кьм уличните животни и липсата на информираност.
В конкурса с рисунка по темата могат да се включат деца до 14-годишна възраст (включително).
Краен срок: 8 ноември 2016 г.
Генерална дирекция „Енергетика“ на Европейската комисия обявява конкурс за получаване на безвъзмездни средства в съответствие с приоритетите и целите, определени в Многогодишната работна програма в областта на трансевропейската енергийна инфраструктура по Механизма за свързване на Европа за периода 2014 – 2020 г.
Очакват се предложения по следната покана: CEF-Energy-2016-2
Ориентировъчната сума, която е на разположение за избраните предложения, е 600 милиона евро.
Краен срок: 8 November 2016
The Gender Equality Activity consists of two separate Strands:
a) Women returning to the Workforce; and
b) Women's Entrepreneurship.
The Department of Justice and Equality may commit up to €5.5 million in this Call – €4.5 million to Women Returning to the Workforce Projects and €1 million to Women’s Entrepreneurship Projects.
€200,000 is the minimum grant that can be applied for.
Projects under this Call should be for a minimum of 1 year and a maximum of 3 years and end no later than 30 June 2020.
Applications for funding are invited from organisations with the capacity and experience to deliver projects aimed at women returning to the workforce and/or aimed at increasing women's rates of entrepreneurship, in accordance with the objectives of this Call. Organisations can apply under Strand a) and/or Strand b), however applicants applying for funding under both strands must complete separate applications for both.
Краен срок: 10 ноември 2016 г.
Стартира процедурата за VI-тите годишни номинации "Доброволец на годината", издание 2016 г. Националният конкурс "Доброволец на годината" е учреден на 4 декември 2010 г. Целта на конкурса е да насърчи и популяризира приноса на доброволците като им отдаде заслужено признание за осъществена от тях дейност за подобряване на благосъстоянието и солидарността в обществото.
Процедурата за номиране е отворена и се осъществява онлайн с електронна форма.
За 2016 г. могат да бъдат номирани (тук) доброволци с доказан реален принос в следните категории (тематични области): хуманитарни дейности, околна среда, права на човека, култура и изкуство, спорт и физическа активност, международна доброволческа дейност.
Организатор на конкурса е фондация "Астика".
Конкурсът се осъществява с подкрепата на Община Бургас.
Краен срок: 10 ноември 2016 г.
Софийският университет „Св. Климент Охридски” и Фондация „Увалиеви” обявиха Национален студентски конкурс за проучване на творчеството и дейността на Петър Увалиев.
В конкурса могат да участват студенти (студентското положение се удостоверява с уверение от съответното висше училище) от всички висши училища в България. Участниците свободно избират кое поле/полета от творчеството на Петър Увалиев да проучват: журналистика, филмово продуцентство, кино- или театрална режисура, наука и преподаване, писателство, превод, критика и пр. Те могат самостоятелно да изследват биографични обстоятелства, да анализират негови трудове и беседи, да интервюират личности, имали досег до него, да издирват и проучват критически коментари на творчеството му, отзиви в медиите, спомени на съвременници и други свидетелства за живота и творческата му дейност. Всеки участник може да представи само една разработка – завършен писмен текст до 10 000 знака, в избрана от него форма, която да не възпрепятства изложението на така описаното съдържание.
Краен срок: 10 ноември 2016 г.
Ще бъдат подкрепени до 30 нови млади феминистки групи, с бюджет под 25 000 щ.д., ръководени от млади жени и транс * млади хора до 30-годишна възраст.
Грантовете на FRIDA са до 5000 щ.д. и са гъвкави безвъзмездни средства, които могат да бъдат използвани за обща подкрепа и / или проекти, които да бъдат използвани в продължение на 12 месеца и са отворени за подновяване.
Подкрепата се предоставя за:
- защита на правата на жените от феминистка гледна точка;
- подобряване на живота на младите жени / транс * млади хора на местно, национално, регионално и международно равнище;
- включващо организиране, колективни действия и изграждане на феминисткото движение.
Краен срок: 11 ноември 2016 г.
Конкурсът си поставя за цел да популяризира толерантното, хуманното и цивилизованото отношение на обществеността към осиновяването.
В конкурса могат да участват ученици на възраст до 18 г.в следните две направления:
Поезия – стихотворение/текст за песен;
Проза – разказ, есе.
Краен срок: 11 ноември 2016 г.
За четвърта поредна година „Еврофутбол“ организира специална стипендия „Лука Бекяров“ за изключителни постижения в областта на компютърните науки на стойност 2 500 лева.
В конкурса могат да кандидатстват студенти на Техническия университет, град София, факултет „Компютърни системи и управление” (ФКСУ), които:
- са 1-ви курс и имат бал 29 включително от кандидат-студентските изпити;
- са 2-ри курс и 3-ти курс и имат бал над 5.00 включително.
Краен срок: 11 November 2016
The European Programme for Integration and Migration (EPIM) is seeking proposals for “Protection of Children and Youth on the move in Europe” with an aim to support civil society organisations’ advocacy towards EU institutions to ensure that children’s rights are reflected in the EU’s migration policy and funding priorities.
The EPIM provides the platform for a sub-fund which supports projects run by civil society organisations that address the provision of long-term prospects and protection of children and youth in the migration context.
EPIM is a collaborative funding initiative of foundations from a variety of countries that supports civil society organisations’ work on migration and integration. It is hosted by the Network of European Foundations (NEF).
Objectives:
- The level of protection and access to rights and services is not determined by the formal legal status of the child or youth.
- A protection chain is completed for children and youth from the country of origin, on the route to and at the point of arrival in Europe.
- Family unity is protected and quality of care is ensured to provide incentives for unaccompanied and separated children and youth to stay in protected spaces.
EU funding is allocated to encourage the provision of long-term perspectives for children and youth in Europe.
The duration of the project begins at a time after the signing of the project contract at a time agreed upon with EPIM and ends no later than 24 months later.
Краен срок: 12 ноември 2016 г.
Шеста поредна година старозагорското Сдружение “Самаряни” и широк кръг от партньори търсят достойни истории за добротворство.
„Добрият Самарянин“ представлява годишна награда, учредена от Сдружение „Самаряни“, за високо признание към отделна личност, жител на Област Стара Загора. Това е начин да бъдат идентифицирани и избрани хора, които заслужават всеобщо обществено уважение и признателност, в следствие на извършен от тях жест на добротворство към друг човек или хора, изпаднали в тежка житейска ситуация или беда.
Краен срок: 14 ноември 2016 г.
Конкурсът е анонимен и е на гражданска тематика.
Условия за участие:
- изпратените произведения да не са участвали в други конкурси и да не са публикувани на хартиени или електронни носители
- брой на произведенията: до три
- размер на творбата: от 3 до 5 стандартни страници (по 1800 знака; 12 пункта)
- приемат се само печатни творби (по три копия от всяка)
- за участие в конкурса няма възрастови ограничения
- ако кандидатът е представител на литературна формация, да се посочат данните и името на ръководителя
- такса за участие 10.00лв.
Литературен жанр:
Стихотворение
Есе
Разказ
Литературна история
Организатор: Народно читалище „Н. Вапцаров - 1866" - Благоевград
Краен срок: 14 ноември 2016 г.
За седма поредна година клуб "Млади таланти" ще проведе конкурс за млади учени "Young and Energetic Scientists" (YES). За първи път тази година отделно в конкурса ще се оценяват студентските и докторантски проекти.
Целта на конкурса "YES" е да се подкрепят и наградят полезни научни инициативи, да се популяризират идеите на млади и амбициозни хора с изследователски интереси, които ще реализират връзката между науката, образованието и бизнеса, между амбицията и успеха.
Могат да участват всички млади учени - бакалаври, магистри, докторанти на възраст между 18 и 35 години.
Проектът трябва да е насочен към едно от изброените приоритетни направления и да е в едно или няколко от научните направления.
Приоритетите:
- нови материали, процеси и технологии за интелигенти решения;
- чиста природа и зелени градове;
- иновации за по-добро здраве и здравословен начин на живот;
- сигурни и устойчиви информационни технологии и решения за индустрията;
Конкурсът подпомага проекти в изключително широк спектър от научни направления. Успешният проект трябва да съчетава различни методи на изследване и/или информационни технологии.
Научни направления:
- Телекомуникационни технологии
- Компютърни системи и мрежи
- Програмиране и софтуер
- Автоматика и мехатроника
- Електроника и електротехника
- Механика и машинни технологии
- Нови материали и нанотехнологии
- Биотехнологии и химия
- Приложна физика
- Технологии в хранително-вкусова промишленост
- Аграрни технологии
- Енергоефективни системи и управление
Висока оценка получават проекти, които са интердисциплинарни, приложно ориентирани, с оригинално авторско съдържание или в значителна степен доразвита допълнителна функционалност. Проектът може да съдържа и фази, чието изпълнение вече е приключило и да съдържа описание, плануване и изпълнение на последяващата част от реализацията на проектната идея.
Краен срок: 15 ноември 2016 г.
Всеки може да изпраща номинациите си за хора и организации, чиято работа през изминалата година е допринесла за утвърждаването на човешките права в България.
Допускат се и номинации на хора, борещи се за защита на други ценности, сравними с правата на човека, например защита правата на животните и опазване на природата. „Човек на годината“ е инициатива, целяща да даде публичност на организации, хора и каузи, които са направили предходната година по-добра и справедлива.
Наградите „Човек на годината“ ще отличат най-заслужилите хора и каузи – онези, които са създали прецедент в правозащитната сфера и са били фактор за обществено развитие. Наградите нямат финансово изражение. Целта им e да дадат символично признание и да отличат хората или организациите, които са фактор в общественото развитие.
Краен срок: 15 ноември 2016 г.
Университетската агенция на Франкофонията и Фонд "Научни изследвания" към Министерство на образованието и науката на Република България обявиха стартирането на Конкурс за съвместни изследователски проекти.
Конкурсът е отворен за участие за всички български висши учебни заведения и научни организации и предполага създаването на многостранни консорциуми, в рамките на които ще бъдат реализирани предложените проекти.
Ще бъдат финансирани проекти в следните научни области:
- Математика и информатика;
- Устойчива енергетика, околна среди и екосистеми;
- Здравеопазване и биотехнологии;
- Физика и материалознание;
- Хуманитарни и обществени науки.
Предложения за проекти, разработващи теми в следните три насоки, ще се ползват с предимство при оценяване на научната стойност на проектите:
- Биохимия и биотехнологии с приложение във фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост; - Информационните технологии в служба на енергетиката на бъдещето;
- Материално и нематериално културно наследство в дигиталната ера (3D моделиране, географски информационни системи, онлайн архивиране и т.н.).
Краен срок: 15 ноември 2016 г.
Наградата "Млад европеец на годината" се присъжда на млади европейци на възраст между 18 и 26 години, които са се отличили по отношение на своя ангажимент и всеотдайност в подкрепа на международното разбирателство и / или на интеграцията на Европа.
Сумата на наградата е 5000. евро Тя е предназначена за финансиране на шестмесечен стаж в Европейския парламент или друга европейска институция. Възможно е сумата също така да се използва за финансиране на проект, който подкрепя европейската интеграция.
Краен срок: 15 ноември 2016 г.
Стипендия от 10 000 USD се присъжда ежегодно на 35 жени, регистрирани в докторска програма в науки, свързани с въздухоплаването или космически инженеринг.
Краен срок: 21 ноември 2016 г., 17:30 ч.
Във връзка с отбелязване на 25 години от приемане на Конституцията на Република България Правна програма на Институт "Отворено общество" – София организира конкурс за студентски реферати по темата "Гаранции за независимостта на съда според Конституцията на Република България". В конкурса могат да участват студенти от специалност "Право" на всички български висши училища и на висши училища от държавите членки на Европейския съюз, без значение на формата на обучение.
На победителите ще бъдат присъдени парични награди.
Краен срок: 21 ноември 2016 г.
Българската макроикономическа асоциация обявява конкурс за двама млади учени – икономисти, които ще участват в Шестата среща с Нобелови лауреати по икономика в Линдау (Германия) от 22 до 26 август 2017 г.
Разходите по участието им ще се покрият поравно от БМА и фондация Линдау.
Кандидатите трябва да са докторанти или завършили докторска степен в рамките на 5 години, или млади и висококвалифицирани икономисти от централни банки и финансови институции. Те трябва да са на възраст до 30 години, да пребивават постоянно в България, да не са участвали в предишни срещи на Линдау и да владеят английски език.
Краен срок: 17:30 часа на 21 ноември 2016 г.
Правна програма на Институт "Отворено общество - София" обяви конкурс за студентски реферати по темата "Гаранции за независимостта на съда според Конституцията на Република България".
В конкурса за реферати могат да участват студенти от специалност „Право“ на всички български висши училища и на висши училища от държавите членки на Европейския съюз, без значение на формата на обучение.
Рефератите трябва да представляват писмена авторска работа, която не е публикувана и не е предложена за публикуване в печатно или електронно издание.
Рефератите трябва да са написани на български език, във формат Microsoft Word, трябва да са в обем до 20 стандартни страници ( т.е. максимум 36 хил. знака) и да бъдат съобразени с изискванията за библиографско описание на сп. „Съвременно право“.
Краен срок: 23 ноември 2016 г., преди 12.00 ч. централноевропейско време/централноевропейско лятно време (по обед, брюкселско време)
Подпрограма „Култура“ ще подкрепя проекти, предвиждащи дейности предимно в областите на:
А. транснационалната мобилност;
Б. привличането на публика;
В.1. изграждане на капацитет — цифровизация;
В.2. изграждане на капацитет — нови бизнес модели;
В.3. изграждане на капацитет — образование и обучение.
Приоритети:
Категория 1 — Проекти за сътрудничество от по-малък мащаб
В тази категория са включени проекти:
- в чиято реализация участват ръководител на проекта и поне още двама партньори, чиито седалища са в поне три различни държави, участващи в програмата „Творческа Европа“ — подпрограма „Култура“. Седалището на ръководителя на проекта или на един от партньорите трябва да бъде в държава от категории 1, 3 или 4 на държавите, които се допускат до участие;
- за които е подадено заявление, с което се кандидатства за безвъзмездни средства от ЕС в размер на не повече от 200 000 EUR, представляващи най-много 60% от допустимия бюджет.
Ако проектът бъде одобрен, ръководителят на проекта в категория 1 може да подаде заявление за финансиране на нов проект в категория 1 или категория 2 в отговор на следващи покани за представяне на предложения.
Категория 2 — Проекти за сътрудничество от по-голям мащаб
В тази категория са включени проекти:
- в чиято реализация участват ръководител на проекта и поне още петима партньори, чиито седалища са в поне шест различни държави, участващи в програмата „Творческа Европа“ — подпрограма „Култура“. Седалището на ръководителя на проекта или на един от партньорите трябва да бъде в държава от категории 1, 3 или 4 на държавите, които се допускат до участие;
- за които е подадено заявление, с което се кандидатства за безвъзмездни средства от ЕС в размер на не повече от 2 000 000 EUR, представляващи най-много 50% от допустимия бюджет.
Краен срок: 25 November 2016, 12:00 (CET)
This scheme offers action grants to support European networks active in the field of the cultural and creative sectors. The support is intended to have a structuring effect on players in the cultural and creative sectors.
The specific priorities of the support to project proposed by European networks are the reinforcement of the sector's capacities including:
- supporting actions providing cultural and creative players with skills, competences and knowhow, including encouraging adaptation to digital technologies, testing innovative approaches to audience development and testing of new business and management models;
- supporting actions enabling cultural and creative players to cooperate internationally and to internationalise their careers and activities in the Union and beyond when possible on the basis of long-term strategies;
- providing support to strengthen European cultural and creative organisations and international networking.
Краен срок: 29 ноември 2016 г.
Целта на тази покана е да предостави структурна подкрепа, наречена оперативна субсидия, на европейски неправителствени организации (ЕНПО) и общоевропейски мрежи, действащи в областта на младежта и насочени към следните общи цели:
- повишаване на осведомеността на участниците относно европейската програма за политика в областта на младежта и по-специално относно „Стратегията на ЕС за младежта“;
- повишаване на ангажираността и сътрудничеството на участниците с публичните органи за осъществяване на политиките и реформите в областта на младежта, като препоръките за отделните държави, отправени в рамката на европейския семестър;
- насърчаване на активността на участниците в областта на младежта;
- насърчаване на ангажираността на участниците в разпространението на политическите и програмните действия и резултати, както и на добрата практика сред техните членове и в по-широки кръгове.
Поканата е отворена за две категории субекти:
- европейски неправителствени организации (ЕНПО);
- общоевропейски мрежи (неофициална мрежа).
Краен срок: 30 ноември 2016 г.
Конкурсът е насочен към реализацията на:
- Артистични намеси в публично пространство, които включват инсталации, скулптури, обекти, прожекции
- Функционален и декоративен дизайн в градска среда, пространствено изявяване и идентифициране на квартала
- Градско градинарство
- Изложби, танц, театър, музика, кино
- Акции и пърформанси
Общ бюджет по конкурса – 20 000 лв.
Краен срок: 30 ноември 2016 г.
NordArt е едно от най-големите изложения в Европа, което представя автори в различни жанрове: живопис, графика, фотография, видео арт, скулптура, обекти, инсталации, пърформанси. Участниците ще бъдат определени от жури.
За участие в изложението могат да кандидатстват автори от цял свят.
Кандидатстването е онлайн, със снимки на максимум 10 произведения.
Краен срок: 30 ноември 2016 г.
Заедно в час стартира тазгодишната си кампания за привличане на нови хора в образователната система, които да започнат работа като вдъхновяващи учители през септември 2017 г. Програма Заедно в час дава възможност както на завършващи студенти от всякакви специалности, така и на успешни професионалисти от различни сфери да допринесат за положителна промяна в българското общество, докато развиват и усъвършенстват себе си.
Организацията си поставя за цел да привлече нови хора в образователната система, които с усилената си работа като учители да допринасят за успеха на всеки ученик в училищата с най-голяма нужда.
Успешните кандидати ще започнат своето обучение през юли 2017 г. и работа в училище-партньор през учебната 2017-2018 г. По време на двете години, през които ще преподават като част от програмата, участниците ще получават месечен финансов стимул в размер на 500 лв. от “Заедно в час” като допълнение към заплатата от училище.
Преди началото на програмата одобрените участници ще преминат интензивно лятно обучение. То ще включва лекции за придобиване на професионална квалификация „учител“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ (ако одобрените участници не са придобили такава по време на следването си), както и обучение по международно признатия модел „Преподавай като лидер“. В рамките на двете години учителите преподават и едновременно с това доразвиват необходимите им знания и умения, с които успешно да мотивират учениците си, да планират целенасочено и постоянно да повишават ефективността си.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Google прилага виждането на д-р Анита Борг от създаването на равенството между половете в областта на компютърните науки чрез насърчаване на жени да се отличат в компютрите и технологиите и да станат активни лидери и примери за подражание в областта.
Всяка стипендиантка ще получи 10 000 щ.д. (за студенти в САЩ) или 5000 к.д. (за студенти в Канада) за 2017-2018 учебна година.
За: жени, записани в акредитиран университет за 2016-2017 академична година; с намерение да бъдат включени в или приети като редовни студенти в бакалавърска, магистърска или докторска програма в университет в САЩ или Канада за 2017-2018 академична година, в специалностите компютърни науки, компютърно инженерство или тясно свързана техническа област.
България е избираема страна.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Тема: "(НЕ)възможното ТУК"
Конкурсът цели да стимулира създаването на интересни кратки филми и текстове, свързани със зададена тема, като по този начин представи гледната точка на младите хора по въпроса.
Темата е отворена за студенти, както и ученици – 9.-12. клас, които имат възможност да предоставят свои творби, без жанрово ограничение.
В конкурса за текст и видео може да участват младежи от различни възрасти, така и студенти (бакалавър, магистър, докторанти) във всички университети, както и гимназисти от 9. до 12. клас. Няма значение дали учите, дали сте прекъснал или работите. Вие сте младеж и имате мнение, споделете го с нас.
Единственото ограничение за филма е във времетраенето да е с продължителност до 10 минути, а за текста до 3 страници.
Филмът и текстът трябва да са създадени специално за конкурса и да не нарушават чужди авторски права. Няма ограничения за подхода към темата – филмът може да е игрален, документален, интервю, анимационен, черно-бял, ням и прочее. Филмът трябва да е предоставен в подходящ формат (mp4, wmv и подобни. За конкретни въпроси, може да пишете на мейла). Препоръчително е филмът да е на български език.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Стипендиантската програма се предлага на арт мениджъри от САЩ и от целия свят, избрани на конкурсен принцип. Стипендиантите прекарват четири седмици в Университета на Мериленд всяка пролет в продължение на три последователни години.
За: Кандидати, които имат най-малко пет години опит в изкуството или в културна организация.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Бавария стартира процедура за отпускане на годишни стипендии за чуждестранни студенти за академичната 2017-2018 година. Висшисти от България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия и Украйна имат право да кандидатстват. Стипендиите ще финансират докторантури и следдипломни квалификации в баварски университети. Едногодишните стипендии могат да бъдат удължавани два пъти до 3 години. Стипендията се изплаща ежемесечно (700 евро) и възлиза на 8,400 евро годишно. Студенти с поне едно дете получават 860 евро за месец или 10,320 евро годишно.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Поканата е за специалисти от всяка област на България, Унгария, Румъния и Словакия, да кандидатстват за участие в 42-дневна Обменна програма в САЩ през 2017 г.
Насърчават се за участие професионалисти на възраст 25 до 40; които активно участват в програми, свързани с участието на гражданите и застъпничество (НПО / развитие на гражданското общество), граждански организации за образование, застъпнически групи, активисти, които работят с малцинствени групи.
Общата цел на програмата е да осигури възможност за професионално развитие за лидери средно ниво; да създаде форум за американски и чуждестранни участници да си сътрудничат и обменят идеи и стратегии; и изграждане на глобална мрежа от специалисти, способни да работят ефективно във взаимосвързана среда.
36 участници (9 от всяка от участващите страни), ще бъдат включени в двете делегации, посещаващи САЩ. Първата делегация - между 19 юни и 2 април 2017-а, а втората делегация - между 4 ноември и 17 октомври 2017-а.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Поканата е отворена за идеи във всички области на науката и технологиите, включително хуманитарни и социални науки. Мулти- и интердисциплинарни предложения се насърчават.
Насърчават се предложения за дейности, които допринасят за научното, технологично, икономическо, културно и обществено напредъка на знанието и развитието на Европа.
COST финансира паневропейски, отдолу-нагоре мрежи от учени и изследователи във всички области на науката и технологиите. Тези мрежи, наречени "COST Actions", насърчават международната координация на национално финансирани научни изследвания.
COST не финансира самите научни изследвания, но осигурява подкрепа за дейности в мрежи.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Фондацията "Възпоминание, отговорност и бъдеще" (EVZ) кани за участие в програмата си, озаглавена "Европейци за мир" - международен проект за обмен на млади хора от Германия и страните от Централна и Източна Европа и Израел.
Предложените проекти трябва да решават актуалните проблеми на дискриминация, неравенство, расизъм, антисемитизъм, антицигански настроения или хомофобия.
Проектите следва да бъдат съвместно разработени и реализирани.
Гледната точка и опитът на всеки от партньорите следва да са взети под внимание.
Следва да се стимулира диалогът между поколенията.
За: Ученически и младежки групи от Германия, заедно с партньори от Централна, Източна и Югоизточна Европа или Израел, дву- и три-национални проекти, юноши на възраст между 12 и 21 години, заедно с техните ръководители на проекти.
Краен срок: 1 декември 2016 г.
Към 1 октомври 2017 г. завършилите магистърска степен кандидати за следдипломна квалификация трябва да са не по-възрастни от 30 г., а кандидатите за докторантура - не по-възрастни от 35 г. Те трябва да докажат отлично владеене на немски и/или английски език.
Месечната сума е 700 евро. Стипендията се изплаща 1 г. (общо 8400 евро) и може да бъде удължавана два пъти, до 3 години.
За стипендиите могат да кандидатстват висшисти от България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия и Украйна.
Краен срок: 12 октомври / 7 декември 2016 (годишна)
За: Граждани на държава извън Обединеното кралство.
Стипендия: Пълна себестойност на обучението в Кеймбридж (такси за обучение, издръжка, пътни разходи).
Краен срок: 9 декември 2016 г. или до изчерпване на финансовите средства по поканата
С настоящата покана за кандидатстване за финансиране на действия за насърчаване на двустранното сътрудничество, финансирани от Двустранния фонд на програма BG09 се цели засилване на двустранните отношения на ниво институции в системата на образованието и обучението, вкл. висши училища и научни организации, от една страна, и частния сектор – предприятия и социални партньори, които сътрудничат с образователни и изследователски институции, публични и частни организации, вкл. с нестопанска цел и неправителствени организации от България и държавите донори по ФМ на ЕИП (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн).
Допустими кандидати могат да бъдат официално признати или акредитирани образователни и обучителни институции, вкл. държавни, общински и частни училища, центрове за професионално обучение, висши училища и официално признати научни организации от България и държавите донори.
ДОПУСТИМИ ДЕЙСТВИЯ:
1. Участие в конференции, семинари, курсове, срещи и симпозиуми;
2. Учебни посещения (до 5 дни, вкл. дните за пътуване);
3. Посещения на експерти (до 5 дни, вкл. дните за пътуване);
4. Предпроектни проучвания (feasibility studies) и подготовка на социално- икономически анализи;
5. Организиране на конференции, семинари, курсове, срещи и симпозиуми.
Минималният размер на безвъзмездната помощ, която може да бъде поискана за изпълнение на двустранни действия в рамките на поканата, е 5000 евро, докато максималният размер на поисканата безвъзмездна помощ е 10 000 евро.
Краен срок: 13 декември 2016 г.
Настоящата покана за представяне на предложения ще подкрепи изграждането на капацитет за защитата правата на детето и защитата на децата за професионалисти, работещи за и с децата мигранти. Целта на поканата е да се осигури по-добра защита и зачитане на правата на всички деца мигранти на територията на ЕС чрез изграждане на капацитет за семейна среда за деца без придружител (Приоритет 1) и чрез механизми за изграждане на капацитет и сътрудничество за настойници, чиято роля е да се защитят правата на децата мигранти (приоритет 2).
Безвъзмездната подкрепа на проект не може да бъде по-ниска от 100 000 евро.
Продължителността на проекта не трябва да надвишава 24 месеца.
Краен срок: 13 декември 2016 г.
Приоритет 1: Взаимно обучение, обмен на добри практики, изграждане на капацитет за разработване и адаптиране на модели на детски жилища към националния контекст, сътрудничество между агенции и протоколи (например полиция, прокурори, съдии, социални работници, органи за защита на детето, здраве, психичното здраве и образователни услуги).
Приоритет 2: Изграждане на капацитет, обучение и повишаване на осведомеността на заинтересованите страни. Това може да включва изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността за професионалисти и други възрастни, които влизат в редовен контакт с деца и са първите точки на контакт за (потенциални) (деца) жертви на насилие.
Краен срок: 15 декември 2016 г.
Очакват се предложения по поканите за следните четири конкурса:
CEF-TC-2016-3: Автоматизиран превод
CEF-TC-2016-3: Киберсигурност
CEF-TC-2016-3: Електронно фактуриране
CEF-TC-2016-3: Europeana
Общият индикативен бюджет, който е на разположение за избраните предложения по тези покани, е 27,5 милиона евро.
Краен срок: 15 December 2016 (17:00.00 Brussels time)
Funding under this call will support the n/g CERTs/CSIRTs to create, maintain or expand national capacities to run a range of cyber security services, in order to reach a state of preparedness that will allow them to participate on an equal footing in the cooperation mechanisms and core cooperation platform established through the 2015 work programme.
Funding will be granted as an incentive for Member States to develop their cyber security capacity for participating in the cooperation platform and mechanisms set up by the work programme 2015, including one or both of the following:
- activities for increasing the preparedness of the n/g CERTs/CSIRTs (e.g. development or acquisition of better tools for analysis, identification, and detection of threats, awareness campaigns, services to local agents)
- the establishment of access points from the n/g CERTs/CSIRTs to the cooperation mechanisms (e.g. secure devices and software, interfaces, gateways, translation of local tools into common formats).
These activities could include:
- acquisition and operation of national level cyber security IT systems, experimental test beds, and training facilities, that will facilitate the cross-border cooperation of n/g CERTs/CSIRTs, which may be complemented with very sophisticated toolsets specific to the cyber security area (e.g. sandboxes, simulation environments, advanced research infrastructures, and secure control rooms).
- hiring of trained staff, training of current staff, joint training courses, cooperation meetings, Europe-wide cyber security exercises.
Краен срок: 20 декември 2016 г., 18:00 ч.
Чрез процедурата ще се осигури подкрепа за изпълнение на приоритетни краткосрочни проекти, включени в Етап 1 от Пътната карта за изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление в Република България 2016-2020 г.
Основните цели на процедурата са:
- доизграждане на хоризонталните системи на е-Управление, в т.ч. Държавния Хибриден Частен Облак и националната схема за електронна идентификация;
- изграждане на нови/ надграждане на съществуващи регистри, информационни системи и информационни портали/платформи, и осигуряване на интеграция между тях, с оглед развитие на електронни услуги, изпълнение на нормативно определени ангажименти и/или осигуряване на оперативна съвместимост с платформи на ЕС;
- развитие на секторните системи на електронното управление (в т.ч. е-Здравеопазване, е-Данъци, е-Митници, е-Статистика).
Допустими кандидати по тази процедура са институции на централната държавна власт.
Краен срок: до края на 2016 г.
Германската служба за академичен обмен е предвидила стипендии за български студенти, докторанти, млади учени и групи студенти за обучение или научен престой във Федерална република Германия за академичната 2017/2018 година.
Актуалната информация вече е включена в базата данни www.funding-guide.de, а подробностите по самото кандидатстване на български език, в това число списък със стипендии, условия, срокове и необходими документи, могат да бъдат разгледани на интернет страницата на Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“ в София www.cmfnd.org (Програми >> Германия).
В сградата на фондацията на ул. „Васил Априлов“ 3 в гр. София се предлагат и безплатни индивидуални консултации (след предварително записан час).
Краен срок: 30 декември 2016 г. 16:00 ч.
Процедурата има за цел:
1. Уеднаквяване на нивото на първоначална информираност, надграждане на осведомеността и предоставяне на актуална и експертна информация на заинтересованите страни за мрежата Натура 2000 и
2. Актуализиране на Националната приоритетна рамка за действие за Натура 2000 (НПРД).
Дирекция „Национална служба за защита на природата“ (НСЗП) в Министерство на околната среда и водите е конкретен бенефициент.
Краен срок: 31 декември 2016 г.
Конкурсът е отворен за вписвания в 9 категории:
- Търговия;
- Мода;
- Илюстрация / Digital Art / Fine Art;
- Пейзаж;
- Портрет;
- Репортаж / фотожурналистика;
- Спорт;
- Сватба;
- Дива природа.
За: Всички професионални фотографи, които са регистрирани и пребивават в европейска страна (както е определено от Съвета на Европа). Специален раздел е отворен и за европейските млади фотографи (до 25 години).
Краен срок: 5 януари 2017 г. ,17:30 часа.
Настоящата процедура има за цел да се улесни достъпа до заетост и да се осигури подкрепа за социалното включване на уязвими групи чрез създаване на подходящи условия за тяхната професионална интеграция в сферата на социалната икономика.
Дейностите са насочени към осигуряване на подкрепа за създаване на нови и разширяване дейността на вече съществуващи социални предприятия, специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания във връзка с осигуряване на заетост чрез:
- Психологическо подпомагане и мотивиране на лица от уязвимите групи за включване в заетост;
- Социална и професионална интеграция на представители на уязвимите групи в сектора на социалната икономика;
- Предоставяне на обучения на лицата, за които е осигурена заетост в социалните предприятия, специализираните предприятия и кооперациите на хора с увреждания;
- Осигуряване на наставник от работодателя за новонаети лица. Всеки наставник отговаря за минимум 1 и максимум 7 души – представители на целевата група;
- Оборудване на новосъздадените работни места и в случай на необходимост, тяхното адаптиране за лица с увреждания;
- Предоставяне на обучения за повишаване на управленските и бизнес умения за повишаване ефективността на управление на социалните предприятия, специализираните предприятия и кооперациите на хора с увреждания;
- Подкрепа за осигуряване на заетост за период до 12 месеца;
- Проучване на търсенето и възможностите за пазарна реализация на изработваните стоки и предоставяните услуги;
- Социален маркетинг и популяризиране на социалната икономика и социалното предприемачество.
Краен срок: 10 януари 2017 г.
Световната фотографска организация обяви началото на 10-ото издание на най-големия фотографски конкурс в света - Sony World Photography Awards.
В конкурса могат да участват начинаещи и утвърдени фотографи в 4 категории: "Професионалисти" (10 подкатегории), "Любители" (10 подкатегории), "Младежи" (от 12 до 19 години) и "Студенти".
Победителят, обявен за фотограф на годината в категорията за професионалисти печели 25 000 долара. В категорията за любители голямата награда е 5000 долара. Присъждат се още фотографска техника на Sony, участие в изложби в Лондон и в ежегодното фотографско издание от конкурса.
Краен срок: 11 януари 2017 г.
Ще бъдат подкрепени проекти, които допринасят за реализация на Европейската e-Justice стратегия 2014-2018.
Проектните дейности по настоящата покана като цяло включват работа по анализи, концепции, разработка на софтуер, осигуряване на качеството и сродните помощни мерки, необходими за създаването на нови информационни системи, както и разширяване и адаптиране на съществуващите национални и транснационални решения. Дейности, свързани с управление на проекти, подготовка на контент, редакторска работа, комуникация, промоция и разпространение също са допустими за финансиране.
Краен срок: 17 януари 2017 г., 12:00 ч. на обяд (брюкселско време)
Целта на поканата е да призове за подаването на предложения за бизнес партньорства в областта на ПОО (професионално образование и обучение) за развиване на обучението на работното място.
Допустими кандидати:
>> Партида 1:
Кандидатът (координатор на проекта) трябва да бъде една от следните организации:
- доставчик на услуги в областта на ПОО (в горната степен на средното или във висшето образование);
- малко, средно или голямо предприятие (публично или частно);
- търговска камара, промишлено и занаятчийско сдружение или подобна организация в съответните сектори/професии;
= орган на местните или регионалните власти.
>> Партида 2:
Кандидатът (координатор на проекта) трябва да бъде представителна организация на европейско равнище с пълни или асоциирани членове в най-малко 12 държави от Програмата „Еразъм+“, от които най-малко 6 участват в проекта като партньори.
В поканата се прави разлика между два различни вида партньорства. Поради това предложенията следва да се представят по една от следните две партиди:
>> Местно и регионално партньорство (партида 1)
С поканата се подкрепят партньорства между:
- доставчик на услуги в областта на ПОО;
- малко, средно или голямо предприятие (публично или частно) или търговска камара, или промишлена/професионална организация;
- орган на местната или регионалната власт.
>> Партньорства между представителна организация на европейско равнище и нейните национални пълни или асоциирани членове (партида 2).
Общият бюджет, определен за съфинансирането на проектите, се предвижда да бъде максимум 6 млн. евро (4,5 млн. евро за партида 1 и 1,5 млн. евро за партида 2).
Всяка безвъзмездна помощ ще бъде в размер от 250 000 до 350 000 евро.
Краен срок: 31 януари 2017 г.
Право на участие в конкурса имат пълнолетни български и чуждестранни граждани. В конкурса може да се участва само с една творба на година. Приемат се драматургични творби на български език, които не са били публикувани под никаква форма преди предаването им за участие в Конкурса за нова пиеса – нито като цяло, нито в отделни свои части. Университетът присъжда награда на спечелилия конкурса. Наградата е индивидуална и се състои от диплом, сценична реализация и парична сума.
Краен срок: 31 януари 2017 г.
Фестивалът се организира от Deutsches Filminstitut - DIF и приветства участието на пълнометражни филми, както игрални, така и документални.
Конкурсът за експериментално кино и видео арт също очаква кандидати.
Фестивал на Централна и Източна EuropeanaThe фестивал показва документални и игрални филми, създадени през 2015-2017 в Албания, Армения, Азербайджан, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Грузия, Унгария, Казахстан, Косово, Киргизстан, Латвия , Литва, Македония, Молдова, Черна гора, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения, Таджикистан, Туркменистан, Украйна или Узбекистан.
Краен срок: 31 януари 2017 г.
Конкурсът на Sub-Zero / Wolf се провежда от 1993 г. Могат да участват професионални архитекти и студенти от цял свят.
Краен срок: 31 януари 2017 г.
От 1 ноември 2016 г. започва приемането на конкурсни творби за Международния конкурс за плакат, посветен на реге музиката.
Темата на конкурса тази година е "Към Залата на славата на реге музиката, прославяйки великата ямайска музика". График дизайнери и художници от цял свят са поканени да участват (индивидуално или колективно) с неограничен брой плакати, създадени специално за конкурса.
Международно жури от 10 дизайнера ще направи финалната селекция от 100 плаката, които ще бъдат включени в пътуваща изложба "Изкуството на регето". От тях ще бъдат определени и тримата победители.
Краен срок: различни за различните действия - от 2 февруари 2017 г. до 4 октомври 2017 г.
Настоящата покана за представяне на предложения обхваща следните действия от програмата „Еразъм+“:
>> Ключово действие 1 (КД1) — Образователна мобилност за граждани:
— Мобилност за граждани в областта на образованието, обучението и младежта
— Стратегически проекти, свързани с ЕДС
— Мащабни събития, свързани с Европейската доброволческа служба
— Съвместни магистърски степени „Еразмус Мундус“
>> Ключово действие 2 (КД2) — Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики:
— Стратегически партньорства в областта на образованието, обучението и младежта
— Алианси на познанията
— Изграждане на капацитет в областта на висшето образование
— Изграждане на капацитет в областта на младежта
>> Ключово действие 3 (КД3) — Подкрепа за реформиране на политиката:
— Структуриран диалог: срещи между младежи и лица, отговорни за вземането на решения в областта на младежта
>> Дейности „Жан Моне“:
— Катедри „Жан Моне“
— Модули „Жан Моне“
— Центрове за високи постижения „Жан Моне“
— Подкрепа по инициативата „Жан Моне“ за сдружения
— Мрежи „Жан Моне“
— Проекти „Жан Моне“
>> Спорт:
— Партньорства за сътрудничество
— Малки партньорства за сътрудничество
— Европейски спортни събития с нестопанска цел
Всички публични или частни органи, които осъществяват дейност в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, могат да кандидатстват за финансиране по програма „Еразъм+“. Освен това групи от млади хора, които участват в работа с младежи, но не непременно в рамките на младежка организация, могат да кандидатстват за финансиране за образователна мобилност за млади хора и за специалисти, работещи с младежи, както и за стратегически партньорства в областта на младежта.
Общият бюджет, предвиден за настоящата покана за представяне на предложения, възлиза на 2 157,1 милиона евро:
- Образование и обучение: 1 905,4 милиона евро
- Младеж: 209,1 млн. евро
- „Жан Моне“: 10,8 млн. евро
- Спорт: 31,8 млн. евро
Краен срок: за организации - 25 февруари 2017 г.
Фондацията подкрепя на конкурсен принцип проекти, като насърчава развитието и обмена на разнообразни и предизвикателни идеи за архитектура и нейната роля в изкуството, културата и обществото.
Фондацията се фокусира върху организации в САЩ, но има малък процент международни грантове.
Краен срок: 30.01.2017 г., 16:00 ч. (за общини Асеновград, Благоевград, Варна, Враца, Гълъбово, Девня, Димитровград, Добрич, Кърджали, Монтана, Несебър, Пазарджик, Перник, Пирдоп, Пловдив, Шумен); 30.01.2019 г., 16:00 ч. (за общини Бургас, Велико Търново, Видин, Горна Оряховица, Ловеч, Плевен, Русе, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Хасково)
Целта на процедурата е разработване/актуализация на общински програми по чл. 27 на Закона за чистотата на атмосферния въздух за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените норми за качество на атмосферния въздух (КАВ) за общини с наднормени нива на замърсители и планиране на адекватни към местните условия мерки за подобряване КАВ, които да доведат до постигане на определените норми за КАВ.
Краен срок: 31 март 2017 г.
Фондът за Европа и Африка на Mitsubishi Corporation (MCFEA) се стреми да подкрепя изследвания, фокусирани върху околната среда и намаляване на бедността.
Фондът за Европа и Африка на Mitsubishi Corporation (MCFEA) е благотворителна фондация, създаден през 1992 г. от Mitsubishi Corporation и базираната във Великобритания дъщерна Mitsubishi Corporation International (Europe) АД.
Финансират се проекти на организации.
България е избираема страна.
Краен срок: 15 април 2017 г.
От 1998 г. Китайската фолклорна фотографска асоциация (CFPA) кани фотографи от цял свят, за да се документират фолклорни явления широко и в дълбочина. За тази цел CFPA основава Humanity Photo Awards (HPA), с подкрепата на ЮНЕСКО.
За: фотографи от цял свят
Краен срок: 25 April 2017 17:00:00
Specific Challenge:
The future design of the Internet of Things applications will depend crucially on the development of sophisticated platform architectures for smart objects, embedded intelligence, and smart networks. Most of the today's IoT systems are however mainly focused on sensors, whereas in the future actuation and smart behaviour will be the key points.
Краен срок: 12 септември 2017 г.
Наградата ще бъде присъдена на участниците, които демонстрират на работещ автомобил решение за съществуващ двигател и задвижващи системи, които постигат значително намаляване на емисиите на NOx, частици, въглеводороди в реални условия на шофиране, като същевременно се гарантират ниски нива на нежелани други замърсители. Технологията не трябва да влияе на оперативните способности на превозните средства, например, не трябва да увеличи значително разхода на гориво, като в същото време осигурява достатъчно динамични характеристики за нормално движение на превозното средство.
Наградата е в размер на 1,5 млн. евро.
Срокове: 26 януари 2017 - 23 януари 2018 г.
Наградата ще се присъжда за материал на базата на достъпен, устойчив и иновативен дизайн, който може да намали концентрацията на прахови частици в градските райони.
Наградата е в размер на 3 млн. евро.
Краен срок: 20 август 2019 г.
Наградата ще бъде присъдена на участниците за решение, интегрирано в прототип на системата, което ще бъде в състояние да демонстрира намаляване на емисиите на замърсители и понижаване на разхода на гориво в реални условия, без да засяга оперативните способности на превозното средство.
Наградата е в размер на 3,5 млн. евро.
Награден фонд: 0.5 млн. евро
Конкурсът започва в края на 2014-а и завършва в началото на 2016-а година.
Наградата трябва да отличи революционни решения в областта на оптичните влакна, които да намерят своето място в бъдещите оптични мрежи.
Награден фонд: 3 млн. евро
Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2018-а година.
Целта на наградата е да се намали замърсяването на въздуха в градските райони чрез развитие на иновативни решения. Тези решения трябва да бъдат достъпни и устойчиви, и те трябва да докажат, че могат ефективно да премахнат и / или предотвратят образуването на прахови частици в атмосферата (изпускателни системи на превозните средства не са включени).
Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
- превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
- превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
- превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
Получателите получават стипендии от 20 000 евро на година в продължение на две години за финансиране на научни изследвания, техническо оборудване, научни командировки и участие в конференции.
Краен срок: 1 август
Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да изучават специфични културни или политически аспекти на европейската интеграция на място..
Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.
Краен срок: ВСЕКИ месец до 25-то число.
Фонд "Условия на труд" финансира:
1. Проекти и програми за подобряване условията на труд с браншова значимост и приложимост на резултатите.
2. Проекти за подобряване на условията на труд в отделни предприятия с конкретна практическа приложимост /финансиране до 30 на сто от стойността на проекта/ свързани с:
а) реконструкция и модернизация на съществуващи обекти;
б) внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии и/или съоръжения;
в) изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място;
г) изграждане или усъвършенстване на системата за осигуряване качеството на труда;
д) подобряване на санитарно- хигиенните условия;
е) обезопасяване на машини и съоръжения;
ж) други проекти, свързани с подобряване условията на труд;
3. Подпомагане финансирането на дейности по диагностика на професионалните болести.
4. Разработване и издаване на учебни и информационни материали;
5. Организиране и провеждане на специализации в областта на здравословните и безопасни условия на труд.
6. Разработване на нормативни актове, правила, норми и изисквания.
Краен срок: текущ
Roma Initiatives Office кани роми и про-ромски организации и неформални групи, мрежи или физически лица от Албания, България, Чешката република, Унгария, Македония, Румъния, Сърбия, Словакия и Испания, да кандидатстват за безвъзмездна помощ за спешни действия за сумата до 15 000 щ.д. Подкрепят се своевременни действия и възможности, които насърчават структурните промени в полза на ромите или са отговор на анти-ромски събития и тенденции.
Кандидатите трябва да представят концепции на английски език.