ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
електронен седмичник 3/22.1.2020.
на Фондацията за реформа в местното самоуправление
изпраща се всяка сряда до над 18 550 абонати - получаване в рамките на 24 часа
Честит празник на общините Раковски (26 януари), Омуртаг (27 януари), Разград (28 януари), Търговище (29 януари)!
Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .
Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.
MERI България
Станете приятели на MERI България във Facebook
начало >>
начало >>
Методология за провеждане на наблюдение по метода „Таен клиент“
начало >>
Дигитални умения на децата в 21 век, Асоциация Родители
начало >>
* * *
начало >>
* * *
НАЧАЛО >>
Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред
Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
Краен срок за изпращане на материалите: 8 март 2020 година (важи пощенското клеймо).
Целта на конкурса е да провокира младите хора да създадат послания, насочени към превенция на ранните бракове. Тези послания трябва да бъдат достъпни, разбираеми и провокиращи техните връстници. В рамките на конкурса младежите могат да работят с изображения (РАЗДЕЛ ГРАФИЧНО ИЗОБРАЖЕНИЕ - Снимка, колаж, gif. Снимките трябва да бъдат запазени във формат jpg 300 DPI – препоръчителен размер 1300 x 867 px . Максимален размер на файла- 3MB.), видео (РАЗДЕЛ ВИДЕОМАТЕРИАЛ: Кратък филм до 5 минути – филмът може да бъде заснет с професионална камера, с телефон или с друга снимачна техника.) или думи (РАЗДЕЛ ЕСЕ – до 5000 знака, word формат).
Всички изготвени продукти трябва да бъдат оригинали.
В конкурса могат да участват ученици (момичета и момчета) от първи до дванадесети клас от всички училища в България, както и от български училища в чужбина.
Възрастови групи: от I до IV клас, от V до VIII клас, от IX до XII клас.
Отличените участници ще се включат в инциативата на Център Амалипе „Президент/ Посланик/ Министър за един ден“ на 8 април 2020 г. и ще имат възможност в рамките на един ден да заемат едни от най-високите постове и дипломатически мисии в държавата.
Конкурсът се реализира съвместно от Център Амалипе и клуб Зонта - Стара Загора и е подкрепен финансова от Зонта Интернешънъл.
Поредният млад човек, който търси пътя си и прави това, което обича.
Краен срок за кандидатстване: 5 февруари 2020 г.
Темата на обучението е обвързана с гражданската позиция на малцинствата и тяхното умение да изразяват своите възгледи по начин гарантиращ ползотворни резултати.
Крайният срок за кандидатстване е 15 март 2020 г.
Академичната година на Програата продължава от края на август / септември 2020 г. до средата / края на юни 2021 г. Това е програма за редовно обучение и се очаква студентите да бъдат в CEU за цялата й продължителност.
Успешните кандидати ще получат пълни стипендии въз основа на резултатите си за целия период на програмата.
Методологията е разработена от Института по публична администрация през 2016 г. и актуализирана през 2019 г. по проект „По-високо качество на административното обслужване чрез въвеждане на по-високи стандарти и подобряване на системата за обратна връзка от потребителите“, с бенефициент администрацията на Министерския съвет, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Методологията е предназначена и може да се използва от всички централни и териториални администрации, които предоставят административни услуги или които контролират и координират дейността на други администрации, предоставящи административни услуги. Приложима е и по отношение на административните услуги, предоставяни от лица, осъществяващи публични функции и организации, предоставящи обществени услуги.
Методологията може да се използва също така при извършване на външен мониторинг и контрол на дейността на администрацията, по отношение на предоставянето на административно обслужване, от структури на гражданското общество – неправителствени организации, браншови и работодателски организации.
Към теми в Библиотеката: Гражданско образование, Добро управление
Асоциация Родители създаде интерактивна методология и наръчник с 14 тематични урока „Дигитално грамотни – интерактивен подход за развитие на дигиталните умения на учениците от 5. до 12. клас“.
Краен срок за регистрация: 29.01.2020 (сряда).
За: Представители на младежки организации или неформални групи, 15 - 35 години.
Организатор: Национален младежки форум
Четиринадесетото издание на мотивационна конференция обединява 8 лектори и темата за бъдещето, основаващо се на усещането за общност
Срок за кандидатстване: 11 февруари 2020 г.
Краен срок: 24 януари 2020 г.
Основната цел на събитието е обмяна на опит и добри практики за устойчивост между норвежки и български компании. Ще има и сесия с информация, свързана с втората покана за набиране на проекти, компонент "Иновации за зелена индустрия".
Изисква се потвърждение за участие в срок до 27.01.2020 г.
Срещата ще се проведе от 10:00 часа на 7 февруари 2020 г. в зала „Голдън Тюлип“ на хотел „Голдън Тюлип“ (бул. „Христо Ботев“ № 3 А).
По време на събитието ще бъдат представени програма „Еразъм за млади предприемачи“ и възможностите за финансиране на стартиращ бизнес с европейски средства.
Информационната среща е насочена към възпитаници на средни и висши училища, млади предприемачи и земеделски производители, както и всеки, който има желание и идеи за стартиране на собствен бизнес.
Участието във форума е безплатно.
Краен срок: 24 януари 2020 г.
Краен срок: 30 януари 2020 г.
Краен срок: 28 февруари 2020 г.
разработени по проект "Трансгранично религиозно наследство", финансиран по програма "Интеррег V-A Румъния - България" 2014-2020
Краен срок: не е посочен.
Събитието, което ще се проведе в София в началото на март, е насочено към студенти от различни специалности. Участниците ще бъдат разделени в екипи и в рамките на един ден ще работят за създаването на стартъп компания в съответното направление, базирана на реален бизнес казус.
Краен срок: 14 февруари 2020 г.
Краен срок: удължен до 17 февруари 2020 г.
Краен срок: не е посочен
Консултационен документ: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/fs_20_51
Краен срок: 14 февруари 2020 г.
Краен срок: 17 февруари 2020 г.
Краен срок: 17 февруари 2020 г.
Краен срок: 17 февруари 2020 г.
Краен срок: 17 февруари 2020 г.
Краен срок: 17 февруари 2020 г.
Краен срок: 18 февруари 2020 г.
Краен срок: 19 февруари 2020 г.
Краен срок: 19 февруари 2020 г.
Краен срок: 5 февруари, 30 април и 1 октомври 2020 г.
В рамките на Европейския корпус за солидарност се финансират следните дейности за доброволческа дейност.
Индивидуалното доброволчество е неплатена дейност за солидарност на пълно работно време (най-малко 30 и не повече от 38 часа седмично) с продължителност от 2 до 12 месеца. Тази дейност дава възможност на младите хора да допринасят за ежедневната работа на организациите в дейности за солидарност в полза за общностите, в които се извършват дейностите.
Доброволческите екипи са дейности за солидарност, които позволяват на екипи от 10 до 40 участници, идващи от най-малко две различни страни, да полагат заедно доброволен труд за период от 2 седмици до 2 месеца.
Кандидатства се пред Националната агенция.
Краен срок: 5 февруари, 30 април и 1 октомври 2020 г.
Стажовете и работните места са дейности за солидарност, които предоставят на младите хора възможности за работа или заетост, като им помагат да повишат уменията и опита си, като по този начин улесняват тяхната пригодност за заетост и преход към пазара на труда.
Кандидатства се пред Националната агенция.
Краен срок: 5 февруари, 30 април и 1 октомври 2020 г.
Проектът за солидарност е инициатива за солидарност в рамките на страната на пребиваване, инициирана, разработена и прилагана от младежи за период от 2 до 12 месеца. Тя дава възможност на група от минимум петима младежи да изразят солидарност, като поемат отговорност и се ангажират да създадат положителна промяна в местната общност. Проектът трябва да има ясно определена тема, която групата млади хора желае да проучи заедно следва да бъде реализирана с конкретните ежедневни проектни дейности, както и да включва всички участници.
Кандидатства се пред Националната агенция.
Краен срок: 28 февруари, 30 юни, 31 октомври 2020 г.
Обхватът на фонда е глобален и неговият интерес към видовете е недискриминационен. Той е отворен за кандидатури за финансиране на подкрепа от всички части на света, и потенциално ще подкрепя проекти, насочени към всякакви и всички видове растения, животни и гъби.
Максималният размер на безвъзмездните средства на Фонда е 25 000 USD.
Краен срок: 2 март 2020 г. - за проекти със социална насоченост; 31 март 2020 г. - за проекти със стопанска насоченост
Участници в конкурса могат да бъдат специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания.
Максимален размер на субсидията за проекти със социална насоченост: 40 000 лв.
Максимален размер на субсидията за проекти със стопанска насоченост: 80 000 лв.
Краен срок: 3 март 2020 г.
Основните цели на програмата са насочени към подкрепа на транснационални научно-изследователски проекти, които предлагат иновативни решения за създаване и поддържане на устойчиви системи в аграрния сектор.
Проектите по програмата ще бъдат със срок за изпълнение от 2 или 3 години в зависимост от предвидените дейности в работната програма на съответния международен екип.
Проектните предложения ще се подготвят и подават от консорциум, в който трябва да участват научни колективи от поне три европейски държави, представени от съответните финансиращи организации.
Бюджетът от страна на Фонд „Научни изследвания“ за предстоящата конкурсна сесия е в размер на 300 000 лева, с максимална сума за един проект до 150 000 лева (Решение на ИС с Протокол № 2 от 04.10.2019 г.), като се предвижда да бъдат финансирани до 2 проекта с участие на български научни колективи.
Краен срок: 31 март 2020 г.
Ако сте иновативно МСП с амбицията да развиете нова и иновативна комбинация от продукти и пазари (или процеси или услуги) със стратегически партньор извън Европа; или ако трябва първо да проверите техническата, търговската, правната и социално-икономическата приложимост на вашата иновативна идея, VAP (Viability Assessment Projects - Проекти за оценка на жизнеспособността) е инструментът, поддържан от INNOWWIDE CSA, който може да бъде решение за вас.
Този иновационен фонд подкрепя предприемачите от ЕС за достъп до пазарите на трети страни, като предлага 60 000 евро за технически и пазарни изследвания, за да предоставят своите иновации в международен план. Тази програма изисква европейските малки и средни предприятия да работят с партньор в третата държава, за да осигурят успешен продукт и удовлетворяване на влизането на пазара.
Бюджетът, който е на разположение за втората покана, е 4,2 милиона евро.
Фондът покрива до 70% от общите допустими разходи на проект.
Краен срок: 6 април 2020 г.
Участници в конкурса могат да бъдат специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания, трудово-лечебни бази, както и всяка организация, регистрирана по действащото законодателство. Кандидатстващите с проектни предложения по тази Методика трябва да бъдат новообразувани икономически субекти, като предметът им на дейност трябва да бъде ЦЗЗ, отговарящ на чл. 52 от Закона за хората с увреждания.
Максимален размер на субсидията е до 300 000 лева.
Краен срок: 15 април 2020 г., 17,00 ч. ЦЕВ (централноевропейско време).
Тематичен приоритет 1: Обикновени програми на вътрешния пазар
Тематичен приоритет 2: Обикновени програми в трети държави
Съфинансираното действие (програми за информиране/насърчаване) се изпълнява за период от най-малко една година, но не повече от три години.
Максимален процент на съфинансиране:
- за обикновени програми на вътрешния пазар: 70 % от допустимите разходи;
- за обикновени програми в трети държави: 80 % от допустимите разходи.
Краен срок: 15 април 2020 г., 17,00 ч. ЦЕВ
Тематичен приоритет 3: Многонационални програми на вътрешния пазар
Тематичен приоритет 4: Многонационални програми в трети държави
Съфинансираното действие (програми за информиране/насърчаване) се изпълнява за срок от най-малко една година, но не повече от три години.
Безвъзмездните средства от ЕС са ограничени до следния максимален процент на съфинансиране:
- за многонационални програми на вътрешния пазар и в трети държави: 80 % от допустимите разходи по програмата.
Краен срок: 30 април 2020 г.
Доброволческите партньорства предоставят достъп на опитните организации до опростен и гъвкав алтернативен формат за осъществяване на доброволчески дейности.
На първия етап кандидатите представят проектно предложение, определящо целите, значимостта и въздействието на техния проект, цялостно описание на дейностите за цялата продължителност и индикативни годишни цели. След приключване на процеса на подбор и възлагане се подписва тригодишно рамково споразумение за партньорство между кандидатстващата организация и Националната агенция.
Във втория етап сключването на рамково споразумение за партньорство се дава възможност на одобрените организациите да кандидатстват за финансиране на доброволчески дейности по опростен начин в рамките на три годишни покани (2018, 2019, 2020).
Кандидатства се пред Националната агенция.
Краен срок: 30 април 2020 г.
Наградата се реализира в партньорство с UN-HABITAT и община Дубай. Тя отличава високи постижения и подкрепа на най-добрите градски практики за подобряване на жизнената среда.
Наградата е отворена за всички сектори: национални и регионални правителства, местни власти и техните асоциации, неправителствени организации, агенции, изследователски и академични институции, публични и частни фондации, медийни организации и физически лица.
Категории:
- Награда за най-добри практики в градската регенерация и публичните пространства
- Награда за най-добри практики в изграждането на устойчиви, иновативни и интелигентни сгради
- Награда за най-добри практики в поддържането на системи за градска храна
- Награда за най-добри практики в справянето с изменението на климата и намаляването на замърсяването
- Награда за най-добри практики в планирането и управлението на градската инфраструктура
Наградите ще бъдат връчени на Expo2020 и финансовото им изражение е 1 млн. USD.
Краен срок: 14 май 2020 г.
Ако имате идея за проект, обединяващ културен и аудиовизуален контент, използвайки цифрови и иновативни технологии, тази покана е за вас.
Подкрепа ще бъде предоставена на проекти:
а) включващи нови форми на творчество на пресечната точка между различни културни и творчески сектори, включително аудиовизуалния сектор, и чрез използване на иновативни технологии, включително виртуална реалност;
б) насърчаване на иновативните междусекторни подходи и инструменти за улесняване на достъпа, разпространението, промотирането и / или осигуряването на приходи от култура и творчество, включително културното наследство.
Краен срок: юли 2023 г.
Институт Отворено общество – София (ИОО-София) отправя покана към НПО, които желаят да получат безвъзмездна консултантска помощ при подготовка на проекти за интеграция на ромите във връзка с изпълнение на предефиниран проект „Платформа за генериране на проекти“, осъществяван в рамките на Фонд Активни граждани България (Active Citizens Fund) по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
Очаква се Платформата да подкрепи около 100 проектни предложения на НПО (вкл. читалища) в процеса на разработването и внасянето им за финансиране чрез структурните фондове на ЕС, както и други национални и международни източници на финансиране.
Подкрепа може да бъде оказана за следните дейности: провеждане на редовни срещи/консултации в хода на подготовка на проектно предложение от НПО; идентифициране на възможности за финансиране и осигуряване на съфинансиране; участие в процесите на набиране и анализ на информация за разработване на проектното предложение, консултации за модифициране на идейния проект на НПО съобразно целите на „Платформа за генериране на проекти“ (Платформа) и изискванията на финансиращите програми/организации; генериране и обосновка на цели, идеи за дейности и индикатори; разработване на бюджет; участие в попълване на формуляри за кандидатстване, съдействие за намиране на подходящи партньори за създаване на необходимия екип за разработване и изпълнение на проекта; подкрепа за окончателно оформяне и внасяне на проектното предложение за финансиране в срок, вкл. проверка за качество и съответствие.
В ограничен брой случаи може да бъде осигурена и консултантска помощ за мониторинг и подкрепа при изпълнение на финансираните проекти.
Краен срок: 17 септември 2020 г.
Доброволчески екипи в области с висок приоритет са проекти, в които участват млади хора от различни страни за изпълнение на краткосрочни действия с високо въздействие, насочени към:
- предизвикателства, свързани с околната среда и климата (с изключение на незабавното реагиране при бедствия);
- изграждане на приобщаващи общества чрез преодоляване на разделението между поколенията и социалното разделение или справяне с предизвикателства, свързани с географската отдалеченост;
- здраве и благополучие.
Кандидатства се пред EACEA.
Краен срок: До 20-то число на всеки месец могат да се изпращат кандидатури за следващия
Стажантите ще натрупат опит в реална работна среда, ще имат възможност за кариерно развитие и създаване на устойчиви контакти.
Краен срок: 26 януари 2020 г.
Институтът за пазарна икономика обявява конкурс за стажанти-сътрудници, които имат интерес в сферата на социалната политика. Стажантите ще се включат активно в проект на ИПИ „Намаляване на бедността и неравенството във възможностите чрез реформи в социалните трансфери и услуги”.
Стажът е насочен към студенти и младежи, които: 1) в момента се обучават във висши училища в специалности, свързани ин/директно със социалната политика и/или 2) проявяващи интерес към темата за бедността и неравенството на възможности и желаещи да търсят работещи решения чрез аналитична работа и застъпнически дейности.
Продължителността на стажа е 3 месеца, а ИПИ предлага възнаграждение от 680 лв. на месец.
Краен срок: 27 януари 2020 г.
В SALTO oбучението Creativity & Innovation в Атина ще имате възможност да се запознаете с инструменти за създаването на креативна и творческа обучителна среда по време на проекти по Е+.
За: Младежки работници, тренери, младежки лидери, на възраст 18 +.
Организатор: Youth and LifeLong Learning Foundation
Изпращаща организация: ЦРЧР
Краен срок: 30 януари 2020 г.
За непрофесионални школувани хорове и народни хорове за обработен фолклор от страната и чужбина.
Категории:
- женски хорове (16 – 30 певци);
- мъжки хорове (16 – 30 певци);
- смесени хорове (35 – 50 певци);
- народни хорове за обработен фолклор (12- 24 певци).
След селекция ще бъдат допуснати до участие 15 хорови състава.
Организатори: НЧ „Напредък – 1869”- град Горна Оряховица и Община Горна Оряховица с подкрепата на Министерство на културата и Български хоров съюз.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Екипът на Асоциация за развитие на София кани учители от гимназиален етап да вземат участие в курс по „Медийна и информационна грамотност", който ще се проведе на 5 февруари 2020 в СофияЛаб, гр. София, ул. Сердика №1, ет. 3. Обучителната програма и ресурсните материали са изготвени от международен екип от експерти в рамките на проект „Включващи общности чрез образование за медийна грамотност и критично мислене" (ИН-ЕДУ), съфинансиран по програма „Еразъм +" на ЕС.
Учебната програма е предназначена за учители от гимназиален етап по различни предметни области. Те могат да интегрират части от предложеното учебно съдържание в учебната програма по предмета, който преподават, или да изнесат обучението по нея в самостоятелна извънкласна дейност по интереси. Учителите ще бъдат запознати и с различни дигитални инструменти за създаване на съдържание, които могат да използват и като организират отбори със свои ученици и се включат в Градския хакатон по медийна грамотност с награден фонд 9000 евро, който ще се проведе през месец юни 2020 година.
Лекторите в курса са експерти от медии, дигитални агенции и НПО. На участниците в обучението ще бъдат предоставени ресурси за ползване. Успешно завършилите обучението ще получат сертификат.
За целите на обучението е необходимо участниците да носят преносим компютър. Ограничена бройка компютри могат да бъдат осигурени от организатора при предварителна заявка.
За участие в обучението е необходимо да се направи онлайн регистрация в периода от 13 до 31 януари 2020 година на: http://bit.ly/36R8T6t
Местата са ограничени до 30.
Краен срок: не е посочен
Обучението е насочено както към безработни, така и към работещи лица, които имат желание да стартират самостоятелен бизнес.
Всеки участник в обучението ще получи сертификат и ще разбере как може да се възползва от безвъзмездно финансиране в размер на 5000 лв. по ОП "Развитие на човешките ресурси".
Краен срок: 12 февруари 2020 г.
Конкурсът е за написване на стихотворение, посветено на темата за любовта и/или виното - 14 февруари – Ден на Св. Валентин и/или на Св. Трифон Зарезан.
Право на участие имат лица над 18 години.
Всеки участник може да изпрати едно непубликувано и напечатано в 3 екземпляра стихотворение.
Организатори: Община Силистра, Дирекция „Хуманитарни дейности” - Отдел „Култура”, Регионална библиотека „Партений Павлович“ и Литературно сдружение „Реката и приятели”
Краен срок: 17 февруари 2020 г. - за присъствените обучения
Екологични обучения за граждани ще се проведат в периода от 29 февруари до 15 март 2020 г. в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас и Свищов, в периода от 1 март до 20 април 2020 г. в градовете София, Пловдив, Хасково, Бургас и Варна, както и уебинари в периода 25 март - 25 юни 2020 г.
Участниците в обученията ще се запознаят със законодателството в областта на околната среда, като програмата ще включва и споделяне на практика и опит от страна на Българското дружество за защита на птиците в сферата на прилагане на процедурите по Оценка на въздействието върху околната среда, Екологична оценка и Оценка на съвместимостта на инвестиционни предложения, планове и програми върху околната среда и по-специално върху защитени зони от екологичната мрежа "Натура 2000".
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Фондация ,,Америка за България“ набира кандидати за обучителна програма „Лидери в земеделието“ в САЩ. Участие в двуседмичната програма тази година могат да вземат осем български фермери, мениджъри, технически специалисти, учени, преподаватели или администратори, които ще се обучават в направление „Прецизно земеделие и иновативни технологии при производството на зърнени и маслодайни култури“.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Фондация „Америка за България“ и World Press Institute (WPI) предлагат стипендия за обучение в САЩ на български журналист с над 5 години професионален опит.
Програмата е предназначена за журналисти и фотожурналисти от печатни, електронни и онлайн медии. Кандидатите трябва да могат да осъществят деветседмично пътуване в САЩ между август и октомври 2020, както и да са български граждани с постоянно местожителство в България.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
В конкурса са поканени да участват граждански организации, които през 2019 година са изпълнявали проект за участие, подобряване на условията, възможностите и качеството на живот на хора или общността в дадено населено място, без разлика на размера и източника на финансирането, мястото на реализация, типа на дейностите или хората, които те обслужват.
Краен срок: 25 февруари 2020 г.
Програмата предлага широка гама от възможности за студенти и аспиранти да получат представа за техническите и административните програми на СЗО, както и да обогатят своите знания и опит.
За: Студенти, завършили три години редовно обучение в университет.
Краен срок: 28 февруари 2020 г.
ЧНУ „Питагор“ и ЧНУ Izzi Science for kids („Наука за деца“) отправят отборно предизвикателство към всички умници, които в момента са в 3 или 4 клас. „Пролетни празници на науката“ е състезанието, в което те ще могат да покажат математическите си умения, бърза мисъл, сръчност и екипен дух.
За да се даде равен старт на всички, от едно училище ще могат да се запишат за участие максимум два отбора, всеки от които с по 6 участници. Учениците задължително трябва да са в 3 или 4 клас през текущата учебна година, тъй като задачите и предизвикателствата в „Пролетните празници на науката“ ще бъдат съобразени с материала от програмата за тези класове.
В рамките на двата състезателни дни отборите ще премерят знания, умения, съобразителност и способност за работа в екип. Участниците ще бъдат изправени пред интересни, провокативни и забавни математически казуси, ще трябва да преодолеят истинско научно предизвикателство на теория и в лаборатория. Като част от надпреварата те ще могат да направят свой собствен триизмерен проект и накрая – да го презентират по най-добрия начин пред жури.
Краен срок: 28 февруари 2020 г.
Управителният съвет на Съюза на физиците в България обявява Национален конкурс за есета за ученици и студенти на тема "Бележити български физици".
Примерни теми:
- Основоположници на обучението по физика у нас
- Основоположници на университетско обучение по физика у нас
- Учени физици и преподаватели по физика в средните и висшите училища през ХХ век
- Създатели на школи по физика в столицата и в страната
- Открития, направени от български физици
- Приноси на български физици в областта на ядрената физика и ядрената енергетика
- Моят учител по физика
- Други
Авторите трябва да посочат името на научния ръководител на избраната тема, както и в кой клас са, учебно заведение с адрес и пощенски код, както и електронна поща и телефон за контакт. Есета без тази информация няма да бъдат разгледани от журито.
Есетата се изпращат по електронната поща на е-mail:
[email protected] с копие на адрес: [email protected]
Краен срок: 15 март 2020 г.
Галерия „Арт Маркони“ – Варна, и сайтът hulite.net обявяват 15-о издание на конкурса за хумористична поезия и проза „Очи към себе си“, посветен на Деня на шегата 1 април.
Конкурсът е явен. Всеки участник може да изпрати до 3 произведения в избраната категория (обем до една стандартна страница), които може да са публикувани, но не са участвали в конкурса „Очи към себе си“.
Присъждат се: по 3 награди в двете категории (150 лева, 100 и 50 лева), 3 нощувки във Виена, награди от галерията.
Краен срок: 23 март 2020 г.
Стартира провеждането на трансграничен конкурс за кратко видео, представящо идея за популяризиране на уникалното и разнообразно културно наследство на общия трансграничен район на България и Северна Македония. В конкурса могат да се включат ученици и младежи на възраст 16 – 29 години от трансграничния регион на двете държави. В рамките на конкурса ще бъдат приемани както индивидуални, така и предложения на екипи (до трима участници).
За да участвате, трябва да заснемете и изпратите кратко видео, в рамките на което да представите накратко своята идея за проект или дейност, целяща популяризирането на уникалното културно наследство на вашия град, община или регион. В конкурса могат да участват видеа на млади хора с постоянен адрес на територията на област Благоевград в Република България и Югоизточен планов регион в Република Северна Македония.
Най-добрите бизнес идеи ще получат грамоти и безплатно участие в серия от обучения в България и Северна Македония с осигурено настаняване, транспорт и изхранване, а също и менторство и консултации от експерти с дългогодишен опит в сферата на дигиталния маркетинг, иновативните технологии в сферата на дигиталните медии, видео заснемането, социалните мрежи и др.
Краен срок: 31 март 2020 г.
В конкурса могат да участват само творби, публикувани в периода 1 януари – 31 декември 2019 г. Те трябва да са дело на съвременни български автори; да имат безспорни художествени достойнства и приносен характер за българската словесност, както и в отстояването на общочовешките и християнски ценности.
Раздели:
– проза (сборник с разкази, повест, роман);
– хуманитаристика.
Краен срок: 25 юни 2020 г.
Цел: Да даде поле за изява на фолклорни състави и изпълнители от различни държави, които да покажат богатството на своя фолклор; да съхрани и популяризира българското народно творчество и да покаже неговото достойно място сред другите народи.
Конкурсът се провежда в 4 раздела:
- Народни танци;
- Народно пеене;
- Авторска песен;
- Инструменталисти.
Класираните на първо, второ и трето място индивидуални изпълнители по народно пеене от втора и трета възрастови групи ще получат целева финансова подкрепа и стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от Министерството на културата.
Срок за приемане на творбите: от 02.03.2020 г. до 31.07.2020 г. включително
Тема на конкурса: „С пламъка на родолюбието” - за поезия и проза (разказ или есе).
Конкурсът е анонимен.
Условия за участие:
- поезия – до две стихотворения – максимално до 30 стиха (едното);
- проза (разказ или есе) - до 4 печатни страници А4.
Творбите, с шрифт Times New Roman, пункт 12, да не са публикувани и награждавани.
Възрастови групи:
Първа възрастова група –от 11 до 14 години (5-8 клас);
Втора възрастова група – от 15 до 18 години (9-12 клас)
Трета възрастова група – над 18 години.
Организатори: Община Горна Оряховица, Народно читалище „Напредък - 1869” - Горна Оряховица, Литературен клуб „Асен Разцветников” при НЧ ”Напредък - 1869”
Краен срок: не е посочен
Третият модул от онлайн курса Routes4U предоставя информация за социалното участие и социалното сближаване в макрорегионите на ЕС.
Модулът включва видеоклипове, инфографика и различни материали за по-нататъшно изучаване. Успехът на обучението на участниците се оценява чрез упражнения и задачи: те ще получат персонализиран сертификат за присъствие след успешно приключване на теста на модула.
Краен срок: 24 януари 2020 г.
Кандидатите трябва да изпратят есе на актуална икономическа тема, по техен избор.
Обемът на есетата трябва да бъде между 500 и 800 думи.
Краен срок: 24 януари 2020 г.
Програма "Маршрути за теб" организира три пътувания за представители на медиите и блогъри, с цел популяризиране на културните маршрути в алпийския регион, в адриатическо-йонийския регион и в дунавския регион. Пътуванията предоставят възможност да бъдат информирани професионалисти от медиите и заинтересовани лица от сектора на туризма от туристическите продукти и услуги на културните маршрути в макрорегионите.
Краен срок: 24 януари 2020 г.
Deutsche Welle търси млади хора от цял свят, които се интересуват от цялостна, изключително качествена 18-месечна журналистическа стирендиантска програма. Кандидатите трябва да имат опит в журналистиката или да желаят да преминат към журналистика от право, икономика, науки или технологии / ИТ.
Програмата обхваща диапазона от умения, от които ше се нуждае журналистът от бъдещето: телевизионна модерация, мултимедийно разказване на истории, журналистика на данните, социални медии и виртуална реалност. Стажът протича в редакциите на DW и кореспондентските бюра на DW във Вашингтон, Москва, и Брюксел.
Краен срок: януари, 2020 г.
Програмата е насочена към подготовката на висококвалифицирани специалисти за анализ и оценка на възникването, развитието, разпространението, последиците и възможностите за превенция от природни опасности и бедствия.
Разработена е в отговор на увеличената честота на стихийните процеси в природата и на необходимостта от изпреварващи действия на обществото с цел постигане на устойчивост в развитието на различни стопански и социални сектори.
Приемът е за платено обучение без конкурсен изпит, по документи, със среден успех от следването не по-нисък от Добър (3,50). Обучението е с продължителност 3 семестъра в редовна форма на обучение и 4 семестъра за задочно обучение.
Начало на обучението – 17 февруари 2017 г.
За информация:
тел.: 02 9308 362;
е-mail: [email protected]
Краен срок: януари, 2020 г.
За студенти с образователно-квалификационна степен „бакалавър" или „магистър" по специалност, различна от География, Геология, География и биология, Екология и опазване на околната среда, Биомениджмънт и устойчиво развитие, Регионално развитие и политика и История и география.
Приемът е за платено обучение без конкурсен изпит, по документи, със среден успех от следването не по-нисък от Добър (3,50). Обучението е с продължителност 3 семестъра в редовна форма на обучение и 4 семестъра за задочно обучение.
Начало на обучението – 17 февруари 2017 г.
За информация:
тел.: 02 9308 362;
е-mail: [email protected]
Краен срок: 27 януари 2020 г.
Наградата е чудесна възможност за дизайнери и артисти, занимаващи се с традиционни занаяти. Освен награден фонд, отличените ще имат възможността да работят заедно с прочути японски творци, а съвместните резултати ще бъдат изложени в Toyama Prefectural Museum of Art and Design.
Краен срок: 27 януари 2020 г.
Наградите на ЕС за устойчива енергия отличават изключителните иновации в енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Финалистите ще бъдат избрани от кратък списък на най-успешните проекти за чиста, сигурна и ефективна година. Всеки в ЕС може да представи скорошен проект - от местна инициатива до програма за цялата индустрия - който помага на гражданите, индустрията и публичния сектор да работят към Енергийния съюз.
Състезанието се провежда в 3 категории:
- Ангажираност - отличаване на дейности с висока социална стойност, вдъхновяващи и мотивиращи гражданите да променят навиците си за използване на енергия;
- Иновации - отличаване на изключителните събития, финансирани от ЕС, които показват оригинален и иновативен подход към устойчивия енергиен преход;
- Младежи - идентифициране на изключителни дейности, извършвани от хора под 30 години.
Краен срок: 27 януари 2020 г., 17:30 часа
Целта на процедурата е изграждане, развитие и поддържане на споделена визия за екологичната мрежа Натура 2000 в България, чрез планиране и провеждане на 25 регионални информационни кампании.
Общият размер на средствата, които могат да бъдат предоставени по процедурата чрез конкурентен подбор е 1 785 000 лв.
По процедурата не е предвиден минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект. Максималният размер на БФП за проект по процедурата е 71 400 лв. По процедурата могат да се предоставят до 100% от максималния размер на допустимите разходи. Допустимо е съфинансиране (собствено участие) от страна на кандидатите без ограничение на неговия дял.
Допустими кандидати: Структури/звена в структурата на МОСВ и МЗХГ (ИАГ и нейните структури), отговорни за формиране, прилагане и изпълнение на политиката в областта на Натура 2000 за подобряване на природозащитното състояние на видове и природни местообитания, юридически лица с нестопанска цел, общини, научни институти. Кандидатите ЮЛНЦ следва да бъдат сдружения, вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, най-малко 18 месеца преди датата на обявяване на настоящата процедура и да са определени за извършване на общественополезна дейност по смисъла ЗЮЛН. Кандидатът или партньорът/ите следва да бъдат със седалище и адрес на управление, който е на територията на региона, в който ще се осъществяват дейностите. Един кандидат може да подаде само едно проектно предложение, включващо една регионална информационна кампания.
Партньорството по настоящата процедура е допустимо, но не е задължително.
Краен срок: 28 януари 2020 г.
Национално състезание по български език и литература за зрелостници организира Филологическият факултет на Пловдивския университет Паисий Хилендарски" на 1 февруари, събота, от 11.00 часа.
Освен че ще проверят нивото на своите знания, зрелостниците, които получат отлична оценка, ще могат да се запишат студенти във Филологическия факултет още с подаването на документите през месец юни в някоя от следните избрани от тях специалности: българска филология, славистика, български език и корейски език, български език и китайски език, български език и руски език, български език и френски език, български език и италиански език, български език и новогръцки език, български език и турски език, български език и история, български език и испански език, български език и немски език, български език и португалски език, български език и гражданско образование.
Участието е безплатно.
Краен срок: 29 януари 2020 г.
Девет от темите са свързани с решения за възобновяема енергия (ВЕИ), докато шест други обхващат интелигентната и чиста енергия за потребителите, интелигентната енергийна система, ориентирана към гражданите, интелигентните градове и общности и интелигентните летища (EC-ES-SCC).
Краен срок: 30 януари 2020 г.
Обменът има за цел да подобри знанията на младите хора относно енергийните ресурси в Европа и да ги информира за налагащи се трендове в използването им. Също така проектът ще информира за това как всяка една страна би могла да подготви своите млади граждани за бъдеща кариера в сферата на енергетиката.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време.
Целите на настоящата покана са да подкрепи транснационални проекти в държавите-членки, в които функционират частни спонсорски схеми, предоставят подкрепа и подобряват изграждането на капацитет за спонсорскити организации, включително нови спонсорски организации, и техните членове (отделни ментори), които участват в схемите за частно спонсорство и им е възложено да улесняват интеграцията на бенефициентите на такива схеми.
Настоящата покана в държавите-членки, които все още не използват схеми на частно спонсорство, ще подкрепи разработването и прилагането на пилотни схеми за частно спонсорство.
Прогнозен бюджет: 4 милиона евро.
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Ще бъдат подкрепени дейности, които имат за цел да улеснят ранните етапи на интеграция на новопристигналите мигранти, както и да насърчават обмена между мигранти и приемащото общество, като по този начин допринасят за взаимното разбиране, познания и изграждането на по-сплотена общност. Тези дейности ще включват местната общност (индивиди и / или семейства) и могат също да ги подкрепят.
Прогнозен бюджет: 4 милиона евро.
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Дейностите следва да подпомагат интеграцията на пазара на труда на жените мигрантки и да бъдат разработени така, че да отговарят на нуждите на местния пазар на труда и да проучват по-малко традиционните възможности за работа. Те също така следва да бъдат организирани на места, достъпни за жените мигрантки, по-специално с градски транспорт. Свързването на трудовия опит с обучението и езиковото обучение (например по половин ден за всяко) е от полза, както и участието на жени мигрантки в дейности с продължителност поне 6 месеца.
Прогнозен бюджет: 4 милиона евро.
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Настоящата покана има за цел да финансира кампании за информиране и повишаване на осведомеността в областта на миграцията в следните трети страни: Алжир, Мароко, Сенегал, Бангладеш, Пакистан, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония, Сърбия (с акцент върху предотвратяването на нелегалната миграция и в частност - трафика на мигранти. Кампаниите в трети страни могат да бъдат допълнени от компоненти в Европа, които се фокусират върху ангажирането на мрежата на целевата аудитория връзки.
Прогнозен бюджет: 4.85 милиона евро.
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Целите на поканата са:
- Улесняване на ранното идентифициране на жертвите на трафик на граждани на трети страни, включително в контекста на процедури за убежище;
- Предоставяне на помощ и подкрепа на жертвите на трафик на хора, като се вземат предвид специфичните нужди на жертвите; те трябва да са подходящи за възрастта, пола на жертвата и специфичните последици от формата на експлоатация, на която са били подложени;
- Улесняване на интеграцията на жертви на трафик на граждани на трети страни в приемащото общество, като се вземат предвид индивидуалните нужди на жертвите и с оглед намирането на трайни решения и предотвратяването на повторния трафик;
- Улесняване на безопасното и устойчиво доброволно завръщане на жертви на трафик на граждани на трети страни, като се гарантира подходяща оценка на риска и с оглед намиране на трайни решения и предотвратяване на повторния им трафик;
- Гарантиране на трайни решения за деца, жертви на трафик, на граждани на трети страни, и предотвратяване на повторния трафик.
Прогнозен бюджет: 2.55 милиона евро.
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Целта на тази покана е да финансира проекти, съсредоточени върху обмена на добри практики и / или осигуряване на необходимото обучение в държавите-членки, за да се подпомогне прилагането / разширяването / подобряването на алтернативни / неинституционализирани системи за грижа за децата-мигранти (като семейни грижи, или приемна грижа, или контролирани независими договорености за настаняване и т.н.) и / или ефективни алтернативи на задържането на деца на основания, свързани с миграция.
Прогнозен бюджет: 1.7 милиона евро.
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 30 януари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Тази покана има за цел да подкрепи транснационални проекти, които насърчават практическото сътрудничество между националните органи, отговорни за въпросите на убежището и миграцията от държавите-членки на ЕС, които в рамките на прилагането на Общата европейска система за убежище имат подобни специфични потребности от обучение или желаят да обмен на практики и опит в обучителни инициативи.
Прогнозен бюджет: 400,000
Максималният процент на съфинансиране на допустимите разходи е 90%.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
LabCitoyen има за цел да насърчи знанията на своите участници чрез колективни дебати на френски език по актуални теми в областта на правата на човека.
Програмата, която се подкрепя от Френския институт в Париж, предлага на около петдесетина млади франкофони от целия свят, граждански ангажирани, на възраст от 20 до 26 години, престой в Париж за обсъждане на основни теми за правата на човека под формата на поредица от конференции, дебати, кръгли маси и работни групи.
Издание LabCitoyen 2020 ще се проведе в Париж от 28 юни до 5 юли и ще се фокусира върху основните права на детето с различни подтеми: право на образование и достъп до качествено образование; борба с физическото, психическото и сексуално насилие и с всички форми на детска експлоатация (трафик, деца войници....); права на детето и развитие: борба с детското недохранване, неравенство, достъп до здравни услуги; защита на правата на насилствено прогонени деца.
Кандидатите, които трябва да са на възраст между 20 и 26 години, трябва да имат ниво на владеене на френски език DELF B1 или еквивалентна диплома или сертификат.
Престоят за участие в LabCitoyen ще бъде от 28 юни до 5 юли 2020 год. като е задължително присъствие по време на целия престой.
Всички разходи по престоя на участниците ще бъдат поети от организатора.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Българската агенция за инвестиции (БАИ) вече четиринадесет години организира наградите „Инвеститор на годината”. Целта на конкурса е да отличи най-значимите инвестиционни проекти, реализирани през годината.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Лагерът е предназначен за младежи между 9 и 15 години, които имат открит интерес в науката, математиката, технологиите. Кандидатстването става чрез конкурс за есе или видео есе по конкретно зададени теми.
Теми за конкурса Space Camp Turkey 2020:
- Българската следа в Космоса.
- Как да намалим космическия боклук?
- На ръба на черна дупка.
Програмата е с продължителност една седмица и се провежда изцяло на английски език от специално подготвени обучители и специалисти.
Координатор на програмата за цяла България е Център за творческо обучение, който работи в тясно сътрудничество с тренировъчния център Space Camp Turkey вече 14 години.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Дирекция “Култура” на Столична община организира девето издание на Националния детски конкурс за авторска приказка „Ще ти разкажа приказка”.
Конкурсът е на свободна тема и в него могат да участват деца в две възрастови категории: 9-12 години и 13-15 години.
Всеки автор може да участва с приказка (до три печатни страници).
Краен срок: 31 януари 2020 г.
В конкурса могат да участват ученици от 1. до 12. клас, разпределени в две категории. Участниците следва да предложат своята иновативна идея, свързана с опазването на околната среда, зеленото и устойчиво бъдеще.
Категории:
1. ИЗПРАТИ РИСУНКА за ученици от 1. до 7. клас
Учениците в тази възрастова група следва да изобразят предложението си, като участват с рисунка по темата в размер А4.
2. РЕАЛИЗИРАЙ ПРОЕКТ В ЕКИП за ученици от 8. до 12. клас
Учениците в тази възрастова група следва да участват В ЕКИП (двама до петима участници) и да представят свое оригинално проектно предложение по посочената тема, което имат желание да реализират.
Всеки екип трябва да изготви 3-минутно видео с описание на екипа и проекта и кратко предложение-доклад за разработване на своя проект.
Организатор: PostScriptum Ventures S.a.r.l., инвестиционен фонд с фокус устойчиво развитие и иновации
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Идеята на програма „Силата на семейството и общността“ е да предложи възможности за подкрепа и овластяване на родители, семейства и общности, за да знаят, разбират и могат те самите да предпазват в ежедневието децата си от насилие, неглижиране, недобра грижа и да им осигуряват възможности за пълноценно развитие от раждането.
Фондация Лале ще подкрепи финансово и експертно изпълнението на проекти на граждански организации, пряко насочени към постигането на заявените цели на програмата. Те ще бъдат избрани на конкурсен принцип на два етапа – заявяване на интерес и представяне на пълно проектно предложение. Заявяването на интерес става с формуляр за концепция за проект в срок до 31 януари 2020. Концепцията (в рамките на не повече от 5 страници) се подава на електронна поща на [email protected]
Максималният размер на финансовата подкрепа за проект е до 66 000 лева за целия период на изпълнение на проекта. Продължителността на дейностите може да бъде между 30 и 36 месеца. Осигуряването на допълнителен принос в размер на най-малко 20% от общата стойност на проекта от други източници е техническо изискване. Този принос може да бъде финансов или остойностен в услуги и материали, предоставени със съответен документ.
Срок за изпращане на есетата: от 17 декември 2019 г. до 31 януари 2020 г.
Конкурсът е насочен към младите хора на академична Европа, споделящи, обичащи или просто изучаващи културата на България, с предложението да се включат със собствен текст.
Участниците в конкурса следва да са записали бакалавърска, магистърска или докторска програма към български или чуждестранен университет.
Текстът следва да е развит на български език; непубликуван в печатни или интернет издания; да не надвишава 3 стандартни страници: ( 5400 знака; подравняване: Justify, Times New Roman; 12 pt., междуредие: 1,5, First line: 1,25).
Организатори: Национален музей „Васил Левски”, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”, Софийски университет „Св. Климент Охридски”, Фондация „Васил Левски”
Краен срок: 31 януари 2020 г.
За стипендията на името на Павлина Доковска могат да участват българи, инструменталисти, независимо къде пребивават в момента. Кандидатите са разпределени в две възрастови групи:
Група А: Музиканти от 14 до 19- годишна възраст;
Група Б: Музиканти от 20 до 28- годишна възраст.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Всяка година Европейският парламент и Международната фондация за наградата „Карл Велики“ организират конкурс за проекти, които демонстрират практически примери за сътрудничество и единение между младите хора в Европа.
Национално жури във всяка страна от ЕС избира по един проект, а след това от селектираните 28 проекти се определят най-добрите три. Наградите на победителите ще се връчат на церемония в Аахен, Германия, през май 2020 г., на която ще бъдат поканени представители на всички проекти, избрани на национално ниво.
За: Млади хора на възраст от 16 до 30 години, които имат проект с европейско измерение.
Краен срок: 31 януари 2020 г.
Конкурсът на BBC World Service и British Council предлага възможност на драматурзите пиесата им да бъде чута от милиони слушатели по целия свят.
Независимо дали сте утвърден или начинаещ автор, конкурсът приветства текстове от всеки извън Обединеното кралство. Радиопиесите могат да бъдат на всяка тема, която харесвате, стига да са 53 минути.
Конкурсът се провежда в две категории: за кандидати, които говорят английски като първи език; и за кандидати, за които английският е втори език.
Краен срок: 1 февруари 2020 г.
СофтУниада 2020 ти дава възможността да се бориш за челните места в състезателното програмиране и/или да разработиш свой продукт, който е уеб, мобилно или софтуерно приложение.
Проектът ти може да бъде съвместна разработка в екип с приятели или самостоятелно.
Краен срок: 3 февруари 2020 г., 17,00 часа
Прилагането на мярката, ще допринесе за подобряване на конкурентоспособността и жизнеспособността на предприятията в сектора на аквакултурите, включително подобряване на безопасността и условията на труд; ефективно използване на ресурсите чрез намаляване на енергоемкостта на прозводствените процеси и на използваните естествени ресурси.
Максималният процент съфинансиране е до 50%. Интензитетът на финансирането на операции, осъществявани от предприятия, които попадат извън определението за МСП, е 30%.
Допустими кандидати по настоящата процедура чрез подбор на проекти са юридически лица или еднолични търговци (ЕТ), регистрирани по Търговския закон. Подпомагането по мярката се предоставя на кандидати – нови производители, притежаващи професионални умения и компетентност, които навлизат в сектора.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ е 5 487 613,33 лв.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 30 000 лева.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 850 000 лева.
Краен срок: 4 февруари 2020 г., 17:00 СЕТ
Приоритети 2020:
>> 1.1 Възпоменания на най-важни исторически моменти в новата европейска история (Допустими възпоменания 2020: 1950 Декларация на Шуман; 1990 Обединение на Германия и демократичен преход на други страни в Европа; 2000 Провъзгласяване на Хартата на основните права на ЕС; както и ролята на европейското културно наследство като основен елемент на културното многообразие и междукултурния диалог и местното наследство, свързани с европейската памет.
1.2 Гражданско общество и гражданско участие при тоталитарни режими.
1.3 Антисемитизъм, анти-циганизъм, ксенофобия, хомофобия и други форми на непоносимост: извличане на уроците за днес.
1.4 Демократичен преход и присъединяване към Европейския съюз.
>> 2. Специфични приоритети за „Демократична ангажираност и гражданско участие“
2.1 Обсъждане на бъдещето на Европа и предизвиквони на евроскептицизма.
2.2 Насърчаване на солидарността като основна концепция.
2.3 Насърчаване на междукултурния диалог и взаимното разбиране и борба със стигматизацията на мигрантите и малцинствените групи.
Насоки за подготовката на проектно предложение: http://mc.government.bg/page.php?p=46&s=48&sp=565&t=566&z=0
Максимален грант: 100 000 евро.
Краен срок: 4 февруари 2020 г., 17:00 СЕТ
Тази мярка цели подпомагане на проекти, обединяващи широк кръг от градове партньори в събитие побратимяване на градове около теми в съответствие с целите на програмата и като се вземат предвид многогодишните приоритети. Проектите по побратимяване на градове трябва да организират дейности по проекта в рамките на 21 дни (максимална продължителност на проекта).
Максималната безвъзмездна помощ за проект е 25 000 евро.
Насоки за подготовката на проектно предложение: http://mc.government.bg/page.php?p=46&s=48&sp=565&t=566&z=0
Краен срок: 4 февруари 2020 г.
Ще се приемат проекти по:
>> Направление 1: „Европейска памет за миналото“ (проекти, които се фокусират върху честването на определящи моменти и отправни точки в съвременната история на Европа - безвъзмездно финансиране: до 100 000 евро за проекти с максимална продължителност 18 месеца.); и
>>Направление 2, мярка 2.1. „Побратимяване на градове“ (проекти, включващи общини от поне две страни, безвъзмездно финансиране: до 25 000 евро за проекти с максимална продължителност 21 дни).
Краен срок: 4 февруари 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Настоящата покана за представяне на предложения е насочена към европейски дружества, чиито дейности допринасят за постигане на горепосочените цели, и по-специално към Европейски независими аудио-визуални продуцентски дружества, които са били законно учредени поне 36 месеца преди датата на представяне на предложението и които могат да демонстрират неотдавнашен успех.
За да бъдат допустими, заявленията трябва да включват минимум 3 и максимум 5 допустими проекта.
Не се допускат заявления за финансова подкрепа в размер под 70 000 EUR.
Краен срок: 4 февруари 2020 г.
Темата на конкурса е „Виждайки отвъд - открития“.
Очакват се участия, които изследват пейзажа, хората, науката, политическите или икономическите промени или дори нещо по-концептуално.
Всички участници трябва да са на възраст 18+.
Всеки участник може да представи поредица от пет до десет снимки, които имат ясен наратив, съответстващ на темата, и визуална последователност.
Краен срок: 5 февруари 2020 г., 30 април 2020 г., 1 октомври 20202 г.
Група от 5 или повече млади хора могат да подадат проект за солидарност в рамките на Европейския корпус за солидарност.
Стъпки за предприемане:
- Създайте група
- Регистрирайте се в портала
- Вземете кода на участника
- Развийте идеята си
- Създайте проект
- Подайте заявление
Краен срок: 5 февруари 2020 г.
>> Ключова дейност 1 „Образователна мобилност“:
Сектор „Училищно образование“
Сектор „Професионално образование и обучение“
Сектор „Висше образование“ – Мобилност между програмни страни
Сектор „Висше образование“ – Мобилност между програмни и партниращи страни
Сектор „Образование за възрастни“
Сектор „Младеж“
>> Ключова дейност 2 „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“:
„Стратегически партньорства за добри практики в областта на младежта“
>> Ключова дейност 3 „Подкрепа за реформиране на политиките“:
„Младежки диалог“
Краен срок: 5 февруари 2020 г. включително
Програмата цели подобряването на качеството на живот, социалното включване на уязвимите групи като стимулира прилагането на краткосрочни проекти за социални иновации с активното участие на гражданското общество.
Програмата предоставя финансиране от общинския бюджет на проекти за социални иновации на единична стойност до 5 000 лв., реализиращи се в периода 16.03.2020 г. – 16.11.2020 г. Прогнозният годишен бюджет за 2020 г. е 100 000 лв.
Един кандидат има право да кандидатства само с един проект.
За проекти за социални иновации се приемат дейности, насочени към създаването, прилагането или реализирането на нови за Столична община идеи или процеси, които адресират потребности на уязвими групи и са значими за социалната политика на общината. За нови идеи се приемат практики и модели, които се прилагат за първи път на територията на Столична община.
Допустими кандидати са юридически лица с нестопанска цел и народни читалища със седалище на територията на Столична община.
Краен срок: 6 февруари 2020 г., 17.00 ч. CET
Наградата ще отличи средни училища, които помагат на учениците им да се запознаят с Европейския съюз по начини, които вдъхновяват. Тя ще осигури признание в целия ЕС и видимост за съответната работа във всяка държава-членка и ще подчертае значението на преподаването и ученето за ЕС в ранна възраст. Тя ще покаже вдъхновяващи методи на преподаване, в които участват активно учениците в ученето за ЕС и ще помогне за разпространението на тези практики.
Ще има до двадесет и осем (28) награди от по 8 000 евро всяка, по една на държава-членка на ЕС.
Краен срок: 6 февруари 2020 г.
Наградата ще отличи средни училища, които помагат на учениците им да се запознаят с Европейския съюз по начини, които вдъхновяват. Тя ще осигури признаване в целия ЕС и видимост на постигнатото във всяка държава-членка и ще подчертае значението на преподаването и ученето за ЕС в ранна възраст. Тя ще покаже вдъхновяващи методи на преподаване, които въвличат активно учениците в ученето за ЕС и ще помогне за разпространението на тези практики.
Ще бъдат връчени до двадесет и осем награди от по 8 000 евро всяка, по една на държава-членка на ЕС.
Поканата е отворена за ISCED * ниво 2 и ниво ISCED 3, създадени и базирани в Европейския съюз (не за отделни учители).
ISCED - Международна стандартна класификация на образованието
Краен срок: 7 февруари 2020 г.
В конкурса могат да участват младежи от 14 до 25 години в две възрастови групи:
I - ва група - 14 - 18 години;
II - ра група - 19 - 25 години.
Всеки участник може да представи до три авторски произведения във всеки от разделите на конкурса, които да са на хартиен носител - до две печатни страници.
Снимки следва да са разпечатани в размер 15/21.
Текстовете и снимките се представят на хартиен носител.
Организатори: Регионална здравна инспекция и Младежки център – Хасково
Краен срок: за ранна регистрация - 9 февруари 2020 г.; за финансово подпомагане - 15 март 2020 г.; за участие - 5 април 2020 г.
Стипендията EHF дава достъп до мрежа на високо доверие за инвестиционна подкрепа, стартиращи фирми, индустриални съветници и конектори.
Стипендията EHF ще ви помогне да изградите капацитет с възможности за партньорско обучение и личностно развитие, заедно с подкрепяща общност, изправена пред подобни предизвикателства.
Стипендиантите на EHF имат дълбока връзка с правителствения, бизнес и иновационния сектор в Нова Зеландия. Присъединете се към уважавана общност и изградете връзки бързо във всички сектори в Нова Зеландия.
Краен срок: 10 февруари 2020 г.
Този еднодневен тренинг семинар ще ви даде достъп до стратегическа информация, опит, ноу-хау, и добри практики, както и с ресурсите и услугите новата безплатна образователна Платформа, разработена в рамките на инициативата "GARDENStoGROW".
За: педагози, учители, родители, студенти, доброволци, представители на НПО, медиите и граждански инициативни групи.
Краен срок: 10 февруари 2020 г.
Всички кандидати за програмата на „Заедно в час” преминават през три етапа на подбор, преди да получат предложение за участие в програмата. Няма изискване кандидатите да имат учителска правоспособност - одобрените участници придобиват такава в рамките на програмата.
Необходими са завършена минимум бакалавърска степен до 1 септември 2020 г., желание за работа с ученици, които имат нужда от повече подкрепа, и готовност за работа като учител на пълен работен ден за период от две години.
Участниците в програмата на „Заедно в час” получават специално разработени обучения, менторска подкрепа, учителска правоспособност, намиране на позиция в училище, възможности за кариерно развитие, полезни ресурси, финансови стимули, професионални контакти и силни приятелства.
Обучителната програма на „Заедно в час” е специално разработена за ефективно преподаване с фокус върху нуждите на ученика и включва методи, които помагат на всички ученици да напредват, независимо от първоначалното им ниво. Обученията използват доказали се образователни модели и се адаптира спрямо контекста в България, както и на базата на 10-годишния опит на „Заедно в час”.
От следващата учебна година „Заедно в час” разширява обхвата си в страната и участниците в програмата на организацията ще могат да работят в училища партньори на „Заедно в час” в 20 области - Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, София-град, София-област, Стара Загора, Търговище и Шумен. Започването на работа в регионите зависи от наличните позиции в училищата и профила на участниците в програмата.
Краен срок: 11 февруари 2020 г.
Innovate Grant е нова инициатива, която подкрепя художници и фотографи чрез тримесечни субсидии. Целта на Innovate Grant е да осигури времето, в което художниците трябва да бъдат изцяло потопени в своите идеи и в създаването на творбата. Всички медии и жанрове се приемат.
За: Визуални художници и фотографи на 18 и повече години от всички краища на света.
Innovate Grant разпределя 5050 USD безвъзмездни средства всяко тримесечие, на един визуален художник и един фотограф.
Краен срок: 11 февруари 2020 г. 17:00 ч.
По настоящата процедура се предоставя финансиране за изпълнение на мярка 20 „Разработаване/актуализиране на планове за действие за приоритетни видове“ от НПРД. Целта на процедурата е определяне на възстановителни, поддържащи и други природозащитни мерки за целеви видове от мрежата Натура 2000 за период от 10 години.
Общият размер на средствата, които могат да бъдат предоставени по процедурата чрез подбор е 4 609 675 лв. (четири милиона шестстотин и девет хиляди шестстотин седемдесет и пет лева).
Максималният размер на БФП за проект по процедурата е 100 000 лв. за проект за план за действие за растителен вид/растителни видове и 300 000 лв. за проект за план за животински вид/видове.
Допустими кандидати са юридически лица с нестопанска цел; структури в/на МЗХГ - Изпълнителна агенция по горите и нейните структури; общини; структури в/на МОСВ, с изключение на дирекция „Национална служба за защита на природата“.
Краен срок: 12 февруари 2020 г., 17.00 брюкселско време
Допустими са само дейностите, свързани с етапа на разработване на следните проекти: Сюжетни видеоигри, независимо от платформата и очаквания метод на разпространение. Историята трябва да се разказва или показва през цялата игра (разказване по време на играта), а не само като въведение или край на играта. Във всички случаи видеоиграта трябва да бъде предназначена за търговска експлоатация.
Общият наличен бюджет възлиза на 3,78 млн. евро. Финансовата подкрепа, която се предоставя, е субсидия. Финансовата подкрепа е между 10 000 и 150 000 EUR, при условие че сумата не надвишава 50 % от общите допустими разходи за действието.
Краен срок: 14 февруари 2020 г.
Събитието е с интерактивен характер. Участниците ще имат възможност да се запознаят с Dragon Dreaming – техника, използвана в пермакултурния дизайн, която с успех би могла да се прилага и в обучението, тъй като е изключително мотивираща, обогатяваща и благоприятстваща планирането и саморегулацията на ученето и действието.
Семинарът би бил полезен за педагогически специалисти, работещи с деца от 3 до 12-годишна възраст, които насърчават формирането на умения и нагласи за устойчив начин на живот и пълноценно развитие на личността.
Организатор: Фондация „Музейко“
Краен срок: 14 февруари 2020 г.
Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” и Посолство на САЩ в Република България обявяват конкурс за стипендии за усъвършенстване на учители в областта на медийната грамотност за учебната 2020-21 г.
Между 6-8 български учители от средния и гимназиален курс ще имат възможност за специализация в САЩ по модерни технологии на обучение, медийна грамотност и развитие на критично мислене.
Програмата е предназначена за професионални учители (с минимум 5 г. работа като учител с пълна заетост в училища, където се преподава на български граждани) в среден и гимназиален курс (ученици от 12 до 18 години) в следните дисциплини: aнглийски език, български и чужди езици, социални науки, история, медийни науки/журналистика, психология, обществени науки, етика, философия. Кандидатите трябва да проявяват интерес към модерните медии и медийната среда през 21-ви век и да имат желание да работят за повишаване нивото на медийна грамотност на своите ученици и колеги.
Описание на програмата: Стипендиантите имат академични лекции в приемащ американски университет, работят в екип с колегите си от други страни и участват в наблюдение и практика в местни средни училища. Темите могат да включват: разпознаване на пристрастие и пропаганда, стереотипи и дезинформация, стратегии за повишаване нивото на критично мислене, аналитичните и комуникационни способности на ученици и колеги. Семинарът завършва с план за действие за подобряване на медийната грамотност.
Продължителност: 6 седмици през есента на 2020 г. или пролетта на 2021 г.
Есеннна кохорта: септември – септември 2020 г.
Пролетна кохорта: края на януари 2021 г. – март 2021 г.
Краен срок: 14 февруари 2020 г.
Всяка година Община Пловдив, дирекция „Спорт и младежки дейности“ организира и провежда конкурс „Най-добър млад предприемач на гр. Пловдив“. Надпреварата дава възможност за участие и изява на всички български граждани от 18 до 33 годишна възраст и с постоянна адресна регистрация на територията на гр. Пловдив.
Обемът на работите, които кандидатите трябва да разработят, не бива да надхвърля 25 страници като е необходимо идеите да бъдат реалистични и осъществими на практика. Към бизнес плановете трябва да бъде приложено CV на кандидата и необходимата информация за участие.
Краен срок: 15 февруари 2020 г.
Тема: Ново начало
“първо кафе…
а ти прилепче няма ли
да заспиваш”
– Мая Любенова (“Flecks of Blue / Парченца синьо”, 2010)
Изпратените хайку трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в печатни издания) и да не бъдат споделяни в никои от социалните медии (включително затворени/лични групи).
Всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку.
Краен срок: 15 февруари 2020 г.
За първи път в България ще бъде проведено национално състезание за деца и младежи от 12 до 17 г. с интерес и опит в пчеларството. За целта е необходимо до 15.02.2020 г. желаещите кандидати да попълнят приложената анкета.
Тримата най-добри в състезанието ще имат възможността да участват в отбора, който ще представи България на междунaроднoто състезание IMYB през лятото на 2020 г. в Словения.
Краен срок: 17 февруари 2020 г., 17.30 ч.
Участниците в конкурса могат да бъдат неправителствени организации на и за хора с увреждания, регистрирани по Закона за юридически лица с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност, както и национално представени организации на хора с увреждания, регистрирани по Закона за кооперациите.
Максималният размер на субсидията е определен за различните компоненти както следва:
по компонент 1 – до 16 000 лв.
по компонент 2 – до 18000 лв.
по компонент 3 – до 4 000 лв.
по компонент 4 – до 7 000 лв.
Краен срок: 17 февруари 2020 г., 17:30 часа
Основната цел на Програмата е обучение по плуване на деца, с оглед подобряване на тяхното здраве и физическа дееспособност, предпазване от удавяне и създаване на предпоставки за последващи системни занимания с водни спортове.
С проекти по Програмата могат да кандидатстват СК, членове на Българска федерация плувни спортове или Българска федерация по водна топка. Спортните клубове могат да кандидатстват за календарната година с един проект по Програмата.
Размерът на средствата за финансово подпомагане на отделен проект по Програмата е до 15 000 (петнадесет хиляди) лева.
Спортните дейности, които се финансират по Програмата са свързани с организиране и провеждане на обучение по плуване на деца.
Краен срок: 17 февруари 2020 г., 17:30 ч.
Основна цел на Програмата е подобряване на условията и осигуряване на възможност за участие на деца в организирани спортни прояви, с оглед подобряване физическа им дееспособност, спортно-техническите умения и създаване на мотивация за спортно развитие.
Предоставя се възможност на спортните клубове от страната за организиране и провеждане на едно детско спортно състезание/проява по вид спорт, съгласувано със съответната спортна федерация или включено в държавния й спортен календар.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Творческото предизвикателството е към ученици от I до XII клас от цялата страна.
Всеки участник трябва да изпрати 1 есе и/или 1 стихотворение, посветено на опълченец или участник (помагач, водач на отряди, разузнавач, четник, лекар или друг медицински работник) в Руско-турската освободителна война (1877 г. – 1878 г.) от родния си край.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Столична община, дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм“ с подкрепата и партньорството на Национална спортна академия, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки”, Британския съвет, Асоциация за развитие на София инициират за шеста поредна година конкурса за младежки инициативи и доброволчески практики „Младежки свят”.
Покана за участие – да представят своите добри практики, иновативни идеи, ефективни кампании и решения, е отправена към всички младежки организации, ученически съвети, ученически парламенти или други неправителствени и образователни структури, които обхващат младежи от 15 – 29 г. на територията на Столична община.
Дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм” ще финансира най-добрите идеи за младежка доброволческа инициатива в размер на 3 000 (три хиляди) лв. Изпълнението на дейностите обхваща периода (м. март – м. октомври).
Краен срок: не е посочен
В обучението се участва в присъствена или в дистанционна форма. Започва от 20 февруари 2020 г.
Курсът по Компютърна анимация в Дизайнерската академия към Нет Ит започва с раждането на идеята за анимационен филм. След това започва работата на компютърния аниматор. По време на курса курсистите ще работят със специализиран софтуер за анимация MAYA и ще преминат през всички основни и задълбочени похвати и техники за създаване на анимация. Ще научат механиката на движенията и как тя се прилага към статичните форми.
В края на курса, освен анимацията на отделните движения, всеки курсист ще създаде кратък анимационен филм.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Сдружение „Дай, бабо, огънче” гр. Перник и Читалище „П. К. Яворов” 1926 г. – с. Мещица; общ. Перник, Ви предлагат да участвате в единадесетото издание на традиционния Национален конкурс за мартеници “Пижо и Пенда”.
В конкурса можете да участвате със следните творби:
- . Мартеници - най-дълга; най-оригинална;
- Пано;
- Oбемни кукли.
Достоверността, художествената стойност и оригиналност ще са критериите за многото награди разпределени по групи:
- Групова изработка - до 10 години;
- Индивидуална изработка - от 10 до 14 год.; над 14 години.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Основната цел на процедурата с конкретен бенефициент е да се предостави институционална подкрепа на Българския институт по метрология (БИМ) за повишаване качеството, ефективността и иновативността на предлаганите услуги от националната инфраструктура по качеството с цел осигуряване на условия за производство на по-безопасни и качествени български продукти.
Краен срок: 20 февруари 2020 г. и 12 май 2020 г., 17:00 ч. брюкселско време
Настоящата покана за представяне на предложения е насочена към европейски дружества, чиито дейности допринасят за постигане на горепосочените цели, и по-специално към независими европейски аудио-визуални продуцентски дружества, които са били законно учредени поне 12 месеца преди датата на представяне на предложението и които могат да демонстрират неотдавнашен успех.
Максималната финансова помощ, която може да се предостави за единичен проект, е еднократна сума в размер на:
- 60 000 EUR за анимационен филм;
- 25 000 EUR за документален филм;
- 50 000 EUR за художествен филм, ако прогнозният бюджет за продукцията се равнява на 1,5 млн. евро или повече;
- 30 000 EUR за художествен филм, ако прогнозният бюджет за продукцията е под 1,5 млн. евро.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
За пета поредна година Столична община, дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм“, с подкрепата и партньорството на Национална спортна академия, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки”, Британския съвет, Асоциация за развитие на София, „Спортс Менинджмънт България”, инициират вече традиционното издание на конкурса за младежки инициативи „Нашият училищен спортен празник”.
Конкурсът е за спортни иноватори - директори, учители и ученици.
Краен срок: 20 февруари 2020 г.
Покана за участие – да представят своите добри практики, иновативни идеи, ефективни кампании и решения, е отправена към всички младежки организации, ученически съвети, ученически парламенти или други неправителствени и образователни структури, които обхващат младежи от 15 – 29 г. на територията на Столична община.
Дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм” на СО ще финансира най-добрите идеи за младежка доброволческа инициатива в размер на 3 000 лв.
Организатори: Столична община, дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм“ с подкрепата и партньорството на Национална спортна академия, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки”, Британския съвет, Асоциация за развитие на София
Краен срок: 21 февруари 2020 г., 17.30 ч.
Операцията е насочена към включване на пазара на труда на младежи в риск, включително с увреждания, настанени в резидентни услуги и от общността. Целта е чрез социална и професионална интеграция, наставничество и обучение да се създадат предпоставки за развитието на младежите и включването им в обществото.
Операцията се реализира в два компонента, като допустимите дейности са:
>> Компонент 1:
1. Дейности за активиране на икономически неактивни младежи за включването им на пазара на труда;
2. Предоставяне на обучение – мотивационни обучения, обучение за придобиване на професионална квалификация и на ключови компетентности;
3. Осигуряване на възможност за заетост – наемане на лица от целевата група;
4. Трудово наставничество за младежите, за които се осигурява заетост;
5. Предоставяне на стимули на работодатели за наемането на безработни младежи.
>> Компонент 2:
1. Подкрепа за дейността на социални предприятия във връзка с осигуряване на заетост и създаване на трудови навици и социални умения, тип „защитена работна среда“ за младежи от резидентни услуги – например кафене, ресторант, ателие и т.н., места, в които да придобиват трудови навици на практика:
- Подкрепа за осигуряване на заетост за период до 12 м.;
- Трудово наставничество за въвеждане на работното място за лицата, за които се осигурява заетост, текуща подкрепа в работния процес;
- Проучване на търсенето и възможностите за пазарна реализация на изработваните стоки и предоставяните услуги;
- Социален маркетинг и популяризиране на социалната икономика и социалното предприемачество.
2. Социална и професионална интеграция на младежите, осигуряване на подкрепа, чрез трудово наставничество;
3. Обучения за лицата, за които се осигурява заетост – обучение за придобиване на професионална квалификация и на ключови компетентности;
4. Адаптиране и оборудване на новоразкритото/ите работно/и място/места.
Бюджет на процедурата – 3 000 000 лв., разпределени както следва:
Компонент 1 – 1 500 000 лв.
Компонент 2 – 1 500 000 лв.
Краен срок: 27 февруари 2020 г., 17:00 часа
По процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-6.003 „Повишаване на знанията за състоянието на морската среда“ чрез изпълнението на дейности, свързани с увеличаване на знанията за състоянието на морската среда в съответствие с Морската стратегия на Република България, включително и мерките за постигане или поддържане на нейното добро екологично състояние, ще се гарантира запазването на биоразнообразието в морската среда, като изпълнението на същите ще допринесат за постигане на целите на „синия растеж“.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ е 637 920,76 лв.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 50 000 лева.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 400 000 лева.
Допустими кандидати по настоящата процедура чрез подбор на проекти са:
- публичноправни организации;
- юридически лица, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза в сектор „Рибарство“;
- частни научни или технически организации, признати в България.
Допустими за финансиране са следните дейности:
- Изследване на морското дъно;
- Изследване на морската среда;
- Научни дейности, водещи до повишаване на знанията за морската среда и водещи до постигане на целите на „синия растеж“.
Краен срок: 28 февруари 2020 г., 17.30 ч.
Участници в конкурса могат да бъдат физически лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане.
Максимален размер на субсидията е до 20 000 лева.
Краен срок: 28 февруари 2020 г. 17:00 ч.
Целта на Малката грантова схема е да бъдат финансирани проекти, прилагащи пилотни методи и технологии за пречистване на морските води.
Предвидените средства за финансиране по първата покана са 350 000 евро. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за проект е 50 000 евро, максималният – 150 000 евро.
Поканата е насочена към следните заинтересовани страни: образователни, научни и изследователски институции или организации, предприятия от публичния и частния сектор, предимно МСП, НПО и широката общественост.
Краен срок: 29 февруари 2020 г.
Целта на конкурса е да насърчи доброволчеството и да създаде умения в младежите да пишат и изпълнят свой проект.
Каузите на проектите следва да отговарят на една от трите зададени теми:
- Екология (опазване и грижа за околната среда);
- Съхраняване на музикалното наследство на България;
- Подкрепа за деца или възрастни хора в нужда.
Допустими кандидати: Ученици от 7-ми до 12-ти клас от цялата страна, които желаят да бъдат доброволци в свои каузи.
Пет проекта ще бъдат финансирани за изпълнение през 2020 година:
1-во място с 2000 лв.; 2-ро място с 1500 лв.
3-то място с 1000 лв.; 4-то място с 1000 лв.; 5-то място 1000 лв.
Екипите на проектите ще участват с дейности за събиране на средства, като кампаниите им ще трябва да осигурят поне 10% от дарената от фондацията сума.
Краен срок: 29 февруари 2020 г.
За четвърта поредна година фондация „Благотворител“ дава възможност на гимназисти да осъществят своя кауза и да променят заобикалящата ги среда. Целта на конкурса МЛАД БЛАГОТВОРИТЕЛ 2020 е да насърчи доброволчеството и да създаде умения в младежите да пишат и изпълнят свой проект. Кандидатите могат да бъдат от цялата страна.
Каузите на проектите трябва да отговарят на една от трите теми:
1. Екология (опазване и грижа за околната среда)
2. Съхраняване на музикалното наследство на България
3. Подкрепа за деца или възрастни в нужда
ФИНАНСИРАНЕ: 5 проекта ще бъдат финансирани за изпълнение през 2020 година:
1-во място - с 2000 лв.;
2-ро място - с 1500 лв.;
3-то място - с 1000 лв.;
4-то място - с 1000 лв.;
5-о място - с 1000 лв.
Времетраене на проектите: Планирайте дейностите по проектите от април до септември.
Самофинансиране: Екипите на проектите ще организират дейности за допълнително събиране на средства - поне 10% от дарената от фондацията сума.
Награда обучение: Представители от екипите на 6 проекта ще получат двудневно обучение „Лидерство и Управление на проекти".
Краен срок: 29 февруари 2020 г.
Катедра „Застраховане и социално дело“ и „Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността“ при СА „Д. А. Ценов“ – Свищов организират конкурс за ученическо есе на следните теми:
- „Застраховането като възможност за защита живота, здравето и имуществото на хората“
- „Как да преборим бедността в съвременното общество?“
В конкурса могат да участват ученици от предпоследен и последен гимназиален курс на всички български училища в страната и чужбина. Допускат се само индивидуални участници.
Обемът на есето трябва да бъде до 5 страници.
Учениците могат да участват само с едно есе.
Краен срок: 1 март 2020 г.
Можете да кандидатствате, ако:
- живеете в Югоизточна Европа;
- сте филмов режисьор;
- имате проект за първи игрален филм;
- владеете английски.
Филмовата академия за млади режисьори Югоизточна Европа FIRST FILMS FIRST на Гьоте-Институт Академия се провежда в 4 модула в рамките на една година.
Краен срок: 1 март 2020 г.
Стипендиантите имат възможност да провеждат изследвания за своите дисертации и да се възползват от експертизата на служителите на ПАМ, които са експерти по архиви, палеография и цифрови хуманитарни науки.
Краен срок: 1 март 2020 г.
Разходката сред природата през почивните дни винаги е приятна, а някои любопитни туристически дестинации са лесно достъпни с влак за всеки решил да грабне раницата и да избяга за кратко от шумотевицата на големия град. БДЖ се стреми да привлече именно тези хора в своята кампания за популяризиране на еднодневните разходки сред природните забележителности на България, като обявява конкурс за пътепис на тема „Разходка с влак”.
За участниците в конкурса е необходимо да спазят следните условия:
- Текстът да бъде авторски и написан от придобити лични впечатления.
- Текстът да бъде придружен с авторски снимков материал от пътуването с влака и посетените обекти.
- В пътеписа е желателно да бъдат посочени конкретните влакове, с които авторът е пътувал като маршрут от/до и часове на тръгване и пристигане.
- Текстът да бъде свързан с разходка в рамките на един или два дни.
- Текстът да бъде с дължина между 2 и 5 страници.
Краен срок: 1 март 2020 г.
Темата на конкурса през 2020 г. е „Аз съм един от тях – българските „праведници на народите на света“.
Конкурсът се провежда в 2 категории: ученици от VIII до ХII клас и студенти до 25-годишна възраст, редовно обучение. Право на участие имат ученици и студенти от цялата страна с един художествен разказ по темата. Творбите трябва да разказват за живота на един от 20-те обявени за „праведници на народите на света” българи (по избор на участниците), пожертвали благополучието си в името на спасяването на човешки живот и удостоени с най-висша благодарност.
Организатор: Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”
Краен срок: 1 март 2020 г.
Темата на това издание на конкурса е „Реге музиката: послания от Ямайка към света“.
В конкурса могат да участват графични дизайнери и художници от цял свят, индивидуално или групово, с неограничен брой авторски плакати, които не са били публикувани в интернет и социални медии и тиражирани. Участието е безплатно.
Краен срок: 2 март 2020 г., 17,00 часа
С прилагането на мярката чрез процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-5.010 се цели:
1. осигуряване на възможност за навлизане на нови пазари, включително чрез търговски мисии, участия в изложения, двустранни срещи и др.;
2. провеждане на пазарни проучвания с цел разширяване на асортимента на производство и преработка, в зависимост от търсенето на определени продукти;
3. подобряване на условията за пускане на пазара на продукти от риболов и аквакултури.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ е 411 157 лв.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 5 000 лв.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 146 687.25 лв.
(Моля имайте предвид, че към момента има и друга отворена процедура със същото име по тази програма, но с различен краен срок.)
Краен срок: 2 март 2020 г.
С прилагането на мярката чрез процедура за подбор на проекти се цели:
1. осигуряване на възможност за навлизане на нови пазари, включително чрез търговски мисии, участия в изложения, двустранни срещи и др.;
2. провеждане на пазарни проучвания с цел разширяване на асортимента на производство и преработка, в зависимост от търсенето на определени продукти;
3. подобряване на условията за пускане на пазара на продукти от риболов и аквакултури.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ е 411 157 лв.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 5 000 лв.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 146 687.25 лв.
Максимален интензитет на безвъзмездната финансова помощ:
- до 100% за юридически лица, които са регистрирани по Закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), които осъществяват дейност в обществена полза;
- до 50% за юридически лица, еднолични търговци (ЕТ), регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите или юридически лица, които са регистрирани по Закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), които осъществяват дейност в частна полза. Интензитетът на финансирането на операции, осъществявани от предприятия, които попадат извън определението за МСП, се намалява с 20 процентни пункта.
Краен срок: 2 март 2020 г.
Състезанието се провежда в девет различни категории: Честване на градините, Да приветстваме дивата природа в градината, Всичко за растенията, Абстракт, Градско градинарство, Под 18 години (възраст 11-17 години), Под 11 години, Социални медии, Портфолио.
За: Любители и професионални фотографи.
Награда: 5000 GBP
Краен срок: 2 март 2020 г. по обяд (23:30 ч. CEST)
Тази програма е насочена към завършилите университети или висши технически институти в широк спектър от приложни науки, компютърни технологии и инженерство с ограничен или никакъв трудов опит, които искат да работят в изследователска група.
За: Завършии или на които им предстои завършване на висше образование, с висше образование (бакалавърско или магистърско ниво) и с не повече от 4 години опит след придобиване на своята степен.
България е член на Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) и български граждани могат да кандидатстват.
Краен срок: 2 март 2020 г. по обяд (12.00 ч. CEST).
Тази програма е насочена към завършилите университети или висши технически институти в широк спектър от приложни науки, компютърни технологии и инженерство с опит между 4 и 10 години. Старшите стипендии са предназначени за магистрати или докторанти, които искат да работят в изследователска група.
За: Кандидати с докторска степен или най-малко 4 години подходящ опит след завършването на своята магистърска степен (или еквивалентната диплома, която дава достъп до докторски програми), и в двата случая максимален лимит от 10 години опит след завършване на своята магистратура.
България е член на Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) и български граждани могат да кандидатстват.
Краен срок: 3 март 2020 г., 17:00 CET
Проектът трябва да включва общини от поне 4 страни, отговарящи на условията, от които поне две са от държава-членка на ЕС. Дейностите трябва да се провеждат в различни допустими държави. Трябва да се предвидят поне 4 събития на проект. Максималната продължителност на проекта е до 24 месеца.
Максималният размер на безвъзмездните средства за проект на мрежа от градове е 150 000 EUR.
Насоки за подготовката на проектно предложение: http://mc.government.bg/page.php?p=46&s=48&sp=565&t=566&z=0
Краен срок: 4 март 2020 г., 13.00 ч. местно време
Общата цел на програмата е да укрепи тристранния диалог, който обединява работодателите, работниците и правителството, за да си сътрудничат при разрешаването на проблеми, свързани със заетостта и пазара на труда.
Подкрепата за България по Програма „Социален диалог – достойни условия на труд“ възлизаща на 0,9 млн. евро е предназначена за работодателски организации, профсъюзи и публични органи и институции, които в рамките на своя мандат имат за цел насърчаване на достойните условия на труд или тристранния диалог. Бизнес асоциации, неправителствени организации, образователни и изследователски институции, работещи по социалния диалог и темите за достоен труд, могат да бъдат включени в програмата като партньори по проекти.
Допустимите кандидати, търсещи финансиране, трябва да съсредоточат проектите си върху подобряването на социалния диалог, като например утвърждаване на социалните партньори чрез дейности за изграждане на капацитет или повишаване на осведомеността по въпросите за достойните условия на труд, нерегламентирания труд, липсата на дискриминация или относно здравословните и безопасни условия на труд.
Публикувана е и покана за подкрепа за пътуване по програмата. Целта на тази подкрепа е да се улесни установяването на двустранни партньорства между допустимите организации в държавите бенефициери и Норвегия с намерението да се подготвят съвместни заявки за проекти в рамките на поканата за представяне на предложения.
Допълнителна информация:
https://www.innovasjonnorge.no/globalassets/eea-grants/decent-work/2nd-call-texts/sddw-2nd-call-for-proposals-bulgaria-8.11.19.pdf
Краен срок: 5 март 2020 г., 16:30 часа
Процедурата има за цел да повиши енергийната ефективност чрез технологично обновление и модернизиране на системите за външно изкуствено осветление, собственост на българските общини, и да подобри условията на живот на населението в страната.
Допустими кандидати по процедурата са общините, a техни партньори за изпълнението на проектите могат да бъдат юридически лица от България или страните-донори, както и международни организации.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 8.2 млн. евро. Бюджетът на всеки отделен проект може да бъде от 200 хил. до 600 хил. евро. Няма изискване за съфинансиране от страна на кандидатите.
Най-късно до 23 януари 2020 г. кандидатите следва да внесат в Агенцията за устойчиво енергийно развитие своите енергийни обследвания за одобрение. Кандидатстването се извършва изцяло по електронен път в системата ИСУН.
Краен срок: 9 март 2020 г., 17:00 часа
Посредством прилагането на процедура „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки” от СВОМР на МИРГ „Поморие“ ще се постигне подобряване състоянието на риболовната инфраструктура, свързана с модернизирането, доизграждането и дооборудването на неподпомогнатите рибарски пристанища, лодкостоянки, места за разтоварване, места за укритие, рибни борси, отговарящи на изискванията и стандартите на законовите разпоредби на съответния тип обекти, както и на общоевропейските цели за намаляване на изхвърлянията на нежелания улов, за повишаване ресурсната ефективност, ограничаване на приноса към климатичните промени и опазване на околната среда.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 650 000 лева.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 50 000 лв.
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект е 250 000 лв.
Безвъзмездната финансова помощ по процедурата е в размер до 100 на сто от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи.
Краен срок: 10 март 2020 г., 17.30 ч.
Участници в конкурса могат да бъдат юридически лица - държавни, общински, стопански и неправителствени организации, регистрирани по българското законодателство, притежаващи или стопанисващи обектите.
Максималният размер на субсидията е диференциран за различните компоненти както следва:
Компонент 1 – осигуряване на външен достъп до обект – до 12 000 лв.;
Компонент 2 – приспособяване на вътрешна среда на обект – до 15 000 лв.;
Компонент 3 – изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения – до 50 000 лв.
Краен срок: 11 март 2020 г. 17:00 часа
Прилагането на мярката има за цел да се подкрепят инвестиции, насочени към подобряване на безопасността и условията на труд на рибарите.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 782 332 лева.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 29 337, 45 лева.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 391 166 лева.
Безвъзмездната финансова помощ е в размер:
1. До 100 на сто от размера на одобрените и реално извършени разходи за публични организации – Община Бургас и Община Камено;
2. До 50 на сто от размера на одобрените и реално извършени разходи за микро, малки и средни предприятия;
3. До 30 на сто от размера на одобрените и реално извършени разходи при операции, осъществявани от предприятия, които попадат извън определението за МСП.
Краен срок: 15 март 2020 г.
За трета поредна година конференцията "Училище в облака" ще представи добри практики при въвеждането на облачни технологии в училище и модерни образователни инструменти. Конференцията е насочена към директори на училища, учители, образователни експерти, университетски преподаватели, студенти и докторанти, представители на Министерство на образованието и науката, местните власти и други заинтересовани лица от цялата страна.
Краен срок: 16 март 2020 г.
Всяка година Technovation кани екипи от млади хора от цял свят да учат и прилагат уменията, необходими за решаване на проблеми в реалния свят чрез технологиите. Technovation обучава момичетата и младите жени (на възраст 10-18 години) да станат технологични предприемачи и лидери. С подкрепата на ментори-доброволци момичетата работят в екипи за кодиране на мобилни приложения, които адресират реални проблеми.
Всяко момиче или млада жена (на възраст 10-18 години), които се интересуват от Technovation Girls, има право да участва.
Всички участнички следва да са на възраст между 10 и 18 години към 1 август 2020 г.
Екипите са съставени от 1 до 5 души. Всеки участник може да се присъедини само към 1 отбор.
Разделението на кандидатите – на младши или старши - зависи от възрастта на всички членове на екипа.
Джуниър дивизия: Членовете на отбора са на възраст между 10-14 години към 1 август 2020 г.
Старша дивизия: Членовете на екипа са на възраст между 15-18 години към 1 август 2020 г.
Краен срок: 16 март 2020 г., 17:30 часа
Подпомагането е насочено към повишаване на знанията и уменията на земеделските и горските стопани, както и заетите лица в стопанствата им . Това ще бъде възможно чрез постигане на подходящо ниво на техническо и икономическо обучение и увеличаване на капацитета за достъп на знания в областта на селското и горското стопанство.
Допустимите кандидати по настоящата процедура са организациите, които предоставят трансфер на знания чрез курсове за обучение и семинари: висши училища, професионални гимназии, центрове за професионално обучение, научни институти и опитни станции.
По настоящата процедура няма изискване за минимален размер на безвъзмездната финансова помощ.
По настоящата процедура изискването за максимален размер на безвъзмездната финансова помощ е до 1 000 000,00 лева.
По настоящата процедура не се изисква съфинансиране от страна на кандидата и безвъзмездната финансова помощ може да покрие до 100% от общо допустимите разходи по проекта.
Краен срок: 16 март 2020 г. 17:00 часа
Прилагането на мярката има за цел насърчаване на конкурентоспособността и жизнеспособността на предприятията в сектора на аквакултурите, повишаване на доходите и създаване на заетост, включително подобряване на безопасността и условията на труд.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 150 000 лева.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 10 000 лева.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 100 000 лева.
Безвъзмездната финансова помощ е в размер до 50 % от общите допустими разходи по проект.
Втора сесия за подаване на проекти: 16 септември 2019 г. - 16 март 2020 г. (17:00 ч.)
Конкурсът е съобразен и със следните специфични изисквания за Фонда в България:
1. Да бъде гарантирана квота от минимум 10% от проектното финансиране за овластяване и включване на роми.
2. Да се укрепи капацитетът и устойчивостта на гражданския сектор.
3. Фондът да достигне до необлагодетелствани географски райони и целеви групи.
4. Търсещите убежище и бежанците/мигрантите да бъдат една от целевите групи на проектите.
Проектите могат да бъдат с продължителност от 2 до 12 месеца и с размер на безвъзмездното финансиране от 2 000 до 10 000 евро.
Общо разполагаемият индикативен бюджет за предоставяне на безвъзмездно финансиране за проекти за целия период на функциониране на схемата е 950 000 евро.
Тематични приоритети:
- „Подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост
- Подкрепа за правата на човека
- Овластяване на уязвими групи
- Повишаване на приноса на гражданските организации за равенството между половете и предотвратяване на насилието по полов признак
- „Повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени
- Подобряване на капацитета и устойчивостта на гражданския сектор, в това число на гражданските организации
Трета сесия за подаване на проекти: 17 март 2020 г. - 17 септември 2020 г. (17:00 ч.)
Четвърта сесия за подаване на проекти: 15 март 2021 г. - 15 септември 2021 г. (17:00 ч.)
Пета сесия за подаване на проекти: 16 септември 2021 г. - 16 март 2022 г. (17:00 ч.)
Шеста сесия за подаване на проекти: 17 март 2022 г. - 17 септември 2022 г. (17:00 ч.)
Седма сесия за подаване на проекти: 18 септември 2022 г. - 18 март 2023 г. (17:00 ч.)
Осма сесия за подаване на проекти: 19 март 2023 г. - 19 септември 2023 г. (17:00 ч.)
Краен срок: 20 март 2020 г. 17 часа
Научните области, в които ще бъдат финансирани проектите, са:
- биотехнологии;
- устойчиво земеделие;
- информационни и комуникационни технологии;
- енергетика и опазване на околната среда;
- медицински науки;
- химия и инженерна химия;
- физически науки;
- технически науки;
- икономика и мениджмънт.
Прогнозният общ бюджет на конкурса е 600 000 лв. Общият размер на финансирането за всеки индивидуален проект по настоящата процедура следва да бъде съобразен с допустимите разходи и да бъде с максималната сума за всеки отделен проект е 40 000 лв.
Срок за изпълнение на одобрените проекти: 24 месеца.
Краен срок: 20 март 2020 г. 17 часа
Ще бъдат финансирани проекти в следните научни области:
- Математика, механика;
- Физика и астрономия;
- Химия и материалознание;
- Биология;
- Науки за Земята;
- Информационни и комуникационни технологии и компютърни системи;
- Основи на инженерните науки;
- История, археология, етнология и антропология, философия, политология, оциология, право, история на науката и технологиите, икономика;
- Филология и история на изкуствата;
- Психология, основни проблеми на образованието, социални проблеми на човешкото здраве и екология;
- Глобални проблеми и международни отношения;
- Психология, педагогически науки;
- Основи на медицинските науки;
- Основи на селскостопанските науки.
Прогнозният общ бюджет на конкурса е 1 400 000 лв., от които 700 000 лв. от бюджета за 2020 г. Ще бъдат финансирани до 35 научни проекта. Общият размер на финансирането за всеки индивидуален проект по настоящата процедура следва да бъде съобразен с допустимите разходи и да бъде с максимална сума за всеки отделен проект - 40 000 лв.
Срок за изпълнение на одобрените проекти: 24 месеца.
Краен срок: 20 март 2020 г.
Инициативата „Бургас блус“ подкрепя развитието на Синята икономика и намирането на устойчиви, прагматични решения, интегриращи икономически, социални и екологични градски теми.
В състезанието за предприемачески идеи могат да се включат както физически, така и юридически лица. В случай, че са юридически лица, те трябва да бъдат стартиращи предприятия, регистрирани в Търговския регистър максимум до 3 години преди датата на кандидатстване.
Задължително изискване е кандидатите да има бизнес идея, в рамките на която ще извършват предприемаческата дейност на територията на община Бургас. Проектите, с които кандидатстват, могат да бъдат бизнес идеи в ранен етап на разработване или изпълнение. Условието към кандидатите е също така да съставляват екипи от минимум двама членове във всеки екип.
Конкурсът, наречен „Burgas BlueS“, се провежда в рамките на проект „BLUACT – Градове в действие за син растеж“, финансиран по програма URBACT III. В проекта участват общо 7 европейски пристанищни града, които имат за цел да споделят добри практики в предприемачеството на „Синята икономика“. Освен Бургас, това са Пирея (Гърция), Матаро (Испания), Матосиньос (Португалия), Салерно (Италия), Остенд (Белгия) и Галац (Румъния).
Краен срок: 27 март 2020 г., 19:00 ч.
Основна цел на процедурата е да се повиши енергийната ефективност на публичната инфраструктура и на жилищния сектор в общините бенефициенти. Допустими кандидати за финансиране са общините на 28 града опорни центрове от 4-то ниво на националната полицентрична система. Дейностите целят постигане най-малко клас на енергопотребление „С“ в жилищния сектор, в сгради от културната, образователната и социалната инфраструктура и в сгради на държавната и общинската администрация, както и намаляване на крайното енергийно потребление и разходите за енергия, включително намаляване на емисиите на парникови газове.
Краен срок: 30 март 2020 г.; целогодишен прием
Стипендиите на френското правителство се отпускат за дипломантски програми на нива:
- магистратура (M2): магистратури с професионална насоченост и магистратури с професионална насоченост;
- докторантура под двойно научно ръководство (cotutelle). Краен срок: 30 март;
- научен престой на високо ниво: Млади научни работници; Утвърдени научни работници.
Стипендиите на френското правителство се предоставят на кандидати, които отговарят на следните условия:
- да са български граждани или постоянно пребиваващи в България от 3 години;
- възраст: 35 години за ниво магистратура (M2) и 40 години за докторантура под двойно научно ръководство;
- да са редовно записани в българско висше учебно заведение или да притежават българска диплома бакалавър, магистър или доктор;
- ниво на френски език съответстващо на изискванията на учебното заведение.
Краен срок: 31 март 2020 г., 17:30 часа
Целта на процедурата е повишаване на професионалните компетентности на учителите, директорите, и другите педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда и за преподаване на знания и формиране на умения у децата и учениците за възприемане на етнокултурните различия.
Проектите ще се изпълняват на територията на Република България в партньорство между неправителствени организации, училища, детски градини и висши училища.
Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:
1. Разработване и актуализиране на стратегии, планове, програми, анализи, препоръки, компетентностни профили и др. на образователната институция за работа в мултикултурна среда, според идентифицирани нужди.
2. Провеждане на краткосрочни обучения на учители, педагогически специалисти и директори от училища и детски градини и образователни медиатори за работа в мултикултурна образователна среда.
3. Подкрепа на педагогически специалисти за участие в процедури за придобиване на професионално-квалификационни степени за работа в мулти-културна среда, включително провеждане на подготвителни курсове за придобиване на пета и четвърта професионално-квалификационна степен за работа в мулти-културна среда.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по настоящата процедура е 7 млн. лева.
Минималният размер на предоставяната БФП е 200 000 лв., а максималният размер – 500 000 лв.
Краен срок: 31 март 2020 г.
Поканени са публичните власти на местно и регионално равнище, както и неправителствените организации от страните членки на Съвета на Европа да предоставят примери за своите практики или опит от участие на гражданското общество в процеса на вземане на решения.
Краен срок: 31 март 2020 г.
Поканата се финансира по Европейската програма за заетост и социални иновации „EaSI“ 2014-20203. Целта на поканата за представяне на проектопредложения е да допринесе за развитието на пазара на социални финанси чрез проектиране и стартиране на финансови инструменти за социални предприятия и в същото време генериране на ефективно търсене на социални финанси сред социалните предприятия чрез развитие на тяхната „инвестиционна готовност ". В крайна сметка се очаква това да предостави възможност на повече социални предприятия да поемат подлежащи на връщане финанси за разработване и разширение на техния бизнес модел.
>> Направление A: Създаване на партньорства за социално финансиране
>> Направление B: Създаване на инструменти и механизми за социално финансиране
Исканата безвъзмездна помощ от ЕС трябва да бъде ориентировъчно:
- за направление A: между 150 000 EUR и 200 000 EUR;
- за направление B: между 200 000 и 250 000 EUR.
В рамките на настоящата покана подкрепата от ЕС не може да надвишава 80% от общите допустими разходи за действието.
Краен срок: 31 март 2020 г.
Учениците, обучаващи се по специалности от професии от професионално направление „Растениевъдство и животновъдство“ от XI и XII клас, могат да представят своите идеи за стартиране на бизнес в областта на земеделието – в конкурса „Моето стопанство“, организиран от Министерство на земеделието, храните и горите, в партньорство с Министерство на образованието и науката. Конкурсът е част от съвместната кампанията на двете министерства - „Супер фермер“, която има за цел да подкрепи младите хора, като им се даде възможност да се срещнат с успели фермери в нашата страна, както и да се осъществи връзка между учениците и бизнеса.
Заявление за участие в него може да подаде всеки, който предстои да завърши професионално образование от професионалното направление „Растениевъдство и животновъдство“. За участие е необходимо да се попълни заявление, което да съдържа - имена и данни на ученика, както и кратко описание с представяне на идеята, което да не бъде повече от 3 страници.
Краен срок: 31 март 2020 г.
Читалище „Братство 1869” ще проведе Двадесет и четвъртото издание на Международния конкурс за класическа китара от 8 до 11 април 2020 г. в гр. Кюстендил.
В конкурса могат да участват всички желаещи китаристи от страната и чужбина, подали анкетна карта за участие в определения срок и състезаващи се като участници в следните възрастови групи:
Първа група - до четвърти клас – (до 11-годишна възраст)
Втора група - пети – седми клас (от 11 до 14-годишна възраст)
Трета група - осми – дванадесети клас (от 14-годишна възраст до навършване на 18-годишна възраст)
Четвърта група - над 18 г.
Пета група - “Свободна сцена на солиста”
Шеста група - “Китара +”
Седма група - “Камерна музика”
Осма група - “Китарни ансамбли и оркестри”
Всеки участник може да се яви само в една, избрана от него солова категория.
Краен срок: 1 април 2020 г.
Конкурсът е за ученици на възраст от 7 до 15 години, разделени на 2 възрастови групи: 7 – 11 г. и 12 – 15 г.
Конкурсът е съпътстваща изява на празниците на духовите оркестри „Дико Илиев” и цели да провокира вниманието на подрастващите към самите празници, към духовите оркестри и творчеството на Дико Илиев, към музикално-танцовото богатство на България.
Всеки участник може да се представи с не повече от 3 рисунки – за децата от първа възрастова група (формат 25/35 см.), за децата от втора възрастова група (формат 35/50 см.). Няма ограничения относно техниката и жанра на творбите.
Краен срок: 1 април 2020 г. - за българския национален етап; 15 юни 2020 г. - за международния етап
Глобалният конкурс тества дизайнерските умения на студентите, които работят с Adobe Photoshop, Illustrator и InDesign. Най-добрите студенти са поканени да представят своите страни на Световния шампионат.
Краен срок: 8 април 2020 г.
Целта на процедурата е разработване на съвместна система за обмен на информация в реално време със съответните нива на достъп, която ще бъде от полза на органите, ангажирани с морското наблюдение. Обменът на данни, услуги и информация ще е базиран върху общоевропейския модел - CISE (Common Information Sharing Environment) - обща среда за обмен на данни, свързани с морето.
Краен срок: 13 април 2020 г.
Стипендиантската програма важи за семестър есен/пролет 2020 г. и е отворена за всеки, който планира по-нататъшното му обучение като магистър да протече в европейски университет.
Нужно е кандидатите да са кандидатствали или да кандидатстват за магистърска програма в университет в Европа, да са изпълнили изискванията на университета, към който кандидатстват (да имат валидна бакалавърска степен и нужните езикови способности), да имат или да са в позиция да си осигурят виза да периода на обучение, магистърската програма трябва да е в страна, която не е родна.
Краен срок: 13 април 2020 г.
Стипендията ще бъде предоставена за есенно-есенния семестър на 2020 г. и за нея могат да кандидатстват студенти от всяка страна, които ще учат магистърска степен в чужбина в европейски университет или училище.
Краен срок: 20 април 2020 г.
Фондация Living Oceans обяви 8-ото издание на Международния конкурс за рисунка „Наука без граници“, който през 2020 г. е на тема „Да предприемем действия: да запазим кораловите рифове“. В конкурса могат да участват ученици на възраст от 11 до 19 години, разделени в 2 възрастови групи: 11 – 14 години и 15 – 19 години.
Участието е индивидуално и безплатно. Всеки участник може да изпрати по една рисунка в размер по избор, изпълнена в някоя от следните техники: маслени бои, молив, маркер, пастел, мастило, филц, маслени пастели. На гърба на всяка рисунка трябва да са изписани двете имена на автора, възраст, имената на преподавателя, e-mail и телефонен номер.
В двете възрастови групи се присъждат по 3 награди с парична равностойност 500, 350 и 200 долара.
Краен срок: 21 април 2020 г.
19 покани за конкурси на програма "Хоризонт 2020" и Съвместното начинание на ЕС "Премини към релсов транспорт" за насърчаване използването и развитието на ж.п. транспорта.
Експериментални подходи в европейската политика в областта на образованието и обучението под ръководството на публични органи на високо равнище
Краен срок: за предварителни предложения: 21 април 2020 г. — 17:00 ч. (брюкселско време); за пълни предложения: 24 септември 2020 г. — 17:0 ч. (брюкселско време)
Експерименталните подходи в европейската политика са транснационални проекти за сътрудничество, ръководени от публични органи на високо равнище от държавите по програмата. Те включват изпитване на целесъобразността, ефективността, потенциалното въздействие и разширяване на мащаба на политиките чрез паралелни полеви изпитвания в различни държави въз основа на (полу)експериментални подходи и протоколи за обща оценка. Чрез съчетаването на стратегическо лидерство, устойчива методология и силно европейско измерение те осигуряват възможност за взаимно обучение и подкрепа на политика, основаната на факти, на европейско равнище.
Приоритетните теми за настоящата покана са:
ПАРТИДА 1 (бюджет 12 000 000 EUR)
— Образование и умения в областта на цифровите технологии
— Преподаване и преподаватели
ПАРТИДА 2 (бюджет 2 000 000 EUR)
— Механизми за финансиране с цел повишаване на квалификация и преквалификация, включително схеми, подобни на Индивидуални Сметки за Обучение
— Политика и процеси за подкрепа на валидирането на неформалното и информалното обучение, включително чрез ефективни насоки
Кандидатите, които се считат за допустими по настоящата покана, са:
а) Публични органи (министерство или приравнени на него органи), отговарящи за образованието и обучението на най-високо равнище в съответния контекст (национално или децентрализирано). Публични органи, отговорни за сектори, различни от образование и обучение (напр. заетост, младеж, финанси, социални въпроси, вътрешни работи, правосъдие, здравеопазване и др.), се считат за допустими, ако докажат, че имат конкретна компетентност в областта, в която се провеждат опитите.
б) Публични или частни организации, извършващи дейности в областите на образованието или обучението или други свързани области.
в) Публични или частни организации или институции, извършващи междусекторни дейности в областите на образованието и обучението в други социално-икономически сектори (напр. неправителствени организации, служби за информация или ориентиране, публични органи, агенции или служби, отговорни за: образованието, обучението, младежта, заетостта, социалните въпроси, вътрешните работи, правосъдието, както и осигуряването, признаването и/или валидирането на качеството; професионалното ориентиране, търговски камари, бизнес и социални партньори, търговски организации, организации на гражданското общество, културни или спортни организации, организации за оценка или научни изследвания, медии и пр.).
По настоящата покана изискването за минимален състав на партньорството e 4 организации, представляващи 3 различни държави по програмата.
Дейностите по проектите следва да започнат между 1 януари 2021 г. и 28 февруари 2021 г.
Продължителността на проектите следва да е между 24 и 36 месеца.
Финансовото участие от страна на ЕС не може да надвишава 75 % от общата сума на допустимите разходи за проектите.
Максималната сума за безвъзмездно финансиране за проект е 2 000 000 ЕUR.
Краен срок: 25 април 2020 г., 17 ч.
В Седмото издание на конкурса за иновации номинираните ще се борят за призовото място в три основни категории: „Най-добър иновативен проект“; „Най-успешно иновативно предприятие“ и „Най-перспективен иновативен стартъп“.
Краен срок: 25 април 2020 г.
Темата на конкурса е „Гневът на морето и неговите пазители“.
Конкурсът е отворен за всички желаещи автори без ограничение на възрастта, стига да са навършили 18 години.
Всеки автор може да участва с ЕДНА творба до 4 страници А4, размер на шрифта 12, в белетристична литературната форма.
Организатори: Община Стара Загора, НЧ „Родина-1860“, Клуб „Млад Писател“, Къща музей „Гео Милев“
Краен срок: 27 април 2020 г.
Читалище „Братство 1869” гр. Кюстендил обявява старта на четиринадесетото издание на Националния литературен конкурс „Биньо Иванов” 2020.
Целта на конкурса е да продължи ярката литературна традиция на гр. Кюстендил, за чието обогатяване и развитие има безспорен принос творчеството на Биньо Иванов – поетът, свързал трайно съдбата си с този град.
Националният литературен конкурс е ежегоден и се провежда през месец май, под патронажа на кмета на Община Кюстендил.
За жури се канят утвърдени имена в българската литература, а координатор е кюстендилският поет и писател – Благой Ранов.
Право на участие имат български автори от страната и чужбина. Творбите (до три непубликувани стихотворения, в четири екземпляра) трябва да бъдат изпратени най-късно до 27 април 2020 г. на следния адрес: 2500 гр. Кюстендил, ул. “Патриарх Евтимий” 18, читалище „Братство 1869”(за литературния конкурс) или в един екземпляр на електронна поща: [email protected] като прикачен файл с разширение .doc
Краен срок: 30 април 2020 г.
>> Стипендии “Фулбрайт” за преподавателска и изследователска дейност дават възможност на български учени и университетски преподаватели да работят по специалността си от 3 до 5 месеца в престижни университети и научни институти в САЩ. Програмата е достъпна за специалисти от всички области на науката и изкуствата, с изключение на клинична медицина и стоматология. Всяка година се отпускат по 5 стипендии.
>> Стипендии “Фулбрайт” за магистърски и докторски програми дават възможност на кандидати за магистърска/докторска степен да се обучават в престижни университети в САЩ. Програмата е достъпна за кандидати от всички области на науката и изкуствата с изключение на клинична медицина и стоматология. Финансирането по програмата е за една академична година (10 месеца). Всяка година се предоставят между 6 и 8 стипендии.
>> Стипендии за изследователска дейност на докторанти дават възможност на млади изследователи в напреднал етап на редовна или задочна докторантура да работят в престижни университети и институти в САЩ. До участие в конкурса се допускат кандидати от всички области на науката и изкуствата с изключение на клинична медицина и стоматология. Финансирането по програмата е за срок от 6 месеца. Всяка година се предоставят 1-2 стипендии.
>> Стипендия за развитие на гражданското общество (3-5 месеца). Програмата е предназначена за ръководители и представители на български неправителствени организации, работещи за развитието на гражданско общество в България. Стипендията покрива разходите за месечна издръжка, пътуване до САЩ и здравни застраховки.От кандидатите се изисква да представят официална покана от американска неправителствена организация или университет. Крайният срок за подаване на документи е през месец април.
>> Стипендия “Хюбърт Х. Хъмфри” - Стипендиите се отпускат на професионалисти от цял свят, заемащи ръководни или експертни длъжности в някоя от следните области: превенция и лечение на наркомании и медикаментозни зависимости; превенция и контрол на ХИВ/СПИН; здравна политика и управление; превенция и контрол на трафик на хора; право и човешки права; планиране на образованието; управление на човешки ресурси; публична администрация и анализ на обществена политика; комуникации/журналистика; управление на природни ресурси и околна среда; градско и регионално планиране; аграрна икономика; индустриално управление; икономическо развитие, финанси и банково дело. Крайният срок за подаване на документи е месец април.
>> Стипендии “Фулбрайт – Шуман” - Програмата предлага на европейски граждани 10-15 стипендии за обучение, преподавателска и изследователска дейност в САЩ. Стипендиите са достъпни за представители на всички области на науката и образованието, но трябва да са свързани със сътрудничество между ЕС и САЩ или с важни за ЕС въпроси.
Краен срок: 30 април 2020 г.
„Малък свят“ за фотография на Никон се счита за водещ форум за показване на красотата и сложността на живота, гледани през светлинен микроскоп. Конкурсът по фотомикрография е отворен за всеки, който проявява интерес към микроскопията и фотографията.
Конкурсът за видео, озаглавен „Малък свят в движение“, обхваща всеки филм или таймлапс цифрова фотография, направени през микроскоп.
Краен срок: 30 април 2020 г.
Предлагат се стипендии за образователен обмен в САЩ на:
- университетски преподаватели и изследователи (3 - 5 месеца)
http://www.fulbright.bg/bg/stipendii-za-bulgarski-grajdani/ucheni-i-izsledovateli/
- кандидати за магистърски и докторски програми (10 месеца)
http://www.fulbright.bg/bg/stipendii-za-bulgarski-grajdani/magistri-i-doktoranti/
- редовни и задочни докторанти (6 месеца)
http://www.fulbright.bg/bg/stipendii-za-bulgarski-grajdani/aspiranti/
- представители на неправителствени организации за развитие на гражданското общество (3-5 месеца)
http://www.fulbright.bg/bg/stipendii-za-bulgarski-grajdani/predstaviteli-na-nepravitelstvenia-sektor/
Краен срок: 30 април 2020 г.
Конкурсът за малкия свят на Nikon е отворен за всеки, който се интересува от фотография през микроскоп.
Всеки над 18-годишна възраст – професионалист или любител - има право на участие.
Краен срок: 7 май 2020 г.
Конкурсът Prix Virginia е първата награда за фотография, нсочена изключително към жени фотографки, независимо от възрастта или националността или темата на тяхната работа.
Награда е 10 000 евро и издаване на книга на победителя, както и 10-те фотографки в краткия списък.
Краен срок: 31 май 2020 г.
Конкурсът е индивидуален. В него могат да участват авторски творби на свободна тема от жанровете поезия, проза и есе. Творбите трябва да са напечатани. Всеки има право да участва само с една собствена творба в един от трите жанра – поезия, проза и есе.
Възрастови групи:
I група – от 6 до 9 години
II група – от 10 до 14 години
III група – от 15 до 19 години
Организатор: Читалище „Пробуда-1926“ – Горна баня
Краен срок: 30 юни 2020 г. или до изчерпване на средствата
Целта на поканата е да се подпомогнат българските кандидати при търсенето и създаването на партньорства с бенефициенти от държавите-членки на ЕС. Помощта за пътувания ще бъде предоставена под формата на възстановяване на извършените разходи. Разходите, които ще бъдат възстановими, са разходи за транспорт и хотелско настаняване, като те ще бъдат признати и за чуждестранните партньори. Важно условие е кандидатите да могат да докажат участието си по програма LIFE чрез действително подадено проектно предложение или идейна концепция.
Краен срок: 30 септември 2020 г., 17:30 ч.
Целта на операцията е да разшири и завърши цикъла на планираната по ОПРЧР подкрепа за развитие на предприемачеството и стартирането на успешен бизнес.
Със свои проекти могат да кандидатстват предприятия, създадени от участници в проекти по „Подкрепа за предприемачество“ на ОПРЧР и самонаети лица, които са стартирали стопанска дейност чрез участие в същата операция. Процедурата е отворена за кандидатстване и за микропредприятия, самонаети лица и социални предприятия, които са получили финансиране чрез финансов механизъм по ОПРЧР.
Проекти могат да подават и социални предприятия, получили подкрепа за създаване и разширяване на дейността по „Развитие на социалното предприемачество“ на ОПРЧР, както и такива, които са получили подкрепа по мерки от стратегиите за Водено от общностите местно развитие на местни инициативни групи с финансиране от ОПРЧР.
Кандидати по процедурата „Подкрепа за устойчив бизнес“ могат да бъдат и предприятия и самонаети лица, стартирали собствена стопанска дейност като безработни лица с одобрен бизнес проект и получили еднократна парична сума вместо парично обезщетение за безработица по реда на Закона за насърчаване на заетостта. Операцията е отворена за кандидатстване и за микропредприятия, създадени от безработни лица и стартирали стопанска дейност по одобрен бизнес проект съгласно Закона за насърчаване на заетостта.
Подкрепата по обявената процедура е насочена към предоставяне на бизнес услуги за развитие на предприятия. Целта е първоначално укрепване на дейността им, по-добро управление и създаване на предпоставки за успешно и устойчиво бизнес развитие. Одобрените кандидати ще получат достъп до разнообразни управленски и организационни бизнес услуги. С използването на различни източници на информация и контакти ще се гарантира по-благоприятна среда за успешен старт и развитие на неукрепналите предприятия.
Общият бюджет на процедурата е 5,86 млн. лв. Кандидатите могат да получат безвъзмездна финансова помощ до 5000 лв.
Краен срок: 16 декември 2020 г. 17:30 ч.
С проектни предложения могат да кандидатстват общините на 39 града, които имат сключен договор по процедура „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020“ на Оперативна програма „Региони в растеж“.
На общините ще бъде оказана подкрепа към проектите им за изграждане на социална инфраструктура, като бъдат включени мерки за изграждане на социални жилища. Целта на процедурата „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 2 е да бъде повишено качеството на живот на потребителите, да бъде постигната по-добра ефективност, ефикасност, комплексност и устойчивост на резултатите. За реализирането на интегрираните мерки и дейности ще бъдат използвани възможностите на три оперативни програми – ОП „Развитие на човешките ресурси“, ОП „Региони в растеж“ и ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Общият бюджет на интегрираната процедура е 33 млн. лева, от които 30 млн. лева по ОПРЧР и 3 млн. лева по ОПНОИР. Интегрираната процедура се реализира по ОПРЧР с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд.
Краен срок: 31 декември 2021 г.
Приоритетната ос е насочена към реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на културното наследство чрез развитие на изцяло завършени и интегрирани туристически продукти за недвижими културни ценности с категория „световно значение“ или „национално значение“. За целите на настоящата процедура недвижимите културни ценности с категория „световно значение“ или „национално значение“ ще бъдат означавани с понятието обекти на културното наследство.
Финансирането по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ представлява комбинация от финансиране с безвъзмездни средства и финансиране от финансов инструмент. Комбинираното финансиране е предназначено за проекти, които нямат потенциал да генерират достатъчно приходи, за да се финансират изцяло чрез финансови инструменти и се нуждаят от безвъзмездно финансиране, за да са финансово жизнеспособни.
Максимален размер на помощта:
- До 9 779 150,00 лв. за проектно предложение, което включва недвижима културна ценност/и с категория „национално значение“, от които не повече от 85% могат да са предоставени като БФП;
- До 19 558 300,00 лв. за проектно предложение, което включва недвижима културна ценност/и с категория „световно значение“, от които не повече от 85% могат да са предоставени като БФП.
По настоящата процедура за предоставяне на БФП допустими кандидати са:
- Министерство на културата;
- Всички общини на територията на Република България;
- Институции на вероизповеданията и техни местни поделения, които са юридически лица.
Краен срок: 30 септември 2023 г.
Освен лекари-специализанти и лекари по дентална медицина-специализанти, за финансиране на обучението за придобиване на специалност по проект „Специализация в здравеопазването” вече могат да кандидатстват медицински сестри и акушерки.
С финансовата подкрепа на оперативната програма се финансира обучението на специализантите чрез заплащане на таксите за теоретично и практическо обучение. На лица без доходи чрез проекта се предоставят стипендии в размер на две минимални работни заплати на месец.
Краен срок: 1 август
Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да изучават специфични културни или политически аспекти на европейската интеграция на място..
Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.
Краен срок: 1 декември 2022 г.
Платформа за генериране на проекти отправя публична покана за участие в процедура за избор на консултанти, във връзка с изпълнение на предефиниран проект: „Платформа за генериране на проекти“, изпълняван в рамките на Фонд Активни граждани България (Active Citizens Fund) по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
Очаква се избраните консултанти да предоставят консултации на НПО (вкл. читалища), разработващи проекти, насочени към пълноправната интеграция на ромите в българското общество. Кандидатите следва да имат квалификация и капацитет за изпълнение на една или повече от следните дейности: провеждане на редовни срещи/консултации в хода на подготовка на проектно предложение от НПО; идентифициране на възможности за финансиране и осигуряване на съфинансиране; участие в процесите на набиране и анализ на информация за разработване на проектното предложение, консултации за модифициране на идейния проект на НПО съобразно целите на „Платформа за генериране на проекти“ (Платформа) и изискванията на финансиращите програми/организации; генериране и обосновка на цели, идеи за дейности и индикатори; разработване на бюджет; участие в попълване на формуляри за кандидатстване, съдействие за намиране на подходящи партньори за създаване на необходимия екип за разработване и изпълнение на проекта; подкрепа за окончателно оформяне и внасяне на проектното предложение за финансиране в срок, вкл. проверка за качество и съответствие; проследяване и докладване на резултатите от конкурсната процедура за финансиране; техническо отчитане изпълнението на договора за консултантска помощ.
Консултантите следва да имат готовност за участие в мониторинг и продължаваща консултантска подкрепа при изпълнението на одобрени и финансирани проектни предложения.
Индикативният период за изпълнение на консултантски функции е: януари 2020 г. – април 2023 г.
Краен срок: текущ
Програмата за малки грантове - България е конкурентна програма, която предлага малки безвъзмездни средства (до 15 000 USD) на неправителствени организации с нестопанска цел в България, които работят в подкрепа на гражданското общество, както и програми, които укрепват връзките между САЩ и България.
Кандидатства се текущо.
Кандидатурите могат да включват, но не се ограничават до:
- Научно, технологично, инженерно и математическо образование (STEM);
- Медийна грамотност и независимост на медиите;
- Младежки иновации и лидерство;
- Подобряване на разбирането за Съединените щати в България;
- Образование;
- Изкуство и култура;
- Посещение на американски лектори;
- Предприемачество.
Кандидатурите трябва да бъдат получени най-малко три месеца преди планираното им начало.
Краен срок: ежемесечно до 25-о число
През 2019 г. за средства от фонда могат да кандидатстват физически и юридически лица, които не са получили цялостно безвъзмездно финансиране за изпълнението на същия проект по други програми и нямат парични задължения към държавата. Към момента на кандидатстването те трябва да осигуряват работа по сключени трудови договори, както и да предлагат обслужване на своите работещи от служба по трудова медицина.
Максималният размер на средствата, с които Фонд „Условия на труд“ може да финансира един проект, е до 30 на сто от одобрените и действително извършени разходи за неговото реализиране, но не повече от 100 000 лева.
Целта е със средствата да се подобрят условията на труд като микроклимат, техническа безопасност на работно оборудване, прах, шум, вибрации, осветление, лъчения, електробезопасност, пожаробезопасност, химични агенти, ръчна работа с тежести, санитарно - битови условия и други.
Финансирането се осъществява чрез възстановяване до 30 на сто от одобрените и действително направени разходи по проекта, с който се кандидатства.
Изплащането на сумите от финансирането се извършва след проверка в предприятието не по-късно от 4 месеца след представяне на окончателния финансов отчет. Срокът за възстановяване на сумите не е нормативно установен.
Краен срок: текущ
Асоциация GIVE EUR-HOPE финансира малки проекти, насочени срещу бедността и социалното изключване в държавите от Европейския съюз.
Молби за финансиране могат да се подават през цялата година, без краен срок.
GIVE EUR-HOPE дава приоритет на малките и средни сдружения и НПО, които са активни на място и е по-малко вероятно да получат публична или частна институционална подкрепа.
Кандидатстващият проект следва:
а) да допринася за борбата срещу бедността и социалното изключване, като развива и овластява хората;
б) да отговаря на нуждите и исканията за помощ, които се основават на житейския опит на бенефициентите и са от самите бенефициери;
в) да е технически осъществим (може да бъде довършен);
г) да гарантира компетентността и надеждността на персонала, отговорен за проекта на място, през цялото време, необходимо за разработването на проекта;
д) да е икономически жизнеспособен и да може в крайна сметка да стане самофинансиращ се в случая на генериращ приходи проект.
Краен срок: целогодишно
Успешните кандидати ще прекарат по-голямата част от стажа си, работейки с учени в архивите и помагайки на своя наставник по специфични теми.
Типичните задачи ще включват дигитализиране и индексиране на томове, преписване на документи и провеждане на вторични изследвания онлайн и в различни библиотеки или архиви в цялата Флоренция.