Фондация за реформа в местното самоуправление
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Идеята за учредяването на Младежки парламент на побратимените на Сливен градове възникна по време на проведения на 25.10.2002 год. Ден на побратимените на Сливен градове с участието на кметове и представители на местните власти от осем градове-партньори. Тогава местният Младежки парламент разпространи Меморандум за по-широко участие на младите хора в управлението на градовете при формирането на адекватна местна младежка политика, в който се казва: ... Ние искаме да обменяме идеи и да реализираме партньорства във всички сфери на живота: информационни услуги, социална, здравна, икономическа и културна местна политика, както и при подобряването на околната среда... . Беше взето решение Младежкият парламент да бъде учреден и да се проведе неговата първа сесия. В продължение на близо четири месеца Младежки дом Сливен и представители на различни младежки организации разработваха проект по Програма Младеж на Европейския съюз, който беше успешно защитен и финансиран.
Практика

Участниците учредиха Младежки парламент на побратимените градове като приеха модел за неговата структура, процедурите и парламентарните правила за бъдещата работа на институцията. Най-вълнуващо и интересно беше представянето на авторските речи и президентския дебат по метода Линкълн Дъглас , в който всяка държава-участничка излъчи свой кандидат за председател на Парламента. Във финалната част спорът за поста беше между представителя на Румъния Александру Синеа и на България Кристина Терзиева. По-подготвен се оказа румънския младеж, който стана и председател на Младежкия парламент на побратимените на Сливен градове. След избора всички участници в проекта бяха поканени на сесия на Общинския съвет на Сливен, на която А. Синеа представи обща декларация от името на младите парламентаристи към общинските съветници с искането за по-широко включване на младите хора при формирането и провеждането на местната младежка

политика. В документа се декларира волята на участниците да реализират ползотворни взаимодействия, укрепващи толерантността, взаимното опознаване, обогатяване и солидарност, както и решимостта на младите хора да повлияят на вземането на решения в техните общини и региони. Председателят на Младежкия парламент получи златната значка на Сливен като символ на местната законодателна власт.

Към Младежкия парламент бяха конституирани шест постоянни комисии: Гражданско участие , Социална интеграция , Професионална реализация и заетост , Свободно време , Култура и Образование и неформално обучение . Във всяка от обособените области бяха определени проблемите, бяха идентифицирани младежките потребности като се предложиха и много идеи за съвместни проекти, които да имат за основна задача решаването на поне един от посочените проблеми. Подготвените проекти бяха гласувани като проекторешения на Първата сесия на младежкия парламент.

При приемането на принципите на Младежкият парламент на побратимените на Сливен градове бяха използвани базисните принципи на Бялата книга на Европейската комисия Нов тласък за европейската младеж и Европейската харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите.

Наред с деловата работа имаше междукултурни вечери, игри и безброй забавления. В програмата беше осъществено посещение на Историческия музей и залата, където е заседавало първото Велико народно събрание на България, приело Търновската конституция.

Резултати

Младежкият парламент на побратимените на Сливен градове реши да заседава по два пъти в годината във всеки от градовете-участници като се спазва ротационния принцип. Следващите сесии ще бъдат в периода 06.04 11.04.2004 г. в Чехия /среща само на ръководството / и обща сесия на Парламента в периода 02.09. 09.09.2004 г.

в Румъния .

Съвместната работа на младите хора от 7-те градове-участници през осемте дни от престоя им в Сливен фокусира вниманието на управляващите, на обществото и на медиите към младежката инициатива и вижданията на младите хора за проблемите, тяхното решаване и възможностите за развитие. Самите младежи повишиха парламентарната си и гражданска култура и знания, на практика осъществиха парламентарни процедури, подготвяха свои речи и водиха дебати.

Целта на работата на Младежкия парламент през следващите години и той да се утвърди като работеща европейска младежка институция, която да изгражда и развива умения за пълноценно участие в местното самоуправление и диалог с местната власт и институциите. Основният принцип е младите хора да могат да влияят и активно да участват в процеса на вземането на решения, отнасящи се до публичните проблеми на младите хора в Европа.

Учредяването на Младежки парламент на побратимените градове е наистина иновационна практика, провежда се за първи път в България като стимулира формирането на отговорногражданско участие, интеркултурно образование, младежка мобилност и обмен на ценностни и културни достижения.

Работата по проекта се осъществи в тясно партньорство с направление Международни дейности при Община Сливен. Цялата организация по намирането на партньорите, съставянето на програмата за пребиваването на участниците и техническото изпълнение стимулира работата на направлението и се оказа изключително полезно за активизиране на контактите с градовете-партньори и създаването на нови с нови градове.

Иноватор: Таня Евтимова
Дата на публикация: 02 януари 2005
Номинации: 13
Таня Евтимова
Директор
Сливен -
ул. Асен Златаров 20
Tel:044/66 51 31
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]