Фондация за реформа в местното самоуправление
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Консорциум от неправителствени организации МОСТ-МЕДИЯ , сдружение Рома 2002 , Съюз на юристите в България, радио Мелодия и общински съвет по етническите и демографските проблеми в Силистра осъществява проект Демокрацията живот, свобода, стремеж към щастие по линия на фондация Междуетническа инициатива за човешки права . Разработката е в програмната област за институционалните мерки против етническата дискриминация и нетолерантност и може да се използва за реализирането на местни проекти в селища със смесено население, насочени към подобряване на отношенията между различните етнокултурни общности и към повишаване на уменията им да работят съвместно за подобряване на непосредствената им социална среда. Проектните дейности съответстват на междуетническата ситуация. Силистренска област е на границата с Румъния в североизточната част на България . Нейната територия е 2,55% от територията на България, а населението - 1,87% от населението на страната. В Силистренска област живеят няколко малцинствени групи: турци, татари, евреи, арменци, роми. В района има над 87 хиляди българи, повече от 48 хиляди турци, над 5 700 роми, близо 1 900 души от други етноси или неопределили своята етническа принадлежност. Ромите са малко над 4 на сто от общото население на Силистренска област. Ниският социален статус на ромското население до голяма степен ограничава възможностите му за интегриране в обществото. Преструктурирането на икономиката и преминаването й на пазарен принцип завари българските роми неподготвени. Те са сред първите, освобождавани от предприятията заради реформата и това ги прави неравностойно поставена група - без необходимите образование и квалификация. Естествено е да бъде понижено самочувствието им и те да търсят алтернативни форми за оцеляване, често граничещи или покриващи се с престъпността. Децата в ромските гета в по-голямата си част не посещават училище по финансови причини. Но дори и да завършат, те са убедени, че нямат реална перспектива за професионална реализация, считат специалистите по етнически и демографски проблеми. Тези деца са травмирани и комплексирани от домовете без хигиенни условия, в които живеят, от прашните улици, от мръсния въздух. Специалистите по етническите и демографските проблеми в областта считат, че в района има и твърде опасен синдром сред малцинствените групи живеене само чрез получаване на социални помощи . Затова е необходимо да бъдат подтикнати и мотивирани за социална реализация.

Практика
За по-пълен обхват на проблемите бяха извършени дейности, предшестващи приемането общинска стратегия за осигуряване на равноправна интеграция на децата и учениците от малцинствените етнически групи и групите в неравностойно социално положение в образованието.

- Създаване на консултативен правен център за правата на човека и за повишаване на свободата на изразяване и достъпа до информация вече е постигната.

- Срещи с кмета на Силистра и председателя на общинския съвет във връзка със създаване на комисия по правата на човека към местния парламент.

- Отворено писмо до общинския съвет в Силистра , че от тази година влизат в сила Законът за защита от дискриминация и други нормативни документи и предложи да бъде създадена специална комисия към местния парламент. Проблемът за правата на човека залегна в новосъздадена Комисия по местно самоуправление, права на човека, гражданско общество, борба с корупцията, нормативна уредба и регионална политика. Консорциумът предложи съдействието си, защото с проблемите, които трябва да решава тази комисия, палитрата става по-пъстра, а възможностите за въздействие и съдействие по-големи.

- Среща с представители на ромски медии от страната с участието на заместник-кмет на общината. С общинско съдействие бе направен щанд с ромски печатни издания и видеоматериали на традиционното изложение в Силистра и бе проведена дискусия за възможностите медиите да обединят усилията си за съвместна работа по проблемите на правата на човека.

- Разработен проект за стратегията за интеграция на децата от малцинствени етнически групи и групите в неравностойно социално положение в образованието, предшестван от кръгли маси по въпроса с участието на специалисти в областта на образованието и общински съветници. Проектът бе обсъждан неколкократно в постоянните комисии по образование, младежки дейности и правата на човека в общинския съвет в Силистра.

- Стратегията бе приета от общинския съвет в Силистра на 29 юли 2004 година.

Резултати

1. Със съдействието на Регионалния инспекторат по образование на МОН проектът бе разпространен и в останалите шест общини на Силистренска област като модел за подготовка на общински стратегии. В резултат на това такава стратегия бе приета и в други общини на Силистренска област.

2. Специално в Главинишката община на Силистренска област бе направена кръгла маса с работещи в системата на образованието и общински съветници за обсъждане на проекта, който бе приет от общинския съвет.

Съпътстващи дейности, които пряко или косвено са свързани със стратегията и проблемите на децата:

1. Четири срещи с групи от населения предимно с роми квартал Дръстър за правни консултации.

2. Срещи с кмета на силистренското с. Калипетрово, към което е кварталът, във връзка с актуални проблеми, които трябва да решава местната власт в квартала и в училището, където учат ромските деца.

3. Отбелязване на Международния ден на толерантността.

4. Изложба на детски рисунки на тема Толерантност .

5. Младежки интернет-дебат по проблемите на толерантността.

6. Проява Ръцете за мирен труд са еднакви за петдесет и петата годишнина на Хартата за правата на човека. Създаване от деца на плакат с детски ръчички.

Информационни дейности:

  1. По линия на проекта се правят съпътстващи радиопредавания в кабелната мрежа на радио Мелодия .
  2. Публикации в местни и национални медии .
  3. Рекламни листовки за консултативния правен център.
  4. Информационни брошури АВС за човешки права .
Иноватор: Тодорка Цонева
Дата на публикация: 10 януари 2005
Номинации: 17
Тодорка Цонева
Координатор на Консорциум от НПО; Изпълнителен директор на радио Мелодия
Силистра -
пл. Славейков 20
Tel:086/ 82 37 86, 0888/ 741 221
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]