Фондация за реформа в местното самоуправление
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В Дом за стари хора "Мария Луиза" - гр. Свищов са настанени общо 125 възрастни хора. Социалното заведение разполага и с отделение за лежащоболни, където в момента има 54 души. Досега в Дома топлата вода за битови нужди са осигуряваха два електрически бойлера от по 1000 литра. Топла вода е имаше само в дните петък, събота и неделя. Месечната сметка за електроенергия на социалното заведения възлизаше на около 2 500 лева, като най-значим дял в нея се падаше на изразходваната енергия за подгряване на водата за битови нужди.

По идея на общинската администрация, която бе подкрепена и от общинските съветници, бе решено Общината да инвестира средства от местния бюджет за дългосрочно разрешаване на проблема.

Практика

Слънчевите системи за подгряване на битова гореща вода намират все по голямо приложение. Те са предпочитани със своята надеждност и благоприятни енергийни параметри.

България се намира в географска област с относително благоприятни условия за използване на слънчева енергия. Годишната сума на сл. Енергия която попада върху единица повърхност (хоризонтална равнина) варира от 1450 до 1600 kWh/m2 в зависимост от района.

Вземайки предвид тези факти, ръководството на Община Свищов реши да инвестира средства от бюджета за повишаване на енергийната ефективност в едно от най-важните социални заведения на територията на общината.

В периода 08.06 - 23.06.2005 г. бе изградена слънчева инсталация за подгряване на битова гореща вода в дом за стари хора "Мария Луиза" - град Свищов.

Инсталацията за подгряване на битовата гореща вода се състои от:

- Колекторно поле състоящо се от 25 бр. медни слънчеви колектори с размери 1930*930*85 мм монтирани на плоския покрив на сградата;

- Нови бойлери-акумулатори - 4 бр.- всеки с обем 500 л с ел. нагреватели 6 kW и 2 бр. серпентини.

През зимния период и при по-нисък интензитет на слънцегреенето е предвидена възможност бойлерите акумулатори да се подгряват и от котелната инсталация.

Очакваните икономии на енергия при изграждане на слънчева инсталация за подгряването на битова гореща вода при зададена стойност на електроенергията - 0,132 лв. / kWh. са следните:

При изходни данни: Обем на бойлер-акумулаторите 2000 л.; Брой на слънчевите колектори 25 бр. с абсорбираща площ - 40 m2; Сумарна слънчева радиация (максимална годишна) при ъгъл на наклона спрямо хоризонта на колекторите 37о за района на Свищов G=1470 kWh/m2; Термичен КПД на слънчевите колектори -0,76%; Стойност на електроенергията 0,132 лв. / kWh.

В периода на експлоатация на слънчевите колектори може да бъде спестена средно около 44 688 kW/h енергия годишно при слънчево време. Очакваните годишни икономии в лв. при стойност на ел. енергията 0,132 лв./ KWh. са в порядъка на 5 898,82 лв.

Общо стойността на съоръженията, материалите и монтажните работи за изграждане на инсталациите бе 32 315,00 лв. с ДДС.

При живот на инсталацията минимум 15 год. срокът на откупуване на слънчевата инсталация е 5,5 години.
Резултати

Ще бъдат реализирани икономии от разхода на значително по-малко електроенергия в социалното заведение годишно над 5 800 лева.

Проектът може да се разглежда като пилотен. Ще може да бъде приложен и за други социални и здравни заведения на територията на общината.

Прикачени файлове:
Kolektori.JPG
Иноватор: Стоян Парашкевов
Дата на публикация: 01 юли 2005
Номинации: 23
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]