Международната Информационна мрежа на местните власти (LOGIN) фокусира информация и дейности, свързани с ежедневната работа на общинските служители в подкрепа на тяхното професионално израстване и реформата в публичната администрация.
Мисията на ЛОГИН е да подобри капацитета и професионализма на местната власт и организациите, които работят за развитие на общностите чрез обмен на информация и опит в Централна и Източна Европа и страните от бившия Съветски съюз. ЛОГИН фокусира информация и дейности, свързани с ежедневната работа на общинските служители в подкрепа на тяхното професионално израстване и реформата в публичната администрация.
ЛОГИН отразява вярата на основателите, че страните в региона не биха могли да развият пълноценно своя потенциал без силна и способна местна власт, която предлага качествени услуги, като същевременно въвлича своите избиратели в процеса на управление. Разработването на концепцията се гради на разбирането, че информацията е ключа към успеха, когато ресурсите са недостатъчни. Ефективното управление с широко гражданско участие често може да постигне повече с по-малко средства. Автономията на местната власт до голяма степен зависи от способността й да намира собствени решения на местните проблеми без да разчита единствено на притока на финанси отвън.
Преимущества на ЛОГИН
ЛОГИН предоставя практическа, актуална и надеждна информация
Знанията и опитът на много водещи организации и експерти в областта на местното самоуправление са включени в системата.
ЛОГИН използва най-подходящите канали на информация според специфичните условия на всяка страна
Организациите котви доставят информацията на потребителите по удобен за тях начин - чрез Интернет, по пощата, чрез бюлетин или разговори на живо.
ЛОГИН осигурява достъп до информация на местно ниво
Всеки национален партньор предоставя информацията на собствения си език и превежда интересни документи, предложени от останалите членове на мрежата.
Регионален координатор
Институт Отворено общество - Будапеща,
Инициатива Реформа в местното самоуправление и обществените услуги
Инициатива Реформа в местното самоуправление и обществените услуги (ИМС), със седалище Будапеща, е международна организация за развитие и финансово подпомагане в мрежата от фондации на Сорос/Отворено общество. Тя работи за установяване на демократично и ефективно местно самоуправление в Централна и Източна Европа в шест основни направления: създаване на устойчиви мрежи от институции и професионалисти; изследване на политиката на местното самоуправление и проблемите на публичната администрация; проекти за реформа в конкретни страни, техническа помощ и консултантска дейност; подпомагане на фондациите Сорос при разработване на програми за местно самоуправление; обучителни програми по публична администрация; създаване на мозъчни тръстове. Ръководител на проект ЛОГИН е Кристоф Золтан Варга.
За контакти:
Веселина Комитска, координатор "Иновационни практики/ЛОГИН"
Какво може да ви предложи ЛОГИН?
Достъп до информация от организациите котви, от основателите на ЛОГИН и от национални, регионални и международни институции, подкрепящи местното самоуправление. Това се осъществява чрез публикуване на конкретни казуси, иновационни практики, изследвания, доклади, данни и обучителни материали. ЛОГИН се стреми постепенно да обхване целия регион на Централна и Източна Европа и страните от бившия Съветски Съюз в своята мрежа от национални партньори.
В сътрудничество с местните власти в региона бяха идентифицирани най-важните области за местното самоуправление, въз основа на които се създаде тематичният каталог:
Законодателство
Гражданско участие, Взаимоотношения между граждани и местна власт
Гражданско образование
Финанси на местното самоуправление, Бюджетиране, Общинско кредитиране, Данъци
Икономическо развитие и партньорства, Привличане на инвестиции
Общински услуги за гражданите
Обществени услуги и благоустройство
Общински услуги и доставки
Управление на общинската собственост и приватизация
Транспорт
Европейска интеграция
Здравеопазване
Социални дейности
Образование
Култура
Планиране на земеползването
Младежки дейности
Проблеми на околната среда, Урбанизация
Информационни системи и технологии
Управленски методи и инструменти
Международни партньорства и програми
ЛОГИН в Интернет
Един начин, по който ЛОГИН подобрява обмена на информация в региона е чрез изграждане на информационна система в Интернет. Уникалното в замисъла е, че ЛОГИН не представлява отделен сайт, а действа чрез Интернет страниците на националните партньори. Той е изграден на принципа на функционални модули , всеки от които се проявява като елемент от менюто в Интернет страницата, например Новини , Законодателство , Библиотека , Календар и др. Националните партньори включват новото съдържание в своите страници. Заглавната страница на ФРМС вече притежава изградени тези модули. Всеки от тях е многоезичен и е свързан в една невидима централна информационна система. Потребителите във всяка страна ще могат да четат документите както на своя език, така и на английски език чрез уеб сайта на националната партньорска организация. По този начин ЛОГИН няма да конкурира, а ще съчетава усилията на организациите в региона.
Достъпна за всички и лесна за използване
21 теми, свързани с местното самоуправление
Информация, предоставена от всички партньори
Статии, наръчници, иновационни практики, стратегии и др.
Документи на български и английски език
Търсене по фраза или отделна дума, напр. общинска собственост
Възможност за избор на език, държава и тема
Кратка предварителна информация за документа
Пълно описание на автор и издател
Запис на документа във формат doc, htm, или pdf
Интернет компонентът се изгражда от Международна асоциация на градските управи (МАГУ), САЩ. Страниците са динамични, като информацията се внася и съхранява в бази данни, което позволява бързо обновяване и сортиране.
Модулите на ЛОГИН в сайта на ФРМС
Ще получите достъп до законодателни новости, правни консултации и коментари на закони.
Ще прочетете кратко описание на обучителните модули на ФРМС - темите, методите, мястото, участниците и лекторите.
Ще намерите най-подходящия източник на финансова подкрепа за вашите проекти за местно развитие.
Споделете предложения и коментари за горещите теми на нашето ежедневие!
Ако работата ви е свързана с местното самоуправление, непременно станете член на ЛОГИН - мрежата предоставя информация на практиците в местното самоуправление: избраните от гражданите и назначени служители, които управляват общината; създатели на националната политика; български и международни неправителствени организации; фирми, изследователски екипи и образователни институции.
ЛОГИН е отворена интерактивна система, която насърчава своите потребители да участват във формирането на нейното съдържание, да споделят своите нужди от информация и самите те да станат източник на информация.
Национални партньори
Armenia
Community Finance Officers' Association
Bulgaria
Foundation for Local Government Reform (FLGR)
Hungary
Hungarian National Association of Local Authorities
Latvia
Latvian Association of Local and Regional Governments (LALRG)
Lithuania
Municipal Training Center at Kaunas University of Technology (MTC)
Macedonia
Association of the Units of Local Self-Government of the Republic of Macedonia (ZELS)
http://www.zels.org.mk/eng_index.htm
Poland
Foundation in Support of Local Democracy (FSLD)
http://www.frdl.org.pl/english/index_e.htm
EMCom Ltd
Romania
Federation of Local Authorities
Russia
The Institute for Urban Economics
Serbia and Montenegro
Standing Conference of Towns and Municipalities
Ukraine
The Association of Ukrainian Cities
Основатели
Информационна мрежа на местните власти (LOGIN) е създадена през 1998 г. по инициатива на водещи международни организации, които работят в областта на фискалната децентрализация, местно самоуправление с гражданско участие и икономическо развитие:
Американска агенция за международно развитие
Институт Отворено общество - Будапеща,
Инициатива Реформа в местното самоуправление и обществените услуги
Основателите формират Управителен комитет, който направлява цялостната дейност. Заедно с експертните умения и богатството от информация, натрупана в продължение на години, те осигуряват и финансовата подкрепа за изграждане на мрежата.