Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

С. Хърлец е известно със съхраняването на фолклора в селищна система гр. Козлодуй, както и в област Враца.

Читалище “Никола Йонков Вапцаров” с разнообразната си дейност свързва в едно – минало – настояще – бъдеще. Самодейността е част от неговата работа, това е душата на българина, без която той не би бил истински българин.

Главна задача и цел на читалищната работа стои – запазването и съхранението на местните обичаи и традиции. С гордост можем да заявим, че успяхме да съхраним такъв народен обичай – обреден танц “Калуш”, който някога са играли за здраве на болни деца, жени, мъже и то само на Св. Дух. Тук в района само в с. Хърлец се поддържа старата традиция. Следи има в с. Златия. Златийчани доскоро са говорили за калушарите на с. Хърлец – две дружини със значителен брой калушари. По спомени на моята майка в Хърлец “Калуш” се играело на мегдана пред Благоеви и около герана долу край селото. Най-старият е бил Димо Наков. Земята се тресяла от техните стъпки и викове “ълъй”.

            През 1956 година към читалището се създава танцов състав за автентичен фолклор от 20 самодейци с ръководители Кръстьо Димитров и Янаки Прунечев. По-късно група от тях разучават танца-обред и вземат участие в Първия Национален събор на народното творчество – гр. Копривщица и получават награда.

            Съставът е наименуван през 2000 година «Калушари». Носител е на много грамоти, медали и отличия. Основната цел на състава е изучаването и приобщаването на младите хора към автентичното наследство.

            «Калушари» е носител на почетните знаци на гр. Копривщица и на Старопланински събори «Балкан фолк» - гр. Велико Търново, почетния знак «Сребърно делфинче» на старинния град – Фавицяно, Италия.

Практика

“Калуша”, това е много стар крайдунавски обред, който се помни и играе за здраве от поколения наред. Вярата на българския дух в народното лечителство утвърждават и нареждат калушарите до слънчевото целебно деяние,  изобразено в символичния кръг на хорото. Този обред се играе на площада в центъра на селото през месец юни на Св. Дух от петък до петък САМО  през русалската седмица на разболели се деца, жени и мъже. Единствено калушарите можели да лекуват тази лоша болест, причинена от зъл дух “Калуш”, който бродел из полето, селата и горите. Разболявали се тези хора, които през русалската седмица не спазвали определените канони. “Калушарите” – това са нечетен брой от млади силни мъже ръководени от главатар, който се нарича “ВАТАТА”. Те си имат строго определена премяна и реквизит. Всички са облечени еднакво с много красиви бели ризи, дълги до коляното, бродирани с маниста и дантела и хубаво избродирани бели гащи (панталони).Препасани са с черен пояс избродиран с големи червени рози и поставена в запаската билка пелин. Тя е много важна за изцеляването на болния човек. На главите си те има черни калпаци, а в ръцете си държат дървени тояги. Специфично към облеклото са старите сандали, на които са закрепени т.нар. шпори, издаващи дрънкащ звук при ритмичната игра. Към реквизита им трябва да има гърне, тъкана черга, тъкана възглавница, глинена паница с лековита отвара и байрак за “ВАТАТА” и тъкани кърпи за даряване след ритуала.

Жените, участващи в танцовия състав, са облечени с вълненик, бяла пошивана риза, бродирано елече, тъкана престилка, плетени шарени чорапи и тъкана бяла кърпа за глава, наречена “конч”. Играят се местни хора типични за нашият край, като: Бордеу, Ицу, Раца, Шумадия, Цъганяска, Чокърлану, Алунелу и др. Носиите са запазени от нашите баби до наше време, с които ние играем. Те са много уникални. Където и да идем хората ни гледат с интерес. Инструментите, с които се изпълняват танците и обичаите са народни - дудук, цигулка и тъпан. Всички участници са самодейци. Въпреки трудностите, които срещаме по пътя желанието за запазване на народното ни кара да се борим против забравата и безинтереса и го постигаме.

 

Резултати

Резултатите от осъществяването на проекта ще се оценяват във времето за напред.

Чрез пресъздаването на обичая «Калуша»  ще се развие способността на младите хора да откриват ценното и самобитното в запазените до днес обичаи и да открояват съвременните наслоявания. С тях ще се обогатява младата личност чрез съприкосновение с мъдростта и духовната сила на народната философия, въплътена в обичаите. Ще се пробуди техния стремеж към изследване и задълбочено изучаване на народния бит и култура.

За повече контакти се обръщайте към

 

Анна Костова Иванова

Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”

Гр. Козлодуй 3320

Ул. Христо Ботев №13

0973 85 812

0886 776624

[email protected]

[email protected]

www.kozloduy.acstre.com

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 май 2009
Номинации: 9
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]