Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
През април 1998 г., под егидата на Европейския фонд за свобода на изразяване на мнение, стартира проект "Развитие на гражданско участие на местно ниво в страните от Централна и Източна Европа". Община Асеновград е сред петте български общини, работещи по проекта. Темата, която тя избира, е "Мотивиране на населението на село Бачково за по-ефективно използване на природните и архитектурни дадености на района за развитие на туризъм". Тази тема се налага поради няколко определящи фактора:

- намалени възможности за трудова заетост на жителите на село Бачково, Община Асеновград;

- основен поминък е земеделието, но характерният планински терен затруднява и оскъпява неговото модерно развитие;

- една от малкото алтернативи, които остават пред жителите на селото, е развитие на туризъм в района масов, екологичен, селски. За това има редица предпоставки Бачковският манастир, Биосферният резерват "Червената стена", разнообразна и красива природа с редица природни забележителности;

- частните жилищни сгради с характерен архитектурен стил не се използват ефективно.

Практика
Работна група, съставена от представители на Община Асеновград, кметство Бачково, НПО и частни фирми, разработва проект "Мотивиране на населението на село Бачково за по-ефективно използване на природните и архитектурни дадености на района за развитие на туризъм". Практическата задача по реализацията на проекта е да се мотивира населението на село Бачково за по-ефективно използване на природните и архитектурни дадености за развитие на туризъм. Целите на проекта са:

- да бъде запознато населението на с. Бачково със стойността на даденостите на територията, на която живее;

- да бъде убедено населението да използва природните даденостите за развитие на туризъм;

- да бъдат обучени проявилите активност граждани как се създава туристически продукт и как се рекламира той.

За да бъде запознато населението с целите и задачите на проекта, създадената работна група организира провеждането на три радиопредавания и подготвя публикации в пет местни и регионални вестника. Информирането на населението е особено важно, тъй като основният очакван резултат е дейно участие от негова страна при осъществяване на практическите цели на проекта. За да отговарят тези цели на реалните нужди на населението, работната група разпространява анкета сред повече от 100 граждани и моделира задачите по проекта въз основа на получените резултати. Следващата стъпка е издаването и разпространяване на цветна диплянка с окончателно оформените задачи, цели, идеи и очаквани резултати от проекта сред всички домакинства. Тези дейности довеждат до реално включване на гражданите в изпълнението на проекта, правят го "техен".

Работната група организира три обучителни семинара за това как се създава и рекламира туристически продукт. На първия от тях "Устойчив туризъм в Родопите и региона" участниците се запознават с възможностите за използване на съществуващите природни и културно-исторически дадености на региона, както и с националната програма на БАСЕТ "Български екопътеки". Основна част от изнесения материал са поясненията относно категоризиране на обектите задачи на местните власти, произтичащи от Закона за туризма. Другите два семинара са на теми "Развитие на биологично земеделие" и "Развитие на устойчиво животновъдство".

Трудности при реализацията:

Работната група не среща трудности при убеждаване на населението за ползите от постигане на практическите цели на проекта, а именно активно използване на природните дадености за туризъм. Трудностите възникват след това при привличането на достатъчно финансови средства за привеждане на квартирите на големия брой желаещи граждани във вид, съответстващ на изискванията за лицензиране, за съвременно рекламиране на туристическия продукт и за езиково обучение на заинтересованите от развитие на туризма.
Резултати
Постига се убеденост у населението, че бъдещето на с. Бачково зависи от развитието на туризма. Жителите все повече осъзнават, че пътят към икономически просперитет минава през развитие на регионалната туристическа дейност. Поставя се началото на конкретни инициативи за създаване и реализация на стабилен туристически продукт. Практическите резултати са:

- издадена брошура на туристическите маршрути в района;

- внесено предложение в БАСЕТ за лицензиране и откриване на първи етап на екопътека за посещение на резерват "Червената стена";

- проведени три обучителни семинара на темите "Устойчив туризъм в Родопите", "Развитие на биологично земеделие" и "Развитие на устойчиво животновъдство";

- регистрация и лицензиране на първите три частни жилища с общо 14 легла;

- още 10 частни квартири са в процес на подготовка за покриване на изискванията;

- разработени от работната група пет индивидуални проекта за кандидатстване пред Министерство на туризма на частни стопани от с. Бачково за отпускане на кредит за превеждане на жилищата им в съответствие с изискванията за лицензиране;

- изготвен проект за рекламна брошура за забележителностите на село Бачково.
Иноватор: Димитър Стоянов
Дата на публикация: 15 септември 1999
Номинации: 10
Димитър Стоянов
Кмет
с. Бачково, Община Асеновград - 4230

Tel:03327/388
Fax:03327/22472

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]